Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 70
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anėtarėsuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga Ronierjoni Lexo Postimin
    Ismaeli ishte biri i sherbetores, populli qe vjen nga Ismaili bibla i quan "gomerė" dhe ēdo dite arabet tregohen gomere dhe gomarellliku i tyre i madh ishte feja qe doli prej tyre!
    Dua te ndalem pakes ketu, sepse s'ma rrok fort truri.

    Abrahami duke qen Profet i Zotit, paska pasur shėrbėtore me tė cilėn kishte edhe fėmijė, por qė Bibla i'a quan "gomar" djalin e tij dhe pasardhėsit e tij ?

    Kjo fyerje, a i dedikohet Jezusit apo Zotit ? Cili nga keta paska fye Abrahamin dhe pasardhesit e tij ?

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    O Xhemis,po paske qen njeri i cuditeshem ore akoma pretendon ti? le nam o njeri! po sapo ta shpjegova njehere qe ska vend aty te pretendosh se Ismaeli eshte sakrifica,o njeri do ta kuptosh qe ne momentin kur u vu ne sprove Abrahami Isaku kishte lindur ,dhe ti solla edhe me vargje,Tani nje kapitull me pare spjegohet qe lindi Isaku,me pas tek kapitulli vijues abrahami vihet ne Sprove! Tani ti don ta beshe te zezen te bardhe me pahir,por nuk mundesh dote,dhe mendimet se eshte vargu i korruptuar e ke gabim,edhe njehere Xhemis,Ndryshe nga Kurani Bibla ka rend kronologjik ngjarjesh edhe historie pasi eshte e frymezuar nga Zoti,Ndersa ne Kuran e ke lemsh Kuranin dhe del nga kontexti nga fillimi deri ne fund me qellim qe te mos zbulohet arsyeja e zbritjeve gjasme te sureve sepse aty zbulohen eventet historike etj, EDHE NJHERE XHEMIS: BIBLA KA REND KRONOLOGJIK,BIBLA KA REND KRONOLOGJIK,,,,,,,,,,,sa here me duhet ta peresris XHemis Ketu jemi tek KAPITULLI 21 Zanafilla
    1

    Zoti vizitoi Sarėn, siē i kishte thėnė; dhe Zoti i bėri Sarės ato qė i kishte premtuar.

    2

    Dhe Sara u ngjiz dhe lindi njė djalė me Abrahamin nė pleqėrinė e tij, nė kohėn e caktuar qė Perėndia i kishte thėnė.

    3

    Dhe Abrahami ia vuri emrin Isak birit qė i kishte lindur dhe qė Sara kishte pjellė.

    4

    Pastaj Abrahami e rrethpreu birin e tij Isak kur ishte tetė ditėsh, ashtu siē e kishte urdhėruar Perėndia.

    5

    Por Abrahami ishte njėqind vjeē, kur i lindi biri i tij Isaku.

    10

    Atėherė ajo i tha Abrahamit: "Pėrzėre kėtė shėrbyese dhe birin e saj, sepse i biri i kėsaj shėrbyese nuk duhet tė jetė trashėgimtar me birin tim, me Isakun".


    Pra ne kete Kapitull Kuptojme qe Isaku Kishte Linduuuuuuuuuuuuuur,,,,,,,,,,,,Kishte Linduuuuuuur!

    Tani shikojme nje Kapitull me Pas 22 Zanafilla ku ti ngre pretendimin tende

    ZANAFILLA 22,,,,,,,,,,,,,ZANAFILLA 22

    1

    Mbas kėtyre gjėrave Perėndia e vuri nė provė Abrahamin dhe i tha: "Abraham!" Ai u pėrgjegj: "Ja ku jam".

    2

    Dhe Perėndia tha: "Merr tani birin tėnd, birin tėnd tė vetėm, atė qė ti do, Isakun, shko nė vendin e Moriahve dhe sakrifikoje nė njė nga malet qė do tė tė tregoj".

    Tani jemi ne regull Xhemis? Ti di vetem te akuzosh ,ne vend qe te mrresh me natyren e vertet te profetiti Muhamed,dhe veprat e tija,,,,,,Ose Ose mund te jeshe Imam ose Hoxhe ti ose te afermit e tu se ska Kuptim,,,,

    Xhemis nuk i hedh dote hi syve njerzeve se Jetojme ne 2015 jo ne 630 ne Arabi
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Profecia per profetin Muhamed a.s ne bibel


    Vetė Moisiu, nė fakt, u tha etėrve:Zoti, Perėndia juaj do tė ngjallė pėr ju njė profet si unė nga mesi i vėllezėrve tuaj; dėgjojeni nė tė gjitha gjėrat qė ai do t'ju thotė!23 Dhe do tė ndodhė qė kushdo qė nuk do ta dėgjojė atė profet, do tė shkatėrrohet nė mes tė popullit". (Veprat 3/20-21) Kjo thuhet tek (Zanafilla 18/15,18)[/QUOTE]

    Atehere Xhemis le te Meremi me ngjashmerine e Muhamedit me Mojsiun qe si ka ngjare ne asnje pike,i marrim me Radhe.

    1-Zoti i Foli Mojiut,,,,,,,,,,,,,Muhamedit pretendon qe i foli Gabrieli,,Xhibrili
    2-Mojsiut Zoti i dha nje shenje qe te Besonin Populli,,,,,,,,,,Muhamedi asnje shenje pervec llafeve Boshe,
    3-Mojsiu beri gjithato vepra Mrekullie,,,,,,,,,,,Muhamedi Asnje te tille

    Tani PER KETO NGJASHMERI FLETE TI ME MOJSIUN, qe ska te ngjare fare, MOJSIU BERI MREKULLIRA MUHAMEDI JOTE

    Fakte te tjeraEN'AME:109 ata u betuan ne nje betim te forte ne Allahun,se nese u vjen ndonje mrekulli,do ta besojne.Thuaj:"ceshtja e mrekullive eshte tek Allahu"e ku e dini ju,Ndoshta kur te vijne ato nuk u besojne.
    Sqarim: Me Pelqen me shume tek ky ajet ajo e nenvizuar,,asnje profet se ka vene ne dyshim me fjalen ndoshta kete pjese,kjo eshte natyra e pafuqishme e Muhamedit qe ska qene asnjehere i sigurt...nejse,,,por eshte nje e vertet unike per punen e profeteve: dhe ne kete pike ka nje pyetje: KUSH NGA PROFETET I KA KERKUAR NDIHME ZOTIT PER NDONJE MREKULLI DHE ZOTI NUK JA KA DHENE? Nejse Muhamedi shfajesohej dhe shmangej bukur kur i kerkohej mrekulli dhe thoshte,,,,une jam vetem kumtues,pergezues,qortues etj, dhe pyetja tjeter eshte pse nuk beri asnje mrekulli Muhamedi qe te vuloste pejkamberllekun e tije ? nejse kalojme te pjesa tejeter,,C'fare thote akoma si shfajesim Muhamedi tek ajeti tjeter me pas shife:

    EN'AME:111 edhe sikur ti zbritnim ne atyre engjejt,tju flitnin te vdekurit,tju tubonim atyre cdo send ( Gjallese) konkretisht,Ata nuk do kishin besuar, Vetem po te donte Allahu por shumica e tyre nuk e dine (se besimi eshte dhurate nga Zoti)
    Sqarimi i ketij ajeti: tani per ma aftesine e Muhamedit,dhe per mos kamberllekun e tije,sepse Muhamedi nuk ishte profet dhe e dinte qe ishte i pafuqishem per mrekulli,ja Mvesh te gjitha Allahut sic ka vepruar per gjate gjithe kuranit,kur ngecte Muhamedi i vinte kapak gjerave duke ja veshur Allahut,,atije Allah qe asnjehere si asnje send,si la asnje trashegimtar,etj etj, se skam as kohe te shkruaj., Kur ka ardh puna te mrekullite Muhamedi nuk beri asnje mrekulli praktike pasi ka qene ne prove nga njerezit,,,,,Shume e thjshte ,ti kerkonte ndihme Allahut dhe allahu do ja kishte dhen,,,por fatekeqeshit Allahu i Muhamedit nuk Ekziston.
    EN 'AME:37 dhe thone:"perse te mos i zbrese atije (Muhamedit)nje mrekulli nga zoti i tije"? Thuaj:S'ka dyshim se Allahu ka fuqi tia zberes nje mrekulli,por shumica e tyre nuk e dine se (se cka do ti gjente me pas)
    Sqarim per kete Ajet,Pjesa e nenvizuar nenkupton presjonin qe u bente ai njerezve per ta shmangur pjesen e mrekullive,dhe per tja veshur Allahut,pjesen e frikes ne menyre qe njerezit te kishin frike.
    ,Akoma disa fakte,,: Per Muhamedin sic pretendon ne kuran qe ishte Analfabet ja ku e ke se si Vete Muhamedi ka thene se di te lexoje:
    EN'NAME: 25 ka prej tyre qe degjone kur lexon Kuranin./........MAIDE:27 Lexoja atyre (Muhamed) Atyre(Jehudive te tjereve, ngjarjen e vertet te dy djemeve te Ademit. Pergenjshtrimin qe muhamedi di te lexoje ke edhe disa ajete te tjera qe une skam kohe ti shkruaj por po ti jape: A'RAFE:157/...151.

    Kaq sa per ngjashmerine qe ska te ngjare fare Hesapin e bene vete ,se skam dyshim qe je njeri i zgjuar
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-09-2015
    Postime
    2

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    po te jen 717 apo 450 te vdekur ata kan vdekur te gjith do vdesim sot une neser ti ai tjetri vetem Allahu a i pa vdekshem inshallah e kan meritu mshiren e zotit e Allahu i falt e na falt ty mu e krejtve inshallah

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-09-2015
    Postime
    2

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    po te jen 717 apo 450 te vdekur ata kan vdekur te gjith do vdesim sot une neser ti ai tjetri vetem Allahu a i pa vdekshem inshallah e kan meritu mshiren e zotit e Allahu i falt e na falt ty mu e krejtve inshallah

  6. #46
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
    Profecia per profetin Muhamed a.s ne bibel


    Vetė Moisiu, nė fakt, u tha etėrve:Zoti, Perėndia juaj do tė n..............on ne kuran qe ishte Analfabet ja ku e ke se si Vete Muhamedi ka thene se di te lexoje:
    EN'NAME: 25 ka prej tyre qe degjone kur lexon Kuranin./........MAIDE:27 Lexoja atyre (Muhamed) Atyre(Jehudive te tjereve, ngjarjen e vertet te dy djemeve te Ademit. Pergenjshtrimin qe muhamedi di te lexoje ke edhe disa ajete te tjera qe une skam kohe ti shkruaj por po ti jape: A'RAFE:157/...

    Ksaj i thuan ke sy, e nuk sheh....kur ke perde para syve !!!

    .....islami u perhap dhe zaptoj dynjane per njehere dhe kete PA MREKULLIRA, sic e paske "kuptuar" edhe vete......

    TI je nga ato tipa, qe edhe mrekullirave nuk do te ju besoje, ja ku e ke cituar vete ajetin me larte....pra, ata qe ishin te zote te mendjes (ngase islami eshte fee e te dijturve), ata e kuptuan islamin "PA MREKULLIRA". Islami eshte fee racionale !!!, qe ne start. Kurse TI, ne te kundertene, per te qene dicka "hyjnore" mendon se duhet te kete edhe elemente "jonatyrore" per ta "besuar" njerezit ???.... po, i "imponuan" mrekullirat e profeteve me te hershem njerezit ???.........truri i njeriut eshte i afte gjithecka ta sjelle ne barazi, ne ekuiliber, edhe ate qe "nuk e kupton" fillimisht. Keshtu e ka aftesia jone qe "mendojme".....kur ndeshemi me dicka te rre (qofte ajo e natyrshme ose e jonatyrshme), ne fillim i frigohemi, e hulumtojme, e zberthejme ose jo, por gjithesesi kemi aftesi qe ta humbim frigen, dhe keshtu e barrazojme me ne fund. Edhe mrekullirat me te cuditshme do te zgjatnin jo me shume se "tre dite" sic thuan ne popullorcen........pra, nje "fee" e bazuar ne mrekullira do te mbijetonte "tri dite".....qarte deri ketu ???....jo ???, ani, mundohu.....

    hajt tung
    albanish by nature

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    ...ato ishin shifrat e para,tanime shifra e te vdekurve ka kaluar njemije.Mandej,qesht e verteta edhe bagerev u doli pune duke grumbulluar kufomat si qent e ngordhur....Kjo eshte kultura e arabeve te pabese,te pa njerezor,te pa kultur,te pa meshirshirshem etj.Arabet ishin dhe do mbeten gjakpires,ata per Zot kan paran,sepse,ne kete rast,asgje nuk ka te beje me besimin,vetemse me biznesin(pisnesin)qe mbledh para te majme...

    ...Shkoni e gjuani dreqin arab,pa e ditur se jeni qreqi vet...Jepni para per bashkesine islame duke shkuar turist ne meke,pa ditur qe me e nevojshme do ishte qe duke lene turizmin ne meke,ju mund tu ndihmonit shume familje qe nuk kan kafshaten e bukes..."njerez"funderrina,ashtu edhe u gjuajten nga shteti arab qe i mblodhi me bager,pikerisht si funderrina.

  8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dielli1 pėr postimin:

    mesia4ever (29-09-2015)

  9. #48
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga dielli1 Lexo Postimin
    ...ato ishin shifrat e para,tanime shifra e te vdekurve ka kaluar njemije.Mandej,qesht e verteta edhe bagerev u doli pune duke grumbulluar kufomat si qent e ngordhur....Kjo eshte kultura e arabeve te pabese,te pa njerezor,te pa kultur,te pa meshirshirshem etj.Arabet ishin dhe do mbeten gjakpires,ata per Zot kan paran,sepse,ne kete rast,asgje nuk ka te beje me besimin,vetemse me biznesin(pisnesin)qe mbledh para te majme...

    ...Shkoni e gjuani dreqin arab,pa e ditur se jeni qreqi vet...Jepni para per bashkesine islame duke shkuar turist ne meke,pa ditur qe me e nevojshme do ishte qe duke lene turizmin ne meke,ju mund tu ndihmonit shume familje qe nuk kan kafshaten e bukes..."njerez"funderrina,ashtu edhe u gjuajten nga shteti arab qe i mblodhi me bager,pikerisht si funderrina.
    Knej bashkesise islame, andej vatikanit.....ma mire do te na dilte ti mbajme per veten tone leket, e mundesisht te krijoje une si individ nje "fee" te rre (ka plot guru e profet ne dynja, edhe sot) e ti kanalizoje parate ne konton e nuhes.....dakor keshtu ???....apo nuk e heton se ti je nje mjet sic jane edhe plot tjere qe sherbejn pikerisht per propagande qe parate te ecin ne nje kahje, ne rastin tend, ne kahje te vatikanit....

    Eshte per mrekulli kur delet e krishtit mundohen ti "zberthejne" realitetet me vleresime objektive....humor me te lezetshem nuk gjen kundi....

    tungi
    albanish by nature

  10. #49
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Nuhu Vella ! Perseri ngele po ai qe ishe,perseri me te njejten praktik,kthen pergjigje vetem aty ku te intereson,te pakten keshtu beson ti sikur pergjigjesh,por ne fakte ti ben sikur pergjigjesh,dhe per Ate Zot mos me thuaj me Fe racjonale,,smerret me mrekullira etj, Atehere eshte fe politike,pra parti politike,edhe tek shkrimi ime me siper kishe shume mundesira te spjegoje dhe te pergjigjeshe,por ne fakte ja ke futur kote, e me kote,,,,Nuhu ke humbur sensin e argumentit,Pasi postimi ime ishte per vargun qe paraqiti Xhemis per profecine qe gjasme ka te beje me Muhamedin ne Bibel,dhe une fola per ngjashmerine,pra si Mojsiu.....Tani e njejta pyetje edhe per ty,nga ta dallojme ne se Muhamedi kishte ngjashmeri me Mojsiun? ketu e kisha fjalen e postimit time,,pasi ju aludoni kote e me kote sikur Muhamedi eshte parathene ne Bibel,,,,,edhe ti bene gjoja sikur pergjegjesh,,,Mos lere nam keshtu o njeri!

    Nje pyetje dhe nje pergjigje nga ty shkurt paster edhe qarte: duke qene se sipas Kuranit Muhamedi ishte ne prove gjate gjithe kohes nga populli per ndonje mrekulli,Tani lind pyetja KUSH PROFET I DERGUAR NGA ZOTI I KA KERKUAR NDIHMEN ZOTIT DHE ZOTI NUK JA KA DHENE?
    Pergjigje sakte dhe shkurt Nuhu,dhe dokrrat e tjera jane kote faaaaaaaareeeeeee pa lidhje .kaq sa per punen e deleve te krishitit dhe se sa objektiv jemi ne ke shume te drejete,,,ne jemi objektiv me kemebe ne toke ,me sy te hapur,prandaj jemi Objektiv,ndersa ju thjshte merreni me gjera racjonale,dhe subjektive ose ku di une si te pelqen ty,,,meqense Islami nuk merret me mrekullira,me c'fare merret me dokrra? me mashtrime? me lavazh truri? me fjale boshe? me c'fare merret? me rritjen e cilesise se jetes me kete merren edhe ateistet,me kumtimin merret islami? te gjithe profetet kane lobuar seshte i vetmi Muhamed i vete shpallu,. Tani Vella Nuhu duhet te merresh serjozisht me natyren e vertet te fese tende,,sepse une skam fe jam i pa fe,une jam besimtar kam vetem besim,,dhe mjer ata qe mendojne se Allahu ka dashur ti sprovoj njerzit ne dy fe ,,,une per vete skam fe kam vetem besim.
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  11. #50
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Dielli faleminderimin e ke per pjesen e pare te postimit.

  12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mesia4ever pėr postimin:

    dielli1 (30-09-2015)

  13. #51
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Dielli faleminderimin e ke per pjesen e pare te postimit.
    ja pra sa tru keni.....edhe pse ajo puna e "bagerave" qe ne start u denoncua per manipulim....akoma mbeteni ne ate boten iluzionare qe jav gatuajn tjeret.....kush ju meson ???....me tregoni lalit nush, ndoshta kam ndonje ilac per me ju sheruar....

    Mendoj se nuk ka nevoje ta sterhollojm me tej pse "zoti" tek ju eshte ne plot veti.....kjo mendje beson se edhe "thiu fluturon"....ju jeni punetore te predestinuar per baushtellat e nuhes.....jav kisha bere mendjen dhall e ju kisha lan te punoni me kazem deri sa te ju bjernin brinjt per toke, dhe me ne fund ju kisha dhan nga nje gote uje, dhe do te kishit qene falemnderues deri ne zot per zemergjeresine time....kshu tipa naiv qe jeni nje njeri sherrmadh ju rrotullon per gishtin e vogel si te ja doje qejfi...

    Fluturon thiu ???

    mrekulli !
    albanish by nature

  14. #52
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
    Nuhu Vella ! Perseri ngele po ai qe ishe,perseri me te njejten praktik,kthen pergjigje vetem aty ku te intereson,te pakten keshtu beson ti sikur pergjigjesh,por ne fakte ti ben sikur pergjigjesh,dhe per Ate Zot mos me thuaj me Fe racjonale,,smerret me mrekullira etj, Atehere eshte fe politike,pra parti politike,edhe tek shkrimi ime me siper kishe shume mundesira te spjegoje dhe te pergjigjeshe,por ne fakte ja ke futur kote, e me kote,,,,Nuhu ke humbur sensin e argumentit,Pasi postimi ime ishte per vargun qe paraqiti Xhemis per profecine qe gjasme ka te beje me Muhamedin ne Bibel,dhe une fola per ngjashmerine,pra si Mojsiu.....Tani e njejta pyetje edhe per ty,nga ta dallojme ne se Muhamedi kishte ngjashmeri me Mojsiun? ketu e kisha fjalen e postimit time,,pasi ju aludoni kote e me kote sikur Muhamedi eshte parathene ne Bibel,,,,,edhe ti bene gjoja sikur pergjegjesh,,,Mos lere nam keshtu o njeri!

    Nje pyetje dhe nje pergjigje nga ty shkurt paster edhe qarte: duke qene se sipas Kuranit Muhamedi ishte ne prove gjate gjithe kohes nga populli per ndonje mrekulli,Tani lind pyetja KUSH PROFET I DERGUAR NGA ZOTI I KA KERKUAR NDIHMEN ZOTIT DHE ZOTI NUK JA KA DHENE?
    Pergjigje sakte dhe shkurt Nuhu,dhe dokrrat e tjera jane kote faaaaaaaareeeeeee pa lidhje .kaq sa per punen e deleve te krishitit dhe se sa objektiv jemi ne ke shume te drejete,,,ne jemi objektiv me kemebe ne toke ,me sy te hapur,prandaj jemi Objektiv,ndersa ju thjshte merreni me gjera racjonale,dhe subjektive ose ku di une si te pelqen ty,,,meqense Islami nuk merret me mrekullira,me c'fare merret me dokrra? me mashtrime? me lavazh truri? me fjale boshe? me c'fare merret? me rritjen e cilesise se jetes me kete merren edhe ateistet,me kumtimin merret islami? te gjithe profetet kane lobuar seshte i vetmi Muhamed i vete shpallu,. Tani Vella Nuhu duhet te merresh serjozisht me natyren e vertet te fese tende,,sepse une skam fe jam i pa fe,une jam besimtar kam vetem besim,,dhe mjer ata qe mendojne se Allahu ka dashur ti sprovoj njerzit ne dy fe ,,,une per vete skam fe kam vetem besim.
    Ti nuk me kupton, o locka jem.....per ty keto pune jane matematike e larte, televizor me boja !!!

    .....islamit nuk ju deshen mrekullira per tu bere drejtues i botes per gati 13 shekuj, dhe sot te jete feja me e madhe mbi rruzull (per nga pastertia ideologjike) .....

    E kupton se edhe "mrekullia" pas zberthimit e humb "effektin" ???....njeriun edhe ngjallja nga te vdekurit nuk do ta impononte !!!, fillmisht po, ne vijim, kur do te "standardizohej" me jo....mrekullia eshte effektshkurter, dhe e kufizuar ne kohe dhe vend !!!, ne islam nuk ka patur NEVOJE, ngase islami eshte "afatgjate", deri ne kijamet....


    tungi
    albanish by nature

  15. #53
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Po ti inxhier qe i kupton te gjithat ( besoj qe Shefqet Krasniqi eshte nje zero ne krahasim me ty), per cfare e gjithe kjo tragjedi ne vendet muslimane?
    Per cfare gjith ai korrupcion ne vendet muslimane ( dhe et tjerat fetare)?
    Per cafre gjithe ajo prapambeturi, analfabetizem, stagnim, regres... ne vendet muslimane?
    Per cfare gjithe kjo levizje drejt vendeve ateiste ?
    Dhe si perfundim, edhe sa shekuj do te duhen qe vendet e ashtuquajtura muslimane te benhen vende normale?
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar iliria e para pėr postimin:

    mesia4ever (03-10-2015)

  17. #54
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga iliria e para Lexo Postimin
    Po ti inxhier qe i kupton te gjithat ( besoj qe Shefqet Krasniqi eshte nje zero ne krahasim me ty), per cfare e gjithe kjo tragjedi ne vendet muslimane?
    Per cfare gjith ai korrupcion ne vendet muslimane ( dhe et tjerat fetare)?
    Per cafre gjithe ajo prapambeturi, analfabetizem, stagnim, regres... ne vendet muslimane?
    Per cfare gjithe kjo levizje drejt vendeve ateiste ?
    Dhe si perfundim, edhe sa shekuj do te duhen qe vendet e ashtuquajtura muslimane te benhen vende normale?
    Po te ishte kjo gjendje e mjerueshme VETEM te muslimant, atehere dakor, do te shihja njecfare "mencurie" ne pyetjen tende.....po cka me afriken e zeze ku nuk ka musliman, aman mjerim te dhjetefishte....cka me europen lindore, ku nuk ka musliman, aman mjerim....cka me azine ku nuk ka musliman, aman mjerim....cka me amerikan latine (sidomos meksikon, venecuelen dhe kolumbine) ku nuk ka musliman, por ka mjerim.....

    E kupton se muhabetin e islamit e bejne "ekskluzivikisht" qarqet kishtare, ato gjysmaka e cereklije qe jane nen influencen e saje, ose qe ne mungese se diturise vetjake duhet te "besojne" diturine e tjetrit ???...pasiqe "dituria eshte fuqi", njerez te caktuar manipulojne me ate.....

    Sa per normalitet: le te behet njehere europa, qe i ka gati krejt punet ne terrezi "normal", e tjeret ndoshta do ta ndjekin shembullin e saje per tu bere edhe ata "normale"....apo je i mendimit se ne ne europe i kemi krejt punet ne ujdi ???....shembull "kosova" ose "ukraina", "bjelorussia", "kaukazi" ???....shih harten sa "konflikte" jane te hapur, qofshin te nxehte o te ftohte....

    Normalitet "relativ" kane edhe pjesa dermuese e "muslimaneve"....pra, eshte ceshtje definimi kjo "normale"......cka eshte "normal" per ty ???

    tungi
    albanish by nature

  18. #55
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Po te ishte kjo gjendje e mjerueshme VETEM te muslimant, atehere dakor, do te shihja njecfare "mencurie" ne pyetjen tende.....po cka me afriken e zeze ku nuk ka musliman, aman mjerim te dhjetefishte....cka me europen lindore, ku nuk ka musliman, aman mjerim....cka me azine ku nuk ka musliman, aman mjerim....cka me amerikan latine (sidomos meksikon, venecuelen dhe kolumbine) ku nuk ka musliman, por ka mjerim.....
    Pjesa e tjeter e botes, nuk e ka "qyteterimin e shkalles me te larte", Islamin!!!
    Prandaj, pyetja eshte me vend, nese deklaratat e tua rreth Islamit jane me vend!!
    Pergjigju, inxhenjer i "televizorit me boja"!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga jarigas : 05-10-2015 mė 10:27
    Jarigas

  19. #56
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Pjesa e tjeter e botes, nuk e ka "qyteterimin e shkalles me te larte", Islamin!!!
    Prandaj, pyetja eshte me vend, nese deklaratta e tua rreth Islamit jane me vend!!
    Pergjigju, inxhenjer i "televizorit me boja"!!
    Shpresoj se nuk e ka kry magjistraturen duke lexuar nje faqe ne fillim te librit, gjysme faqe pak cereku i librit dhe 1 te 3-ten e faqes kah cereku i fundit i librit. Nese e ka kry keshty mjere Vjene per ndertimet e tij

  20. #57
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Pjesa e tjeter e botes, nuk e ka "qyteterimin e shkalles me te larte", Islamin!!!
    Prandaj, pyetja eshte me vend, nese deklaratat e tua rreth Islamit jane me vend!!
    Pergjigju, inxhenjer i "televizorit me boja"!!
    Jaro, tallavajat nuk kane vend ne nje diskurs per te rritur !!!.....cfare lidhje kausale ka kjo qe ti shkruan me ate qe une shkruajta (nese nuk me kupton, pyete messin, se ai qe nje jave e din se cka do me thene fjala kontekts) ???....qyteterimi ne asnje kulture nuk eshte matur me bonllekun material, ne te kunderten, njerezit me te degjeneruar, jane zakonisht edhe pasaniket me te medhenj....pra, qyteterimi i larte islam nuk ka te beje me shkallen e "zengjinllekut".....pra, si zakonisht, mos i jep cepeve aty ku ndihesh i sigurte, ti e din se une ta hjek veshin sa here qe i shkel rregullat !!!

    tungi
    albanish by nature

  21. #58
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Jaro, tallavajat nuk kane vend ne nje diskurs per te rritur !!!
    Nese s'je i zoti te mbrosh idiotesite qe shkruan, hesht!!

    ....qyteterimi ne asnje kulture nuk eshte matur me bonllekun material, ne te kunderten, njerezit me te degjeneruar, jane zakonisht edhe pasaniket me te medhenj
    Don te thuash se sulltanet e tu te dashur, ishin edhe njerezit me te degjeneruar qe ka pare historia??!
    Shpjegohu!!
    ....pra, qyteterimi i larte islam nuk ka te beje me shkallen e "zengjinllekut"
    Me ēka ka te beje, shpjegoje shqip, nese ke mundesi!!

    .....pra, si zakonisht, mos i jep cepeve aty ku ndihesh i sigurte, ti e din se une ta hjek veshin sa here qe i shkel rregullat !!!
    O Tunxh, sa te thuash ti rrush.....palaēot si puna jote, fillojne e hakerrehen duke kujtuar se vertet te tjeret nuk e shikojne se sa palaēo jane!!
    Ti s'je i zoti te shkruash edhe sikur nje fjali te vetme pa gabime, drejtshkrimore apo logjike, e jo me te hakerrehesh si gjel jevgu!!
    Po pate qejf te vazhdosh te jesh palaēo i forumit, kjo eshte puna jote, por po pate qejf qe une here pas here te ta hedh ndonje kocke, sillu uret e bute, e diskuto si njeri!!!
    More vesh, mora thuaj!!
    Jarigas

  22. #59
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Nese s'je i zoti te mbrosh idiotesite qe shkruan, hesht!!

    Don te thuash se sulltanet e tu te dashur, ishin edhe njerezit me te degjeneruar qe ka pare historia??!
    Shpjegohu!!
    Me ēka ka te beje, shpjegoje shqip, nese ke mundesi!!

    O Tunxh, sa te thuash ti rrush.....palaēot si puna jote, fillojne e hakerrehen duke kujtuar se vertet te tjeret nuk e shikojne se sa palaēo jane!!
    Ti s'je i zoti te shkruash edhe sikur nje fjali te vetme pa gabime, drejtshkrimore apo logjike, e jo me te hakerrehesh si gjel jevgu!!
    Po pate qejf te vazhdosh te jesh palaēo i forumit, kjo eshte puna jote, por po pate qejf qe une here pas here te ta hedh ndonje kocke, sillu uret e bute, e diskuto si njeri!!!
    More vesh, mora thuaj!!
    Cfare don te te mbroj o mandi nishtulla, tallavane tende ?

    Kush fole per qyteterim ketu ?....kunderagumento se nuk ka "mjerim" te te njejtes shkalle e me keq ne ato vende qe i shenova, dhe vazhdojme me tutje.....te kam thane dhjetra here se nuk e ke trurin ti per te me lidh mua ne cepet ku e sheh vetveten te sigurte, une nuk jam dele krishti, une jam luan....trikat e tua te une nuk hane buk. Iliria e parasjtroj nje pyetje sugjestive, dhe une ja dhash pergjigjen adekuate. Cka te ngushton ti te na hapish barkun me tallava ?...pra, kunderargumento ne kontekstin e muhabetit dhe mos e kerko unazen e humbur aty ku ka drite....

    Pasuria "degjeneron", shembull pertej sulltaneve jane marrezite e priftave edhe te vatikanit brenda historise, marrezite e shtepive mbreterore rradhazi sa i njeh historia e shkruar europjane, shih despotet e kohes aktuale si millosevici, janukovici, bossat ne ameriken latine, oligarhet rrus, e ato te orientit rradhazi.....natyrisht se nuk perjashtohen edhe sulltanet nga kjo liste.....pra, ēka deshte konkret te me thuash, se une kam te drejte apo ku te dhemb, tregoj doktorit tend....ke ndegju per "sheriatin" ndonjehere, kultura islame ka mekanizma shoqerore per ta shmang ose se paku kufizuar degjenerimin, ke ndegju thashetheme se sa i "rrepte" eshte sheriati.....po pra, ashtu e ka shoqeria islame rrend dhe rrespekt ligjore te ashper, tamam si sot ne botem moderne....paj tregom si ishin punet ne despotatet europjane, ne mbreterite europjane deri sa rev. francev jav theu qafen ?
    ....kur do te komunikosh me mua, pastroje gjuhen paragjykuese, populiste, sugjestive, se une ta pres, trikat e vatikanit, shkollen e vatikanit, ta ēoj ne hale lala...ajo nuk han buk ketu.

    Perndryshe mencuri me te madhe se per te korrigjuar drejteshkrimin e forumisteve nuk ke treguar ketu. Tallavate nuk jane mencuri....sofizmat nuk jane mencuri, por jane mashtrim, ne rastin tend, tradheti (mbron interesse te huaja qe i kamuflon me interesse shqiptare....interessi i 60 000 latineve ne asnje model matematikore, fillozofik nuk qendron mbi interessin e 2 500 000 kosovareve, sa per shembull me te thjeshte ti nxjer perpjesetimet ne kosove) !...ose rri kausal, ne kontekst (pyete messin cka do te thote kjo fjale) ose hesht...llogjike kjo ?....ta hangsha llogjiken qe ma ke....vetem llogjika jote nuk sheh problem te sjell legjendaret monty python ne kontekste te pervertuara....keshtu dalin punet kur qyteterimin perendimore e ke me te ndegjume, jo me te jetume...

    Tungi
    albanish by nature

  23. #60
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anėtarėsuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Pėr: Ironia e disa myslimaneve, "shkofshi e mos u kthefshi".

    Ku iku ky Ronierjoni qe s'me ktheu pergjigje ?

    Si e fyu Zoti birin e Abrahamit ne bibel, dhe pse u distancua nga pasardhesit e tij ?

    Kur "Zoti" vdiē, a u pajtu me keta pasardhes qe dikur u tha, sikurse Isa Mustafa > Albin Kurtit ; Gomar ?

    Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
    Dua te ndalem pakes ketu, sepse s'ma rrok fort truri.

    Abrahami duke qen Profet i Zotit, paska pasur shėrbėtore me tė cilėn kishte edhe fėmijė, por qė Bibla i'a quan "gomar" djalin e tij dhe pasardhėsit e tij ?

    Kjo fyerje, a i dedikohet Jezusit apo Zotit ? Cili nga keta paska fye Abrahamin dhe pasardhesit e tij ?

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •