Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 139 prej 139
  1. #121
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anėtarėsuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Ne qofte se Jezusi nuk eshte Zot ai eshte mashtuesi me i madh i njerezimit, Por Jezusi ėshte Zot !
    - Para se Abrahami te ishte "UNE JAM",
    - Ai qė mė ka parė mua ka parė Atin,
    - Unė jam nė Atin dhe Ati ėshtė nė mua
    - Unė jam rruga e vėrteta dhe jeta
    - Alfa dhe Omega
    - Mbret mbi mbretėr e Zot mbi Zot
    - Ai do tė quhet Atė i pėrjetshėm

  2. #122
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Ronierjoni Lexo Postimin
    Ne qofte se Jezusi nuk eshte Zot ai eshte mashtuesi me i madh i njerezimit, Por Jezusi ėshte Zot !
    NEse nje musliman do thoshte se Jezusi eshte mashtrues sikurse thojne hebrenjte ne librat etyre kjo do te ishte blafsemi ne Islam.Pra kufer, mohim i Zotit qe zbriti Kuranin.Pasi Zoti e ka nderuar Iesusin(Isain) ne Kuran.

    Ne ne fakt pohojme ate qe thote vete Jezusi se bibla eshte mbushur me tradita njerzore dhe jo me mesime hyjnore

    Kėshtu ju e keni bėrė tė pavleshme Fjalėn e Perėndisė pėr shkak tė traditės suaj" !.(Mateu 15/6)

    Dhe me kot mė adhurojne duke mėsuar doktrina qe janė urdherime nga njerzit(Mateu 15/9)"

    Nderkohe shiko cfare thote Pali.

    duke qenė dinak ju zura me dredhi.2 korintesave 12 , 16

    Keshtu qe gjejeni vete se kush eshte problemi.

    - Para se Abrahami te ishte "UNE JAM",
    Kete e kishe te shpjeguar tek tema "krijimi i Jezusit"

    http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3806108

    Por meqe nuk e paske lexuar po ta sjell shpjegimin sepse perpara Jezusit ka pasur dhe te tjere dhe ky eshte kuptimi i vertete qe perpara se te krijohen trupat krijohen shpirtat e njerzve

    Fjala e Zotit m'u drejtua, duke mė thėnė:"Para se unė tė tė formoja nė barkun e nėnės sate, tė kam njohur; para se ti tė dilje nga barku i saj, tė kam shenjtėruar dhe tė kam caktuar profet tė kombeve".(Jeremia 1/4-5)

    Islami e shpjegon kete shume bukur duke treguar per tre periudhat 40 diteshe te krijimit te embrionit ne trupin e njeriut dhe pastaj dergimin e engjellit qe fut shpirtin ne trupin e foshnjes 4 muajshe.

    Po ashtu vargu biblik

    Zoti mė zotėroi nė fillim tė rrugės sė tij, pėrpara veprave tė tij mė tė lashta.U vendosa nga amshimi, qė nė krye, para se toka tė ekzistonte. Mė krijuan kur nuk kishte ende humnera, kur nuk kishte burime me ujė tė bollshėm. Mė krijuan para se themelet e maleve tė ishin pėrforcuar, para kodrinave,kur nuk kishte sajuar ende as tokėn, as fushat dhe as plisat e para tė dheut.(Proverbs 8/22-26)


    Kete e gjen te shpjeguar ne komentimin e ajetit Kuranor

    7:172.
    Kur Zoti yt nxori nga kurrizi i bijve tė Ademit pasardhėsit e tyre dhe i bėri tė dėshmojnė kundėr vetes sė tyre, u tha: “A nuk jam Unė Zoti juaj?” Ata u pėrgjigjėn: “Po, dėshmojmė se Ti je.” Kėshtu bėri Ai, nė mėnyrė qė ju (o njerėz) tė mos thoni nė Ditėn e Kiametit: “Kėtė nuk e kishim ditur.

    Per shpjegimin e ketij verseti kliko ketu

    http://d1.islamhouse.com/data/sq/ih_...e_Teuhidit.pdf

    - Ai qė mė ka parė mua ka parė Atin,
    Edhe kete e kemi shpjeguar ketu "argumenti i katert"

    http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3806112

    Megjithate po ta sjell prape

    Gjoni 14/ 9-10: "Kush mė ka parė mua, ka parė Atin. Si vallė po thua: Na e trego Atin! 10. A nuk beson se Ati ėshtė me mua dhe unė jam me Atin. Fjalėt qė po ju them nuk I them nga vetja. Ati qė qėndron me mua ėshtė ai qė I bėn veprat." .

    Vete Jezusi e shpejgon versetin biblik duke thene se veete Jezusi eshte nje mrekulli dhe veprat e tij nje mrekulli qe tregojne ekzistencen e Zotit.

    Eshte sikur te thuash kush ka pare token ka pare Zotin, kush shikon gjithesine ka pare Zotin.Pra eshte shembelltyre simbolike e cila tregon se Zotin nuk e shikoni dot por mund te shikoni shenjat dhe krijimet e Tij qe tregojne per ekzistencen e Tij.

    Vete Jezusi e pergenjeshtron shikimin e Zotit ne kete bote

    Gjoni 5/ 24 dhe 36-37: . 36. …ato vepra qė bėj unė, dėshmojnė pėr mua, se Ati mė ka dėrguar. 37. Dhe Ati qė mė dėrgoi, Ai vetė ka dėshmuar pėr mua. Ju nuk e keni dėgjuar kurrė zėrin e tij dhe as nuk e keni parė fytyrėn e tij."

    Gjoni 1/ 18: "Askush se pa Perėndinė kurrė…

    Gjon 4/ 12: "Askush se ka parė ndonjėherė Perėndinė

    Pra shikimi i Zotit eshtee i pamundur ne kete bote.Zotin do ta shikojne vetem besimtaret ne parajse pasi atje eshte nje krijim i ri ndryshe nga ky tokesori.


    -
    Unė jam nė Atin dhe Ati ėshtė nė mua
    Edhe kete e kemi shpjeguar ketu "argumenti i trete"

    http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3806112

    Por po ta rijell prape.Shprehja ka kuptim shembelltyre figurativ dhe jo te realte sepse te njejten shprehje Jezusi e perdori dhe per apostujt.

    Nderkohe shiko si e shpjegoi vete Jezusi per tiu larguar mentaliteti pagan



    21 qė tė gjithė tė jenė njė, ashtu si ti, o Atė, je nė mua dhe unė nė ty; edhe ata tė jenė njė nė ne, qė bota tė besojė se ti mė ke dėrguar.Gjoni 17

    23 Unė jam nė ta dhe ti nė mua, qė tė jenė tė pėrsosur nė unitet dhe qė bota tė njohė qė ti mė ke dėrguar dhe qė i ke dashur, ashtu si mė ke dashur mua.
    24 O Atė, unė dua qė atje ku jam unė, tė jenė me mua edhe ata qė mė ke dhėnė, qė ta shohin lavdinė time qė ti mė ke dhėnė, sepse ti mė ke dashur para themelimit tė botės.

    Pra uniteti eshte simbolike e besimit dhe jo unitet qenieve se ashtu i bie cdo apostuj qeka dhe Zot pervec apostullit, pastaj na dalin dhe zotrat si zekeria dhe gjon pagezori qe u mbushen me frymen e shenjte e keshtu mentaliteti pagan na ben gjithe njerzit zotra sic besojne panteistet.

    Pra Jezusi njeri

    Fryma e shenjte behet pellumb

    Dhe Fryma e Shenjtė zbriti mbi tė, nė trajtėn trupore si tė pėllumbit .(Luka 3/22)

    Atehere nga ndryshojne krishteret me Paganet dhe panteistet?


    Unė jam rruga e vėrteta dhe jeta
    Edhe kete e kam shpjeguar 100 here.Jezusi ishte nje e vertete profetike, nje udhezim qe te mesonte drejtimin per tek Zoti, ndersa vete Zoti eshte i Verteti.Iku Jezusi dhe tha do te vije Ngushulluesi qe do tju prije ne cdo te vertete.Pra Jezusi eshte vepra Zoti eshte Krijuesi i vepres.Jezusi eshte e verteta, ndersa Zoti eshte I Verteti prej te cilit Krijohet e verteta, udhezohet dhe shkohet me ane te vertetes, dhe ai qe u meson njerzve te verteten me ane te profeteve.



    Gjoni 8/ 16,18,: "16. Dhe Ati qė mė dėrgoi. 18. Dhe Ati qė mė ka dėrguar dėshmon pėr mua. 26. Por Ai qė mė ka dėrguar ėshtė I Vėrtetė


    Alfa dhe Omega
    - Mbret mbi mbretėr e Zot mbi Zot
    - Ai do tė quhet Atė i pėrjetshėm
    Edhe keto jane keqinterpretime biblike.

    Psh Fjala greke e perdorur per Jezusin Zot eshte fjala Kirios por e njejta fjale perdoret dhe per njerzit Zoteri.Pra ne themi Kirios per Zotin por themi dhe kirios per njeriun zoteri.Sikur me thene shqip Zoti, dhe zoti Sali, kur perkthehet bibla ne shqip fjala zoteri perkthehet Zot dhe jo zoteri dhe kjo i humb kuptimin e vertete bibles .Se keshtu eshte kur nuk e ke biblen aramike me te cilen foli Jezusi por ke emertime greke dhe perkthime greke.

    Alfa dhe Omega jane emertime greke skane asnje lidhje fare me aramishten qe foli Jezusi.Keshtu qe nuk eshte faji im qe duart njerzore nuk e kane shkruar mire biblen.Biles vete bibla tregon se ai qe shton tek ajo letra apo interperetime te ndryshme do te denohet tek zbulesa permendet kjo.


    Merri lexoji shkrimet te gjitha dhe do bindesh per shume ceshtje te tjera.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  3. #123
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anėtarėsuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Jezusi ėshtė Zot edhe nė Kuran Sureti 3 - 45 Jezusi ėshtė njė Fjalė prej Perėndisė, Sureti 4-171 Fryma e Perėndisė, por edhe nė KuranPerėndia krijon nėpėrmjet fjalės

    Lutju Perėndisė tė tė hapi sytė Hoxhė se tė vėrtetėn e ke tė shkruar qartė Jezusi ėshtė Zot !


    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    NEse nje musliman do thoshte se Jezusi eshte mashtrues sikurse thojne hebrenjte ne librat etyre kjo do te ishte blafsemi ne Islam.Pra kufer, mohim i Zotit qe zbriti Kuranin.Pasi Zoti e ka nderuar Iesusin(Isain) ne Kuran.

    Ne ne fakt pohojme ate qe thote vete Jezusi se bibla eshte mbushur me tradita njerzore dhe jo me mesime hyjnore

    Kėshtu ju e keni bėrė tė pavleshme Fjalėn e Perėndisė pėr shkak tė traditės suaj" !.(Mateu 15/6)

    Dhe me kot mė adhurojne duke mėsuar doktrina qe janė urdherime nga njerzit(Mateu 15/9)"

    Nderkohe shiko cfare thote Pali.

    duke qenė dinak ju zura me dredhi.2 korintesave 12 , 16

    Keshtu qe gjejeni vete se kush eshte problemi.



    Kete e kishe te shpjeguar tek tema "krijimi i Jezusit"

    http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3806108

    Por meqe nuk e paske lexuar po ta sjell shpjegimin sepse perpara Jezusit ka pasur dhe te tjere dhe ky eshte kuptimi i vertete qe perpara se te krijohen trupat krijohen shpirtat e njerzve

    Fjala e Zotit m'u drejtua, duke mė thėnė:"Para se unė tė tė formoja nė barkun e nėnės sate, tė kam njohur; para se ti tė dilje nga barku i saj, tė kam shenjtėruar dhe tė kam caktuar profet tė kombeve".(Jeremia 1/4-5)

    Islami e shpjegon kete shume bukur duke treguar per tre periudhat 40 diteshe te krijimit te embrionit ne trupin e njeriut dhe pastaj dergimin e engjellit qe fut shpirtin ne trupin e foshnjes 4 muajshe.

    Po ashtu vargu biblik

    Zoti mė zotėroi nė fillim tė rrugės sė tij, pėrpara veprave tė tij mė tė lashta.U vendosa nga amshimi, qė nė krye, para se toka tė ekzistonte. Mė krijuan kur nuk kishte ende humnera, kur nuk kishte burime me ujė tė bollshėm. Mė krijuan para se themelet e maleve tė ishin pėrforcuar, para kodrinave,kur nuk kishte sajuar ende as tokėn, as fushat dhe as plisat e para tė dheut.(Proverbs 8/22-26)


    Kete e gjen te shpjeguar ne komentimin e ajetit Kuranor

    7:172.
    Kur Zoti yt nxori nga kurrizi i bijve tė Ademit pasardhėsit e tyre dhe i bėri tė dėshmojnė kundėr vetes sė tyre, u tha: “A nuk jam Unė Zoti juaj?” Ata u pėrgjigjėn: “Po, dėshmojmė se Ti je.” Kėshtu bėri Ai, nė mėnyrė qė ju (o njerėz) tė mos thoni nė Ditėn e Kiametit: “Kėtė nuk e kishim ditur.

    Per shpjegimin e ketij verseti kliko ketu

    http://d1.islamhouse.com/data/sq/ih_...e_Teuhidit.pdf



    Edhe kete e kemi shpjeguar ketu "argumenti i katert"

    http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3806112

    Megjithate po ta sjell prape

    Gjoni 14/ 9-10: "Kush mė ka parė mua, ka parė Atin. Si vallė po thua: Na e trego Atin! 10. A nuk beson se Ati ėshtė me mua dhe unė jam me Atin. Fjalėt qė po ju them nuk I them nga vetja. Ati qė qėndron me mua ėshtė ai qė I bėn veprat." .

    Vete Jezusi e shpejgon versetin biblik duke thene se veete Jezusi eshte nje mrekulli dhe veprat e tij nje mrekulli qe tregojne ekzistencen e Zotit.

    Eshte sikur te thuash kush ka pare token ka pare Zotin, kush shikon gjithesine ka pare Zotin.Pra eshte shembelltyre simbolike e cila tregon se Zotin nuk e shikoni dot por mund te shikoni shenjat dhe krijimet e Tij qe tregojne per ekzistencen e Tij.

    Vete Jezusi e pergenjeshtron shikimin e Zotit ne kete bote

    Gjoni 5/ 24 dhe 36-37: . 36. …ato vepra qė bėj unė, dėshmojnė pėr mua, se Ati mė ka dėrguar. 37. Dhe Ati qė mė dėrgoi, Ai vetė ka dėshmuar pėr mua. Ju nuk e keni dėgjuar kurrė zėrin e tij dhe as nuk e keni parė fytyrėn e tij."

    Gjoni 1/ 18: "Askush se pa Perėndinė kurrė…

    Gjon 4/ 12: "Askush se ka parė ndonjėherė Perėndinė

    Pra shikimi i Zotit eshtee i pamundur ne kete bote.Zotin do ta shikojne vetem besimtaret ne parajse pasi atje eshte nje krijim i ri ndryshe nga ky tokesori.


    -

    Edhe kete e kemi shpjeguar ketu "argumenti i trete"

    http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3806112

    Por po ta rijell prape.Shprehja ka kuptim shembelltyre figurativ dhe jo te realte sepse te njejten shprehje Jezusi e perdori dhe per apostujt.

    Nderkohe shiko si e shpjegoi vete Jezusi per tiu larguar mentaliteti pagan



    21 qė tė gjithė tė jenė njė, ashtu si ti, o Atė, je nė mua dhe unė nė ty; edhe ata tė jenė njė nė ne, qė bota tė besojė se ti mė ke dėrguar.Gjoni 17

    23 Unė jam nė ta dhe ti nė mua, qė tė jenė tė pėrsosur nė unitet dhe qė bota tė njohė qė ti mė ke dėrguar dhe qė i ke dashur, ashtu si mė ke dashur mua.
    24 O Atė, unė dua qė atje ku jam unė, tė jenė me mua edhe ata qė mė ke dhėnė, qė ta shohin lavdinė time qė ti mė ke dhėnė, sepse ti mė ke dashur para themelimit tė botės.

    Pra uniteti eshte simbolike e besimit dhe jo unitet qenieve se ashtu i bie cdo apostuj qeka dhe Zot pervec apostullit, pastaj na dalin dhe zotrat si zekeria dhe gjon pagezori qe u mbushen me frymen e shenjte e keshtu mentaliteti pagan na ben gjithe njerzit zotra sic besojne panteistet.

    Pra Jezusi njeri

    Fryma e shenjte behet pellumb

    Dhe Fryma e Shenjtė zbriti mbi tė, nė trajtėn trupore si tė pėllumbit .(Luka 3/22)

    Atehere nga ndryshojne krishteret me Paganet dhe panteistet?




    Edhe kete e kam shpjeguar 100 here.Jezusi ishte nje e vertete profetike, nje udhezim qe te mesonte drejtimin per tek Zoti, ndersa vete Zoti eshte i Verteti.Iku Jezusi dhe tha do te vije Ngushulluesi qe do tju prije ne cdo te vertete.Pra Jezusi eshte vepra Zoti eshte Krijuesi i vepres.Jezusi eshte e verteta, ndersa Zoti eshte I Verteti prej te cilit Krijohet e verteta, udhezohet dhe shkohet me ane te vertetes, dhe ai qe u meson njerzve te verteten me ane te profeteve.



    Gjoni 8/ 16,18,: "16. Dhe Ati qė mė dėrgoi. 18. Dhe Ati qė mė ka dėrguar dėshmon pėr mua. 26. Por Ai qė mė ka dėrguar ėshtė I Vėrtetė




    Edhe keto jane keqinterpretime biblike.

    Psh Fjala greke e perdorur per Jezusin Zot eshte fjala Kirios por e njejta fjale perdoret dhe per njerzit Zoteri.Pra ne themi Kirios per Zotin por themi dhe kirios per njeriun zoteri.Sikur me thene shqip Zoti, dhe zoti Sali, kur perkthehet bibla ne shqip fjala zoteri perkthehet Zot dhe jo zoteri dhe kjo i humb kuptimin e vertete bibles .Se keshtu eshte kur nuk e ke biblen aramike me te cilen foli Jezusi por ke emertime greke dhe perkthime greke.

    Alfa dhe Omega jane emertime greke skane asnje lidhje fare me aramishten qe foli Jezusi.Keshtu qe nuk eshte faji im qe duart njerzore nuk e kane shkruar mire biblen.Biles vete bibla tregon se ai qe shton tek ajo letra apo interperetime te ndryshme do te denohet tek zbulesa permendet kjo.


    Merri lexoji shkrimet te gjitha dhe do bindesh per shume ceshtje te tjera.

  4. #124
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anėtarėsuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Jezusi ėshtė Zot edhe nė Kuran ! Allahu dėrgoi Jezusin dhe si mbėshtetje i dha atij Frymėn e Shenjtė (Kuran 2:87), Jezusi ishte i drejtė dhe pa mėkat (Kuran 3:46; 6:86; 19:19) Jezusi u ngjit nė Qiell (Kuran 4:157-158). Kurani e shikon Jezusin si Adamin, tė cilin Zoti e krijoi nga dheu (Kuran 3:59) dhe flet pėr njė tė dėrguar tė Zotit nga Fryma e Zotit, e cila ndėrmjetėsoi lindjen virgjėrore tė Jezusit nga Miriami (Kuran 19:17-22).
    Kurani flet pėr atė se Jezusi pėr sė gjalli ėshtė ngritur nė qiell (Kuran 3:55, 4:157-159). Sipas Kuranit, Isai ishte Mesia (Kuran 3:44, 4:171, 5:72, 9:31). Kurani po ashtu e deklaron pėrsosmėrinė e Jezusit kur thotė qė ai ėshtė e vetmi person qė ėshtė i bekuar ēdo herė (Kuran 19:31).

  5. #125
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Ronierjoni Lexo Postimin
    Jezusi ėshtė Zot edhe nė Kuran Sureti 3 - 45 Jezusi ėshtė njė Fjalė prej Perėndisė, Sureti 4-171 Fryma e Perėndisė, por edhe nė KuranPerėndia krijon nėpėrmjet fjalės

    Lutju Perėndisė tė tė hapi sytė Hoxhė se tė vėrtetėn e ke tė shkruar qartė Jezusi ėshtė Zot !
    E kupton sa paradoksal qe je, njehere thua Jezusi eshte Zot ne Kuran pastaj thua Lutju Perendise.Pastaj thua qe Zoti e krijoi Jezusin si Ademi.

    Po te ishte Jezusi Zot ne Kuran ti do ishe bere musliman sot.Mirepo llogjike jote pagane nuk e pranon islamin sepse islami nuk e pranon hyjnizimin e Jezusit pasi ai ishte njeri dhe profet e jo Zot sikur deshmon dhe bibla.

    Asnjehere ne historine profetike Zoti nuk emerohet si nje njeri.Ky eshte koncept pagan per Zotin.Po ashtu eshte dhe besimi i antikrishtit i cili nga njeri do ta quaj veten Zot.Kete e kundershton bibla nga mengjesi deri ne darke.Une ju them Jezusi i lutej Zotit e binte me fytyre ne toke sic bijne sot miliarda muslimane Zotit ndersa ti thua Jezusi eshte Zot.Une them qe Jezusi eshte njeri e bir njeriu e keshtu ai e quajti veten ne bibel ti thua Jezusi eshte Zot.Bibla thote se Jezusi ishte i derguar prej Zotit ndersa ju doni ta beni me zor Zot.Po nuk behet njeriu Zot sa do qe deshirat tuaja ngelen po deshira sepse Zoti i vertete eshte Zoti e jo Jezusi.Jezusi ishte profet i nderuar i lindur nga e virgjera Mari.Zoti e krijoi Even nga Brinja e Ademit po keshtu Krijoi dhe Jezusin nga Mitra e Maries.Zoti thote ne Kuran se Jezusi u krijua nga fjala e Tij "Behu" fjale e urdher me te cilin krijoi qiejt dhe token.Zoti e krijoi me shpirt dhe trup duke i futur shpirtin tek embrioni i tij, pastaj lindi, pastaj u be sunet.Pyetje lind pse u be Jezusi synet?A ishte kjo veper e profeteve? Cfare kishte me shume Jezusi se profetet e tjere?Te gjithe ato gjera qe beri Jezusi i gjejme ne veprat e gjithe profeteve.Ai erdhi si nje profet tek delet e humbura te kopese se Izraelit.Zoti nuk eshte nacional.Jezusi kishte gjini, Zoti nuk ka gjini.Jezusi lindi, Zoti nuk lind, Sipas jush Jezusi vdiq, ndersa Zoti eshte i pavdekshem.


    Ore lexoni biblen ju apo ju injektojne me gjilpera mendimet qe duhet te besoni?

    Ndersa bibla e permend Jezusin gjithmone si bir i Njeriu, Kurani e permend se Biri i Merjemes.
    Kush eshte thenie me e sakte?

    Merr e lexo se leximi te hap syte

    http://www.kuranifisnik.net/KuraniFi...mit3=K%EBrkoje
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  6. #126
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-03-2013
    Postime
    245

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Me siguri qe sot do te jete nje dite shume e keqe te jesh musliman!

  7. #127
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anėtarėsuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Feja e kafsheve, islami vrau serish te pafajshem ne mes te Europes fatekeqesisht eshte vetem fillimi... Zotive ruajt Shqiperine nga pjellat e islamokafsherise
    Citim Postuar mė parė nga WesternBlot Lexo Postimin
    Me siguri qe sot do te jete nje dite shume e keqe te jesh musliman!

  8. #128
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Ronierjoni Lexo Postimin
    Feja e kafsheve, islami vrau serish te pafajshem ne mes te Europes fatekeqesisht eshte vetem fillimi... Zotive ruajt Shqiperine nga pjellat e islamokafsherise
    Ti nuk ndryshon shume shume nga nje terrorist psikopat.

    Para shume kohesh terroristet e Isisit hudhen ne ere disa xhami ne arabi me saudite dhe ne kuvajt.Te vraret ishin muslimane.Gjithashtu ne Siri sot jane vrare rreth 300 000 vete te vraret jane muslimane.Atehere pse e paska fajin Islami?Pse psikopate si puna jote mendojne se fajin e ka feja dhe jo njerzit, kur shumica e perfaqesuesve te kesaj feje po vuajne pasojat e terroristeve.A mos valle te gjithe maniket qe vrasin cdo muaj neper shkolla ne amerike duhet ti veme emrin e fese tende apo duhet ti shajme te gjithe fete boterore nese ndonjeri pjesetar i tyre ben ndonje akt kriminal.
    A duhet te shajme Papen nese nje krishter ben nje krim ne Norvergji apo ne Amerike?
    Une mendoj se kjo eshte gabim dhe pikerisht mentaliteti yt eshte produkt i asaj qe kane per qellim sot terroristet futja e urretjeve ndermjet njerzve sikurse je bere dhe ti dhe te tjere si puna jote.

    A mund ta shaj fene krishtere pse kjo Murgesha donte te demtonte nje uzine berthamore? Une nuk e bej ndersa krishteret e bejne kete me islamin.

    http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...zinen-atomike/
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 15-11-2015 mė 14:14
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  9. #129
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga ABIGAIL Lexo Postimin
    Po per nje te krishtere te shpetuar, qe ne nje moment te veshtire psikologjik, kryen vetevrasje, cmendim keni?

    Mendoni se ai e humbet parajsen, pse kreu nje veprim te tille?

    Miqesisht Abigail!
    Akti vetvrases eshte i denuar ne Kuran dhe ne hadithet profetike ai qe e ben kete e humb parajsen.

    Ndersa akti i pare vetvrases aksion permendet ne bibel .Eshte akti "kamikaz" qe Samsoni besimtar beri kunder filistenjve pagane.




    23 Princat e Filistejve u mblodhėn pėr t'i paraqitur njė flijim tė madh Dagonit,(idhullit) perėndisė sė tyre, dhe pėr t'u gėzuar. Ata thonin: "Perėndia ynė(idhulli) na ka dhėnė nė dorė Sansonin, armikun tonė".
    24 Kur populli e pa, filloi tė lavdėrojė perėndinė e vet dhe tė thotė: "Perėndia ynė na dha nė dorė armikun tonė, atė qė shkatėrronte vendin tonė dhe qė ka vrarė aq shumė njerėz tanė".
    25 Kėshtu nė gėzimin e zemrės sė tyre, ata thanė: "Silleni Sansonin qė tė dėfrehemi me tė!". E nxorrėn Sansonin nga burgu dhe ai bėri karagjozllėqe para tyre. Pastaj e vunė midis shtyllave.
    26 Atėherė Sansoni i tha fėmijės, qė e mbante prej dore: "Lėrmė tė prek shtyllat mbi tė cilat qendron shtėpia,
    27 qė tė mund tė mbėshtetem nė to". Shtėpia ishte pot me burra dhe gra; aty ndodheshin tėrė princat e Filistejve, dhe mbi ēati tre mijė veta, burra e gra, qė shikonin Sansonin ndėrsa ky bėnte palaēon.
    28 Atėherė Sansoni kėrkoi ndihmėn e Zotit dhe tha: "O Zot, o Zot, tė lutem mos mė harro! Mė jep forcėn e nevojshme pėr kėtė herė vetėm, o Perėndi qė tė hakmerrem me Filistejtė me njė goditje tė vetme, pėr shkak tė humbjes sė dy syve tė mi".29 Pastaj Sansoni kapi dy shtyllat qendrore, qė mbanin tempullin, dhe u mbėshtet tek ato, tek njera me dorėn e djathtė dhe tek tjetra me dorėn e majtė;
    30 pastaj Sansoni tha: "Le tė vdes bashkė me Filistejtė!". U pėrkul pastaj me tė gjithė forcėn e tij, dhe shtėpia u shemb mbi princat dhe mbi gjithė popullin qė ndodhej brenda; dhe qenė mė shumė ata qė ai vrau duke vdekur se ata qė kishte vrarė kur qe gjallė.31 Pastaj vėllezėrit e tij dhe tėrė shtėpia e atit tė tij zbritėn dhe e morėn; dhe e ēuan ta varrosin midis Tsorahut dhe Eshtaolit, nė varrin e Manoahut, tė atit tė tij. Ai qe gjyqtar i Izraelit njėzet vjet me radhė.[ Judges 16:26-30)"
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  10. #130
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    29.O ju qė besuat, mos e hani mallin e njėri-tjetrit nė mėnyrė tė palejuar, pėrpos tregtisė nė tė cilėn keni pajtueshmėri mes vete, dhe mos mbytni veten tuaj (ose njėri-tjetrin). Vėrtet, All-llahu ėshtė i mėshirueshėm pėr ju.

    Tregon Ebu Hurejreh , radi-Allahu anhu , sal-Allahu alejhi we selam , ka thene :” Ai qe e kryen vetvrase duke mbytur (nga fyti)veten do te vazhdoj te mbyse veten ne Zjarrin e Xhehnemmit(pergjithmon) dhe ai qe e kryen vetvrasje , duke therur (shpuar) veten e tij do te vazhdoje , duke therur veten e tij ne Zjarrin e Xhehnemmit” (Sahihu i Buhariut Vellimi 2.Libri 23, Numėr 446).
    Tregon Xhundebi , radi-Allahu anhu , se Resuli , sal-Allahu alejhi we selem , ka thenė :
    Nje burrė u plagos rėndė dhe kreu vetvrasje , dhe si pasoj Allahu tha :Robi im i ka sjelle vdekjen vetes se tij nxitimisht , keshtu qe Une (Allahu) ia ndaloj Xhenetin atij " (Sahihu i Buhariut Vllimi 2. Libri 23, Numėr 445)
    Dhe hadithi nga Pejgamberi a.s,ku thote:“Dhe kushdo qė mbyt veten me armė tė hekurt, atėherė arma e hekurt do tė mbetet nė dorėn e tij dhe ai vazhdimisht do ta ther veten me tė nė Zjarr pėrgjithmonė.” Trasmetuar nga el-Buhari, nr. 5778 dhe Muslim, nr. 109


    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 11-12-2015 mė 07:06
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  11. #131
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Bibla pėrmend katėr persona tė ndryshėm tė cilėt kanė kryer vetėvrasje: Sauli (1 Samuelit 31:4), Ahithofeli (2 Samuelit 17:23), Zimiri (1 Mbretėrve 16:18) dhe Juda (Mateu 27:5).

    Ne Islam

    Tregon Xhundebi , , se profeti Muhamed ,a.s , ka thenė : “Nje burrė u plagos rėndė dhe kreu vetvrasje , dhe si pasoj Allahu tha :Robi im i ka sjelle vdekjen vetes se tij nxitimisht , keshtu qe Une (Allahu) ia ndaloj Xhenetin atij " (Sahihu i Buhariut )

    Ne Bibel

    4 Sauli i tha shėrbėtorėve tė tij: "Nxirre shpatėn tėnde dhe mė shpo me tė; tė mos vinė kėta tė parrethprerė tė mė shpojnė dhe tė tallen me mua". Por shqyrtari i tij nuk deshi ta kryejė kėtė veprim, sepse e kishte zėnė njė frikė e madhe. Atėherė Sauli mori shpatėn dhe u hodh mbi tė.5 Kur shqyrtari pa se Sauli kishte vdekur, edhe ai u hodh mbi shpatėn e vet dhe vdiq me tė.(1 Samuelit 31:4)

    Ne Islam

    29.O ju qė besuat, mos e hani mallin e njėri-tjetrit nė mėnyrė tė palejuar, pėrpos tregtisė nė tė cilėn keni pajtueshmėri mes vete, dhe mos mbytni veten tuaj . Vėrtet, All-llahu ėshtė i mėshirueshėm pėr ju.


    Ne Bibel


    23 Kur Ahithofeli pa qė kėshilla e tij nuk ishte ndjekur, shaloi gomarin dhe shkoi nė shtėpinė e vet nė qytetin e tij. Vuri nė rregull gjėrat e shtėpisė dhe vari veten. Kėshtu vdiq dhe u varros nė varrin e tė atit. Ahithofeli (2 Samuelit 17:23)

    Ne Bibel

    5 Dhe ai, mbasi i hodhi siklat prej argjendi nė tempull, u largua dhe shkoi e u var nė litar.MAteu 27.5

    Ne Islam


    Profeti Muhamed a.s,thote:“Dhe kushdo qė mbyt veten me armė tė hekurt, atėherė arma e hekurt do tė mbetet nė dorėn e tij dhe ai vazhdimisht do ta ther veten me tė nė Zjarr pėrgjithmonė.” Trasmetuar nga el-Buhari

    Ne Bibel

    18 Kur Zimri pa qė qyteti ishte pushtuar, u tėrhoq nė kullėn e pallatit mbretėror, i vuri zjarrin pallatit mbretėror qė ndodhej mbi tė dhe kėshtu vdiq, (1 Mbretėrve 16:18)




    Une nje pyetje kam pse shume prej deshmitareve te Jehovait vrasin veten, ne cfare vendi ne bibel argumentohen per kete veprim?


    Kur kjo ne bibel tregohet si veprim satanist

    5. Atėherė djalli e coi nė qytetin e shenjtė dhe e vendosi nė majė tė tempullit. 6. Dhe I tha: Nėse je biri I Perėndisė, hidhu poshtė(vrit veten) sepse ėshtė shkruar. Ai do ti japė urdhėr engjėjve tė Tij pėr ty dhe ata do tė tė mbajnė mbi duart e tyre qė tė qė tė mos ndeshėsh me kėmbėn tėnde ndonjė gur. 7. Jezusi tha: ėshtė shkruar gjithashtu: Mos e tundo Zotin, Perėndinė tėnd.Mateu 4
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 30-12-2015 mė 11:03
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  12. #132
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Bibla pėrmend katėr persona tė ndryshėm tė cilėt kanė kryer vetėvrasje: Sauli (1 Samuelit 31:4), Ahithofeli (2 Samuelit 17:23), Zimiri (1 Mbretėrve 16:18) dhe Juda (Mateu 27:5).

    Une nje pyetje kam pse shume prej deshmitareve te Jehovait vrasin veten, ne cfare vendi ne bibel argumentohen per kete veprim?


    Kur kjo ne bibel tregohet si veprim satanist

    5. Atėherė djalli e coi nė qytetin e shenjtė dhe e vendosi nė majė tė tempullit. 6. Dhe I tha: Nėse je biri I Perėndisė, hidhu poshtė(vrit veten) sepse ėshtė shkruar. Ai do ti japė urdhėr engjėjve tė Tij pėr ty dhe ata do tė tė mbajnė mbi duart e tyre qė tė qė tė mos ndeshėsh me kėmbėn tėnde ndonjė gur. 7. Jezusi tha: ėshtė shkruar gjithashtu: Mos e tundo Zotin, Perėndinė tėnd.Mateu 4
    Pra,Xhemis, nese siē e thua edhe vete,nese ne Bibel vetevrasja eshte e ndaluar, pse kerkon qe t'u japesh te tjereve te kuptojne se ne Bibel lejohet????
    Ne Islam nuk lejohet vetevrasja, por inkurajohet dhenia e jetes per Allahun, ne lufte per te, dhe kur e jep jeten duke vrare "armiqt" e Allahut, nuk eshte ky "shehidlleku" me i madh ,prova me e paster e te qenit musliman skllav i Allahut!!
    Ne fakt, ata qe hedhin ne ere veten per te terrorizuar "armiqt e Allahut", nuk "vrasin veten", por japin jeten ne lufte per Allahun!!!
    Dyftyresia ne Islam eshte e ligjeruar!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga jarigas : 01-01-2016 mė 07:40
    Jarigas

  13. #133
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Nuk ka asnje akt vetvrases te ligjeruar ne Kuran as ne hadithe profetike, i vetmi akt i ligjeruar eshte trgimi biblik per Samsonin qe luftoi kunder paganet, prandaj perpara se te akuzosh Islamin shko akuzo biblen.Shiko se ta kam postuar tre poste me lart versetet e Kamikazit te pare boteror ne historine e njerzimi i permendur vetem ne bibel si nje akt heroik i nje besimtari kunder paganeve.Islami nuk mbeshtet ne historite biblike por une po jua sjell ato meqe akuzoni Islamin kur nderkohe Islami nuk ka asnje ligjerim te tille.Problemi juaj eshte se merrni si argument veprimet e individeve nderkohe Islami nuk veprim individesh por shpallje hyjnore prej Zotit.Cdo doktor betohet me betimin e hipokratit perpara se te behet doktor mirepo kur shikon kasapet me bluze te bardha ne shqiperi qe kane emrin mjek e kupton qe betimi i hipokratit eshte shkelur.Pra edhe Islami nuk mban fajin e veprimeve te njerzve.As kushtetuta nuk mban fajin e korrupsionit te gjyqtareve.Secili individ ka pergjegjesine per veten e tij ne baze te asaj qe ndjek dhe vepron ne kundershtim ndaj ligjeve Kuranore te Zotit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 01-01-2016 mė 14:11
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  14. #134
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Nuk ka asnje akt vetvrases te ligjeruar ne Kuran as ne hadithe profetike, i vetmi akt i ligjeruar eshte trgimi biblik per Samsonin qe luftoi kunder paganet, prandaj perpara se te akuzosh Islamin shko akuzo biblen.
    Ti Xhemis, duhet te kesh ndonje ērregullim mendor(shume e mundesishme me ata qe jane te zhytur koke e kembe ne Kuran), pasi ti pohon ne te njejten kohe se nje gje eshte e ligjeruar dhe po ashtu deftohet si nje veprim satanik!!
    Te thuash se diēka eshte e "ligjeruar", pohon se per ty perben nje ligj, por a mund te perbeje nje ligj diēka qe eshte e deftyer si veprim satanik, nga nje liber qe pretendohet se eshte nga Zoti???!
    Kjo eshte veti e "logjikes" islamike qe shikon gjerat gjithmone dyftyrash, si ne Kuran!!
    Le te analizojme aktin "kamikaze" te Samsonit, qe zotrote e ke aq shume qejf: Samsoni ishte i zene rob dhe i poshteruar ēdo dite nga Filistejt ,zemerimi dhe urrejtja e tij ndaj atyre qe e poshteronin u rrit derisa ai qe gati te hakmerrej me ēdo kusht, edhe me jeten e vet!! Ky eshte thjesht nje tregim, qe perligj sjelljen e Samsonit, por nuk perligj asgje, po ashtu si Argjiroja e shume shqiptare te tjera u hodhen nga shkembinjte qe te mos binin pre e turko-islamikeve(perndryshe nga ca meshkuj qe u bene dylberat e turkut e qe sillen edhe sot e kesaj dite si te tille), por kjo nuk "ligjeron" vetevrasjen, vetem se e shpjegon!!
    Thene kjo, perpjekja e ju islamikeve perendimore qe te shperligjni terroristet islamike nepermjet nje artifice mashtruese si kjo e njesimit te "vetevrasjes" me "vrasjen e sa me shume armiqve te Allahut sipas urdherave te Tij"!!!
    Kete mund ta hane idiotet e se majtes evropiane dhe ata qe s'dine asgje per Islamin dhe historine e tij, por ata qe e njohin Islamin e dine shume mire se cili eshte motivi qe shtyn terroristet myslimane qe te vrasin sa me shume "qafire", madje edhe me flijimin e jetes se vet, dhe eshte po i njejti motiv qe shtyn myslimaqnet e "moderuar" qe te kerkojne ligje speciale ne vendet demokratike ku kane shkuar per buken e gojes, e madje te pretendojne qe te trajtohen ne menyre te veēante si njerez te "zgjedhur": Kurani dhe HAdithet!!!
    Ky eshte motivi dhe shkaku i tere lufterave qe zhvillojne myslimanet anekend botes!!

    Shiko se ta kam postuar tre poste me lart versetet e Kamikazit te pare boteror ne historine e njerzimi i permendur vetem ne bibel si nje akt heroik i nje besimtari kunder paganeve.
    Jo kunder "paganeve", hoxhe, por kunder roberuesve!!
    Islami e ndan boten ne Dar al Salam e Dar al Harb, jo bota e qyteteruar!!!
    Jeni ju luftenxitesit dhe perēuesit e fjales uftendjellese te Allahut Muhamed!!

    Islami nuk mbeshtet ne historite biblike por une po jua sjell ato meqe akuzoni Islamin kur nderkohe Islami nuk ka asnje ligjerim te tille
    Ne akuzojme Islamin,hoxhe???!
    Apo jane muslimanet qe shkojne neper vendet kristiane te vrasin sa me shume qafira ne emer dhe sipas mesimeve te Allah-Muhamedit????!
    Qene valle te krishteret ata qe akuzuan Muhamedin , apo ishte Muhamedi qe sulmoi paganet???!
    Islami e ka helmin e gjakatarin ne rrenje, hoxhe!!

    .Problemi juaj eshte se merrni si argument veprimet e individeve nderkohe Islami nuk veprim individesh por shpallje hyjnore prej Zotit.
    Problemi yt eshte se kerkon te mashtrosh boten me akrobacira fjalesh, pa qene as edhe aq i zoti ne perdorimin e gjuhes se nenes tende, por, hidhi nje sy Kuranit, hoxhe!!!
    Kurani urdheron vrasjen e qafireve kudo qe t'i gjesh, ndalon miqesimin e jomyslimanet, eshillon perdorjen e mashtrimit dhe genjeshtres nese ndodheni ne pakice perballe qafirave!!
    Islami eshte nazizem i veshur me petka fetare!!
    Cdo doktor betohet me betimin e hipokratit perpara se te behet doktor mirepo kur shikon kasapet me bluze te bardha ne shqiperi qe kane emrin mjek e kupton qe betimi i hipokratit eshte shkelur.Pra edhe Islami nuk mban fajin e veprimeve te njerzve.As kushtetuta nuk mban fajin e korrupsionit te gjyqtareve.Secili individ ka pergjegjesine per veten e tij ne baze te asaj qe ndjek dhe vepron ne kundershtim ndaj ligjeve Kuranore te Zotit.
    Doktoret bejne betimin e Hipokratit dhe eshte shume e lehte te demaskohen ata qe e shkelin, ndersa muslimanet betohen per Allah e Muhamed dhe shte shume e lehte te perligjin veten nepermjet Kuranit, ēfaredolloj krimi te kryejne ndaj jomuslimaneve!!!
    Feja eshte nje doktrine pa asnje vlere nese nuk perdoret nga individet ,dhe Islami perdoret nga me shumese 1 miliarde njerez, per mese 14 shekuj rresht, dhe nen doktrinen Islame dhe shembullin e Muhamedit, kane shkaktuar perhere luftera ndaj jomuslimaneve!!
    Asnje fe tjeter ne bote nuk ka shkaktuar aq luftera e gjakderdhje e skllaveri, sesa Islammi i Muhamedit!!
    Eshte e vetmja fe qe vazhdon edhe sot e kesaj dite, ndersa pjesa tjeter e botes synon jeten nen lirine demokratike, te luftoje per kthimin prapa ne erresiren mesjetaro-feudale arabe te shekullit te Muhamedit(alias Emin ibn Mustafa abd-Allah)!!
    Jarigas

  15. #135
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Krishteret i thojne Jezusit dhe Zot dhe qingji Perendise hajde gjeje tani?
    Krishteret i quajne njerzit delet e perendise!
    Per thirrje ne kishe kane nje kumbone. !

    Tani njerzit jane delet ndersa Jezusi qenka qengji.Njerzit qenken me te medha se Jezusi sipas kesaj llogjike.
    Se dyti krishteret bejne nje gabim se e quajne Ismailin Me shprehjen Gomar i eger per shka te nje verseti biblik, perkthyesi i zgjuar qe ka perkthyer biblen nuk e di se popujt semite gomar te eger i thojne zebres dhe qellimi emertimit eshte dallimi qe ka zebra per shkak te pullave te saj dhe jo se Ismaili eshte gomar i eger.Pra keto devijacione njerzore tek ato qe ato e quajne dhe pretendojne se eshte libri i Zotit por ne realitet eshte shkruar shumica prej Njerzve si Pali, Luka nxenesit i Palit, Pjetri etj.

    Po keshtu dhe dogmat fetare i ndryshojne neper koncilet e prifterinve me shumice votash prifterinjsh dhe nuk e kane si ne Islam qe dogma eshte profetike e zbritur si shpallje prej Zotit tek profeti a.s.Ndryshe nga Islami krishterimi ka shpall apostuj Palin perndjekesin e apostujve ndersa Islami ka apostuj te gjithe ato qe besuan nga shoket e profetit Muhamed a.s.

    Islami fton ne monoteizem ndesa krishterimi ne trinitet.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  16. #136
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Velloja ne bibel

    64 Edhe Rebeka ngriti sytė dhe pa Isakun; atėherė zbriti me tė shpejtė nga deveja,
    65 dhe i tha shėrbėtorit: "Kush ėshtė ai njeri qė vjen nga fusha drejt nesh?". Shėrbėtori u pėrgjegj: "Éshtė zotėria im". Atėherė ajo mori vellon dhe u mbulua.Zanafilla 24
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  17. #137
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
     Femija i Kurbanit Isaku apo Ismaili?
    Sepse ėshtė shkruar se Abrahami pati dy bij: njė nga shėrbėtorja dhe tjetri nga e lira....Kėto gjėra kanė njė kuptim alegorik, sepse kėto dy gra janė dy besėlidhje: njė nga mali Sinai, qė ngjiz pėr skllavėri, dhe ėshtė Agari.Dhe Agari ėshtė mali Sinai nė Arabi dhe i pėrgjigjet Jeruzalemit tė kohės sė sotme (Mekės)...(Galatsve 4/22-25)

    Pra sipas vete bibles pranohen te dy bijte e Abarahamit dhe te dy pasken beslidhje qe kjo beselidhje vazhdoi per cifutet deri tek jezusi nga ana e Isakut dhe nga ana Ismailit deri tek Muhamedi a,s .Pikerisht prandaj dhe bibla me lart e quan Arabine se Juruzalemin e ri te kohes se sotme.

    Zoti bėri katėr premtime me Abrahamin.Dy premtime pėr dy trashėgimtarėt e tijDy premtime pėr vendet e pasardhėsve e tij.

    Premtimi i vendit te Ismailit

    18 Po atė ditė Zoti bėri njė besėlidhje me Abramin duke i thėnė: "Unė u jap pasardhėsve tė tu kėtė vend, nga pėrroi i Egjiptit deri nė lumin e madh, lumin e Eufratit (Zanafilla 15/18)

    Premtimi i vendit te Isakut

    8 Dhe ty dhe pasardhėsve tė tu pas teje, do t'u jap vendin ku ti banon si njė i huaj: tėrė vendin e Kanaanėve, nė pronėsi pėr gjithnjė; dhe do jem Perėndia i tyre".9 Pastaj Perėndia i tha Abrahamit: "Nga ana jote, ti do ta respektosh besėlidhjen time, ti dhe pasardhėsit e tu, nga njė brez nė tjetrin.(Zanafilla 17/8-9)

    Premtimi per Ismailin

    Emri i Ismailit u vendos nga Engjelli i Zotit per te treguar se ai iste i bekuar dhe rendesishem ne jeten e Ibrahimit.

    11 Engjėlli i Zotit i tha akoma: "Ja, ti je me barrė dhe do tė lindėsh njė djalė dhe do ta quash Ismael, sepse Zoti mori parasysh hidhėrimin tėnd; (Zanafilla 16/11)

    13 Edhe nga djali i kėsaj shėrbyeses unė do tė bėj njė komb, sepse ėshtė njė pasardhės i yt".(Zanafilla 21/13)

    20 Sa pėr Ismaelin, unė ta kam plotėsuar dėshirėn. Ja unė do ta bekoj, do ta bėj tė frytshėm dhe do ta shumoj fort. Ai do tė bėhet babai i dymbėdhjetė princėrve, dhe unė do tė bėj prej tij njė komb tė madh.(Zanafilla 17/20)

    Beselidhja me Ismailin

    11 Dhe do tė rrethpriteni nė mishin e prepucit tuaj; dhe kjo do tė jetė njė shenjė e besėlidhjes midis meje dhe jush.(Zanafilla 17/9-11)

    23 Atėherė Abrahami mori Ismaelin, djalin e tij, tė gjithė ata qė kishin lindur nė shtėpinė e tij dhe tėrė ata qė kishte blerė me paratė e veta, tėrė meshkujt e shtėpisė sė Abrahamit dhe, po atė ditė,24 Por Abrahami ishte nėntėdhjetė e nėntė vjeē kur u rrethpre nė mishin e prepucit tė tij.25 Dhe Ismaeli, biri i tij, ishte trembėdhjetė vjeē kur u rrethpre nė mishin e prepucit tė tij.26 Po atė ditė u rrethprenė Abrahami dhe Ismaeli, biri i tij.(Zanafilla /17/23-26)

    Premtimi per Isakun dhe beselidhja me te

    19 Por Perėndia u pėrgjegj: "Jo, por Sara gruaja jote do tė lindė njė bir, dhe ti do ta quash Isak; dhe unė do tė caktoj besėlidhjen time me tė, njė besėlidhje tė pėrjetshme me pasardhėsit e tij. (Zanafilla 17/16, 19)

    Mbas dėnimit tė popullit tė Sodomės dhe Gomorrės Abraahmi lindi Isakun tė cilin e bėri sunet.

    2 Dhe Sara u ngjiz dhe lindi njė djalė me Abrahamin nė pleqėrinė e tij, nė kohėn e caktuar qė Perėndia i kishte thėnė.3 Dhe Abrahami ia vuri emrin Isak birit qė i kishte lindur dhe qė Sara kishte lindur.4 Pastaj Abrahami e rrethpreu birin e tij Isak kur ishte tetė ditėsh, ashtu siē e kishte urdhėruar Perėndia.5 Por Abrahami ishte njėqind vjeē, kur i lindi biri i tij Isaku.(Zanafilla 21/2-5)

    Tek Zoti nuk kishte dallim midis Isakut dhe Ismailit pasi te dy ishin pasardhes te Ibrahimit.

    11 Kjo gjė s'i pėlqeu aspak Abrahamit, pėr shkak tė djalit tė tij.12 Por Perėndia i tha Abrahamit: "Mos u hidhėro pėr shkak tė djalit dhe tė shėrbyeses sate; dėgjo tėrė ato qė tė thotė Sara, sepse nga Isaku do tė dalin pasardhės qė do tė mbajnė emrin tėnd.13 Edhe nga djali i kėsaj shėrbyeses unė do tė bėj njė komb, sepse ėshtė njė pasardhės i yt".( (Zanafilla 21/11-13)

    Abrahami e ndihmoi qė tė pėrgatisi rrobat Agarin pėr ta lėnė nėn urtėsinė e Zotit sikurse Nėna e Musait la djalin e saj nė lumė nėn ruajtjen e Zotit.Duke ecur nė shkretėtirėn e Beer Shebės djali e zu etja dhe filloi tė qajė.

    14 Abrahami u ngrit herėt nė mėngjes, mori bukė dhe njė calik ujė dhe ia dha Agarit; vuri gjithēka mbi shpatullat e saj dhe e nisi bashkė me fėmijėn. Kėshtu ajo u nis dhe filloi tė bredhė nėpėr shkretėtirėn e Beer-Shebas.15 Kur uji i calikut mbaroi, ajo e vuri fėmijėn poshtė njė kaēubeje.16 Dhe shkoi e u ul pėrballė tij, nė njė largėsi sa njė goditje me hark, sepse thoshte: "Nuk dua ta shoh fėmijėn tė vdesė!" Kėshtu ajo u ul pėrballė tij, ngriti zėrin dhe qau.17 Dhe Perėndia dėgjoi zėrin e djaloshit dhe engjėlli i Perėndisė thirri Agarin nga qielli dhe i tha: "Ēfarė ke, Agar? Mos ki frikė, se Perėndia ka dėgjuar zėrin e djaloshit aty ku ndodhet.18 Ēohu, ēoje djaloshin dhe mbaje fort me dorėn tėnde, sepse unė do tė bėj prej tij njė komb tė madh".19 Atėherė Perėndia ia hapi sytė dhe ajo pa njė pus uji: kėshtu vajti tė mbushė calikun me ujė dhe i dha tė pijė djaloshit.20 Dhe Perėndia ishte me djaloshin; ai u rrit, banoi nė shkretėtirė dhe u bė shenjėtar harku.21 Ai banoi nė shkretėtirėn e Paranit dhe nėna e tij e martoi me njė grua nga Egjipti.(Zanafilla 21/14-21)

    Kush ishte femija i Kurbanit?

    Po kėshtu hebrejtė pėr tė ndryshuar bekimin e Ismaelit nga Zoti dhe sprovėn e tij pėr tu bėrė Kurban nga xhelozia e ndryshuan emrin e tij duke vėnė emrin e Isakut prej tė cilit kanė prejardhjen.Mirėpo pavarsisht ndryshimit tė emrit shenjat historike dhe gjuhėsore tregojnė se ai ka qenė Isameli.

    Zoti i thote Abrahamit "Merr Birin tend te vetem"

    1 Mbas kėtyre gjėrave Perėndia e vuri nė provė Abrahamin dhe i tha: "Abraham!" Ai u pėrgjegj: "Ja ku jam".2 Dhe Perėndia tha: "Merr tani birin tėnd, birin tėnd tė vetėm, atė qė ti do, ...., shko nė vendin e Moriahve dhe sakrifikoje nė njė nga malet qė do tė tė tregoj".(Zanafilla22/1-2)

    Megjithėse cifutėt e kanė ndryshuar emrin e Ismaelit me emrin e Isakut ato sduhet tė harrojnė se Zoti e dinte se kur ti drejtohej Abrahamit dhe ai tė kishte dy fėmijė, nuk do ti thoshte kurrė: “Merr tani birin tėnd, birin tėnd tė vetėm”.Kjo tregon se nė kohėn e sprovės sė Abrahamit , ai kishte vetėm njė fėmijė Ismaelin dhe jo dy prandaj shprehja nga Zoti iu ėshtė drejtuar “Birin tėnd tė vetėm”.Kėtė e pėrfocon dhe verseti tjetėr biblik.

    Engjelli i Zotit i thote te vetmin bir qe ke.

    9 Kėshtu arritėn nė vendin qė Perėndia i kishte treguar dhe atje Abrahami ndėrtoi altarin dhe sistemoi drutė; pastaj e lidhi Isakun, birin e tij, dhe e vendosi mbi altar sipėr druve.10 Pastaj Abrahami shtriu dorėn dhe mori thikėn pėr tė vrarė tė birin.11 Por Engjėlli i Zotit thirri nga qielli dhe i tha: "Abraham, Abraham!". Ai u pėrgjegj: "Ja ku jam".12 Engjėlli i tha: "Mos e zgjat dorėn kundėr djalit dhe mos i bėj asnjė tė keqe. Tani e di mirė qė ti i trembesh Perėndisė, se nuk mė ke refuzuar birin tėnd, tė vetmin bir qė ke".13 Atėherė Abrahami ngriti sytė dhe shikoi; dhe ja prapa tij njė dash i zėnė pėr brirėsh nė njė kaēube. Kėshtu Abrahami shkoi, mori dashin e tij dhe e ofroi si sakrificė nė vend tė tė birit.14 Dhe Abrahami e quajti kėtė vend Jehovah Jireh. Prandaj edhe sot e kėsaj dite thuhet: "Do tė furnizohet mali i Zotit".15 Engjėlli i Zotit e thirri pėr tė dytėn herė Abrahamin nga qielli dhe tha:16 "Unė betohem pėr veten time, thotė Zoti, se ti e bėre kėtė dhe nuk kurseve tėt bir, tė vetmin bir qė ke,17 Unė me siguri do tė tė bekoj fort dhe do tė shumoj pasardhėsit e tu si yjet e qiellit dhe si rėra qė ndodhet nė brigjet e detit dhe trashėgimtarėt e tu do tė zotėrojnė portat e armiqve tė tij.18 Dhe tėrė kombet e tokės do tė bekohen te pasardhėsit e tu, sepse ti iu binde zėrit tim".19 Pastaj Abrahami u kthye te shėrbėtorėt e tij, ata u ngritėn dhe shkuan bashkė nė Beer-Sheba. Dhe Abrahami zuri vend nė Beer-Sheba. (Zanafilla 22/9-19)

    Pra dhe kėtu pėrmdendet qartė nga ana gjuhėsore dhe ajo historike kohore se Abrahami nė kohėn e sprovės sė tij kishte vetėm njė fėmijė, Ismaelin.Fjala e pėrmendur “tė vetmin bir qė ke” e tregon qartė kėtė.Cdo aludim tjetėr ėshtė i gabuar sikruse ėshtė dhe shtrembėrimi i qėllimshėm i biblės nga ana e hebrejve pėr shkak tė xhelozisė sė tyre.Sepse nuk do kishte mundesi qe i njejti engjell te thote te vetmin bir qe ke dhe po ky engjell te gabonte .

    Gjithashtu dhe premtimi pėr bekimin se:” Unė me siguri do tė tė bekoj fort dhe do tė shumoj pasardhėsit e tu si yjet e qiellit” ėshtė premtimi qė ju bė Abarahamit kur ai nuk kishte fėmijė fare dhe se i tha Zotit se ai nuk dėshirontė qė pasardhėsi i tij tė ishte Elizeu i Damaskut njė njeri i huaj i lindur nė shtėpinė e tij por qė skishte lidhje trashėgimie mė Abrahamin.Patsaj Zoti i premtoi se ai sė shpejti do tė linde njė fėmijė.Dhe ky ishte Ismaeli.

    2 Po Abrami i tha: "Zot, Perėndi, ēfarė do tė mė japėsh, sepse unė jam pa fėmijė dhe trashėgimtari i shtėpisė sime ėshtė Eliezeri i Damaskut?".3 Pastaj Abrami shtoi kėto fjalė: "Ti nuk mė ke dhėnė asnjė pasardhės; dhe ja, njė i lindur nė shtėpinė time do tė jetė trashėgimtari im".4 Atėherė fjala e Zotit iu drejtua duke i thėnė: "Ai (Elizeu i Damaskut) nuk do tė jetė trashėgimtari yt, por ai qė ka pėr tė dalė nga tė pėrbrendshmet e tua do tė jetė trashėgimtari yt".5 Pastaj e ēoi jashtė dhe i tha: "Vėshtro me kujdes qiellin dhe numėro yjet, nė rast se mund t'i numėrosh", pastaj shtoi: "Kėshtu kanė pėr tė qenė pasardhėsit e tu".(Zanafilla 15/2-5)

    18 Po atė ditė Zoti bėri njė besėlidhje me Abramin duke i thėnė: "Unė u jap pasardhėsve tė tu kėtė vend, nga pėrroi i Egjiptit deri nė lumin e madh, lumin e Eufratit (Zanafilla 15/18)

    Dhe nė realitet kjo ndodhi

    12 Tani kėta janė pasardhėsit e Ismaelit, bir i Abrahamit, qė egjiptasja Agar, shėrbėtorja e Sarės, i kishte lindur Abrahamit.13 Kėta janė emrat e bijve tė Ismaelit, simbas emrit tė brezave tė tyre: Nebajothi, i parėlinduri i Ismaelit; pastaj Kedari, Abdeeli, Mibsami,14 Mishma, Dumahu, Masa,15 Hadari, Tema, Jeturi, Nafishi dhe Kedemahu.16 Kėta janė bijtė e Ismaelit dhe emrat e tyre, simbas fshatrave dhe fushimeve tė tyre. Ata qenė dymbėdhjetė princėrit e kombeve tė tyre pėrkatės.17 Por kėto janė vitet e jetės sė Ismaelit, gjithsej njėqind e tridhjetė e shtatė vjet; pastaj ai dha frymė dhe vdiq, dhe u bashkua me popullin e tij.18 (Dhe bijtė e tij banuan nga Havilahu deri nė Shur, qė ėshtė nė lindje tė Egjiptit, nė drejtim tė Asirisė). Ai u vendos nė prani tė tė gjithė vėllezėrve tė tij.(Zanafilla 25)

    Deuteronomi 21 ;15 17:"Nie burrė ka dy gra. Prej tyre ai do vetėm nieren, ndėrsa tjetrėn e urren . Me te dyja kanė lindur femiiet e tii (djem), por djalin e pare e ka me gruan te cilėn ai nuk e do. Kur te viie puna pėr te ndare pasurinė te drejtėn e te parelindurit nuk duhet t'ia jape djalit te gruas qe do por atij qe i takon, dialit tjetėr.

    Duke pranuar si te parelindur djalin e gruas qe ai nuk e do. duhet qe edhe ti jape dy herė me tepėr pasuri se djalit tjetėr. Ky djalė do tė jetė pėr babane e tij shenja e pare e fuqise. Vetėm atij i takon e drejta e te parelinduri

    14 Abrahami u ngrit herėt nė mėngjes, mori bukė dhe njė calik ujė dhe iadha Agarit; vuri gjithēka mbi shpatullat e saj dhe e nisi bashkė me fėmijėn. Kėshtu ajo u nis dhe filloi tė bredhė nėpėr shkretėtirėn e Beer-Shebas.15 Kur uji i calikut mbaroi, ajo e vuri fėmijėn poshtė njė kaēubeje.16 Dhe shkoi e u ul pėrballė tij, nė njė largėsi sa njė goditje me hark, sepse thoshte: "Nuk dua ta shoh fėmijėn tė vdesė!" Kėshtu ajo u ul pėrballė tij, ngriti zėrin dhe qau.17 Dhe Perėndia dėgjoi zėrin e djaloshit dhe engjėlli i Perėndisė thirri Agarin nga qielli dhe i tha: "Ēfarė ke, Agar? Mos ki frikė, se Perėndia ka dėgjuar zėrin e djaloshit aty ku ndodhet.18 Ēohu, ēoje djaloshin dhe mbaje fort me dorėn tėnde, sepse unė do tė bėj prej tij njė komb tė madh".19 Atėherė Perėndia ia hapi sytė dhe ajo pa njė pus uji: kėshtu vajti tė mbushė calikun me ujė dhe i dha tė pijė djaloshit.(uji zemezem)20 Dhe Perėndia ishte me djaloshin; ai u rrit, banoi nė shkretėtirė dhe u bė shenjėtar harku.21 Ai banoi nė shkretėtirėn e Paranit dhe nėna e tij e martoi me njė grua nga Egjipti.(Zanafilla 21/14-21)

    30 Abrahami u pėrgjegj: "Ti do t'i pranosh nga dora ime kėto shtatė qengja, me qėllim qė kjo tė mė vlejė si dėshmi qė unė e kam hapur kėtė pus".31 Prandaj ai e quajti kėtė vend Beer-Sheba, sepse aty qė tė dy ishin betuar.(Zanafilla 21)

    Sepse ėshtė shkruar se Abrahami pati dy bij: njė nga shėrbėtorja dhe tjetri nga e lira....Kėto gjėra kanė njė kuptim alegorik, sepse kėto dy gra janė dy besėlidhje: njė nga mali Sinai, qė ngjiz pėr skllavėri, dhe ėshtė Agari.Dhe Agari ėshtė mali Sinai nė Arabi dhe i pėrgjigjet Jeruzalemit tė kohės sė sotme (Mekės)...(Galatsve 4/22-25)

    24 Do tė bėsh pėr mua njė altar prej dheu dhe mbi tė do tė ofrosh olokaustet e tua, flitė e tua tė falėnderimit, delet dhe qetė e tua; nė ēdo vend ku do tė bėj qė emri im tė kujtohet,do tė vij te ti dhe do tė tė bekoj.25 Dhe nė rast se do tė ndėrtosh pėr mua njė altar me gurė, nuk do ta ndėrtosh me gurė tė latuar; sepse duke ngritur mbi to daltėn do t'i ndotėsh."Exodus

    Tek Zanafilla 8/20 Noeu ndertoi nje altarZanafilla 12/7 Abrahami ndertoi nje altar, Jakubu Ndertoi Altar, Moisiu ndertoi Altar etj7 Atėherė u shfaq Zoti pėrpara Abramit dhe i tha: "Unė do t'ja jap kėtė vend pasardhėsve tė tu". Atėherė Abrami i ndėrtoi aty njė altar Zotit qė i ishte shfaqur.8 Sė kėtejmi u zhvendos drejt malit nė lindje tė Bethelit dhe ngriti ēadrat e tij, duke pasur Bethelin nė jug dhe Ainė nė lindje; dhe ndėrtoi aty njė altar kushtuar Zotit dhe i bėri thirrje emrit tė Zotit. (Zanafilla 12/7-8)
    NE Kuran 100. Zoti im, mė dhuro mua (njė fėmijė) prej tė mirėve!101. Ne e gėzuam atė me njė djalė qė do tė jetė i butė (i sjellshėm).102. Dhe kur arriti ai (djali) qė sė bashku me tė (me Ibrahimin) tė angazhohet nė punė, ai (Ibrahimi) tha: "O djali im, unė kam parė (jam urdhėruar) nė ėndėrr tė tė pres ty. Shiko pra, ēka mendon ti?" Ai tha: "O babai im, punoje atė qė urdhėrohesh, e ti do tė mė gjesh mua, nėse do All-llahu, prej tė durueshmėve!"103. E kur ata tė dy iu dorėzuan urdhrit tė Zotit dhe e pėrmbysi atė nė fytyrė (nė ballė).104. Ne e thirrėm atė: "O Ibrahim!"105. Ti tashmė e zbatove ėndrrėn! Ne kėshtu i shpėrblejmė tė mirėt!106. Vėrtet, kjo ishte sprovė e qartė.107. Ne e shpaguam atė me njė tė therur (kurban) tė rėndėsishėm.108. Dhe ndaj tij Ne lamė pėrkujtim tė mirė ndėr popujt e ardhshėm.109. Selam (shpėtim e paqe) pastė Ibrahimi!110. Kėshtu, nė kėtė mėnyrė Ne i shpėrblejmė bamirėsit.111. Vėrtet, ai ishte nga robėrit Tanė besimtarė.112. Dhe Ne e gėzuam atė me (njė djalė tjetėr) Is'hakun, pejgamber prej tė mirėve.113. Dhe Ne i dhuruan bekim atij dhe Is'hakut e prej pasardhėsve tė atyre dyve do tė ketė punėmirė e tė ndershėm, e edhe dėmtues tė hapėt tė vetvetes.Skedarėt e Bashkėngjitur 168762 Skedarėt e Bashkėngjitur 168763

    Mashtrimit numer 1

    Bibla e shkruar prej hebrenjve na meson se Parabirnia e Jakobit ndaj Esaut blihet me nje pjate supe ndersa parabirnia e Ismaeelit nuk konsiderohet



    30 Dhe Esau i tha Jakobit: "Tė lutem, mė lėrė tė ha pak nga kjo supė e kuqe, sepse jam i lodhur". Pėr kėtė arėsye e quajtėn Edom.
    31 Por Jakobi iu pėrgjegj: "Mė shit mė parė parėbirninė tėnde".
    32 Esau tha: "Ja unė jam duke vdekur, ē’dobi kam nga parėbirnia?".
    33 Atėherė Jakobi tha: "Mė parė betomu". Dhe Esau iu betua dhe i shiti Jakobit parėbirninė e tij.Zanafilla 25


    Ja si e tregon bibla vjedhjen e bekimit te Jakobit kunder Esaut

    5 Tani Rebeka rrinte duke dėgjuar, ndėrsa Isaku i fliste birit tė tij Esau. Kėshtu Esau shkoi nėpėr fusha pėr tė gjuajtur kafshė tė egra pėr t’ia shpėnė tė atit.
    6 Atėherė Rebeka i foli Jakobit, birit tė saj, dhe i tha: "Ja, unė dėgjova babanė tėnd qė i fliste Esaut, vėllait tėnd duke i thėnė:
    7 "Mė sill gjah dhe mė pėrgatit njė gjellė tė shijshme, qė unė ta ha dhe tė tė bekoj nė prani tė Zotit, para se tė vdes".
    8 Prandaj, biri im, bindju zėrit tim dhe bėj atė qė tė urdhėroj.
    9 Shko tani nė kope dhe mė sill dy keca tė mirė; unė do tė pėrgatis njė gjellė tė shijshme pėr babanė tėnd, nga ato qė i pėlqejnė atij.
    10 Pastaj ti do t’ia ēosh babait tėnd qė ta hajė, dhe kėshtu ai do tė bekojė para se tė vdesė".
    11 Jakobi i tha Rebekės, nėnės sė tij: "Ja, vėllai im Esau ėshtė leshtor, ndėrsa unė e kam lėkurėn tė lėmuar.
    12 Ndofta babai im mė prek me dorė; do t’i dukem atij mashtrues dhe do tė tėrheq mbi vete njė mallkim nė vend tė njė bekimi".
    13 Por nėna e tij iu pėrgjegj: "Ky mallkim le tė bjerė mbi mua, biri im! Bindju vetėm asaj qė tė thashė dhe shko tė marrėsh kecat".
    14 Ai vajti pra t’i marrė dhe ia ēoi nėnės sė tij; dhe e ėma pėrgatiti me to njė gjellė tė shijshme, nga ato qė i pėlqenin babait tė tij.
    15 Pastaj Rebeka mori rrobat mė tė bukura tė Esaut, birit tė saj mė tė madh, qė i mbante nė shtėpi pranė vetes, dhe ia veshi Jakobit, birit tė saj mė tė vogėl;
    16 dhe me lėkurėt e kecave veshi duart e tij dhe pjesėn e lėmuar tė qafės sė tij.
    17 Pastaj vuri nė dorė tė Jakobit, birit tė saj, gjellėn e shijshme dhe bukėn qė kishte pėrgatitur.
    18 Atėherė ai shkoi tek i ati dhe i tha: "Ati im!". Isaku u pėrgjegj: "Ja ku jam; kush je ti, biri im?".
    19 Atėherė Jakobi i tha babait tė tij: "Jam Esau, i parėlinduri yt. Bėra siē mė ke thėnė. Tani ēohu, ulu dhe fillo tė hash nga gjahu im, me qėllim qė shpirti yt tė mė bekojė".
    20 Por Isaku i tha tė birit: "Por si bėre qė e gjete kaq shpejt, biri im?". Ai u pėrgjegj: "Sepse Zoti, Perėndia yt, bėri qė tė vijė tek unė".
    21 Atėherė Isaku i tha Jakobit: "Afrohu dhe lėrmė tė tė prek, biri im, pėr tė ditur nėse je pikėrisht biri im Esau ose jo".
    22 Dhe kėshtu Jakobi iu afrua Isakut, babait tė tij; dhe mbasi ky e preku me dorė, tha: "Zėri ėshtė i Jakobit, por duart janė duart e Esaut".
    23 Kėshtu ai nuk e njohu, sepse duart e tij ishin leshtore ashtu si duart e vėllait tė tij Esau; dhe e bekoi.
    24 Dhe tha: "A je ti me tė vėrtetė biri im Esau?". Ai u pėrgjigj: "Po".
    25 Atėherė Isaku i tha: "Mė shėrbe qė tė ha nga gjahu i birit tim dhe shpirti im tė tė bekojė". Kėshtu Jakobi i shėrbeu dhe Isaku hėngri. Jakobi i solli edhe verė dhe ai e piu.
    26 Pastaj babai i tij Isaku i tha: "Tani afrohu dhe mė puth, biri im".
    27 Dhe ai u afrua dhe e puthi. Dhe Isaku ndjeu erėn e rrobave tė tij dhe e bekoi duke thėnė: "Ja, era e tim biri ėshtė si era e njė fushe, qė Zoti e ka bekuar.
    28 Perėndia tė dhėntė vesėn e qiellit dhe pjellorinė e tokės, si edhe bollėkun e grurit dhe tė verės.
    29 Tė shėrbefshin popujt dhe kombet u pėrkulshin para teje. Qofsh pronar i vėllezėrve tė tu dhe bijtė e nėnės sate u pėrkulshin para teje. I mallkuar qoftė cilido tė mallkon, i bekuar qoftė cilido tė bekon!".
    30 Dhe ndodhi qė, pikėrisht kur Isaku kishte mbaruar sė bekuari Jakobin dhe ky sapo ishte larguar nga prania e tė atit Isak, vėllai i tij Esau u kthye nga gjahu.
    31 Edhe ai pėrgatiti njė gjellė tė shijshme dhe ia shpuri babait tė tij dhe i tha: "Ēohu ati im dhe ha nga gjahu i birit tėnd, me qėllim qė shpirti yt tė mė bekojė".
    32 Isaku, babai i tij, i tha: "Kush je ti?". Ai u pėrgjegj: "Jam Esau, biri yt i parėlindur".
    33 Atėherė Isakun e zunė ca tė dridhura shumė tė forta dhe i tha: "Kush ėshtė ai, pra, qė gjuajti gjahun dhe ma solli? Unė i hėngra tė gjitha para se tė vije ti dhe e bekova; dhe i bekuar ka pėr tė mbetur ai".
    34 Me tė dėgjuar fjalėt e tė atit, Esau dha njė ulurimė tė fortė dhe shumė tė hidhur. Pastaj i tha tė atit: "Bekomė edhe mua, ati im!".
    35 Por Isaku iu pėrgjigj: "Yt vėlla erdhi me mashtrim dhe mori bekimin tėnd".
    36 Esau i tha: "Jo mė kot ėshtė quajtur Jakob? Ai ma zuri vendin deri tani dy herė: mė hoqi parėbirninė dhe ja tani po merr bekimin tim". Pastaj shtoi: A nuk ke ruajtur njė bekim pėr mua??".Zanafilla 27

    Cifutet te nxitur nga historite biblike me vjedhje parabirnie dhe bekimi kane ndryshuar biblen per ti vjedhur Ismaelit parabirnine dhe bekimin e tij qe i beri Zoti.Kjo eshte origjina e ketij populli mashtrimi.




    Mashtrimi numer 2

    Martesa e Abrahamin me Agarin sipas krishtereve nuk qenka e sakte ndersa martesa e Jakobit me Lean qenka e sakte.Prej kesaj do te shikojme dhe prejardhjen e Jezusit.

    Jakobit i ndėrrohet emri nga Zoti duke e quajtur Israel.(Zanafilla 32/24-32 dhe 35/10)

    Jakobit i ishte premtuar sipas bibles martesa me Rakelen mirepo babai i Rakeles, Lebano ne vend te Leas naten e pare te marteses i futi Lea motren e Rakeles pa dijenine e Jakobit

    25 Tė nesėrmen nė mėngjes, ai pa se ishte Lea. Atėherė Jakobi i tha Labanos: "Ēfarė mė bėre? A nuk tė kam shėrbyer pėr Rakelėn? Pse mė mashtrove?".Zanafilla 29

    32 Kėshtu Lea u ngjiz dhe lindi njė djalė qė e quajti Ruben, sepse tha: Zoti e pa trishtimin tim; prandaj tani burri im do tė mė dojėė".
    33 Pastaj u ngjiz pėrsėri dhe lindi njė djalė dhe ajo tha: "Zoti e pa se nuk kisha dashuri, prandaj mė dha edhe kėtė bir". Dhe e quajti Simeon.
    34 Ajo u ngjiz pėrsėri dhe lindi njė djalė, dhe tha: "Kėsaj radhe burri im do tė mė dojė, sepse i kam lindur tre bij". Prandaj u quajt Levi.
    35 Ajo u ngjiz pėrsėri dhe lindi djalė dhe tha: "Kėtė radhė do tė kremtoj Zotin". Prandaj e quajti Juda. Pastaj nuk pati mė fėmijė.Zanafilla 29

    Mashtrimi numer 3

    Po kush ishte Juda?

    Juda u martua ne njė grua Kananase dhe lindėr tre fėmijė Er,Onan dhe Shelah.Ai djalit tė tij Er i dha njė grua tė quajtur Tamara.Mirėpo ngase Eri ishte i keq nė sytė e Zotit vdiq, kėshtu qė Juda donte ta martonte Tamarėn me Onanin, mirėpo dhe ky vdiq.Ateherė Juda u detyrua qė tia japė pėr grua birit tė tij tė vogėl Shelahut.Ngase Shelahu ishte akoma nė moshė tė vogėl Juda e porositi Tamarėn tė rrintė nė shtėpinė e tė atit derisa Shelahu tė rritej.Mirėpo mbas vdekjes sė gruas sė Judės, Shuas, Tamara i doli njė rrugė ku u bė si prostitutė dhe Juda i kėrkoi tė hynte tek ajo.Kėshtu qė Juda e la me barrė Tamarėn duke mos e ditur se ishte nusja e djalit tė tij.Kur populli e lajmėroi Judėn pėr shtatzaninė e Tamarrės ai urdhėroi qė ajo tė digjej mirėpo ajoi tregoi se Juda ishte ai qė e kishte lėnė me barrė kėshtu qė mė vonė prej saj lindėn dy fėmijė Perets dhe Zerah.(Zanafilla 38/1-30) Tek Ungjilli i Lukės tek gjenalogjia e Jezusit pėrmendet se Perets ka dhe njė emėrtin tjetėr i quajtur Faresi(Luka 3/33).Sipas Mateut Jezusi e ka prejardhjen prej Judės nga fėmija i lindur me Tamarėn. (Mateu 1/3).

    12 Mbas njė kohe tė gjatė vdiq gruaja e Judės, qė ishte e bija e Shuas; kur mbaroi zinė, Juda u ngjit tek ata qė qethnin delet e tij nė Timnah bashkė me mikun e tij Hirah, i quajtur Adullamiti.
    13 Kėtė e mori vesh Tamara dhe asaj i thanė: "Ja, vjehrri yt po ngjitet nė Timnah pėr tė qethur delet e tij".
    14 Atėherė ajo hoqi rrobat e saj tė vejėrisė, u mbulua me njė velo dhe u mbėshtoll e tėra; pastaj u ul te porta e Enaimit, qė ndodhet nė rrugėn drejt Timnahut; nė fakt ajo kishte parė qė Shelahu ishte rritur mė nė fund, por ajo nuk i ishte dhėnė pėr grua.
    15 Sa e pa Juda mendoi qė ajo ishte prostitutė, sepse e kishte fytyrėn tė mbuluar.
    16 Prandaj ai iu afrua asaj nė rrugė dhe i tha: "Lėrmė tė hyj te ti". Nė tė vėrtetė nuk e dinte se ajo ishte nusja e djalit tė tij. Ajo iu pėrgjegj: Ēfarė do tė mė japėsh pėr tė hyrė tek unė??"
    17 Atėherė ai i tha: "Do tė tė dėrgoj njė kec nga kopeja ime". Ajo e pyeti: "A mė jep njė peng deri sa tė ma dėrgosh?".
    18 Ai i tha: "Ēfarė pengu duhet tė tė jap?". Ajo u pėrgjegj: "Vulėn tėnde, kordonin tėnd dhe bastunin qė ke nė dorė". Ai ia dha, hyri te ajo dhe ajo u ngjiz me tė.
    19 Pastaj ajo u ngrit dhe iku; hoqi velin dhe veshi pėrsėri rrobat e saj tė vejėrisė.
    20 Por Juda i dėrgoi kecin me anė tė mikut tė tij, Adulamitit, pėr tė rimarė pengun nga duart e asaj gruaje; po ai nuk e gjeti atė.
    21 Atėherė pyeti njerėzit vendas duke thėnė: "Ku ėshtė ajo prostitutė qė rrinte nė Enaim, nė rrugė?". Ata u pėrgjigjėn: "Nuk ka pasur asnjė prostitutė kėtu".
    22 Kėshtu ai u kthye te Juda dhe i tha: "Nuk e gjeta; veē kėsaj vendasit mė thanė: "Nuk ka pasur asnjė prostitutė kėtu"".
    23 Atėherė Juda tha: "Le ta mbajė, pra, pengun qė i dhashė, sepse nuk duam tė mbulohemi me turp. Ja, unė i dėrgova kėtė kec dhe ti nuk e gjete".
    24 Tre muaj mė vonė erdhėn dhe i thanė Judės: "Tamara, nusja e birit tėnd, ėshtė bėrė prostitutė; dhe, nga ky shkak, ajo ka mbetur gjithashtu me barrė". Atėherė Juda u tha: "Nxirreni jashtė dhe digjeni.!".
    25 Ndėrsa po e nxirrnin jashtė, ajo i ēoi fjalė tė vjehrrit: "Njeriu tė cilit i pėrkasin kėto sende, mė la me barrė". Pastaj tha: "Shiko nė se mund tė dallosh tė kujt janė kėto sende: vula, kordoni dhe bastuni".
    26 Juda i njohu dhe i tha: "Ajo ėshtė mė e drejtė se unė, se unė nuk ia dhashė Shelahut, birit tim". Dhe ai nuk pati mė marrėdhėnie me tė.
    27 Kur edhi koha e lindjes, ajo kishte nė bark dy binjakė.
    28 Ndėrsa po lindte, njeri prej tyre nxori jashtė njė dorė dhe mamia e kapi dhe i lidhi njė fije tė kuqe flakė, duke thėnė: "Ky doli i pari".
    29 Por ai e tėrhoqi dorėn e tij, dhe ja qė doli jashtė vėllai i tij. Atėherė mamia tha: "Si ia ēave rrugėn vetes?". Pėr kėtė arėsye u quajt Perets.
    30 Pastaj doli vėllai i tij, qė kishte rreth dorės fijen ngjyrė tė kuqe flakė; dhe u quajt Zerah.Zanafilla 38


    Pra dy femijet e Judes me Tamaren ishin Zerah dhe Peretsi.


    Mashtrimi numer 4



    Tani le te shikojme gjenalogjine e Jezusit.qe e kane ndryshuar prape hebrejte qe emrin Perets e kane bere Fares per te shmangur gjurmet.

    23 Dhe Jezusi ishte rreth tridhjetė vjeē; dhe e pandehnin se ishte bir i Jozefit, bir i Elit;
    33 bir i Esromit, bir i Faresit, bir i Judės;
    34 bir i Jakobit, bir i Isakut, bir i Abrahamit, Luka 3.


    1 Libri i gjenealogjisė sė Jezu Krishtit, birit tė Davidit, birit tė Abrahamit.
    2 Abrahamit i lindi Isaku; Isakut i lindi Jakobi; Jakobit i lindi Juda dhe vėllezėrit e tij.
    3 Judės i lindi nga Tamara Faresi dhe Zara; Faresit i lindi Esromi; Esromit i lindi Arami....Mateu 1


    Pra krishteret nuk besojne se Ismaeli eshte biri i Ibrahimit, i bekuar sipas Zotit, i vendosur emri nga engjelli i Zotit, djali i Kurbanit, djali qe ju premtua 12 kombe, djalit qe per te u lidh nje beselidhje.Por ato besojne se eshte e drejte qe hebrenjte ta mohojne kete gje sepse sipas tyre eshte e ligjshme qe Jakobi tia vjedhi birnine dhe bekimin Esaut, pastaj per to eshte e ligjshme qe Jakobi te martohet me Lea e te kete me te pasardhes kur nuk ka qene martuar me te por u fut dhe beri marredhenie me te si pasoje e nje mashtrimi.Si pasoje e kesaj marredhenie mashtrimi lindi Juda i cili shkoi me gruan e djalit te vdekur te tij e cila e mashtroi per te bere marredhenie te paligjshme pa qene e martuar dhe lindi nje prej paraardhesve te Jezusit .

    Pra te gjitha keto per krishteret jane te ligjshme ndersa Martesa e Abrahamin me Agarin eshte e paligjshme .Po a pranohet kjo llogjike.

    Zoti e zbriti Kuranit per te anulluar te gjithe deformimet biblike ndaj profeteve.Te gjithe sa u thane me lart nuk kane asnje baze kuranore.Zoti i ka ruajtur profetet e tij nga gabimet e medha.Ju kujtohet historia e gruas se Firaonit me Jusufin(Josefin).Asnje prej profeteve te Zotit nuk ka bere keto veprime biblike, te gjitha jane thenie hebrenjsh kunder profeteve, te shkruara nga dora e njerzve hileqare.

    Zoti i ka ruajtur te gjithe profetet nga gabimet e medha, imorale etj.Bibla ne kete aspekt kundershton Kuranin sepse eshte njerzore dhe jo hyjnore.Pikerisht kur profeti lut ne bibel pershkruhet sikur pin vere dehet dhe ben marredhenie me vajzat e tij a ka llogjike kjo per nje profet te Zotit?

    Kurani erdhi si shpallja hyjnore e fundit per ti anulluar te gjithe deformimet e futura nga duart e njerzve ne bibel.Dhiaten e vjeter dhe Pali e quan me te meta.Pra kjo tregon qe bibla e sotme nuk eshte prej Zotit por prej duarve te njeriut.


    Mashtrimi numer 5


    Jezusi e profetizoi kete duke thene qe bibla nuk eshte fjale e Zotit por tradita dhe tregime te popullit hebre

    "Kėshtu ju e keni bėrė tė pavleshme Fjalėn e Perėndisė pėr shkak tė traditės suaj" !.(Mateu 15/6)



    Po tani Krishti mori njė shėrbesė edhe mė tė shquar, sepse ėshtė ndėrmjetėsi i njė besėlidhjeje mė tė mirė, qė bazohet mbi premtime mė tė mira, sepse, nė qoftė se Besėlidhja e parė do tė qe e patėmetė, nuk do tė qe nevoja tė kėrkohej vend pėr njė tjetėr . Duke thėnė "njė besėlidhje e re", ai e vjetėroi tė parėn; edhe ajo qė vjetrohet dhe plaket ėshtė afėr prishjes.(Hebrenjve 8/6-7,13)


    7 sepse, nė qoftė se Besėlidhja e parė do tė qe e patėmetė, nuk do tė qe nevoja tė kėrkohej vend pėr njė tjetėr.(Hebrejve 8/7)

    13 Duke thėnė "njė besėlidhje e re", ai e vjetėroi tė parėn; edhe ajo qė vjetrohet dhe plaket ėshtė afėr prishjes.(Hebrejve 8/13)

    Si mund te thoni, 'ne jemi te mencur, dhe ligjet e Zotit jane me ne'? Por, kujdes, penda e shkruesve e ka kthyer ne genjeshter.( Jeremia 8-8)

    36 Por orakullin e Zotit nuk do ta pėrmendni mė, sepse fjala e secilit do tė jetė orakulli i tij, sepse keni shtrembėruar fjalėt e Perėndisė tė gjallė, Zoti i ushtrive, Perėndia ynė.( Jeremia 23)

    25 qė e ndryshuan tė vėrtetėn e Perėndisė nė gėnjeshtėr dhe adhuruan dhe i shėrbyen krijesės nė vend tė Krijuesit, qė ėshtė i bekuar pėrjetė. Amen.(Romaket 1)


    Mashtrimi numer 6


    A i keni degjuar si krishteret pretendojne se Kurani eshte kopje e bibles?Ky eshte vetem nje pretendim mashtrues.

    Ja pse Kurani nuk eshte kurre kopja e bibles


    Askush nuk vė njė copė prej stofi tė ri mbi njė petk tė vjetėr, sepse kėshtu arna bie dhe grisja bėhet mė e madhe..(Mateu 9/16 )


    Historia e vertete e babait te profeteve Abrahamit(Ibrahimit a.s)

    http://www.forumishqiptar.com/thread...Abraham%29-a-s
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 03-01-2016 mė 07:12
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  18. #138
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    Profetet e permendur ne Kuran

    http://ardhmeriaonline.com/histori/h...e-e-profeteve/

    Zoti thote ne Kuran se jo te gjithe profetet jane permendur ne Kuran.Shume prej tyre jane permendur ne hadithe.

    40:78. Ne kemi dėrguar pejgamberė para teje, pėr disa prej tyre tė kemi njoftuar me rrėfimet e tyre, e pėr disa sish nuk tė kemi njoftuar, e asnjė pejgamberi nuk i takoi tė sjellė ndonjė argument, vetėm se me urdhrin e All-llahut. E kur tė vijė koha e caktuar nga All-llahu, zbatohet gjykimi me drejtėsi dhe aty atėherė dėshtojnė ata tė kotit.

    16:36.
    Ne dėrguam nė ēdo popull tė dėrguar qė t'u thonė: "Adhuroni vetėm All-llahun, e largonu djajve (adhurimit tė tyre)!" Por, pati nga ata qė All-llahu e udhėzoi dhe pati nga ata qė ishte i gjykuar me humbje, pra udhėtoni nėpėr botė dhe shihni se si ishte fundi i gėnjeshtarėve?


    1) Ademi

    Persa i pėrket Ademit, ai pėrmendet shpesh nė Kur’an sikurse:

    “Allahu zgjodhi Ademin...” (3:33)

    Pėrsa i pėrket sunetit, edhe aty Ademi pėrmendet shpesh si profet i Allahut sikurse nė hadithin e saktė tė transmetuar nga Ibn Hiban nė sahihun e tij si edhe nga Tabarani nė “Muxham el-kebir” e tė tjerė nga Abu Dharr se ai e pyeti Rrasulin: “A ishte Ademi profet?! Rrasuli iu pėrgjigj: “Po. Dhe njė nga ata tė cilėve Allahu u foli”.

    2) Idrisi

    Po ashtu nė Kur’an pėrmendet edhe Idrisi:

    “Dhe pėrmend nė libėr Idrisin. Ai ishte njeri besnik dhe profet (nebij)” (19:56)

    Pėrsa i pėrket sunetit, Idrisi pėrmendet nė vende tė ndryshme dhe nga kėto nė hadithin e natės sė Israsė ku Rrasuli takoi Idrisin nė qiellin e katėrt.

    3) Nuhu

    Nuhu ėshtė i dėrguari (Rrasuli) i parė i Allahut ndėrkohė qė Ademi ėshtė profeti (Nebiji) i parė i Allahut.

    “Ne tė sollėm shpalljen ty (Muhamed) sikurse i dhamė shpalljen Nuhut dhe profetėve pas tij...” (4:163)

    Nė sunnah ėshtė pėrmendur shpesh Nuhu dhe ndėr tė tjerat, nė hadithin e ndėrmjetėsimit tė transmetuar nga Imam Bukhari nga Enes ibn Melik se Ademi do u thotė njerėzve qė do t’i kėrkojnė atij qė tė ndėrmjetėsojė:- “Shkoni tek Nuhu se ai ėshtė i dėrguari i parė qė Allahu dėrgoi...”.

    Ndėrmjet Ademit dhe Nuhut ka pasur dhjetė breza dhe tė gjithė ishin muslimanė sikurse transmetohet nga Hakimi si sahih nga Ibn Abazi se mes Nuhut dhe Ademit ka pasur dhjetė breza dhe qė tė gjithė ndiqnin sheriatin me vėrtetėsi. Por ata ranė nė mosmarrveshje dhe Allahu dėrgoi tė dėrguar si pėrgėzues dhe qortues”.

    4) Hudi

    “dhe Adit u dėrguam vėllanė e tyre Hud” (11:50)

    Ibn Hiban nė sahihun e tij dhe Ibn Kethir nė “Bidajah wa nihajah” transmetojnė nga Abu Dharr nė hadithin qė flet pėr tė dėguarit e Allahut se Rrasuli tha: “Ndėr ta (profetėt), katėr janė Arabė. Hudi, Salihu, Shuajbi dhe profeti yt (Muhamedi) o Abu Dharr”.

    5) Salihu

    “ dhe Themudit u dėrguam vėllanė e tyre Salih” (11:61)

    Bukhari transmeton nga Abdullah Ibn Umar: “Njerėzit bashkė me Rrasulin pushuan tek njė tokė e Themudit e quajtur el-Hixhr dhe ata morėn ujė pėr tė pirė dhe pėr tė zėnė brumin. (Kur Rrasuli dėgjoi rreth kėsaj), i urdhėroi ata tė derdhnin ujin qė kishin mbushur nė puset e tyre (puset e Themudit) dhe brumin t’ua jepnin deveve pėr tė ngrėnė. I urdhėroi ata tė mbushnin ujė (pėr vehtet e tyre) nga pusi ku deveja (e Salihut) pinte ujė”.

    6) Ibrahimi

    “Pėrmend nė libėr Ibrahimin, njeri i sė vėrtetės dhe profet” (19:41)

    Bukhari transmeton nga Aisha se Rrasuli i tha asaj: “Unė e di kur je e kėnaqur dhe kur je e zemėruar me mua. Unė i thashė:- nga e di Ai u pėrgjigj: Kur je e kėnaqur me mua ti thua:- Jo pasha Zotin e Muhamedit. Kur je e zemėruar me mua thua:- Jo pasha Zotin e Ibrahimit. Unė thashė:- Po (ke tė drejtė), por wallahi o Rrasulullah unė nuk braktis veēse emrin tėnd (dhe asgjė veē emrit)”.

    7) Luti

    “...dhe Lutin....” (6: 86)

    Bukhari transmeton nga Abu Hurrejra se Rrasulilahi tha: “Allahu e mėshiroftė Lutin. Dėshiroi tė kishte mbėshtetje tė fortė (kundėr kufarėve)......”.

    8) Ismaili

    “ E kujto Ismailin, njeri i sė vėrtetės dhe i dėrguar profet (rrasulun nebij)” (19:54)

    Bukhari transmeton nga Ibn Abaz se kur Rrasuli erdhi nė Mekė (nė marrjen e saj), ai nuk donte tė hynte nė Kabė ndėrkohė qė kishte idhuj nė tė. Ai urdhėroi qė idhujt tė nxirreshin jashtė. Kėshtu qė i nxorrėn jashtė. Nxorrėn jashtė edhe piktura tė Ibrahimit dhe Ismailit me shigjeta (falli) nė duar. Rrasuli tha: “Allahu i mallkoftė kėta njerėz (qė kanė bėrė kėto piktura). Wallahi, as Ibrahimi e as Ismaili kurrė nuk i pėrdorėn shigjetat (e fallit) pėr konsultim.....”.

    9) Is’haku

    “E pėrgėzuam me Is’hakun, profet dhe nga tė drejtėt” (37:112)

    Bukhari transmeton nga Ibn Abazi se Rrasuli kėrkonte strehim tek Allahu pėr Hasanin dhe Husejnin dhe thoshte: “Stėrgjyshi juaj (Ibrahimi) kėrkonte strehim tek Allahu pėr Ismailin dhe Is’hakun duke thėnė:- Allahuma! Kėrkoj strehim me fjalėt e Tua tė plota nga ēdo shejtan dhe kafshė helmuese dhe nga ēdo sy i keq i dėmshėm e ziliqar”.

    10) Jakubi

    “ ... i dhamė atij, Is’hakun dhe Jakubin, secilin prej tyre e bėmė profet” (19:49)

    Bukhari transmeton nga Umm Ruman qė ishte e ėma e Aishes se kur e akuzuan Aishen pa tė drejtė ajo tha: “ Shembulli im dhe shembulli juaj ėshtė si shembulli i Jakubit dhe bijve tė tij:- Jo! Por mendjet tuaja kanė sajuar kėtė histori. Durimi ėshtė mė i mirė pėr mua. Ėshtė vetėm ndihma e Allahut qė duhet kėrkuar kundėr asaj qė ju sajoni” (12:18)....”.

    11) Jusufi

    “...Jusufin” (6: 84)

    Bukhari transmeton nga Abu Hurrejra se njerėzit thanė: “O Rrasulullah. Kush ėshtė mė i ndershmi nga njerėzit?! Ai tha:- mė i drejti ndėr ta. Ata thanė:- Nuk po tė pyesim pėr kėtė. Ai u pėrgjigj:- Jusufi, profeti i Allahut, i biri i profetit tė Allahut (Jakubit), i birit tė profetit tė Allahut (Is’hakut), i biri i khalilit (Ibrahimit).....”.

    12) Shuajbi

    “ dhe Midianit i dėrguam vėllanė e tyre Shuajbin...” ( 11:84)

    Ibn Hiban nė sahihun e tij dhe Ibn Kethir nė “Bidajah wa nihajah” transmetojnė nga Abu Dharr nė hadithin qė flet pėr tė dėguarit e Allahut se Rrasuli tha: “Ndėr ta (profetėt), katėr janė Arabė. Hudi, Salihu, Shuajbi dhe profeti yt (Muhamedi) o Abu Dharr”.

    13) Ejubi

    “....frymėzuam....Ejubin.....” (4:163)

    Bukhari transmeton nga Abu Hurrejra se Rrasuli tha: “ Ndėrkohė qė Ejubi ishte i zhveshur duke u larė, njė tufė karkalecash tė artė ra mbi tė dhe ai fillojė ti mblidhte ata nė kėmishėn e tij. Zoti i tij i thirri atij:- O Ejub! A nuk tė kam bėrė mjaft tė pasur sa tė mos ndikohesh nga ē’po sheh?! Ai tha:- Po patjetėr o Zot. Por unė nuk mund tė jem indiferent ndaj bekimit Tėnd”.

    14) Dhul-Kifl

    “...dhe kujto Ismailin, Idrisin dhe Dhul-Kiflin. Tė gjithė nga durimtarėt.” (21:85)

    Disa nga mufesirinėt si Ibn Xharir thanė se Dhul-kifl nuk ishte profet por nga njerėzit e drejtė. Megjithėatė mufesirinė tė tjerė sikurse Ibn Kethir thanė se ai ishte profet duke u bazuar nė kontekstin e tekstit tė mėsipėrm ngase ai ėshtė pėrmendur me profetėt dhe kjo tregon se edhe ai ishte profet. Allahu e di mė mirė.

    15) Musa

    “ Dhe pėrmend Musėn, i zgjedhur dhe ishte i dėrguar dhe profet. (rrasulun nebij)” (19:51)

    Bukhari transmeton nga Ibn Mas’ud se: “Njėherė i dėrguari i Allahut ndau plaēkėn e luftės. Njė burrė prej ensarėve u ngrit dhe tha:- Wallahi. Muhamed, kjo ndarje nuk ėshtė bėrė pėr tė kėnaqur Allahun. Unė erdha tek i dėrguari i Allahut dhe e informova pėr kėtė. Fytyra e tij ndryshoi nga nervat dhe tha:- Allahu e mėshiroftė Musėn. Atė e lėnduan me mė tepėr se kaq, e prapė bėri durim”.

    16) Haruni

    “Dhe me mėshirėn Tonė i dhamė atij (Musės) vėllanė e tij Harunin si profet.

    Muslim transmeton nga Mughira ibn Shuba: “Kur erdha nė Nexhran, tė krishterėt e Nexhranit mė thanė:- Ju recitoni: “O motra e Harunit” nė Kur’an, ndėrkohė qė Musa ka lindur shumė kohė pėrpara Isės. Kur u ktheva tek Rrasuli e pyeta pėr kėtė dhe mė tha:- Njerėzit (e asaj kohe) vinin emrat e profetėve dhe tė njerėzve tė devotshėm para tyre”.

    17) Dawudi

    “ Zoti yt e di mė mirė se kush ėshtė nė qiell e nė tokė dhe Ne i kemi ngritur disa profetė mbi tė tjerė dhe Dawudit i dhamė zeburin” (17:55)

    Bukhari transmeton nga Abdullah Ibn Amr ibn el-Ass se Rrasuli tha: “Namazi mė i dashur pėr Allahun ėshtė namazi i Dawudit. Ai flinte gjysmėn e natės, falej pėr 1/3 e natės pastaj flinte pėr 1/6 e natės dhe agjeronte njė ditė po e njė ditė jo”.

    18) Sulejmani

    “...Sulejmanin...” (6:84)

    Bukhari transmeton nga Abu Hurrejra se Rrasuli tha: “Njėherė Sulejmani i biri i Dawudit tha:- Sonte do tė bėj mardhėnie me njėqind (ose 99) gra e secila tė lindė njė kalorės qė tė luftojė nė rrugė tė Allahut. Por nuk tha inshallah. Kėshtu qė vetėm njė nga gratė mbeti shtatzėnė dhe lindi njė mashkull gjysmak. Pasha Atė nė duart e tė cilit ėshtė jeta e Muhamedit, sikur tė kishte thėnė inshallah (do tė kishte pasur djem) tė gjithė do tė luftonin nė rrugė tė Allahut”.

    19) Iliasi

    “ Dhe Ilijasi ishte nga tė dėrguarit...” (37:123)

    20) El-Jasa

    “Dhe Ismaili, El-Jasa, Junusi dhe Luti. Tė tėrė i preferuam mbi krijimin” (6:86)

    21) Junusi

    “...edhe Junusi ishte nga tė dėrguarit...” (37:139)

    Bukhari transmeton nga Abu Hurrejra se Rrasuli tha: “Kush thotė se unė jam mė mirė se Junus Ibn Matta ėshtė gėnjeshtar”.

    22) Zekerijah

    “Dhe Zekerijah...” (6:85)

    Muslim transmeton nga Abu Hurrejra se Rrasuli tha: “Zekeria ishte zdrukthėtar”.

    23) Jahja

    “...Allahu tė pėrgėzon ty me Jahja-n, qė vėrteton fjalėn nga Allahu, profet dhe nga tė drejtėt” (3:39)

    Ahmed dhe Tirmidhi transmetojnė nga Harith el-Ash’ari se Rrasuli tha: Allahu urdhėroi Jahja ibn Zekerijah-n qė tė zbatojė pesė urdhėra dhe tė urdhėrojė beni-Israilėt ti pėrmbushin ato, por Jahja po tregohej i ngadaltė. Isa i tha Jahjah-s: Ti u urdhėrove me pesė urdhėra dhe ti urdhėroje beni-Israilėt ti pėrmbushin ato. Kėshtu ose urdhėroji ato ose do ta bėj unė. Jahja tha: O vėllai im! Kam frikė se po ta bėsh ti kėtė pėrpara meje, unė do tė ndėshkohem ose toka do tė mė shembet poshtė kėmbėve. Kėshtu Jahja thirri beni-Israilėt nė Bejtul Makdis derisa xhamia u mbush plot. U ul tek mimbari, lertmadhėroi Allahun dhe tha: Allahu mė urdhėroi tė zbatoj pesė urdhėra dhe mė urdhėroi tu them ju qė ti zbatoni: E para ėshtė qė tė adhuroni Atė dhe tė mos i bėni shirk asgjė. Shembulli i kėtij urdhėri ėshtė si shembulli i njė njeriu qė bleu njė skllav me paratė e tij prej letre apo floriri. Ai filloi tė punojė pėr zotėrinė e tij por i jepte fitimet dikujt tjetėr. Cili prej jush do tė donte qė shėrbėtori i tij tė bėnte kėtė? Allahu u ka krijuar dhe u furnizon ju prandaj adhuroni vetėm Atė dhe mos i bėni shirk Atij, askėnd. U urdhėroj qė tė faleni, ngase Allahu drejton Fytyrėn e Tij nga fytyra e robit tė Tij qė falet derisa robi tė mos e kthejė fytyrėn e tij mėnjėanė. Kur tė faleni mos i ktheni kokat sa andej kėtej. Po ashtu u urdhėroj tė agjeroni. Shembulli i kėsaj ėshtė si i njeriut mes njė grupi njerėzish dhe ai ka ca misk tė mbėshtjellė me njė leckė dhe si rrjedhim tėrė grupi e ndien erėn e miskut tė mbėshtjellė. Vėrtetė era e gojės sė agjeruesit ėshtė mė e mirė pėr Allahun se era e miskut kundėrmues. Po ashtu u urdhėroj qė tė jepni sadaka. Shembulli i kėsaj ėshtė si shembulli i dikujt qė ėshtė zėnė rob nga armiku. Ia kanė lidhur duart nė qafė dhe e kanė sjellė pėr ti prerė kokėn. Ai u tha atyre: A mund tė paguaj kompensim pėr vehten time? Vazhdoi tė ēlirojė vehten e tij me shuma tė vogla e tė mėdha derisa u lirua plotėsisht. Po ashtu u urdhėroj tė pėrkujtoni Allahun. Shembulli i kėsaj ėshtė si i atij qė armiku po e ndjek pa lodhje. Ai strehohet nė njė kėshtjellė tė fortifikuar. Kur robi kujton Allahun, ai i ėshtė drejtuar mbrojtjes dhe strehimit mė tė mirė kundėr shejtanit. El-Harith pastaj tha se Rrasuli tha:- E unė u urdhėroj ju me pesė urdhėra me tė cilat Allahu mė ka urdhėruar mua: Ngjitjuni xhematit, dėgjoni dhe respektoni (emirėt) dhe bėni hixhrah dhe xhihad nė rrugė tė Allahut. Kushdo qė braktis xhematin edhe sa njė pėllėmbė do ta ketė hequr hallkėn e Islamit nga qafa e tij pėrveē nėse kthehet. Kushdo qė thėrret me thirrjet e xhahiljetit do tė jetė nga ata qė gjunjėzohen nė xhehenem. Ata thanė: O Rrasulullah! Edhe nėse falet dhe agjeron?! Ai tha: Edhe nėse falet dhe agjeron dhe pretendon se ėshtė musliman. Pra thėrritini muslimanėt me emrat e tyre me tė cilėt Allahu i ka thirrur ata: Muslimanėt, robėt besimtarė tek Allahu. (Ibn Kethir tha nė tefsirin e tij se ky hadith ėshtė hasan. Albani e konsideron sahih nė sahih el xhami).

    24) Isa i biri i Merjemes

    “ Dhe pėr thėnien e tyre: Ne vramė Mesihun, Isėn tė birin e Merjemes, tė dėrguarin e Allahut....” (4:157)

    Muslim transmeton nga Xhabir ibn Abdilah se Rrasuli tha: “Njė pjesė e umetit tim nuk do tė ndalen nga tė luftuarit pėr hakun dhe do tė jenė ngadhėnjimtarė deri ditėn e gjykimit. Ai tha:- Isa ibn Merjam do tė zbresė dhe emiri i tyre (i muslimanėve) do ta ftojė qė tė udhėheqė namazin por ai do tė pėrgjigjet:- Jo! Disa nga ju janė emirė pėr ju. Ky ėshtė njė nder nga Allahu pėr kėtė umet”.

    25) Muhamedi

    “Muhamed ėshtė i dėrguari i Allahut” (48:29)

    Bukhari transmeton nga Xhabir ibn Abdullah se Rrasuli tha: “Mė janė dhėnė pesė gjėra qė nuk i janė dhėnė askujt pėrpara meje: Allahu mė ka dhėnė fitore duke u shtirė frikėn armiqve tė mi njė muaj larg. Toka ėshtė bėrė pėr mua (dhe umetin tim) vend falje dhe pėr tė marrė tejemum kėshtu qė kushdo nga ndjekėsit e mi mund tė falet kudo kur tė hyjė koha e namazit. Plaēka e luftės ėshtė bėrė hallall pėr mua e nuk ka qenė hallall pėr askėnd pėrpara meje. Mė ėshtė dhėnė e drejta pėr tė ndėrmjetėsuar. Ēdo profet u dėrgua tek kombi i tij ndėrsa unė jam dėrguar tek tėrė njerėzimi”.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  19. #139
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

    NE Historine e Ibrahimit me djalin e tij dhe dashin e marre per Kurban, Zoti na tregon se nuk eshte njeriu ai qe behet Kurban per Zotin per kafsha.Qe nga koha e Ibrahimit e deri ne ardhjen e profetit Muhamed a,s tek asnje profet dhe ligj profetik nuk ka qene e shkruar per tu bere kurban njeriu.Kjo ne fakt ka ndodhur vetem ne tregimet pagane te cilet i merrnin femijet dhe vajzat e i sakrifikonin per hire te perendive te kota te tyre.Bibla na risjell nje histori biblike qe nuk ka asnje lidhje as me ligjin e Zotit e as me ndonje urdher profetik.

    29 Atėherė Fryma e Zotit erdhi mbi Jefteun dhe ai kaloi nėpėr Galaadin dhe Manasin, arriti nė Mitspah tė Galaadit dhe qė kėtej lėvizi kundėr bijve tė Amonit.
    30 Jefteu lidhi njė kusht me Zotin dhe tha: "Nė rast se ti mė jep nė duart e mia bijtė e Amonit,
    31 ēfarė tė dalė nga dyert e shtėpisė sime pėr tė mė pritur kur tė kthehem fitimtar nga bijtė e Amonit, do t’i pėrkasė Zotit dhe unė do t’ia ofroj si olokaust".
    32 Kėshu Jefteu marshoi kundėr bijve tė Amonit pėr t’u bėrė luftė, dhe Zoti ia dha nė dorė.
    33 Ai i mundi duke bėrė njė masakėr tė madhe, nga Aroeri deri nė drejtim tė Minithit (duke u marrė njėzet qytete) dhe deri nė Abel-Keramim. Kėshtu bijtė e Amonit u poshtėruan pėrpara bijve tė Izraelit.
    34 Pastaj Jefteu u kthye nė shtėpinė e tij, nė Mitspah; dhe ja qė i doli pėr ta pritur e bija me dajre dhe valle. Ajo ishte bija e vetme e tij, sepse ai nuk kishte djem ose vajza tė tjera.
    35 Sa e pa, grisi rrobat e tij dhe tha: "Oh, bija ime, ti po mė bėn shumė fatkeq, ti po mė sjell mjerim! Unė i kam dhėnė fjalėn Zotit dhe nuk mund tė tėrhiqem".
    36 Ajo i tha: "O atė, nė rast se i ke dhėnė fjalėn Zotit, vepro me mua simbas fjalėve qė kanė dalė nga goja jote, sepse Zoti ta mori hakun me armiqtė e tu, bijtė e Amonit".
    37 Pastaj i tha tė atit: "Tė mė lejohet kjo e drejtė: lermė tė lirė dy muaj, nė mėnyrė qė tė sillem nėpėr male duke qarė virgjėrinė time me shoqet e mia".
    38 Ai iu pėrgjegj: "Shko!". Dhe e la tė shkonte pėr dy muaj. Kėshtu ajo shkoi me shoqet e saj dhe qau ndėr male virgjėrinė e saj.
    39 Mbas dy muajsh ajo u kthye tek i ati; dhe ai veproi me tė simbas kushtit qė kishte lidhur. Ajo nuk kishte njohur burrė. Kėshtu u bė zakon nė Izrael
    40 qė bijat e Izraelit tė shkojnė ēdo vit e tė qajnė bijėn e Jefteut, Galaaditit, katėr ditė me radhė.Gjyqtarėt 11
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •