Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Pasioni pr shkencn
  Antarsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280

  Bashkimi i Diaspores Shqiptare t Amerikes sht nj realitet apo ..

  Bashkimi i Diaspores Shqiptare t Amerikes sht nj realitet apo nj top i hedhur n fushe nga kryeministri Rama ?


  Nga Lek Gjoka

  Diaspora shqiptare sidomos n kontinentin e larget Amerikan e kaloi thjesht n nj heshtje dekleraten e kryeministrit shqiptar Rama n viziten e tij n Nju Jork kete vjeshte.
  Vertete kryeministri hodhi nj top n fushn e diaspores shqiptare po thjesht isht nj top n fush ku mungojn lojtaret, albitri dhe tifozat ndoshta edhe fusha !.
  Gjithesesi dshira e shqiptareve t Amerikes sht bashkimi i tyr rreth nj ombrele t prbashket kombtare q n fakt mungon ombrella por jo dshira e mir pr t ndrtuar nj ombrelle bashkimi midis tyre dhe shteteve ame Shqiprise e Kosovs.

  Po ti hedhin nj vshtrim t shkurtr diaspores shqiptare pas rrzimit t diktatures komunisteve dhe luftrave e konflikteve etnike n Kosove,Mal t Zi e Maqedoni do t na duket e pabesueshme se miliona shqiptare jan larguar nga trojet e tyre etnike dhe nuk jan rikthyer dot.Vetem n Republiken e Shqiprise nga tre milion banor q ka 1.33 milion ndodhen jasht saj.Pra nj e treta e popullsis ndodhet jashte Shqiprise dhe mbi 25 vjet qeverisje sa majtas e djathtas kto shqiptare jan par si shqiptare t dores s dyte nga keto qeveri me gjithe kontributin e madh financiar t tyre akoma sot e kesaj dit n Shqipri nuk ka as edhe nj Ministri pr Diasporen! Shqiptaret e diaspores q jan edhe truri i ikur i kombit shqiptar q nuk mbrohen as me t drejten q i afron Kushtetuta e Republikes s Shqiprise ku neni 8 e detyron shtetin shqiptar t mbroj t drejtat e shtetasve shqiptar me banim t prkohshm ose t prhershm jasht kufijve t vet si dhe tu siguroj ndihm shtetasve shqiptar q jetojn e punojn jasht shtetit pr t ruajtur e pr t zhvilluar lidhjet me trashgimin kulturore kombtare

  Sigurisht pas 1991 ka pasur disa orvatje pr afrimin e diaspores shqiptare me shtetin ame.N vitin 1995 u hodh nj ide pr diasporen q n 1996 mori nj risi me t madhe duk formuar edhe Institutin e Diaspors por q heshti n 1997 pas trazirave t shkaktuera nga firmat piramidale.Edhe n vitin 2006 n Strategjin Kombtare pr Diasporn dhe Emigracionin parashikohej se Kongresi i Par Diaspors do kishte prgjegjsin shqyrtimin e politikave aktuale pr mobilizimin e diaspors shqiptare, ku me prioritet do t shqyrtohen shtje si ruajtja e gjuhs dhe kulturs, fenomeni i ikjes s trurit dhe investimet n Shqipri. Pr jetsimin e projektit u harxhuan n total 35 mij euro. Nuk ka informacion zyrtar se far ndodhi me projektin dhe as strategjin, por risjellja n jet e ides s Kongresit t Diaspors q sot kryeministri Rama e quan thjesht Samit t Diaspores, sht tregues se asnjri prej angazhimeve nuk sht realizuar deri tani nga qeverite shqiptare.

  Mjaft pyetje mund t bhn se si do t bht ky Samit i Diaspores n muajin Mars 2016 n Tiran, kush do i prfaqsoj shqiptaret e diaspores s Amerikes, sa rol do t luaj politika n kete mes dhe ky samit do t jete vetem pr shqiptaret e larguar nga Republika e Shqiprise apo nga gjith trojet etnike shqiptare ?
  Deri tani qeveria e Kosoves(e cila ka edhe Ministri t Diaspores) nuk ka dhen asnj informacion pr kete Samit duke hedhur hije dyshimi se kryeministri Rama Samitin e Diaspores mund ta organizoje thjeshte q n nj t ardhme t afert t kete mundesi q neser me hyrjen e Shqiprise n BE t marre n dor voten e shqiptareve t Amerikes !..

  Gjithesesi topin e hedhur n fushn e diaspores shqiptare nga kryeministri Rama n Nju Jork uroj q n Mars t 2016 jo vetem t zhvilloje nj ndeshje t mir me pjesmarrjen e t gjith faktoreve shqiptare n trojet etnike dhe t jete e pa trukuar sepse vetem n ket menyr kjo "ndeshje" do t kete fryte t mira jo vetem pr Diasporen Shqiptare por edhe pr gjith kombin shqiptar q dshiron dhe ndrron ta realizoje bashkimin kombetar.


  Jacksonville Florida
  Tetor 2015

 2. #2
  Pasioni pr shkencn
  Antarsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280

  Pr: Bashkimi i Diaspores Shqiptare t Amerikes sht nj realitet apo ..


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •