Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-09-2015
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Question Faturat e shit-blerjes se mallit!

  Pershendetje te gjitheve,

  Do doja ndihmen tuaj nese keni ndonje informacion persa i perket kohes qe duhet ruajtur nje fature pasi keni blere nje produkt.

  Me fjale te thjeshta une drejtoj nje zyre te vogel dhe kam ne perdorim disa kompjutera (7 ne total) per te cilet nuk e kam me faturen e blerjes.
  Kompjuterat i kam blere nje vit me pare bashke me tavolinat.

  Ne rast se fatura duhet ruajtur gjate gjithe kohezgjatjes se biznesit, a ka ndonje menyre se si ti justifikoj?


  Ju faleminderit te gjitheve per kohen tuaj...

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  E ke pėr tatime apo ēka ? Un me sa di, faturen e ruan vetem sa per konton tende nėse vlen si garancion, te tjereve s'ke asgje per t'ju deshmuar.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-09-2015
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  Normalisht per efekt tatimesh, pasi duke qene se nuk disponoj fature ka ndodhur qe subjektet jane gjobitur ose i eshte konfiskuar malli pasi nuk mund te justifikonin mallin qe dispononin.
  Ka pasur penalitete nga me te ndryshmet pasi dhe vete tatimoret nuk e njohin ligjin dhe vene gjoba ne mase.
  Prandaj do doja ndihmen e dikujt qe ka njohuri qe nese do vinin per kontroll te dija si ti pergjigjesha.

 4. #4
  Omelsin me krip Maska e Busy Girl
  Anėtarėsuar
  04-02-2012
  Vendndodhja
  Here and there I'm everywhere
  Postime
  4,496
  Faleminderit
  313
  506 falenderime nė 424 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  Nese ti do e kishe faturen e kompjuterave do te te hynte ne pune qe ta deklaroje si shpenzime zyrash dhe ne kete menyre perfitoje dicka nga shteti por nuk te vjen kush te te kerkoj faturat e pc ska lidhje.
  "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

 5. #5
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  Citim Postuar mė parė nga Traveling Lexo Postimin
  Pershendetje te gjitheve,

  Do doja ndihmen tuaj nese keni ndonje informacion persa i perket kohes qe duhet ruajtur nje fature pasi keni blere nje produkt.

  Me fjale te thjeshta une drejtoj nje zyre te vogel dhe kam ne perdorim disa kompjutera (7 ne total) per te cilet nuk e kam me faturen e blerjes.
  Kompjuterat i kam blere nje vit me pare bashke me tavolinat.

  Ne rast se fatura duhet ruajtur gjate gjithe kohezgjatjes se biznesit, a ka ndonje menyre se si ti justifikoj?


  Ju faleminderit te gjitheve per kohen tuaj...

  Shko te kompanija qe ti ka shit dhe kerko nje kopje te fatures.
  Normalisht duhet ta kene.

  Nese i ke ble" kompjuterat tek skifterat", te keshilloj ti hedhesh kompjuterat ne kosh..., ndryshe do hysh ne belara te tjera....

  Per te dale i "lare", shko bej nje denoncim qe ke humbur faturat. Me denoncimin je OK ne rast kontrolli.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 6. #6
  Lab 100% Maska e Station
  Anėtarėsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  Citim Postuar mė parė nga Traveling Lexo Postimin
  Normalisht per efekt tatimesh, pasi duke qene se nuk disponoj fature ka ndodhur qe subjektet jane gjobitur ose i eshte konfiskuar malli pasi nuk mund te justifikonin mallin qe dispononin.
  Ka pasur penalitete nga me te ndryshmet pasi dhe vete tatimoret nuk e njohin ligjin dhe vene gjoba ne mase.
  Prandaj do doja ndihmen e dikujt qe ka njohuri qe nese do vinin per kontroll te dija si ti pergjigjesha.
  nese ti shet kompiutera, deri ne 31 dhjetor mund ta deklarosh cdo mall pa fature dhe nuk ka asnje lloj penaliteti. nese ti i ke paisje zyre nuk besoj se kerkohet gje
  po qe se je subjekt duhet te kesh nje liber blerje dhe nje liber shitjeje atje i pasqyron mallrat qė shiten dhe blihen

 7. #7
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  Kalvin,

  dmth kush vodhi deri tshi bravo i qofte!!
  Kush ka punuar sipas ligjit paska qe e magjar?
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 8. #8
  Lab 100% Maska e Station
  Anėtarėsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
  Kalvin,

  dmth kush vodhi deri tshi bravo i qofte!!
  Kush ka punuar sipas ligjit paska qe e magjar?
  ka shum subjekte qe kane mall pa fatura, gjendje kjo neper magazina, dhe shteti nga presioni i madh qe ben bizneset nxori nje ligj ku i kerkon gjith subjekteve qe kan mall te pa deklaruar ta deklarojne ate deri ne 31 dhjetor 2015.
  nese shkon kontrolli dhe e gjen nje mall pa fature ai sekuestrohet dhe penalizohet subjekti me gjobe.

 9. #9
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  Tashi po e marr vesh kte!!

  Rilindje edhe per evazoret!!

  Dmth, psh, nje biznes ka 2.000,000€ ne magazine dhe i mjafton deklarimi brenda kesaj date, dhe esht OK?

  Ky mall qe nuk esht regjistru, nuk ka fature, esht sjell kondrabande, ka ngren leke doganieri/tatimori/policori e ēdo lloj horri...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 10. #10
  Lab 100% Maska e Station
  Anėtarėsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  fjala eshte per biznesin e vogel me sa di

 11. #11
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  Prap esht gabim!!!

  Sepse, si u shitka ky mall nese nuk esht blere me fature?!

  Edhe karamele n'qofshin duhet te kete nje fature, sepse ajo esht garancia e mallit.
  Tregon origjinen/cilesine.


  Me t'vertet ALBANISTAN!!!!
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 12. #12
  Omelsin me krip Maska e Busy Girl
  Anėtarėsuar
  04-02-2012
  Vendndodhja
  Here and there I'm everywhere
  Postime
  4,496
  Faleminderit
  313
  506 falenderime nė 424 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  Citim Postuar mė parė nga Kalvin Lexo Postimin
  nese ti shet kompiutera, deri ne 31 dhjetor mund ta deklarosh cdo mall pa fature dhe nuk ka asnje lloj penaliteti. nese ti i ke paisje zyre nuk besoj se kerkohet gje
  po qe se je subjekt duhet te kesh nje liber blerje dhe nje liber shitjeje atje i pasqyron mallrat qė shiten dhe blihen
  skender ky i ka si paisje zyrash pasi thot qe kam ne perdorim 7 kompjutera jo per ti shit keshtu qe nuk vjen kush ti kerkoj fature blerje oer keto.Ligji i janarit vlen per te gjitha mallrat e blera pa TVSH te cilat do te perdoren per shitje.
  "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ai djali ...
  Anėtarėsuar
  19-09-2015
  Vendndodhja
  greece
  Postime
  121
  Faleminderit
  10
  18 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  ktej nga ne ka sistem tjeter ama une i ruaj deri ne 5 vjet se na hyjne ne pune sepse ne cdo vite deklarojme te ardhurat vjetore

 14. #14
  Omelsin me krip Maska e Busy Girl
  Anėtarėsuar
  04-02-2012
  Vendndodhja
  Here and there I'm everywhere
  Postime
  4,496
  Faleminderit
  313
  506 falenderime nė 424 postime

  Pėr: Faturat e shit-blerjes se mallit!

  djali situata ne fjale ska lidhje me shitjet ose ter ardhurat vjetore eshte normale qe cdo fature malli te blere ose cdo shpenzim tjeter te ruhet por ne rastin qe ti ke blere dicka per shfrytezim personal si kompjuterat ose tavolina ose karrige i vetmi benifit qe keprej tyre eshte deklarimi si shpenzim per x perdorim dhe ne fund te vitit mund te shpresos per ndonje rimbursim te vogel.
  "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •