Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 151 prej 151
 1. #141
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.  Shoqri t hapura q integrojn t gjithl.  97. Ka "periferi" q jan afr nesh,

  n qendr t nj qyteti

  ose n familjen e dikujt.

  Ekziston edhe nj aspekt

  i hapjes universale t dashuris

  q nuk sht gjeografik,

  por ekzistencial.

  sht aftsia e prditshme

  pr t zgjeruar rrethin tim,

  pr t arritur tek ata

  q spontanisht nuk ndihen

  pjes e bots sime t interesave,

  edhe pse jan afr meje.

  Nga ana tjetr,

  do vlla apo motr q vuan,

  t braktisur apo t injoruar

  nga shoqria ime

  sht nj i huaj ekzistencial,

  edhe nse ka lindur n t njjtin vend.

  Ai mund t jet shtetas

  me t gjitha kredencialet,

  por ato e bjn t ndihet si i huaj

  n tokn e tij.

  Racizmi sht nj virus

  q ndryshon lehtsisht

  dhe n vend q t zhduket,

  ai fshihet,

  por gjithmon sht n prgjumje.

  98. Dua t kujtoj ata

  “t mrguarit e fshehur”

  q trajtohen si trupa t huaj t shoqris.

  Shum njerz me aftsi t kufizuara

  "ndjejn se ekzistojn

  pa prkatsi dhe pa pjesmarrje".

  Ka ende shum gjra

  "q i pengojn ata nga shtetsia e plot".

  Qllimi nuk sht vetm t "ndihmohen",

  por sht "pjesmarrja e tyre aktive

  n komunitetin civil dhe kishtar".

  sht nj udhtim krkues

  dhe gjithashtu i lodhshm,

  i cili do t kontribuoj gjithnj e m shum

  n formimin e ndrgjegjeve

  t afta pr t njohur secilin

  si nj person unik

  dhe t paprsritshm”.

  Po mendoj edhe pr t moshuarit

  “t cilt edhe pr shkak t aftsis

  s kufizuar ndonjher ndihen si barr”.

  Megjithat, secili mund t jap

  "nj kontribut t veant

  pr t mirn e prbashkt

  prmes biografis s tij origjinale".

  I lejoj vetes t insistoj:

  duhet "t kemi guximin

  t'u japim z atyre

  q diskriminohen pr shkak

  t gjendjes s tyre t aftsis s kufizuar,

  sepse fatkeqsisht n disa vende,

  edhe sot,

  sht e vshtir

  t'i njohim si persona

  me dinjitet t barabart".
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 17-06-2022 m 03:16

 2. #142
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Kuptime t pamjaftueshm t dashuris universale.  99. Dashuria q shtrihet prtej kufijve,

  ka si baz at

  q ne e quajm "miqsi sociale"

  n do qytet dhe n do vend.

  Kur sht e vrtet,

  kjo miqsi sociale brenda nj shoqrie

  sht kusht pr mundsin

  e nj hapjeje t vrtet universale.

  Nuk bhet fjal pr universalizmin e rrem

  t atyre q kan nevoj t udhtojn vazhdimisht

  sepse nuk durojn dhe nuk i duan njerzit e tyre.

  Kushdo q e shikon popullin e tij me prbuzje,

  vendos n shoqrin e tij

  kategori t klass s par dhe t dyt njerzish

  me pak ose m shum dinjitet dhe t drejta.

  Duke vepruar kshtu,

  mohohet se ka vend pr t gjith.

  100. Nuk po propozoj

  as nj universalizm autoritar dhe abstrakt,

  t diktuar apo t planifikuar nga disa

  dhe t paraqitur si nj ideal

  t supozuar pr qllimin e homogjenizimit,

  t dominimit dhe t plakitjes.

  Ekziston nj model globalizimi

  q me vetdije synon nj uniformitet njdimensional

  dhe prpiqet t eliminoj

  t gjitha dallimet dhe traditat

  n nj krkim siprfaqsor pr unitetin. [...]

  Nse nj globalizim pretendon

  t'i bj t gjith t barabart,

  sikur t ishte nj sfer,

  ky globalizim shkatrron veantin

  e do personi dhe t do populli .

  Kjo ndrr e rreme universaliste

  prfundon duke e privuar botn

  nga shumllojshmria e ngjyrave t saj,

  nga bukuria dhe n fund nga njerzimi i saj.

  Sepse e ardhmja nuk sht “njngjyrshe”,

  por, nse kemi guxim,

  mund ta shohim n shumllojshmrin

  dhe larmin e kontributeve

  q mund t jap secili.

  Sa shum ka nevoj

  q familja jon njerzore

  t msoj t jetoj s bashku

  n harmoni dhe paqe

  pa pasur nevoja t jemi t gjith t ngjashm!”.

 3. #143
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.  Shkoni prtej nj bote t "partener-esh".


  101. Le t kthehemi tani

  te shmblltyra e Samaritanit t Mir,

  e cila ka ende shum pr t na ofruar.

  N rrug ishte nj i plagosur.

  Personazhet q kaluan pran tij,

  nuk u frymzuan, nuk u fokusuan

  tek thirrja e brendshme

  pr t qen afr,

  por tek funksioni i tyre,

  tek pozicioni shoqror q zinin,

  tek nj profesion prestigjioz n shoqri.

  Ata ndiheshin t rndsishm

  pr shoqrin e asaj kohe

  dhe ajo q kishte rndsi pr ta,

  ishte roli q duhej t luanin.

  I plagosuri dhe i braktisur prgjat rrugs

  ishte nj shqetsim pr kt projekt,

  nj ndrprerje

  dhe nga ana e tij ishte nj pa funksion.

  Ai ishte nj "askush",

  nuk i prkiste nj grupi

  t denj pr t'u konsideruar,

  nuk kishte asnj rol

  n ndrtimin e historis.

  Ndrkoh samaritani bujar

  u rezistoi ktyre klasifikimeve t mbyllura,

  edhe pse ai vet mbeti

  jasht t gjitha ktyre kategorive

  dhe ishte thjesht nj i huaj

  pa vend n shoqri.

  Kshtu, i lir nga do titull dhe struktur,

  ai mundi t ndrpres rrugtimin e tij,

  t ndryshoj planet e tij,

  t jet i gatshm t hapet

  pr habin e t plagosurit

  q kishte nevoj pr t.

  102. far reagimi mund t provokoj ky tregim sot,

  n nj bot ku shfaqen dhe rriten vazhdimisht

  grupet shoqrore q shkojn pas nj identiteti

  q i ndan nga t tjert?

  Si mund t'i ndryshoj ata

  q tentojn t organizohen n at mnyr

  q t parandalojn do prani t jashtme

  q mund t shqetsoj kt identitet

  dhe kt organizat vetmbrojtse dhe vetreferuese?

  N kt skem prjashtohet

  mundsia pr t'u br t afrmin

  dhe sht e mundur t jesh pran

  vetm atyre q lejojn konsolidimin

  e avantazheve personale.

  Kshtu fjala “i afrm” humb do kuptim

  dhe vetm fjala “partner” merr kuptim:

  "partner-i" sht ai ai q lidhet me t tjert

  pr interesa t caktuara.

 4. #144
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Liri, barazi dhe vllazri  103. Vllazria nuk sht vetm rezultat i kushteve

  t respektimit t lirive individuale,

  as i nj barazie t caktuar t rregulluar.

  Edhe pse kto jan kushte mundsie,

  nuk mjaftojn q ajo t rrjedh prej tyre

  si rezultat i domosdoshm.

  Vllazria ka dika pozitive

  pr t'i ofruar liris dhe barazis.

  far ndodh pa nj vllazri

  t kultivuar me vetdije,

  pa nj vullnet politik vllazrimi,

  t prkthyer n edukimin

  e vllazris, t dialogut,

  me zbulimin e reciprocitetit

  dhe pasurimit t ndrsjell si vlera?

  Ndodh q liria t kufizohet,

  duke rezultuar m tepr

  n nj gjendje vetmie,

  autonomie t pastr

  pr t'i prkitur dikujt ose dikaje,

  ose thjesht pr t zotruar dhe shijuar.

  Kjo nuk e shteron aspak pasurin e liris,

  e cila sht e orientuar mbi t gjitha te dashuria.

  104. Barazia nuk arrihet

  duke prcaktuar n mnyr abstrakte

  se "t gjith njerzit jan t barabart",

  por sht rezultat i kultivimit t ndrgjegjshm

  dhe pedagogjik t vllazris.

  Ata q jan t aft t jen vetm partner

  krijojn bot t mbyllura.

  far kuptimi mund t ket

  n kt skem

  nj person q nuk bn pjes

  n rrethin e partnerve

  dhe vjen duke ndrruar

  pr nj jet m t mir

  pr veten dhe familjen e tij?

  105. Individualizmi nuk na bn m t lir,

  m t barabart,

  m vllezr.

  Shuma e thjesht e interesave individuale

  nuk sht n gjendje

  t gjeneroj nj bot m t mir

  pr t gjith njerzimin.

  As nuk mund t na ruaj

  nga kaq shum t kqija

  q po bhen gjithnj e m globale.

  Por individualizmi radikal sht

  virusi m i vshtir pr t'u mposhtur.

  Mashtron.

  Na bn t besojm

  se gjithka konsiston n dhnien

  e liris s ambicieve t dikujt,

  sikur duke grumbulluar ambicie dhe siguri individuale

  mund t ndrtonim t mirn e prbashkt.

 5. #145
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Dashuria universale q bn t prparojn njerzit.  106. Ekziston nj njohje baz, thelbsore

  q duhet t fitohet pr t ecur

  drejt miqsis shoqrore

  dhe vllazris universale:

  t kuptojm se

  sa vlen nj qenie njerzore,

  sa vlen nj person,

  gjithmon dhe n do rrethan.

  Nse secili vlen kaq shum,

  duhet thn qart dhe me vendosmri

  se fakti i thjesht i t lindurit

  n nj vend me m pak burime

  ose m pak zhvillim

  nuk justifikon q disa njerz

  t jetojn me m pak dinjitet.

  Ky sht nj parim elementar i jets shoqrore,

  i cili shprfillet n mnyr rutinore

  dhe n mnyra t ndryshme

  nga ata q shohin se nuk i prshtatet vizionit t tyre

  pr botn ose nuk i shrben qllimeve t tyre.

  107. do qenie njerzore

  ka t drejt t jetoj me dinjitet

  dhe t zhvillohet plotsisht,

  dhe asnj vend nuk mund ta mohoj

  kt t drejt themelore.

  T gjith e kan,

  edhe nse sht joefikase,

  edhe nse ka lindur

  apo sht rritur me kufizime;

  n fakt kjo nuk e pakson dinjitetin e tij

  t jashtzakonshm si njeri,

  i cili nuk bazohet n rrethana,

  por n vlern e qenies s tij.

  Kur ky parim elementar nuk ruhet,

  nuk ka t ardhme

  as pr vllazrin

  dhe as pr mbijetesn e njerzimit.

  108. Ka kompani

  q e pranojn pjesrisht kt parim.

  Ata pranojn se ka mundsi pr t gjith,

  por argumentojn se,

  duke pasur parasysh kt,

  gjithka varet nga secili.

  Sipas ktij kndvshtrimi t pjesshm,

  nuk do t kishte kuptim

  t investohej n mnyr

  q ata q kan mbetur pas,

  t dobtit apo m pak t talentuarit

  t mund t bjn rrugn e tyre n jet.

  Investimi n favor t njerzve t brisht

  mund t mos jet fitimprurs,

  mund t oj n m pak efikasitet.

  Krkon nj shtet aktual dhe aktiv,

  dhe institucione t shoqris civile

  q shkojn prtej liris s mekanizmave,

  t efikasitetit t sistemeve t caktuara

  ekonomike, politike apo ideologjike,

  sepse ato orientohen realisht

  para s gjithash

  te njerzit

  dhe t mirn e prbashkt.

 6. #146
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Dashuria universale q bn t prparojn njerzit.  109. Disa lindin n familje t pasura,

  marrin nj arsim t mir,

  rriten t ushqyer mir

  ose natyrisht zotrojn aftsi t jashtzakonshme.

  Ata sigurisht nuk do t ken nevoj

  pr nj shtet aktiv

  dhe do t krkojn vetm liri.

  Por padyshim

  q i njjti rregull nuk vlen

  pr nj person me aftsi t kufizuara,

  pr ata q kan lindur


  n nj shtpi t varfr,

  pr ata q jan rritur


  me nj arsim jo cilsor

  dhe me pak mundsi pr t trajtuar

  si duhet smundjet e tyre.

  Nse shoqria bazohet kryesisht

  n kriteret e liris

  dhe efikasitetit t tregut,

  nuk ka vend pr to,

  dhe vllazria do t jet

  n rastin m t mir

  nj shprehje romantike.

  110. Fakti sht se shpallja e thjesht e liris ekonomike,

  kur, sido q t jen kushtet reale,

  i pengojn shum njerz

  t ken akses n t,

  dhe kur aksesi n pun zvoglohet,

  bhet nj diskurs kontradiktor.

  Fjalt si liri, demokraci apo vllazri j

  an bosh pa kuptim.

  Sepse, n realitet,

  prderisa sistemi yn socio-ekonomik

  ende prodhon nj viktim

  dhe ka vetm nj person t refuzuar,

  nuk mund t ket fest t vllazris universale.

  Nj shoqri njerzore dhe vllazrore

  sht n gjendje

  t punoj pr t siguruar n mnyr efikase

  dhe t qndrueshme

  q t gjith t shoqrohen

  n rrugn e jets s tyre,

  jo vetm pr t siguruar nevojat baz,

  por q ata t mund t japin

  m t mirn nga vetja,

  edhe nse performanca

  nuk do t jet m e mira,

  edhe nse ato do t shkojn ngadal,

  edhe nse efikasiteti i tyre

  nuk do t jet i rndsishm.

 7. #147
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.


  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Dashuria universale q bn t prparojn njerzit.  111. Njeriu me t drejtat e tij t patjetrsueshme

  sht natyrshm i hapur

  ndaj lidhjeve dhe ndaj marrdhnieve njerzore.

  N shpirtin e tij jeton thirrja

  pr t kaprcyer veten

  n takimin me t tjert.

  Pr kt arsye "sht e nevojshme

  t'i kushtohet vmendje

  pr t mos rn n disa keqkuptime

  q mund t lindin nga nj keqkuptim

  i konceptit t t drejtave t njeriut

  dhe nga abuzimi paradoksal i tyre.

  N fakt, sot ka nj tendenc

  drejt nj krkese gjithnj e m t gjer

  pr t drejta individuale

  - tundohem t them individualiste -,

  e cila fsheh nj konceptim t personit njerzor

  t shkputur nga do kontekst social

  dhe antropologjik, pothuajse

  si nj "monad" (mons). ,

  gjithnj e m i pandjeshm […].

  Nse e drejta e secilit nuk ka si qellim,

  nuk urdhrohet n mnyr harmonike

  pr t mirn m t madhe,

  ajo prfundon

  duke u konceptuar veten pa kufizime

  dhe pr rrjedhoj

  bhet burim konfliktesh dhe dhunash".

 8. #148
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Dashuria universale q bn t prparojn njerzit.


  Promovimi i vlerave morale.  112. Nuk mund t mos them

  se dshira dhe ndjekja e t mirs

  s t tjerve dhe t mbar njerzimit

  nnkupton edhe q t punohet

  n mnyr q t favorizohen

  prparimi dhe rritja e personave dhe shoqrive

  n vlerat e ndryshme morale

  q ojn n zhvillimin integral t do njeriu..

  N Beslidhjen e Re prmendet

  nj fryt i Shpirtit Shenjt (krh. Gal. 5,22)

  i prcaktuar me fjaln greke agathosyne.

  Kjo fjale flet pr pasionin ton

  pr t mirn, pr krkimin e s mirs.

  Pr m tepr, ajo shtyn

  q t'ua garantohet t tjerve

  ajo q vlen m shum,

  q sht m e mir :

  pjekuria personale,

  rritja e tyre n nj jet t shndetshme,

  e jetuar sipas vlerave morale

  m t mueshme

  dhe jo vetm kaluar n krkim

  t mirqenies materiale.

  Ekziston nj shprehje e ngjashme latine:

  bene-volentia, domethn qndrimi

  pr t dshiruar t mirn e tjetrit.

  sht nj dshir e fort pr t mirn,

  nj prirje drejt gjithkaje

  q sht e mir dhe e shklqyer,

  q na shtyn ta mbushim

  jetn e t tjerve

  me gjra t bukura, sublime, lartsuese.

  113.Duke vazhduar me kta mendime,

  po kthehem t theksoj me dhimbje

  se "ne kemi qen tashm n nj degradim moral

  pr nj koh t gjat,

  duke u tallur me etikn, mirsin,

  besimin, ndershmrin

  dhe them se ka ardhur koha

  t kuptojm se kjo siprfaqsi gazmore

  ishte me pak dobi pr ne.

  Ky shkatrrim i do themeli

  t jets shoqrore prfundon

  duke na vn prball njri-tjetrit

  pr t mbrojtur interesat tona”.

  Le t'i drejtohemi promovimit t s mirs, ​​

  pr veten dhe pr mbar njerzimin,

  dhe kshtu do t ecim s bashku

  drejt rritjes s vrtet dhe integrale.

  do shoqri duhet t siguroj

  transmetimin e vlerave,

  sepse nse kjo nuk ndodh,

  transmetohen egoizmi, dhuna,

  korrupsioni n format e ndryshme,

  indiferenca dhe, n fund t fundit,

  nj jet e mbyllur pr do transcendenc

  dhe e rrnjosur vetm n interesa materiale.

 9. #149
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Dashuria universale q bn t prparojn njerzit.

  Vlera e solidaritetit


  114. Dshiroj t theksoj solidaritetin,

  i cili si virtyt moral dhe qndrim shoqror,

  fryt i konvertimit personal,

  krkon nj angazhim nga ana e nj morie subjektesh,

  q kan prgjegjsi t karakterit edukativ dhe formues.

  Mendimet e mia t para shkojn te familjet

  e thirrura n nj mision edukativ

  parsor dhe thelbsor.

  Ato prbjn vendin e par

  ku gjenden dhe transmetohen vlerat

  e dashuris dhe vllazris,

  bashkjetess dhe ndarjes,

  vmendjes dhe kujdesit pr tjetrin.

  Ato jan gjithashtu mjedisi i privilegjuar

  pr transmetimin e besimit,

  duke filluar nga ato gjestet e para t thjeshta

  t prkushtimit q nnat u msojn fmijve t tyre.

  Pr sa u prket edukatorve,

  mesimdhnzve dhe personelit formues,

  t cilt n shkolla apo n qendra t ndryshme

  pr fmij dhe t rinj,

  kan detyrn krkuese

  pr edukimin e fmijve dhe t rinjve,

  ata jan t thirrur t ndrgjegjsohen

  se prgjegjsia e tyre ka t bj

  me dimensionet morale, shpirtrore dhe sociale t personit.

  Vlerat e liris, t respektit t ndrsjell dhe solidaritetit

  mund t prcillen q n mosh t re. [...]

  Operatort e mediave kulturore dhe sociale

  kan gjithashtu prgjegjsi n fushn

  e edukimit dhe trajnimit,

  veanrisht n shoqrit bashkkohore,

  ku hyrja n rrjethat e informacionit

  dhe n mjetet e komunikimit

  sht gjithnj e m i prhapur.

  115. N kto momente,

  n t cilat gjithka duket se shprbhet

  dhe humbet qndrueshmrin,

  na bn mir t'i drejtohemi

  drejt forces s solidaritetit

  q rrjedh nga bindja

  se ne jemi prgjegjs

  pr brishtsin e t tjerve,

  q e ndiejm si dika

  q duhet t bashkndajm.

  Solidariteti shprehet konkretisht n shrbim,

  i cili mund t marr forma shum t ndryshme

  n mnyrn e marrjes s prgjegjsive t t tjerve.

  Shrbimi sht kryesisht,

  kujdesia pr brishtsin.

  T shrbesh do t thot

  t kujdesesh pr ata q jan t brisht

  n familjet tona,

  n shoqrin ton,

  n popullin ton.

  N kt prkushtim, dokush sht

  i aft t lr mnjan nevojat, pritshmrit,

  dshirat e tij t plotfuqis

  prpara vshtrimit konkret t m t brishtve. [...]

  Shrbimi shikon gjithmon fytyrn e vllait,

  prek mishin e tij,

  ndien afrsin e tij deri n at pik

  sa t vuaj n disa raste

  dhe krkon promovimin e vllait.

  Pr kt arsye,

  shrbimi nuk sht kurr ideologjik,

  pasi nuk sht n shrbim

  t disa ideve, por t njerzve.

 10. #150
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Dashuria universale q bn t prparojn njerzit.

  Vlera e solidaritetit  116. Njerzit m t varfr dhe t braktisur,

  n prgjithsi, praktikojn at solidaritet

  shum t veant q ekziston midis atyre q vuajn, midis t varfrve

  dhe q qytetrimi yn duket se i ka harruar,

  ose t paktn ka nj dshir t madhe t'i harroj.

  Solidariteti sht nj fjal q nuk plqen gjithmon.

  Un do t thosha se disa her kt fjal e kemi kthyer n nj fjal t keqe:

  nuk mund t thuhet;

  por sht nj fjal q shpreh

  shum m tepr se disa akte sporadike bujarie.

  sht t menduarit dhe t vepruarit

  duke pasur parasysh t mirn e prbashket,

  t mirn e komunitetit,

  sht fjala q ia jep prioritetin jets s secilit

  mbi prvetsimin e t mirave materiale nga ana e disave.

  Ajo po lufton edhe kundr shkaqeve strukturore

  t varfris, pabarazis, papunsis,

  toks dhe strehimit,

  mohimit t t drejtave sociale dhe t puns.

  Ajo po prballet me efektet shkatrruese

  t perandoris s paras [...].

  Solidariteti, n kuptimin e tij m t thell,

  sht nj mnyr pr t br histori,

  dhe kt bjn lvizjet popullore.

  117. Kur flasim pr kujdesin

  pr shtpin e prbashkt q sht planeti,

  ne i bjm thirrje atij minimumi

  t vetdijes universale dhe shqetsimit pr kujdesin e ndrsjell

  q mund t mbetet ende te njerzit.

  N fakt, nse dikush ka uj m shum se sa i nevojtet

  dhe megjithat e ruan at

  duke menduar pr njerzimin,


  sht sepse ai ka arritur nj nivel moral

  q i lejon atij t shkoj

  prtej vetes dhe grupit t tij.

  Kjo sht mrekullisht gj q e nderon njeriun,

  nj gj me t vrtet njerzore!

  I njjti qndrim sht

  ai q krkohet pr t njohur t drejtat e do njeriu,

  edhe nse ai ka lindur prtej kufijve t vendit ton.


 11. #151
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  816

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Dashuria universale q bn t prparojn njerzit.


  Le t ripropozohet funksioni social t pronsis.
  118. Bota ekziston pr t gjith,

  sepse t gjith ne njerzit kemi lindur

  n kt tok me t njjtin dinjitet.

  Dallimet n ngjyr, fe, kapacitet, vendlindje,

  vendbanim e shum t tjera

  nuk mund t paraprihen ose t prdoren

  pr t justifikuar privilegjet e disave

  n dm t t drejtave t t gjithve.

  Pr rrjedhoj, si komunitet

  na krkohet t sigurojm q

  do person t jetoj me dinjitet

  dhe t ket mundsi

  t mjaftuesme dhe t prshtatshme

  pr prparimin e tij integral.

  119. N shekujt e par t besimit t krishter,

  studiues t ndryshm

  kan zhvilluan nj mendim universal

  me reflektimin e tyre

  mbi destinacionin e prbashkt

  t t mirave t krijuara.

  Kjo na bri t mendojm

  se, nse dikush nuk ka at

  q i duhet pr t jetuar me dinjitet,

  kjo ndodh sepse nj tjetr

  po e prvetson at.

  Shn Gjon Gojarti e prmbledh at bindje

  duke thn se:

  T mos u japim t varfrve

  pjesn e pasuris ton,

  sht t vjedhim t varfrit,

  do t thot t'i privojm ata nga jeta e tyre;

  dhe ajo q posedojm

  nuk sht e jona, por e tyre.

  Meditojm edhe kto fjal t Shn Grigorit t Madh:

  Kur u shprndajm dika t varfrve,

  ne nuk ua japim gjrat tona,

  por ua kthejm at q u takon atyre.


  120. Edhe nj her bashkndaj

  dhe ua propozoj t gjithve

  disa fjal t Shn Gjon Palit II,

  forca e t cilve ndoshta nuk sht kuptuar:

  Zoti ua dha tokn gjith racave njerzore,

  q ajo t'i mbaj t gjith antart e tyre,

  pa prjashtuar dhe pa privilegjuar asknd.

  N kt linj kujtoj

  se tradita e krishter nuk e ka njohur kurr

  t drejtn e prons private

  si absolute apo t paprekshme

  dhe ka nxjerr n pah funksionin shoqror

  t do forme t prons private.

  Parimi i prdorimit t prbashkt

  t t mirave t krijuara pr t gjith

  sht parimi i par i t gjith rendit etiko-social,

  sht nj e drejt e natyrshme,

  origjinale dhe prioritare.

  T gjitha t drejtat e tjera

  mbi t mirat e nevojshme

  pr realizimin integral t personit,

  duke prfshir at t prons private dhe do tjetr,

  nuk duhet t pengojn,

  prkundrazi, duhet t lehtsojn

  realizimin e tyre, si pohoi Shn Pali VI.

  E drejta e prons private

  mund t konsiderohet vetm

  si nj e drejt natyrore dytsore

  q rrjedh nga parimi i destinimit universal

  t t mirave t krijuara

  dhe kjo ka pasoja shum konkrete,

  t cilat duhet t reflektohen

  n funksionimin e shoqris.

  Megjithat, shpesh ndodh

  q t drejtat dytsore

  t vendosen mbi prparsit

  dhe ato origjinale,

  duke i hequr ato nga rndsia praktike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 26-06-2022 m 10:00

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •