Close
Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 151
 1. #121
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG

  MEDITIMI PARAPRAK.


  62. Ky propozim dashurie gjithashtu

  mund t keqkuptohet.

  Jo m kot,

  prball tundimit t bashksive t para t krishtera

  pr t formuar grupe t mbyllura dhe t izoluara,

  Shn Pali i nxiti dishepujt e tij

  q t kishin dashuri hyjnore mes tyre

  dhe ndaj t gjithve (1 Sel. 3,12);

  dhe n bashksin e Gjonit u krkua

  q "vllezrit, megjithse t huaj" t mirpriteshin (3 Gj 5).

  Ky kontekst ndihmon pr t kuptuar

  vlern e shmblltyrs s Samaritanit t Mir:

  dashuris nuk i intereson

  nse vllai i plagosur

  vjen nga ktu apo atje.

  Sepse sht dashuria ajo q thyen zinxhirt

  q na izolojn dhe na ndajn,

  duke ndrtuar ura;

  dashuri q na lejon t ndrtojm

  nj familje t madhe

  ku t gjith mund t ndihemi

  si n shtpin ton [].

  Dashuri q bie er

  dhembshurie dhe dinjiteti.

 2. #122
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.


  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG  NJ NJERI I BRAKTISUR...  63. Jezusi tregon se ishte nj burr i plagosur

  i shtrir n tok prgjat rrugs,

  ai q kishte qen i sulmuar.

  Disa persona kaluan pran tij,

  por ata u larguan, nuk u ndaln.

  Ata ishin njerz me funksione t rndsishme n shoqri,

  t cilt nuk kishin n zemr dashurin

  pr t mirn e prbashkt.

  Ata nuk mund t shpenzojn disa minuta

  pr t ndihmuar nj njeri t plagosur

  ose t paktn pr t krkuar dike

  q ta ndihmoj at.

  Njri ndaloi, i afroi, e trajtoi me duart e veta,

  pagoi nga xhepi i vet dhe u kujdes pr t.

  Mbi t gjitha, i dha atij dika

  q ne e kursejm n kt bot

  q sht gjithmon t nxituar:

  i dha atij kohn e tij.

  Me siguri ai kishte planet e veta

  pr ta prdorur kohn at dit

  sipas nevojave, angazhimeve apo dshirave t veta.

  Por ai mundi t linte gjithka mnjan

  pr t ndihmuar t plagosurin t panjohur

  dhe e konsideroi at t denj

  pr t marr dhuratn e kohs s tij.

  64. Me k identifikohesh?

  Kjo pyetje sht e vshtir,

  e drejtprdrejt dhe vendimtare.

  Cilit prej tyre ti je i ngjashm?

  Ne duhet t njohim tundimin

  q na rrethon pr mosinteresim pr t tjert,

  veanrisht pr m t dobtit.

  Le ta pranojm kt,

  kemi prparuar shum n shum aspekte,

  por jemi analfabet

  n shoqrimin,

  n kujdesin

  dhe mbshtetjen e shoqrive tona

  m t brishta dhe t dobta.

  Jemi msuar t shikojm prreth,

  t kalojm, t injorojm situatat

  derisa ato t ndikojn drejtprdrejt tek ne.

  65. Sulmohet nj person n rrug,

  dhe shum ikin sikur t mos kishin par asgj.

  Shpesh ka njerz q godasin dik

  me makinn e tyre dhe ikin.

  Thjesht preokupohen vetm

  q t mos ken probleme,

  nuk ka rndsi nse nj njeri vdes

  pr shkak t mosinteresim t tyre.

  Megjithat, kto jan shenja

  t nj stili jetese t prgjithsuar,

  i cili manifestohet n mnyra t ndryshme,

  ndoshta m delikate.

  Pr m tepr, duke qen se t gjith

  jemi shum t prqendruar n nevojat tona,

  nse shojm dik me dhimbje,

  shqetsohemi:

  shqetsohemi, sepse nuk duam

  t humbim koh

  pr problemet e t tjerve.

  Kto jan simptoma t nj shoqrie t smur,

  sepse ajo synon

  t ndrtohet vet

  duke i kthyer shpinn dhimbjes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 17-05-2022 m 02:59

 3. #123
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG  NJ NJERI I BRAKTISUR...  66. M mir sht t mos biem n kt mjerim.

  Le t sillemi sipas modelit t samaritanit t mir.


  sht nj tekst q na fton t ringjallim thirrjen ton

  si qytetar t kombit ton dhe t gjith bots,

  q kontribuojn t ndrtojn lidhje t re shoqrore.

  sht nj thirrje gjithnj e re,

  q, nuk duhet t harrohet,

  sht shkruar si ligj themelor i qenies son:

  q shoqria t niset drejt krkimit t s mirs s prbashkt

  dhe, duke u nisur nga ky synim,

  t rindrtoj gjithmon rendin e saj politik dhe shoqror,

  strukturn e saj mbi marrdhniet me t vrtet njerzore,

  projektin e saj njerzor.

  Me gjestet e tij Samaritani i Mir tregoi

  se "ekzistenca e secilit prej nesh

  sht e lidhur me at t t tjerve:

  jeta nuk sht koh q kalon,

  por nj koh takimi".

  67. Kjo shmblltyr sht nj ikon ndriuese,

  e aft t nxjerr n pah

  opsionin baz q duhet t marrim ,

  pr ta rindrtuar kt bot t mjerueshme

  q, si sht, na bn t vuajm shum.

  Prball kaq shum dhimbjeje,

  kaq shum plagve,

  e vetmja mnyr pr t dal,

  sht t jemi si Samaritani i Mir.

  do zgjedhje tjetr t on

  ose n ann e kusarve

  ose n ann e atyre q kalojn pa pasur dhembshuri

  pr t plagosurin e rn n rrug.

  Shmblltyra na tregon

  se me cilat nisma mund t ribhet nj komunitet,

  duke filluar nga burrat dhe grat

  q e bjn t tyren dobsin e t tjerve,

  t cilt nuk lejojn t ndrtohet

  nj shoqri bazuar n prjashtimin,

  por bhen vet fqinj

  dhe rimkmbin dhe rehabilitojn njeriun e rn.

  q e mira t jet e prbashkt.

  N t njjtn koh shmblltyra

  na paralajmron pr disa qndrime t njerzve

  q shikojn vetm te vetja

  dhe nuk marrin prsipr krkesat

  e pashmangshme t realitetit njerzor.

  68. Shmbllltyra, le ta pranojm qart,

  nuk na jep nj msim idealesh abstrakte,

  as nuk kufizohet n shqyrtimin

  e funksionalitetit t nj morali etiko-social.

  Na zbulon nj karakteristik thelbsore t qenies njerzore,

  shpesh e harruar:

  ne jemi krijuar pr plotsin

  q arrihet vetm n dashuri.

  T jetosh indiferent

  ndaj dhimbjes t t tjerve

  nuk sht nj zgjedhje e mundshme:

  nuk mund t lejojm

  q dikush t jetoj i prjashtuar nga t mirat e t jets.

  Kjo duhet t na indinjoj,

  deri n at pik sa t na bj t zbresim

  nga qetsia jon

  pr t zhytur veten t mrzitur

  n vuajtjet njerzore. N kt konsiston dinjiteti yn.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 23-05-2022 m 04:04

 4. #124
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG

  Nj histori q prsritet.  69. Rrfimi sht i thjesht dhe linear,

  por prmban t gjith dinamikn e lufts s brendshme

  q zhvillohet n shtjellimin e identitetit ton,

  n do ekzistenc t projektuar

  n rrugn e realizimit t vllazris njerzore.

  Pasi u nism, n mnyr t pashmangshme

  prplasemi me t plagosurin.

  Sot gjithnj e m shum ka njerz t plagosur.

  Prfshirja apo prjashtimi i atyre

  q vuajn gjat rrugs

  prcakton t gjitha projektet

  ekonomike, politike, sociale dhe fetare.

  do dit prballemi me zgjedhjen

  pr t qen samaritan t mir

  apo udhtar indiferent

  q kalojn n distanc.

  Dhe nse e shtrijm vshtrimin ton

  n trsin e historis son

  dhe t bots n trsi,

  t gjith jemi ose kemi qen si kta personazhe:

  t gjith kemi dika nga njeriu i plagosur,

  dika nga hajdutt,

  dika nga ata q kalojn n nj distanc

  dhe dika nga samaritani i mir.

 5. #125
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG

  Nj histori q prsritet.  70. sht interesante

  se si ndryshojn trsisht diferencat

  midis personazheve t tregimit

  pas takimit e tyre me njeriun e rn ndr cuba,

  t poshtruar, t braktisur n rrug.

  Nuk ka m dallim midis nj njeriu

  q banon n Juden dhe nj tjetr q banon n Samarin,

  nuk ka prift apo tregtar:

  ka vetm dy lloje njerzish:

  ata q marrin prsipr dhimbjen

  dhe ata q kalojn, shohin,

  dhe vazhdojn rrugn;

  ata q prkulen posht

  duke njohur q sht nj njeri

  ai q ra ndr cuba dhe u braktis n rrug

  dhe ata q shikojn tjetrkund

  dhe largohen me shpejtsi:

  n fakt kur marrim prsipr dhimbjen e t tjerve,

  bien maskat tona t shumta,

  etiketat dhe maskimet tona:

  sht ora e s vrtets.

  A do t prkulemi pr t prekur

  dhe shruar plagt e t tjerve?

  A do t prkulemi pr t'u mbshtetur njri-tjetrin?

  Kjo sht sfida aktuale nga e cila nuk duhet t kemi frik.

  N momentet e krizs zgjedhja bhet urgjente:

  mund t themi se n kt moment

  kushdo nuk sht hajdut

  dhe kushdo nuk kalon n distanc,

  ose kushdo sht i plagosur

  ose mban mbi supe disa t plagosur.

 6. #126
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG

  Nj histori q prsritet.


  71. Historia e Samaritanit t Mir prsritet:

  sht gjithnj e m e dukshme

  q pakujdesia sociale dhe politike

  i bn shum vende n bot rrug t shkreta

  ku mosmarrveshje kombtare dhe ndrkombtare

  dhe mundsit e grabitjeve

  ln shum t margjinalizuar

  n tok dhe n an t rrugs.

  N shmblltyrn e tij Jezusi

  nuk paraqet mnyra alternative,

  nuk thot pr sh, far do t kishte br

  ai i plagosur keq apo ai q e ndihmoi,

  nse zemrimi apo etja pr hakmarrje

  do t kishin gjetur vend n zemrat e tyre.

  Jezusi ka besim

  n pjesn m t mir t shpirtit njerzor

  dhe me shmblltyrn e tij

  ai inkurajon t gjith

  q t'i prmbahen dashuris,

  q t rikuperojn ata q vuajn

  dhe t ndrtojn nj shoqri

  t denj pr kt emr.

 7. #127
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG


  Personazhet  72. Shmblltyra fillon me hajdutt.

  Pika fillestare q Jezusi zgjedh

  sht nj agresion tashm i prfunduar.

  Nuk na bn t ndalemi

  pr t'u ankuar pr faktin,


  nuk na e drejton shikimin drejt ubave.

  Ne i njohim ata. Ne kemi par

  q prparojn n bot

  hijet e dendura t braktisjes,

  t dhuns s prdorur pr interesa t vogla t pushtetit:

  flitet pr akumulimin dhe ndarjes.

  Pyetja mund t jet:

  a do ta lm t plagosurin n tok,

  pr t vrapuar secili

  pr t'u shptuar veten nga dhuna

  apo pr t ndjekur cubat?

  A do t jet ai person i plagosur,

  ai q justifikon ndarjet tona t papajtueshme,

  indiferencn ton mizore,

  betejat tona t brendshme?

  73. Pastaj shmblltyra na bn

  t fiksojm shikimin ton qart

  tek ata q kalojn larg.

  Kjo indiferenc sht e rrezikshme

  sepse bn t shkojn m tej pa u ndalur,

  q t jen tpafajshme ose jo,

  fryt prbuzjeje ose shprqendrimi i trishtuar,

  bn q personazhet

  si prifti dhe leviti t mos reflektojn

  pak t trishtuar pr at distanc

  q i izolon nga realiteti.

  Ka shum mnyra, q kompletohen

  me njrn-tjetrn pr t'u larguar,

  pr t marr distancat.

  Nj prej tyre sht mbyllja n vetveten,

  duke mos qen i interesuar pr t tjert,

  duke qen indiferent ndaj nevojave t t tjerve.

  Nj tjetr sht t vm veten vetm jasht.

  N lidhje me kt mnyr t fundit

  t kalimit n distanc, n disa vende,

  apo n sektor t caktuar t tyre,

  ka nj prbuzje pr t varfrit

  dhe pr kulturn e tyre

  dhe nj jetes me nj vshtrim t jashtm,

  sikur t tentonin t importonin

  nj projekt t nj vendi t huaj,

  t mund t zn vendin tek ata.

  Kshtu, indiferenca e disave

  mund t justifikohet,

  sepse ata q mund t prekin

  zemrat e tyre me krkesat e tyre

  thjesht nuk ekzistojn.

  Ata jan jasht horizontit t tyre pr sa u perket interesave

 8. #128
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG


  Personazhet  74. Tek ata q kalojn n distanc

  ka nj detaj q nuk mund ta anashkalojm:

  ishin njerz fetar.

  Pr m tepr,

  ata iu prkushtuan adhurimit ndaj Perndis:

  nj prift dhe nj levit.

  Kjo vlen pr t'u prmendur:

  tregon se t besosh dhe t adhurosh Zotin

  nuk garanton se do t jetosh

  ashtu si dshiron Zoti.

  Nj person me besim

  mund t mos jet besnik ndaj gjithkaje

  q krkon vet besimi,

  e megjithat mund t ndihet afr Perndis

  dhe t ndihet m i denj se t tjert.

  Nga ana tjetr,

  ka mnyra pr t jetuar besimin

  q favorizojn hapjen e zemrs ndaj vllezrve

  dhe q do t jen garancia

  e nj hapjeje autentike ndaj Zotit.

  Shn Gjon Gojarti arriti

  t shprehte me shum qartsi kt sfid

  q u paraqitet t t krishterve:

  "A doni vrtet t nderoni trupin e Krishtit?

  Mos e prbuzni kur sht lakuriq.

  Mos e nderoni n tempull me petka mndafshi,

  ndrsa jasht e lini t vuaj t ftohtin dhe lakuriqsin”.

  Paradoksi sht se, ndonjher,

  ata q thon se nuk besojn,

  mund t jetojn vullnetin e Zotit

  m mir se besimtart.

 9. #129
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG


  Personazhet  75. “Cubat gjat rrugs"

  zakonisht kan si aleat t fsheht

  ata q “kalojn rrugs duke shikuar nga ana tjetr”.

  Rrethi mbyllet midis atyre

  q prdorin dhe mashtrojn shoqrin pr ta grabitur at

  duke marr n zotrim pasurit e saj

  dhe atyre q mendojn se po ruajn

  pastrtin n funksionin e tyre kritik,

  por n t njjtn koh jetojn

  nga ai sistem dhe burimet e tij.

  Ekziston nj hipokrizi e trishtueshme

  ku mosndshkimi i krimit,

  i prdorimit t institucioneve pr interesa

  personale apo korporative

  dhe t kqija t tjera

  q nuk mund t'i eliminojm,

  kombinohen me nj skualifikim t prhershm t gjithkaje,

  me mbjelljen e vazhdueshme t dyshimit

  duke prhapur mosbesim dhe hutim.

  Mashtrimi i "do gj shkon keq"

  korrespondon me "askush nuk mund t'i rregulloj gjrat",

  "far mund t bj?".

  N kt mnyr ushqehet

  zhgnjimi dhe mungesa e shpress

  dhe kjo nuk nxit shpirtin

  e solidaritetit dhe t bujaris.

  Zhytja e nj populli n dekurajim

  sht mbyllja e nj rrethi vicioz t prsosur:

  kshtu vepron diktatura e padukshme

  e interesave t vrteta t fshehura,

  t cilat marrin pr veten

  burimet e shoqris

  dhe aftsit e njerzve

  pr t menduar me kokn e tyre

  dhe pr t programuar

  dhe realizuar far sht m mir pr veten e tyre.  76. S fundi, le t shohim t plagosurin.

  Ndonjher ndihemi si ai,

  t plagosur rnd

  dhe t strir n tok n an t rrugs.

  Edhe ne ndihemi t braktisur nga institucionet tona

  q kan shum mungesa

  dhe nuk jan n gjendje t kryejn

  shrbimin e tyre,

  ose jan t prdorura n shrbim

  t interesave t pak njerzve,

  brenda dhe jasht t tyre.

  N fakt, "n shoqrin e globalizuar,

  zakonisht praktikohet nj mnyr elegante

  pr t shikuar nga ana tjetr:

  nn mbulesn e sjelljes politikisht korrekte

  ose t mods ideologjike,

  shikohet personi q vuan

  duke mos e prekur at,

  por duke e shfaqur n televizion drejtprdrejt,

  ku gjithashtu ngjarja komentohet

  me nj fjalim q jep,

  kur dgjohet,

  prshtipje q sht tolerant

  dhe plot me fjal t bukura".
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 08-06-2022 m 03:47

 10. #130
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG


  LE TA RITHEMELOJM KT SHOQRI NGA FILLIMI.


  77. do dit na ofrohet nj mundsi e re,

  nj faz e re.

  Nuk duhet t presim gjithka nga ata q na qeverisin,

  do t ishte nj gj absolutisht t t fmijris.

  Ne gzojm nj hapsir ​​bashkprgjegjsie t aft

  pr t nisur dhe gjeneruar procese dhe prparime t reja.

  Ne duhet t jemi forca aktive

  n rehabilitimin dhe n mbshtetjen e shoqrive t plagosura.

  Sot prballemi me nj mundsi t madhe

  pr t shprehur faktin q t gjith jemi vllezr,

  pr t qen samaritan t tjer t mir

  q marrin mbi vete dhimbjen e dshtimeve t t tjerve,

  n vend q t nxisin urrejtje dhe paknaqsi.

  Ashtu si udhtari i rastit t historis ton,

  na duhet vetm dshira e lir,

  e pastr dhe e thjesht

  pr t qen popull, pr t qen konstant

  dhe t palodhur n angazhimin

  pr t prfshir, pr t'u integruar, pr t ngritur t rnt;

  edhe pse shum her e gjejm veten t zhytur

  dhe t dnuar t prsrisim logjikn e t dhunshmevet,

  t atyre q ushqejn ambicie vetm pr veten e tyre

  dhe prhapin pshtjellim e gnjeshtra.

  Le t vazhdojn t tjert t mendojn

  pr nj politik apo nj ekonomi n shrbim

  t lojrave t tyre e tyre t pushtetit.

  Le t ushqejm ne at q sht e mir

  dhe ta vm veten n shrbim t s mirs.


  78. Mund t fillohet nga gjra m t voglai

  dhe ngadal-ngadal,

  mund t arrihet t luftohet

  pr at q sht m konkrete

  dhe m e dobishme pr bashksit tona vendore,

  deri n cepin m e largt t atdheut e t bots,

  me t njjtin kujdes q kishte udhtari nga Samaria

  pr do plaga e t plagosurit..

  Le t krkojm t tjert

  dhe t marrim n dor realitetin q na takon,

  pa frik nga dhimbja apo pafuqia,

  sepse aty jan t gjitha t mirat

  q Zoti ka mbjell n zemrn e njeriut.

  Vshtirsit q duken t mdha,

  jan mundsi pr t'u rritur

  dhe jo justifikim i trishtimit inert

  q favorizon nnshtrimin.

  Por le t mos e bjm vetm, individualisht.

  Samaritani krkoi nj pronar

  q mund t kujdesej pr at njeri,

  pasi ne jemi thirrur t ftojm

  dhe t takohemi n nj "ne"

  q sht m e fort se shuma

  e individualiteteve t vogla;

  le t kujtojm se

  "e tra sht m shum se pjest

  dhe sht gjithashtu m shum

  se shuma e tyre e thjesht".

  Ne heqim dor nga poshtrsia

  dhe inati i partikularizmave sterile,

  nga kundrshtimet e pafundme.

  Le t ndalojm s fshehuri dhimbjen e humbjeve

  dhe t marrim prgjegjsin

  pr krimet tona, prtacin dhe gnjeshtrat tona.

  Pajtimi restaurues do t na ringjall

  dhe do t bj q ne dhe t tjert

  t t mos kemi m frik.  79. Samaritani i rrugs u largua

  dhe nuk priti as mirnjohje as falnderime.

  Prkushtimi ndaj shrbimit

  ishte knaqsia e madhe

  prpara Zotit dhe jets s tij,

  dhe prandaj nj detyr.

  Ne t gjith kemi nj prgjegjsi

  n lidhje me at person t plagosur

  q prfaqson Popullin ton

  dhe t gjith popujt e toks.

  Le t kujdesemi pr dobsin

  e do njeriu, do gruaje, do fmije

  dhe do t moshuari,

  me at qndrim mbshtets

  dhe t vmendshm,

  qndrimin e afrsis

  s samaritanit t mir.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 08-06-2022 m 08:39

 11. #131
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG


  DO NJERI SHT I AFERMI IM.  80. Jezusi e propozoi kt shmblltyr

  pr t'iu prgjigjur nj pyetjeje:

  kush sht i afrmi im?

  Fjala "i afrmi" n shoqrin e kohs s Jezusit

  zakonisht tregonte se kush ishte

  m i afrti, miku intim.

  Kuptohej se ndihma duhej t'u shkonte

  para s gjithash atyre

  q u prkasin grupit t tyre, racs s tyre.

  Nj samaritan,

  pr disa hebrenj n at koh,

  konsiderohej nj person i neveritshm,

  i papastr, dhe pr kt arsye

  nuk prfshihej n mesin

  e t afrmeve dhe t miqve intim

  t cilve do t'u jepej ndihma.

  Judeu Jezus e kthen plotsisht kt qasje:

  ai nuk na thrret

  pr t pyetur veten

  se cilt jan ata q jan

  t afrmin ton,

  por pr t na br afr, miq intim.

  81. Jezusi na propozon

  q t paraqitemi tek personi

  q ka nevoj pr ndihm,

  pa krkuar nse ai sht

  pjes e rrethit ton t prkatsis.

  N kt rast, samaritani

  ishte ai q u b i afrmi

  i hebreut t plagosur.

  Pr ta br veten t ngusht

  dhe t pranishm,

  ai ka tejkaluar t gjitha barrierat

  kulturore dhe historike.

  Prfundimi i Jezusit sht nj krkes:

  “Shko e bj edhe ti kshtu!" (Lk 10,37).

  Domethn Jezusi na sfidon

  q t' i lm mnjan t gjitha dallimet

  dhe prball vuajtjeve

  i afrohemi kujtdo.

  Ndaj, nuk do t themi m

  se kemi “miq” pr t ndihmuar,

  por ndihemi i thirrur t bhemi

  i afermi i t gjithve.

 12. #132
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.


  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG


  DO NJERI SHT I AFERMI IM.  82. Problemi sht se, shprehimisht,

  Jezusi thekson se i plagosuri ishte nj ifut

  - banor i Judes -

  ndrsa ai q u ndal dhe e ndihmoi

  ishte nj samaritan - banor i Samaris -.

  Ky detaj ka nj rndsi t madhe

  pr t reflektuar mbi nj dashuri

  t hapur pr t gjith.

  Samaritant banonin n nj rajon

  q ishte kontaminuar nga ritet pagane

  dhe pr judenjt kjo i bri ata

  t papastr, t neveritshm, t rrezikshm.

  N fakt, nj tekst i lasht hebraik

  q prmend kombet e denja pr prbuzje

  i referohet Samaris,

  duke pohuar pr m tepr

  se "ajo nuk sht as nj popull" (Sir 50:25),

  dhe shton se sht

  "populli i marr q banon n Sikem" ( v. 26).

  83. Kjo shpjegon pse nj grua samaritane,

  kur Jezusi i krkoi uj,

  u prgjigj prerazi:

  "Si? Ti q je judeas, krkon uj prej meje

  q jam samaritane?”

  [Sepse judenjt nuk marrin e japin me samaritan] (Gjoni 4,9).

  Ata q krkonin akuza

  q mund t diskreditonin Jezusin,

  gjja m fyese q gjetn ishte t'i thoshin atij:

  “Vall, a nuk e themi t vrtetn se je samaritanas

  e se n trup ke djallin?”(Gjn 8:48).

  Prandaj, ky takim q deshmon

  nj dashuri t vrtet

  midis nj samaritani dhe nj ifuti

  sht nj provokim i fuqishm,

  i cili mohon do manipulim ideologjik,

  n mnyr q ne t zgjerojm rrethin ton,

  duke i dhn kapacitetin ton pr t dashur

  nj dimension universal,

  t aft pr t kaprcyer

  t gjitha paragjykimet,

  t gjitha barrierat historike

  ose kulturore,

  t gjitha interesat e vogla.

 13. #133
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG

  Apeli i t huajit  84. S fundi, m kujtohet

  se n nj pasazh tjetr t Ungjillit

  Jezusi thot: "Isha shtegtar e m prbujtt" (Mt, 25,35),

  isha i huaj dhe m pritt .

  Jezusi mund t'i thoshte kto fjal

  sepse kishte nj zemr t hapur

  q i bnte t tijat dramat e t tjerve.

  Shn Pali nxiti:

  "Gzohuni me ata q jan n gzim,

  qani me ata q qajn" (Rm. 12,15).

  Kur zemra merr kt qndrim,

  ajo sht e aft t identifikohet me tjetrin,

  pavarsisht se nga ka lindur

  apo nga vjen.

  Duke hyr n kt dinamik,

  ai prjeton prfundimisht

  se t tjert jan "mishi i tij" (Khs Is, 58, 7, 7:

  A jo ta ndash bukn tnde me t uriturin,

  t’i shtiesh n shtpin tnde skamnort e t pastreht?

  Kur ta shohsh t zhveshurin, vishe

  dhe mos e prbuz farefisin tnd".

  85. Pr t krishtert, fjalt e Jezusit

  kan gjithashtu nj dimension tjetr, transcendent.

  Ato prfshijn njohjen e vet Krishtit

  n do vlla t braktisur

  ose t prjashtuar (krh. Mt 25,40.45).

  N realitet, besimi e mbush njohjen e tjetrit

  me motive shum t larta,

  sepse ata q besojn

  mund t arrijn t kuptojn

  se Zoti e do do qenie njerzore

  me nj dashuri t pafund

  dhe se "n kt mnyr

  i jep atij nj dinjitet t pafund".

  Ksaj i shtojm se ne besojm

  se Krishti derdhi gjakun e tij pr secilin

  dhe pr kt arsye

  askush nuk mbetet

  jasht dashuris s tij universale.

  Dhe nse shkojm te burimi prfundimtar,

  q sht jeta intime e Zotit,

  ne takohemi me nj bashksi

  prej tre Personash,

  origjina dhe modeli i prsosur

  i gjith jets s prbashkt.

  Teologjia vazhdon t pasurohet

  fal reflektimit mbi kt t vrtet t madhe.

 14. #134
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I DYT: NJ I HUAJ N RRUG

  Apeli i t huajit  86. Nganjher m trishton

  fakti q, pavarsisht se kishte motive t tilla,

  Kishs iu desh kaq shum koh

  pr t dnuar me forc skllavrin

  dhe format e ndryshme t dhuns.

  Sot, me zhvillimin e spiritualitetit dhe teologjis,

  ne nuk kemi asnj justifikim.

  Megjithat, ka ende nga ata

  q ndjehen t inkurajuar

  ose t paktn t fuqizuar

  nga besimi i tyre

  pr t mbshtetur forma

  t ndryshme t nacionalizmit t mbyllur

  dhe t dhunshm,

  qndrime ksenofobike,

  prbuzje dhe madje edhe keqtrajtim

  t atyre q jan t ndryshm.

  Besimi, me humanizmin q frymzon,

  duhet t mbaj gjall

  nj sens kritik prball ktyre tendencave

  dhe t ndihmoj pr t reaguar shpejt

  kur ato fillojn t zvarriten.

  Prandaj sht e rndsishme

  q katekizimi dhe predikimi t prfshijn

  n mnyr m t drejtprdrejt dhe t qart

  ndjenjn shoqrore t ekzistencs,

  dimensionin vllazror t jets s prshpirtshme,

  besimin n dinjitetin e patjetrsueshm t do njeriu

  dhe arsyet pr t dashur dhe pr t mirpritur t gjith.

 15. #135
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  87. Njeriu sht krijuar n at mnyr

  q t mos e kuptoj veten,

  t mos zhvillohet

  dhe t mos gjej plotsin e tij

  prvese nprmjet nj dhurimi

  t sinqert t vetvetes.

  Kshtu, ai arrin ta njoh plotsisht

  t vrtetn e tij,

  VETM n takimin me t tjert:

  "Un nuk komunikoj n t vrtet me veten,

  prvese n masn

  q komunikoj me tjetrin".

  Kjo shpjegon pse askush

  nuk mund ta prjetoj vlern e jets,

  nse nuk don fytyra konkrete njerzore.

  Ktu qndron sekretI

  i ekzistencs autentike njerzore,

  sepse “jeta ekziston aty

  ku ka lidhje, bashksi, vllazri;

  dhe sht nj jet

  m e fort se vdekja

  kur ndrtohet mbi marrdhniet e vrteta

  dhe lidhjet e besnikris.

  Prkundrazi, nuk ka jet

  ku njeriu pretendon

  se i prket vetm vetes

  dhe jeton si nj ishull:

  n kto qndrime

  mbizotron vdekja”.

 16. #136
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.

  Prtej vetvetes.  88. Nga thellsia e do zemre

  dashuria krijon lidhje dhe zgjeron ekzistencn

  kur e nxjerr njeriun nga vetja

  te t tjert.

  Ne jemi krijuar pr dashuri

  dhe n secilin prej nesh

  ka "nj lloj ligji, q mund t quhet "ekstas":

  q na on t dalim nga vetvetja

  pr t gjetur te t tjert

  nj rritje t qenies ton.

  Prandaj, n do rast

  edhe njeriu duhet t vendos

  nj her t dal nga vetvetja

  me gjith aftsi t veta”.

  89. Nga ana tjetr,

  un nuk mund ta reduktoj jetn time

  n marrdhniet me nj grup t vogl

  apo edhe me familjen time,

  sepse sht e pamundur t kuptoj veten

  pa nj struktur m t gjer marrdhniesh:

  dhe nuk sht e mjaftueshm

  struktura aktuale e marrdhnjeve t tanishm,

  por duhet t kem parasysh

  edhe at q m paraprin

  dhe q ka marr form

  gjat rrjedhs s jets sime.

  Marrdhnia ime me nj person q e respektoj

  nuk mund t injoroj

  q ai person nuk jeton vetm

  pr marrdhnien e tij me mua,

  as nuk jetoj vetm duke u lidhur me t.

  Marrdhnia jon, nse sht e shndetshme dhe autentike,

  na hap drejt t tjerve

  q na bjn t rritemi dhe na pasurojn.

  Ndjenja m fisnike shoqrore

  sot anulohet lehtsisht

  duke ndjekur marrdhnje

  karakterizuar nga nj intimitet egoist

  q pretendohet t jet

  nj marrdhnie m intensive.

  N vend t ksaj,

  dashuria q sht autentike,

  e cila ndihmon t rritet,

  dhe format m fisnike t miqsis

  banojn n zemrat

  q i lejojn vetes t plotsohen.

  Lidhja e nj ifti dhe miqsia

  sht e orientuar t hap zemrn rreth nesh,

  t na bj t aft t dalim nga vetja

  deri n at pik sa t mirpresim t gjith.

  Grupet e mbyllura dhe iftet autoreferenciale,

  t cilat e prbjn veten si nj "ne"

  n krahasim me t gjith botn,

  zakonisht jan forma t idealizuara

  egoizmi dhe thjesht vetmbrojtjeje.

 17. #137
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.

  Prtej vetvetes.


  90. Nuk sht rastsi

  q shum popullata t vogla

  q mbijetojn n zonat e shkrettirs,

  kan zhvilluar nj aftsi bujare

  pr t mirpritur pelegrint q kalojn,

  duke dhn kshtu nj shenj shembullore

  t detyrs s shenjt t mikpritjes.

  At e prjetuan edhe bashksit monastike mesjetare,

  si shihet n Rregullin e Shn Benediktit.

  Ndonse mund t prishte rendin

  dhe heshtjen e manastireve,

  Benedikti krkoi q t varfrit dhe pelegrint

  t trajtoheshin "me gjith respektin dhe kujdesin e mundshm".

  Mikpritja sht nj mnyr konkrete

  pr t mos e privuar veten

  nga kjo sfid dhe kjo dhurat

  q sht takimi me njerzimin

  prtej grupit t vet.

  Ata njerz e kuptuan

  se t gjitha vlerat

  q mund t kultivonin

  duhej t shoqroheshin

  nga kjo aftsi pr t kaprcyer veten

  duke br n nj hap ndaj t tjerve.

 18. #138
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Vlera unike: dashuria  91. Njerzit mund t zhvillojn qndrime t caktuara

  q i paraqesin si vlera morale:

  guxim, maturi, zell dhe virtyte t tjera.

  Por, pr t orientuar n mnyr adekuate


  veprimet e virtyteve t ndryshme morale,

  sht gjithashtu e nevojshme

  t merret parasysh

  se deri n far mase ato sjellin

  nj dinamizm hapjeje

  dhe bashkimi ndaj njerzve t tjer.

  Ky dinamizm sht dashuria

  q e fut Zoti n zemrat tona.

  Prndryshe, ne ndoshta

  do t kemi vetm dika t ngjashme me nj virtyt

  por virtyte t tilla nuk do t jen kurr

  n gjendje t ndrtojn nj jet t prbashkt.

  Prandaj, Shn Thoma Akuini - duke cituar Shn Agustinin -

  tha se vetprmbajtja e nj njeriu koprrac

  nuk sht fare e virtytshme.

  Me fjal t tjera, Shn Bonaventura shpjegoi

  se virtytet e ndryshm,

  pa dashuri dhe bamirsi,

  n asnj mnyr nuk i prmbushin urdhrimet

  "si i ka pr qllim Zoti".

  92 Vlera shpirtrore e ekzistencs njerzore

  prcaktohet nga dashuria,

  e cila sht "kriteri pr vendimin prfundimtar

  mbi vlern pozitive ose negative t jets njerzore".

  Megjithat, ka besimtar q mendojn

  se vlera dhe madhshtia e tyre

  qndrojn n aftsi t tyre

  pr t imponuar ideologji t tyre ndaj t tjerve,

  ose n mbrojtjen e dhunshme t s vrtets,

  ose n shfaqjen e madhe t forcs.

  T gjith ne besimtart duhet ta kuptojm kt:

  n radh t par sht dashuria;

  ajo q nuk duhet vn kurr n rrezik sht dashuria,

  rreziku m i madh sht t mos kemi dashuri (krh. 1 Kor 13:1-13).

 19. #139
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Vlera unike: dashuria  93. N prpjekje pr t sqaruar

  n far konsiston prvoja e t dashuruarit,

  t ciln Zoti e bn t mundur me hirin e tij,

  Shn Tomas Akuini e shpjegoi at

  si nj lvizje q prqendron vmendjen tek tjetri

  "duke e konsideruar at

  t ngjashm me vetveten

  dhe si unik pr vetveten".

  Vmendja emocionale

  q i kushtohet tjetrit,

  provokon nj orientim

  pr t krkuar t mirn e tij

  falas.

  E gjith kjo nis nga nj vlersim:

  nj vlersim, q sht n fund t fundit

  gjithka fshihet pas fjals "dashuri":

  t qenit i dashur pr mua

  sht dika "q e dua shum",

  domethn e konsideroj at

  me vler t madhe.

  Dhe nga dashuria

  pr t ciln nga dikush

  vlersohet nj person i caktuar,

  rrjedhin knaqsit q na vin nga ai.

  94. Pra, dashuria nnkupton dika

  q sht m shum

  se nj sr veprimesh t dobishme.

  Veprimet rrjedhin nga nj bashkim

  q gjithnj e m shum anon drejt tjetrit,

  duke e konsideruar at si t muar,

  t denj, t vlersuar dhe t bukur,

  prtej pamjeve fizike apo morale.

  Dashuria pr tjetrin,

  pr at q sht,

  na shtyn t krkojm

  m t mirn pr jetn e tij.

  Vetm duke kultivuar kt mnyr marrdhniesh,

  do t bjm t mundur miqsin shoqrore

  q nuk prjashton asknd,

  dhe vllazrin e hapur pr t gjith.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 17-06-2022 m 02:33

 20. #140
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.


  KAPITULLI I TRET


  PR T MENDUAR DHE PR T T KRIJUAR NJ BOT T HAPUR.


  Hapja progresive e dashuris  95. S fundi,

  dashuria na bn t priremi

  drejt bashkimit universal.

  Askush nuk piqet

  dhe nuk arrin plotsin e tij

  duke u izoluar.

  Nga vet dinamika e saj,

  dashuria krkon nj hapje progresive,

  nj kapacitet m t madh

  pr t mirpritur t tjert,

  n nj aventur

  q nuk prfundon kurr,

  q bashkon t gjitha periferit

  drejt nj ndjenje t plot

  t prkatsis reciproke.

  Jezusi na tha: “Ju t gjith jeni vllezr” (Mt 23,8).

  96. Kjo nevoj pr t shkuar

  prtej kufijve t dikujt,

  vlen edhe pr rajone

  dhe vende t ndryshme.

  N fakt, “numri gjithnj n rritje

  i ndrlidhjeve dhe komunikimeve

  q mbshtjellin planetin ton

  e bn m t prekshm

  ndrgjegjsimin pr unitetin

  dhe ndarjen e nj fati t prbashkt

  mes kombeve t toks.

  N dinamizmat e historis,

  edhe n diversitetin e grupeve etnike,

  shoqrive dhe kulturave,

  ne shohim t mbjell vokacionin

  pr t formuar nj komunitet

  t prbr nga vllezr

  q mirpresin njri-tjetrin,

  duke u kujdesur pr njri-tjetrin."
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 17-06-2022 m 02:48

Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •