Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Biznesi shqiptar: "Qeveria e Rilindjes po na merr shpirtin me gjoba e tatime"

  Tatimet, Biznesi ankohet pėr gjoba tė padrejta, 60 apelime nė ditė  Bizneset ankohen pėr gjoba tė padrejta qė tatimorėt po vendosin nė kuadėr tė luftės kundėr informalitetit. Madje, po vendosen gjoba pėr mungesė kase, tek subjektet qė tė gjitha transaksionet i kryejnė me bankė. Penalitetet shpesh herė abusive kanė rritur ndjeshėm numrin e apelimeve, qė arrijnė nė rreth 60 nė ditė.
  Biznesi denoncon gjobat arbitrare qė po vendosen nga tatimet nė kuadėr tė operacionit kundėr informalitetit. Gjoba pėr mungesėn e kasės fiskale po vendosen edhe te subjektet qė tė gjitha veprimet i kryejnė me bankė, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me ligjin.
  Bujar Bendo, pėrfaqėsues i biznesit: Njė grup kontrolli ka pėr detyrė qė tė shikojė qė ke kasė apo jo dhe ngelet tek kjo pjesė. Vjen fut kokėn tek subjekti, thotė ke kasė, nuk kam kasė, vė gjobėn. Pa marrė parasysh qė vetė ligji nuk ėshtė i tillė. Ligji thotė: Nėse njė subjekt kryen transaksione nė bankė atėherė nuk ka nevojė tė pajiset me kasė. Nuk bėhet njė gjykim i tillė. Librat janė tė deklaruar. Ēdo gjė ėshtė e verifikueshme, grupet e kontrollit nuk vazhdojnė logjikėn dhe verifikimin e dokumentacionit pėr subjekte tė tilla, por vetėm vendosin gjoba.
  Vendosja e gjobave ėshtė shoqėruar me numėr tė madh apelimesh. Sipas tė dhėnave, cdo ditė pranė drejtorisė sė apelimeve nė tatime mbėrrijnė rreth 60 apelime, kryesisht nga biznese tė vogla. Ndėrsa nė total, qė nga 1 janari i kėtij viti deri nė shtator numri i apelimeve ka arritur nė rreth 7 mijė, nga 2500 qė ka qenė nė tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė. Apelimet kanė tė bėjnė kryesisht me kundėrshtimet e biznesit ndaj zbatimit tė kontrolleve dhe funksionimit tė sistemit tatimore.

  ORA NEWS

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Biznesi shqiptar: "Qeveria e Rilindjes po na merr shpirtin me gjoba e tatime"

  Skanimi nė dogana, “Dorėzohet” Ministria e Financave pėrballė kėrkesave tė fasonėve  Fasonėt nuk do tė paguajnė dy herė pėr skanimin nė dogana dhe as sa herė qė mallrat kalojnė tranzit. Qeveria i ka gjetur tė drejta ankesta e tyre dhe pritet tė miratojė 6 pėrjashtime javėn e ardhshme. Por kostot e kėtyre pėrjashtimeve nuk do tė paguhen nga kompania koncensionare Rapiscan, por nga buxheti i shtetit.
  Pas kundėrshtimeve tė forta tė eksportuesve dhe importuesve pėr tarifėn e skanimit nė dogana, qeveria pritet tė miratojė javėn e ardhshme 6 ndryshime. Drafti ndodhet aktualisht nė zyrėn e Avokaturės sė Shtetit pėr t’u shqyrtuar nga pikėpamja ligjore.
  Arben Peci, kryetar i Dhomės Kombėtare tė Veshjeve: Kjo ėshtė njė ēėshtje e zgjidhur si dhe nėpėrmjet letrave qė i jemi drejtuar kryeministrit dhe dy ministrive pėrkatėse, jemi nė atė pikė pėr zgjidhjen e problemit. Besoj se punė ditėsh do tė kalojė nė qeveri apo parlament. Reduktimin e kėsaj tarife tė skanimit sic ėshtė heqja e kėsaj tarife pėr tranzitin nga Durrės nė Tiranė dhe aplikimin e kėsaj tarife vetėm njė herė, sepse aplikohet dhe nė import dhe nė eksport.
  Nė letrėn dėrguar kryeministri rama dhe dy ministrave cani dhe ahmetaj fasonėt theksojnė se tarifa e skanimit iu rrit kostot me 5 mijė deri 15 mijė euro nė vit, duke rreizkuar ti cojė drejt falimentit. Pėrjashtimet qė qeveria pritet tė miratojė tė mėrkurėn e ardhshme nuk do t’i paguajė kompania Rapiscan, por buxheti i shtetit.
  Shkėlqim Cani, 26 shtator 2015: Buxheti po, do tė ketė pjesėn e vet dhe sidomos nė 2-3 vitet e para do tė ketė pjesėn e vet dhe nė varėsi nga pėrjashtimet. Nė po bėjmė paksa mė shumė pėrjashtime nga ēmendohet, kėshtu qė do tė detyrohet qė buxheti tė mbulojė pjesėn e vet.

  ORA NEWS

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Biznesi shqiptar: "Qeveria e Rilindjes po na merr shpirtin me gjoba e tatime"

  Shqetėsimet, Investitorėt e huaj: Administratat tatimore abuzon me kontrollet  Investitorėt e huaj nė Shqipėri i listuan zyrtareve te qeverise shqetesimet tė cilat kryesisht lidhen me administraten tatimore, korrupsionin dhe ligjet. Investitorėt e huaj te cilat kane konstatuar ne raportin e 2015 se 50 perqind e kontrolleve nuk kane baze ligjore, i adresuan qeverise kerkesen pėr njė sjellje mė dinjitoze tė punonjėsve tatimore. Ministri Ahmetaj mori pėrsipėr barrėn e zgjidhjes sė problemeve duke pranuar ekzistencėn e tyre.
  Investitorėt e huaj kėrkojnė nje qasje me korrekte nga inspektorėt tatimorė, luftė korrupsionit dhe mė vetėpėrmabjtje nė ndryshimet ligjore tė sistemin e taksave. Gjatė prezantimit tė raportit pėr klimėn e tė bėrit biznes nė Shqipėri pėr 2015 Presidenti i Shoqatės sė Investitorėve tė Huaj apeloi qė tė bėhet mė shumė kujdes me sjelljen e tatimorėve
  “Kėtu jeni para njerėzve qė paguajnė taksa rregullisht dhe e pranojmė luftėn e nisur kundėr informaliteit, por kjo ėshtė tjetėr gjė dhe ajo qė na intereson mė shumė ėshtė sjellja e duhur nga inspektorėt e taksave. Nė kėshillin kombėtar tė investimeve ne e ngritėm edhe kėtė shqetėsim dhe prandaj ju lutem tė siguroheni qė inspektorėt tė sillen si duhet. Ndėrkohė qė vėmendje i duhet kushtuar edhe drejtėsisė.”
  Ndėrkohė qė ministri i Zhvillimit Ekonomik i pranoi kėto probleme dhe premtoi se do tė punohet pėr tė pėrmirėsuar situatėn.
  “Ne kemi bėrė ndryshime ligjore pėr sė fundmi e pranoj qė nuk janė tė mjaftueshme pasi mungon kultura nė sjellje e inspektorėve tatimorė tė cilėt shpesh herė hyjnė nė pėr biznese si shefa. Po trajnojmė administratėn dhe sė shpejti kontrollet do realizohen nė bazė rrisku.Por unė ju kėrkoj qė tė sillni fakte dhe ne do tė bėjmė shembuj ata tatimorė qė abuzojnė pasi ky ėshtė problem dhe nuk dum tė humbasim investitorėt pėr kėtė gjė. Ndėrsa pėrsa i pėrket drejtėsisė edhe pėr kėtė jemi nė prag tė njė reforme mjaft tė rėndėsishme.”
  Ministri Ahmetaj bėri me dije se aktualisht janė realizuar rreth 600 mijė kontrolle dhe janė arkėtuar rreth 890 mijė dollarė .

  ORA NEWS

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Biznesi shqiptar: "Qeveria e Rilindjes po na merr shpirtin me gjoba e tatime"

  Shqipėri-Serbi, Nė Elbasan mbyllen 150 biznese, tregtarėt: E padrejtė, kėtė ditė prisnim  Ndeshja e kombėtares nuk ka vetėm efekte pozitive pėr shqiptarėt, por ka edhe anėt e saj negative pėr disa prej tyre.
  Rreth 150 biznese tė cilat ndodhen pėrgjatė bulevardit kryesior nė afėrsi tė stadiumit “Elbasan Arena” do tė mbyllen.
  Dryni sipas urdhėrit tė policisė do tė vendoset nė orėn 12:00 tė ditės sė enjte dhe pėr pronarėt e kėtyre dyqaneve kjo kėrkesė ėshtė e padrejtė, pasi kjo ėshtė e vetmja ditė ku ata presin tė dy-fishojne fitimin.
  “Ne e prisnim gjithė gėzim dhe kur u bė stadiumi, na dukej njė gjė e mirė, do kishim favore por na ka ndodhur e kundėrta”.
  “Vendimi nuk na duket i drejtė sepse ne paguajmė taksat, punojmė gjithė ditėt e vitit, ne kėtė ditė presim. Nga stadiumi presim vetėm pėrfitime, jo tė na mbyllin biznesin”.
  “Nuk ėshtė e drejtė, ne paguajmė taksa, tatime, tė gjitha. Dhe kur vjen puna jo vetėm qė nuk po pėrfitojmė nga ndeshja siē pėrfiton gjithė bota, por ne na mbyllin dyqanin dhe nuk bėjmė as punėn e pėrditshme”.
  Pronari i njė furre buke shumė pranė stadiumit, shprehet se mbyllja e dyqaneve nuk duhet tė bėhet nga policia, po Bashkia e qytetit, institucion te cilit i paguajnė edhe taksat.
  “Nuk ėshtė nė kompetencėn e policisė tė mbyllė dyqanet sepse ėshtė nė kompetencėn e Bashkisė. E dyta, ėshtė i tejkaluar konceptimi dhe interpretimi i ligjit pėr policinė”.
  Shkresa e policisė u ėshtė dėrguar tė gjitha bizneseve qė operojnė nė bulevardin kryesor tė qytetit, por edhe banorėve tė pallateve pranė stadiumit, ku u ėshtė kėrkuar qė nė banesat e tyre tė mos ketė persona tė tjerė veē familjarėve.

  ORA NEWS

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Biznesi shqiptar: "Qeveria e Rilindjes po na merr shpirtin me gjoba e tatime"

  Debate te "Ekonomia", “Kryqėzohet” Ministri Cani, maxhoranca kritika pėr goditjen e biznesit tė vogėl  Ministri i Financave, Shkėlqim Cani, u vu nė qendėr tė kritikave sot nė Komisionin e Ekonomisė nga deputetėt e shumicės dhe opozitės nė lidhje me ndėshkimet ndaj biznesit tė vogėl dhe favorizimin e biznesit tė madh. Kritika pati edhe nė lidhje me konēesionet. Shefi i dikasterit tė financave u mbrojt duke iu kėrkuar shembuj deputetėve.
  Ministri i Financave, Shkėlqim Cani, u gjend nė vėshtirėsi para deputetėve tė Komisionit tė Ekonomisė qė e vunė nė shėnjestėr tė kritikave nė lidhje me orientimin e aksionit anti-informalitet qė po godet biznesin e vogėl.
  Bode: Me veprim tė gjithanshėm tė administratės, tė spiunėve, tė policėve tė shtetit dhe organeve tė tjera tė drejtėsisė.
  Braēe: Dhe i jap tė drejtė kujdo sot qė thotė pse troket tek biznesi i vogėl dhe kėrkon hesap kėtu kur Tatimet nuk kanė trokitur ende nė dyer tė dy kompanive qė kanė kryer transaksionin e aksioneve me njėri-tjetrin.
  Ministri i Financave, Shkėlqim Cani, i rrėzoi akuzat dhe kėrkoi raste konkrete.
  Cani: Na jepni rastet konkrete ku dhuna, policia etj janė treguar makabėr me atė qė ju doni tė prodhoni, se ju e dėshironi kėtė qė ku tė gabohet.
  Ministri Cani mori kritika edhe nga kryetari i Komisionit, Erion Braēe nė lidhje me konēesionet.
  Braēe: Nė vėmendje tė gjithė asaj qė po ndodh, por edhe tė kontratave ėshtė mizerabėl. Po e filloj me tė parin, me shėrbimin e furnizimit me kasė fiskale dhe e mirėmbajtjes sė tij. Kontratėn pėr konēesionin e markimit tė karburantit. Unė vijoj tė mos e besoj qė 49% e aksioneve tė njė biznesi prej 360 milion eurosh minimumi tė jenė shitur pėr 490 lekė tė reja.
  Por Ministri i Financave tha se gjithēka ėshtė barrė nga qeveria e kaluar.
  Cani: Aty ku do tė gjendet kontratė e parealizuar ne do veprojmė sipas kontratės qė kemi lidhur me ta.
  Bode: Rrėmoni, rrėmoni, por bėni edhe nga njė ēikė punė. Uluni dhe punoni edhe ndonjė ditė pėr shtetin. Punoni ndonjė ditė pėr tė mbledhur ca taksa mė shumė, pėr tė bėrė ndonjė punė publike mė tė mirė.
  Komisioni miratoi njė ndryshim tė rėndėsishėm nė marrėveshjen konēensionare pėr skanimin nė dogana qė parashikon pėrjashtimin nga skanimi tė mallrave me regjim tranzit, me regjim doganor, mallrat qė hyjnė e dalin nga magazinat e lira.
  Ndėrsa industria fasone ėshtė pėrjashtuar e gjitha nga detyrimi i skanimit.

  ORA NEWS

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Biznesi shqiptar: "Qeveria e Rilindjes po na merr shpirtin me gjoba e tatime"

  Aksioni kundėr informalitetit, Tatimorėt nė Lezhė kontrollojnė furgonėt taksi e autobusėt, irritohen shoferėt  Tatimoret e Lezhės tė mbėshtetur edhe nga Policia Rrugore dhe ajo e rendit, nisen aksionin pėr kontrollin e tė gjithė mjetėve tė transportit publik qė transportojnė pasagjer.
  Me dhjetra mjete kanė kaluar nė siten e tyre gjatė ditės sė marte, ndėrsa nuk kanė munguar edhe masat administrative pėr drejtuesit qė nuk dispononin dokumentacionin pėrkatės.
  Gjatė kėtij aksioni shumė mjete janė bllokuar pėr minuta tė tėra, duke ju krijuar vonesa pasagjerėve pėr tė mbėrritur nė destinacion.
  Kjo i ka irrituar keta tė fundit dhe drejtuesit e mjetėve tė cilėt e kanė quajtur njė absurditet veprimet e policisė dhe inspektorėve tė tatimėve.
  “Kemi pritur 45 minuta pėr tė marrė njė formalitet. Ky ėshtė turp” thotė njė shofer i indinjuar.
  Aksioni kundėr informalitetit pėr mjetet e transportit publik qė ka nisur diten e sotme do tė vijojė edhe nė ditėt e arshme, ndėrsa inspektoret e tatimėve tė mbėshtetur edhe nga blutė janė pėrqėndruar nė tė gjithė akset rrugore tė Qarkut tė Lezhės.
  Tatimorėt kryejnė verifikimet pėr numrin e pasagjerėve qė udhėtojnė nė furgon, pajisjen me bileta tė pasagjerėve dhe lejen e lėvizjes.

  ORA NEWS

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Biznesi shqiptar: "Qeveria e Rilindjes po na merr shpirtin me gjoba e tatime"

  Dy protesta, Tregtarėt protestė kundėr gjobave tė padrejta, tė premten para Qeverisė  Aksioni anti-informalitet ka ngjallur njė sėrė pakėnaqėsish tek tregtarėt. Kontrollet e shpeshta ashpėrsimet e dėnimeve dhe vendosja e gjobave kanė detyruara tregtarėt e Medresesė dhe te tregut ēam tė hidhen nė protesta. Ata shprehen se po rrezikojnė falimentin ndėrkohė qė punojnė vetėm pėr tė mbajtur familjet dhe jo pėr tu pasuruar.
  Tregtari 1: Ku ke parė nė ndonjė vend tė botės tė fusin burg tregtarin. Biznesi e mban gjalllė kėtė shtet. Kemi paguar taksat. E ka vėnė 250, 250 i dhamė ca do mė tepėr ai.
  Tregtari 2: Do vijė njė ditė me kėto sipėrmarrje qė po merr ky, me kėto burgje qė tregon ky atėhere ne do lejmė peng fėmijėt nėpėr banka.
  Tregtari 3: Mė kanė sekuestruar 300 mijė lekė mall, mi kanė cuar nė Lundėr. Ku ta gjej mallin unė? Tė ulen kėto taksat e tatime se punojmė pėr filēan tė kafes nuk punojmė pėr tu pasuruar.
  Tregtari 4: Edhe pėr gjoba edhe pėr gjithēka ai tė fut nė burg, na janė prerė krahėt
  Me tė njėjtat kėrkesa edhe tregtarėt qė shesin nė tregun ēam kanė mbyllur qepenat:
  Tregtari 1: Drejtoria e tatimeve sjell tė gjithė inspektorėt tek tregu ēam, ne po vuajmė pėr bukėn e gojės.
  Tregtari 2: Punė nuk ka, ne e dimė rėnia ėshtė, nuk ka punė po tė paktėn na le tė punojmė.
  Operacioni anti-informalitet i nisur nė datėn 1 shtator ka hasur ne nje sėrė kundėrshtimesh nga pėrfaqėsues tė biznesit tė cilėt kėrkojnė njė trajtim mė tė butė sidomos pėr biznesin e vogėl i cili tani nodhet ne veshtiresi te plote, jo per shkak te formalizimit por per shkak te gjobave arbitrare. Tregetaret paraljmrojne zgjerimin e protestave dhe zhvillimin e tyre edhe para godines qeveritare.

  ORA NEWS

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Biznesi shqiptar: "Qeveria e Rilindjes po na merr shpirtin me gjoba e tatime"

  Shkoder, Fasonėt ulin numrin e tė punėsuarve, shkak kriza dhe taksat  Shkodėr – Kriza ekonomike dhe taksat kanė ndikuar nė uljen e numrit tė tė punėsuarve nga fasonėt, qė dikur zinte 30% tė sektorit tė punėsimit.
  Pėrfundimi ka dalė nga pėrfaqėsues tė kėtij biznesi gjatė takimit pėr tė ardhmen e zhvillimit tė industrisė fasonė” organizuar nė kuadėr tė ditėve tė festivalit Italian nė Shqipėri.
  Gjergj Leqejza: “Sektori fason nga 30 % qė zinte nė totalin e pėrgjithshėm tė industrisė pėrpunuese pėr 2014, ka pėsuar rėnie, duke u spostuar”
  Kreu i dhomės sė fasonerisė Gjergji Gjika renditi 4 problematikat e forta qė po pėrballet ky sektor, qė sipas tij nėse nuk ndėrhyhet nė kohė rrezikon egzistencėn. Ndėrsa prefekti Paulin Radovani, renditi sfidat qė duhen kapėrcyer.
  Gjergji Gjika, kreu i dhomes fasonerisė: Ne mund tė mbyllim ciklin e prodhimit.
  Paulin Radovani, prefekt i qarkut Shkodrės thotė se problem ėshtė fuqia punėtore.
  Nė Shkodėr operojnė njė numėr i konsiderueshėm biznesesh fasonė qė numėrojnė rreth 6 mijė tė punėsuar. Kryesisht lidhjet mė tė forta janė prej 20 vitesh me tregun Italian.

  ORA NEWS

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Biznesi: Gjobat e Qeverisė sė Rilindjes janė ēmenduri! Do i drejtohemi gjykatave.

  Nesėr hyjnė nė fuqi gjobat , Biznesi kundėr qeverisė, do tė ankimojė nė Kushtetuese forcimin e gjobave  Pėrfaqėsues tė biznesit vendas dhe tė huaj janė tė vendosur t’i kundėrvihen qeverisė edhe nė Gjykatėn Kushtetuese ku do tė godasin ligjin e ri tė proēedurave tatimore qė parashikon dhjetėfishimin e gjobave dhe qė hyn nė fuqi tė enjten. Shqetėsimi i botės sė biznesit lidhet me ashpėrsimin e penaliteteve nė kuadėr tė luftės ndaj informalitetit. Biznesi i sugjeron Qeverisė tė zbusė tonet dhe tė tėrhiqet nga kėto ndėshkime sepse ekonomia ėshtė nė ditėt e saj mė tė zeza.

  Tirane- Biznesi vendas por edhe ai huaj do tė ankimojnė nė Gjykatėn Kushtetuese ndryshimet ligjore ne ligjin e proēedurave tatimore qė parashikon 10 fishimin e gjobave ndaj atyre bizneseve qė kapen me shkelje.

  Ky vendim u bė publik nė njė aktivitet tė organizuar nga Fondacioni pėr Liri Ekonomike

  Vetėm njė ditė para hyrjes nė fuqi tė masave tė reja shtrėnguese pėr biznesin.

  Nikolin Jaka : “Nė fazėn e organizimit pėr tė strukturuar kėrkesėn tonė pėr tė shkuar nė Gjykatėn Kushtetuese sidomos pėr kalimet e fondit qė janė bėrė. Aq mė tėpėr qė ne po bėjmė dhe njė analizė mė tė thelluar tė sistemit fiskal nė Shqipėri.”
  Kreu i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė Nikolin Jaka kėrkon njė zgjidhje mė tė butė pėr tė luftuar informalitetin pasi ashpėrsimi i penaliteteve do tė sjellė falimentin e biznesit dhe rritjen e korrupsionit.
  Nikolin Jaka : “Do rrisi nė nivele tė larta shkallėn e korrupsionit lidhur me administrimin tatimor.”
  Pėrfaqėsuesi i biznesit amerikan nė vendin tonė apelon pėr pėrmirėsimin e klimės sė biznesit dhe vijon replikėn nė distancė me kryeministrin qė e atakoi pak kohė mė parė pėr qėndrimet e tij.

  Mark Crawford: “Nė Amerikė nuk ėshtė se do pyesim njerėzit nėse nuk marrin kupton tatimor sepse taksat u zyrtarizuan dhe nuk hyn TVSH . Unė asnjė herė nuk kam parė nė jetėn time njė kontroll, asnjė punonjės kontrolli.”

  Ndėrsa drejtuesi i shoqatės sė fasonėve Ekonomia Shqiptare ėshtė nė ditėt e saj mė tė zeza.

  Gjergji Gjika : “Ėshtė llahtarisur gjysma e Shqipėrisė. Trembin tė hapin dyqanet sepse thonė se pa mbaruar kjo vala do shkojnė nė burg.”
  Operacioni antinformalitet i nisur nė 1 shtator ėshtė pėrshėndetur nga biznesi i cili nuk ėshtė kunder formalizimit por sugjeron qeverinė tė zbusė qėndrimet e ashpra pėr dėnimet me burg dhe gjobat.
  Nga dita e nesėrme biznesi do pėrballet me ligjin e ri i cili parashikon:

  Gjobat sipas ndryshimeve nė ligj

  1-Moslėshimi i kuponit, gjoba nga 50 mijė bėhet 500 mijė lek.
  2-Mosdeklarim punonjėsish pėr biznesin e vogėl 500 mijė lekė.
  3-Mos deklarimi i pagės reale ,gjobė 500 mijė lekė dhe kallėzim penal
  4-Mos deklarimi i adresės nga biznesi gjobė 500 mijė lekė
  5-Tregtimi i mallit pa dokumenta gjobė 10 milionė lekė .

  ORA NEWS

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Biznesi: Gjobat e Qeverisė sė Rilindjes janė ēmenduri! Do i drejtohemi gjykatave

  Berisha-mazhorancės: Ngado qė tė shkoni iu ndjekin vezėt, ai dje ia mbathi nga frika

  Emri: rama-berisha2.jpg

Shikime: 153

Madhėsia: 33.0 KB

  Ish-Kryeministri Sali Berisha duke folur nga foltorja e Kuvendit akuzoi Qeverinė se po terrorizon biznesin me gjobat dhe burgosjet pėr kuponin tatimor.

  Sipas tij, kėto masa tė ashpra tė Qeverisė kanė ngjallur revoltėn e popullit, prandaj dhe i qėlluan me vezė studentėt. Berisha iu drejtua deputetėve tė mazhorancės duke i thėnė se veza do t’i ndjekė nga pas kudo qė tė shkojnė.

  “Veza ėshtė bėrė fjala e qytetarėve tuaj. Sado tė hedhin vezė mbi ju, nuk laheni dot se nė fund tė fundit veza e ka njė efekt zbardhues. Ngado qė shkoni ju ndjekin vezėt. Pėr tė shpėtuar nga vezėt, iku dje nga Kryeministria, ia mbathi”, u shpreh Berisha duke iu referua Kryeministri Rama.

  “A gjeni vend nė botė masa tė tilla antibiznes? Pse shtet diktatorial do pranoni ju? A gjeni vend nė botė tė dėnosh tjetrin pėr kupon tatimor”, tha ish-Kryeministri nga foltorja e Kuvendit.

  Syri

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Biznesi: Gjobat e Qeverisė sė Rilindjes janė ēmenduri! Do i drejtohemi gjykatave

  Tė dhėnat nga DPT, Biznesi nė vėshtirėsi, raporton uljen e xhiros me 7 mld lekė nė tetor  Ndėrsa qeveria po pėrpiqet tė formalizojė ekonominė, bizneset raportojnė ulje tė xhiros sė tyre ēka dėshmon pėr vėshtirėsitė qė po kalojnė.
  Sipas tė dhėnave nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve nė total xhiro e bizneseve arriti nė tetor nė 42 miliardė lekė nga 49 miliardė qė ishte nė shtator .
  Vetėm brenda njė muaji xhiro e bizneseve ka rėnė me 7 miliardė lekė ose 15% .
  Xhiro mė tė ulėt deklarojnė bizneset e mėdha dhe bizneset e vogla me TVSH ndėrsa subjektet e vogla private qė nuk janė me skemėn e tatimit mbi vlerėn e shtuar raportojnė njė rritje tė lehtė tė xhiros sė tyre.
  Sipas tė dhėnave biznesi i madh ka deklaruar nė tetor njė xhiro rreth 35.7 miliardė lekė ose 17% mė tė ulėt se njė muaj mė parė.
  Biznesi i vogėl raporton njė xhiro 6.4 miliardė lekė me rritje 2% kundrejt shtatorit. Ndėrsa biznesi i vogėl me TVSH deklaron 2.7 miliardė lekė xhiro me ulje 8 %.
  Rėnia e xhiros sė bizneseve ėshtė njė lajm i keq pėr ekonominė pasi dėshmon pėr rėnien e blerjeve dhe konsumit. Rrjedhimisht kjo do tė thotė mė pak para nė qarkullim dhe mė pak likuiditet dhe fitim pėr bizneset si dhe vėshtirėsi pėr ta pėr tė paguar taksat dhe tatimet.
  Njė rreth vicioz qė ka mbėrthyer ekonominė dhe ku pasojat i vuajnė tė gjithė.

  ORA NEWS

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Biznesi shqiptar: "Qeveria e Rilindjes po na merr shpirtin me gjoba e tatime"

  Forumi Kombėtar i Biznesit: Problem, taksat e larta

  Forumi Kombėtar i Biznesit bėri tė ditur rezultatet e studimii tė fundit tė tij gjatė Konferencės mbi Kėndvėshtrimet e Biznesit mbi Informalitetin nė Shqipėri, ku edhe dha rekomandimet pėrkatėse, me qėllim formalizimin e ekonomisė apo pėrmirėsimin e klimės sė biznesit nė Shqipėri.

  Analiza e tė dhėnave tė studimit tregon se dy ndėr problemet kryesore pėr pjesėn mė tė madhe tė komunitetit tė biznesit shqiptar janė: ’’niveli i lartė i taksave’’ pėr 2/3 e pėrfaqėsuesve tė sipėrmarrjeve tė intervistuara, (66 %) dhe ”konkurrenca (e pandershme) nga biznese tė tjera tė paregjistruara’’, pėr gati 2/3 e tyre, (64 %).

  Duke marrė nė konsideratė se njė ndėr pengesat kryesore ėshtė edhe konkurenca e pandershme nga biznese qė nuk janė tė regjistruar, bizneset janė pyetur pėr arsyet kryesore qė mund tė pengojnė regjistrimin e tyre. Bizneset e pėrfshira nė studim vleresojnė se tre barrierat kryesore qė pengojnė regjistrimin e bizneseve janė: “Detyrimet pėr tė paguar taksa’’ – pėr mė shumė se 3/4 e tyre (77 %); “risk mė i lartė pėr t’u kontrolluar nga kontrolli tatimor’’ – pėr afro 2/3 e tyre (62 %) dhe “risk mė i madh pėr t’u kontrolluar nga Inspektorati i Punės’’- (57 %).

  Pėrsa i pėrket nivelit tė praktikave informale nė komunitetin e biznesit, rezultatet e anketimit vlerėsojnė se rreth 1/3 e detyrimeve fiskale pėrkatese mbi shitjet shmangen nga detyrimet tatimore, (31 %), pothuajse 1/3 e totalit tė fuqisė punėtore nuk raportohet fare tek autoritetet tatimore, (29 %) dhe 43 % e pagės totale tė punonjėsit, paguhet me tė holla nė dorė (cash). D.m.th pjesa e pagave tė punės pėr tė cilėn nuk paguhen detyrimet kundrejt sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore ėshtė e konsiderueshme.

  Bizneset janė pyetur nė lidhje me arsyet kryesore tė shfaqjes sė praktikave informale nė nivele relativisht tė larta. Sipas rezultatave tė anketimit rezulton se tre arsyet kryesore qė i pengon ato tė jenė plotėsisht formal, janė: “Niveli i taksave – nė gati 3/4 e rasteve (71 %), Korrupsioni nė radhėt e zyrtarėve publik’’ nė gati 2/3 e rasteve (63 %) dhe, ‘’Kontrolli tatimor’’ nė mė shumė se gjysmėn e tyre (55 % ).

  Pėrfaqėsuesit e sipėrmarrjeve tė intervistuara, u pyetėn dhe pėr faktorėt qė mund tė nxisin pagesat e plota nė mėnyrė formale tė taksave. Nga analiza e tė dhėnave, rezulton se ndėr faktorėt qė mund tė nxisnin pagesat e plota nė mėnyrė formale tė taksave janė edhe: nėse kėto tė hyra tatimore shkojnė pėr tė financuar shėrbime tė rėndėsishme, pėr 2/3 e rasteve, (67 %) dhe nėse do tė kishim njė reduktim tė nivelit tė taksave qė paguajnė bizneset dhe tė punėsuarit, nė afėrsisht 2/3 e rasteve, (60 %).

  Bazuar nė tė gjitha problemet e identifikuara nga 400 bizneset e intervistuara nė tė gjithė sektorėt e ekonomisė, me njė shtrirje gjeografike nė tė gjithė Shqipėrinė, Forumi Kombėtar i Biznesit ka hartuar njė sėrė rekomandimesh duke u pėrqėndruar nė tre kategori kryesore tė problemeve: barra e taksave dhe motivimi i bizneseve pėr tė paguar taksat, pėrputhshmėria me marrėdhėniet e punės dhe kontrolli tatimor.

  Koha Jone

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •