Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,604

  Shqipria pran zons s kuqe edhe n Raportin pr Prosperitetin

  Emri: image.jpg

Shikime: 622

Madhsia: 62.3 KB

  Nj tjetr renditje negative pr Shqiprin pak dit pasi raporti Doing Business i banks Botrore e listoi vendin ton t fundit n rajon prsa u prket lehtsive pr t br biznes. Edhe n Raportin e prvitshm pr Prosperitetin, q kryhet nga shoqata britanike Legatum Institute, vendi yn renditet n fundin e lists pr rajon, duke ln pas vetm Bosnje Hercegovinn. Raporti i vitit 2015 e pozicionon n vendin e 83 nga 142 shtete n bot. Indeksi e tregon n zonn portokalli, shum pran t kuqes, q sht edhe zona e alarmit. Prsa i prket enonomis Shqipria renditet n vendin e 109 dhe pr qeverisjen n vendin e 91 t. Pr mundsit e t brit biznes renditet e 73 -ta n bot (srish m ult se sa rajoni, Mali i Zi e 62-ta; Maqedonia e 65-sa); pr edukimin n vendin e 71; shndetin n 65 dhe pr sigurin n vendin e 4 -t n bot. Prsa i prket rajonit, Mali i Zi rezulton me performancn me t mire dhe mban vendin e 60-ta n bot; Maqedonia n vendin e 65 dhe Serbia n vendin e 73. / Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2

  Pr: Shqipria pran zons s kuqe edhe n Raportin pr Prosperitetin

  Eshte renditje e gabuar. Shqiperia ka lirin me te madhe persa i perket bisnesit.Nuk e ka asnje shtet ne bote e jo me ne Ballkan.

  Shembull,ke nje minister shendetsie,i ka dhene te gjithe tenderat po te njejtes firme,firme qe nuk eshte me e tija. 28 tendra ne 20 muaj. Po gjetet nje minister ne bote qe te kete kete liri bisnesi ateher klasifikimi mund te jete i vertete. Imagjino,qe nuk e ka firmen e tije,se po ta kishte te tijen do bente tender do dite jo do muaj.

 3. #3

  Pr: Shqipria pran zons s kuqe edhe n Raportin pr Prosperitetin

  Nje tjeter indeks qe merr tatepjeten

  Emri: The 2015 Legatum Prosperity Index  Albania 83.jpeg

Shikime: 32

Madhsia: 13.2 KB

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •