Dhjet truke pr fmijt q nuk duan t han

Kshilla – Nse pr ju mosushqyerja e bollshme e fmijs prbn problem, ai nuk duhet t jet m i till. Mundohuni ta shihni situatn nga kndvshtrimi i nevojs s fmijs, duke u bazuar n sugjerimet e mposhtme

Emri:  femijet-qe-nuk-duan-te-hane-1-200x200.jpg

Shikime: 3188

Madhsia:  9.3 KBEmri:  femijet-qe-nuk-duan-te-hane-2-200x200.jpg

Shikime: 2960

Madhsia:  9.9 KB

Mos ndoshta fmija juaj sht nga ata fmij t cilt nuk konsumon mjaftueshm ushqim? Mos provoni ta detyroni, kjo sjellje rrezikon ta bj at m t mbyllur n vetvete. Ja disa kshilla nga nj ift pediatrsh francez, Dr. Lyonel Rossant dhe Dr. Jacqueline Rossant-Lumbroso, pr t dal nga ky rreth vicioz.

Mos u shqetsoni!

Fmija juaj sht m se normal dhe kontrollet periodike ju konfirmojn se gjithka shkon mir.

Mos e detyroni!

Fmija juaj nuk duhet detyruar asnjher, kurr, pr t ngrn m shum nga sa ka dshir.

Mos i bni komplimente!

Mos i bni komplimente fmijs tuaj nse ha. T ngrnt nuk sht nj virtyt, por nj privilegj. Hahet pr t’u ushqyer, jo pr t’i br qejfin mamit dhe babit.

Mos e favorizoni!

Kur sht ora e dreks dhe e darks, vendosni ushqimin n tavolin. dokush prej nesh duhet t’i shrbehet ajo far dshiron. Nse fmijs nuk i plqen, mund t’i hidhni vetm pak n pjat, por pa e detyruar ta shijoj, nse nuk do. Sidomos, shmangni zvendsimin e pjats q ka refuzuar me nj pjat tjetr t prgatitur enkas pr t. Provoni t’i prgatisni pr disa dit nj pjat t ciln e do m shum, edhe pse sht gjithmon e njjta.

Koha e duhur e ushqimit

Vakti i fmijs suaj nuk duhet t zgjas m shum se gjysm ore. Mos e lini fmijn tuaj q t hedh kudo apo t luaj me at pak ushqim q i ka mbetur n pjat. Mos e detyroni q ta mbaroj. Edhe pse pjata sht ende plot, hiqjani pas dhjet minutash pa komente dhe pa shprehje t trishtuara, t mrzitura apo t nevrikosura.

Mos ia mbushni shum pjatn

Nse fmija juaj ka shum pak oreks, vendosini vetm pak ushqim n pjat (pr shembull pak mish dhe perime…) edhe pse kjo do t thot se duhet t’i jepni akoma, nse ua krkon. Pjata plot mund t dekurajoj kdo q nuk ka uri. Duhet t’i lejoni fmijs t dshiroj ushqimin, n vend q ta detyroni m kot!

E ngrna, jo prpara vakteve

Mos i jepni asnj lloj ushqimi fmijs tuaj prpara vakteve t prcaktuara. Ndrkoh, n frigorifer (n temperatur jo shum t ult) mund t’i lini pak fruta, perime, proshut ose djath, q fmija mund ta marr “pa dijenin” tuaj, nse ka vrtet uri. Instinkti u lejon t knaqin urin pa konflikte bindjeje ose presioni.

Mos aplikoni ndshkim e komente

Mos bni kurr komente dhe as vzhgime prpara fmijs mbi oreksin e tij. Dhe mos e ndshkoni nse nuk ha! Eliminojeni prpara syve t tij problemin e ushqyerjes. Mos flisni m. Mos i shfaqni faktin se mosushqyerja e tij ju shqetson dhe ju nervozon. Nse ndiheni t till, pr pes minuta shkoni dhe “shfryhuni” n dhomn ngjitur!

Kujdes me kshillat e t tjerve

Kujdes duhet t tregoni edhe ndaj kshillave t mamave t tjera ose t gjysheve, shpesh kontradiktore dhe t pavlera dhe ndonjher edhe meskine.

Mos e ekzagjeroni

Mos harroni se t gjith ne konsumojm shum: rritja e obezitetit, e hipertensionit dhe e arterosklerozs jan nj prov dhe nj pasoj. sht fmija i cili ha shum ai q duhet t ohet te mjeku dhe jo ai i cili knaqet me pak dhe rritet n mnyr normale.

Nse ndiqni me prpikri kto dhjet kshilla, ja se far ndodh: pr disa dit, fmija do t haj vetm ato q preferon (pr shembull frutat ose makaronat), ndrsa ai do t refuzoj t haj mish dhe perime. Ndonjher, nuk do t haj asgj ose do t luaj me nj ushqim t caktuar. Por ju mos u shqetsoni dhe mbajeni veten t fort. Nuk do t smuret. Pas 3, 8 dhe 15 ditsh nse ndiqni mir kto kshilla, do t haj sipas nevojave t tij dhe rrethi vicioz i vaktit do t ndrpritet.

N.A

Shqip