Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 180
 1. #161
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI KATRT

  NJ ZEMR E HAPUR PR T GJITH BOTN.

  Rendsia e aftsis pr t mirpritur falas.
  139. Megjithat, nuk do t doja ta reduktoja

  kt qasje n nj form utilitarizmi.

  Ka nj bujari q jep falas.

  sht aftsia pr t br disa gjra

  thjesht sepse jan t mira n vetvete,

  pa shpresuar pr t marr ndonj fitim,

  e duke mos pritur menjher dika n kmbim.

  Kjo bn t mundur mirpritjen e t huajit,

  edhe nse pr momentin

  nuk sjell ndonj prfitim t prekshm.

  Megjithat, ka vende q pretendojn

  t mirpresin vetm shkenctart dhe investitort.

  140. Kushdo q nuk jeton sipas ksaj aftsie krejt vllazrore,

  e bn ekzistencn e vet nj pun t mundimshme,

  duke matur gjithmon at q jep

  dhe far merr n kmbim.

  Zoti, nga ana tjetr, jep falas, deri n at pik

  sa ndihmon edhe ata q nuk jan besnik

  dhe “e bn diellin t lind mbi t kqijt dhe t mirt” (Mt 5,45).

  Kjo sht arsyeja pse Jezusi rekomandon:

  "Ndrsa ti, kur t bsh lmosh,

  t mos dij e majta far bn e djathta,

  q lmosha jote t jet e fsheht,

  e Ati yt q sheh n fshehtsi, do ta shprblej" (Mt 6, 3-4).

  Ne e morm jetn falas, nuk e kemi paguar at.

  Prandaj, t gjith mund t japim pa pritur dika,

  t bjm mir pa pritur t njjtn gj nga personi q ndihmojm.

  Kjo sht ajo q Jezusi u tha dishepujve t tij:

  “ Falas mort, falas edhe jepni!” (Mt 10,8).

  141. Cilsia e vrtet e vendeve t ndryshme t bots

  matet me kt aftsi pr t menduar jo vetm si vend,

  por edhe si familje njerzore,

  dhe kjo tregohet veanrisht n periudha kritike.

  Nacionalizmat e mbyllur

  n fund e manifestojn kt paaftsi pr t dhn falas,

  bindjen e gabuar pr t qen n gjendje

  t zhvillohen mbi shkatrrimin e t tjerve

  dhe se duke qen t mbyllur me t tjert,

  do t jen m t mbrojtur.

  Emigranti shihet si nj uzurpator

  q nuk ofron asgj.

  Kshtu, njeriu naivisht mendon

  se t varfrit jan t rrezikshm

  ose t padobishm

  dhe se t fuqishmit jan dashamirs bujar.

  Vetm nj kultur sociale dhe politike

  q prfshin mikpritjen falas,

  mund t ket nj t ardhme.

 2. #162
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI KATRT

  NJ ZEMR E HAPUR PR T GJITH BOTN.

  Dimensioni lokal dhe dimesiioni universal.  142. Duhet mbajtur mend se

  “prodhohet nj tension midis globalizimit dhe lokalizmit,

  dimensionit global e lokal.

  Vmendje duhet t'i kushtohet dimensionit global

  pr t mos rn n nj imtsi t prditshme.

  N t njjtn koh, nuk sht e prshtatshme

  t humbasim nga syt at q sht dimensioni lokal,

  q na bn t ecim me kmbt n tok.

  Dy gjrat e bashkuara e pengojn njeriun

  t bjer n nj nga kto dy ekstreme:

  njra, q qytetart t jetojn

  n nj universalizm abstrakt dhe globalizues, [...];

  tjetra, q qytetart t bhen nj muze popullor

  pr "eremitt" lokalist,

  t dnuar t prsrisin t njjtat gjra pa pushim,

  t paaft pr t lejuar veten

  t sfidohen nga ajo q sht e ndryshme

  dhe t vlersojn bukurin

  q Zoti prhap prtej kufijve t tyre".

  Ne duhet t shikojm botn,

  q na shpengon nga poshtrsia shtpiake.

  Kur shtpia nuk sht m nj familje,

  por nj rrethim, nj qeliz,

  bota na shpengon

  sepse sht si shkaku prfundimtar

  q na trheq drejt plotsis.

  N t njjtn koh,

  sht e nevojshme t pranohet przemrsisht

  dimensioni lokal,

  sepse ai ka dika q dimensioni global nuk e ka:

  t jet tharmi, t pasurohet,

  t filloj pajisje subsidiariteti.

  Prandaj, vllazria universale

  dhe miqsia shoqrore brenda do shoqrie

  jan dy pole t pandashme

  dhe t prbashkta.

  Ndarja e tyre on n shtrembrim dhe polarizim t dmshm.

 3. #163
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI KATRT

  NJ ZEMR E HAPUR PR T GJITH BOTN.


  Dimensioni lokal - shije lokale.  143. Zgjidhja nuk sht nj gj q heq dor nga thesari i vet.

  Ashtu si nuk ka dialog me tjetrin pa identitet personal,

  ashtu nuk ka hapje mes popujve nse nuk niset

  nga dashuria pr tokn, pr njerzit, pr tiparet e tyre kulturore.

  Un nuk komunikoj me tjetrin nse nuk kam nj substrat

  n t cilin jam i vendosur dhe i rrnjosur,

  sepse mbi kt baz mund t mirpres dhuratn e tjetrit

  dhe t'i ofroj atij dika autentike.

  sht e mundur t mirpres ata q jan t ndryshm

  dhe ta njoh kontributin e tyre origjinal

  vetm nse jam lidhur fort me popullin tim

  dhe me kulturn e popullit tim.

  T gjith e duan tokn e tyre dhe kujdesen pr at

  me prgjegjsi t veant

  dhe kujdesen pr vendin e tyre,

  ashtu si dokush duhet ta doj dhe t kujdeset pr shtpin e vet

  q ajo t mos shembet,

  pasi kjo sht nj gj q nuk bhet nga fqinjt.

  E mira e bots krkon gjithashtu

  q t gjith ta mbrojn dhe ta duan tokn e tyre.

  Anasjelltas, pasojat e katastrofs s nj vendi

  do t ndikojn n t gjith planetin.

  Kjo bazohet n kuptimin pozitiv t s drejts s prons:

  ruaj dhe kultivoj dika q zotroj, n mnyr

  q t jet nj kontribut pr t mirn e t gjithve.

  144. Pr m tepr, ky sht nj parakusht pr shkmbime

  t shndetshme dhe pasuruese.

  Prvoja e t jetuarit n nj vend t caktuar

  dhe n nj kultur t caktuar

  sht baza q na mundson t kuptojm

  aspekte t realitetit, t cilat ata

  q nuk kan nj prvoj t till,

  nuk jan n gjendje t'i kuptojn aq leht.

  Universalja nuk duhet t jet dominimi homogjen,

  uniform dhe i standardizuar i nj forme t vetme kulturore mbizotruese,

  e cila n fund do t humbas ngjyrat e poliedrit

  dhe do t jet e neveritshme.

  sht tundimi q del nga tregimi i lasht t Kulls s Babelit:

  ndrtimi i nj kulle q arrinte n qiell

  nuk shprehte unitetin midis popujve t ndryshm

  t aft pr t komunikuar sipas diversitetit t tyre.

  Prkundrazi, ishte nj prpjekje mashtruese,

  e lindur nga krenaria dhe ambicia njerzore,

  pr t krijuar nj unitet t ndryshm

  nga ai q dshironte Perndia

  n planin e provanis s tij,

  pr kombet (krh. Zan 11:1-9).

  145. Ekziston nj hapje e rreme drejt globalizmit universal,

  q rrjedh nga siprfaqsia boshe e atyre

  q nuk jan n gjendje t deprtojn plotsisht n atdheun e tyre,

  ose e atyre q mbajn me vete nj mllef t pazgjidhur ndaj popullit t tyre.

  N do rast, “ne duhet gjithmon t zgjerojm shikimin ton

  pr t njohur nj t mir m t madhe

  q do t sjell prfitime pr t gjith ne.

  Por duhet ta bjm pa ikur,

  pa u rrnjosur nga dimensioni yn vendor.

  Duhet t'i futim rrnjt n tokn pjellore

  dhe n historin e vendit ton,

  q sht dhurat nga Zoti:

  punohet n nj vend me nj hapsir t vogl,

  me at q sht afr,

  por me nj kndvshtrim m t gjer. [...]

  sht e vrtet q as sfera globale mund t na tjetrsoj,

  e as anshmria e izoluar nuk muind t na bj steril ":

  shikimi dhe kuptimi i realitetit n tersin e tij

  ku t gjith respektohen n vlern e tyre",

  na shpton, sepse e tra sht

  m shum se shuma e pjesve t saj,

  dhe sht gjithashtu m shum nga shuma e tyre e thjesht”.

 4. #164
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI KATRT

  NJ ZEMR E HAPUR PR T GJITH BOTN.  Dimensioni universal.


  146. Ka narcizizma "lokalist"

  q nuk shprehin nj dashuri t shndetshme

  pr popullin dhe kulturn e tyre.

  Fshehin nj frym t mbyllur

  q pr shkak t njfar pasigurie

  dhe njfar frike nga t tjert,

  preferon t krijoj mure pr t mbrojtur veten.

  Por nuk sht e mundur t jesh nj person integruar

  n nj mnyr t shndetshme

  pa nj hapje t sinqert dhe t przemrt

  pr gjithka ndodh n universin,

  pa e ln veten t sfidohet nga ajo

  q po ndodh diku tjetr,

  pa e lejuar veten t pasurohet nga kulturat e tjera

  dhe duke mos ndjer solidaritetin me popuj t tjert

  t goditur nga tragjedi t ndryshme.

  T smurt nga ky narcizizm "lokalist"

  mbyllen me obsesion mes disa ideve, zakoneve dhe sigurive,

  t paaft pr t'u admiruar prball mundsive

  dhe bukurive t shumta q ofron e gjith bota

  dhe u mungon nj solidaritet autentik e bujar.

  Kshtu, jeta lokale nuk sht m vrtet pritse,

  ajo nuk e lejon m veten t plotsohet nga tjetri;

  prandaj kufizon veten n mundsit e zhvillimit,

  bhet statik dhe smuret.

  Sepse, n realitet, do kultur e shndetshme

  sht pr nga natyra e saj e hapur dhe mikpritse,

  kshtu q “kultura pa vlera universale nuk sht kultur e vrtet”.

  147. Dihet sot se

  sa m pak sht prhapur n universin nj person

  n mendjen dhe zemrn e tij,

  aq m pak do t jet n gjendje

  t interpretoj realitetin e afrt

  n t cilin sht zhytur.

  Pa marrdhnie dhe krahasim me ata

  q jan t ndryshm,

  sht e vshtir t kemi nj njohje t qart

  dhe t plot t vetvetes, t vendit t dhe kulturs e vet,

  pasi kulturat e tjera nuk jan armike

  nga t cilat njeriu duhet t mbrohet,

  por jan pasqyrime t ndryshme

  t pasuris s pashtrshme t jets njerzore.

  Duke e par veten nga kndvshtrimi i tjetrit,

  i atyre q jan t ndryshm,

  secili mund t njoh m mir

  veorit e personit dhe kulturs s tij:

  pasurit, mundsit dhe mungesat.

  Prvoja q fitohet n nj vend

  duhet t zhvillohet "n kontrast" dhe "n harmoni"

  me prvojat e t tjerve

  q jetojn n kontekste t ndryshme kulturore .

  148. N realitet, nj hapje e shndetshme nuk bie kurr n konflikt me identitetin. N fakt, duke u pasuruar me element t origjins s ndryshme, nj kultur e gjall nuk bhet nj kopje apo nj prsritje t thjesht, por prkundrazi integron risit sipas modaliteteve t veta. Kjo provokon lindjen e nj sinteze t re, nga e cila prfundimisht prfitojn t gjith, pasi kultura n t ciln burojn kto kontribute m pas ushqehet. Prandaj u krkova popujve me nj kultur origjinale q t ruanin rrnjt dhe kulturat e tyre strgjyshore, por do t doja t sqaroja se nuk ishte "qllimi im t propozoja nj indigjenizm krejtsisht t mbyllur, ahistorik, statik, q i shpton do forme hibridizmi", pasi "Identiteti kulturor i do grupi thellohet dhe pasurohet n dialog me realitete t ndryshme dhe mnyra autentike e ruajtjes s tij nuk sht nj izolim q varfron”. Bota rritet dhe mbushet me bukuri t reja fal sintezave t njpasnjshme q prodhohen mes kulturave t hapura, jasht do imponimi kulturor.
  149. Pr t nxitur n drejtim t nj marrdhnie t shndetshme midis dashuris pr atdheun dhe pjesmarrjes s przemrt me mbar njerzimin, vlen t kujtojm se shoqria botrore nuk sht rezultat i shums s vendeve t ndryshme, por sht vet bashkimi q ekziston midis ato, sht prfshirje reciproke, prpara shfaqjes s ndonj grupi t caktuar. do grup njerzor integrohet n kt ndrthurje t bashkimit universal dhe gjen bukurin e tij atje. Prandaj, do person i lindur n nj kontekst t caktuar e di se ai i prket nj familjeje m t madhe, pa t ciln nuk sht e mundur t kuptojm plotsisht veten.

  150. Kjo qasje krkon prfundimisht nj pranim t gzueshm se asnj popull, asnj kultur apo person nuk mund t arrij gjithka vetm me forcat e veta. T tjert jan, pr ata q e njohin natyrn ton njerzore, nevojshm pr ndrtimin e nj jete t plot. Ndrgjegjsimi pr kufirin ose anshmrin, larg nga t qenit nj krcnim, bhet elsi fal t cilin mund t ndrrohet dhe zhvillophet nj projekt t prbashkt. Sepse "njeriu sht nj qenie kufizuar q nuk ka kufi".

  Dalla propria regione
  151. Grazie all’interscambio regionale, a partire dal quale i Paesi pi deboli si aprono al mondo intero, possibile che l’universalit non dissolva le particolarit. Un’adeguata e autentica apertura al mondo presuppone la capacit di aprirsi al vicino, in una famiglia di nazioni. L’integrazione culturale, economica e politica con i popoli circostanti dovrebbe essere accompagnata da un processo educativo che promuova il valore dell’amore per il vicino, primo esercizio indispensabile per ottenere una sana integrazione universale.

  152. In alcuni quartieri popolari si vive ancora lo spirito del “vicinato”, dove ognuno sente spontaneamente il dovere di accompagnare e aiutare il vicino. In questi luoghi che conservano tali valori comunitari, si vivono i rapporti di prossimit con tratti di gratuit, solidariet e reciprocit, a partire dal senso di un “noi” di quartiere.[131] Sarebbe auspicabile che ci si potesse vivere anche tra Paesi vicini, con la capacit di costruire una vicinanza cordiale tra i loro popoli. Ma le visioni individualistiche si traducono nelle relazioni tra Paesi. Il rischio di vivere proteggendoci gli uni dagli altri, vedendo gli altri come concorrenti o nemici pericolosi, si trasferisce al rapporto con i popoli della regione. Forse siamo stati educati in questa paura e in questa diffidenza.

  153. Ci sono Paesi potenti e grandi imprese che traggono profitto da questo isolamento e preferiscono trattare con ciascun Paese separatamente. Al contrario, per i Paesi piccoli o poveri si apre la possibilit di raggiungere accordi regionali con i vicini, che permettano loro di trattare in blocco ed evitare di diventare segmenti marginali e dipendenti dalle grandi potenze. Oggi nessuno Stato nazionale isolato in grado di assicurare il bene comune della propria popolazione.

 5. #165
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI KATRT

  NJ ZEMR E HAPUR PR T GJITH BOTN.  Dimensioni universal.


  146. Ka narcizizma "lokalist"

  q nuk shprehin nj dashuri t shndetshme

  pr popullin dhe kulturn e tyre.

  Fshehin nj frym t mbyllur

  q pr shkak t njfar pasigurie

  dhe njfar frike nga t tjert,

  preferon t krijoj mure pr t mbrojtur veten.

  Por nuk sht e mundur t jesh nj person integruar

  n nj mnyr t shndetshme

  pa nj hapje t sinqert dhe t przemrt

  pr gjithka ndodh n universin,

  pa e ln veten t sfidohet nga ajo

  q po ndodh diku tjetr,

  pa e lejuar veten t pasurohet nga kulturat e tjera

  dhe duke mos ndjer solidaritetin me popuj t tjert

  t goditur nga tragjedi t ndryshme.

  T smurt nga ky narcizizm "lokalist"

  mbyllen me obsesion mes disa ideve, zakoneve dhe sigurive,

  t paaft pr t'u admiruar prball mundsive

  dhe bukurive t shumta q ofron e gjith bota

  dhe u mungon nj solidaritet autentik e bujar.

  Kshtu, jeta lokale nuk sht m vrtet pritse,

  ajo nuk e lejon m veten t plotsohet nga tjetri;

  prandaj kufizon veten n mundsit e zhvillimit,

  bhet statik dhe smuret.

  Sepse, n realitet, do kultur e shndetshme

  sht pr nga natyra e saj e hapur dhe mikpritse,

  kshtu q “kultura pa vlera universale nuk sht kultur e vrtet”.

  147. Dihet sot se

  sa m pak sht prhapur n universin nj person

  n mendjen dhe zemrn e tij,

  aq m pak do t jet n gjendje

  t interpretoj realitetin e afrt

  n t cilin sht zhytur.

  Pa marrdhnie dhe krahasim me ata

  q jan t ndryshm,

  sht e vshtir t kemi nj njohje t qart

  dhe t plot t vetvetes, t vendit t dhe kulturs e vet,

  pasi kulturat e tjera nuk jan armike

  nga t cilat njeriu duhet t mbrohet,

  por jan pasqyrime t ndryshme

  t pasuris s pashtrshme t jets njerzore.

  Duke e par veten nga kndvshtrimi i tjetrit,

  i atyre q jan t ndryshm,

  secili mund t njoh m mir

  veorit e personit dhe kulturs s tij:

  pasurit, mundsit dhe mungesat.

  Prvoja q fitohet n nj vend

  duhet t zhvillohet "n kontrast" dhe "n harmoni"

  me prvojat e t tjerve

  q jetojn n kontekste t ndryshme kulturore .

  148. N realitet, nj hapje e shndetshme

  nuk bie kurr n konflikt me identitetin.

  N fakt, duke u pasuruar me element t origjins s ndryshme,

  nj kultur e gjall nuk bhet nj kopje

  apo nj prsritje t thjesht,

  por prkundrazi integron risit sipas modaliteteve t veta.

  Kjo provokon lindjen e nj sinteze t re,

  nga e cila prfundimisht prfitojn t gjith,

  pasi kultura n t ciln burojn kto kontribute

  m pas ushqehet.

  Prandaj u krkova popujve me nj kultur origjinale

  q t ruanin rrnjt dhe kulturat e tyre strgjyshore,

  por do t doja t sqaroja se nuk ishte

  "qllimi im t propozoja nj indigjenizm

  krejtsisht t mbyllur, ahistorik, statik,

  q i shpton do forme hibridizmi",

  pasi "Identiteti kulturor i do grupi

  thellohet dhe pasurohet n dialog me realitete t ndryshme

  dhe mnyra autentike e ruajtjes s tij

  nuk sht nj izolim q varfron”.


  Bota rritet dhe mbushet me bukuri t reja

  fal sintezave t njpasnjshme

  q prodhohen mes kulturave t hapura, jasht do imponimi kulturor.


  149. Pr t nxitur n drejtim t nj marrdhnie t shndetshme

  midis dashuris pr atdheun

  dhe pjesmarrjes s przemrt me mbar njerzimin,

  vlen t kujtojm se shoqria botrore

  nuk sht rezultat i shums s vendeve t ndryshme,

  por sht vet bashkimi q ekziston midis ato,

  sht prfshirje reciproke,

  prpara shfaqjes s ndonj grupi t caktuar.

  do grup njerzor integrohet

  n kt ndrthurje t bashkimit universal

  dhe gjen bukurin e tij atje.

  Prandaj, do person

  i lindur n nj kontekst t caktuar

  e di se ai i prket nj familjeje m t madhe,

  pa t ciln nuk sht e mundur

  t kuptoj plotsisht veten.

  150. Kjo qasje krkon prfundimisht

  nj pranim t gzueshm se asnj popull,

  asnj kultur apo person

  nuk mund t arrij gjithka

  vetm me forcat e veta.

  T tjert jan, pr ata

  q e njohin natyrn ton njerzore,

  nevojshm pr ndrtimin e nj jete t plot.

  Ndrgjegjsimi pr kufirin ose anshmrin,

  larg nga t qenit nj krcnim,

  bhet elsi fal t cilin mund

  t ndrrohet dhe zhvillophet

  nj projekt t prbashkt.

  Sepse "njeriu sht nj qenie kufizuar q nuk ka kufi". 6. #166
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI KATRT

  NJ ZEMR E HAPUR PR T GJITH BOTN.

  Nga rajoni i vet.  151. Fal shkmbimit rajonal,

  nga i cili vendet m t dobta hapen ndaj gjith bots,

  sht e mundur q universaliteti

  t mos shprbj veorit.

  Nj hapje adekuate dhe autentike ndaj bots

  presupozon aftsin pr t'u hapur ndaj fqinjit,

  n nj familje kombesh.

  Integrimi kulturor, ekonomik dhe politik

  me popujt prreth duhet t shoqrohet

  nga nj proces arsimor q promovon

  vlern e dashuris pr t afrmin,

  ushtrimi i par thelbsor

  pr arritjen e nj integrimi t shndetshm universal.

  152. N disa rrethe popullore

  ende jetohet fryma e “lagjes”,

  ku secili n mnyr spontane

  ndjen detyrn pr t shoqruar

  dhe ndihmuar fqinjin.

  N kto vende q ruajn kto vlera komunitare,

  jetohen marrdhniet e afrsis

  me tipare falas, solidariteti dhe reciprociteti,

  duke u nisur nga sensi i fqinjsis.

  Do t ishte e dshirueshme

  q kjo t mund t prjetohej

  edhe midis vendeve fqinje,

  me aftsin pr t ndrtuar afrsi t przemrt

  midis popujve t tyre.

  Por vizionet individualiste

  prkthehen n marrdhniet midis vendeve.

  Rreziku i t jetuarit duke mbrojtur njri-tjetrin,

  duke i par t tjert si konkurrent

  apo armiq t rrezikshm,

  transferohet n marrdhniet me popujt e rajonit.

  Ndoshta ne jemi edukuar n kt frik dhe kt mosbesim.

  153. Ka vende t fuqishme

  dhe korporata t mdha

  q prfitojn nga ky izolim

  dhe preferojn t merren

  me secilin vend ve e ve.

  Prkundrazi, u hapet mundsia

  vendeve t vogla apo t varfra

  pr t arritur marrveshje rajonale

  me fqinjt e tyre,

  t cilat i lejojn ata

  t negociojn n trsi

  dhe t shmangin shndrrimin

  n segmente margjinale t varura

  nga fuqit e mdha.

  Sot, asnj shtet kombtar i izoluar

  nuk sht n gjendje t siguroj t

  mirn e prbashkt t popullsis s vet.

 7. #167
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI I PEST

  POLITIKA M E MIR.


  154. Pr t br t mundur zhvillimin e nj bashksie botrore,

  t aft pr t realizuar nj shoqri vllazrore,

  duke filluar nga popujt dhe kombet q tasm jetojn kt miqsi shoqrore,

  nevojitet politika m e mir,

  e vn n shrbim t s mirs s vrtet t prbashkt.

  Megjithat, pr fat t keq, politika sot shpesh

  merr forma q pengojn rrugn drejt nj bote tjetr.


  Populizmat dhe liberalizmat

  155. Prbuzja e t dobteve

  mund t fshihet n format populiste,

  t cilat i prdorin ata

  n mnyr demagogjike pr qllimet e e veta,

  ose n format liberale n shrbim t interesave

  ekonomike t t fuqishmve.

  N t dyja raste

  sht e vshtir t mund t mendohet

  pr nj bot t hapur

  ku ka vend pr t gjith,

  pr nj bot q prfshin n vetveten m t dobtit

  dhe i respekton kulturat e ndryshme.


  Popullore apo populiste

  156. Vitet e fundit fjalt “populizm” apo “populist”

  kan pushtuar mediat

  dhe kan qen shum t prdorura n prgjithsi.

  Kshtu kto fjal humbin vlern

  q mund t zotronin

  dhe bhen nj nga polaritetet

  e shoqris s ndar.

  Kjo ka shkuar aq larg sa pretendohet

  t klasifikohen njerzit, grupet,

  shoqrit dhe qeverit

  mbi bazn e nj ndarjeje binare:

  "populiste" ose "jopopuliste".

  Nuk sht m e mundur

  q dikush t shprehet pr ndonj tem

  pa rrezikuar t klasifikohet

  n nj nga kto dy pole,

  qoft pr ta diskredituar at

  n mnyr t padrejt

  apo pr ta lavdruar n mnyr t ekzagjeruar.

 8. #168
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI I PEST

  POLITIKA M E MIR.  157. Pretendimi pr vendosjen e populizmit si nj els pr t lexuar realitetin shoqror

  prmban nj dobsi tjetr: faktin q ai injoron

  legjitimitetin e nocionit "popull", prkufizimit i fjals "popull".

  Prpjekja pr ta zhdukur kt kategori nga gjuha

  mund t oj n eliminimin e vet fjals "demokraci" ("qeveri e popullit").

  Gjithsesi, pr t pohuar se shoqria sht m shum

  se shuma e thjesht e individve,

  termi "popull" sht i nevojshm.

  Realiteti sht se ka fenomene sociale q strukturojn magjorancn,

  ka mega-tendenca dhe aspirata q e prfshijn antart e komunitetit;

  pr m tepr, sht e mundur t mendohet pr objektiva t prbashkta, prtej dallimeve,

  pr t zbatuar s bashku nj projekt t prbashkt;

  s fundi, sht shum e vshtir t planifikohet dika t madhe n planin afatgjat,

  nse nuk rezulton t jet nj ndrr kolektiv.

  E gjith kjo shprehet me emrin “popull” dhe me mbiemrin “popullor”.

  Nse ato nuk do t prfshiheshin s bashku

  me nj kritik solide ndaj demagogjis,

  nj aspekt themelor i realitetit shoqror do t hiqej dor.


  158. Vrtet ka nj keqkuptim.

  “Popull nuk sht nj kategori logjike, as nj kategori mistike,

  nse kjo merret n kuptimin q do gj q bn populli sht e mir,

  ose n kuptimin q kategoria "popull" sht nj kategori engjllore.

  Oh jo! sht nj kategori mitike [...]

  Kur shpjegohet se far sht nj popull, prdoren kategori logjike

  sepse jan t nevojshme disa shpjegime:

  jan t nevojshme pt t kuptuar far nnkuptohet me kto kategori, sigurisht.

  Por nuk shpjegohet n kt mnyr ndjenjn e prkatsis s nj populli.

  Fjala popull ka dika m shum q nuk mund t shpjegohet logjikisht.

  T jesh pjes e nj populli nnkupton t bashkndahet

  nj pjes e nj identiteti t prbashkt t prbr nga lidhje shoqrore dhe kulturore.

  Dhe kjo nuk sht dika automatike,

  prkundrazi: sht nj proces i ngadalshm, i vshtir... drejt nj projekti t prbashkt”.


  159. Ka lider popullor t aft pr t interpretuar ndjenjn e nj populli,

  dinamikn e tij kulturore dhe prirjet e mdha t nj shoqrie.

  Shrbimi q ata ofrojn, duke bashkngjitur antart e nj populli

  dhe duke i udhhequr, mund t jet baza

  pr nj projekt t qndrueshm transformimi dhe rritjeje,

  i cili gjithashtu nnkupton aftsin pr t'u ln vendin t tjerve

  n krkimin e s mirs s prbashkt.

  Por kjo gj degjeneron n populizm t mendur

  kur fillon t varet nga aftsia e dikujt pr t trhequr konsensus

  duke shfrytzuar politikisht kulturn e popullit,

  nn do shenj ideologjike, n shrbim t projektit personal

  dhe t qndrimit t dikujt n pushtet.

  Her t tjera synon t grumbulloj popullaritet

  duke nxitur prirjet m t ulta dhe egoiste t disa sektorve t popullsis.

  Kjo rndohet kur bhet, n forma t rnda apo delikate,

  nj nnshtrim i institucioneve dhe i ligjshmris.

  160. Grupet e mbyllura populiste shtrembrojn fjaln "popull",

  pasi n realitet ajo pr t ciln ata flasin,

  nuk sht nj popull i vrtet.

  N fakt, kategoria “popull” sht e hapur.

  Nj popull i gjall, dinamik me nj t ardhme

  sht ai q mbetet vazhdimisht i hapur ndaj sintezave t reja,

  duke marr at q sht ndryshe.

  Ai nuk e bn kt duke e mohuar vetveten,

  por prkundrazi me prirjen pr t'u vn n lvizje

  dhe pr t'u vn n dyshim, pr t'u zgjeruar,

  pasuruar nga t tjert dhe kshtu mund t prparoj.

  161. Nj tjetr shprehje e degjeneruar t nj autoriteti popullor

  sht ndjekja e interesit t menjhershm.

  Nevojat popullore plotsohen pr t siguruar vota apo mbshtetje,

  por pa prparuar n nj angazhim t vshtir, t mundimshm dhe t vazhdueshm

  q u ofron njerzve burimet pr prparimin e tyre,

  duke qen n gjendje t mbajn jetn e tyre me prpjekjet dhe krijimtarin e tyre.

  N kt kuptim e kam thn qart se sht

  “larg nga un t propozoj nj populizm t paprgjegjshm”..

  Nga njra an, tejkalimi i pabarazis krkon zhvillimin e ekonomis,

  shfrytzimin e potencialit t do rajoni

  dhe kshtu sigurimin e barazis s qndrueshme.

  Nga ana tjetr, "planet asistenciale, me t cilt prballohen disa emergjenca,

  duhet t konsiderohen vetm si prgjigje t prkohshme".

  162. Tema e madhe sht puna.

  Ajo q sht vrtet popullore

  - sepse promovon t mirn e popullit -

  sht t'u sigurohet t gjithve mundsia pr t br

  q farat q Zoti ka mbjell te secili, aftsit e tij,

  iniciativat e tij, forcat e tij t mbijn.

  Kjo sht ndihma m e mir pr t varfrit,

  mnyra m e mir pr nj ekzistenc dinjitoze.

  Ndaj kmbngul n faktin se

  “t ndihmosh t varfrit me para duhet t jet gjithmon nj ila i prkohshm

  pr prballimin e emergjencave.

  Synimi i vrtet duhet t jet gjithmon t'u mundsohet atyre

  nj jet dinjitoze prmes puns”.

  Pr aq sa ndryshojn sistemet e prodhimit,

  politika nuk mund t heq dor nga qllimi

  pr t arritur q organizimi i nj kompanie t'i siguroj

  do personi nj mnyr pr t kontribuar

  me aftsit dhe angazhimin e tij.

  N t vrtet, “Nuk ka varfri m e keqe se ajo

  q shkaktohet nga mungesa e puns

  dhe nga mungesa e atij dinjiteti t garantuar nga puna”.

  N nj shoqri vrtet t prparuar,

  puna sht nj dimension i domosdoshm i jets shoqrore,

  sepse nuk sht vetm nj mnyr pr t fituar bukn,

  por edhe nj mjet pr rritjen personale,

  pr t krijuar marrdhnie t shndetshme,

  pr t'u shprehur, pr t ndar dhuratat,

  pr t' u ndjer bashkprgjegjs pr prmirsimin e bots d

  he, n fund t fundit, pr t jetuar si popull.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 11-08-2022 m 06:24

 9. #169
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI I PEST

  POLITIKA M E MIR.


  Vlera dhe mungesa e vizioneve liberale.
  163. Kategoria "pupull”, t cils i prket n nj mnyr t ngusht

  vlersimi pozitiv i lidhjeve komunitare dhe kulturore,

  zakonisht refuzohet nga vizionet individualiste liberale,

  n t cilat shoqria konsiderohet si nj shum e thjesht e interesave,

  q jan t ngjashm dhe eksistojn pr t gjith.

  Ata flasin pr respektimin e lirive,

  por ky respektim nuk sht i rrnjosur mjaft n shoqri

  e pr kt nuk sht i njejti pr t gjith,

  nuk sht dika e mir e prbashkt.

  N kontekste t caktuara, nga ana e tyre vjen shpesh

  akuza pr populizm ndaj t gjith atyre

  q mbrojn t drejtat e m t dobtve n shoqri.

  Pr kto vizione, kategoria "popull"

  sht dika e lartsuar n nivelin e nj mit,

  por n fakt nuk ekziston.

  Megjithat, n kt mnyr krijohet nj polarizim i panevojshm,

  pasi as kategoria "popull"dhe as kategoria "i afrmi"

  nuk jan kategori thjesht mitike apo romantike,

  t pajisur me at fuqi pr t prjashtuar

  ose prmuar organizimin shoqror,

  shkencn dhe institucionet e shoqris civile .

  164. Bamirsia-dashuria bashkon t dy dimensionet

  - at mitik dhe at institucional -

  pasi nnkupton nj rrug efektive

  q duhet t prshkruhet

  pr t t transformuar historin,

  duke krkuar t prfshihet gjithka:

  institucionet, ligjin, teknologjin,

  prvojn, kontributet profesionale,

  analizat shkencore, procedurat administrative,

  dhe kshtu me radh.

  Sepse “n fakt nuk ka jet private

  nse nuk mbrohet nga rendi publik;

  nj shtpi e ngroht nuk ka intimitet

  nse nuk sht nn mbrojtjen e ligjshmris,

  t nj gjendje qetsie t bazuar n ligj e forc

  dhe me kushtin e nj minimumi t mirqenies

  siguruar nga ndarja e puns,

  shkmbimet tregtare, drejtsia sociale

  dhe nga shtetsia politike”.

  165. Bamirsia-dashuria e vrtet sht n gjendje

  t'i prfshij t gjitha kto n prkushtimin e saj,

  dhe nse duhet t shprehet n marrdhnje me njri-tjetrin,

  ajo sht gjithashtu e aft t arrij

  te nj vlla dhe nj motr t largt dhe madje t injoruar,

  nprmjet burimeve t ndryshme

  q institucionet e nj shoqrie t organizuar, t lir dhe krijuese,

  jan t afta t gjenerojn.

  N kt rast konkret, Samaritanit t Mir

  i duhej edhe nj han q do t'i lejonte t zgjidhte

  at q ai vetm n at moment nuk ishte n gjendje t siguronte.

  Dashuria pr t afrmin sht realiste

  dhe nuk harxhon asgj q sht e nevojshme

  pr nj ndrrim t historis

  q synon t mirn e t m t mjerve t shoqris.

  Nga ana tjetr, ndonjher ka ideologji t majta

  ose doktrina sociale t kombinuara me zakone individualiste

  dhe procedura joefektive q jan vetm n dobi t nj pakice.

  Ndrkoh, turma e t braktisurve mbetet

  n mshirn e vullnetit t mir t mundimshm t pakics.

  Kjo tregon se sht e nevojshme t nxitet

  jo vetm nj prshpirtri vllazrore,

  por n t njjtn koh nj organizat botrore m efikase,

  pr t ndihmuar n zgjidhjen

  e problemeve urgjente t t braktisurve

  q vuajn dhe vdesin n vendet e varfra.

  Kjo nga ana tjetr nnkupton

  se nuk ka nj rrugdalje t vetme t mundshme,

  nj metodologji t vetme t pranueshme,

  nj recet ekonomike q mund t zbatohet

  n mnyr t barabart pr t gjith

  dhe kjo krkon dhe presupozon

  q edhe shkencat m rigoroze

  mund t propozojn rrug t ndryshme.

  166. E gjith kjo mund t ket pak rendsi

  nse humbasim aftsin pr t kuptuar

  se ka nevoj pr nj ndryshim t zemrave,

  t zakoneve dhe t stilit t jets njerzore.

  Kshtu ndodh kur propaganda politike,

  media dhe ndrtuesit e opinionit publik

  veprojn n favor t nj kulture individualiste dhe naive

  pr t garantuar interesat e paregulluara ekonomike

  dhe organizimet e shoqrive n shrbim t atyre

  q tashm kan shum pushtet.

  Prandaj, kritika ime ndaj paradigms teknokratike

  nuk do t thot se vetm duke kontrolluar ekseset e saj

  mund t jemi t sigurt, sepse rreziku m i madh

  nuk qndron te gjrat, te realitetet materiale,

  te organizatat, por te mnyra se si njerzit i prdorin ato.

  shtja sht dobsia njerzore,

  tendenca e vazhdueshme njerzore ndaj egoizmit,

  e cila sht pjes e asaj q tradita e krishter e quan "marrveshje":

  prirja e qenies njerzore pr t'u mbyllur

  n imanencn e vetes s tij, t grupit t tij,

  interesat e veta t vogla.

  Ky epsh nuk sht nj defekt i epoks son.

  Ka ekzistuar q kur njeriu ka qen njeri

  dhe thjesht transformohet,

  fiton mnyra t ndryshme ndr shekuj,

  duke prdorur mjetet q momenti historik i v n dispozicion.

  Por sht e mundur t dominohet me ndihmn e Zotit.

  167. Prkushtimi arsimor, zhvillimi i shprehive t solidaritetit,

  aftsia pr t menduar pr jetn e njeriut n mnyr m integrale,

  thellsia shpirtrore jan t nevojshme pr t'u dhn

  cilsi marrdhnieve njerzore,

  n mnyr q vet shoqria t reagoj ndaj padrejtsive t veta,

  devijimeve, abuzimeve ekonomike, teknologjike,

  pushteteve politike dhe mediatike.

  Ka vizione liberale q e shprfillin kt faktor t dobsis njerzore

  dhe imagjinojn nj bot q i prgjigjet nj rregulli t caktuar,

  i aft q n vetvete t siguroj t ardhmen

  dhe zgjidhjen e t gjitha problemeve.

  168. Tregu i vetm, me regullat e tij t vant,

  nuk zgjidh gjithka, megjithse ndonjher

  ka njerz q duan t'i besojm ksaj dogme

  t besimit neoliberal.

  sht nj mendim i varfr, i prsritur,

  q propozon gjithmon t njjtat receta

  prball do sfide q lind.

  Neoliberalizmi e riprodhon veten ashtu si sht,

  duke prdorur teorin magjike

  t “mbushjes-bollekut” apo “pikimit”

  – pa e emrtuar –

  si t vetmen mnyr pr t zgjidhur problemet sociale.

  Nuk kuptohet se "mbushja-bolleku”

  q shpallen si qellim t tregut,

  nuk e zgjidh pabarazin,

  e cila sht burimi i formave t reja t dhuns

  q krcnojn strukturn shoqrore.

  Nga njra an, nj politik ekonomike aktive

  sht e domosdoshme, pr t arritur

  "promovimin e nj ekonomie

  q favorizon diversifikimin produktiv

  dhe krijimtarin siprmarrse",

  n mnyr q t jet e mundur rritja e vendeve t puns

  n vend t reduktimit t tyre.

  Spekulimet financiare me parat e lehta

  si qllimi i tyre themelor vazhdojn t bjn krdi.

  Nga ana tjetr, "pa forma t brendshme t solidaritetit

  dhe besimit t ndrsjell,

  tregu nuk mund t kryej plotsisht funksionin e tij ekonomik.


  Dhe sot sht ky besim q ka pushuar s ekzistuari".

  Fundi i historis nuk ishte ajo q isht parashikuar

  dhe recetat dogmatike t teoris mbizotruese ekonomike

  rezultuan t mos ishin t pagabueshme.

  Brishtsia e sistemeve botrore

  prball pandemis ka nxjerr n pah

  se jo gjithka mund t zgjidhet me lirin e tregut

  dhe se, prve rehabilitimit t nj politike t shndetshme

  q nuk i nnshtrohet diktateve t financave,

  "ne duhet ta vm dinjitetin njerzor n qendrn

  dhe mbi at shtyll duhet t ndrtojm

  strukturat alternative shoqrore q na nevojten.

  169. N disa vizione ekonomike t mbyllura dhe monokromatike,

  duket se, pr shembull, lvizjet popullore

  q grumbullojn njerz t papun,

  t pasigurt dhe informal

  dhe shum t tjer q nuk prshtaten lehtsisht

  n kanalet tashm t krijuara,

  nuk e gjejn vendin e tyre.

  N fakt, ato krijojn forma t ndryshme

  t ekonomis popullore dhe prodhimit t komunitetit.

  sht e nevojshme t mendohet

  pr pjesmarrje sociale, politike dhe ekonomike

  t antarve t ktyre grupve,

  n mnyra t tilla "q prfshijn lvizjet popullore

  dhe gjallrojn strukturat qeveritare lokale,

  kombtare dhe ndrkombtare

  me at prrua energjie morale

  q lind nga prfshirja e t prjashtuarve

  n ndrtimin e nj fati t prbashkt".

  N t njjtn koh, sht mir t sigurohet

  “q kto lvizje, kto prvoja solidariteti

  q rriten nga posht, nga nntoka e planetit,

  t konvergojn, t jen m t koordinuara,

  t takohen”. Kjo, megjithat,

  pa e tradhtuar stilin e tyre karakteristik,

  sepse ata jan “mbjells ndryshimi,

  nxits t nj procesi n t cilin miliona veprime t vogla

  dhe t mdha konvergojn n mnyr krijuese,

  si n nj poezi”.

  N kt kuptim ata jan “poet social”,

  q punojn, propozojn, promovojn

  dhe lirojn sipas mnyrs s tyre.

  Me to do t jet i mundur zhvillimi integral njerzor,

  gj q krkon t kaprcejm

  “at ide t politikave sociale

  t konceptuar si nj politik ndaj t varfrve,

  por asnjher me t varfrit,

  t t varfrve dhe aq m pak t futur

  n nj projekt q i bashkon popujt”.

  Ndonse jan t bezdisshme,

  megjithse disa "mendimtar" nuk din

  t'i klasifikojn, duhet pasur guximin t pranoj

  se pa to "demokracia atrofizohet,

  bhet nominalizm, formalitet,

  humbet prfaqsimin, humbet trupin

  sepse e l popullin jasht n luftn e tij,

  do dit pr dinjitetin e tij, n ndrtimin e fatit t tij"
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 11-08-2022 m 13:29

 10. #170
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI I PEST

  POLITIKA M E MIR.


  Pushteti ndrkombtar.  170. M lejoni t prsris se kriza financiare e viteve 2007-2008

  ishte nj mundsi pr t zhvilluar nj ekonomi t re,

  m t vmendshme ndaj parimeve etike

  dhe pr nj rregullim t ri t aktivitetit financiar spekulativ

  dhe t pasuris virtuale.

  Por nuk ka pasur nj reagim q t na onte

  n rimendimin e kritereve t vjetruara

  q vazhdojn mjerisht t qeverisin botn".

  N t vrtet, duket se strategjit aktuale

  t zhvilluara m pas n bot,

  kan qen t orientuara drejt nj individualizmi m t madh,

  drejt nj integrimi m pak t vendosur,

  drejt nj lirie m t madhe

  pr t fuqishmit m t vrtet,

  q gjithmon gjejn nj mnyr pr t dal t padmtuar.

  171. Do t doja t kmbngulja mbi nj parim:

  Prkufizimi klasik i drejtsis

  sipas t cilit duhet t'i jepet secilit gjithka i takon atij,

  krkon q asnj individ apo grup njerzor

  nuk mund t konsiderohet i gjithfuqishm,

  i autorizuar ta shkel dinjitetin

  dhe t drejtat e individve apo t grupeve t tjera shoqrore.

  Ndarja e vrtet e pushtetit

  - politik, ekonomik, ushtarak, teknologjik e kshtu me radh -

  midis nj shumice subjektesh

  dhe krijimi i nj sistemi ligjor pr rregullimin

  e pretendimeve dhe interesave,

  sjell kufizimin e pushtetit.

  Megjithat, sot, panorama botrore

  na paraqet shum t drejta t rreme,

  dhe - n t njjtn koh -

  sektor t mdhenj t shoqris

  jan pa mbrojtje, dhe viktima me t vrtet

  t nj ushtrimi t keq t pushtetit".

  172. Shekulli i njzet e nj

  po prjeton nj humbje t pushtetit t shteteve kombtare,

  mbi t gjitha sepse dimensioni ekonomiko-financiar,

  me karakteristika transnacionale,

  priret t mbizotroj mbi politikn.

  N kt kontekst, zhvillimi

  i institucioneve ndrkombtare m t forta

  dhe t organizuara n mnyr m efektshme

  bhet i domosdoshm,

  e kjo krkon autoritete t prcaktuara

  n mnyr t paanshme

  nprmjet marrveshjeve ndrmjet qeverive kombtare,

  t pajisura edhe me fuqin pr t sanksionuar.

  Kur flasim pr mundsin e nj forme

  t autoritetit botror t rregulluar me ligj,

  nuk duhet t mendojm domosdoshmrisht

  pr nj autoritet personal.

  Megjithat, duhet t paktn t parashikohet

  krijimi i organizatave botrore m efektshme,

  t pajisura me autoritet

  pr t siguruar t mirn e prbashkt botrore,

  zhdukjen e uris dhe mjerimit

  dhe mbrojtjen e sigurt t t drejtave themelore t njeriut.


  173. N kt kndvshtrim,

  kujtoj se sht e nevojshme

  nj reform "e Organizats s Kombeve t Bashkuara

  si edhe e arkitekturs ndrkombtare ekonomike dhe financiare,

  n mnyr q konceptit t familjes s kombeve

  t'i jepet nj prmbajtje reale".

  Pa dyshim, kjo presupozon kufizime t sakta ligjore,

  q t mos jet e mundshme t mendohet

  q ato organizata ndrkombtare

  t jen autoritete t kooptuar vetm nga disa vende

  dhe, n t njjtn koh,

  pr t parandaluar imponimet kulturore

  apo zvoglimin e lirive thelbsore

  t kombeve m t dobta pr shkak t dallimeve ideologjike.

  N fakt, bashksia ndrkombtare sht

  nj bashksi juridike e themeluar mbi sovranitetin e do shteti antar,

  pa lidhje vartse q mohojn ose kufizojn pavarsin e tij.

  Por detyra e Kombeve t Bashkuara,

  nisur nga postulatet e Preambuls dhe nenet e para

  t Karts s saj Kushtetuese,

  mund t shihet si zhvillim dhe promovim i sovranitetit t ligjit,

  duke ditur se drejtsia sht nj kusht i domosdoshm

  pr realizimin e idealit t vllazris universale.

  Duhet t sigurohet dhe garantohet

  sundimi i pakundrshtueshm t ligjit

  dhe rikthimi e palodhshm ndaj negociatave,

  ndaj shrbimeve t mira

  dhe ndaj vendimeve t marra nga kta institucione,

  si propozohet nga Karta e Kombeve t Bashkuara,

  si nj norm e vrtet ligjore themelore".

  sht e nevojshme t shmanget legjitimimi i ksaj Organizate,

  duke qen t bindur se problemet

  dhe mangsit e saj

  mund t prballohen, t analizohen, dhe t zgjidhen bashkrisht.


  174. Duhet guxim dhe bujari

  pr t vendosur lirisht disa qllime t prbashkta

  dhe pr t siguruar prmbushjen

  e disa normave thelbsore n mbar botn.

  Q kjo t jet vrtet e dobishme,

  "nevoja pr t mbajtur besimin

  n angazhimet e marra (pacta sunt servanda)"

  duhet t mbshtetet,

  n mnyr q t shmanget

  "tundimi pr t'iu drejtuar ligjit t forcs

  dhe jo forcs s ligjit".

  Kjo krkon forcimin e instrumenteve rregullatore

  pr zgjidhjen paqsore t mosmarrveshjeve,

  n mnyr q t forcohet shtrirja

  dhe natyra e tyre e detyrueshme.

  Ndr kto instrumente legjislative

  duhet t favorizohen marrveshjet shumpalshe

  ndrmjet shteteve, sepse ato garantojn m mir

  q marrveshjet dypalshe kujdesin

  pr nj t mir t prbashkt vrtet universale

  dhe mbrojtjen e shteteve m t dobta.

  175. Fal Zotit, shum grupe dhe organizata t shoqris civile

  ndihmojn pr t kompensuar dobsit e komunitetit ndrkombtar,

  mungesn e koordinimit t tij n situata komplekse,

  mungesn e vmendjes ndaj t drejtave themelore t njeriut d

  he ndaj situatave shum kritike t disa grupeve.

  Kshtu, parimi i subsidiaritetit merr nj shprehje konkrete,

  e cila garanton pjesmarrjen dhe veprimin e komuniteteve

  dhe t organizatave t nivelit m t ult,

  t cilat veprojn me shtetin n mnyr plotsuese.

  Shum her ata bjn prpjekje t lavdrueshme

  duke menduar pr t mirn e prbashkt

  dhe disa nga antart e tyre arrijn

  deri aty sa kryejn vepra vrtet heroike,

  t cilat tregojn se sa njerzimi yn

  sht ende i aft t kryej vepra shum t bukura.

 11. #171
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI I PEST

  POLITIKA M E MIR.


  Marrdhnie shoqrore themeluat mbi mirsi dhe dashuri sociale dhe politike.  176. Pr shum njerz, politika sot sht nj fjal e keqe

  dhe nuk mund t injorohet se ky mendim

  sht pasoja e nj realiteti, sepse nn fjaln "politike"

  shpesh fshihen gabimet, korrupsioni,

  mungesa t kompetencave t disa politikanve.

  Ksaj i shtohen edhe strategjit

  q synojn ta dobsojn at,

  ta zvendsojn me ekonomin

  ose ta dominojn me ndonj ideologji.

  E megjithat, a mund t funksionoj bota pa politik?

  A mund t gjendet nj mnyr efektshme

  pr t krijiuar nj vllazri universale

  dhe nj paqe sociale pa nj politik t mir?

 12. #172
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI I PEST

  POLITIKA M E MIR.


  Marrdhnie shoqrore themeluat mbi mirsi dhe dashuri sociale dhe politike.

  1. Politika q na nevojtet.
  177. M lejoni t ritheksoj se "politika

  nuk duhet t'i nnshtrohet ekonomis

  dhe ekonomia nuk duhet t'i nnshtrohet diktateve

  dhe paradigms s efikasitetit t teknokracis".

  Edhe pse duhet t refuzohen keqprdorimi i pushtetit,

  korrupsioni, mosrespektimi i ligjeve dhe mungesa e competencave,

  "nuk mund t justifikohet nj ekonomi pa politik,

  e cila do t ishte e paaft pr t mbshtetur ]

  dhe pr t vn n loj nj logjik tjetr

  t aft pr t qeverisur aspektet e ndryshme t krizs aktuale".

  Prkundrazi, "ka nevoj pr nj politik

  q mendon me nj vizion t gjer

  dhe q ndjek mundsi t re integrale,

  duke prfshir aspektet e ndryshme t krizs

  n nj dialog ndrdisiplinor".

  Mendoj pr nj politik t shndosh,

  t aft pr t reformuar institucionet,

  pr t'i bashkrenduar ato

  dhe pr t'i pajisur me praktika t mira,

  t cilat bjn t mundur tejkalimin

  e presioneve dhe plogshtis-inercis vicioze.

  Kjo nuk mund t'i krkohet ekonomis

  dhe as nuk mund t pranohet

  q ajo t marr pushtetin real t shtetit.

  178. Duke njohur shum forma t politiks s ult,

  q synon interesin e menjhershm,

  mbaj mend se "madhshtia e politiks

  shfaqet kur, n momente t vshtira,

  ajo vepron mbi bazn e parimeve t mdha

  dhe mendon e programon me nj vizion t hapur

  pr t arritur t mirn e prbashkt n planin afatgjat.

  Pushteti politik e ka shum t vshtir

  ta pranoj kt detyr n nj projekt pr nj komb

  dhe aq m tepr n nj projekt t prbashkt

  pr njerzimin e sotm dhe t ardhshm.

  T mendosh pr ata q do t vijn

  nuk u shrben qllimeve elektorale,

  por sht ajo q krkon drejtsia autentike,

  sepse, si kan msuar Ipeshkvijt e Portugalis,

  toka "e merr hua do brez q pastaj duhet t'ia kaloj brezit t ardhshm"

  179. Shoqria botrore ka mangsi serioze strukturore

  t cilat nuk mund t zgjidhen thjesht

  dhe shpejt me arna t rastsishme.

  Ka gjra q duhet t rinovohen

  dhe kan nevoj pr ndryshime,

  vendime n nivelin kombtar dhe ndrkombtar,

  programe dhe transformime t mdha.

  Vetm nj politik e shndosh

  mund t jet udhzuese e ktyre programve,

  duke prfshir sektort m t ndryshm

  dhe njohurit m t ndryshme.

  N kt mnyr, nj ekonomi

  e integruar n nj projekt politik, social, kulturor dhe popullor

  q synon t mirn e prbashkt

  mund t "hap rrugn drejt mundsive t ndryshme,

  t cilat nuk nnkuptojn ndalimin e krijimtaris njerzore

  dhe ndrrn e tij pr prparim,

  por kanalizimin e ksaj energjie n nj mnyr t re".
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 13-08-2022 m 06:14

 13. #173
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI I PEST

  POLITIKA M E MIR.


  Marrdhnie shoqrore themeluat mbi mirsi dhe dashuri sociale dhe politike.  2. Mirsia dhe dashuria n politikn.  180. T arrihet t njihet n do qenie njerzore nj vlla apo nj motr

  dhe q t krkohet n marrdhnje me ta

  nj miqsi shoqrore q prfshin t gjith,

  nuk shtl thjesht utopi.

  Krkohet n politikant q t jen t vendosur

  dhe t aft pr t gjetur rrug efektive

  pr t arritur kta qellime konkretisht

  dhe me t vrtet.

  do angazhim n kt drejtim bhet

  nj ushtrim i lart mirsie dhe dashurie.

  N t vrtet, nj individ mund t ndihmoj nj person n nevoj,

  por, kur bashkohet me t tjert

  pr t'i realizuar ata procese shoqrore

  q promovojn nj shoqrie vllazrore

  n t ciln gjithashtu mbretron drejtsia pr t gjith,

  ather ai hyn n "nj fushn m t gjer

  n t ciln mirsia dhe dashuria jan t vrteta

  e mund t flitet pr mirsin-dashurin politike".

  sht nj shtje e prparimit

  drejt nj rendi shoqror dhe politik,

  shpirti i t cilit sht bamirsia shoqrore.

  Edhe nj her ju ftoj t rivlersoni politikn,

  e cila "sht nj thirrje shum e lart,

  nj nga format m t muara t bamirsis,

  sepse krkon t mirn e prbashkt".

  181. T gjitha angazhimet q rrjedhin nga doktrina shoqrore e Kishs

  "jan nxjerr nga dashuria hyjnore,

  e cila, sipas msimit t Jezusit,

  sht prmbledhja e t gjith Ligjit (krh. Mt 22, 36-40).

  Kjo krkon t pranohet se "dashuria,

  e mbushur me gjeste t vogla t kujdesit t ndrsjell,

  prfshin n t njjtn koh, do angazhim

  t jets civile dhe t jets politike,

  dhe manifestohet n t gjitha veprimet

  q krkojn t ndrtojn nj bot m t mir".

  Pr kt arsye dashuria shprehet

  jo vetm n marrdhnie intime e t ngushta,

  por edhe n “makro-marrdhnie:

  marrdhnie shoqrore, ekonomike, politike”.

  182. Kjo bamirsi politike presupozon n njeriun

  nj prparim social q shkon prtej do mentaliteti individualisht

  duke zhvilluar nj ndjeshmrin shoqrore.

  "Bamirsia sociale bn q t duam t mirn e prbashkt

  dhe t krkojm me t vrtet t mirn e t gjith njerzve,

  t konsideruar jo vetm individualisht,

  por edhe n dimensionin social q i bashkon ata.

  "Secili sht plotsisht person

  kur i prket nj populli dhe n t njjtn koh

  nuk ka popull me t vrtet pa respekt pr fytyrn e do personi.

  Popull dhe person jan terma korrelativ.

  Megjithat, sot ka nj prpjekje pr t reduktuar

  termi popull n nj dimension individualist,

  lehtsisht t dominuar nga pushtete

  q synojn interesa t paligjshme.

  Politika e mir krkon mnyra

  pr t ndrtuar komunitete

  n nivele t ndryshme t jets shoqrore,

  n mnyr q t ribalancohet

  dhe riorientohet globalizimi

  pr t shmangur efektet e tij shprbrse.

 14. #174
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  150

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  e ke gabim Populli nuk eshte kategori mitike.
  Fraza dhe fjale pa kuptim keshkruar.
  Popull d.t.th., : nga fjalori i Oxfordit: human beings making up a group or assembly or linked by a common interest.

 15. #175
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI I PEST

  POLITIKA M E MIR.


  Marrdhnie shoqrore themeluat mbi mirsi

  dhe dashuri sociale dhe politike.  3. Dashuri e efektshme.


  183. Duke u nisur nga dashuria shoqrore,

  sht e mundur q t shkohet dreit nj qytetrimi t dashuris,

  pr t cilin t gjith mund t ndihemi t thirrur.


  Dashuria-bamirsi, me dinamizmin e saj universal,

  mund t ndrtoj nj bot t re,

  sepse nuk sjt nj ndjenj sterile,

  por mnyra m e mir pr t arritur rrug

  t efektshme zhvillimi pr t gjith.

  Dashuria shoqrore sht nj forc

  e aft t nxis rrug t reja

  pr t prballuar problemet e bots s sotme

  e pr t prtrir thellsisht nga brenda

  struktura, organizata shoqrore, rende publike.

  184. Dashuria-bamirsia sht n zemr

  t do jete t shndetshme dhe t hapur shoqrore.

  Megjithat sot deklarohet leht parndsia e saj

  pr ti interpretuar dhe drejtuar prgjegjsit morale.

  sht shum m tepr sesa nj sentimentalizm subjektiv,

  nes ajo shoqrohet m nj angazhim ndaj t vrtets,

  n mnyr q t mos jet lehtsisht

  pre e emocioneve dhe t opinioneve t rastsishme t subjekteve.

  Marrdhnia e saj me t vrtetn

  favorizon te dashuria-bamirsi universalizmin e saj

  dhe kshtu e ruan at nga kufizimi

  vetm brenda nj fush t ngusht dhe private marrdhniesh.

  Prndryshe do t prjashtohet prej planeve

  dhe proceseve t ndrtimit t nj zhvillimi njerzor

  n prmasa universale, n dialogun

  mes dijeve dhe veprueshmrive.

  Pa t vrtetn emocioni zbrazet

  nga prmbajtja marrdhnore dhe shoqrore.

  Prandaj, hapja ndaj t vrtets

  e mbron dashurin-bamirsi

  nga nj besim i rrem, q e privon

  prej frymmarrjes njerzore dhe universale.

  185. Dashuria-bamirsi ka nevoj pr dritn e t vrtets

  q ne vazhdimisht krkojm

  dhe kjo drit sht ajo e arsyes dhe e fes,

  pa relativizma.

  Kjo gjithashtu nnkupton zhvillim e shkencave

  dhe kontributin e tyre t pazvendsueshm

  me qllim t gjetjes s rrugve konkrete

  dhe m t sigurta pr t arritur rezultatet e dshiruara.

  N fakt kur bhet fjal pr t mirn e t tjerve,

  nuk mjaftojn qllimet e mira,

  por bhet fjal pr t arritur

  n mnyr t efektshme at

  pr t ciln ata dhe kombet e tyre an nevoj pr tu realizuar.

 16. #176
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI I PEST

  POLITIKA M E MIR.


  Marrdhnie shoqrore themeluat mbi mirsi

  dhe dashuri sociale dhe politike.

  4. Aktiviteti i dashuris poitike.  186. Ekziston e ashtuquajtura dashuri spontane,

  veprimet e t ciln lindin drejtprdrejt nga virtyti i dashuris-bamirsi

  dhe u drejtohen personave dhe popujve.

  Pastaj ekziston nj dashuri e diktuar,

  aktet e t cils na shtyjn q t krijojm

  institucione m t shendetshme,

  rende m t drejta, struktura m solidare.

  Nga kjo rrjeh q sht nj akt dashurie

  po aq i domosdoshm edhe angazhimi

  q ka pr qllim ta organizoj

  e ta strukturoj shoqrin n mnyr

  q i afrmi t mos gjendet n mjerim.


  sht deashuri-bamirsi

  t qndrosh afr nj personi q vuan

  dhe sht gjithashtu dashuri-bamirsi

  gjithka q dikush, edhe pa pasur

  kontakt drejtprdrejt me at person,

  pr t ndrysshuar kushtet shoqrore

  q atij i shkaktojn vuajtje.


  Nse dikush ndihmon nj t moshuar

  pr t kaluar nj lum dhe kjo sht dashuri-bamirsi e mrekullueshme

  politikani ndrton pr t nj ur,

  edhe kjo sht dashuri-bamirsi.

  Nse dikush ndihmon tjetrin

  duke i dhn pr t ngrn,

  politikani krijon nj pun pr t

  dhe ushtron nj form shum t lart bamirsie

  q fisnikron veprimin e tij politik.


  5.Sakrificat e dashuris.


  187. Kjo dashuri-bamirsi,

  zemra e shpirtit t politiks,

  sht gjithmon nj dashuri preferenciale pr t fundmit,

  e cila qndron pas do veprimi

  t ndrmarr n favor t tyre.

  Vetm me nj vshtrim, horizonti

  i t cilit t shndrrohet nga dashuria-bamirsi

  q e shtyn at t dalloj dinjitetin e tjetrit,

  t varfrit njihen dhe vlersohen

  n dinjitetin e tyre t pamas,

  respektohen n stilin dhe kuturn e tyre,

  dhe pr kt arsye integrohen

  me t vrtet n shoqri.

  Ky vshtrim sht thelbi i shpirtit autentik t politiks.

  Duke nisur prej aty,

  shtigjet q hapen, jan t ndryshme

  nga ato t nj pragmatizmi t pashpirt.

  Pr shmbull, nuk mund t trajtohet skandali i varfris

  duke promovuar strategji kontrolli

  q vetm i sigurojn t varfrit

  n qenie t zbutura dhe t padmshme.

  Sa trishtuese sht t shohsh q,

  prapa veprave t supozuara altruiste,

  tjetri reduktohet q t bhet pasiv.

  Ajo q nevojtet sht

  q t kt kanale t ndryshme shprehjeje

  dhe pjesmarrjeje shoqrore.

  Edukimi sht n shrbim t ksaj ecjeje,

  n mnyr q do qenie njerzore

  t bhet arkitekti i fatit t tij.

  Ktu parimi i subsidiaritetit,

  i pandashm nga parimi solidaritetit,

  tregon vlern e tij.

  188. Prej ktu lind nevoja urgjente

  pr t gjetur nj zgjidhje pr gjithka

  q sulmon t drejtat themelore t njeriut.

  Politikant jan t thirrur

  q t kujdesen pr brishtsin,

  brishtsin e popujve dhe t personave.

  T kujdessh pr brishtsin

  do t thot forc dhe butsi,

  do t thot luft dhe frytshmri

  n mes t nj modeli funkcionalist

  dhe privatist q t on

  n mnyr t pashmangshme

  n kulturn e skarkos.(...)

  Do t thot t marresh prgjegjsin

  pr t tashmen n situatn e saj

  m mnjanuese dhe shqetsuese

  dhe t jesh n gjendje

  ta veshsh at me dinjitet.

  N kt mnyr, sigurisht

  q zhvillohet nj aktivitet intensiv,

  sepse gjithka duhet t bhet

  pr t mbrojtur gjendjen

  dhe dinjitetin e personit njerzor.

  Politikani sht nj realizues,

  sht nj ndrtues me objektiva t medha,

  m nj vshtrim t gjer,

  realistik dhe pragmatik,

  edhe prtej vendit t tij.

  Shqetsimet kryesore t nj politikani

  nuk do t duhej t ishin

  ato t shkaktuara nga vnia nn hetim,

  por nga fakti se nuk ka gjetur

  nj zgjidhje efektive

  pr fenomenin e prjahstimit shoqror

  dhe ekonomik,

  me pasojat e tij t trishtueshme

  t trafikimit t qenieve njerzore,

  t tregtis s organeve

  dhe t indeve njerzore,

  t shfrytzimit seksual t fmijve,

  t puns skllavruese,

  prfshir prostitucionin,

  trafikimin e drogs dhe t armve,

  terrorizmin dhe krimin e organizuar ndrkombtar.

  I till sht rendi i madhsis

  s ktyre situatave

  dhe numri i jetve t pafajsme t prfshira,

  sa duhet t shmangim do tundim

  pr t rne n nj nominalizm deklamues

  e nj efekt qetsues t ndrgjegjeve.

  Duhet t kujdesemi q institucionet tona

  t jen me t vrtet t efektshme

  n luftn kundr t gjitha ktyre fatkeqsive.

  Kjo gj bhet duke shfrytzuar

  n mnyr inteligjente

  burimet e medha t zhvillimit teknologjik.

  189. Jemi ende larg nga globalizimi

  t t drejtave m thelbsore t njeriut.

  Pr kt arsye, politika botrore

  nuk mund t mos vendos

  midis objektiave t saj kryesore

  dhe t patjetrsueshm t eliminimit efektiv t uris.

  N fakt kur spekulimi finaciar

  ndikon n mimin e ushqimeve

  duke i trajtuar at si nj mall fardo,

  miliona persona vuajn

  dhe vdesin urie.

  Nga ana tjetr, tonelata me ushqime

  hidhen posht. Kjo prbn

  nj skandal t vrtet.

  Uria sht kriminale,

  t ushqyerit sht nj e drejt e patjetrsueshme.

  Shum her, ndrsa zhytemi

  n diskutime semantike apo ideoogjike,

  ljojm ende q t kt vllezr dhe motra

  q vdesin urie dhe etje,

  pa ati mbi kok apo pa pasur mundsi q t mjekohen.

  S bashku m kto nevoja themelore

  t paplotsuara,

  trafikimi i qenieve njerzore

  sht nj tjetr turp pr njerzimin

  q politika ndrkombtare

  nuk duhet t vazhdoj ta toleroj,

  prtej fjalimeve dhe qllimeve t mira.

  sht minimumi i domosdoshm.  6.Dashuria q integron dhe mbledh


  190. Dashuria-bamirsi politike

  shprehet gjithashtu n hapjen ndaj t gjithve.

  Sidomos ai q ka prgjegjsin

  pr t qeverisur,

  sht i thirrur q t heq dor nga ajo q e pengon takimin

  dhe krkon puqjen t paktn n disa tema.

  Ai di t dgjoj kndvshtrimin e tjetrit,

  duke lejuar q secili t kt hapsirn e vet.

  Me heqjen dor dhe me durim

  nj qeveritar mund t favorisoj

  krijimin e atij shumfaqshi t bukur

  ku t gjith gjejn nj vend.

  N kt fush nuk funkcionojn

  bisedimet e tipit ekonomik.

  sht dika m shum,

  sht nj shkmbim ofertash

  n favor t s mirs s prbashkt.

  Duket nj utopi naive,

  por nuk mund theqim dor

  nga ky objektiv shum i lart.

  191. Ndrsa shohim

  se do lloj intolerance fondamentaliste

  dmton marrdhnjet

  midis personave, grupeve, dhe popujve,

  le t angazhohemi pr t jetuar

  dhe pr tu msuar t tjerve

  vlern e respektit,

  dashurin e aft pr t pranuar do ndryshim,

  prparsin e dignjitetit

  t do qenie njerzore ndaj do ideje,

  ndjenjem praktike dhe madje edhe mkati t tij.

  Ndrsa n shoqrin aktuale

  fanatizmat, logjikat e mbyllura dhe fragentimi shoqror e kulturor

  prhapen n shoqrin e sotme,

  nj politikan i mir hedh hapin e par

  me qllim q t gjith t dgjohen.

  sht e vrtt q ndryshimet krijojn konflikte,

  por uniformiteti krijon asfiksi

  dhe bn q t glltitemi kulturalisht.

  T bjm t mundur q t mos jetojm

  t mbyllur n nj fragment realiteti.

  192. N kt kontekst, dshiroj t kujtoj

  se, s bashku me t Madhin Imam Ahmad Al-Tayyeb-in

  u kemi krkuar arkitektve

  t politiks ndrkombtare

  dhe t ekonomis botrore

  q t angazhohen seriozisht

  pr t prhapur kulturn e tolerancs,

  t bashkjetess dhe t paqes;

  pr t ndrhyr sa m shpejt

  q t jet e mundur,

  pr ndalimin e derdhjes s gjakut t pafajshm.

  Dhe kur nj politik e caktuar

  mbjell urrejtje dhe frik ndaj kombeve t tjera

  n emr t s mirs s vendit t vet,

  duhet t shqetsohemi,

  t reagojm n koh

  dhe menjher t ndryshojm drejtim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 09-09-2022 m 08:42

 17. #177
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga Letra Enciklike e Paps Franesku VLLEZR T GJITH.

  KAPITULLI I PEST

  POLITIKA M E MIR.


  Marrdhnie shoqrore themeluat mbi mirsi

  dhe dashuri sociale dhe politike.


  7.M shum pjellori sesa rezultate.  193. Ndrsa kryen kt veprimtari t palodhshme,

  do politikan vazhdon t jet nj qenie njerzore.

  sht i thirrur q t jetoj dashurin

  n marrdhnje e tij t prditshme ndrpersonale.

  sht nj person q ka nevoje t kuptoj

  se bota moderne, n prsosmrin e vet teknike,

  priret ta racionalizoj gjithnj e m shum

  plotsimin e dshirave njerzore,

  t klasifikuara dhe t ndara

  midis shrbimeve t ndryshme.

  Gjithnj e m pak

  nj person thirret me emrin e vet,

  gjithnj e m pak do t trajtohet si person

  kjo qenie unike n bot,

  q ka zemrn e vet, vuajtjet e veta,

  problemet e veta, gzimet

  dhe familjen e vet.

  Do t’i njihen vetem

  smundjet e tij pr t’i shruar,

  mungesa e parave pr ta siguruar ato,

  nevoja e tij pr nj shtpi pr t’i dhn strehim,

  dshira e tij pr argtim

  dhe zbavitje pr t’i organizuar ato.

  Sidoqoft, “ta duash

  m t parndsishmin e qenieve njerzore si vlla,

  sikur n bot t mos kishte asnj tjetr prve tij,

  nuk sht humbje kohe”.

  194. Edhe n politik

  ka vend pr t dashur me butsi.

  “far ht butsia? sht dashuria

  q bhet e afrt dhe konkrete.

  sht nj lvizje q fillon nga zemra

  dhe arrin t syt, vesht, duart...

  Butsia sht rruga q kan ndjekur burrat

  dhe grat m t guximshme dhe m t forta”.

  N mes t veprimtaris politike,

  “m t vegjlit, m t dobtit, m t varfrit

  duhet t na zbusin:

  kan “t drejtn” q t na rrmbejn

  shpirtin dhe zemrn.

  Po, ata jan vllezrit tan

  dhe si t till duhet t’i duam dhe t’i trajtojm.

  195. Kjo na ndihmon q t pranojm

  se jo gjithmon bhet fjal

  pr t arritur rezultate t medha,

  q nganjher nuk jan t mundshme.

  N veprintarin poitike

  duhet t mbahet mend se

  “pavarsisht nga pamja e jashtm,

  do njeri sht jashtzakonisht i shenjt

  dhe meriton dashurin.

  Si pasoj, nse mund ta ndihmoj

  s paku nj personq

  t kt nj jet m t mir,

  kjo shfajson dhurimin e jets sime.

  sht dika e mrekullueshm

  q t jesh popull besnik i Hyjit.

  Deo ta arrim plotsin

  kur t’i shmbin muret

  dhe zemrat t na mbushen me fytyra e emra!”.

  Objektivat e medha

  t ndrruara n strategji,

  arrihen pjesrisht.

  Prtej ksaj, ata q duan

  dhe kan reshtur

  se kuptuari politikn si nj krkim pushteti,

  “mund t jemi t sigurt se asnj

  nga aktet tona t shqetsimit t sinqrtr pr t tjert

  nuk do t humbas,

  asnj prpjekje bujare nuk aht e kot

  dhe nuk shkon kot asnj ast durimii

  prjetuar me dhimbje.

  E gjitha kjo qarkullon prmes bots,

  si nj forc jetsore.

  196.Nga ana tjetr

  sht nj fisnikri e madhe

  t jesh n gjendje t fillosh procese,

  frytet e t cilave do t korren nga t tjert,

  me shpresn e vendosur n forcn e fsheht

  t s mirs q mbillet.

  Politika e mir bashkon dashurin me shpresn,

  me besimin n rezervat e t mirs

  q jan n zemrat e njerzve, pavarsisht gjithkaje.

  Prandaj, jeta autentike politike,

  q themlohet mbi t drejtn e mbi nj dialog t drejt mes subjekteve,

  riprtrihet me bindjen se do grua,

  do burr e do brez prmbajn n vetveten

  nj premtim q mund t leshoj

  energji t reja marrdhnore, intelektuale,kulturore dhe shpirtrore..

  197. E par n kt mnyr,

  politika sht m fisnike sesa dukja,

  marktingu apo format e ndryshme t maquillage-it mediatik.

  E gjith kjo nuk mbjell asgj

  prve prarjes, armiqsis,

  dhe nj skepticizmi t zymt

  t paaft pr t’iu apeluar nj projekti t prbashkt.

  Duke menduar pr t ardhmen,

  n disa momente t caktuara pyetjet duhet t jen:

  “Pr far qllimi? Ku sinoj vertt?”.

  Sepse pas disa vitesh,

  duke reflektuar pr t kaluarn,

  pyetja nuk do t jet:

  “Sa m kan miratuar,,

  sa m kan votuar,

  sa kan pasur nj imazh pozitiv pr mua?”.

  Pyetjet, mbase t dhimshme do t jen:

  “Me sa dashuri e kam br punn time?

  N far i kam ndihmuar popuj

  q t prparojn?

  far gjurm kam ln n jetn e shoqris?

  far lidhje reale kam krijuar?

  far forcash pozitive kam liruar?

  Sa paqe shoqrore kam mbjell?

  far kam prodhuar

  n vendin q m ishte besuar? 18. #178
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga LETRA ENCIKLIKE E ATIT T SHENJT FRANESKU

  MBI VLLAZRIN DHE MIQSIN SHOQRORE.

  KAPITULLI I GJASHT

  DIALOGU DHE MIQSIA SHOQRORE.


  198. Ti afrohemi njri- tjetrit, t shprehemi te njri- tjetri,

  ta dgjojm njri=tjetrin, ta shohim njri-tjetrin,

  ta njohim njri tjetrin, t prpiqemi ta kuptojm njri-tjetrin,

  t krkojm pika takimi e, gjith kjo prmblidhet n foljen dialogoj.

  Pr ta takuar dhe pr ta ndihmuar njri-tjetrin ,

  duhet t dialogojm.

  Nuk ka nevoj q t themi se pr far na shrben dialogu.

  Na mjafton t mendojm

  se far do t ishte bota pa dialogun e durueshm

  t kaq shum njerzve bujar,

  q i kan mbajtur t bashkuara familjet dhe bashksin.

  Dialogu kmbnguls dhe i guximshm

  nuk prbn lajm si prleshjet dhe konfliktet,

  e megjithathe pa u ndier e ndihmon botn

  pr t jetuar m mir.

  Shum m tepr sesa ne mendojm.  DIALOGU SHOQROR DEJT NJ KULTURE TE RE.


  199. Disa prpiqen q ti ikin realitetit

  duke u strehuar n nj bot private,

  kurse disa t tjer prballen me kt realitet

  me nj dhun shkatrruese,

  pr midis indifeerencs egoisike dhe protests s dhumshme

  egziston nj mundsi q sht gjithmon e mundur: dialogu.

  Dialogu midis brezave,

  dialogu n popull,

  sepse t gjith jemi popull,

  asftsia pr t dhn dhe pr t marr,

  duke mbetur t hapur ndaj t vrtets.

  Nj popull rritet kur pasurit e tij t ndryshme kulturore

  dialogojn n mnyr ndrtuese:

  kultura popullore dhe ajo universitare,

  kultura rinore dhe ajo artistike,

  kultura teknologjike dhe ajo ekonomike,

  kultura familjare dhe ajo mediatike.

  200. Dialogu shpesh ngatrohet me dika shum t ndryshme:

  nj sh.mbim i etur i opinioneve n rrjetet sociale,

  shum her i orientuar nga nj informacion mediatik

  jo gjithmon i besueshm.

  Jan thjesht monologje

  q ecin paralelisht,

  ndoshta duke iu imponuar vmendjes s t tjerve

  pr shkak t toneve t tyre t larta dhe agresive.

  Por monologjet nuk angazhojn asknd,

  deri n at pik sa prmbajtjet e tyre

  jo rrallher jan oportuniste dhe kontradiktore.


  201. Prhapja kumbuese

  e fakteve dhe e referencave

  n media, n realitet

  shpesh mbyll mundsit e dialogut,

  sepse lejon q t gjith,

  me justifikim e gabimeve t t tjerve,

  t mbajn t paprekura dhe pa ngjyrime

  idet, interesat dhe zgjedhjet e veta.

  Mbizotron zakoni

  i diskreditimit t shpejt t kundrshtarit,

  duke i atribuar atij epitete poshtruese,

  n vend q t bhet nj dialog

  i hapur dhe i respektueshm,

  n t cilin krkohet t arrihet nj sintez

  q shkon prtej.

  Me e keqja sht se kjo gjuh, e zakonshme

  n kontekstin mediatik t nj fushate politike,

  sht prgjithsuar kaq shum

  sa t gjith e prdorin at do dit.

  Debati shum her manipulohet

  nga interesa t caktuara

  q kan nj fuqi m t madhe

  dhe n mnyr t pandershme

  prpiqen t prkulin opinionin publik

  n favor t tyre.

  Nuk po i referohem vetm qevris aktuale,

  sepse kjo fuqi manipuluese

  mund t jet ekonomike,

  politike, mediatike, fetare ose e fardo lloji.

  Ndonjher justifikohet apo shfajsohet

  kur dinamika e saj prkon

  me interesat vetjake ekonomike ose ideologjike,

  por hert ose von

  kthehet kundr po ktyre interesave.


  202. Mungesa e dialogut bn

  q askush, n sektor t veant,

  t mos shqetsohet

  pr t mirn e prbashkt,

  por t shqtsohet m tepr

  q t marr avantazhet

  q ofron pushteti,

  ose, n rastin m t mir,

  t diktoj mnyrn e vet t menduarit.

  Kshtu bisedimet kthehen thjesht n negociata,

  n mnyr q secili t prvetsoj

  t gjitha fuqin dhe avantazhet

  m t mdha t mundshme,

  pa nj krkim t prbashkt

  q krijon t mirn e prbashkt.

  Heronjt e t ardhmes

  do t jen ata q do t jen n gjendje

  ta thyejn kt logjik jo t shndetshme

  dhe do t vendosin t mbshtesin me respekt

  nj fjal q sht mbushur me t vrtetn,

  prtej interesave personale.

  Dasht Zoti q kta heronj

  n mnyr t heshtur

  t jen duke dal n drit

  n zemrn e shoqris ton.
  T ndrtojm s bashku.


  203. Dialogu shoqror autentik

  prezupozon aftsin pr t respektuar

  knveshtrimin e tjetrit, duke pranuar mundsin

  q ai mund t prmbaj bindje

  ose interesa t ligjshme.

  Duke filluar nga identiteti i tij,

  tjetri ka dika pr pr t dhn

  dhe sht e dshirueshme

  q t thelloj dhe t ekspozoj pozicionin e tij

  n mnyr q debati publik t jet edhe m i plot.

  Kur nj person ose grup

  sht koherent me at q mendon,

  u prmbahet fort vlerave dhe bindjeve t veta,

  si dhe zhvillon nj mendim t vetin,

  n nj mnyr apo n nj tjetr

  kjo gj do ti sjell dobi shoqris.

  Por kjo gj ndodh vetm n masn

  n t ciln ky zhvillim bhet n dialog

  dhe n hapje ndaj t tjerve.

  N fakt n nj shpirt t vrtet dialogu,

  ushqehet aftsia pr t kuptuar

  domethnien e asaj q thot dhe bn tjetri,

  edhe pse ai nuk arrin

  ta paraqes at si bindje t vetn.

  Kshtu behemi t sinqert,

  nuk fshehim at q besojm ,

  nuk reshtim s dialoguari,

  s krkuari pika takimi

  dhe mbi t gjitha nuk reshtim

  s punuari dhe s angazhuari s bashku.

  Diskutimi s bshku,

  nse u jep vrtet hapsir t gjithve

  dhe as nuk manipulon

  e as nuk e fsheh informacionin,

  sht nj stimul i vazhdueshm

  q mundson arritjen e t vrtets

  n mnyr m t prshtatshme,

  ose t paktn n shprehjen e saj

  n mnyr m t qart.

  Parandalon q sektort e ndryshm

  t marrin nj pozicion,

  t rehatshm dhe vetmjaftueshm,

  n mnyrn e tyre t t parit

  t gjrave dhe n interesat e tyre t kufizuara.

  Mendojm se ndryshimet jan krijuese,

  krijojn tension

  dhe prparimi i njerzimit qndron

  pikrisht n zgjidhjen e nj tensioni.


  204. Sot ekziston bindja

  se, prve zhvillimeve specializur shkencore,

  sht i nevojshm komunikimi midis disiplinave,

  pasi realiteti sht nj,

  megjithse mund t trajtohet nga kndvshtrime

  dhe me metodologji t ndryshme.

  Rreziku q prparimi shkencor

  t konsiderohet sot qasje e vetme e mundshm

  pr t kuptuar nj aspekt t jets,

  t shoqris dhe t bots

  nuk duhet t neglizhohet.

  N vend t ksaj nj studiues

  q prparon me frytshmri n analizn e tij

  dhe sht gjithashtu i gatshm

  q t njoh prmasa t tjera t realitetit

  q ai hulumton,

  fal puns s shkencave dhe t dijve t tjera

  i hapet njohjes s realitetit

  n mnyr m trsore dhe t plot.


  205. N kt bot t globalizuar

  mediat mund t ndihnojn

  q t ndihemi afr njri tjetrit,

  q t na bjn t perceptojm

  nj ndjenj t riprtrir

  njesje t familjes njerzore

  q na shtyn drejt solidaritetit dhe angazhimit serioz

  pr nj jet m dinjitoze.

  Mund t na ndihmojn n kt vanrisht sot,

  kur rrjetet e komunikimit njerzor

  kan arritur zhvillime padgjuara.

  N veanti, interneti mund t ofroj

  mundsi m t mdha

  pr takim dhe solidaritet midis t gjithve,

  dhe kjo sht nj gj e mir,

  sht nj dhurat e Zotit.

  Sidoqoft sht e nevojshme

  q format aktuale t komunikimit

  t na orientojn efektivisht

  drejt takimit bujar,

  krkimit t sinqert t s vrtets s plot,

  shrbimit, afrsis me m t fundmit,

  angazhimit pr t ndrtuar t mirn e prbashkt.

  N t njejtn koh,

  si kan treguar Ipeshkvijt e Australis,

  nuk mund t pranojm

  nj bot digjitale t projektuar

  pr t shfrytzuar dobsin ton

  dhe pr t nxjerr m t keqen prej njerzve.

 19. #179
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga LETRA ENCIKLIKE E ATIT T SHENJT FRANESKU

  MBI VLLAZRIN DHE MIQSIN SHOQRORE.

  KAPITULLI I GJASHT

  DIALOGU DHE MIQSIA SHOQRORE.

  THEMELI I KONSENSUSIT.  206. Relativizmi nuk sht zgjidhja.

  Nn velin e nj tolerance t supozuar,

  ai prfundon duke favorizuar faktin

  se vlerat morale interpretohen nga t fuqishmit

  sipas bindjeve t momentit.

  N fund t fundit,

  nse nuk ka t vrteta objektive

  dhe as parime t prcaktuara,

  prve plotsimit t aspiratave personale

  dhe t nevojave t momentit,

  nuk mund t mendojm

  se do t mjaftojn programet politike apo forca e ligjit,

  kur sht kultura ajo q prishet

  dhe nuk njihet m asnj e vrtet objektive

  apo parim universalisht i vlefshm,

  ligjet do t kuptohen vetm

  si diktime arbitrare d

  he pengesa q duhen shmangur.


  207. A sht e mundur

  q ti kushtojm vmendje t vrtets,

  t krkojm t vrtetn

  q i prgjigjet realitetit ton t thell?

  far sht ligji pa bindjen e arritur

  prmes nj ecjeje t gjat reflektimi

  dhe urtie, q do qenie njerzore

  sht e shenjt dhe e paprekshme?

  Me qllim q nj shoqri t ket nj t ardhme,

  duhet t ket zhvilluar nj respekt t przemrt

  pr t vrtetn e dinjitetit njerzor,

  t cilit i nnshtrohemi.

  Ather nuk do ta vrasim diknd

  jo thjesht pr t shmangur prbuzjen shoqrore

  dhe peshn e ligjit,

  por pr bindje.

  sht nj e vrtet e domosdoshme,

  q e njohim me arsye dhe e pranojm me ndrgjegje.

  Nj shoqri sht fisnike dhe e respektuar,

  edhe sepse kultivon krkimin e t vrtets

  dhe lidhjen e saj me t vrtetn themelore.


  208. sht e nevojshme q t praktikohet

  demaskimi i modaliteteve t ndyshme t manipulimit,

  t shtrembrimit dhe t fshehjes s t vrtets

  n sferat publike dhe private.

  Ajo q ne e quajm e vrteta

  nuk sht vetm komunikimi i fakteve nga gazetaria.

  Para s gjitha hstl krkimi i bazave m t forta

  q qndrojn n themel t zgjedhjeve

  dhe t ligjeve tona.

  Kjo nnkupton pranimin

  se intelligjenca njerzore mund t tejkaloj interesat e momentit

  dhe t kuptoj disa t vrteta q nuk ndryshojn,

  t cilat ishin t vrteta prpara nesh

  dhe do t jen gjithmon.

  Duke hulumtuar natyrn njerzore,

  arsyeja zbulon vlera q jan universale, sepse rjedhin prej saj.


  209. Ndryshe a nuk mund t ndodh ndoshta

  q t drejtat themelore t njeriut,

  q sot konsiderohen t pakaprceshme,

  t mohohen nga pushtetart,

  pasi kan marr plqimin e nj populsie

  t prgjumur dhe t friksuar?

  As thjesht nj konsensus midis popujve t ndryshm,

  po aq i manipolueshm,

  nuk do t ishte i mjaftueshm.

  Kemi prova t bollshme pr gjith t mirn

  q jemi n gjendje t bjm,

  megjithat , n t njejtn koh,

  duhet t pranojm aftsin pr shkatlrrimin

  q kemi brenda vetes ton.


  A nuk sht individualizmi

  indiferent dhe i pamshirshm ,

  n t cilin kemi rn,

  rezultat i prtacis n krkimin e vlerave m t larta,

  t cilat tejlalojn nevojat momentale?

  Relativizmit i shtohet reziku

  q t pushtetshmit ose m t aftit

  t jen n gjendje t imponojn

  nj t vrtet t supozuar.

  Megjithat, prball normave morale

  q ndalojn t keqen e brendshme,

  nuk ka privilegje ose prjashtime pr asknd.

  T jesh Zoti i bots ose mjerani i fundit

  n faqn e dheut nuk prbn asnj ndryshim:

  prball krkesave morale jemi t gjith absolutisht t barabart.


  210. Ajo q na ndodh sot,

  duke na trhequr drejt nj logjike perverse dhe boshe,

  sht se ekziston nj asimilim i etiks dhe i politiks nga fizika.

  Nuk ekziston e mira dhe e keqja n vetvete,

  por vetm nj llogaritje e avantazhve dhe e disavantazheve.


  Zhvendosja e arsyes morale ka si pasoj

  q ligji nuk mund ti referohet

  nj konceptimi themelor e ideve sunduese.

  Ka zn fill nj degjejerim:

  nj rrafshim q shkon gjithnj m posht

  prmes nj konsensusi siprfaqsor dhe kompromentues.

  Si rrjedhoj, triumfon logjika e forcs.  Konsensusi dhe e vrteta.  211. N nj shoqri pluraliste,

  dialogu sht mnyra m e prshtatshme

  pr t njohur at q gjithmon

  duhet t afirmohet dhe respektohet,

  dhe q shkon prtej konsensusit t rastit.

  Po flasim pr nj dialog

  q duhet pasuruar dhe ndriquar nga arsyeja,

  nga argumente racionale,

  nga nj larmi perspektivash,

  nga kontribute njohurish dhe kndvshtrimesh t ndryshme

  dhe q nuk prjashton bindjen

  se sht e mundur t arrihen disa t vrteta themelore,

  t cilat duhet dhe do t duhej gjithmon

  q t mbshtetshin.

  Pranimi se duhet t ekzistojn disa vlera t prhershme,

  edhe pse jo gjithmon sht e leht q t njihen,

  i jp fortsi dhe qndrueshmri nj etike shoqrore.

  Edhe kur i kemi njohur dhe i kemi marr prsipr

  fal dialogut dhe konsensusit,

  shohim se kto vlera themelore

  tejkalojm do konsensus,

  i njohim si vlera q i tejkalojn kontekstet tona

  dhe kurr nuk mund t diskutohen.

  Mund t rritet kuptimi yn

  mbi domethnien dhe rndsin e tyre -

  dhe n kt kuptim konsensusi sht nj realitet dinamik

  por n vetveten ato vlersohen si t qndrueshme

  pr domethnien e tyre t brendshme.


  212. Nse nj gj e caktuar mbetet gjithmon

  e prshtatshme pr funcionimin e duhur t shoqris,

  a nuk ndodh sepse pas saj

  ekziston nj e vrtet e prhershme,

  t ciln inteligjenca mund ta kuptoj?

  N vet realitetin e qenies njerzore dhe t shoqris,

  n natyrn e tyre t thell,

  ekzistojn nj varg strukturash baz

  q mbshtesin zhvillimin dhe mbijetsn e tyre.

  Prej aty rrjedhin nevoja t caktuar

  q mund t zbulohen fal dialogut,

  edhe pse ato nuk jan krijuar

  n kuptimin e ngusht prej konsensusit.

  Fakti q disa norma jan t domosdoshme

  pr vet jetn shoqrore

  sht nj treguesi i jashtm

  se si ato jan dika thelbsisht e mir.

  Si pasoj, nuk sht e nevojshme

  q t vsh interesin shoqror dhe konsensusin

  kundr realitetit t nj t vrtet objektive.

  Kto t trija mund t bashkohen n mnyr harmonike

  kur, prmes dialogut,

  personat kan guximin

  q ti shkojn deri n fund t eshtjeje.


  213. Nse dinjiteti i t tjerve duhet t respektohet n do situat,

  kjo sht sepse ne nuk e shpikim

  apo nuk e supozojm kt dinjitet,

  por sepse n ta ka vrtet nj vler m t lart

  se gjrat materiale dhe rrethanat,

  q krkon ata t trajtohen n nj mnyr tjetrn.

  Q do qenie njerzore zotron

  nj dinjitet t patjetrsueshm

  sht nj e vrtet q i prgjigjet natyrs njerzore

  prtej do ndryshimi kulturor.

  Prandaj qenia njerzore zotron

  t njejtin dinjitet t padhunueshm

  n do epok historike

  dhe askush nuk mund t ndihet i autorizuar nga rrethanat

  q ta mohoj kt bindje apo t mos veproj si rrjedhoj.

  Inteligjenca mund t shqyrtoj realitetin e gjrave,

  prmes reflektimit, prvojs dhe dialogut,

  pr t njohur n kt realitet

  q e tejkalon bazn e disa krkesave t prgjithshme morale.


  214. Pr agnostikt,

  ky themel mund t duket i mjaftueshm

  pr tu dhn nj vlefshmri universale

  t t patundshme dhe t qndrueshme

  parimeve etike themelore dhe t panegociueshme,

  n mnyr q t parandaloj katastrofa t reja.

  Pr besimtart,

  natyra njerzore, burim parimesh etike,

  sht krijuar nga Hyji

  i cili, n fundd t fundit,

  u jep nj themel t shndosh ktyre parimeve.

  Kjo nuk krijon nj obsesion etik

  dhe as nuk i hap rrugn diktimit

  t asnj sistemi moral,

  pasi kto parime themelore dhe universalisht t vlefshme

  mund t ojn n krijimin

  e rregulloreve t ndryshme pratike.

  Prandaj gjithmon mbetet nj hapsir pr dialogun.

 20. #180
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,117
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prmbledje e doktrins shoqrore t Kishs Katolike.

  Nga LETRA ENCIKLIKE E ATIT T SHENJT FRANESKU

  MBI VLLAZRIN DHE MIQSIN SHOQRORE.

  KAPITULLI I GJASHT  DIALOGU DHE MIQSIA SHOQRORE.


  NJ KULTUR E RE


  215. Jeta sst arti i takimit,

  edhe pse n jet ka shum konflikte.

  Shum her i kam ftuar njerzit

  q t zhvillojn nj kultur takimi,

  q shkon prtej dialektikave

  q e vn njrin kundr tjetrit.

  sht nj jet q priret t formoj at poliedr

  q ka shum faqe, shum brenj,

  por t gjitha prbjn nj njesi t pasur me nuanca,

  sepse e tra sht m e madhe se nj pjes.

  Poliedri prfaqson nj shoqri

  n t ciln ndryshimet bashkjetojn

  duke u integruar, duke u pasuruar,

  dhe duke ndriuar njri-tjetrin,

  edhe pse kjo prfshin diskutime dhe mosbesim.

  N fakt, nga t gjith mund t msojm dika,

  askush nuk sht i padobishm,

  ashkush nuk sht i teprt.

  Kjo nnkupton prfshirjen e periferive.

  Ata q jetojn n to, kan nj kndvshtrim tjetr,

  shohin aspektet e realitetit

  q nuk njihen nga qndrat e pushtetit

  ku merren vendimet m prcaktuese.


  Takimi br kultur.

  216: Fjala “kultur” tregon dika q ka deprtuar te populli,

  te bindjet e tij m t thella dhe n stilin e tij t jets.

  Nse flasim pr nj “kultur” n popull,

  kjo sht m shum sesa nj ide apo nj abstraktim.

  Prfshin dshirat, entuziazmin

  dhe n fund nj stil jete q karakterizon at grup njerzish.

  Prandaj t flassh pr “kulturn e takimit”

  do t thot se, si popull, kemi pasion, dshirn pr t’u takuar,

  krkimin e pikave t takimit,

  ndrtimin e urave, planifikimin e dikaje q i prfshin t gjith.

  Kjo sht bre nj aspirat ose nj stil jete.

  Subjekti i ksaj kulture sht populli,

  jo nj sektor i shoqris

  q synon ta mbaj pjesn tjetr t qet

  me mjete profesionale dhe mediatike.

  217. Paqja shoqrore arrihet me pun,

  sht dika artizanale.

  Do t ishte m e leht

  q t prmbaheshim lirit dhe ndrishimet

  me pak dinakri dhe burime.

  Por kjo paqe do t ishte siprfaqsore dhe e brishte,

  jo fryt e nj kulture tkimi q e mbshtet at.

  Integrimi i realiteteve t ndryshme

  sht shum m i vshtir dhe i ngadalt,

  por edhe garancia e nj paqeje reale dhe t qndrueshme.

  Kjo nuk arrihet duke mbledhur s bashku t pastrit,

  pasi “edhe njerziit

  q mund t kritikohen pr gabimet e tyre,

  kan dika pr t ofruar

  q nuk duhet t nnvlersohet”.

  Dhe nuk konsiston n nj paqe

  q lind duke ua mbyllur gojn krkesave shoqerore

  ose duke i shmangur ata q bjn shum zhurm,

  sepse nuk sht “nj consensus n letr

  apo arritje n nj paqeje kalimtare

  pr nj pakic t knaqur.

  Ajo q ka rndsi sht t fillohen procese takimi,

  procese q mund t ndrtojn nj popull

  t aft pr t bashuar dallimet.

  T’i armatosim fmijt tan me armt e dialogut!

  T’u msojm atyre luftn e mir t takimit.


  Shija pr ta rinjohur tjetrin.


  218. Kjo gj krkon aftsin e zakonshme

  pr t’ia njohur tjetrit drejtn

  q t jet vetvetja dhe i ndryshm.

  Duke nisur nga kjo njohje

  q sht br kultur,

  bhet e mundur q t arrihet nj pakt shoqror.

  Pa kt njohje, zhvillohen mnyra t ndryshme

  q ojn n humbjen e do domethnjeje q ka tjetri,

  n brjen e tij i parndsishm

  dhe n mirnjohjne e asnj vlere q ai ka n shoqri.

  Pas refuzimit t disa formave t dukshme t dhuns,

  shpesh fshihet nj tjetr dhun m e holl:

  ajo e atyre q prmojn at q sht ndryshe,

  veanrisht kur krkesat e ktyre

  dmtojn n njfar mnyre

  interesat e tyre.

  219. Kur nj pjes e shoqris pretendon

  t shijoj gjithka ofron bota,

  sikur t varfrit t mos ekzistonin,

  kjo n nj moment t caktuar

  ka pasoja e saj.

  Injorimi i ekzistencs dhe i t drejtave t t tjerve

  hert a von shkakton nj form dhune ,

  shpesh t papritur.

  Endrat e liris, t barazis dhe t vllazris

  mund t qndrojn n nivelin e formaliteteve,

  sepse nuk jan efektivisht pr t gjith.

  Prandaj nuk bhet fjal vetm

  pr krkimin e nj takimi midis atyre

  q mbajn forma t ndryshme t pushtetit

  ekonomik, politik ose akademik.

  Nj takim real shoqror v

  n nj dialog t vrtet format e medha kulturore

  q prfaqsojn shumicn e popullsis.

  Shpesh propozimet e mira

  nuk bhen nga sektort m t varfruar,

  sepse paraqiten me nj veshje kulturore q nuk sht e tyre

  dhe me t ciln nuk mund t njihen t identifikuar.

  Si psoj, nj pakt shoqror realistik dhe prfshirs

  duhet t jet gjithashtu nj “pakt kulturor”,

  i cili respekton dhe supozon

  botkuptime, kultura dhe stile t ndryshme jete

  q bashkekzistojn n shoqri.


  220. Pr shembull, popujt me nj kulture t lasht autoktone vendali

  nuk jan kundr prparimit,

  edhe pse kan nj ide t ndryshme pr prparimin,

  shum her m humaniste

  se ajo e kulturs moderne t popujve t zhvilluar.

  Nuk sht nj kultur e orientuar

  pr avantazhin e atyre q jan n pushtet,

  t atyre q kan nevoj

  t krijojn nj lloj parajs n tok.

  Intoleranca dhe prbuzja ndaj kulturave popullore autoktone

  sht nj form e vrtet dhun,

  tipike e “etiistve” pa mirsi

  q jetojn duke gjykuar t tjert,

  Por asnj ndryshim autentik,

  i thell dhe i qndrueshm

  nuk sht i mundur nse nuk bhet

  duke filluar nga kulturat e ndryshme,

  kryesisht t t varfrve.

  Nj pakt kulturor prezupozon

  q t hiqet dor pr t kuptuar identitetin e nj vendi

  n mnyr monolite

  dhe krkon q ndryshueshmria t respektohet

  duke i ofruar asaj mnyra promovimi dhe integrimi shoqror.


  221. Ky pakt krkon gjithashtu

  q t pranohet mundsia

  e heqjes dor nga dika pr t mirn e prbashkt.

  Askush nuk mund t mbizotroj krejt t vtetn,

  as t knaq trsin e dshirave t veta,

  sepse, sepse ky pretendim

  do t na qonte n dshirn

  pr ta shkatruar tjetrin

  duke mohuar t drejtat e tij.

  Krkimi i nj tolerance t rreme

  duhet t’i hap rrug realizimit dialogues,

  t atyre q besojn

  se duhet t’u qendrojn besnjk parimeve t tyre,

  duke pranuar gjithashtu

  se edhe tjetri ka t drejt t prpiqet

  t jet besnik ndaj parimeve t veta.

  sht njohja e vrtet e tjetrit,

  t ciln vetm dashuria e bn t mundur

  dhe q do t thot ta vsh veten

  n vendin e tjetrit pr t zbuluar at q sht autentike,

  ose t paktn e kuptueshme, midis motivimeve dhe interesave t tij.  RIFITIMI I MIRSJELLJES.


  222. Individualizmi konsumist shkakton shum abuzime.

  T tjert bhen tjesht pengesa

  pr qetsin e kendshme vetjake,

  Kshtu prfundojn t’i trajtojn si bezdisje

  dhe agresiviteti rritet.

  Kjo theksohet dhe arrin

  n nivele acaruese n koh krize,

  n situata katastrofike, n momente t vshtira,

  kur shfaqet shpirti i “l t shptoj vetveten kush t mundet”.

  Sidoqoft sht edhe e mundur

  q t bhet zgjedhja pr t ushtruar mirsin.

  Ka njers q e bjn at dhe bhen yje n mes t ersirs.

  223. Shn Pali prmendte nj fryt t Shpirtit Shenjt

  me fjaln greke chrestotes (Gal. 5,22)

  e cila shpreh nj gjendje shpirtrorre

  jo t ashpr, t palatuar, t fort,

  por t mir, t mbl,

  q mbshtet dhe ngushllon.

  Personi q e zotron kt cilsi

  i ndihmon t tjert n mnyr

  q ekzistenca e tyre t jet m e durueshme,

  vanisht kur e mbajn peshn

  e problemeve, t urgjencave, dhe t anktheve t tyre.

  sht nj mnyr pr t trajtuar t tjert

  q shfaqet nj forma t ndryshme:

  si mirsi n sjellje, kujdes pr t mos lenduar me fjal ose gjeste,

  prpjekje pr t lethsuar peshn e t tjerve.

  Prfshin “fjal nxitjeje

  q ngushllojn, japin force dhe shtytje”,

  n vend t fjalve “q poshtrojn,

  trishtojn, acarojn dhe prbuzin”.

  224. Mirsjellja sht nj lirim nga mizoria

  q ndonjher deprton n mardhniet njerzore,

  nga ankthi q nuk na lejon t mendojm pr t tjert,

  nga urgjenca e shprqndruar

  q shprfill faktin se edhe t tjert

  kan t drejt t jen t lumtur.

  Sot rallher gjendet koh dhe energji

  pr t ndalur me qllim

  q t’i trajtojm mir t tjert,

  q t’u themi “me leje”, “m fal”, faleminderit.

  Megjithat, her pas here

  shfaqet mrekullia e nj personi t mir,

  i cili l menjan shqetsime dhe urgjencat e veta

  pr t kushtuar vmendje,

  pr t dhn nj buzqeshje,

  pr t thn nj fjal nxitse,

  pr t krijuar nj hapsir dgjimi

  n mes t kaq shum shprfiljeje.

  Kjo prpjekje,e jetuar do dit,

  sht e aft q t krijoj

  at bashkjetes t shndetshme

  q kaprcen keqkuptimet dhe parandalon konfliktet.

  Praktikat e mirsjelljes nuk sht nj detaj dytsor

  dhe as nj qndrim siprfaqsor ose borgjez.

  Meqense prezupozon vlersim dhe respekt,

  kur bhet kultur n nj shoqri

  shdrron thellsisht stilin e jets,

  mardhniet shoqrore,

  mnyrn e diskutimit dhe t ballafaqimit t ideve.

  Lehtson krkimin e konsensusit

  dhe hap rrug ku acarimi i shkatron t gjitha urat.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 08-10-2022 m 04:33

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •