Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 82 prej 82
 1. #81
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  642

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  T GJITH VLLEZRIT...Nr 9 e 10...  KAPITULLI I PAR.


  HIJET E NJ BOTE T MBYLLUR.
  Pa pretenduar t bj nj analiz shteruese

  apo t marr parasysh t gjitha aspektet e realitetit n t cilin jetojm,

  un propozoj vetm t'i kushtojm vmendje disa tendencave n botn e sotme

  q pengojn zhvillimin e vllazris universale.


  ndrra q thyhen

  10. Pr dekada, bota dukej se kishte msuar nga kaq shum luftra dhe dshtime

  dhe po shkonte ngadal drejt formave t ndryshme t integrimit.

  Pr shembull, ndrra pr nj Evrop t bashkuar sht zhvilluar,

  e aft pr t njohur rrnjt e prbashkta

  dhe pr t'u gzuar pr diversitetin q e banon.

  Kujtojm "bindjen e patundur t etrve themelues t Bashkimit Evropian,

  t cilt dshironin nj t ardhme t bazuar n aftsin

  pr t punuar s bashku pr t kaprcyer ndarjet

  dhe pr t nxitur paqen dhe bashkimin midis t gjith popujve t kontinentit".

  Po kshtu, aspirata pr integrimin e Ameriks Latine mori vend

  dhe filluan t ndrmerren disa hapa.

  N vende dhe rajone t tjera ka pasur prpjekje

  pr qetsim dhe qasje q kan dhn fryte

  dhe t tjera q jan dukur premtuese.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 01-12-2021 m 12:17

 2. #82
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  642

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  T GJIT VLLEZRIT...Nr 11 E 12.


  11. Por historia po tregon shenja t nj kthimi n t kaluarn.

  Ndizen konflikte anakronike q konsideroheshin t tejkaluara;

  ringjallin nacionalizma t mbyllura, t acaruara, t inatosura dhe agresive.

  N vende t ndryshme, nj ide e unitetit t popullit dhe kombit,

  e mbarsur me ideologji t ndryshme,

  krijon forma t reja egoizmi dhe humbje t sensit shoqror,

  t maskuar nga nj nevoj pr t mbrojtur popullin dhe interesat kombtare.

  Dhe kjo na kujton se do brez duhet t'i bj t vetn

  betejat dhe arritjet e gjeneratave t mparshme

  dhe t'i oj ata drejt synimeve edhe m t larta.

  sht rruga. E mira, si dhe dashuria, drejtsia dhe solidariteti

  nuk arrihen njher e prgjithmon;

  ato duhet t pushtohen do dit.

  Nuk sht e mundur t knaqemi pr rezultatt

  t arritur tashm n t kaluarn

  dhe t ndalemi e ta shijojm at

  sikur kjo situat na bri t injorojm

  se shum nga vllezrit tan ende vuajn situata

  t padrejtsis q na sfidojn t gjithve.
  [8]

  12. Hapja ndaj bots sht nj shprehje

  q tashm sht adoptuar nga ekonomia dhe financat.

  Ajo i referohet ekskluzivisht hapjes ndaj interesave t huaja

  ose liris s fuqive ekonomike pr t investuar

  pa kufizime apo komplikime n t gjitha vendet.

  Konfliktet lokale dhe mosinteresimi pr t mirn e prbashkt

  shfrytzohen nga ekonomia globale pr t imponuar nj model unik kulturor.

  Kjo kultur bashkon botn, por ndan njerzit dhe kombet,

  sepse shoqria gjithnj e m e globalizuar

  na afron, por nuk na bn vllezr.

  Ne jemi m t vetm se kurr n kt bot t standardizuar

  q favorizon interesat individuale

  dhe dobson dimensionin e ekzistencs s komunitetit.

  Prkundrazi, tregjet po rriten, ku njerzit luajn rolin e konsumatorve ose spektatorve.

  Prparimi i ktij globalizmi normalisht favorizon identitetin

  e m t fortve q mbrojn veten,

  por krkon t shprbj identitetet e rajoneve m t dobta dhe m t varfra,

  duke i br ato m t cenueshme dhe t varura.

  N kt mnyr, politika bhet gjithnj m e brisht

  prball fuqive ekonomike transnacionale

  q zbatojn divide et impera.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •