Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Intervista pr “Doje Vele”: Gazetari gjerman z me 'shpulla' Edi Ramn

  Akuzat pr Metn, Rama: E kisha me sistemin, jo njeriun  Kryeministri Rama n nj intervist pr emisionin “Conflict Zone”, n televizionin gjerman “Doje Vele”, me gazetarin Tim Sebastian, shprehet se koalicioni i tij me Ilir Metn u nxit nga gjendja e dshpruar n t ciln po kalonte vendi. Ai sht i lumtur se koalicioni po funksionon dhe po jep do dit rezultate.

  Emri: ramaaaaaa.jpg

Shikime: 252

Madhsia: 22.8 KB

  Do t’ju pyes pr kt pas pak, por m 29 maj ju ishit pran Aleksandar Vui, kryeministrit serb, dhe ju that se keni nevoj pr para nga Europa dhe shohim buzqeshje n fytyrat tuaja. A sht kjo gjithka q Europa duhet t bj, t’ju jap para q t shoh buzqeshje n fytyrat tuaja?
  Kjo sht shum redaktuese si deklarat nga ana juaj, sepse, s pari, ne po flasim pr nj strategji t prbashkt. Sepse prsri un dua ta them: Ballkani sht Europ dhe nse Ballkani sot sht nj histori e suksesshme e paqes dhe e bashkpunimit n botn ton, ka nj arsye pr kt, dhe arsyeja sht sepse ne t gjith duam t jemi pjes e Europs, dhe nse paqja erdhi mes shqiptarve e nse pr her t par un vizitova Beogradin pas 68 vjetsh si kryeministr shqiptar, dhe kryeministri Vui erdhi n Tiran, si kryeministri i par serb q shkeli n Shqipri, kjo tregon dika, sigurisht i tregon bots son vullnetin ton, por tregon, para s gjithash, aspiratn e njerzve tan pr t qen pjes e Europs…

  Edhe Europa ka treguar vullnetin e saj t mir me ju. Shikoni parat q ju jan ofruar. Juve ju jan dhn 649.4 milion euro nga fondet e Europs pr periudhn 2014-2020; Banka Europiane pr zhvillimin ka investuar deri tani 917
  milion euro, dhe ju po trokisni n der dhe thoni, kjo nuk sht e mjaftueshme, ne duam m shum.
  Numrat jan gjithnj nj shtje e diskutueshme nga eksperienca ime.

  Po kto jan shifra t shnuara, dua t them edhe Gjermania ju ka dhn 106 milion euro kt ver.
  E di, e di, por prsri po ju them shifrat mund t ojn n keqkuptime dhe ne nuk po flasim pr para pr interesat tona kombtare apo pr buxhetin ton kombtar. Ne po flasim pr shum m tepr para pr infrastrukturn ton rajonale, pr projektet tona rajonale, sepse asnj nga vendet tona nuk mund t prballoj t paguaj kto projekte rajonale me parat e veta.

  Dhe prve ktyre t gjithave, sht krcnimi q ju bt n maj, kur i that gazets turke, “Hyriet”: “Pr sa koh q ndrra jon europiane sht gjall, Ballkani nuk do t ket telashe, por nse kjo ndrr zbehet, telashet do t vijn”. Me fjal t tjera: “Na jepni at q duam, ose ne do t’ju shkaktojm probleme”.
  Jo, kjo nuk sht kshtu.

  Ky sht krcnim, pse nuk sht kshtu?
  Nuk sht krcnim.

  Tinglloi shum si i till.
  Tinglloi i gabuar ather, por nuk sht krcnim. Kjo sht nj e vrtet e thjesht, sepse n Ballkan ne vijm nga nj histori e gjat e gjakderdhjes, lufte, konflikteve e kshtu me radh. Kshtu, fantazma sht e shkuara prreth nesh ose gjenerata jon do t bj gjn e duhur dhe ne do t bashkohemi t gjith n Europ, dhe kjo merr fund, ose do t jet fantazma e s shkuars ajo q do t marr gjendjen n dor. Kjo sht shum e thjesht.

  M lejoni t’ju pyes pr disa pretendime q jan ngritur mbi ju. Lideri i opozits, Lulzim Basha, ju ka akuzuar se ju bni marrveshje me krimin e organizuar. Ai tha se qeveria juaj sht e lidhur thell me krimin dhe ju nuk po thoni asgj n lidhje me kto akuza.
  I takon akuzuesit t provoj akuzat dhe jo t akuzuarit t provoj se ai sht i pafajshm. Nse do t humbnim koh duke iu prgjigjur pretendimeve, un nuk do t kisha koh pr t br asgj tjetr. As pr t ngrn.

  Pra, se gjykata supreme i urdhroi Prokuroris t hetoj mbi lejet e ndrtimit ilegale q ju u keni dhn kompanive kur keni qen kryetar bashkie n Tiran? Kjo nuk sht e vrtet. Kjo sht procedurale.

  far doni t thoni me procedurale?
  sht procedurale, por nuk sht e vrtet, n kuptimin q sht nj procedur q duhet t respektohet dhe kaq.

  Nse nuk sht e vrtet, pse jan gjith kto akuza, pse ju nuk i padisni ata q bjn akuza kundr jush? Nse jeni i pafajshm.
  E kam br.

  Lulzim Basha, akuzuesi juaj i fundit. Pse nuk e padisni at?
  Nse un do t padisja do akuzues, do t duhet t qndroj do mngjes prpara gjykats supreme. Por un e kam provuar edhe mnyrn e t paditurit thjesht pr t’u dhn nj shembull njerzve dhe e fitova gjyqin. Ata nuk ishin n gjendje t provonin asgj nga ato q thoshin dhe n fund ata than dika fantastike: politika nuk sht pr t dhn prova, sht pr t br t ndodhin opinione q qarkullojn, pra, kto jan opinione q qarkullojn, pr t cilat un nuk dua t’ia di.

  Ju keni formuar nj koalicion me nj burr t quajtur Ilir Meta, pr t cilin ju keni thn dy vite m par, n vitin 2011, se ai sht shembulli i gjithkaje t kalbur n Shqipri.
  Po, e kam thn kt.

  Dhe ju ishit kaq i etur e i dshpruar pr pushtet, sa ju “shkuat n shtrat” (bt koalicion) me kt njeri q ju qartsisht e prmonit.
  Nuk sht fjala pr nj njeri, nuk bhet fjal pr njerz, por pr sisteme. Prandaj…

  Por ju keni br nj sulm ndaj ktij njeriu, ju e keni sulmuar at.
  Prit nj minut, nuk bhet fjal pr nj njeri, nuk bhet fjal pr njerz, bhet fjal pr sisteme dhe un nuk isha i dshpruar pr pushtet, un isha i dshpruar pr ta par Shqiprin t ecte prpara dhe t bj gjithka q mundem pr ta br kt t ndodh. Dhe un po e bj t ndodh, bashk me t tjert, dhe jam shum i lumtur q po e shoh kt.

  Pra, ju nuk e keni ndryshuar mendjen pr faktin se sa i kalbur sht ai njeri. Prsri, nuk bhet fjal pr nj njeri dhe…

  Por ju e keni thn kt pr t.
  Un…

  Ju e keni thn kt.
  Po, ishte 2011-a dhe un e kam thn kt, e tani po t them se ne kemi nj koalicion q po funksionon dhe ne po bjm nj pun shum t mir s bashku.

  Sa njerz t kalbur keni kto dit n koalicionin tuaj qeveriss?
  Ne nuk kemi njerz t kalbur n koalicionin ton qeveritar.

  Me prjashtim t personit q ju quajtt t kalbur n vitin 2011.
  Un e kam thn dhe nuk po e mohoj at, por ka dika shum t thjesht n politik, funksionon nprmjet zgjedhjeve, funksionon nprmjet numrave dhe nprmjet programeve e nj axhende t prbashkt, dhe pr sa koh kjo funksionon, gjra t mira mund t ndodhin.

  Dhe blerja e votave ndodh n zgjedhjet tuaja? N raportin e vitit 2013 thuhet se t gjitha partit kan bler vota, sidomos n fshatrat dhe periferit shqiptare. Jo? Nuk paguhen 35 euro pr nj vot?
  Nse un do t’ju thosha se nuk ka blerje vote n Shqipri, do t gnjeja, por e gjith kjo mnyr e t prgjithsuarit sht shum e dmshme n lidhje me t vrtetn.

  Po, por edhe ambasadori amerikan tha prpara zgjedhjeve lokale se kishte njerz me dosje penale q garonin?
  Ka pasur njerz me dosje kriminale q jan nxjerr jasht gare dhe ka pasur njerz q ishin akuzuar gabimisht e nuk kishin asnj dnim kriminal. Ne jetojm n nj shoqri dhe n nj sistem ku ka fuqi t ndara dhe askush nuk ka t drejt t thot se ky apo ajo jan kriminel. Jan vetm gjyqsori dhe prokuroria q mund ta thon kt.

  N rregull, Edi Rama, me gjith shtjet, me gjith gjrat q duhej t adresonim, un e kuptoj se far fitoni ju q i bashkoheni Europs. Po far fiton Europa? Me gjith problemet tuaja, me gjith fantazmat tuaja. Q mund t zgjohen dhe… Nuk funksionon n kt mnyr. Europa do t ket vetm prfitime, nse merr Ballkanin.

  M thoni nj.
  Ballkani nuk sht diku larg, sht n mes t Europs, dhe nuk ka asnj logjik q Europa t ket kt zon n zemr t saj jasht mnyrs s funksionimit t saj dhe t organizmit, sepse nse ndrra e dits do t zvendsohet nga makthi, do t jet nj makth europian dhe jo thjesht shqiptar, apo serb, apo ballkanas.

  Panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-09-2015 m 14:25

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Intervista pr “Doje Vele”: Gazetari gjerman z me 'shpulla' Edi Ramn

  Na jane bere edhe keta gazetaret e huaj te televizioneve gjermane me keq se ata gazetaret e Saliut ne Shqiperi.

  Na ja prishin terezine shokut Rama me gjithe keto akuza e gjithe keto pyetje te veshtira.

  Pa le pa le, po vene edhe e pyesin: Cfare do perfitoje BE-ja nga anetaresimi i nje vendi si Shqiperia?

  Shqiperine e shqiptaret i ka zili gjithe bota, ky vete e na pyet se cfare do perfitoje BE nga Shqiperia.

  E po kjo pike e zeze! Thuaj o shoku Rama, ka Evropa lidera si ty: te gjate, te bukur, tullac, basketbollist, piktor, rilindas...

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-09-2015 m 14:33

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Intervista pr “Doje Vele”: Gazetari gjerman z me 'shpulla' Edi Ramn

  Ka lezet nje interviste pa liste pyetjesh te parapergatitura. Shume e lehte ti kapesh mat politikanet tane kur i ben pyetje qe do ua bente cdo njeri i thjeshte si pyetja per Meten.

 4. #4
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Intervista pr “Doje Vele”: Gazetari gjerman z me 'shpulla' Edi Ramn

  E paska bere Edi Ramen sallate ky miku. Bravo, ketij i them gazetar une. I mire informuar, i sakte, befasues ne pyetje dhe mbi te gjitha insistues per te marre pergjigjen. Kjo eshte gazetari, jo kalemxhilleku qe mbizoteron ne Shqiperi.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Intervista pr “Doje Vele”: Gazetari gjerman z me 'shpulla' Edi Ramn

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  E paska bere Edi Ramen sallate ky miku. Bravo, ketij i them gazetar une. I mire informuar, i sakte, befasues ne pyetje dhe mbi te gjitha insistues per te marre pergjigjen. Kjo eshte gazetari, jo kalemxhilleku qe mbizoteron ne Shqiperi.
  Te them te drejten nuk shof ndonje pergatitje te vecante, pervec shifrave te borxheve qe ka dhene Europa. Jane pyetje mese normale qe do i pyeste cdokush. Mesa duket Rama eshte mesuar me gazetaret shqiptare qe sua mban te bejne pyetje te tilla dhe ka menduar se eshte i pergatitur per cdo lloj inteviste. Mund ta kapte dhe me plot gjera te tjera.

 6. #6
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Intervista pr “Doje Vele”: Gazetari gjerman z me 'shpulla' Edi Ramn

  Natyrisht qe eshte i pergatitur. Ai gazetar nuk eshte shqiptar dhe ka marre goxha informacion perpara se te adresonte pyetjet qe ka adresuar. Vetem po te kesh informacion mund te besh pyetje jo vetem mbi shifrat (sic thua ti) por dhe marrdheniet e brendeshme ne nje vend te huaj, relatat politike midis forcave te ndryshe, ceshtjet ligjore, akuzat etj. Ai gazetar eshte shume i informuar.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Intervista pr “Doje Vele”: Gazetari gjerman z me 'shpulla' Edi Ramn

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Natyrisht qe eshte i pergatitur. Ai gazetar nuk eshte shqiptar dhe ka marre goxha informacion perpara se te adresonte pyetjet qe ka adresuar. Vetem po te kesh informacion mund te besh pyetje jo vetem mbi shifrat (sic thua ti) por dhe marrdheniet e brendeshme ne nje vend te huaj, relatat politike midis forcave te ndryshe, ceshtjet ligjore, akuzat etj. Ai gazetar eshte shume i informuar.
  Normal qe ai ka ber "detyrat" para intervistes dhe besoj se ishte i gatshem te futej dhe ne debat me te detajuar. Mbase e thash cik keq, por doja te thoja qe nuk duhet aq pergatitje e vecante per ti ber ato pyetje qe e nxorren bllof shume lehte. Gazetaret shqiptare biles mund ti dine edhe mijera gjera me shume per pislliqet brenda Shqiperise po thjesht nuk bejne pyetje te tilla.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Intervista pr “Doje Vele”: Gazetari gjerman z me 'shpulla' Edi Ramn

  Gjermanet, muzhiket e qendres apo maloket e Evropes ndryshe nga malesoret e nordeve, edhe pse ndryshimi fatal nuk duket qarte, ja pengojne pamjen Evropiane te bukur dhe vitale Azise dhe Ballkanit gjithashtu. Intervista gjermane edhe pse me peshe spektakolare nuk do te thote gje ne boten politike Evropiane me gjithe montimet sa per sy e faqe.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •