Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Bushat-diplomacia: "Ne pranojm gjith refugjatt sirian, BE t na jap integrimin"

  Bushati kushte BE-s: Pranojm azilant, na jepni integrimin

  N nj koh q numri zyrtar i shqiptarve q kan shkuar n Gjermani pr azil ka arritur afro 45 mij persona, qeveria shqiptare sht vetofruar pr t strehuar refugjatt e zonave t lufts, si Siria, Afrika dhe Afganistani.

  N nj raport t Ministris s Jashtme drejtuar Kuvendit, thuhet se Shqipria mund t pres azilantt e zonave n konfliktit dhe menaxhimi i ksaj situate do t ndihmoj n procesin e antarsimit n BE.

  Emri: ditmir_bushati_afp_main.jpg

Shikime: 366

Madhsia: 24.4 KB

  “Afrimi i dimrit mund t bj q Shqipria t prdoret si nj vend tranziti pr refugjatt pr n vendet “Shengen”. Kriza me t ciln po prballet Europa prfshin dy aktor: Bashkimin Europian, vendet antare dhe vendet e Ballkanit Perndimor. Kto t fundit jan t prfshira n kt kriz, jo vetm si vende tranziti t emigrantve, por edhe si vend burimi i azilkrkuesve. Menaxhimi me sukses i krizs nga vendet e rajonit, duke bashkpunuar mes tyre, mund t jet nj sprov pr to pr proceset e tyre drejt antarsimit n BE”, thuhet n raportin e MPJ-s.

  OFERTA

  N takimin e zhvilluar n Luksemburg pr trajtimin e problemit t refugjatve, ministri i Jashtm, Ditmir Bushati, ka ofruar ndihmn e Shqipris pr t mirpritur refugjatt, ata sirian, afgan dhe afrikan.

  N raportin e MPJ-s thuhet se Bushati ka theksuar se Shqipria e njeh mir fenomenin e refugjatve dhe pr kt arsye ka prezantuar nj plan masash pr trajtimin e tyre, qoft si tranzit, ose si azilkrkues.

  “Ministri i Jashtm shqiptar vlersoi se kriza aktuale e refugjateve sht nj ndrthurje e elementve t siguris, humanizmit dhe atyre financiare. Ai solli n vmendjen e t pranishmeve se shqiptart e njohin shum mir fenomenin e refugjatve. Pr ket arsye ai ofroi kontributin e vendit ton pr t prballuar, t gjith s bashku kt fenomen me prmasa kaq t mdha.

  Emri: faksimile-bushati.jpg

Shikime: 353

Madhsia: 130.9 KB

  Ministri shqiptar informoi pr masat prgatitore dhe aktualizimin e planeve t kontingjencs pr emigrantt t ndrmarra nga qeveria shqiptare.

  Ministri prmendi nevojn pr parashikueshmrin e fondeve dhe t mbshtetjes, si dhe rndsin e ndarjes s informacionit dhe menaxhimit t tij n nj sistem t integruar rajonal”, thekson raporti i MPJ-s.

  NGA FATION BINJAKU

  Panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 04-11-2015 m 14:04

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •