Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,082
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime

  Arvanitt e Greqis

  Arvanitt e Greqis.


 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,571
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Arvanitt e Greqis

  Xhufi: Shqiptart ua shpalln pavarsin grekve

  Sknderbeu mund t jet grek, aq sa 'mund t jet shqiptar Eleuther Venizellosi. Kshtu u prgjigjet deklaratave t partis ultranacionaliste greke "Agimi i Art", historiani i njohur Pllumb Xhufi.
  N nj prononcim pr "Gazeta Shqiptare", historiani thot se deklaratat e drunjta t "Agimit t Art" nuk do t meritonin asnj vmendje, nse nuk do t shprehnin nj shqetsim real t nacionalizmit grek dhe t historiografis nacionaliste greke.

  Kjo forc politike ultra-nacionaliste, prmes nj shkrimi n faqen zyrtare, shprehej se shqiptart nderojn si hero kombtar nj grek, Jorgo Kastriotin, i cili zhvilloi nj luft t ortodoksis kundr turqve, pr t mbajtur t lir rajonin. N shkrim shtohej gjithashtu se shqiptart prdorin n mnyr t padrejt flamurin e Perandoris Bizantine si flamur kombtar dhe nnvizonin se Epiri ishte grek.

  Por, cilsimi si grek i Sknderbeut, pr Xhufin ka tjetr domethnie. "Fakti sht se historia e ka ln Greqin pa heronj e pa vepra heroike. N 500 vjett e sundimit osman, n Greqi nuk arrin t shquash nj lvizje, nj kryengritje lirimtare, si prkundrazi ndodhi me shqiptart gjat shekujve XIV-XIX", tha ai.

  Nga ana tjetr, profesori vren se "fakti q aktort kryesor t kryengritjes s vitit 1821 dhe t lirimit t Greqis ishin shqiptart, Ali Pash Tepelena, Marko Boari, Miauli, Ali Farmaqi, Kollokotroni, Odise Andruco, Bubulina, etj., nuk mundej t prtypej leht".

  Sipas Xhufit, sht pikrisht pr kt arsye q historiografia dhe politika greke bn gjithka pr t'i 'adaptuar' e pr t'i paraqitur ata si grek.

  "Madje qysh n shekullin XIX, ndonj ideolog i 'megali-ides' shkoi m tutje: duke ndjer si frustrim kombtar boshllkun n histori, e n heronj pr Mesjetn greke, mendoi t 'rrmbej' edhe Sknderbeun", shton ai, duke theksuar se cilsimet mbi heroin jan krejt t hershme. Pr Pllumb Xhufin, njohs i mir dhe autor i disa librave pr kt periudh historike, "Agimi i Art" nuk bn gj tjetr ve shkel n rrug t pernduara.

  "Askush n Evrop e Amerik nuk ua ka vn veshin kllapive t tilla. Madje edhe n vet Greqin, brenda dhe jasht bots akademike po shtohen gjithnj e m shum zrat, q denoncojn nervin nacionalist e shovinist t historiografis e t vet politiks greke", nnvizon ai. N fund, ai kshillon q "ndaj ktyre duhet t tregohemi (dhe duhet t tregoheni edhe ju gazetart) t vmendshm dhe jo ndaj kakarisjeve t sorrave t 'Agimit t pernduar'". /Telegrafi/

 3. #3
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Arvanitt e Greqis

  leri arvanitet e Greqise por ca do behet me arvanitet e Shqiperise qe vazhdojne te mos shohin te ardhme ne atdhe dhe largohen sapo i krijohet nje mundesi..

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Arvanitt e Greqis

  Ti qofsh o njeri i mire qe merresh me Xhufin apo Skenderbeun, por une them se asgje nuk peshon me 'qarin' dhe se atij nuk i kane dhene hisen qe meriton ne histori.

 5. #5
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  36
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime n 25 postime

  Pr: Arvanitt e Greqis

  Kolokotroni nuk eshte arvanitas, por maniat. Gjithsesi, gjithe kreret greke flisnin shqip se shqipja ishte gjuha e trimave dhe kacakeve, njehere e nje kohe. Sot kreret shqiptare flasin greqisht, se nuk jemi me vend trimash dhe liridashesish.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •