Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Elez Biberaj: Shqipria n udhkryq t demokracis

  Emri: 1486894_628278107230807_1519155245_n-300x240.jpg

Shikime: 473

Madhsia: 24.8 KB

  Nga Elez Biberaj

  Njzet e pes vjet pas prmbysjes s regjimit komunist totalitar t Enver Hoxhs, shqiptart kan t drejt t ndihen krenar pr arritjet politike dhe ekonomike q ka shnuar vendi i tyre. Shqipria tashm sht nj vend i transformuar. Jan zhvilluar tet zgjedhje parlamentare q nga viti 1991, me rotacion pushteti mes dy partive m t mdha politike. Shqiptart prgjithsisht i kan pranuar normat demokratike dhe demokracia shihet si sistemi ideal politik. Mbrojtja e t drejtave t njeriut dhe ndarja e pushteteve jan t mishruara n kushtetut. Zbatimi i reformave ka sjell rritje ekonomike t qndrueshme, prmirsime n infrastrukture, dhe ulje t varfris. Shqipria po ashtu ka par lindjen e nj media dinamike dhe t shumllojshme. Dhe ndrsa niveli i angazhimit qytetar nuk sht shum i lart, roli i shoqris civile po bhen gjithnj m i rndsishm dhe n disa raste ajo ka arritur t ndikojn n procesin vendim-marrs t qeveris.

  Qndrimet e Shqipris n politikn e jashtme kan qn n prputhje me interesat kryesor rajonale e botrore t Shteteve t Bashkuara dhe Bashkimit Evropian. Prmes partneritetit me Shtetet e Bashkuara, antarsimit n NATO dhe tani, edhe si vend kandidat i BE-s, Shqipria sht pozicionuar vendosmrisht m Perndimin. Kursi q kan prqafuar shqiptart sht ai i thellimit t lidhjeve historike me Evropn e me vlerat demokratike, dhe kundrshtimin i ekstremizmit fetar. Shqipria ka mbshtetur fuqishm bashkpunimin dhe pajtimin n Ballkan dhe roli i e saj n rajon sht rritur ndjeshm.

  Megjith kto arritje mbreslnse, Shqipria demokratike e gjen veten n udhkryq. Ajo vlersohet shum m ult se shumica e ish vendeve t bllokut sovjetik dhe republikave jugosllave pr treguesit e demokracis, dhe ende nuk ka krijuar nj sistem mir-funksionues demokratik. Shqipria vuan m shum se vendet e tjera q kan kryer tranzicionin nga komunizmi n nj sistem shum-partiak, nga cilsia e ult e demokracis. Si thekson edhe raporti i fundit i Komisionit Evropian, Shqipria duhet t bj shum m tepr pr t forcuar shtetin ligjor, pr t intensifikuar luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar, pr funksonimin e duhur t institucioneve t shtetit, pr t pastruar parlamentin nga elementt kriminal dhe t korruptuar, dhe pr t realizuar reforma t thella n drejtsi.
  Ka shum faktor q shpjegojn prparimin e dobt demokratik t Shqipris: mungesa e nj kulture demokratike, trashgimia komuniste, dhe dobsia ekonomike. Por, pa dashur t minimizoj rndsin e tyre, nuk ka asnj dyshim se shum prej vshtirsive me t cilat prballet Shqipria jan pasoj e drejtprdrejt e qndrimeve dhe vendimeve t elitave t saj qeverisse. Gabime, dshtime, politika jo t drejta, dhe raste t humbura kan qn tipare t prbashkta t qeverive demokrate edhe t atyre socialiste.

  Shqipria ndeshet me nj numr sfidash t ndrlikuara. Ato do t vn n prov aftsit udhheqse t politikanve t tanishm dhe do t prcaktojn n se Shqipria do t arrij t konsolidoj plotsisht demokracin e saj.

  shtja m jetike mbetet ekonomia. Shqipria renditet mes vendeve m t varfra n rajon, me papunsi t lart dhe mundsi t kufizuara ekonomike. Segmente t tra t shoqris besojn se nuk kan asgj n dor pr t prcaktuar t ardhmen e vendit t tyre, ose pr t ndikuar tek vendimet politike q kan t bjn me interesat e tyre jetike. Shqipria sht nj nga vendet q prodhon numrin m t lart t imigrantve. Rreth 20 pr qind e popullsis sht largur nga vendi q nga fillimi i viteve 90. Dhe si kemi par me valn e fundit t emigrantve, Shqipria po humbet shum nga qytetart e saj t edukur dhe n mosh t re q jan pjesa m vitale e popullsis. Humbja e shpress dhe prkeqsimi i gjendjes ekonomike, jan tregues q Shqipria mund t jet n prag t humbjes s gars mes mundsive ekonomike dhe paknaqsis.

  Korrupsioni, paligjshmria e prhershme, dhe dshtimi pr t forcuar shtetin ligjor, prbjn nj krcnim serioz pr vet ekzistencn e demokracis n Shqipri. Korrupsioni ka hedhur rrnj n t gjitha nivelet e qeverisjes dhe t shoqris. Mbajtja e nj posti publik ose n administrat sht kthyer n rrugn m t mir pr tu pasuruar. Pasuria dhe pushteti jan prqndruar n duart e nj grupi t vogl. Drejtsia shihet si nj nga institucionet m t korruptuara n Shqipri. Korrupsioni dhe mungesa e shtetit ligjor mishrohen m s miri tek kriminalizimi i parlamentit dhe tek paturpsia se si zyrtart prpiqen pr t ndikuar tek vendimet e gjykatave. Rrall ndodh q zyrtar t zgjedhur apo t emruar t ndshkohen pr abuzim pushteti, korrupsion apo shkelje t tjera. Prandaj nuk sht pr tu habitur q publiku nuk ka shum besim tek fushata e qeveris kundr korrupsionit dhe tek kryerja e reformave t thella n drejtsi.

  Media n Shqipri ka br pak prparim drejt t qnit nj pushtet i katrt funksionues. Shumica e mediave jan t lidhura me qeverin ose me parti apo politikan t caktuar. Ndonse qeveri t ndryshme e kan shpallur veten si kampion t shtypit t lir, shpesh ato kan ushtruar trysni me forma t ndryshme ndaj mediave, si mosdhnie reklamash, apo duke u br trysni pronarve ose bizneseve t tyre. Biznesmen t njohur, t lidhur ngusht me partit politike n qeveri ose opozit, kan bler gazeta dhe stacione t rndsishme televizive. Shum gazetar, t pambrojtur nga trysnia politike dhe ekonomike, praktikojn gjersisht auto-censurn dhe kan nj munges profesionalizmi dhe etike. Vendosja e nj shtypi vrtet t lir, do t krkoj q gazetart ti mbrojn m me forc t drejtat e tyre. E lidhur ngusht me kt, sht nevoja q gazetart tu qndrojn besnik standarteve profesionale t gazetaris. N shumicn e rasteve, nuk ka asnj lloj muri-ndars midis zyrtarve qeveritar dhe pronarve t mediave nga njera an, dhe gazetarve nga ana tjetr, nj ndarje e nevojshme pr t siguruar integritetin redaksional dhe pavarsin e shtypit.

  Ndoshta pengesa kryesore q Shqipria nuk ka arritur potencialin e saj t plot demokratik, ka qn polarizimi politik. Politika n Shqipri vazhdon t jet tejet konfrontuese dhe prarse. Dy forcat kryesore, Partia Socialiste dhe Partia Demokratike, nuk kan pranuar t angazhohen n arritjen e kompromiseve, q jan nj norm e zakonshme n nj shoqri demokratike. Qllim kryesor i tyre ka qn sigurimi dhe mbajtja e pushtetit. N funksion t realizimit t ktij qllimi, ato jan angazhuar n praktika t dyshimta demokratike nuk kan respektuar shtetin ligjor, kan shprndar pasurit publike sipas paraplqimit partiak, kan ndryshuar rregullat e lojs nga nj pal zgjedhje n tjetrn dhe kan ushtruar trysni ndaj institucioneve t pavarura dhe grupeve t shoqris civile. Kur jan n opozit, ose gjat fushatave elektorale, politikant shqiptar e portretizojn veten si udhheqs frymzues, reformator, konsensual, dhe mbshtets t reformave politike dhe ekonomike q synojn shndrrimin e Shqipris n nj shtet funksionues demokratik. Por kur vijn n pushtet, shum shpejt largohen nga rruga demokratike, shmangin kontrollet dhe balancat institucionale, q m par i mbshtesnin, konsolidojn pushtetin me qndrime anti-demokratike, dhe prpiqen t kapin shtetin pr prfitime ekonomike. do qeveri e re ka kryer spastrime t mdha n administratn shtetrore. Shqipria ende nuk ka arritur t zvendsoj klientelizmin dhe interesat partiake, me meritokracin pr punsimet n administratn publike.

  sht e vshtir pr t kuptuar vazhdimin dhe intensifikimin e polarizmit t ashpr politik sot kur dallimet ideologjike mes partive kryesore politike jan ngushtuar ndjeshm. Ndrsa pranohet gjersisht se pushteti politik mund t fitohet n mnyr t ligjshme vetm nga kutit e votimit, zgjedhjet n Shqipri shoqrohen me dram t madhe. Ato shihen si nj betej pr jet a vdekje, vetm me fitues e t mundur, dhe jo si nj gar mes platformave politike.

  N parlament, debatet jan kthyer n nj teatr politik. Fyerjet vulgare, shpifjet dhe gnjeshtrat jan br pjes normale e debatit politik. Kjo retorik armiqsore dhe provokuese ka krijuar nj atmosfer toksike n parlament, q nuk e ndihmon debatin demokratik. Polarizimi politik e ka br shum t vshtir gjetjen e individve q shqiptart mund ti shohin si shembuj pozitiv. Njzetepes vjet m par, ne tek Zri i Ameriks, mund t intervistonim n periudha krizash t thella personalitete t shquara, si Rexhep Qosja dhe Ismail Kadare, deklaratet e t cilve kishin ndikim. Sot, sht vshtir t gjesh nj personalitet q t pranohet si figur bashkuese dhe nj forc e moderuar.
  Zgjedhjet e vitit 2013 krijuan shpres dhe pritshmri pr ndryshime e reforma. Socialistt korren nje fitore t thell, duke siguruar kshtu nj mandat t jashtzakonshm pr t br ndryshime. Me prjashtim t qeveris s par t zgjedhur n mnyr demokratike n mars t 1992, asnj qeveri tjetr nuk ka patur nj mandat t till, dhe bashk me t, edhe mundsin pr t kryer reforma t thella politike dhe ekonomike.

  Kryeministri Edi Rama kishte br shum premtime gjat fushats s tij t bujshme elektorale pr t forcuar shtetin ligjor, luftuar korrupsionin e krimin e organizuar, pr t reformuar drejtsin dhe modernizuar ekonomin. Ndrsa qeveria ka br prparime n shum fronte, kryeministri Rama nuk arriti t shfrytzonte mundsit e ktij momenti vendimtar pr t ndjekur nj kurs t ri. Me q gzonte nj shumic t mjaftueshme n parlament, Kryeministri Rama nuk e pa t nevojshme t ndrmirte masa serioze pr nj marrdhnie m normale me opozitn. Ndonse para zgjedhjeve ai mbeshteste pavarsin e insitucioneve dhe krkonte respektimin e ndarjes s pushteteve, pasi erdhi ne pushtet ai nuk ngurroi q t perpiqej pr tiu shmangur sistemit t kontrollit dhe balancave t institucioneve. Deri tani nuk ka shenja se marrdhniet e qeveris me opozitn mund t prmirsohen s shpejti. sht e pabesueshme q pr vite t tra nuk ka patur ndonj takim kok-m-kok mes udhheqsve t t dy forcave kryesore politike.

  Partia Demokratike sht ende n procesin e rimkmbjes pas humbjes s thell elektorale. Ajo ndeshet me sfida t shumta dhe do ti duhet koh t rehabilitohet n syt e elektoratit shqiptar. Sali Berisha, i cili e kishte dominuar partin pr m shum se dy dekada dhe shikohej nga baza e partis si udhheqes i domosdoshm, dha dorheqjen nga posti i kryetarit n vitin 2013 pa prgatitur m par brezin q do ta pasonte. Dorheqja e tij ka krijuar nj boshllk t madh. Lulzim Basha po ecn me kujdes drejt konsolidimit t pushtetit, duke u prpjekur ti mbaj t bashkuara grupet e ndryshme n parti. Por ai ende nuk ka arritur t krijoj profilin e tij politik. Ai ka zgjedhur rrugn m t leht, si kan br zakonisht udhheqsit e opozits gjat njzetepes vjetve t fundit, duke luajtur rolin e kritizerit t ashpr, duke nxirr gjithshka q bn qeveria dhe duke ndjekur disa prej taktikave t dmshme q socialistt kishin zbatuar para zgjedhjeve t 2013. Zoti Basha duhet t luaj rolin e nj udhheqsi vizionar, q shikon nga e ardhmja dhe bashkpunon me qeverin pr shtjet dhe reformat e rndsishme.

  Ndrsa Shqipria po shqyrton mundsin e reformave n drejtsi dhe kushtetut, bashkpunimi midis qeveris dhe opozits sht jetik. T dyja qeveria dhe opozita duhet t ndajn si barrn ashtu edhe prfitimet nga reformat.
  Q Shqipria t bj nj shkputje t qart nga e kaluara dhe t konsolidoj plotsisht sistemin demokratik, udhheqsit e saj duhet t bjn nj vlersim real dhe t nxjerrin mesime t vlefshme nga mnyra se si sht qeverisur vendi deri m tani. Por cilat jan disa nga kto msime q mund tju ndihmojn vendim-marrsve n t ardhmen? Un do t prmend katr msime t prgjithshme.

  Prqndrimi tek interesat partiake dhe objektivat politike afat-shkurtra, n vend t interesave themelore kombtare, sjell pasoja t rnda dhe afat-gjat pr politiken e brendshme dhe t jashtme. Reformat graduale jan t lehta politikisht pr tu kryer, por ato sjellin ndryshime t vogla. Prvoja e deritanishme deshmon se ritmi i ngadalt i ndryshimeve e ka zgjatur agonin e shqiptarve dhe integrimin e vendit t tyre n BE. Sfidat madhore t vendit mund t prballohen n mnyr m t efektshme permes prpjekjeve t prbashkta t qeveris dhe opozits. Zbatimi i reformave rrnjsore q kan t bjn me shtjet themelore kombtare, dhe q do t ken nj jet m t gjat se sa mandati i nj administrate, krkojn konsensus t gjer.

  Dy, prpjekjet e udhheqsve politik pr t kufizuar hapsirat e kundrshtarit, pr t ushtruar kontroll autoritar mbi partin e grupin e tyre parlamentar, institucionet e pavarura, median, dhe shoqrin civile, kan prirjen t sjellin rezultat t kundrt dhe n nj kndvshtrim afat-gjat, minojn prparimin demokratik dhe dmtojn mundsit e vendit pr zhvillim. Tashm duhet t jet e qart se Shqipria nuk mund t shndrrohet n nj shtet funksionues demokratik pa institucione t fuqishme t pavarura.

  Tre, prvoja e shum vendeve n tranzicion dshmon se qeverit q nuk dgjojn zrin e popullit dhe nuk respektojn aspirtat e qytetarve t tyre pr mundsi m t mdha politike, sociale dhe ekonomike, rrezikojn veten e tyre. Shembujt e fundit n Ukrain dhe Rumani jan domethns. Ishte paknaqsia dhe zemrimi popullor ndaj elitave t korruptuara q nxiti protesta masive q uan n rrzimin e presidentit Victor Yanukovych dhe dorheqjen e kryeministrit Victor Ponta. Ndrsa gjendja n Shqipri nuk sht e njejt me at n Ukrain dhe Rumani, nuk ka asnj dyshim se hendeku midis atyre n pushtet dhe atyre pa pushtet sht shum i thell. Pesimizmi sht n ngritje dhe shum shqiptar kan humbur shpresn. Rritja e vshtirsive ekonomike, paaftsia e qeveris pr tu treguar e vendosur n luftn kunder korrupsionit dhe shtimi i paknaqsis sociale mund t ojn n prplasje serioze.

  Dhe katr, marrdhniet jofunksionale mes aktorve kryesor politik kan pasur pasoja shum t rnda pr vendin. Paaftsia e demokratve dhe socialistve pr t br kompromis dhe punuar s bashku, ka rezultuar n nj qeverisje t dobt dhe ka ngadalsuar integrimin n Bashkimin Evropian. N se nuk vihet nn kontroll, ky konflikt i paprgjegjshm dhe jo-parimor, dhe retorika e ashpr armiqsore q e shoqron, mund t dmtoj seriozisht qndrueshmrin e Shqipris.

  Mbetet pr tu par n se udhheqsit shqiptar kan vullnetin politik pr t zgjidhur disa prej mangsive dhe gabimeve m t mdha, q kan penguar Shqiprin t arrij potencialin e saj demokratik. Deri tani, reformat e thella, qeverisja e mir, dhe lufta ndaj korrupsionit nuk kan qn prparsi e qeverive t ndryshme q kan drejtuar vendin. Gjendja aktuale, gjithsesi, sht e rnd dhe mimi i dshtimit mund t jet i madh pr elitat politike dhe vendin n trsi.

  Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kan treguar angazhim t thell pr prparimin demokratik t Shqipris. Ato kan mbeshtetur udhheqsit shqiptar me shpres se ata do t udhhiqnin vendin e tyre drejt nj demokracie t vrtet, e jo q t ndiqnin praktika jo-demokratike e t pasuroheshin n mnyr t paligjshme, duke vjedhur kshtu t ardhmen e popullit t tyre. Ndrsa shtytja pr ndryshime reale duhet t vij nga brenda, bashksia ndrkombtare duhet ta ndihmoj Shqiprin ta prfundoj procesin e konsolidimit t demokracis. Bashksia ndrkombtare mund ta bj kt duke prdorur levat e ndryshme q ka n dizspozicion pr t ushtruar trysni mbi vendim-marrsit shqiptar. Ata q luftojn me t vrtet pr nj Shqipri t begat, demokratike e t drejt duhen mbshtetur, ndrsa politikant, zyrtart dhe biznesment e dyshuar pr korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar duhet t prballen me ndshkime t rnda.

  Vendim-marrsit n Tiran shpesh e shohin mbshtetjen q jep bashksia ndrkombtare si nj ripohim t politikave t tyre. Por ata duhet ta din se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian nuk mbeshtesin individ t caktuar politik. Ato mbeshtesin aspiratat e popullit shqiptar pr nj proces politik gjith-prfshirs, pr vendosjen e shtetit ligjor, dhe pr krijimin e nj qeverie t efektshme dhe t prgjegjshme. Nuk ka n t vrtet asnj arsye bindse sot, se prse Shqipris i duhet dhn ndihm pa kushte. Ndrsa Shqipria sht e rndsishme, ajo nuk sht pjes e interesave jetik t Shteteve t Bashkuara dhe Bashkimit Evropian. Shqipria sht thjesht pjes e strategjis s tyre periferike. Bashksia ndrkombtare, e angazhuar sot me shtje t shumta dhe shum m urgjente se Shqipria, nuk pritet t jet m aq e gatshme pr t ndihmuar, n se udhheqsit n Tiran perceptohen si t korruptuar, t prar, dhe me nj angazhim t dyshimt ndaj demokracis. Kshtu, udhheqsit shqiptar duhet t jen t ndrgjegjshm nga rreziku i nj lodhjeje me Shqiprin.

  Sot, njzet e pes vjet pas prmbysjes s komunizmit, elita politike shqiptare e ka vet n dor t nxjerr msimet e duhura nga gabimet e s kaluars dhe t krijoj nj sistem ekonomik dhe politik gjithprfshirs, me mundsi pr t gjith, q ndrton nj t ardhme q forcon demokracin, shton transparencn dhe prgjegjsin, dhe prkrah politika zhvillimi t qndrueshme. Zbatimi i reformave rrnjesore krkon udhheqje t efektshme. Q Shqipria t arrij potencialin e saj dhe t gzoj t mirat e plota t nj demokracie t konsoliduar, udhheqsit e saj duhet t ven interesat e larta t vendit para interesave personale dhe t zbatojn nj spektr t gjer reformash politike dhe ekonomike. N se dshtojn n kt pik, udhheqsit shqiptar do ti mohonin popullit t tyre nj t ardhme m t mire.


  Lapsi

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Elez Biberaj: Shqipria n udhkryq t demokracis

  Sot, njzet e pes vjet pas prmbysjes s komunizmit, elita politike shqiptare e ka vet n dor t nxjerr msimet e duhura nga gabimet e s kaluars dhe t krijoj nj sistem ekonomik dhe politik gjithprfshirs, me mundsi pr t gjith, q ndrton nj t ardhme q forcon demokracin, shton transparencn dhe prgjegjsin, dhe prkrah politika zhvillimi t qndrueshme. Zbatimi i reformave rrnjesore krkon udhheqje t efektshme. Q Shqipria t arrij potencialin e saj dhe t gzoj t mirat e plota t nj demokracie t konsoliduar, udhheqsit e saj duhet t ven interesat e larta t vendit para interesave personale dhe t zbatojn nj spektr t gjer reformash politike dhe ekonomike. N se dshtojn n kt pik, udhheqsit shqiptar do t’i mohonin popullit t tyre nj t ardhme m t mire.
  I nderuar Zoti Biberaj!

  Citova pjesen e fundit te shkrimit tuaj, pasi ju, si shume shqiptare apo dashamires te tjere te Shqiperise e shqiptareve, e shihni ndryshimin e vendit te lidhur me pushtetaret dhe eliten politike. Ju kujtoj Zoti Biberaj se demokracia shqiptare mund te mos jete e forte, shqiptaret mund te mos kene nje tradite te zhvilluar demokratike, por kjo nuk duhet kuptuar se demokracia mes shqiptareve nuk eshte prezente, apo me mire te themi nuk eshte levruar ne keto 25 vjet. Demokracia shqiptare nuk eshte me nje mit, eshte nje realitet. Nje realitet i prekshem. Realiteti demokratik i Shqiperise se ketyre 25 vjeteve mund te mos na pelqeje, por kjo nuk duhet te na shtyje qe te reagojme duke mohuar prezencen e demokracise, apo duke bere me faj gjithmone klasen politike. Tek e fundit, pushtetaret ne Shqiperi nuk zgjidhen vete, ata e marrin apo e leshojne pushtetin me voten e lire te shqiptareve. Nuk duhet ti shfajesojme shqiptaret nga barra e fajit apo nga barra e pergjegjesise qytetare ne nje sistem demokratik. Shpesh analistet shfajesojne shqiptarin nga barra e fajit, dhe fajin ia faturojne vetem klases politike apo emrave te pervecem.

  Politikanet e pergojuar per korrupsion shqiptaret nuk i kane ndeshkuar me vote, perkundrazi, ua kane dhene voten. Fenomeni i blerjes e shites se votes, nuk e shfajeson qytetarin qe e ben kete gje me ndergjegje te plote. Nese do te pyesje sot nje demokrat dhe nje socialist ne Shqiperi, se cili prej njerezve te politikes shqiptare eshte me i korruptuari, per cudine e vesheve te tua, si demokrati dhe socialisti do te ishin ne nje mendje: Ilir Meta! Akuzat e faktuara per korrupsion ndaj Metes kane pushtuar faqet e ekraneve e televizioneve ne vite. Por per "cudine" e te gjitheve, elektorati i Ilir Metes shtohet nga zgjedhjet ne zgjedhje. Si ka mundesi, do te pyesje ti nga Amerika, qe nje njeri i sulmuar nga te gjitha krahet e politikes si i korruptuar, arrin qe te shtoje mbeshtetjen e elektoratit shqiptar? Perse ta them kete i nderuari Z. Biberaj? Qe te kuptosh, qe korrupsioni ne Shqiperi nuk eshte nje emer i pervecem, korrupsioni ne Shqiperi eshte nje murtaje qe ka pushtuar gjithe shoqerine. Nuk eshte vetem Ilir Meta i korruptuar, te korruptuar jane edhe te gjithe ata qe i shesin voten Ilir Metes per nje thes me miell, per $20 apo per nje vend pune. Une e ti mund te rrime e "analizojme" arsyet se perse shqiptaret kane arritur ne ate pike sa te shesin lirine e tyre ne kete menyre, por kjo nuk duhet te na pengoje qe ta shohim realitetin ne sy.

  Problemi i Shqiperise sot jane shqiptaret qe kane ngelur atje. Ne keto 25 ne Shqiperi nuk eshte bere vetem politike, ne keto 25 vjet ka ndodhur edhe nje fenomen qe shume pak e trajtojne: inteligjenca e asaj shoqerie e ka braktisur ate vend per te krijuar nje jete te re ne emigracion, dhe ne Shqiperi kane mbetur vetem parazitet, kriminelet, dhe njerezit qe punojne per llogari te tyre. Kemi arritur ne ate pike, sa per kryeminister sot kemi nje njeri te deshtuar, qe nuk ka punuar nje dite te vetme ne jeten e tij, qe e mban veten per Rilindas edhe pse nuk kualifikohet dot as si intelektual, qe nderton nje bunker te Enver Hoxhes ne mes te Tiranes, dhe cuditet se perse shqiptaret nuk e kuptojne apo vleresojne "artin" e bunkerit te tij.

  Une i dashur Zoti Biberaj, nuk pres nga klasa politike qe te ndryshoje te tashmen apo te ardhmen e popullit tim. Une vetem i lutem Zotit: "Meshiroje popullin tim o Zot e falu shqiptareve mend!"

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 14-12-2015 m 12:08

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •