Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar

  Koment i shkurt:
  Sa tragjike-na si shqiptar akoma nuk i njohim heronjt tan-historian ku jeni, pse nuk punoni aq sa duhet?!
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar
  Shkruar nga: Fahri Xharra

  T dhnat q jepen pr Nikolla Tesln sipas librit "John J. O'Neill, Prodigal Genius: The Life of Nikola Tesla, Book Tr, 2007 - Gjeniu pakufi: Jeta e Nikolla Tesls) jan: Ai lindi m 1856 n fshatin Smiljan t Kroacis (athere pjes e Perandoris Austro-Hungareze) dhe vdiq n Nju Jork t SHBA n vitin 1943. Ishte nj zbulues dhe shkenctar n Amerik i prmasave fantastike n fushn e elektricitetit. N Amerik ai emigroi n vitin 1884. Tesla ishte me origjin nga nj familje serbe (?). Babai Milutin Tesla iu b von prift ortodoks dhe nnn Gjuka Tesla e kishte t pa shkolluar por shum t zgjuar. Prindrit e Nikolla Tesls ishin nga Serbia jugperendimore, afr Malit t Zi (kshtu rrfen propaganda serbe).

  Nikolla Tesla e quanin t krishter ortodoks por m von n jetn e tij ai vet nuk e pranonte veten si “besimtar n kuptimin ortodoks” dhe e kundrshtonte fanatizmin fetar. Domethn botkuptimet apo bindjet e tija fetare

  Ndrkaq n gazetn Vecernje Novosti - Lajmet e Mbrmjes (.novosti.rs) t dats 4 Maj 2012 ku shkruhej pr Nikolla Tesln jepet nj pamje e Nikolla Tesls me veshje popullore; kjo fotografi gjendet lehtas edhe n internet. Sipas ktij shkrimi n gazet, fotografia sht pjes e koleksioneve t vjetra t ruajtura nga Sllobodan Nikolii n Krushevc, i cili pranon se at fotografi e ka marr nga nj kushri i Nikolla Tesls. Pamja sht e vitit 1880, domethn 4 vjet para se Nikolla Tesla t emigronte n SHBA.

  Kjo fotografi e Nikolla Tesls rrzon tr gnjshtrn mbi origjinn e gjeniut Nikolla Tesla, sepse kostumi popullor q ai mban veshur sht kostum popullor shqiptar i rajonit t Shqipris veriore. Vet emri i tij nuk sht serb. Meqense prindrit e Nikolla Tesls ishin nga Serbia jugperendimore afr Malit t Zi, kjo domethn se ishin nga Sanxhaku, Dardania veriore. E megjithat kurrkund n botimet pr t nuk jepet vendi i sakt apo emri i fshtatit t asaj "Serbije Jugperendimore" nga ishin prindrit e tij, t cilt kishin mbartur me vete kostumin popullor kur u larguan pr n fshatin e Kroacis dhe e kishin ruajtur at tr kohn.

  Edhe babai i tij nuk dinte as t shkruante e as t lexonte serbisht....deri sa u b prift ortodoks (?!) dhe mpastaj u largua familjarisht pr n Kroaci. Pse u larguan dhe pse n nj fshat t Kroacis? N vitin 1879 Nikolla Tesls i vdes babai dhe n vitin 1880 dy xhaxhallart e tij bashkuan parat dhe e nisn pr studime universitare n Prag t ekis, t cilat vetm sa i ndoqi dhe nuk hyri n provime.

  Pikrisht n at vit 1880, para nisjes pr n Ceki, sht edhe pamja e tij me veshje kombtare shqiptare. Familja dhe ai vet q e ka veshur kan prdorur nj kostum q ato e kan zgjedhur me vullnet t lir, para se ai t largohej pr n eki, t ruajtur si nj gj e shtrenjt, n kujtim dhe respekt t origjins s tyre. Nikolla Tesla nuk e prfillte fen e krishter ortodokse, nuk e ndjente si t vetn, si nj rit me t ciln ai ishte rritur dhe edukuar n familje. Ashtu si me grekrit, Nikolla Tesla sht nj tjetr rast i grabitjes s kulturs shqiptare prej serbve.

  N vitin 1881, Nikolla Tesla shkoi n Budapest t Hungaris ku filloi t punoj tek nj ndrmarrjje telegrafike. M 1882, ai filloi t punoj n Paris t Francs n degn e ndrmarrjes amrikane t shpiksit amerikan Tomas Edison. N vitin 1884, vet Tomas Edisoni e merr Nikolla Tesln t punoj n Nju Jork t SHBA. N vitin 1886, ai shkputet nga Tomas Edisoni dhe vazhdoi t patentonte shpikjet eletrike. Tr parat e fituara ai i investonte pr eksperimentet q kryente.

  Pr shkak t ideve dhe shpikjeve t tija gjeniale (disa edhe pr kohn e sotme), xhelozia e shknctarve t tjer dhe paradhnsve, bn q ai t veohej dhe t mosprfillej me qllim. M 7 Janar 1943, n moshn 86 vjeare, Nikolla Tesla vdiq i vetm n nj dhom hoteli n Nju Jork. Dy dit m von Zyra Federale e Hetimeve (FBI) mori tr dokumentat dhe shkrimet q ndodheshin n dhomn e Nikolla Tesls. M 12 Janar 1943, pas shrbesave shtetrore dhe fetare n nderim t tij me pranin e mbi 2000 njerzve, trupi i Nikolla Telss u dogj. Enigma e gjeniut Nikolla Tesla, i cili ndrioi dhe vuri n lvizje botn, vazhdon edhe sot t hutoj shkenctart dhe njerzit n prgjithsi.
  .Emri: 1417562169-Nikolla-Tesla-me-kostum-popullor-shqiptar-1880.jpg

Shikime: 1625

Madhsia: 32.5 KB
  https://www.shqiperia.com/Gjeniu-Nik...hqiptar.27392/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 28-11-2015 m 10:56

 2. 2 antart m posht falenderuan Rrjeti pr mendimin e shprehur n kt postim:

  2043 (28-11-2015),bili99 (05-12-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2013
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar

  A po e shef sa te interesum jan shqiptart me fol per kyt tem o jena njerz kot .Jo me kot sna dun shtetet fqinj e na luftojne se jena njerz pa skrupuj lam boten te krenohet me historin tone tetjert marrin meritat dhe manipulojn historin si te tyre e na rrim ne vend numro,duan te na qesin skarco si te pa fe si te pa kombsi.Skena dinjitet e karakter te mbrojm as ateqe eshte e jona

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar

  Kushedi sa t fshihet, tjetrsohet dhe manipulohet historia, nj dit e vrteta del n shesh...Shiko kush jan themeluesit e Birtanis s Madhe:

  Zbulime senzacionale

  http://shqiperiaebashkuar.info/2015/...nikave-latine/

  http://shqiperiaebashkuar.info/2015/...ra-troja-e-re/

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-05-2013
  Postime
  215
  Faleminderit
  10
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar

  Ndryshe eshte patriotizmi e tjeter gje eshte te kalosh ne anen tjeter. Puna eshte mos arrijme ne piken qe te tallet bota me ne. Per pak do dalim e do ta konsiderojme si shqiptar edhe Mao Zedong bashk me Lenin.

 6. 2 antart m posht falenderuan MaqoKorca pr mendimin e shprehur n kt postim:

  martini1984 (09-12-2015),murik (08-12-2015)

 7. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar

  Nj fjal e urt (autor i panjohur) thot:
  Nse do q t krijosh armiq, thuaj vetm t vrtetn....

 8. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-05-2013
  Postime
  215
  Faleminderit
  10
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar

  Te themi te verteten, por jo ti nxjerim te gjith Shqiptare. E origjine Shqiptare te kishte, nuk paska asnje rendesi as kuptim.

 9. Anetart m posht kan falenderuar MaqoKorca pr postimin:

  martini1984 (09-12-2015)

 10. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar

  Para fakteve(dshmive)edhe Zotrat heshtin....ktu nuk bhet fjal pr shqiptar, por pr filozoft, shkrimtart antik, ushtarakt/pris ushtarak dhe historian t periudhave t m vonshme;Straboni, Virgjili, Homeri, Jul Cezari si dhe Geofrey of Manmonths, me “Historia e mbreteve Britanik"...Kta flasin pr orgjinn e qytetve dhe ngjarjeve...Lexo tekstet me vmndje...Ky ish fund i diskutimit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 05-12-2015 m 21:03

 11. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Thumbs up Pr: Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar

  Citim Postuar m par nga MaqoKorca Lexo Postimin
  Ndryshe eshte patriotizmi e tjeter gje eshte te kalosh ne anen tjeter. Puna eshte mos arrijme ne piken qe te tallet bota me ne. Per pak do dalim e do ta konsiderojme si shqiptar edhe Mao Zedong bashk me Lenin.
  lol.....ke certifikaten e lindjes ne internet.
  I jati ka marre titullin....Shenjtori Sava qe jepet vetem nga kisha orthodhokse serbiq.
  PS: ku mund te arrij IDIOTESIA dhe ANTIShqiptarizmi......DEBIL.
  Naten e mire.

 12. #9
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,172
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar

  Citim Postuar m par nga MaqoKorca Lexo Postimin
  Ndryshe eshte patriotizmi e tjeter gje eshte te kalosh ne anen tjeter. Puna eshte mos arrijme ne piken qe te tallet bota me ne. Per pak do dalim e do ta konsiderojme si shqiptar edhe Mao Zedong bashk me Lenin.
  Une kisha nje mik qe besonte vertete qe denzel washington, ishte shqiptar!
  Nga i kishte informatat ky, nje Zot e di...- por qe ishte i sigurt shume!!!
  Edhe une ndonjehere dyshoj ne disa gjera......................
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 13. #10
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  405
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Gjeniu Nikolla Tesla sht shqiptar

  Ndoshta ka qen llatin Tesla
  edhe Josip B. Tito ka qene Llatin (latin)
  Kengetari i njohur i ndjer Dervish Shaqa e kendonte kengen "Kan lidh besen Dukagjini mos me ja leshu tokat llatinit".

  Shperngulja e Latinve
  Latint jasht kufijve t Shqipnis kan jetue n Shkup, Prizren, Gjakov dhe Pej aty ktu ka pas noj familje llatine edhe npr qytete tjera t Kosovs, por koncentrimi i tyne ma shum ishte npr kto qytete. Llatint n etnikumin ton ishin nji minoritet i vogl fetar apo nji etni e vogl kombtare shqiptare, por ajo etni ishte ajka e qytetaris e arsimit dhe kulturs kombtare shqiptare. Ajo ishte palca kurrizore e kombit shqiptar.
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...eJt2b967stOPBg
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 09-12-2015 m 18:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •