Close
Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 151
 1. #81
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  T GJITH VLLEZRIT...Nr 9 e 10...  KAPITULLI I PAR.


  HIJET E NJ BOTE T MBYLLUR.
  Pa pretenduar t bj nj analiz shteruese

  apo t marr parasysh t gjitha aspektet e realitetit n t cilin jetojm,

  un propozoj vetm t'i kushtojm vmendje disa tendencave n botn e sotme

  q pengojn zhvillimin e vllazris universale.


  ndrra q thyhen

  10. Pr dekada, bota dukej se kishte msuar nga kaq shum luftra dhe dshtime

  dhe po shkonte ngadal drejt formave t ndryshme t integrimit.

  Pr shembull, ndrra pr nj Evrop t bashkuar sht zhvilluar,

  e aft pr t njohur rrnjt e prbashkta

  dhe pr t'u gzuar pr diversitetin q e banon.

  Kujtojm "bindjen e patundur t etrve themelues t Bashkimit Evropian,

  t cilt dshironin nj t ardhme t bazuar n aftsin

  pr t punuar s bashku pr t kaprcyer ndarjet

  dhe pr t nxitur paqen dhe bashkimin midis t gjith popujve t kontinentit".

  Po kshtu, aspirata pr integrimin e Ameriks Latine mori vend

  dhe filluan t ndrmerren disa hapa.

  N vende dhe rajone t tjera ka pasur prpjekje

  pr qetsim dhe qasje q kan dhn fryte

  dhe t tjera q jan dukur premtuese.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 01-12-2021 m 12:17

 2. #82
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  T GJIT VLLEZRIT...Nr 11 E 12.


  11. Por historia po tregon shenja t nj kthimi n t kaluarn.

  Ndizen konflikte anakronike q konsideroheshin t tejkaluara;

  ringjallin nacionalizma t mbyllura, t acaruara, t inatosura dhe agresive.

  N vende t ndryshme, nj ide e unitetit t popullit dhe kombit,

  e mbarsur me ideologji t ndryshme,

  krijon forma t reja egoizmi dhe humbje t sensit shoqror,

  t maskuar nga nj nevoj pr t mbrojtur popullin dhe interesat kombtare.

  Dhe kjo na kujton se do brez duhet t'i bj t vetn

  betejat dhe arritjet e gjeneratave t mparshme

  dhe t'i oj ata drejt synimeve edhe m t larta.

  sht rruga. E mira, si dhe dashuria, drejtsia dhe solidariteti

  nuk arrihen njher e prgjithmon;

  ato duhet t pushtohen do dit.

  Nuk sht e mundur t knaqemi pr rezultatt

  t arritur tashm n t kaluarn

  dhe t ndalemi e ta shijojm at

  sikur kjo situat na bri t injorojm

  se shum nga vllezrit tan ende vuajn situata

  t padrejtsis q na sfidojn t gjithve.
  [8]

  12. Hapja ndaj bots sht nj shprehje

  q tashm sht adoptuar nga ekonomia dhe financat.

  Ajo i referohet ekskluzivisht hapjes ndaj interesave t huaja

  ose liris s fuqive ekonomike pr t investuar

  pa kufizime apo komplikime n t gjitha vendet.

  Konfliktet lokale dhe mosinteresimi pr t mirn e prbashkt

  shfrytzohen nga ekonomia globale pr t imponuar nj model unik kulturor.

  Kjo kultur bashkon botn, por ndan njerzit dhe kombet,

  sepse shoqria gjithnj e m e globalizuar

  na afron, por nuk na bn vllezr.

  Ne jemi m t vetm se kurr n kt bot t standardizuar

  q favorizon interesat individuale

  dhe dobson dimensionin e ekzistencs s komunitetit.

  Prkundrazi, tregjet po rriten, ku njerzit luajn rolin e konsumatorve ose spektatorve.

  Prparimi i ktij globalizmi normalisht favorizon identitetin

  e m t fortve q mbrojn veten,

  por krkon t shprbj identitetet e rajoneve m t dobta dhe m t varfra,

  duke i br ato m t cenueshme dhe t varura.

  N kt mnyr, politika bhet gjithnj m e brisht

  prball fuqive ekonomike transnacionale

  q zbatojn divide et impera.

 3. #83
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  FUNDI I VETDIJES HISTORIKE.


  13) Pr t njjtn arsye favorizohet gjithashtu
  Nj humbje e ndjenjs s historis,
  E cila shkakton nj shprbrje t mtejshme.
  Ndjhet nj deprtim kulturor i nj lloj “dekonstruksionizmi”,
  ku liria njerzore pretendon t ndrtoj gjithka nga e para.
  Mbete gjall vetm nevoja pr t konsumuar
  pa kufi dhe theksimi i shum formave
  t individualizmit pa prmbajtje.
  N kt kontekst vihej nj kshill
  q u dhash t rinjve:
  “Nse nj person ju bn nj propozim
  dhe ju thot q ta shprfillni historin,
  q t mos merrni parasysh prvojn e t moshuarve,
  q t prbuzni gjithka q ka kaluar
  dhe q t shikoni vetm drejt t ardhmes
  q ai ju ofron, a nuk sht kjo nj mnyr e leht
  pr t’ ju trhequr me propozimin e tij,
  q ju t bni vetm at q ai ju thot?
  Ai person ka nevoj q t jeni t zbrazt,
  t rrnjosur, mosbesues ndaj gjithkaje,
  me qllim q t’u zini bes vetm premtimeve t tij
  dhe t’u nnshtroheni planeve t tij.
  Kshtu funksionojn ideologjit e ngjyrave t ndryshme,
  q shkatrrojn (ose–ndrtojn)
  gjithka sht e ndryshme
  dhe n kt mnyr mund t sundojn pa kundrshtime.
  Pr t arritur kt qllim ata kan nevoj pr ata t rinj
  q e prbuzin historin,
  q e refuzojn at pasuri shpirtrore dhe njerzore
  q na kan pruar brezat e mparshm,
  q shprfillingjithka q ka ekzistuar prpara tyre” (Christus vivit. 181).

 4. #84
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  FUNDI I VETDIJES HISTORIKE.


  14) Kto jan format e reja t kolonizimit kulturor.
  T mos harrojm se “popujt q tjetrsojn traditn e tyre
  dhe nga mania imituese, dhuna e diktuar,
  neglizhenca apo apatia e pafalshme
  tolerojn q t’ u merret atyre shpirti,
  humbasin bashk me fizionomin e tyre shpirtrore,
  edhe qndrueshmrin morale,
  dhe, n fund, pavarsin ideologjike, ekonomike dhe politike”.
  Nj mnyr e efektshme
  pr t shkatrruar vetdijen historike,
  t menduarit kritik, angazhimi pr drejtsin
  dhe rrugtimet e integrimit sht
  heqja e domethnies apo ndryshimi i fjalve t mdha.
  far kuptimi kan sot shprehje t tilla, si p.Sh.
  demokracia, liria, drejtsia, njsia?
  Jan manipuluar dhe deformuar
  pr t’ i prdorur si mjete sundimi,
  si tituj prmbajtjesh boshe
  q mund t’i shprbjn pr t justifikuar do veprim.

 5. #85
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  PA NJ PROJEKT PR T GJITH!


  15) Mnyra m e mir pr t sunduar
  e pr t prparuar pa kufij
  sht mbjellja e mungess s shpress
  dhe ngjallja e mosbesimit t vazhdueshm,
  edhe pse t maskuar nga mbrojtja e disa vlerave.
  Sot n shum vende prdoret mekanizmi politik
  i acarimit, i egrsimit dhe i polarizimit.
  Me mnyra t ndryshme u mohohet t tjerve
  e drejta pr t ekzistuar dhe pr t menduar,
  dhe pr kt qllim prdoret strategjia e talljes s tyre,
  e hedhjes s dyshimeve rreth tyre, e rrethimit t tyre.
  Nuk pranohet pjesa e tyre e t vrtets, vlerat e tyre
  dhe n kt mnyr shoqria varfrohet
  dhe bie nn arrogancn e m t fortit.
  Kshtu politika nuk sht m nj diskutim i shndetshm
  mbi projektet afatgjata pr zhvillimin e t gjithve
  dhe e t mirs s prbashkt,
  por vetm receta dritshkurtra marketingu
  q gjejn n shkatrrimin e tjetrit
  burimin m t efektshm.
  N kt loj meskine kualifikimesh,
  debati manipulohet pr ta mbajtur at
  n nj gjendje polemikash dhe kundrshtimesh.

 6. #86
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  PA NJ PROJEKT PR T GJITH!


  16) N kt prplasje interesash
  Q na v t gjithve kundr t gjithve,
  ku fitorja sht sinonim i shkatrrimit,
  si mund ta ngresh kokn pr t njohur fqinjin tnd
  apo t qndrosh pran atyre
  q jan rrzuar gjat rrugs?
  Nj projekt me objektiva t mdha
  pr zhvillimin e krejt njerzimit
  sot tingllon si nj dlir.
  Distancat midis nesh rriten
  dhe rruga bhet e vshtir dhe e ngadalt
  drejt nj bot t bashkuar
  dhe me t drejt pson nj trheqje t re dhe drastike.

 7. #87
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  PA NJ PROJEKT PR T GJITH!


  17) T kujdesemi pr botn

  q na rrethon dhe na mbshtet,

  do t thot t kujdesemi pr veten ton.

  Por kemi nevoj t bhemi nj ne,

  q jeton n Shtpin e prbashkt.

  Nj kujdes i till nuk sht n interes

  t fuqive ekonomike

  q kan nevoj pr t ardhura t shpejta.

  Shpesh zrat q ngrihen

  n mbrojtje t mjedisit

  heshtohen ose talln,

  duke mbuluar me racionalitet

  ato q jan vetm interesa t veanta.

  N kt kultur q jemi duke prodhuar,

  t zbrazt, t orientuar drejt t menjhershmes

  dhe pa nj projekt t prbashkt,

  sht e paparashikueshme q,

  prball shterjes s disa burimeve,

  t filloj t krijohet nj skenar i volitshm

  pr luftra t reja, t mashkuara

  me krkesa fisnike (Laudato si, 869)

  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 18-02-2022 m 08:40

 8. #88
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  SKARCOJA BOTRORE.


  18) Disa pjes t njerzimit duken t sakrifikueshme

  pr t mirn e nj przgjedhjeje

  q favorizon nj sektor njerzor

  t denj pr t jetuar pa kufij.

  N fund, njerzit nuk ndihen m

  si nj vler parsore pr tu respektuar

  dhe pr tu mbrojtur, veanrisht

  nse jan t varfr ose me aftsi t kufizuar,

  nse nuk jan m t nevojshm,

  si t pa lindurit,

  ose nse nuk jan m t nevojshm,

  si t moshuarit.

  Jemi br t pandjeshm

  ndaj do form shprdorimi,

  duke filluar nga ai ushqimor,

  q sht ndr m t qortueshmit.

 9. #89
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  SKARCOJA BOTRORE.


  19) Mungesa e fmijve,

  e cila provokon plakje t popullsis,

  bashk me braktisjen e t moshuarve

  n nj vetmi t dhimbshme,

  pohon n mnyr t heshtur

  se gjithka prfundon n ne,

  se vlejn vetm interesat tona individuale.

  Kshtu, “objekti i skartos

  nuk jan vetm ushqimi apo mallrat e teprta,

  por shpesh vet qeniet njerzore.

  Kemi par far u ka ndodhur

  t moshuarve n disa vende t bots

  pr shkak t koronavirusit.

  Nuk duhej t kishin vdekur ashtu.

  Por n realitet dika e ngjashme kishte ndodhur

  edhe m prpara pr shkak t ngrohtsis

  dhe t rrethanave t tjera: skartuar mizorisht.

  Nuk e kuptojm se izolimi i t moshuarve

  dhe lnia e tyre n dor t t tjerve,

  pa shoqrimin e duhur dhe t kujdesshm t familjes,

  gjymton dhe varfron vet familjen.

  Po ashtu arrin deri aty

  t’i privoj t rinjt nga kontakti i nevojshm

  me rrnjt e tyre dhe me nj menuri

  q rinia nuk mund t arrij vet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 19-02-2022 m 04:36

 10. #90
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  SKARCOJA BOTRORE.


  20) Ky shartim shfaqet n shum mnyra,

  si n fiksimin pr uljen e kostove t puns,

  pa kuptuar pasojat serioze

  q kjo gj shkakton,

  sepse papunsia prodhon

  si efekt t drejtprdrejt

  zgjerimin e kufijve t varfris.

  Po ashtu, skartimi merr forma t neveritshme

  q besonim se i kishim tejkaluar,

  si sht racizmi, i cili fshihet

  dhe rishfaqet pa pushim.

  Shprehjet e racizmit rinovojn n ne turpin,

  duke treguar se prparimet

  e pretenduara t shoqris

  nuk jan aq reale

  dhe nuk jan t garantuara

  njher e prgjithmon.

 11. #91
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  SKARCOJA BOTRORE.


  21) Ekzistojn rregulla ekonomike

  q jan t efektshme pr rritjen,

  por jo aq pr zhvillimin trsor njerzor (Populorum progressio, 14).

  sht rritur pasuria, por pa barazi,

  dhe kshtu ajo q ndodh,

  sht se “lindin varfri t reja” (Caritas in veritate, 22).

  Kur thuhet se bota moderne

  ka zvogluar varfrin,

  kjo gj bhet duke e matur at

  me kritere t epokave t tjera,

  t pakrahasueshme me realitetin aktual.

  N fakt, n koh t tjera, pr shembull,

  mos- pasja e energjis elektrike

  nuk konsiderohej shenj varfrie

  dhe nuk ishte shkak shqetsimi serioz.

  Varfria gjithmon analizohet

  dhe kuptohet n kontekstin e mundsive reale

  t nj momenti konkret historik.

 12. #92
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  T DREJTA E NJERIUT JO AQ UNIVERSALE.


  22) Shum her vrehet se t drejtat e njeriut

  nuk jan t njjta pr t gjith.

  Respektimi i ktyre t drejtave

  “sht nj parakusht pr vet zhvillimin

  shoqror dhe ekonomik t nj vendi.

  Kur dinjiteti i njeriut respektohet

  dhe t drejtat e tij njihen dhe garantohen,

  krijimtaria dhe siprmarrja lulzojn gjithashtu

  dhe personaliteti njerzor mund t shpalos

  nismat e veta t shumta n favor t s mirs s prbashkt”.

  Por “duke vzhguar me kujdes shoqrit tona bashkkohore,

  ndeshen shum kontradikta

  q na shtyn t pyesim nse dinjiteti i barabart

  i t gjitha qenieve njerzore,

  shpallur solemnisht 70 vjet m par,

  njihet, respektohet, mbrohet dhe promovohet n do rrethan.

  Forma t shumta padrejtsie vazhdojn ende sot n bot,

  t ushqyera nga vizione antropologjike reduktuese

  dhe nga nj model ekonomik bazuar n fitim,

  i cili nuk heziton ta shfrytzoj, ta shkartoj e madje edhe ta vras njeriun.

  Ndrsa nj pjes e njerzimit jeton n pasuri,

  nj pjes tjetr sheh dinjitetin e vet t shprfillur,

  t prbuzur ose t shkelur

  dhe t drejtat e veta themelore t injoruara apo t shkelura”.

  far do t thot kjo pr barazin e t drejtave

  bazuar n t njjtin dinjitet njerzor?

 13. #93
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.


  T DREJTA E NJERIUT JO AQ UNIVERSALE.  23) N mnyr t ngjashme,

  organizimi i shoqrive n t gjith botn

  sht ende larg pasqyrimit t qart

  se grat kan saktsisht t njjtin dinjitet

  dhe kan t drejta identike si burrat.

  Me fjal pohohen disa gjra,

  por vendime dhe realiteti projn nj mesazh tjetr.

  sht fakt q “dyfish m t varfra

  jan grat q duhet t durojn situata prjashtimi,

  keqtrajtimi dhe dhune,

  meq shpesh nuk jan n gjendje

  t’i mbrojn drejtat e tyre (EG 1108).

 14. #94
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  T DREJTA E NJERIUT JO AQ UNIVERSALE.


  24) Gjithashtu pranojm

  q “megjithse bashksia ndrkombtare

  ka miratuar marrveshje t shumta

  pr t’i dhn fund skllavris n t gjitha format e saj

  dhe ka nisur strategji t ndryshme

  pr ta luftuar kt fenomen;

  edhe sot miliona njerz – fmij, burra dhe gra t do moshe –

  privohen nga liria e tyre

  dhe detyrohen t jetojn n kushte

  t ngjashme me ato t skllavris....

  Sot si dje, n rrnj t skllavris,

  gjendet nj konceptim i personit njerzor

  q pranon mundsin e trajtimit t tij si nj objekt...

  Personi njerzor, i krijuar n shmblltyr dhe n prngjasim t Hyjit,

  me force, me mashtrim ose me kufizim fizik apo psikologjik

  privohet nga liria, kthehet n mall apo n pron t dikujt;

  trajtohet si nj mjet dhe jo si nj qellim”.

  Rrjetet kriminale “prdorin me zgjuarsi teknologjit moderne informatike

  pr t joshur t rinj dhe fmij n do knd t bots.

  Devijimi nuk ka kufij kur nnshtrohen gra

  q pastaj detyrohen t abortojn.

  Nj akt i neveritshm q arrin deri n rrmbimin e personave

  me qllim shitjen e organeve t tyre.

  E gjith kjo bn q trafikimi i qenieve njerzore

  dhe forma t tjera t skllavris

  t bhen nj problem botror,

  i cili krkon t merret seriozisht nga njerzimi n trsin e tij,

  sepse “ashtu si organizatat kriminale prdorin rrjete globale

  pr t arritur qllimet e tyre,

  edhe veprimi pr ta mposhtur kt fenomen

  krkon nj prpjekje t prbashkt

  dhe po aq globale nga ana e aktorve t ndryshm

  q prbjn shoqrin!”

 15. #95
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  KONFLIKTI DHE FRIKA.


  25) Luftrat, atentatet, prndjekjet

  pr arsye racore ose fetare

  dhe shum padrejtsi kundr dinjitetit njerzor

  gjykohen n mnyra t ndryshme

  n varsi t faktit nse ato i prshtaten

  apo jo interesave t veanta, thelbsisht ekonomike.

  Ajo q sht e vrtet,

  kur i prshtatet nj personi t pushtetshm,

  pushon s qeni e tille

  kur nuk sht m n interesin e tij.

  Situata t tilla dhune jan shumfishuar dhimbshm

  n shum vende t bots,

  aq sa kan marr tiparet e asaj q mund t quhet si

  “lufta e tret botrore n copa”.

 16. #96
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  KONFLIKTI DHE FRIKA.


  Kjo gj nuk na habit

  nse vrejm mungesn e horizonteve t afta

  q t na bjn t bashkohemi,

  sepse n do luft, ajo q shkatrrohet,

  sht “vet projekti i vllazris,

  q gjendet i shkruar n thirrjen e familjes njerzore”,

  kshtu q “do situat e krcnuese

  ushqen mosbesim dhe mbylljen n vetvete”.

  Kshtu bota jon prparon

  n nj dikotomi t pakuptimt,

  me pretendimin e “garantimit t stabilitetit

  dhe t paqes n baz t nj sigurie t rreme

  t mbshtetur nga nj mendsi

  e friks dhe e mosbesimit”.

 17. #97
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  KONFLIKTI DHE FRIKA.


  27) N mnyra paradoksale ekzistojn frika atavike,

  q nul jan kaprcyer nga progresi teknologjik;

  madje, kan ditur t fshehen dhe t forcohen pas teknologjive t reja.

  Edhe sot, pas mureve t qytetit antik

  sht humnera, territori i t panjohurs, shkrettira.


  Ajo q vjen prej atje nuk sht e besueshme,

  sepse nuk njihet, nuk sht familjare, nuk i prket fshatit.

  sht territori i asaj q sht “barbare”,

  nga e cila njeriu duhet t mbrohet me do kusht.


  Si pasoj, krijohet pengesa t reja vetmbrojtjeje.

  Kshtu q bota nuk ekziston m,

  dhe ekziston vetm bota “ime”,

  deri n at pik sa shum vet nuk konsiderohen me qenie njerzore

  me nj dinjitet t patjetrsueshm

  dhe bhen thjesht “ata”.

  Rishfaqet tundimi pr t krijuar nj kultur t mureve,

  pr t ngritur mure,

  mure n zemr, mure n tok pr ta penguar kt takim me kulturat e tjera,

  me njerzit e tjer.

  Dhe ai q ngre nj mur,

  ai q ndrton nj mur do t prfundoj skllav

  brenda mureve q ka ndrtuar, pa horizonte,

  Sepse atij i mungon kjo tjetrsi i tjetrit”.


  28) Vetmia, frika dhe pasiguria e shum njerzve,

  t cilt ndihen t braktisur ng sistemi,

  krijon nj tok pjellore pr mafjet.

  Kto n fakt, diktohen duke e paraqitur veten

  si “Mbrojts” t t harruarve,

  shpesh prmes llojeve t ndryshme t ndihms,

  ndrsa ndjekin interesat e tyre kriminale.

  Ekziston nj pedagogji tipike mafioze

  e cila, me nj frym t rreme bashsiore,

  krijon lidhje varsie dhe vartsie

  nga t cilat sht shum e vshtir t lirohesh.


 18. #98
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  GLOBALIZIMI DHE PRPARIMI PA NJ DREJTIM T PRBASHKT.


  29) Bashk me Imamin e Madh ahmad Al-tazzeb-i

  nuk i anashkalojm zhvillimet pozitive

  q kan ndodhur n shkenc, teknologji, mjeksi, industri dhe mirqenie,

  veanrisht n vendet e zhvilluara.

  Sidoqoft theksojm se, s bashku me kto prparime historike,

  t mdha dhe t vlersuara,

  ka ndodhur edhe nj prkeqsim i etiks ,

  q kushtzon veprimin ndrkombtar,

  dhe nj dobsim i vlerave shpirtrore

  dhe i ndjenjs s prgjegjsis.

  E gjith kjo kontribuon n prhapjen e nj ndjesie t prgjithshme

  frustrimi, vetmie dhe dshprimi...

  Lindin vatra tensioni dhe grumbullohen arm dhe municione,

  n nj situat botrore t sunduar nga pasiguria, zhgnjimi dhe frika pr t ardhmen

  dhe t kontrolluar nga interesa dritshkurtra ekonomike”.

  Gjithashtu tregojm “krizat e rnda politike, padrejtsin

  dhe mungesn e nj shprndarjeje t drejt t burimeve natyrore...

  Prball krizave t tilla q shkaktojn vdekjen prej uris t miliona fmijve,

  shndrruar fillimish n skelete njerzore

  –pr shkak t varfris dhe t uris –

  mbretron nj heshtje e papranueshme ndrkombtare”.

  Prpara ksaj panorame,

  edhe pse na trheqin shum prparime,

  nuk gjejm nj drejtim vrtet njerzor.

 19. #99
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  GLOBALIZIMI DHE PRPARIMI PA NJ DREJTIM T PRBASHKT.


  30) N botn e sotme, ndjenjat e prkatsis n t njjtin njerzim dobsohen,

  ndrsa ndrra pr t ndrtuar s bashku drejtsin dhe paqen

  duket nj utopi e kohrave t tjera.

  Shohim se si sundon indiferenca e rehatis,

  e ftoht dhe e globalizuar, bij e nj zhgnjimi t thell

  q qndron pa mashtrimit t nj iluzioni:

  besimi se mund t jemi t gjithfuqishm

  dhe t harrojm se t gjith jemi n t njjtn bark.

  Ky zhgnjim, i cili l pas vlerat e mdha vllazrore,

  on “drejt nj lloj cinizmi.

  Ky sht tundimi me t cilin prballemi

  nse shkojm n kt rrug zhgnjimi...

  Izolimi dhe mbyllja n vetvete ose n interesat vetjake

  nuk jan kurr mnyra pr ta rivendosur shpresn

  dhe pr t sjell riprtritje,

  por sht afrsia, sht kultura e takimit.

  Izolimi,jo; afrsia, po.

  Kultura e ndeshjes, jo; kultura e takimit, po”.

 20. #100
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  GLOBALIZIMI DHE PRPARIMI PA NJ DREJTIM T PRBASHKT.
  31) N kt bot q kalon pa nj drejtim t prbashkt,

  thithet nj atmosfer n t ciln

  “distanca midis fiksimit pr mirqenien vetjake

  dhe lumturis s njerzimit t bashkndar

  duket se po zmadhohet:

  deri n pikn sa t bn t mendosh

  se midis individit dhe bashksis njerzore

  sht duke ndodhur nj ndarje e vrtet...

  Sepse nj gj sht t ndihesh i detyruar t jetosh s bashku

  dhe krejt tjetr gj sht t vlersosh pasurin

  dhe bukurin e farave t jets s prbashkt

  q duhen krkuar dhe kultivuar s bashku”.

  Teknologjia po bn prparime t vazhdueshme,

  por “sa bukur do t ishte sikur rritja e inovacioneve shkencore

  dhe teknologjike t shoqrohej

  edhe me nj drejtsi dhe prfshirje sociale gjithnj e m t madhe!

  Sa bukur do t ishte nse,

  ndrsa zbulojm planete t reja t largta,

  t rizbulonim nevojat e vllait

  dhe t motrs q sillen rreth meje!

Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •