Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  “Kaubojsi” me pistolet n Rinas dhe si deputet lezhjan i parlamentit (FOTO)

  Emri: 10f3c127620d19171e5ff46bf5b147ee_XL.jpg

Shikime: 909

Madhsia: 25.4 KB


  Ende pa hyr n salln e Kuvendit, Eduart Ndocaj sht kthyer n nj fenomen politik. Jo vetm pr shkak t etiketimeve q i ka vn media duke u njohur gjersisht me emrin "Kaubojsi i Lezhs", por edhe pr mnyrn sesi po feston marrjen e mandatit.

  Ditn e sotme ai ka mbrritur n Rinas ku sht pritur n nj ceremoni t denj pr nj Hero, me flamuj kombtar, parrulla dhe dhjetra mbshtets q thrrisnin emrin e tij. Nuk ka munguar dhe nj gazetare e Fiks Fare e veshur si kaubojse q i ka dorzuar Rrotn e emisionit t njohur satirik. Deputeti m i ri i Kuvendit ka pozuar pr mbshtetsit e tij me Rroten e Fiks Fare dhe me nj pistolet n dor.

  Fenomeni ri politik Ndocaj ka shkaktuar reagime dhe n politik. Pasi KQZ-ja i dha mandatin kreu i PDK-s Nard Ndoka deklaroi se deputeti i ri do t ishte pjes e partis s tij, duke shtuar se “deputett po na bien nga qielli”.

  Gazetari Andi Bushati n nj shkrim t sotm tek “Lapsi.al” e cilson si nj personazh grotesk. “N parlamentin shqiptar po hyn nj personazh grotesk drejt e nga listat e Partis Socialiste. Ky njeri t cilit i plqen t afishohet me nj kapele kaubojsi, i cili nuk l rast pa treguar faturat e verave t shtrenjta m t cilat ka dehur Edi Ramn dhe menut e pasura me t cilat e ka nginjur at n restorantet prtej Adriatikut, sht simboli m perfekt pr t shenjuar at ka po ndodh. Ky personazh t cilin mediat e po e emrojn nj zri si kaubojsi, sht emblema m e mir pr t kuptuar progresin cinik q ka br Shqipria: nga nj qeverisje hajdutsh arrogant dhe vrass deri n 2013, tek nj qeverisje hajdutsh qesharak pas ksaj date”,- shkruan Bushati.

  N zgjedhjet e vitit 2013 ai ishte nj nga kandidatt q bri fushat pr Partin Socialiste. Pas zgjedhjeve ishte ndr t part q u zhgnjye nga Kryeministri Edi Rama. Zhgnjimi arriti deri n at pik sa n qndrimet e tij publike, Ndocaj i kujtonte Rams drekat dhe darkat q i kishte paguar kur kreu i PS-s n opozit vizitonte Italin. shtja e menuve t darkave u diskutua gjat n media, pasi pr t mbrojtur kryeministrin doln disa shoqata t emigrantve n Itali q pretendonin se ishin ato mikpritset e kryeministrit.

  Debati duket i mbyllur, pasi tashme socialistt dhe Rama do ta presin Ndocaj n tavolinn e Kuvendit dhe Grupit Parlamentar. Pas ndryshimeve n listn e kandidatve n Lezh me largimin e Arben Ndoks, Ndocajt i ra radha pr t qen prfaqsues i Lezhs n Parlament. N 26 tetor KQZ-ja vendosi q mandati i Ndoks ti kaloj Ndocajt. Formalisht ai sht deputet dhe pritet vetm betimi n Kuvend pr t marr mandatin zyrtarisht.

  Ndocaj ka nj biznes ndrtimi n Itali dhe msohet se pas marrjes s mandatit do t qndroj m shum n Shqipri, pr t’ju prkushtuar jets aktive politike n radht e mazhorancs dhe PDK.

  Koha Jone
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-10-2015 m 11:49

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Rama, ky prijs hajdutsh qesharak

  N morin e akuzave dhe denoncimeve, pr shprdorime ministrash, tenderash n CEZ, n shndetsi, n blerje veturash qeveritare, n rrmbime trojesh dhe dhnie lejesh ndrtimi, nj ngjarje ka kaluar pa tr vmendjen e duhur. N parlamentin shqiptar po hyn nj personazh grotesk drejt e nga listat e Partis Socialiste. Ky njeri t cilit i plqen t afishohet me nj kapele kaubojsi, i cili nuk l rast pa treguar faturat e verave t shtrenjta m t cilat ka dehur Edi Ramn dhe menut e pasura me t cilat e ka nginjur at n restorantet prtej Adriatikut, sht simboli m perfekt pr t shenjuar at ka po ndodh.

  Ky personazh, t cilin mediat po e emrojn njzri si kaubojsi, sht emblema m e mir pr t kuptuar progresin cinik q ka br Shqipria: nga nj qeverisje hajdutsh arrogant dhe vrass deri n 2013, tek nj qeverisje hajdutsh qesharak pas ksaj date.

  Po, nse ka nj togfjalsh q i shkon pr shtat ksaj qeverisjeje sht ajo e hajdutve qesharak. Dhe natyrisht Edi Rama sht prijsi i tyre i lavdishm.

  Kt konkluzion mund t nxjerr kushdo q i ka dgjuar me vmendje akuzat dhe kundrakuzat e ditve t fundit. Por ky prfundim mund t bhet edhe m i fort po t vshtrosh me vmendje mnyrn se si i sht prgjigjur vet kryeministri dhe portal i tij shvejkian, Trancparenca.al, akuzave q i jan br.

  Le t'i marrim me radh.

  Ministri i shndetsis Ilir Beqja, akuzohet se me an t kompanis ku ka qen aksioner m par, ka fituar afro 10 milion USD tendera. Akuzohet gjithashtu se kjo kompani, me prmasa shum m t vogla, sht fryr e bymyer mbi dhjetfish q kur socialistt kan ardhur n pushtet. Pr do shqiptar sht e qart q ktu ka nj anomali. Vetm Edi Rama prgjigjet si personazhi i Jarosllav Hashekut, se Beqja nuk sht m aksioner me letra dhe ai e ka shitur pjesn e tij n kompani. A ka shqiptar ta besoj?

  Garda e Republiks akuzohet se ka porositur vetura tejet luksoze pr shtetart, me nj gar jo transparente dhe me mime po ashtu t tilla. Qeveria prgjigjet se po merr me qira Jaguar pasi kshtu i del m lir. A ka shqiptar ta besoj ?

  OSSHE akuzohet se i ka dhn n nj gar me mim m t lart rikonstuksionin e godins s re, nj miku t Edi Rams, q ka ndrtuar shtpin e tij n Surrel. Kryeministri prgjigjet se nuk mund ta prbaltin ata q e lan n gjendje t mjeruar dhe n ndrtesa me qera kt ndrmarrje t madhe publike. A ka shqiptar q bindet?

  Ministria e shndetsis akuzohet se i ka dhn nj kompanie fantazm q agjensia BIRN e zbuloi ta kishte selin n nj gjelltore n Berat koncesionin e hemodializs, ndrsa Transparenca.al prgjigjet me krenari se pas saj qndron Spitali Amerikan. A ka shqiptar q e ha?

  Po kshtu ndodhi s fundi edhe me akuzn se Edi Rama po e lejonte Aleksandr Frangajn t ndrtonte n bregdet, ndrkoh q kish prishur t gjitha ndrtimet e tjera prpos atij t Kokdhims. Ai u akuzua se po krkonte t riblente TV Klanin dhe po tentone ta prdorte at n luftn q mendon t filloj kundr Ilir Mets. Por, fillimisht qeveria hapi fjal se kjo qe nj leje e Berishs. Vetm kur m pas doln faktet se at e kish dhn nj kryekomunar i PS-s, madje me presion t kryeministrit, askush nuk u prgjigj. Nuk u prgjigjn as kur nj deputet i ksaj partie q nuk nguron ta thot mendimin e tij, Vladimir Kosta, postoi n rrjetet sociale, nj dokumet q tregonte se leja kriminale qe dhn nga vet socialistt. Madje nuk u prgjigjn as kur Erion Brae denoncoi mnyrn se si qe hipotekuar kjo tok duke aluduar se kjo qeveri q i kish vn tritolin ndrtimeve me leje, nuk kish si mos ndrhynte pr ndalimin e lejeve abuzive. Tani pyetja sht: a ka shqiptar q e beson se Edi Rama nuk po krkon t blej mediat duke grabitur pasuri publike ashtu sikurse ka br q n gjenezn e karriers s tij?

  T gjitha kto akuza dhe mbrojtje t mjera t qeveris, qoft prmes gojs s prijsit n parlament, qoft prmes belbzimit t tij n emisionin Opinion, apo qoft prmes kndit t emulacionit elektronik, Transparenca.al, tregojn nj gj.

  Jo vetm se kta jan vrsulur t vjedhin, por kan pasur aq nxitim, sa nuk kan gjetur as koh q t shpikin alibit. Deri tani na kan servirur vetm nj mbrojtje t pshtir q nuk ka bindur asknd. N argumentat e tyre kan qen thjesht qesharak, pikrisht si ai deputeti i fundit, q po i dhurojn shqiptarve n parlament. Sepse edhe ky personazh grotesk, me veshje t uditshme dhe fjalor edhe m marramends, pretendon se sht nj nga klientt e Edia Rams. Nj nga ata q pohon se ka dashur q duke paguar me krudo dhe me Gaya, t hyj n parlament. N mnyrn e tij (si t tjert q hiqen shum m serioz) edhe ai ia arriti. Por me nj mim t ndryshm. Duke i shtuar grabitjes t prmbajtshme q po ndodh, nj prmas tjetr. At t atyre q do t largohen nga pushteti si hajdut qesharak, ndrkoh q paraardhsit e tyre u larguan si hajdut arrogant.

  Andi Bushati
  Lapsi

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  T Paekspozuarit, Eduart Ndocaj: Mandatin si deputet e mora q t mos e merrte LSI  Vetm pak or pasi bri betimin n Kuvendin e Shqipris si deputeti m i ri n radht e ligjvnsve shqiptar, Eduart Ndocaj i Partis Demokristiane dha nj intervist pr emisionin T Paekspozuarit t gazetarit Ylli Rakipi.
  Gjithka ka ndodhur nga dhnia e mandatit t deputetit deri n betimin n parlament.
  Pritja madhshtore n aeroport pr deputetin q vjen nga Milano.T pathnat e 40-vjearit q pas shum vitesh vjen nga emigracioni pr t prfaqsuar banort e Lezhs.
  Puna e tij si nnkryetar i Partis Demokristiane.Proesi i dekriminalizimit, problemet me dorheqjet dhe largimet e deputetve.
  Ndocaj: Qeveria e Rams njsoj si ajo e Berishs
  Ndocaj: Po mu ofrua, pranpoj t bhem Ministr emigracioni
  Ndocaj: Ministrja e Kulturs na quajti shpellar, lezhiant nj shekull qytetar
  Ndocaj: Qeveria t ul taksa, qytetart t mos terrorizohen me burg


  Intervista e plot, deputeti Eduart Ndocaj prball gazetarit Ylli Rakipi

  Politika shqiptare n 25 vjet nuk ka arritur t ndal emigracionin

  Rakipi: Hyrja n nj aventur t re, zoti.Ndocaj 20 vjet n Itali n emigracion nj koh relativisht e gjat, ndrkoh q pjesa drmuese e shqiptarve po vrapojn t zhduken nga ky vend nga syt kmbt, si ta kuptojm ardhjen tuaj? Ju dukeni njeri i drejtprdrejt dhe i hapur, si ta kuptojm?
  Ndocaj: Un jam larguar drejt Italis n 96, por n emigrim kam lvizur q n 92 n Greqi, emigrimin e kam n fillimet e demokracis, ajo q n 2015 po ndodh sht nj lloj si n 92 sepse njerzit po largohen nga skamja, nuk po largohen pr t pasur nj makin m t mir, por pr bukn e gojs dhe kjo sht dika q ne emigrantt e ksaj kohe nuk e prisnim q do t kishim t njjtin problem. Mendoj se ardhja ime sht nj sinjal q duhet t vim t luftojm pr vendin ton, jo ta lm t degradoj n kt mny.
  Rakipi: Sigurisht nuk mjafton nj sinjal? far mendoni se duhet br me kto turma q duan t zhduken?
  Ndocaj: Mendoj se e vetmja gj q duhet t bhet sht t krijohet mundsia t jetoj, nj vend pune, mirqnie, siguri dhe kt pr mendimin tim jan t realizueshme, n kt koh nuk e kuptoj cila sht problematika q politika n 25 vjet nuk ka arritur ti krijoj, sht nj provinc e Italis Shqipria nga ana e madhsis dhe popullsis, ti krijoj nj jet t qet n vendin e tyre, jo se nuk do t ket emigracion, ka do vend i bots, por zhvendosjet masive duhet t ishin eleminuar kto 25 vjet. 25 vjet pas pluralizmit, jemi vendi i dyt pas Siris.Ne nuk jemi n luft, jemi n paqe. Pr kt qytetart q po largohen nuk do t ken azil, e vemtja mnyr sht t krijojn nj baz jetes n vendin ku jetojn.
  Listat e deputetve prgjegjsi e lidershipit politik t PS
  Rakipi: Zoti.Ndocaj, ju si deputet vini nga zona e t fortve t parlamentit, t cilt pr t thn t drejtn uditn gjith botn, por Europn n veanti. Pse Edi Rama nuk ju futi ju n list, por futi ata? Nuk e kuptoi zoti.Rama q kta njerz nuk duhet t ishin aty?
  Ndocaj: Listat ishin t qarta n zgjedhje dhe un isha i 6 n list. Kodi zgjedhor nuk sht i drejt, sht i gabuar.
  Rakipi: Kush sht prgjegjs pr kt list n qarkun tuaj?
  Ndocaj: Prsa i takon przgjedhjes s deputetve ktu vendos lidershipi i nj partie sht prgjegjs lidershipi, nuk m takon mua t them pse Kryeministri m zgjodhi mua t 6 dhe t tjert t 1 t 2. M krkuan t jem pjes e skuadrs dhe e pranova, biografin e askujt nuk mund ta bj.
  Ndocaj: Le t presim drejtsin pr rastin Prenga
  Rakipi: Ju nuk jeni prokuror, nuk jeni gjykats, ktu ka ndodhur dika dramatike, nuk u ndrrua nj futbollist n loj, ktu kan rn dy lista dhe ke kaluar ti.
  Ndocaj: Dorheqja e zotit.Arben Ndoka e ka dhn vet shpjegimin prse largohet dhe skam nevoj ta prsris, rasti tjetr mendoj se duhet t presim gjykatn t jap nj vendim. Ne kemi nj drejtsi q mendojm se funksionon, shpresojm q do t funksionoj dhe mendoj at dit q njeriu t jet i pa dnuar sht i pafajshm.
  Nga mngjesi jam dhe politikan, po me than mos fol, do flas m shum
  Rakipi: Dua t them nj gj t thjesht, dua nj prgjigje si e ndjeni ju. Ju mendoni se kryetari i partis nuk i njihte kta njerz q t mos kishin problem m pas, mund t ishit ju n list dhe problemi ishte i9 zgjidhur?
  Ndocaj: Duke qen se nga mngjesi jam edhe politikan mendoj se nse thon mos fol do flas m shum, nuk kam prgjigje nse e dinin apo nuk e dinin. Un jam larguar nga Lezha q n moshn 14 vje. Lidhjet e mia me Lezhn kan qen nga 2005 e ktej dhe nuk arrij t perceptoj se cila sht e vrteta, e dinte apo se dinte.
  Intelektualt n Shqipri jan katandisur pr copn e buks, turp
  Rakipi: Deri n 1996 ne kishim nj situat ku vota vidhej n kuti, pastaj u moderua vjedhja dhe filluan me t fortt t rrmbjn votat , sht odise e gjat.
  Ndocaj: N politikn italiane ka nja 5 vjet q po merrem dhe bashkpunoj me Forza Italia me partin e Berlusconit. Ishin bashkuar 3 parti dhe u rindan Forza Italia sht vetm nj. Partit krkojn t zgjedhin pr parlamentin e Italis apo Parlamentin Europian apo Bashkit dhe Komunat njerz me intelektual, profesor, jo njerz q kan lek apo jan m t fortit sht ndryshe nga ktu, politika shqiptare ka mbetur n vendnumro se ne kemi 60 pr qind q jan intelektual dhe njerzit e ndershm hapsirat i kan pasur shum t vogla, politika shqiptare sht katandisur n kto nivele, intelektualt q punojn n Shqipri nuk kan mundsi pr t prballuar nj gar politike. Intelektualt jan katandisur pr copn e buks dhe ky sht turp i madh se Parlamenti ka nevoj pr avokat, jurist, ekonomist, intelektual, jo pr njerz kush e ka makinn m t shtrenjt apo kostumin.
  Rakipi: A i njihni personalisht?
  Ndocaj: Me deputett e zons time jam njohur n 2013. N Itali dilja nga 06:00 e mngjesit n 24:00 t nats, kur u bra baba nuk takoja fmijt e mi.
  Politika shqiptare duhet t reformohet
  Rakipi: Thoni se ka politikan q duhet hedhur n koshin e plehrave?
  Ndocaj: Politika shqiptare e 25 viteve sht totalisht pr tu larguar, njeriu shprehet edhe nga emocionet e momentit. Politika shqiptare ka bllokuar mirqnien e popullit, ekonomin, sigurin, sepse ka funksionuar n ann e kundrt. Politika shqiptare duhet reformuar n nj mnyr apo n nj tjetr. Mendoj se n do zgjedhje tani e mbrapa politika shqiptare duhet t zgjedh njerz q e duan kt vend dhe bjn dika jo njerz q deri tani kan ngrohur karriget dhe 5 apo 6 deputet kan prdorur foltoren e parlamentit.
  Qeveria e Rams njsoj si e Berishs
  Rakipi: N fakt nuk kemi largim t politikanve, u duk se Berisha dha dorhehejen nga PD dhe duket q ai e drejton at parti, nuk sht formal m aty, sht nj kryetar tjetr. I vendosa kronologjikisht, por e fillova se Berisha sht politikan 25 vjet si e that edhe ju ka vlerat dhe antivlerat e veta.Kryeministri Rama ka 2 vjet e pak muaj n qeverisje, a mendoni se edhe politikani Rama nuk sht politikan i ri, por edhe ai ka mbaruar pun n kt vend?
  Ndocaj: Politika e ktyre dy viteve ka qen ndryshe edhe mbas qeverisjes Berisha-Meta, por po ta shohsh kto dy qeveri t njjtn politik po bjn. Kur drejtohet nga dy lidera politik.
  Burgu nuk sht alternativa e biznesit
  Rakipi: Ju jeni nj njeri q keni ndershmri sepse merreni me biznes, mendoni se ky politikan po e on vendin drejt arritjeve?
  Ndocaj: Politikn q po ndjek zoti.Rama sht n disa pikpamje ekonomia do t ket problemet e saj, duke vendosur q n do problem q mund t ket nj biznes apo nj tregtar q t terrorizohet me burgun do tkurret ekonomia. N nj vend demokratik patjetr q ka abuzime q nuk paguajn, q mashtrojn dhe vjedhin, mbi 35 prqind evazion, por sht nj prqindje e vogl q arrin t prfundoj n burg, alternativa e biznesit nuk sht burgu, sht gjoba. Toleranca ta ndihmoj nj inspektor q t prezantohet t jet inspektor me nj shkoll, q arrin t kuptoj se prse mund t ket gabuar, ke biznesmen q kan krijuar biznes pa pasur haberin e dokumentacionit dhe ti e arreston se ska plotsuar disa dokumente apo ska paguar nj taks, t ket kontrolle q t prezantohet, t jet profesional dhe t dihet far halli ka ky biznes.
  Un miku i vjetr i Rilindjes, q u braktis dhe prdor n 2013
  Rakipi: N nj foto tuajn me Edi Ramn n facebook, ju e keni shoqruar me kt shnim:Nj mik dhe koleg i Rilindjes m drgoi kt mesazh e thash ta ndaj me ju. Dashuri n kohn e kolers. Tek shikoj kt foto nuk m shkoi n mendje asnj dixhitur tjetr, por ajo e romanit Dashuri n kohn e kolers.
  Ndocaj: Ishte fushata e 23 qershorit 2013, e PS vinte nga nj opozit e zgjatur. Socialistt e thjesht ishin t lodhur e t papun, po ashtu edhe drejtuesit e lart t PS kishin probleme me bizneset, sepse nuk kalonin dot maunet pa kontrolle. Kjo ishte nj situat q PS duhet t vinte n pushtet me do kusht. Ishte koha kur Rama e Kodheli puthnin kdo n Lezh. Ishte koha e premtimeve t mdha e miqve t mdhenj. Nj mik i madh n at koh pr Mimin q skishte as makin, ose nj makin q m shum ndalej rrugs ishte Eduart Ndocaj. Djali lezhjan, idealist dhe i gatshm pr tu mos kursyer pr Kodhelin, Ramn e Shqiprine. Ishte koha, kur Rama e prqafonte Ndocaj dhe e quante me mburrje Kaubojsi i Texas-it. Ishin koht kur Mimi e krkonte Eduartin edhe n mesnat pr ta mbrojtur. Koh t bukura ato, dashuri e madhe me Eduartin n nj mjedis t kolers, t njerzve mashtrues e prfitues. Pas zgjedhjeve, Kaubojsi i Texas-it nuk duhej m, sepse pushteti sht i shtrenjt e nuk mjaftonte pr Kodhelin e pr Ramn. Pastaj Rama e Kodheli kishin shum gangster q nuk donin t merrnin prgjegjsi n drejtimin e vendit, por kishin me ngut me marr imunitetet pr t shptuar nga problemet e t kaluars. Ajo q sht e uditshme sht se tek PS sht rikthyer prsri kolera e ajo ka nevoj pr miqt e vjetr, t braktisur e t prdorur. Jam akoma pjes e Rilindjes dhe kam edhe postdrejtues, por e shkruajta kt pasi pash foton dhe jam i bindur se ne si Rilindje i kemi borxh Eduart Ndocajt pr kontributin e dhn. Emrin nuk po e them se ka filluar lufta e shtrigave ne PS.
  Kritikat e mia pr Metn pr qarkun e Lezhs
  Rakipi: Ju keni shkruar kto gjra ndaj e keni emrin i 6?
  Ndocaj: Jam i gzuar edhe pse e kisha emrin i gjashti se mendoj se aty m takonte, bile n nj takim q patm me zonjn.Kodheli i thash q Kryeministri ti zgjedh deputett nga fundi dhe kshtu erdhi.
  Rakipi: Si ndodh kshtu?
  Ndocaj: sht vet AND e shqiptarit dhe e kemi t theksuar.
  Rakipi: Keni qn kritik ndaj LSI dhe kryetarit Meta, mendoni se politikani Meta ka mbaruar pun me kt vend?
  Ndocaj: Kritikat e mia kan qen n qarkun e Lezhs se pas 23 qershorit Lezha iu dorzua LSI dhe socialistt me deputett q ishin n lista q do t arrinin parlamentin. Iu dorzua LSI dhe ashprsia ime ndaj ksaj lvizje ka qen se po shikoja qytetin q degradohej dita-dits dhe mendoj se ishte nj vendim i duhur q morn q mos t fitoj LSI n qytetin e Lezhs.
  Koalicioni PS-LSI nuk bn dot m gj pr vendin
  Rakipi: Ju keni qen jasht Shqipris, keni vn re q ka nj vullkan posht, raporti mes PS dhe LSI nuk sht se sht ai i fillimit?
  Ndocaj: Paknaqsia e socialistve ka qen n do qark dhe rreth pr mnyrn si prfunduam n koalicion dhe mendoj se nuk sht nj koalicion nuk mund t bj m tepr sesa po bn pr Shqiprin.
  Rakipi: Ne me ket fjal na ka marr lumi?
  Ndocaj: Lumi, shpresojm q do ti pastrojm edhe kanalet dytsore q mos t na marr, duhet t punojm, sa m shum q mos t mbetemi n vendnumro.
  Rakipi: Ju mendoni se mund t zgjidhet ky problem, nj far entuziazmi, m duket sikur prpjekja pr tju veuar te PDK duket sikur ka nj nntekst, vet kryetari Nard Ndoka sht shprehur q erdhi dita t na bjer nj deputet nga qielli?
  Ndocaj: Me t vertet ashtu erdhi, un nga Milano me avion zbrita nga qielli.
  Sdo i ndaj qytetart n t majt dhe t djatht
  Rakipi: Pas nj mugese disa javore, Lezha ka deputetin e vet, far mendon se presin votuesit lezhian dhe sidomos votuesit e majt?
  Ndocaj: Qytetart lezhian nuk do ti ndaj n t majt e t djatht, jan t gjith njlloj. Presin at q premtuam n 23 qershor.
  Emigracioni ka marr fund pr shqiptart
  Rakipi: Sa ikn nga Lezha?
  Ndocaj: Shum njerz q njoh kan ikur, ta them q jan njerz me probleme ekonomike. Mendoj q qeveria gjermane sht e vetdijshme q duhet t kthehen n Shqipri, duhet t punojn, t pastrojn lumenjt, kanalet, t punojn tokn q t jetojn n kt vend.
  Rakipi: Qeveria gjermane ka marr vendim ti kthej.
  Ndocaj: Un mendoj q shqiptart emigrojn afr dhe jan t pakt q largohen n Kanada dhe Amerik, emigrojn afr se e duan vendin e vet dhe emigrimi ka qen Greqi, Itali, Zvicr, Holland, n Europ. Mendoj se emigracioni ka marr fund pr popullin shqiptar, nuk ka vend n asnj vend t Europs. Po vshtirsohen kaq shum ekonomit atje, Italia ka problem me krizn e vet, ka mbi 20 pr qind pa pun, koha ka ardhur q t mendojn pr vendin dhe t kthehen ktu.
  Kushtet q na krkon BE ne sdo ti plotsojm kurr
  Rakipi: Nga faqja juaj publike n rrjetin social facebook msojm se keni pasur takime me ndrkombtar n Rom. far shqetsimi ju keni prcjell atyre dhe si kan reaguar ata?
  Ndocaj: Ne kemi pasur disa takime me prfaqsues s PPE-s t s djathts, Fondi Demokristian dhe ftohemi n do takim q bhet n Europ, takimet kan qen me Sekretarin e Prgjithshm dhe nnkryetarin, shqetsimi sht i njjti, kemi 25 vjet q BE na thot q ne nuk plotosjm kushtet. BE duhet t prdor t njjtn histori q ka prdorur me Sllovenin dhe Kroacin.Fajet i ka politika shqiptare, ne jemi si fmija q duhet t na marrin pr dore.
  Rakipi: Si t na marrin pr dore, me kto gjykata? Opozita do moment ngre problematika shum t rndsishme, katr, pes emra po rrmbejn vendin? Sot opozita denoncoi konesionet.
  Ndocaj: Prve denoncimeve q bhen n parlament duhet t ngrihen edhe n prokurori, sidomos kur opozita ka prova. Ne jemi nj fshat pr Europn dhe nuk do ishte nj kosto e jashtzakonshme, t ndodh dika e till si ka ndodhur me Kroacin, ka pasur korrupsion t jashtzakonshm. Un po flas pr Shqiprin e madhe, gjith kto fshatra.Ju kam krkuar kt n takime, ne kemi nevoj, nuk e presin mir si krkes, asnj sdo probleme n shtpin e vet, jan djegur me Sllovenin, Kroacin, por mendoj se pr ne do t jet rrug e vshtir nse Europa sdo t ket nj dor t fort ndaj nesh.
  Me Ramn u njohm n Milano, mosmirnjohs ndaj meje
  Rakipi: Si e keni njohur Edi Ramn?
  Ndocaj: E kam njohur n Milano, kur organizonin nj takim kur ishte kryetar opozite, me disa miq t mit organizuam nj takim 2013, n prill mund t jet. Ka qen e shtuna e pashkve, e para her q nj lider politik po vinte dhe krkonte t na takonte, n 25 vjet n Milano ska ardhur askush t krkoj t na takoj si emigrant, nga 1996 nuk kam dgjuar lider q kan krkuar takim dhe ishte nj knaqsi, lideri i opozits dhe ishte nj takim i jashtzakonshm. Lider t tjer kan qen por nuk kan krkuar t takojn emigrantt. E kisha lexuar programin para se t vinte, ishte i jashtzakonshm. Takimi u b n mnyr spektakolare, lan festn dhe erdhn njerz q kan festn pr t ardhur dhe pr t takuar. Erdhm, u takuam m pas dhe m pas erdhi edhe ftesa pr t qen pjes e skuadrs s rilindjes. Nj emigrant edhe zoti.Rama sht rritur n emigracion dhe mendova dhe kam shpres q mund t bj dika pr kt vend. Kemi edhe dy vjet dhe shpresoj q kto dy vjet t bjm dika. Mendoj se do qeveri kur merr nj pushtet vitin e par e ka t vshtir, merr nj pushtet, gjetn nj grop si thon. Borxhi po rritet shum, investimet nuk shihen, prkeqsimet jan. Kryeministri Rama dhe PS n 2 vjet sht treguar mosmirnjohs me Eduart Ndocaj sepse sht ln n harres edhe pse isha nj nga njerzit kryesor n qarkun e Lezhs.
  Prioritetet e mia, dekriminalizimi dhe hapja e dosjeve
  Rakipi: Dekriminalizimi duhet t shtrihet edhe n institucione t tjera?
  Ndocaj: Shqipria ka nevoj pr dy lvizje t mdha, hapja e dosjeve dhe dekriminalizimit, jan dy shtylla kryesore q ne mund t kemi nj demokraci t mirfillt dhe nj hap t jashtzakonshm pr n BE, kto t dyja duhet t bhen n t gjitha institucionet ku ka zyra shtetrore jo vetm n parlament apo nj krahin, dekriminalizimi po prdoret n nj krahin dhe jo n t gjith Shqiprin.
  Kam punuar n ndrmarje pastrimi dhe n ndrtim
  Rakipi: Keni br fushat pr Fran Frrokaj?
  Ndocaj:N politik pr t mbshtetur dika nuk duhet par i cilit krah je.
  Rakipi: Ku i more t ardhurat q ngrite biznesin?
  Ndocaj: Jam larguar n Itali n 1996 dhe si do emigrant tjetr un sjam fenomen, fati dhe puna e ndershme t shprblehen. Nuk gjen lek dhe bhesh biznesmen, ndodh n Shqipri bn trafik dhe bhesh biznesmen, biznesi im ka qen tulla nga nj tull. Ditn e par n Itali e kam filluar n nj ndrmarrje, pastaj si puntor, dhe paga ishte 800 mij lireta n muaj, gjat kohs u njoha me nj kalabrez e dija pak zanatin, msova zanatin dhe ne 2000 hapa nj ndrmarrje ndrtimi, firm personale dhe vazhdova punn se e dija q ndrsa isha n gjendje t bja punn pr ty, pr vete do e bja m mir, nisa punn dhe arritm t integroheshim. Ndrtim dhe tani bjm t gjitha punimet, jasht struktura metalike, struktura betoni. Ne punojm pr t gjith Italin, puna me kosto m t lir se italiant, sepse jemi shqiptar, kemi kosto m t lir se italiant. Arritm q n 2008 qeveria italiane, Ministria e Puns na dekoroi, nj zhvillim q ne rriteshim mbi 100 pr qind, faturimi, investimeve. Kulmi jon ka qen n 2009 q kishim rreth 500 puntor. Arrinim t faturonim deri n 30 milion euro. Fitimi n pun t tilla sht i ult se konkurenca sht e ashpr nga 2008 deri n 2012 q faza ishte shum e fort. Kemi tenderuar, gradaelat e Milanos, kemi qen projektues dhe ekzekutues dhe n Trento, n zonn n kufi me Austrin.
  Familja e Tom Doshit me histori n Shqipri
  Rakipi: Ju keni thn para betimit, por edhe pas ksaj, q Tom Doshi sht lider, mendoni kshtu?
  Ndocaj: sht nj ndr politikant kryesor t veriut, vjen nga nj familje e jashtzakonshme, ka nj histori, ka vendosur kufijt e historis, strgjyshi u Toms. Nj biznesmen i jashtzakonshm, sht br me djers dhe me familje. Duhet t presim gjykatat. Nuk jam interesuar n detaje t historis s tij, nga ato q kam dgjuar mendoj se drejtsia duhet t vendos sa m par.
  Po blehen n mnyr t turpshme shqiptart
  Rakipi: LSI dhe Ilir Meta ka vjedhur dhe bler vota?
  Ndocaj: Ti vet the se prpara u vidhshin kutit tani blihen votuesit, ky fenomen sht shum i rrzikshm pr Shqiprin, nj faj kan dhe qytetart pavarsisht se e bjn nga fukarallku, kemi shekuj q vuajm, por dinjitetin sja kemi falur armikut. Nuk duhet ta shesim dinjitetin pr 5 mij lek, apo nj thes me miell. Po blihen shqiptart n mnyrn m t turpshme pr t drejtuar nj vend, jo me ide, jo me programe, me investime. Po t investoheshin gjith parat e fushatave se kemi nevoj t shkojm n Gjermani.
  Rakipi: Nuk do t vazhdoj?
  Ndocaj: Nuk e di sesa vota jan reale, por mendoj q n Lezh pati nj humbje t madhe se qytetart e Lezhs nuk u shitn n 2015 dhe duhet t funksionoj edhe n zona t tjera.
  E mora mandatin t mos e merrte LSI
  Rakipi: Kur qeveria nuk sht e denj, pse e mori mandatin?
  Ndocaj: Un pranova, pasi ky mandat nqoftse nuk do t merrej nga un do t merrej nga LSI.
  25 vjet politika shqiptare na la n harres pr turp
  Rakipi: Studimet ku i keni prfunduar?
  Ndocaj: Studimet i kam mbaruar i rritur n Itali. Mund ti kisha bler 10 diploma po nuk m interesonte. Duke qen se puna ime m krkonte edhe pjes t tjera, kam br edhe kurse, 4 kurse 12 mujoresh pr siguri, teknik, inxhinieri, dhe un n shtetin italian kam nj vul q mund t ertifikoj, ura ndrtime. far zri do t ket pr ne emigrantt? Kam punuar 4 vite n Trento dhe ajo q ka ndodhur kto 25 vjet sht pr t ardhur turp q ne na lan kaq n harres sikur ne nuk ekzistojm. Erdhi Rama para 2 vjetsh, ka ardhur edhe nj her tjetr, ishte i ftuar nga institucionet e dhoms s tregtis. sht br legjende dreka, ska qen pr koston, sht ln n harres pjesa m kryesore e shoqris shqiptare, kemi 24 vite q e mbajm kt vend. Kriza i ka bllokuar emigrantt dhe shihni ku ka prfunduar vendi, ekonomia e vendeve fqinj sht n kriz, por sht shtrnguar, mos t votonin qytetart shqiptar q jeton jasht Shqipris q jan 60 prqind dhe mos t kishim asnj t drejt, edhe kur vijm ktu na thon emigrant. Ne jemi emigrant ktu, emigrant atje, ne jemi qytetar. Ne sjellim lek q politika shqiptare t zhvas sa m tepr. N kt legjislatur t votojm aty ku jetojm, t kemi kuotat tona, Italia ka kuota n Argjentin, nj numr qytetarsh dhe ka 3 deputet, sipas popullsis ka caktuar kuotat dhe votohet n vendin ku jetojn.
  Kam shpenzuar 500 milion lek n fushat, nga investimet prfitoi PS
  Rakipi: Ky Rama paguan ndonjher vet? Apo vetm ha kto dreka?
  Ndocaj: Nj her q kam drekuar pagova un, hern tjetr do t paguante ai.
  Rakipi: Keni deklaruar se keni shpenzuar 500 mij euro?
  Ndocaj: Shifra nuk sht reale, jan 500 milion lek.
  Rakipi: Kush i mori kto?
  Ndocaj: N 25 vjet jam i vetmi deputet q si ka paguar askujt asnj kacidhe dhe mendoj se jam i vetmi q asnj individi si kam paguar asnj qindark, prandaj doln edhe akuzat. Nga viti 2011 i kam shpenzuar. Shifra t tilla nj biznesmen nuk mund ti lvz menjher. Un kam shpenzuar pr komunitetin q ka pasur nj benefit pr Partin Socialiste. Un kam lvizur, Fondi Domokristian, kam br disa takime n t gjith Europn dhe kan qen pr politikn socialiste dhe disa takime q kam br edhe n Shqipri. Duke lvizur, staf, makina, kshtu jan shpenzimet, gjat ksaj kohe kam investuar n Lezh n infrastruktur, kan qn totalisht benefit q PS mori n 23 qershor fal edhe ksaj puns time, kan qen disa investime q jan br n qytetin e Lezhs, n ndihma q kemi shprndar. Nj shifr e till arrihet t investohet dhe ky ka qen investimi im dhe hajrin ja pa PS n Lezh.
  Rilindja e Rams pr t fituar zgjedhjet
  Rakipi: mendim keni pr rilindjen?
  Ndocaj: Emri ishte godits dhe ishte nj impakt elektoral, zoti.Rama sht politikan dhe n politik mendohen t gjitha pr t fituar zgjedhjet. T gjith ja kan vn nj nofk pr do zgjedhje. Nuk ka t bj me pjesn e rilindjes kombtare.Mund t jet frymzuar edhe pas rilindjes italiane, nga piktura. Edhe un pikturoj, kam piktura t miat.
  Shpresoj q Rama t m dhuroj nj piktur
  Rakipi: Meq keni kt pasion t madh, ideja e Rams ka qen pak m e thell se rilindja jon kombtare, i keni par pikturat e Rams, ju plqejn?
  Ndocaj: Un si piktor, do piktor ka stilin e vet. Pikaso sht nj ndr m t mdhenjt, deri n kohn q vdiq flinte nn ur, ky do t ket impakt tjetr se sht edhe Kryeministr, njerzit kuriozohen m tepr pr t par nj piktur. Shpresoj q t m dhuroj nj piktur, kemi t njjtin emr, kemi pasionin pr piktur.
  Rakipi: Rasti i Gjermanis dhe i Hong Kongut, n nj krah ishin pikturat e Edi Rams?
  Ndocaj: Mendoj se nga pjesa artistike dhe politike duhet ndar gjrat, se shoh t gabuar q Kryeministri mund t hap nj ekspozit meq sht piktor. Kryemnistri ka kohn e vet ti dedikohet pasionit t vet. Derisa ka nj pasion artistik.
  Nuk me plqen krpudha tek Kryeministri
  Rakipi: E keni par qendrn e Tirans, ka vendosur nj ndriim t veant, ka vendosur edhe nj krpurdh n krah, mendoni?
  Ndocaj: Duke qen se sht i zoti i shtpis n at ambient kam prshtypjen se shija nuk sht e gabuar. Mua nuk m plqen, dikujt tjetr mund ti plqej.
  Rakipi: Vui pr Ramn ka thn q sht lider botror?
  Ndocaj: sht pr tu prgzuar q nj serb prgzon nj shqiptar, sht pr tu prgzuar q e vlerson.
  Rakipi: Po ju bj nj pyetje shum t hapur, a ke patur dilem q edhe mund t mos bheshit deputet.
  Ndocaj: Nga koha q flitej dilemat kan qen t ndryshme sepse politika shqiptare dhe kto pseudo gazetar online publikonin do lloj marifeti. Nuk do e kisha problem se jam 40 vje, karriern politike nuk e vuloste ky mandat, 2017-2021 do t luftoja, nuk e kisha urgjente. N 2013 nuk votova pr tu br deputet, por pr nj rrotacion. Nj qeveri duhet t ndrrohet, 4 vitet e fundit qeveria Berisha-Meta linte pr t dshiruar.
  Rakipi: Shum njerz me t kaluara t dyshimta u bn deputet me ndihmn e Edi Rams dhe me forc. Pse mendoni se ata e lakmonin kaq shum kt detyr?
  Ndocaj: Parlamenti sht tempulli i demokracis, mkatet do ti lajm n at dynja, i fshehin mkatet, por mendoj se me dekriminalizimin do t jet fundi i do njeriu t dyshimt me t kaluar kriminale, ka nevoj vendi pr ligjin e dekriminalizimit por jo vetm pr parlamentin por n t gjitha institucionet. Se ndryshe, sidomos gjykata dhe prokuroria q sht nj pjes kryesore e jets s nj vendi q nuk funksionon, liria ktu blihet, pr nj cigare bn 6 vjet burg.
  Rakipi: Duke vrapur pr t hyr befas i zbulojm m shum kto mkate?
  Ndocaj: Ky sht nj gabim q nuk e kan menduar ndoshta.
  Rakipi: Jemi provincial, ju keni jetuar n Itali, ka marr pjes n zhvillimin e bots, pr ju u grmua shum pr t par, ngaq u dogj nga qulli i fryn kosit. Aksesort q prdorni, lvizni veshur me kapele, sht hobi juaj kaubojsi, dini pr ta?
  Ndocaj: Me aksesort e askujt nuk duhet t merren, nj kapele sht si t kesh nj or, nj kostum Armani apo nj makin. Njerzit duhet t vlersohen pr at q kan br deri at dit, nuk duhet vlersuar dhe t diskutohet aq shum nj kapele republike, n Lezh ka dhjetra qytetar me kapele, edhe ata jan njerz q i plqen t ket nj kapele, sht nj aksesor q nuk duhet t diskutohet kaq shum sa t bezdis edhe lexuesin?
  Rakipi: sht nj zon q quhet Texas q jan par kaubojsit, kan pasur dy President bab e bir q ishin kaubojsa, sht nj ndr vendet m demokratik si SHBA.
  Ndocaj: Skam qen n Teksas, por duhet t shkoj. Kam filluar nga Amerika latine e do t dal n Amerikn qendrore.
  Rakipi: Jeni deputet pr qytetart e Mirdits, apo vetm Lezhs?
  Ndocaj: Jam deputet pr qytetart e Lezhs, Mirdits, Kurbinit, nuk ka t br malsor dhe mirditor, t gjith jan qytetar, zadrimor, malsor, komuniteti rom.
  Ministrja e Kulturs na quajti shpellar
  Rakipi: Njiheni si nj natyre shum luftarake, edhe shndeti juaj flet pr nj njeri t hapur. Bt nj replik pr pllakn osmane n Lezh, do e vijoni kritikn ndaj Ministres?
  Ndocaj: Ajo nuk ishte replik ishte nj skandal. Un nuk mendoj se sht ide e Ministres, Shqipria sht e mbushur me njerz q duan t bjn skandale, Ministrja mund t jet viktim. Kam t njjtn ide dhe nuk e ndrroj, sht nj pllak historike, ka vlera n nj muze, Lezha sht nj kryqzim i kulturave sot nuk ka nj muze dhe kjo sht skandaloze, shkon grmohet, ndkroh q ka me mijra. Bn pjes n historin ton, sepse osmant kur erdhn n Lezh q u pushtua kalaja e Lezhs arritn t vrisnin 8 mij persona, si mund t nderohet ky person q ka vrar 8 mij lezhian? Ministrja na ofendoi, na quajtn njerz shpellar, qytetart e Lezhs, komentoi n nj koment t Artan Lames. Dhe ky ishte nj skandal i dyt, dhe jam i mllefosur.Pllaka o hoq, shpellart jetojn n qytet, lahemi pastrohemi, jemi n shekuj qytetar.
  Raporti i OSBE-s duhet marr parasysh
  Rakipi: Raporti i OSBE, that q sht i vrtet?
  Ndocaj: Jam i bindur se ka t vrteta n at raport dhe sht pr tu marr pr baz, pr tu verifikuar, nuk gjykoj dot nse Edi Rama ka 200 milion euro pasuri, por duhet vlersuar. Pjesa drrmuese e shqiptarve jan larguar, ka mundsi q n emigracion t jen 60 prqind, skemi institucione, shteti ka 25 vjet q prpiqet ti mbuloj, krkoni t kthehen, si do t kthehen? Emigracioni i 25 viteve ka arritur q nj pjes e mir t jen stabilizuar, nj pjes e madhe nuk kthehen se jan, duhet t kthehen kto q po ikin sot. Ajo q krkojm sht q shteti shqiptar duhet t na mbroj. Nj qytetar italian vrau nj djal nga Puka, ishte nj vrasje makabre, asnj politikan shqiptar nuk ka br asnj deklarat.
  Rakipi: Shefin e kabinetit t Ministrit t Jashtm, e krkonin pr t br ushtrin n Greqi?
  Ndocaj: Un mendoj se nj qytetar me nnshtetsi kemi sa t duash dhe mund t jen n Shqipri, na lejohen dy pasaporta.
  Qeveria po punon me ritme t ngadalta
  Rakipi: mendim keni pr Ministrat e qeveris Rama?
  Ndocaj: Kam pasur kritika, mendoj se po ta marrsh n koncept t gjith qeverin, sht e gjith qeveria q punon me nj ritm t ngadalt, duhet t arrijm at q kemi premtuar.
  Pranoj t bhem Minister emigracioni
  Rakipi: Po nse Rama ju fton n qeveri pr Ministr emigracioni a pranon?
  Ndocaj: Absolutisht e pranoj, sht nj pjes kryesore q duhet t ekzistoj pr qytetart shqiptar.Nuk kam ambicje t jem deputet, kam ambicje t bhem dika pr emigracionin, sht n nj urdhkryq q nuk ka kuptim t lihet n harres.
  Gjykata t jap drejtsi pr rastin e deputetit te Lait
  Rakipi: Deputeti i Lait?
  Ndocaj: Gjykata do t vendos, ka shum dyshime nse deputeti i Lait sht autor i gjith atyre q flitet, gjykata duhet t shprehet sa m shpejt dhe t jap drejtsi pr t dy palt.
  Zoti krijoi burrin dhe gruan, mund t kishte krijuar dy burra
  Rakipi: Ju jeni i prqndruar n vlera q ju afrojn m shum me demokristiant, psh jeni i prer pr qndrimet ndaj familjes dhe konsideroni familje vetm lidhjen mes burrit dhe gruas. Nuk keni frik se grupet LGBT do t jen t ashpr kundr jush?
  Ndocaj: Kt frik nuk e kam fare, baza e do shoqrie sht familja, nse marrim krijesn e par q Zoti krijoi burrin dhe gruan, mund t kishte krijuar dy burra, mendoj se familja sht pjesa kryesore. Un po flas pr demokristian, e kan taksative q nuk bien dakord n asnj aspekt me LGBT. Qenka si targ makine.
  Ndocaj: Pr nj Shqipri etnike dhe t bashkuar
  Rakipi: far sfidash ka kombi shqiptar?
  Ndocaj: Po gzon respekt botror, kombi shqiptar t kthehet aty ku ishte n nj Shqipri etnike dhe e bashkuar, ndryshe ne do t ngelemi pa identitet.
  Qeveria do gjykohet n fund t mandatit
  Rakipi: Motoja ka qen njeriu i duhur pr qytetart, a sht kjo qeveria e duhur?
  Ndocaj: Votat i mori pr t qen qeveri e duhur. Duhet ta shohim pas 4 vjetve, nse kjo qeveri nuk ka realizuar ka ka premtuar qytetart mund t zgjedhin prsri.
  Kosova ka munges eksperience politike
  Rakipi: far mendoni pr situatn n Kosov, ku prdoret gaz lotjsells?
  Ndocaj: Jan rrug ekstreme pr politikn, kur politika ka humbur moralin, nuk kshillohen m me njri-tjetrin pozit-opozit edhe pse jan n kundrshtim disa gjra, pr t mirn e vendit mund t gjendet nj gjuh e prbashkt. Kosova si nj shtet i ri mund t ket munges ekperience.
  ISIS po pushton Europn
  Rakipi: Si e shihni krizn e emigrantve q ka pushtuar Europn?
  Ndocaj: ISIS po arrin t na pushtoj n mnyr paqsore, do t jet nj problem i jashtzakoshm n muajt a n vitet q do t vin, po infiltrohen terrorist duke u shtirur si emigrant.
  Rakipi: Z. Ndocaj, a sht bota para nj lufte t trete botrore duke par q Rusia po provokon jo vetm n Ukrain dhe Siri, por tashm edhe n nj vend antar t NATO-s si Turqia?
  Ndocaj: Rusia sht mbuluar n perden e hekurt si n vitet 60-70, kemi edhe nj President q ather ishte nj antar, ish-antar i KKB. Po filloi nj luft e till, do t kemi luft q rrezikon njerzimin.
  Problemet e Shqipris nuk zgjidhen me burg, Qeveria t ul taksat
  Rakipi: Si njeri me prvoj n biznes far mendimi keni pr rnien e Shqipris me 35 vende n renditjen e Banks Botrore pr klimn e t brit biznes?
  Ndocaj: Kryeminsitri fjaln burg duhet ta largoj nga axhenda, problemet e Shqipris nuk zgjidhen me burg. Jam nj biznesmen prvese politician, jam dhe prind, aty ku e di q rrezikoj burgun nuk futem. N Itali kam nj biznes me t mirat dhe kqiat e tij, po n burg nuk m kan futur, kam marr gjoba se kam gabuar, pr keqkuptim por nuk rrezikon burg n nj vend demokratik, kush gabon t ndshkohet. Ka mnyra t tjera q shteti mund t prdor, arrin t mbyll bizneset e pandershme dhe cnon biznesin e ndershm.
  Rakipi: far sugjerimi do ti jepnit Ministrit t Ekonomis Arben Ahmetaj dhe kryeministrit Edi Rama?
  Ndocaj: Absolutisht ne kemi nevoj q taksat t jen m t ulta q biznesi t ket taksa m t ulta, q t ket nj zyr, t shkoj t krkoj nj informaicon dhe t ndihmohet n shum drejtime, si n Milano, do Komun ka nga nj zyr. Do ja sugjeroj Ministrit Ahmetaj.
  Rakipi: Pak jav m par un kisha n emision nj njeri t rendsishm t PS, Ndre Legisi. Ai sht nga veriu. Ai ishte arratisur, si thot Erik From, nga liria q ne kemi ktu drejt nj lirie tjetr m t madhe. Ndrsa ju nga liria e madhe vini dhe futeni brenda rregullave t ngurta t politiks. Si ta shpjegojm kt?
  Ndocaj: Kam respekt pr zotin.Legisi, kam respekt ndr vite pavarsisht se sht larguar nga politika, pavarsisht se ka br zgjedhje tjetr, t punosh me ndershmri nuk sht e gabuar, mendoj se ishte dika pr ta provuar dhe dshira pr t hyr n politikn shqiptare mund t jet e anasjellta. Un e kam at liri, sepse biznesi nuk sht mbyllur, sht biznes familjar.
  Rakipi: Ku jeton familja juaj?
  Ndocaj: Jeton n Milano, nuk sht e nevojshme t vij n Shiqpri, pr 1 or e 30 minuta jam n shtpi. Pjesn e familjes asnj pun dhe asnj detyre nuk ta merr, po nuk bre pr familjen tende mund t bsh pr familjet e tjera.
  Rakipi: Kishin dilem q t vije ktu?
  Ndocaj: N 2013 kur po numroheshin votat, u mbyll votimi dhe ishim n takim n zyrn n Shngjin ishte edhe zonja.Kodheli dhe vajza e madhe erdhi me flamurin e PD sepse donte t fitonte PD q mos t vija un n Shqipri. Edhe un nuk kam dshir q ata t shkputen nga shkolla nga miq e shok, do sakrifikohem m tepr un.
  Rakipi:Gzoni nj shndet jo dhe aq t mir. M shum se i shndetshm dukeni i shndosh. Jeni kundr sportit?
  Ndocaj: Po diskutojm a do t rrim me familjen dhe qytetarin, i vetmi sport pr t vrapuar pr t kapur avionin.
  Smund t mbrohet dikush me dy kobure, ballistit do i kushtoj gabimi
  Rakipi: Ju tani jeni ligjvns. Cmendoni pr Ismail Morinn q ngriti flamurin n Beograd? Tani ai sht n burg cmendoni?
  Ndocaj: Pr mua ishte nj gjest i jashtzakonshm, shqiptart e plqyen t gjith, arrestimi i Ismail Morins, do qytetar q thyen ligjin. T dalsh n mbrojtje t nj qytetari me 2 pistoleta. Ismail Morina jetonte n Milano, n Itali nuk mund t mbash kobure, se ke 5 vjet burg, ne kemi nj batut q thot, a arsye kishte t rrezikonte jetn dhe burgu pr nj ndeshje futbolli, mendoj se Ismail Morina ka br nj gabim q do ti kushtoj se ligji nuk shkelet me t dyja kmbt, 50 prqind pr pistoleta i kemi n burg.
  M mir t kishim fituar me Serbin
  Rakipi: mendoni pr ndeshjen me Serbin n stadiumin e Elbasanit?
  Ndocaj: Ndeshja kaloi m tepr n ndeshje politike, do kishte qen shum mir t ishte fituar ajo ndeshje.
  Kam konsiderat pr Sali Berishn, far u tha n foltore jo e vrtet
  Rakipi: far do t thoni pr n fund?
  Ndocaj: Nuk doja ta nisja me replik me veteranin, q e respektoj dhe kam konsiderat, pr zotin. Sali Berisha. Desha vetm t garantoj qytetart shqiptar se ato q u than n at foltore nuk sht dika e vrtet se nuk sht paguar askush pr nj mandat, pr t hyr n politik. Shpenzimet q kan br jan t gjitha t verifikueshme, jan t publikuara, nuk kam transferuar lek n kt mnyr se mendoj se pala kundrshtare dhe ato lek jan t demostrueshme q jan harxhuar n t mirn e qytetarve t Lezhs dhe i kam harxhuar me knaqsi, skam paguar asnj qindark pr t hyr n politik. Dua t prgzoj qytetart.

  ORA NEWS

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Merr mandatin, Betohet deputeti i ri, Berisha: Pr far i dha Ndocaj Rams 500 mij eurot?  Interesi pr deputetin m t ri n Kuvendin e Shqipris, Eduard Ndocaj, ishte i Lart sot n ditn e pare te jetes se tij parlamentare.
  Ndoshta kjo ishte arsyeja, q ai shmangu hyrjen kryesore t Parlamentit, ku kishte ln automjetin e tij s bashku me kapelen prej kauboj, dhe iu drejtua seancs nga hyrja ansore s bashku me nkryetarin e grupit parlamentar socialist Taulant Balla.
  Ndoca, mori mandatin e socialistit Arben Ndoka, por pas ceremonis s betimit n seanc, ai zuri vend krah demokriasitianit Nard Ndoka.
  Megjithat, socialistt e demokrat, parakaluan pran karrikes s tij pr t’i prcjell urimet pr detyrn e re
  Por ndrsa pr “t ardhurin nga qielli” ishte emocionuese si dita e par e shkolls, pr opozitn ishte objekt pr debat.
  Deputeti i PD-s Sali Berisha krkoi t bhet transparenc pr 500 mij eurot q vet Ndocaj deklaroi mbrm se i kishte dhn Edi Rams.
  Sali Berisha: “I krkoj Komisionit t Mandateve t bj transparencn e 500 mij eurove q i ka dhn Edi Rams. Zotit Ndoci i uroj mandatin por ky moment sht pr tu qartsuar. Se mbrm shqiptart dgjuan sesi siprmarrsi yn n Itali i dha kryetarit t PS-s 500 mij euro. Komisioni i Mandateve t bj transparencn e 500 mij eurove q i ka dhn Edi Rams. Nse kan shkuar pr PS nuk them asgj, nse kan shkuar pr oborrin e Surrelit sht korrupsion. Nse ia dha pr socialistt bravo i qoft, nse ia dha pr Surrelin do nisim procedurat. Duhet qartsuar kjo”
  Topalli: far lidhje ka ai me parlamentin?!
  Pas betimit reagoi edhe deputetja Jozefina Topalli: “Kur ka ndodhur q n nj list t heqin njri pas tjetrit t gjith deputett e t prfundojm n nj q vjen si socialist e del si demokristian. far lidhje ka ai me parlamentin?! As ai as parardhsit e tij. Me k talleni, apo se ky vend ka shkuar n momentin m t zi t qnies s tij. Apo pse ti nuk ke prfunduar ende n prokurori pr trafikun q bn ministri i Brendshm n emr t kushrinjve t tij pr drog.”
  Nje deputet i rene nga qielli
  E quajti si ditn e par t shkolls, ditn e sotme n Kuvend, Ndocaj i cili deklaroi se mbante dhe postin e nnkryetarit t Partis Demokristiane. I pyetur se far reagimi kishte kur Ndoka tha se ishte nj deputet i rn nga qielli, Ndocaj u prgjigj: “N fakt nga qielli erdha, sepse erdha me avion nga Milano”
  Ndocaj thot se do t mbshtes programin e qeveris, megjithse n Kuvend do t qndroj krah Nard Ndoks, Partis Demokrastiane ku ai sht nnkryetar.
  Betimi
  Prpara fillimit t seancs plenare Komisioni i Mandateve dhe Rregullores u mblodh pr t br verifikimin dhe n prfundim i dha mandatin deputetit. Mandati i Ndocajt u shpall me vendimin t KQZ. Raportin pr mandatin e deputetit Ndocaj e paraqiti Ulsi Manja, i cili tha se nuk ka asnj paligjshmri pr t br betimin.
  Ulsi Manja: Kshilli i Mandateve dhe i rregullors diskutoi pr dhnine e mandatit t deputetit t Kuvendit pr kandidatin e radhs s list shumemrore. N vijim t vakancs, si pasoj e dorheqjes s Arben Ndoks, KQZ i dha mandatin Ndocajt. Pas verifikimeve q iu b mandatit t fituar dhe krahsimit me legjislacionin jan respektuar t gjitha krkesat dhe pr deputetin nuk rezultoi asnj paligjshmri n zgjedhjet, q ta pengoj at pr t br betimin.
  Pas leximit t betimit nga ana e nnkryetares s Kuvendit, Valentina Leskaj, deputeti Ndocaj bri betimin.

  Deputeti i ri i qarkut t Lezhs mori mandatin e ish-deputetit t PS, Arben Ndoka, i cili dha dorheqjen.

  Emri: eduard-ndocja.jpg

Shikime: 449

Madhsia: 27.1 KB
  Emri: eduard-ndocaj.jpg

Shikime: 475

Madhsia: 29.3 KB

  ORA NEWS

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Populli do ti kendonte;

  Dilni,shihni,more fshat,
  'bie Sulltani nga lart

  More gugush,o moll e kuqe
  Sulltanin nga guna e nduke
  Se ka Koqo ne snduqe
  Koqo fiq e Koqo arr
  Dhe qesen me groshar
  Te blen sapun per tu lar
  Dhe pasqyr per tu par
  Dhe kalem per te mesuar
  Turp nuk ka o i nderuar.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 30-10-2015 m 10:06

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,455
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Ky nder te tjera duhet te di t'i bjeri edhe mandolines...

  Sharlatane, karagjozer, truthare te paskrupullte nga te gjitha krahinat: BASHKOHUNI TE PERMBYLLIM REFORMAT E ANETARESIMIT NE BE!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,455
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Njeqind e ca vjet me pare, ne shqiperi ktheheshin koloset intelektual te Rilindjes!
  Sot kthehen kaubojsa e gango.
  fare paradoksi
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Populli do ti kendonte;

  Dilni,shihni,more fshat,
  'bie Sulltani nga lart

  More gugush,o moll e kuqe
  Sulltanin nga guna e nduke
  Se ka Koqo ne snduqe
  Koqo fiq e Koqo arr
  Dhe qesen me groshar
  Te blen sapun per tu lar
  Dhe pasqyr per tu par
  Dhe kalem per te mesuar
  Turp nuk ka o i nderuar.
  Serafim o djale i mire,
  Perse na e shan Partine?
  Partia te beri koken
  dhe armiqve u hapi gropen!

  Shokun Rama na e bere Erdogan,
  kur ne ate e kemi Coban!
  Po ke mall per te pare nje Sulltan,
  te tille gjen vetem ne Skrapar!

  Shokun Koqo mos na e shaj!
  Se edhe pse eshte minoritar, Partia e ka sot flamurtar!
  Ku ke pare ti spiun a komunist si ai,
  pale qe eshte bere edhe nacionalist tani!

  Shqiptaret Shqiperine nuk e kane bere kurre,
  keshtu qe leri minoritaret rehat ne pune,
  qe me polic e me kerbac,
  te na e bejne koken kulac!

 9. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  SERAFIM DILO (05-11-2015)

 10. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  FOTOLAJM/ “Kaubojsi” integrohet me socialistt: Konsultim me ikonat e PS

  Deputeti Eduart Ndocaj, i njohur ndryshe si ‘kaubojsi” i Lezhs, nuk i ndahet grupit parlamentar socialist, paka se pak dit m par ka deklaruar se sht pjes e Partis Demokristiane t drejtuar nga Nard Ndoka.

  Emri: 12219346_1501876503439900_4.jpg

Shikime: 588

Madhsia: 69.8 KB

  Eduart Ndocaj dhe Gramoz Ruci (foto marre nga profili i tij ne “Facebook”)
  Pasi mori pjes n mbledhjen e grupit parlamentar t PS-s pak dit m par, gjat seancs s sotme plenare, Ndocaj thot se sht konsultuar me kryetarin e Grupit t PS-s, Gramoz Ruin dhe me nnkryetarin Taulant Balla.

  Pas ktij takimi Ndocaj nuk ka nguruar t publikoj edhe fotot me Run dhe Balln. N nj koment q shoqron publikimin e fotove n profilin e tij n rrjetin social ‘Facebook”, Ndocaj shkruan:
  “Gjate nje pauze te Seances Parlamentare nje konsultim e bashkebisedim me ikonat e Grupit Parlamentar te PS”.

  Emri: 11215172_1501876466773237_4.jpg

Shikime: 402

Madhsia: 29.9 KB
  M hert, deputeti m i ri i Parlamentit t Shqipris u shfaq shum serioz n punn e tij. N faqen e “Facebook”-ut, ai postoi nj fotografi brenda makins s tij me letra n duar, q mesa duket sht fjalimi q do mbaj para kolegve n salln e Parlamentit seancn e ksaj t enjte.

  “Drejt Parlamentit per perfaqesim donjitoz! E. Ndocaj”, shkruan ai n ‘Facebook’.

  Emri: ndocaj-fb-letrat.jpg

Shikime: 455

Madhsia: 62.5 KB

  Panorama

 11. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Ndocaj heq kapelen kauboj dhe vesh kostumin, Rama e uron

  Deputeti Ndocaj ka vendosur n gardrobn e tij kapelen uestern t kaubojsit, bluzat sportive dhe i veshur formal me kostum t errt i sht drejtuar mbledhjes s Grupit Parlamentar t Partis Socialiste.

  Emri: ndocaj.jpg

Shikime: 490

Madhsia: 46.7 KB

  Pas mbledhjes, Ndocaj sht par t dal me nnkryetarin e Grupit Parlamentar socialist, Taulant Balla, dhe kan vijuar rrugn bashk. Me Balln, deputeti i qarkut t Lezhs u paraqit dhe ditn e par, t enjten e kaluar, n salln e seancave plenare pr t br betimin dhe pr t nisur punn si deputet i Kuvendit t Shqipris.

  Ndryshe nga dalja e fundit e tij, n emisionin “Opinion” t Blendi Fevziut, Ndocaj kishte me vete kapelen e kaubojsit, pr t ciln kishte manin t’i koleksiononte. Ai tha se kishte 10 kapele kaubojsi t blera n vende t ndryshme t bots ku ai kishte udhtuar dhe se dshira pr kt kapele i kishte mbetur gjat kohs q ndiqte me pasion filmat uestern n televizion.

  Ndocaj u cilsua si deputeti jo i zakont i Parlamentit t Shqipris, pr shkak t prezantimit t tij edhe gjat fushats me kapelet e tij t t njjtit stil, por dhe pr shkak se ai ka ln biznesin e tij n Itali pr t qen pjes e Parlamentit shqiptar.

  Ndocaj: Do jem deputet brenda Grupit t PS

  Deputeti i qarkut t Lezhs, Eduard Ndocaj, mori pjes dje pr her t par n mbledhjen e prjavshme t Grupit Parlamentar t Partis Socialiste. N nj intervist pr gazetn “Panorama”, Ndocaj tha se sht deputet i maxhorancs duke nnkuptuar se vota e tij do t jet gjithnj me at t shumics parlamentare.

  N pamundsi pr t qen n nj grup tjetr m vete, deputeti i lists s Partis Socialiste n zgjedhjet e 23 qershorit 2013 saktsoi se do t jet deputet i Partis Socialiste. N mbledhjen e tij t par me socialistt n nj mbledhje grupi, deputeti i Lezhs ka marr urimet e mirseardhjes nga kryetari i Grupit Parlamentar, por dhe nga Kryeministri Rama.

  Ai krkon mbshtetje pr njerzit n nevoj, me t cilt ka kontaktuar q n ditt e para pas marrjes s mandatit t deputetit. Deputeti i qarkut t Lezhs hedh akuza pr mungesn e vmendjes q instancat prgjegjse shtetrore kan ndaj individve t vetmuar dhe n varfri t moshs s tret q nuk kan asnj t ardhur financiare. Por ai u krkon edhe deputetve t parlamentit, q kan mundsi financiare, q t tregojn humanizm.

  “Un kam nj apel pr t gjith kolegt e mi deputet, q kan mundsi financiare, q t’i ndihmojn njerz t till n zonat ku ata jan zgjedhur. T paktn, gjysma e pags s tyre duhet t shkoj pr humanizm n kt drejtim. Un kam qen edhe m par pran njerzve n nevoj, duke i ndihmuar ata, dhe kt do ta bj edhe n t ardhmen, sepse kam detyrimin pr votn q kam marr prej tyre”, tha Ndocaj.

  Ju sot ishit pr her t par n mbledhjen e Grupit Parlamentar socialist, si u ndjet si deputeti i ri i ktij grupi?
  Sot isha n vendin q m takonte q n 23 qershor dhe u ndjeva shum mir.

  Ju do t jeni deputet i Partis Socialiste dhe pse jeni nnkryetar i Partis Demokristiane?
  Un do t jem deputet i maxhorancs.

  Gjithmon brenda Grupit Parlamentar t Partis Socialiste?
  Sigurisht, brenda Grupit t PS-s, sepse grup m vete me nj deputet nuk bhet dot dhe detyrohem t jem me nj grup parlamentar.

  Pati ndonj ceremoni pr ju si dita e par n Grupin Parlamentar?
  Pati nj deklarat urimi mirseardhse e kryetarit t Grupit Parlamentar socialist, zotit Rui, por pata nj urim mirseardhs edhe nga Kryeministri Rama.

  Ju keni filluar aktivitetin tuaj si deputet menjher, sapo mort mandatin, ju kemi par t shkoni n familjet apo individt me probleme n zonn tuaj. far thon njerzit, si ju kan pritur?
  Njerzit m prshndesin dhe m urojn do dit pr marrjen e mandatit, duke m thn se e meritoja at q ditn e fitores s zgjedhjeve. Por takimet e para i kam br me njerzit m n nevoj. Un vajta n shtpin e Barbulla Peps nga Fangu i Mirdits, e moshuara 100- vjeare q jeton n varfri ekstreme dhe e vetmuar. U mahnita kur e pash kt t moshuar n nj mosh kaq t madhe, e cila i ka mbijetuar kohs me vuajtje e sakrifica dhe fatmirsisht gzon shndet t mir. Ne duhet t bjm maksimumin q njerz q jetojn n kushte t tilla t mos i shohim m n kt vend, pasi sht nj trishtim i vrtet. Jeta e nn Barbulls m ktheu vite mbrapa n at mjerim q na kishte zn t gjithve dhe u habita se si ora pr kt t moshuar ka ndaluar dhe asnj institucion shtetror nuk kujdeset pr t. Kemi probleme me moshn e tret n Shqipri.

  Ju vet propozoni nj zgjidhje pr ta ndihmuar kt kategori?
  Un kam nj apel pr t gjith kolegt e mi deputet, q kan mundsi financiare, q t’i ndihmojn njerz t till n zonat ku ata jan zgjedhur. T paktn, gjysma e pags s tyre duhet t shkoj pr humanizm n kt drejtim. Un kam qen edhe m par pran njerzve n nevoj, duke i ndihmuar ata, dhe kt do ta bj edhe n t ardhmen, sepse kam detyrimin pr votn q kam marr prej tyre.

  Keni folur me Qeverin se far duhet br me kto familje dhe persona?
  Jam duke i evidentuar t gjitha rastet n zonn time dhe do t bj mos q atje t vihet dor. Un mendoj se persona si nn Barbulla, 100-vjeare, duhen drguar n azile pleqsh, sepse nuk mund t lihen n mshir t fatit, pa t ardhura, kujdesje dhe pa kushtet minimale t jetess. E kemi detyrim ndaj ktyre personave. Shteti nuk mund t’i lr ata t vdesin n vetmin e tyre. Ata jan t abandonuar totalisht.

  Keni folur me ministrin Klosi, i cili e mbulon kujdesin social, se far mund t bhet?
  Do ta takoj sigurisht ditn e enjte, q sht dhe Parlamenti, dhe do ta diskutoj pr t gjetur nj zgjidhje pr kt rast dhe raste t ngjashme me nn Barbulln. Si jan nevojat e komunitetit q ju prfaqsoni pr investime dhe projekte? Axhenda ime sapo ka filluar dhe do t shikohen t gjitha mundsit pr t zgjidhur problemet e zons q un prfaqsoj.

  ARISTIR LUMEZI
  Panorama

 12. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Skandali, Ndocaj i dha 500 mij euro PS, s’figuron n listn e sponsorve

  Deputeti i PDK-s, Eduard Ndocaj, nuk figuron n listn e donatorve t Partis Socialiste n zgjedhjet e 2013-s. Ndocaj n zgjedhjet e prgjithshme ishte i gjashti n listn e Partis Socialiste, por ai nuk rezultoi fitues. Ai deklaroi dy dit m par se ka sponsorizuar fushatn e PS-s n zgjedhjet e 21 qershorit me nj vler prej rreth 500 mij eurosh.

  Emri: ndocaj.jpg

Shikime: 622

Madhsia: 22.4 KB
  Ndocaj ne Kuvend

  “Parat e shpenzuara n fushat i kalojn gjysm miliardi lek. Nuk kisha shpresa pr t’u zgjedhur se isha i gjashti n list”, tha Ndocaj. “Panorama” shkruan sot se n raportin zyrtar t depozituar n Komisionin Qendror t Zgjedhjeve nga Partia Socialiste, emri i Ndocajt nuk figuron.

  Madje, n raportin e selis roz t firmosur nga kryefinancieri Genti Gazheli, aktualisht Drejtor i Prgjithshm i Parandalimit t Pastrimit t Parave, thuhet se donatort kan respektuar detyrimin ligjor q nj person t mos dhuroj m shum se 1 milion lek t rinj. Por deklarata e Ndocajt zbulon hijet e nj skandali se ku ka prfunduar nj shum kaq e madhe parash.

  DONATORT
  Zyrtarisht n listn e socialistve jan publikuar emrat e dy dhuruesve, Florian Alija dhe Ejona Isufaj, q n shkurt t vitit 2013 kan depozituar n llogarit bankare t PS-s t dy nga 500.000 lek. “Data e dhurimit.

  Llogaria ku jan derdhur parat:
  1. Florian Alija 500.000. Shkurt 2013. CREDINSI llog. 112879
  2. Ejona Isufaj 500.000. Shkurt 2013. CREDINSI llog. 112879. Shuma gjithsej 1.000.000”, thuhet n raportin e KQZ-s.

  N raport theksohet se jan depozituar n KQZ dhe nj list me donator q kan krkuar t mbeten anonim, por burime pran administrats zgjedhore bjn t ditur se deputeti Eduard Ndocaj nuk figuron n listn e dhuruesve.

  N raportin zyrtar nga Partia Socialiste thuhet se asnj nga donatort s’ka dhn m shum se 1 milion lek, ndrkoh q s’ka pasur sponsorizime nga persona juridik apo t huaj.

  Emri: fax4.jpg

Shikime: 468

Madhsia: 42.3 KB

  “T gjith dhuruesit kan nnshkruar deklaratn e mospasjes konflikt interesi n prputhje me nenin 89, t ligjit nr. 10019, dat 29.12.2008 t ‘Kodit zgjedhor t Republiks s Shqipris’. N t gjitha rastet dhuruesit kan respektuar krkesn ligjore, sipas s cils dhurimi nuk mund t jet m shum se 1.000.000 lek pr do rast. Nuk kemi sponsorizime n para nga persona juridik vendas apo t huaj”, thuhet n raportin zyrtar t KQZ-s.

  PRPLASJA E PAR
  N muajin mars t viti 2015, Eduard Ndocaj ka shprthyer n akuza ndaj Kryeministrit Edi Rama, duke e quajtur at si “njeri t lig dhe bukshkelur”.

  Ai ka publikuar faturat e hoteleve dhe darkave q ka paguar pr Ramn n Itali. “Koha ikn, por faktet mbeten fakte. Njeriu m i lig pr ne veriort, pas atij q shkel amanetin, sht bukshkali, ai q i ha bukn dikujt dhe pastaj e pret n bes pas shpine.

  Kjo mund t thuhet pr Ramn dhe drejtuesit kryesor t PS-s. N kto foto jan edhe njerzit q i rrinin mbrapa n at koh Rams, ai i quante stafi i tij, por shumica prej tyre nuk kishin as lek pr bileta. Kjo drek e ofruar nga un (vllezrit Ndocaj), ka kushtuar 8 mij euro. Ky sht vetm ajsbergu i kontributit tim pr PS-n e Ramn, t ciln doln bukshkels”, theksoi Ndocaj.

  FATION BINJAKU

  Panorama

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Prina moj parti e kuqe,prina
  nga komunist ne pasha trima
  Ca Sali e ca Koqo te zgjedhur
  e ca te tjete
  me mustaqe,te pa perdredhur.
  Na bere gjithe kete ndere
  E dhjeve bukur si duhej dhjere.

 14. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Fjala e par e “Kaubojsit” n Kuvend, pritet me t qeshura nga deputett  Deputeti i Qarkut t Lezhs, Eduard Ndoaj (i njohur ndryshe edhe si ‘kaubojsi’), n fjaln e par q mbajti mbrmjen e s enjtes n Kuvendin e Shqipris krkoi q t mundsohet votimi i emigrantve dhe q t krijohen lehtsira ndaj biznesit.

  Ndocaj tha se biznesi nuk duhet t krcnohet me burg dhe se deputett e Lezhs duhet t ln mnjan interesat e tyre personale.

  Por ndryshe si ndodh zakonisht me deputett e rinj q flasin pr her t par n foltoren e Kuvendit, ku pas mbajtjes s fjalimit ata priten me duartrokitje, me Ndocajn nuk ndodhi e njjta gj.

  Disa nga deputett e opozits si, Topalli, Mima etj. qeshn gjat kohs q ai po lexonte deklaratn.

  Ndoaj sht pjes e maxhorancs n Kuvend dhe ka qen i gjashti n listn e PS-s pr zgjedhjet e Prgjithshme t vitit 2013-t.

  N at periudhe ai nuk mundi ta fitonte mandatin e deputetit dhe do t vinte dorheqja e Arben Ndoks (rreth nj muaj m par) q atij t’i hapej rruga drejt Kuvendit t Shqipris.

  Pjes nga fjalimi i Eduard Ndoajt n Kuvend:

  E nderuar zonja kryetare!

  T nderuar koleg deputet!

  Sot sht dita e par q un flas nga kjo foltore e nderuar. E konsideroj marrjen e mandatit t deputetit nj mision shum t rndsishm dhe po ashtu serioz.

  Politika shqiptare n 25 vite tranzicion nuk ka qen konfliktuale pr shkak t platformave, apo ndarjes ideologjike, por pr shkak – politika sht trajtuar n baz raportesh, kujtimesh persona t secilit prej nesh.

  Shqipra sht prball sfidave mjaft t rndsishme dhe pr t’i kaprcyer ato nuk nevojiten sharje, fyerje, brje biografish personale, por nevojiten arritje kompromisesh pr shtje q na interesojn t gjithve.

  Shqipria sht prball reformave t rndsishme si sht ajo e drejtsis, apo reforma q kan t bjm me zhvillimin ekonomik. Impakti i ktyre reformave do t jet pr brezat e tjer q do t vijn. Nse ne bjm mir sot, ndjehemi krenar mot.

  Un vij nga bota e biznesit dhe n kt moment t vshtir pr shkak t krizs ekonomike europiane dhe jo vetm, biznesi dhe siprmarrja kan nevoj pr mbshtetje dhe frymarrje – jo pr gjoba t kripura dhe pr burg nse ato bjn nj gabim n jetn e tyre t biznesit.

  Un kam 20 vjet q bj biznes n Itali dhe po t ishte pr burg pr gabimet q kam br n kto 20 vite, gjysmn e biznesit do ta kisha kaluar n burg…

  Panorama

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Psheretiti Ndoc Agai
  luajti gjithe sarai
  Degjoi brenda Pashai
  Valle 'pati Ndoc Agai
  qe lojti i gjithe sarai ?

  Trima, stolisni karan
  Te nderoni Ndoc Agane.

 16. #15
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,789
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Lezhe e beses
  T'kan pas than

  Zemermadhe me te tane
  dukagjinas e dibrane

  Por me fol ty kurr nuk t'lane...
  As n'shpi t'tane e as n'Tirane..

  Nje Nikolle e pat provu
  kurr se lane kry me u...

  Nje Pre tjeter shkon verdalle
  E pren n'bese, asht per tu fale...

  Nje Arben u fut me zor"
  E pickun" e i ban zbor...

  Ky i fundit me kapele
  Barkali me turinj-dele
  Hajdut xhepash e rrenacak
  Ne Milano iken me vrap
  100 romun po e kerkojne
  Nga 10 rroga pretendojne
  Po e zune e perdhunojne"  Ti moj Lezhe don nje dru
  T'kan marr det pa ta pagu"
  T'kan marr mal" e t'kan shemtu
  Praseprape s'te ka mjaftu
  Se on horra me t'perfaqsu...
  N'kuvend t'burrave tu u masturbu"
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 17. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  SERAFIM DILO (12-11-2015)

 18. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Lezh, Rama teston veten n bilardo, e shoqrojn Arben Ndoka dhe kaubojsi Ndocaj  Ndrsa parakalonte n rrugt e qytetit t Lezhs, kryeministri Edi Rama nuk i ka thn jo sfids s nj qytetari q gjendej para nj bilardoje pr t testuar aftsit e tij edhe n kt lloj sporti.Nn shoqrin e ish-deputetit t dorhequr Arben Ndoka dhe kaubojsit demokristian Eduart Ndocaj, Rama ka luajtur pr disa minuta me qytetarin.
  Pas paqes s vendosur n Tiran, kryeministri Edi Rama iu drejtua Lezhs pr t marr pjes n turin “T pastrojm m tej Shqiprin.
  Por turin e nisi me nj shtitje n rrugt e Lezhs dhe m pas si pr tu relaksuar edhe nj loj bilardo.
  Kryeministri iu bashkua nj grupi qytetarsh dhe u b pjes e lojs s bilardos.
  Edhe pse nuk dihet nse e fitoi lojn, Rama u pa t dilte i qeshur nga bilardo, por buzqeshja nuk e shoqroi kur nj gazetar e pyeti nse e pagoi kuponin tatimor, pyetje s cils iu prgjigj: Paske shum humor!
  Drejt ambjentit ku do t zhvillohej turi “T pastrojm m tej Shqiprin” Rama shoqrohej edhe nga ish-deputeti i partis s tij Arben Ndoka si dhe nga pasuesi i tij Eduard Ndocaj, apo si njihet ndryshe “deputeti kaubojs”.

  Emri: rama-loz-bilardo2.jpg

Shikime: 328

Madhsia: 142.7 KB

  Emri: rama-loz-bilardo4.jpg

Shikime: 293

Madhsia: 138.9 KB

  Emri: ndocaj.jpg

Shikime: 350

Madhsia: 144.0 KB

  ORA NEWS

 19. #17
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Nga tja ze, i ziu une
  u be m..,u pa kjo pune
  Nje sulltan i fjetur
  drogaxhi ne vetull
  kaubojs nen sqetull

  O Sulltan, o Kurban i ballit
  kaubojs ne vithe te kalit
  O Sulltan te arthte gjma
  hapu tok te bie brenda.

 20. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  skender76 (13-11-2015)

 21. #18
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,789
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  O Sero,
  sapo i tha Cani ne ZONE E LIRE:
  Ma jep kapelen ta provoj!
  Na merre po esht pak me djers. - i tha ky qatri
  Mos ke ndonje smundje? - i tha Cani


  paqen, e sjell vetem drejtsia

 22. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  SERAFIM DILO (13-11-2015)

 23. #19
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,455
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  Sa shume pompozitet per kete djalin e Lezh's qi po kthehet njilloj si Gjergj Kastrioti me shpetue vatanin, pa i njoft e i dallue armiq't!

  Me pak marketing per kyt zotnin se nje cop Lopar eshte..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 24. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kaubojsi i Lezhs dhe miku i Edi Rams, u b deputet!

  FOTO/ “Kaubojsi” e tepron, kmish plazhi n Parlament

  Ne e kemi quajtur “Kaubojsi” pr pasionin e tij pr kapelet kauboj, t cilat ai i v kur sht jasht salls s Parlamentit, ndrkoh q n sall ai ka respektuar gjithnj kodin e veshjes, kostum dhe kmish njngjyrshe.

  Por, mesa duket, deputeti Eduard Ndocaj nuk ka duruar gjat dhe i sht kthyer uniforms s tij t preferuar. Kjo q shihni n foto sht uniforma me t ciln deputeti socialist erdhi n salln e Parlamentit. Kmisha sht me lule, veshje tipike e pushimeve n Bahamas dhe Miami, ndrkoh q ka varsen e tij Teksas n vend t kollares.]

  Dhe qershia mbi tort sht kapelja e kaubojit. Nuk i ndahet shpirti prej saj edhe n Parlament.

  Emri: IMG_5056.jpg

Shikime: 294

Madhsia: 44.0 KB

  Panorama

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •