Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3

  Bushat-diplomacia: Komunistt e Tirans n OKB vot pro vllezrve komunist n Kub

  Shqipria, vot kundr SHBA-ve n OKB

  Emri: Votimi-OKB.jpg

Shikime: 317

Madhsia: 30.5 KB

  Shqipria u rreshtua kundr Shteteve t Bashkuara dje n nj votim n Asamblen e OKB-s, duke prkrahur nj rezolut q dnon embargon amerikane ndaj Kubs. SHBA dhe Izraeli votuan jo ndaj ksaj rezolute, ndrkoh q Shqipria iu bashkua 185 vendeve t tjera, n dokumentin q votohet do vjesht prej 23 vitesh n OKB. Vendi yn nprmjet npr-mjet prfaqsuesit t vet zgjodhi t mos votoj kundr, abstenoj apo qoft edhe t mos votoj fare. Por, u rreshtua pro Kubs, kundr aleatit ton strategjik. Gjat fjalimit q mbajti n OKB n fillim t muajit tetor, kryeministri Rama tha se duhet t msojm nga e kaluara, jo t jetojm bashk me t.

  Zv/ambasadori amerikan tha n Asamble se rezoluta nuk njihte prpjekjet e SHBA-ve dhe Kubs pr tu afruar me njri-tjetrin. Kuba pretendon se embargoja amerikane i ka kushtuar asaj plot 109 miliard euro ndr vite. Prfaqsuesi kubanez tha se do ta paraqiste do vit rezolutn pr votim derisa SHBA-t t vendosnin ta hiqnin prfundimisht bllokadn. Presidenti Barak Obama ka deklaruar m par, se shpresonte q Kongresi Amerikan do t merrte nj vendim pr heqjen prfundimtare t embargos mes dy vendeve q rilidhn marrdhniet diplomatike, pak jav m par.

  VOTIMI I SHQIPERISE
  Asambleja e Prgjithshme e Kombeve t Bashkuara ka votuar pr t dnuar embargon e Shteteve t Bashkuara n Kub. Ky ishte votimi i par pr kt problem, pasi t dyja vendet rivendosn marrdhniet diplomatike. Izraeli u bashkua me Shtetet e Bashkuara n votim. Kuba vlerson se embargoja ka shkaktuar ekuivalentin e 109 miliard euro dme n ekonomin e saj. Presidenti amerikan Barak Obama tha n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s muajin e kaluar se ai ishte i bindur se Kongresi i SHBA-ve n mnyr t pashmangshme do t heq embargon.

  N deklaratn e tyre, Shtetet e Bashkuara, than se nuk mund t mbshtesin rezolutn, sepse ajo nuk arriti t marr n konsiderat hapat e rndsishm n frymn e angazhimit t ndrmarr nga Shtetet e Bashkuara, dhe ata ishin t zhgnjyer se Kuba kishte zgjedhur pr t sjell nj rezolut pothuajse identike me ato t viteve t kaluara.

  Shtetet e Bashkuara donin t balanconin deklaratn duke thn se marrdhniet n zhvillim me Kubn dhe se presidenti Barak Obama dshiron t punoj me Kongresin pr t hequr embargon. N fjaln e tij, ministri i Jashtm kuban Rodriguez bri t njohur marrdhnien e re me Shtetet e Bashkuara. Por ai tha se faktet tregojn qart si kristali se bllokada Kuba i referohet kshtu embargos sht ende duke u zbatuar plotsisht dhe trsisht.

  Rregullat e reja pr tregtin t ndrmarra nga Obama vetm e modifikojn at n nj mnyr shum t kufizuar. Dmi q na ka shkaktuar sht i pamueshm, tha ai.
  Votimi sht br nj ritual vjeshte n Kombet e Bashkuara. Vitin e kaluar, pr vitin e 23-t rresht, organi ndrkombtar me shumic drrmuese miratoi rezolutn q dnon embargon amerikane ndaj ishullit me nj votim 188 me 2. Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli ishin t vetmit kombe q votuan kundr rezoluts. Edhe kt vit, Izraeli u bashkua me Shtetet e Bashkuara n votim. Tri vende t vogla, Ishujt e Paqsorit Micronesia, Ishujt Marshall dhe Palau, abstenuan vitin e kaluar. Kt vit ato ndryshuan votat e tyre n favor t rezoluts, duke i dhn fitoren Kubs me diferencn m t madhe ndonjher. Shum fols gjat debatit pr rezolutn pranuan rinovimin e marrdhnieve diplomatike midis Shteteve t Bashkuara dhe Kubs dhe heqjen e ishullit nga lista amerikane e sponsorve t terrorizmit.

  PRECEDENTI
  Pak jav m par, Shqipria votoi kundr qndrimit amerikan n OKB dhe pro hyrjes s Palestins n organizat. Ish-ministri i Jashtm, Tritan Shehu e quajti gaf diplomatike kt qndrim t Shqipris. Votimi nuk i zgjidh problemet n at zon, tha asokohe Shehu.

  (m.k/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

 2. #2

  Pr: Bushat-diplomacia: Komunistt e Tirans n OKB vot pro vllezrve komunist n

  Keta injorante duan te na prishin me Ameriken. Tani qe dolen kunder Amerikes ne kete votim te pervitshem, te shikojme cfare masash do marri Amerika kunder nesh. Sigurisht qe nuk do jene pozitive.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Bushat-diplomacia: Komunistt e Tirans n OKB vot pro vllezrve komunist n

  Bushati: Kuba? Nuk votuam kundr SHBA-ve n OKB

  Emri: 9122aa326df6cebf34dab6901d8307cd_XL.jpg

Shikime: 108

Madhsia: 18.1 KB

  Ministri i Jashtm Ditmir Bushati, sqaroi votn e Shqipris, nj dit m par n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s, pro heqjes s embargos ndaj Kubs, votim ku ne ishim n unison me t gjitha vendet antare t BE-s, por ndryshe nga partneri yn m i rndsishm SHBA-t, q dhan votn kundr.

  “Shqipria nuk ka votuar kundr Shteteve t Bashkuara t Ameriks ditn e mart.

  Shqipria ka votuar n mnyr konsistente me at linj q e ka t prvijuar prej kohsh.

  E njjta rezolut sht hedhur thuajse do vit dhe Shqipria, pavarsisht far qeverish kan ardhur apo kan ikur, ka votuar njsoj”,- deklaroi ministri Ditmir Bushati.

  Top Channel

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Bushat-diplomacia: Komunistt e Tirans n OKB vot pro vllezrve komunist n

  Berisha: Vota kundr SHBA n OKB tradhti kombtare

  Ish-Kryeministri Berisha ka reaguar pr votn e Shqipris n Organizatn e Kombeve t Bashkuara pro Kubs n lidhje me embargon amerikane. Berisha thot se kjo vot sht antikombtare dhe rikthim n kohn e diktatorit Enver Hoxha.

  Ish-Kryeministri e ka quajtur “tradhti t mirfillt kombtare” ndaj Shteteve t Bashkuara t Ameriks votn pro t Shqipris pr Kubn. Dje Shqipria n OKB votoi pro rezoluts q dnon SHBA-n pr embargon shumvjeare t tyre q kishin vendosur ndaj regjimit t Fidel Kastros n Kub. Kt veprim t diplomacis shqiptare, Berisha e ka quajtur nj akt t ult dhe t turpshm.

  Statusi n Facebook i ish-Kryeministrit Berisha

  Nje vote pro diktatorit Fidel Kastro, kunder SHBA! Vote e turpshme dhe antikombetare e neo-bllokmenit Edi Rama

  Te dashur miq, Edi Rama dhe klika e neoibllokmenve ne pushtet votoi ne OKB pro rezolutes qe denon ShBA per embargon e tyre shume vjecare ndaj regjimit diktatorial aventurier ne Kube te Fidel Kastros.
  Shtetet e Bashkuara te Amerikes vendosen embargon ndaj regjimit te diktatorit aventurier te ishullit te Karaibeve pasi ky regjim shnderroi Kuben ne nje vend pa liri dhe te drejta njerezore per qytetaret e saj, ne nje vend vegel satelit i verber i Moskes qe dergonte ushtrite dhe fallangat ne vende te ndryshme te Amerikes Latine dhe Afrikes per te destabilizuar ne keto vende demokracite e reja dhe zevendesuar ato me regjime komuniste satelite te Moskes dhe Havanes.

  Te votosh ne OKB pro Kastros dhe per denimin e SHBA, vendit dhe kombit qe ka bere me shume se kushdo tjeter dhe ka luajtur rol percaktues ne lirine e shqiptareve, eshte nje rikthim i koherave te Enver Hoxhes per Shqiperine ne OKB, eshte nje akti i ulet, i turpshem dhe antikombetar, eshte nje turp madhor dhe nje tradhti e mirefillte kombetare.

  Ftoj shqiptaret te denojne kete akt te shemtuar antishqiptar te Edvin Kristaq Rames dhe neo-bllokmenve te fuqishme ne Shqiperi dhe kudo ne bote, per te permbysur sa me pare kete klike antishqiptare! sb

  Koja Jone

 5. #5

  Pr: Bushat-diplomacia: Komunistt e Tirans n OKB vot pro vllezrve komunist n

  Ketu ka folur drejt. Te mbrosh komunistet e Kubes para Amerikes, nuk ka shume nevoje per koment. Tregon qarte ke kemi ne krye te vendit.

 6. Anetart m posht kan falenderuar Qyfyre pr postimin:

  murik (29-10-2015)

 7. #6

  Pr: Bushat-diplomacia: Komunistt e Tirans n OKB vot pro vllezrve komunist n

  Ne kemi pasur e do kemi hajvan ne politik por ky minister eshte vertet per psikiatri. Mjer ai popull,qe nuk e di se nga te ankohet nga hajdutet o budallenjt.

  Kaq rac e trashe te jene te gjith socialistet,e paskan budallikun ne gen.

 8. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  murik (29-10-2015)

 9. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,526

  Pr: Bushat-diplomacia: Komunistt e Tirans n OKB vot pro vllezrve komunist n

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ne kemi pasur e do kemi hajvan ne politik por ky minister eshte vertet per psikiatri. Mjer ai popull,qe nuk e di se nga te ankohet nga hajdutet o budallenjt.

  Kaq rac e trashe te jene te gjith socialistet,e paskan budallikun ne gen.
  Gabohesh ne vleresimin per Ditmirin. Mund te kete admirim per €urot dhe tenderat mbase, por budalla nuk eshte!

  Duhet gerrmuar arsyeja perse votuan kundra SHBA-se, por fatkeqesisht tek ne nuk ka gazetari investigative dhe i zbulojme te tilla gjera mbas disa dekadash nga sherbimet e huaja...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. #8

  Pr: Bushat-diplomacia: Komunistt e Tirans n OKB vot pro vllezrve komunist n

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Gabohesh ne vleresimin per Ditmirin. Mund te kete admirim per €urot dhe tenderat mbase, por budalla nuk eshte!

  Duhet gerrmuar arsyeja perse votuan kundra SHBA-se, por fatkeqesisht tek ne nuk ka gazetari investigative dhe i zbulojme te tilla gjera mbas disa dekadash nga sherbimet e huaja...
  Me shum propabilitet,si e gjithe politika shqiptare,aryeja,qellimi,ideali eshte thjesht "dylekshi" .

  Tani,mbase budalla nuk eshte por justifikimet mbas budallikut qe ben nuk di ti arsyetoje,nuk e ka llogjiken e arsyes,dhe mbase nuk eshte thjesht budalla :

  Rasti i pare,ishte x organizate nderkombetare ku kishin propozuar nje shqiptar,ministri i lartpermendur nuk pranon.Nxjerr si justifikim qe shqiptari ishte demokrat. Deri ketu ne rregull,sepse edhe budalliku kerkon o ka njefare ndershmerie.

  Rasti i dyte,votojne ne menyre te kundert nga ajo qe voton Amerika,qe mund edhe te kuptohet,por kur voton ne menyre te kundert natyrisht qe ke votuar kunder Amerikes,ose Amerika ka votuar gabim kunder interesave te saj.

  Rasti,qe ve ne dyshim jo zgjuarsin por budallikun,ishte votimi pro Palestines. Ketu si justifikim,psikiatrik,u kerkua nje mbledhje e perbashket midis arabeve dhe izralianve. Natyrisht qe justifikimi i fundit nuk mund te quhet per nje minister te jashtem thjesht budallik.

 11. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,526

  Pr: Bushat-diplomacia: Komunistt e Tirans n OKB vot pro vllezrve komunist n

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Me shum propabilitet,si e gjithe politika shqiptare,aryeja,qellimi,ideali eshte thjesht "dylekshi" .

  Tani,mbase budalla nuk eshte por justifikimet mbas budallikut qe ben nuk di ti arsyetoje,nuk e ka llogjiken e arsyes,dhe mbase nuk eshte thjesht budalla :

  Rasti i pare,ishte x organizate nderkombetare ku kishin propozuar nje shqiptar,ministri i lartpermendur nuk pranon.Nxjerr si justifikim qe shqiptari ishte demokrat. Deri ketu ne rregull,sepse edhe budalliku kerkon o ka njefare ndershmerie.

  Rasti i dyte,votojne ne menyre te kundert nga ajo qe voton Amerika,qe mund edhe te kuptohet,por kur voton ne menyre te kundert natyrisht qe ke votuar kunder Amerikes,ose Amerika ka votuar gabim kunder interesave te saj.

  Rasti,qe ve ne dyshim jo zgjuarsin por budallikun,ishte votimi pro Palestines. Ketu si justifikim,psikiatrik,u kerkua nje mbledhje e perbashket midis arabeve dhe izralianve. Natyrisht qe justifikimi i fundit nuk mund te quhet per nje minister te jashtem thjesht budallik.
  Pikerisht kete doja te te sqaroja, pra faktin se ne nuk e njohim arsyen e ketyre votimeve, pak si teper te uditshme! Me nje llogjike te rendomte, kur je kunder amerikes do te thote se je pro ruseve. Por prape une paraprakisht jam i predispozuar ta hedh poshte dhe nuk e marr si te mireqene.

  Ata ose ato qe duhet te na informojne, meqenese ministri sjell justifikime vari k...n, jane gazetaret te cilet duhet t'ia fusin dy kembe me nje kepuce ministrit. Por duke pare faktin se tek ne gjithka eshte e shitur, perfshire ketu edhe gazetarine, ministri edhe ndonje gazetari pa peshe qe guxon t'ia beje pyetjen, i kthen pergjigje tallese duke lene te kuptoje se nuk ka askush te drejte te nderhyje ne punet e qeverise. Me pak fjale njesoj si ne komunizem, me nje diference te vogel, se mediat e shumta qe kemi ngrohen nen rrezet e diellit te aferave korruptive te qeverise dhe prandaj preferojne te heshtin ose te sjellin gjysem te verteta ne publik duke ia perdorur ne forme shantazhi ministrave...

  Shife pak Meten si doli per here te pare mbas tre vjetesh nga binari sot tek intervista e dhene per Zerin e Amerikes!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 29-10-2015 m 19:07
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 12. #10

  Pr: Bushat-diplomacia: Komunistt e Tirans n OKB vot pro vllezrve komunist n

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Pikerisht kete doja te te sqaroja, pra faktin se ne nuk e njohim arsyen e ketyre votimeve, pak si teper te uditshme! Me nje llogjike te rendomte, kur je kunder amerikes do te thote se je pro ruseve. Por prape une paraprakisht jam i predispozuar ta hedh poshte dhe nuk e marr si te mireqene.

  Ata ose ato qe duhet te na informojne, meqenese ministri sjell justifikime vari k...n, jane gazetaret te cilet duhet t'ia fusin dy kembe me nje kepuce ministrit. Por duke pare faktin se tek ne gjithka eshte e shitur, perfshire ketu edhe gazetarine, ministri edhe ndonje gazetari pa peshe qe guxon t'ia beje pyetjen, i kthen pergjigje tallese duke lene te kuptoje se nuk ka askush te drejte te nderhyje ne punet e qeverise. Me pak fjale njesoj si ne komunizem, me nje diference te vogel, se mediat e shumta qe kemi ngrohen nen rrezet e diellit te aferave korruptive te qeverise dhe prandaj preferojne te heshtin ose te sjellin gjysem te verteta ne publik duke ia perdorur ne forme shantazhi ministrave...

  Shife pak Meten si doli per here te pare mbas tre vjetesh nga binari sot tek intervista e dhene per Zerin e Amerikes!
  Ashtu eshte,ke te drejte,vetem me nje ndryshim qe ne komunizem natyrisht mediat nuk kishin as liri e panvarsi,por kur dilte nje problem ne shtyp dikush pergjigjej (o me shkarkim o me burgim),kjo ndodh edhe ne vendet e tjera te europes. Vetem ne Shqiperi ndodh qe mediat nuk vlejne per te mos thene qe jane pjese e mashtrimit. Eshte turp ta thuash,por ishim me te mire mediat ne komunizem sesa sot ne demokraci. Eshte tmerr por eshte e vertet.

  Per rastin e mesiperm,ka shume mundesi (supozoj) qe ambasadori amerikan ti ket derguar ndonje vrejtje qeveris socialiste per gjithe keto skandale qe ndodhin resht...dhe si pergjigje "keta te zgjuarit" i votojne kunder ne OKB.

  "Se natyrish duhet ta ken pyetur ambasadorin e shkrete shteti i tije: Si shkojne punet ne shqiperi ? "Mir -i eshte pergjigjur i shkreti- I kan hequr dritat nje plake por kesaj radhe nuk e ka futur ne burg,ministri i shendetsis meret vetem me firmen qe ka fituar te gjithe tenderat por e ka shitur firmen qe e kishte te tije. Nje parlamentare ja jep hekurudhen djalit por e ka djalin e vet nuk e ka kopil,dhe kryeministri punon o ne vilen e Surrelit ose del e shet piktura neper bote. Mir keshtu ne pergjithesi,kur degjoj dekriminalizimin e reformen ne drejtesi me bie ndonje infrakt por e kaloj me shpresen qe akoma nuk jam mendur " Nuk po permend opoziten se me gjeni ne koma ".

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •