Qeveria Rama vendos rekord, n 1 vit, nj miliard dollar abuzime

Deputett e Komisionit t Ekonomis dgjuan dje raportin e Kontrollit t Lart t Shtetit mbi zbatimin e buxhetit t vitit 2014. Kryetari i Kontrollit t Lart t Shtetit, Bujar Leskaj, tha se pr zbatimin e buxhetit e 2014 jan audituar 129 institucione nga ku sht konstatuar nj dm ekonomik n shumn prej 108,8 miliard leksh ose 1 miliard dollar.

Emri:  rama-cani.jpg

Shikime: 774

Madhsia:  45.3 KB

479 milion eurove. Nga 481 tendert e audituar, n 399 prej tyre jan konstatuar 1,254 shkelje t procedurave t prokurimit, duke shkaktuar nj dm ekonomik pr buxhetin e shtetit n shumn e 939 milion lek.

Pra, nga tendert e kontrolluara, 80 pr qind e tyre jan gjetur me shkelje. Sipas kryetarit t KLSH-s, shkeljet m t mdha n tender jan gjetur n Ministrin e Brendshme, Ministrin e Mbrojtjes dhe at t Arsimit.

Nga auditimi i kryer n Drejtorin e Prokurimeve t Prqendruara pran Ministris s Brendshme jan evidentuar nj sr parregullsish dhe shkeljesh n procedurat e prokurimeve publike t realizuara, t cilat kan sjell nj dm ekonomik pr buxhetin e shtetit n vlern 85 milion lek.

Emri:  leskaj.jpg

Shikime: 768

Madhsia:  28.5 KB
Kreu i KLSH,Leskaj

Nga auditimi n Ministrin e Arsimit dhe t Sporteve rezultoi se vetm pr nj procedur prokurimi me objekt Ndrtimi i objektit, Tirana Olimpik Park, sekretari i Prgjithshm i MAS ka ndikuar n vendosjen e kritereve diskriminuese, n kundrshtim me Ligjin e Prokurimit, duke paracaktuar fituesin e gars, duke i shkaktuar shtetit nj kosto shtes n vlern prej 79 milion leksh, vetm nga nj procedur.

N Ministrin e Mbrojtjes, si rezultat i moszbatimit t kritereve ligjore gjat zhvillimit t procedurave u konstatua nj dm ekonomik prej rreth 130 milion lek. Dme t larta sipas Kontrollit t Lart t Shtetit jan konstatuar edhe nga kompania Alpetrol dhe Agjencia Kombtare e Burimeve Natyrore n prdorimin pa kriter t burimeve t nafts.

N Komisionin e Ekonomis deputett u prfshin n debat edhe pr auditin e CEZ, ku kreu i Komisionit nuk lejoi deputett t adresonin pyetje rreth ktij auditi pa u miratuar nga Kuvendi krkesa e KLSH-s.

Leskaj i ka krkuar Kuvendit ngritjen e nj komisioni ad hoc t pavarur, me ekspert dhe teknik q do t vlersonin me detaje dmin nn drejtimin e ekve dhe do t prcaktonin mundsin pr nj rimkmbje t Operatorit t Shprndarjes, duke prcaktuar prgjegjsit institucionale dhe individuale q uan n kt situat.

N lidhje m kt shtje, Kontrolli i Lart i Shtetit do t paraqes argumente m t hollsishme, por pasi krkesa e tij pr tu dgjuar t aprovohet nga Kryesia e Kuvendit.

DORINA AZO

Panorama