Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Sekreti: Edi Rama firmos konesionin e firms turke pr hidrocentral n lumin Vjos

  Rama shkel premtimin pr hidrocentralet mbi lumin Vjos

  Emri: Vjosa_bei_Tepelena_2.jpg

Shikime: 377

Madhsia: 48.0 KB

  Kryeministri Edi Rama ka shkelur premtimin e tij elektoral se nuk do t ndrtonte m hidrocentrale t rinj n lumin Vjos dhe do ta kthente luginn e saj n park kombtar.

  Me dat 29 korrik, 2015 kshilli i ministrave ka miratuar nj bono prej 8 pr qind t pikve pr kompanin turke inar-San Hafriyat Nakliyat Inşaat Turizm Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, n procedurn e dhnies me koncesion t hidrocentralit Poem n lumin Vjos.

  Vendimi q sht botuar n fletoren zyrtare me dat 10 gusht i hap rrugn ndrtimit t nj hidrocentrali t dyt pas Kalivait n lumin Vjos, ndrtim i cili kundrshtohet me forc nga organizatat mjedisore vendase dhe t huaja, si dhe nga Parlamenti Europian.

  Vendimi i marr nga qeveria n korrik gjithashtu bie ndesh me angazhimet q kishte marr kryeministri Edi Rama nj muaj m par gjat fushats elektorale pr zgjedhjet vendore, kur kishte premtuar se n Vjos nuk do t ndrtoheshin m hidrocentrale dhe se lugina e saj do t kthehej n zon t mbrojtur.

  Hidrocentrali i Poemit, sht nj nga 8 HEC-et e planifikuara n Vjos nga qeverit e mparshme, te cilin ne e kemi kundrshtuar qe nga fillimi i fushats son si dhe gjate turit te takimeve me komunitetin e lugins se Vjoss, megjithse kontrata n fjale ishte vetm nj plan, u shpreh Besjana Guri, prfaqsuese Eco Albania, nj organizat mjedisore q lobon pr ruajtjen e ekosistemit n lugins s Vjoss.

  Tashm q kjo konkretizohet n vendimin e qeverise, n nj kohe kur vet kryeministri ka deklaruar se po punohet pr shpalljen e Vjoss Park Kombtar, ne gjendemi prballe nj situate shume kontradiktore, Guri shtoi.

  Gjat nj mitingu n Tepelen gjat fushats elektorale pr zgjedhjet vendore n 13 qershor, kryeministri Edi Rama u shpreh q qeveria do ti ndalonte planet pr hidrocentrale n lumin Vjos duke e orientuar ekonomin e zons nga turizmi familjar duke e shpallur luginn park kombtar.

  Do transformojm luginn e Vjoss n nj park kombtar q t frenohet barbarizimi nga hidrocentrale dhe t zhvillohet turizmi, ekonomia, bujqsia, t fuqizohet ekonomia familjar duke rritur numrin e vizitorve n kt park t madh t Vjoss, tha Rama.

  Vjosa sht nj ndr lumenjt m t bukur dhe me tiparet m interesant t Europs, sht nj pasuri e madhe europiane. Ne n bashkpunim me organizata ndrkombtare t interesuara do t realizojm projektin e Vjoss n nj Park Kombtar, ai shtoi.

  I gjat 270 kilometra, lumi Vjoss konsiderohet si nj nga lumenjt e fundit e egr t Europs, duke rrjedhur n mnyr t natyrshme dhe t pandikuar nga burimi i tij n Greqi n afrsi t fshatit Vouvoussa e deri n grykderdhjen n detin Adriatik.

  Ajo ka e bn unik sht vet fakti se rrjedh i pandrprer nga burimi ne grykderdhje dhe ndrtimi i qoft dhe nj dige do t shkatrronte ne mnyre prfundimtare kt pasuri t jashtzakonshme t natyrs, u shpreh Guri.

  Parku Kombtar i Vjoss do t ishte parku i par kombtar i nj lumi t egr n Evrop i cili prve ruajtjes se biodiversitetit do t siguronte nj zhvillim t qndrueshm pr banort e lugins s Vjoss, shtoi ajo.

  Sipas Eco Albania, hidrocentralet e planifikuara t ndrtohen n shtratin e Vjoss n t dyja ant e kufirit prbjn krcnim serioz pr ekosistemin e saj.

  Sipas organizats mjedisore nj total prej 38 HEC-esh jan parashikuar n ujmbledhsin e Vjoss.

  N ann greke t ujmbledhsit, jan parashikuar 6 diga t reja, ndrkoh q sht vetm nj ekzistues, HEC-i i madh i Pigait.

  N Shqipri jan planifikuar 8 diga n rrjedhn kryesore, ndrsa 23 HEC-et e tjera jan projektuar n degt e tij 4 nga t cilat kan prfunduar tashm, ndrsa 4 t tjer jan n ndrtim.

  HEC i Poemit sht diga e dyt pas Kalivait e aprovuar nga qeveria shqiptare n rrjedhn kryesore t Vjoss.

  Ndrtimi i HEC n Vjos dhe degt e saj nuk kundrshtohet vetm nga grupimet mjedisore, por edhe nga Parlamenti Europian.

  Nprmjet nj rezolute t aprovuar n 22 Prill, eurodeputett i krkojn Shqipris ti rishikoi planet pr t ndrtuar hidrocentrale n lumin Vjos dhe degt tij, pr shkak se ato do t dmtonin nj ekosistemet e fundit t paprekura n Europ.

  Vjosa sht cilsuar nga ekspertt ndrkombtar si lumi i fundit i egr ne Evrope, shpallja e saj Park Kombtar do t mbronte integritetin e ktij lumi unik n Evrop, Guri tha.

  Ne vazhdojm t besojm se shpallja e Vjoss Park Kombtar nnkupton mospranimin e asnj dige n t gjith pellgun ujmbledhs t saj dhe do t vazhdojm t mbshtesim fuqimisht komunitetin n kundrshtimin e ndrtimit t HEC-eve n Vjos, prfundoi ajo.

  Reporter.al

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sekreti: Edi Rama firmos konesionin e firms turke pr hidrocentral n lumin Vj

  far po ndodh? “The Guardian”: Rama po shkel premtimet

  Ishim msuar q t shihnim shkrime me vlersime pr kryeministrin Edi Rama tek e prditshmja britanike “The Guardian”.

  Por kt her nuk ndodh kshtu.

  Gazeta shkruan kt her pr shtjen e digave n lumenjt e Ballkanit, nj shtje q e ka trajtuar edhe m par n nj shkrim investigativ n shkurt.

  “The Guardian” shkruante n total jan 2 mij diga q do ndrtohen, duke rrezikuar nj ekosistem unik n Europ.

  N Shqipri do t ndrtohen m shum se 435 diga.

  Por tashm nj nga projektet m problematike, ai i digs s Mavrovs n Maqedoni, do t anulohet me shum gjasa, edhe pse projekti kushton mbi 100 milion euro.

  Shkak sht br rreziku q mund t shkaktoj diga ndaj specieve t rrezikuara, si sht rrqebulli i Ballkanit.

  “Dy projekte t mdha hidrike t planifikuara pran Banja Luks, n Bosnjen veriore, jan anuluar gjithashtu koht e fundit, pas protestave publike. Por n Shqipri, kryeministri Edi Rama i ka dhn me koncesion nj kompanie turke ndrtimin e nj hidrocentrali n lumin Vjosa, pavarsisht nj premtimi elektoral se nuk do e bnte dika t till”, shkruan gazeta.

  MAPO

 3. #3

  Pr: Sekreti: Edi Rama firmos konesionin e firms turke pr hidrocentral n lumin Vj

  E ka premtuar por kur ka marr vesh sa lek fitohen nga koncesionet nuk ka rezistuar dot.

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •