FOTO E RRALL/ Eshtrat e Naim Frashrit n Tiran, ceremonia e varrimit n 1937

Emri:  foto-rrallew.jpg

Shikime: 464

Madhsia:  31.9 KB

N vitin 1937, me rastin e festimeve t 25-vjetorit t Pavarsis, eshtrat e Naim Frashrit u solln nga Stambolli dhe u varrosn pran Kryegjyshats Bektashiane n Tiran, duke parashikuar edhe ndrtimin e nj varri t denj pr t m pas. Ky varr u b e mundur t prurohej vetm pas tre vjetsh.. Varri monumental u ndrtua n oborrin e madh t Kryegjyshats, duke patur parasysh prkatsin fetare t poetit dhe vargjet e pafundme q ai i kish kushtuar bektashizms.

Monumenti ishte i gjithi n mermer t bardh, n prputhje me stilin monumental t kohs. Mbi t, qen vendosur simbole bektashiane dhe nj shqiponj e madhe dykrershe e gdhendur po n mermer. N foto shihen autoritetet fetare tek rrin me respekt n kmbt e varrit t mbshtjell me flamur kombtar. M pran tij, qndron vet Kryegjyshi Sali Njazi Dedei, i cili do t vdiste vetm pak muaj m von, n 28 nntor 1940 n nj atentat q nuk u sqarua asnjher. N vitin 1967, n kuadr t mbylljes s institucioneve fetare, eshtrat e Naim Frashrit u nxorn srish pr tu vendosur n varrin e prbashkt me vllezrit e tij Abdyl dhe Sami n Kodrat e Liqenit. Ndrkaq monumenti i vjetr u shkatrrua pa mshir, duke i humbur kujtess son kolektive edhe nj brilant tjetr, ekzistenca e t cilit na dshmohet vetm nga kto foto.

Balkanweb