Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Ben Blushi deputetve: "N burg nuk duhen futur qytetart e ktij vendi, por ju!"

  Kuvend , Blushi: Ky parlament duhet t’i dorzohet drejtsis  Deputeti socialist Ben Blushi mbajti nj fjalim n parlament ku shprehu shqetsimin pr situatn politike, por dhe domosdoshmrin pr t miratuar reformn e drejtsis si borxh q ky parlament i ka zgjedhsve t tij.

  Pjese nga fjala e deputetit

  Ka aq shum njerz me t shkuar kriminale ktu, saq nganjher m duket vetja sikur jam n kushtet e paraburgimit dhe kjo s’sht pr t qeshur dhe padyshim mbetet sht n turpin e atyre q i solln, i prdorn pr vota dhe po i mbrojn akoma sot pr shkak se me kt i ka vn nj damk ktij parlamenti i cili do t hyj n histori si parlamenti m qesharak dhe m i turpshm q kemi pasur n jet.
  Por fatkeqsisht ky parlament sht legjitim. Populli shqiptar i ka votuar t dy palt sepse nuk ka pasur nj ofert m t mir. Nuk ka votuar pr emrat por pr listat e partive. do njeri ktu, megjithse nuk sht n vendin q i takon prap sht legjitim. Pyetja ime sht kjo: A do t ishte ky parlament kaq i ndotur dhe kaq i shmtuar nse n Shqipri do t kishte pasur drejtsi t pavarur? Un them se jo
  Drejtsia dhe vetm drejtsia do duhej t ishte dhe mund t jet e vetmja rrug pr t penguar ndotjen e politiks. Nj drejtsi e pavarur q nuk barazon kriminelin me t drejtin sht e vetmja dhe e fundmja mundsi pr t pastruar kt parlament. Prandaj reforma n drejtsi sht reform politike.
  Un nuk besoj m se t dy palt n kt parlament dhe pr m tepr ata q kan mundsi t marrin vendime n emr t dy palve kan fuqi, aftsi, kompetenc dhe vullnet pr ta pastruar kt parlament.
  Ka vetm dy mundsi q ende nuk jan konsumuar. E para populli shqiptar, nse ai merr vendime pr t na nxjerr t gjith jasht sigurisht q ne nuk e ndalojm dot, por kjo akoma nuk ka ndodhur.
  E dyta sht drejtsia. Nse drejtsia funksion nj pjes e madhe e antarve t ktij parlamenti nuk mund t shkelin m ktu.
  Pr shkak se un e kam kt bindje prej kohsh, besoj se reforma n drejtsi sht reforma e reformave jo vetm si kusht i BE-s por si shpagim i joni. Sepse ky parlament ka vetm nj shans q t laj llogarin me zgjedhsit e tij me t cilt sht n borxh duke reformuar sistemin e drejtsis. Ose m sakt duke iu dorzuar drejtsis. Ky do t ishte i vetmi dhe i fundit akt moral q ia vlen t mbahet mend prej nesh.
  Prandaj do truk procedurial q mund t prdorni ju pr t kushtzuar dekriminalizimin me reformn e drejtsis, n fund fare sht truk i pavend dhe i pagjetur.
  Sepse un besoj se vetm drejtsia e pavarur mund ta prmirsoj politikn n Shqipri. Vetm nj drejtsi e pavarur mund t na detyroj t kemi frik nga ligji, t ndshkohemi dhe t mbajm prgjegjsi pr aktet tona personale.
  Ka nj debat t madh, q e bjm ne dhe ata jasht: Kush meriton realisht t shkoj n burg?
  Sot shkon n burg si shofer se shkel semaforin, si student se proteston, shkon burg si klient se nuk ke kupon tatimor, si siprmarrs se nuk paguan taksat, si fukara se t prishet catia e shtpis e nesr e ndrton pa leje.
  Shkon n burg dhe si gazetar se ose thua t vrtetn ose deformon t vrtetn sipas kutit t propozuesve

  Po pyetja sht:Po si politikan a shkon n burg?

  Se si shofer shkon n burg, si fukara po, klient po. Po politikani a shkon n burg?!

  Deri tani nuk ka ndodhur. T gjith kan shkuar, ose jan gati pr t shkuar n burg por nj politikan q shkon n burg nuk kemi par. Dhe kjo nuk sht pyetja ime shte e njerzve jasht ksaj salle. Ka nj ndryshim t madh mes zanateve q prmenda, shoferi, siprmarrsi, gazetari, klienti, beriberi, cfar jan kta, kta jan zgjedhs. Nse ata jan zgjedhs ne jemi t zgjedhur.
  Pse zgjedhsit shkojn n burg dhe t zgjedhurit nuk shkojn asnjher n burg? Kjo sht shtja:
  Spese ne nuk kemi br asnj ligj asnj reform q t na ndshkoj ne. Edhe kur sht e detyrueshme dhe e dukshme ne prdorim procedurn pr t shmangur drejtsin. Po zgjedhsit, n kt rast berberi, shoferi t na pyes: Po pse ne shkojm n burg dhe ju nuk shkoni n burg asnjher
  Ka ardhur koha t japim prgjigje serioze. Nse kjo prgjigje vonohet do t vijojm t jemi ai vendi q u prmend sot ktu, 1 milion njerz n emigracion kemi uar. Nj qytet nga Elbasan zhduket do vit. Nuk ikn se sht I varfr, ikn sepse nuk ka drejtsi. Sepse beson se ata q bjn m shum dm nuk ndshkohen asnjher. far ndodh n Shqipri sot. 70 % njerzve q ojm npr shkolla nuk gjejn pun kur dalin nga shkolla. Nuk ka asnj vend q punson m pak rinin se ne. Nuk ka asnj vend q edukon m keq rinin se ne. far do bjn ata t rrin ktu, t na dgjojn ne, sigurisht q ikin.

  Pyetja sht pse po ikin. Ne mund t mos kemi prgjigje pr kta njerz.

  29. 4 E thash nuk poi kin se jan vetm t varfr, sepse t varfr ka n t gjith botn por po ikin se besojn se ata q i bjn dm m shum ktij vendi, q jemi ne, nuk ndshkohen dhe nuk kan pr tu ndshkuar. Ndshkimi I tyre pr pandshkueshmrin ton sht braktisja jon, se nuk ka rrug tjetr. Ne jemi e vetmja klas politike n Europ q po i ikin zgjedhsit e vet. Besoj se ka ardhur koha t ndshkojm veten ton. N vend t shqiptarve t ikim ne, ose t’i dorzohemi papunsis ose drejtsis. Rrug t tret nuk ka pr ne

  ORA NEWS

 2. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  bsdev (01-03-2017),skender76 (12-11-2015)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Ben Blushi deputetve: "N burg nuk duhen futur qytetart e ktij vendi, por ju!

  Nuk ka folur keq, ne pergjithesi si teori ka te drejt. Vetem se ka teoriken e pergjithesimit,nuk ka percaktuar asgje. Ne si,ne kush ? Kush jane keta "ne" dhe si do futen ne burg,dhe pse duhet te futen ? Pastaj,kur fut edhe reformen ne drejtesi duket sikur kerkon te justifikoje kete sistem." Ta bejme kete reform se duhet por jo se do ndryshoje ndonje gje". Eshte nje denancim i bukur i mire por mbetet vetem nje denancim.Nuk shpegon as shkakun e vjedhjes,nuk tregon as shkaktaret e vjedhjes,nuk shpegon perse nuk funksionon ligji kunder vjedhjes.
  Ta bazosh gjithe arsyetimin ne nje reforme ne drejtesi eshte budallik,sepse dihet qe e vetmja "reforme ne drejtesi" qe eshte e mundur te behet eshte thjeshte nje urdher nga "lart" qe mund ti jepet prokuroris per arrestime. Urdheri,nuk ka nevoje per reforme.

 4. #3
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,792
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: Ben Blushi deputetve: "N burg nuk duhen futur qytetart e ktij vendi, por ju!

  Bravo Blushit!!

  Kjo klase politike esht e deshtuar, plotesisht!!

  Poplli esht shum qorr...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime

  Pr: Ben Blushi deputetve: "N burg nuk duhen futur qytetart e ktij vendi, por ju!

  Ja tha o ja tha, po kujt ja tha?
  Ka bere vaki ne ndonje planet qe te denojne veten politikanet???
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 6. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Ben Blushi deputetve: "N burg nuk duhen futur qytetart e ktij vendi, por ju!

  Po Ben Blushi ciles klase politike i perket?

  Libretto rosso di Mao che ormai non si legge pi, ma che qualche volta risulta ancora utile: non regalare al pescatore del pesce, insegnagli a pescare meglio.

  Por kur talleshin dhe benin baracaleta albanezet me Kinezet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Anetart m posht kan falenderuar martini1984 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •