Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Shqiptarja si femra m e bukur e t gjitha kohrave

  Shqiptarja si femra m e bukur e t gjitha kohrave

  Edhe pse vet nuk donte t identifikohej si gruaja m e bukur n bot, Hollywood-i ia ka dhn kt nder. Msohet se sht nj shqiptare gruaja m e bukur e t gjitha kohrave, duke ln pas Marilyn Monroe apo Elizabeth Taylor. Ajo sht Fevzia Fuat Ali, bija e mbretit Fuad t Egjiptit, grua e shahut t Iranit, Muhamed Reza Pahlavi. Ajo konsiderohej si nj figur hyjnore n mesin e shekullit t shkuar. Gazetat m t mdha e kan shpallur at si Miss Bota e pashpallur. Ajo u divorcua nga i shoqi n vitin 1948 dhe u martua me nj kolonel me gjak shqiptar, Ismail Husein Shirin Bej. Vdiq n vitin 2013 n moshn 92-vjeare n Aleksandri.

 2. Anetart m posht kan falenderuar Darius pr postimin:

  Albo (21-09-2015)

 3. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Shqiptarja si femra m e bukur e t gjitha kohrave

  Gruaja m e bukur n bot, shqiptarja Fevzia


  Nga Agim Bacelli, SHBA

  Panteoni i bukuris femrore t shekullit XX nxori n pah disa gra t bukura q asnj shekull pasardhs nuk ka pr ta zbehur bukurin e tyre Ato jan br simbol i bukuris femrore dhe emrat e tyre qndrojn m lart se bukuroshet e shpallura npr sallone bukurie dhe konkurse kombtare dhe ndrkombtare. Nuk ka patur mashkull q i ka par e t mos ket ndrruar pr gra t tilla si Ava Gardner, Grace Kelly, Elizabeth Taylor, Greta Gabro, etj. Por nga t gjith grat e bukura t bots n shekullin XX, thuhej se njra ka qen m e bukura, e cila nuk ishte aktore hollivudiane, modele, apo nj grua publike e njohur nga e gjith bota. Ajo ishte nj princesh dhe njkohsisht nj mbretresh fanatike q do ta kishte pr turp ta shpallnin gruan m t bukur n bot.

  Emri i saj sht Fawzia (Fevzia) Fuat Ali ose e njohur ndryshe edhe si Fevzia Fuat Shirin. Princesh Fevzia ishte bija m e madhe e Mbretit Fuat t Egjiptit, i pari mbret egjiptian i kohve moderne, ajo sht e njohur edhe si motra m e madhe e fatkeqit mbretit Faruk, t cilin shqiptart e kan dgjuar m t shumti, pasi ai i dha streh mbretit Zog t Shqipris pas arratisjes s tij nga Shqipria n prill t ’39. Para se t flasim pr Fevzien e bukur, le te themi dy fjal pr familjen e saj mbretrore dhe origjinn e tyre t pamohueshme shqiptare. Background i Familjes s Fevzies Tashm sht e njohur q Familja Mbretrore Egjiptiane ishte nj familje shqiptare e mbetur atje q nga koha e themeluesit t Egjiptit modern nga gjenerali shqiptar, i madhi Mehmet Ali me origjin nga Zmblaku i Kors (jo nga Pojani si flitet), i drguar n Egjipt nga Sulltani turk pr t shtypur rebelimin Mamluk (Mamluk n arabisht do t thot i huaj ose edhe i bardh) pas trheqjes s ushtris s Napolen Bonopartit. Mehmet Ali shkoi n Egjipt n vitin 1805 n krye t nj ushtrie turke t udhhequr nga nj brtham ushtarsh shqiptar prej 6000 trupash, t przgjedhur nga vet Mehmet Ali. Ai i nnshtroi mamlukt me luft dhe me dredhi dhe vendosi n Egjipt dinastin e tij.

  Dinastia

  Sundimi i Mehmet Ali Shqiptarit n Egjypt pasqyrohet me hollsi sipas dokumentave t shumta t lna nga personalitete t ndryshme botrore t asaj kohe. Por merita me madhe pr trashgimin e emrit shqiptar sht e vet Mehmet Aliut, i cili nuk dinte t fliste asnj gjuh tjetr prve shqipes dhe q shpesh thoshte me mburrje se ishte nj shqiptar e bir shqiptari e q mundohej t bhej nj egjiptian (arab) i mir. Ai filloi t msoj turqisht dhe arabisht n moshn 45 vjee, po n kt mosh filloi t msoi edhe t shkruante pr her t par n jetn e tij, pasi shqipja nuk ishte gjuh e shkruar.

  Duhet prmendur ktu q Mehmet Ali nuk e orientoi Egjiptin drejt Lindjes dhe Ports s Lart, nga e cila varej, por drejt Perndimit dhe veanrisht drejt Francs dhe Anglis ku edhe i shkolloi fmijt e tij. Fevzia ishte strmbesa e tij, vajza e Fuatit, i cili ishte bir i Ismailit, djal i Ibrahim Pashs. Gjyshi i saj, Ismaili n vitin 1867 vendosi titullin e lart Khedive n mbretrin egjiptiane, titull i cili ngeli deri n vitin 1914 kur i biri i tij dhe babai i Fevzies e shpalli veten mbret dhe shkputi t gjitha lidhjet me Perandorin Turke tashm t shkatrruar. Pas 1917 do t quhej sulltan dhe pas vitit 1923 ai do t shpallej prsri mbret. Ndrtimi i Egjiptit modern Egjipti do t fillonte t bhej modern me ndrtesa t bukura dhe me nj infrastruktur moderne, sht vepr kryesisht e Ismailit, po ashtu edhe me hedhjen e bazs pr ndrtimin e Kanalit t Suezit, t cilin do ta prfundonte i biri Fuat s bashku me vllan Said, emrin e t cilit do t merrte dhe Porti Said. Nj nga veprat e tij m t bukura sht shndrrimi i ishullit t shkret n derdhje t lumit Nil, n nj Parajs Toksore. Sot atje sht qendra m e madhe kulturore dhe artistike e Egjiptit dhe mban nj emr shqiptar, pr t cilin do t shkruaj nj her tjetr. Do t ishte Mbreti Ismail ai, q do ta transformonte Egjiptin n nj nga vendet m kozmopolite dhe do t hapte rrugn e modernizimit.

  I edukuar n Paris dhe Vien, njohs i shklqyer i nj numr gjuhsh europiane, megjithse n kok mbante fesin tradicional turk, ai admironte Europn. Dhe u prpoq q, gjat sundimit t tij, Egjipti t rivalizonte oborret mbretrore m t fuqishme t Europs. Gjat regjimit t tij, kolonia e shqiptarve n Egjipt, apo si njihej, “Shqiptart e Misirit”, njohu nj rritje t madhe. Shqiptart ishin vendosur kryesisht n Kajro dhe Aleksandri dhe zinin poste kye n administratn dhe ushtrin egjiptiane. M posht keni t gjith portretet e sundimtarve t Egjiptit q nga 1805 deri n vitin 1953, t gjith me origjin shqiptare. Fundi i Dinastis

  Kjo dinasti qeverisi n Egjipt pr 147 vjet, deri n vitin 1952 kur Mbreti Fark u przu nga Egjipti nprmjet nj pui ushtarak t udhhequr nga gjeneralt Muhammad Naguib dhe Jamal Abd An-Nasser, t cilt instaluan me dhun qeverit e tyre n Egjipt q nga 18 qershori i vitit 1953. Ktu prfundoi njher e prgjithmon Dinastia Shqiptare e Egjiptit. Pasardhsit e Dinsatis Shqiptare t Egjiptit sot jetojn n Zvicr. Fuati I, Babai i Fevzijes Nga martesa e dyt e Sulltan Fuatit, (m 1917 e shpalli veten sullatan t Egjiptit), me zonjn Nazli Sabri (1894-1978) n 26 maj 1919 n Bostan Sarai, do t lindte vajza m e bukur e Egjiptit dhe e bots, Fevzia, (kjo sipas thnieve t gjith atyre q e kishin par). E ma e Fevzijes ishte bij e Abdu’r-Rahim Pasha Sabri, ish Ministr i Bujqsis dhe kryebashkiak i Kajros me origjin po shqiptare. Gruaja e tij quhej Tefika Kahnum, mbes e ish ministrit t jashtm t Egjiptit, i cili rridhte nga nj familje me gjak franko-shqiptar. (Mbes e Sulejman Pashs, nj oficer i lart francez i Napoleon Bonopartit q ishte konvertuar n musliman) Fuati do t kishte pes fmij; princesh Fajzen, princesh Fevzien, Faiken, Fatijen dhe nj djal, mbretin e ardhshm Faruk. Fuati vdiq n Kaba Sarai n Kajro dhe u varros n Khedival Mauzoleum n xhamin ar-Rifai po n Kajro. Khedive Ismaili (gjyshi i Fevzies) dhe i ati i Fuatit nuk ishte nj njeri i kufizuar nga politika. Ai kishte nj pasion t zjarrt pr ndrtime dhe rregullime n mnyrn m moderne t kohs n Egjiptin e qeverisur nga shqiptart. Infrastruktura moderne e Egjiptit sht vepr e tij, po ashtu baza industriale pr ndrtimin e Kanalit t Suezit sht po vepr e tij. Tre djem t tij dhe nj nip ju bashkuan mbretrimit t Dinastis Shqiptare n Egjipt t trashguar nga Mehmet Aliu. I ati i Fevzies, Fuati ishte djali i dymbdhjet dhe m i vogli i Ismailit. Ky do t ishte dhe nj nga mbretrit m antiotoman q iu kundrvu Perandoris Otomane me kulturn e tij perndimore. Ishte kjo koh kur Egjipti u vu nn influencn e Britanis s Madhe. Pr t’u mbrojtur nga sulmet ruso-turko-franko, Egjipti u vu nn protektoratin anglez dhe mbretrin e shpalln sulltanat.

  Fatkeqsisht Egjipti nuk qe nj shtet i pavarur n t vrtet, “it was well understood that the country’s nominal ruler could only be a puppet of the overbearing colonialist power.” Fayza Hassan, “Al-Ahram Weekly Online,” (7- 13 shkurt 2002, botimi No. 572), nj revist e prjavshme n internet n Egjipt. Gjat ksaj periudhe, nn mbshtetjen e Anglis, Fuati u shndrrua nga nj princ n Sulltan i Egjiptit e m pas n mbret duke u br kshtu mbreti i par i Dinastis Shqiptare t Egjiptit n 1923. Anglezt zgjodhn Fuatin, pasi ai ishte trsisht i orientuare pro anglez, me shpirt, zemr dhe mendje europiane dhe aspak arabe apo turke. Nj arsye tjetr ishte sepse Fuati fliste shqip, anglisht dhe frngjisht dhe nuk dinte t fliste turqisht dhe arabisht. Pr t ishte e pazakont t’ju drejtohej arabve n gjuhn e tyre. E shoqja e Fuatit ishte Nazlia (gruaja e dyt) q ishte edukuar n Paris dhe fliste rrjedhshm frngjishten njlloj si Fuati, duke br kshtu q familja e tyre t ishte nj familje frankofone. I ati i saj ishte Ministr i Bujqsis. Ata u martuan n nj fest intime familjare n 24 maj 1919 dhe pas 9 muajsh ata lindn fmijn e par q ishte djal dhe q u quajt Faruk, i cili njihet pak a shum nga shqiptart si prits i Mbretit Zog n emigrim pas pushtimit italian t Shqipris. Nazlija ishte e bukur dhe kishte gishtrinj shum t hijshm. Pas Farukut ata lindn 4 vajza dhe t katrta morn emra q fillonin me grmn “F” q sht nj grm, e cila sipas besimit arab sjell fat dhe pasuri. Njra nga ato qe Fevzia, e cila lindi pikrisht n 5 nntor 1921, dy vjet para se i ati t shpallej mbret. Fevzia do t bhej motra dhe shoqja m besnike e t vllait dhe do t ndikonte shum n jetn e tij derisa ai t bhej mbret, pasardhs i t jatit. Faruku qe shum i pashm dhe shum i dhn pas qefit dhe bixhozit prandaj dhe mbretria n kohn e tij mori rrukullimn, gj q do t kishte nj ndikim shum t madh n prgatitjen e nj pui ushtark q do ta rrzonte at nga froni dhe m pas do emrohej pa fat mbreti i vogl Fuat i II gjasht muajsh. Fevzia Fevzia do t lindte nga martesa e dyt e Sulltanit (m von mbretit) t Egjiptit, Fuati I me Nazlie Sabri si e tham m lart, n pallatin mbretror Ras al-Tine Palace n Aleksandria, dhe qe vajza m e vjetr e Fuatit. Fevzia ishte mbes (nga nna) e Sulejman Pashs, ish oficer i lart i Napoleon Bonopartit, i konvertuar n fen islame dhe i inkuadruar n ushtrin egjiptiane.

 4. #3
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Shqiptarja si femra m e bukur e t gjitha kohrave
  Tre motrat e tjera t saj ishin, Fejza, Faika dhe Fatija. E holl, e bukur, me nj figur elegante t papar ndonjher, mpleksur tr magjia e bukuris femrore. Vllai i vetm i saj ishte Faruku. Ajo pati dhe dy gjysm vllezr nga martesa e par e Mbretit Fuat me Princesh Shivakiar Khanum Effendi, me t cilt ajo nuk pati marrdhnie. Ky qe pak a shum backgraund i familjes s Fevzies s bukur. Fevzia -gruaja me bukuri t rrall Kjo grua sht prshkruar n t shumtn e rasteve si nj “Bukuri Shokuese,” si “Shkatrruese Zemrash,” si “Princesha me e bukur e bots,” si “Grua q t rrzon me nj shikim,” etj. Disa gazeta t kohs s saj e kan cilsuar si, “Gruan m t bukur t bots” dhe n t vrtet ajo ishte. N at koh n Hollivud flitej pr t sikur t qe Ylli i Hollivudit. Fotografi i Mbretris Kinematografike Sir Cecil Beaton do t shkruante kto fjal pr Fevzien e bukur: “N qoft se Boticeli do t mishronte n penelin e tij nj Afrdit Aziatike, Fevzia do t qe subjekti i duhur. Vetm pasqyrimi i shpirtit dhe fytyrs s saj engjllore prej perndeshe do t na jepte n prjetsi nj bukuri magjepse t papar ndonjher me syt e saj blu dhe buzt e saj si tul qershie, nn kurorn e flokve gshtenj t errt, do t bnte q burrat e tr bots t humbisnin mendjen.” Gazeta, revista t kohs do t shkruanin kshtu pr Fevzien: “E holl, e bukur, me nj figur elegante t papar ndonjher, mpleksur tr magjia e bukuris femrore s bashku me pasionin hyjnor t nj shemblltyre marramendse dhe shokuese, do t spikaste femra m ideale e tr kohrave e q do t quhej Fevzie.” “Askush dhe asnj mashkull s’mund t’i rezistonte dot asaj joshje t mbl prmbledhur vetm n nj femr q vezullonte n Kajro dhe q do ndrionte m shum se Dielli Arab.” Gazetat e tr Arabis, Azis, Europs dhe Ameriks do ta shpallnin Princesh Fevzien si Miss Botn e pakurorzuar. Reza Shah i Iranit do t shikonte m shum nga Fevzia sesa nga Dielli Persian. Faruku, vllai i Fevzies do t shikonte nj Shah n krah t tij si kunat dhe prkrahs n trazirat anti Farukiane. Po ashtu me kt martes do t rritej shum edhe influenca dhe mbshtetja pr Farukun n Lindjen e Mesme. Ai mezi priste q ta bnte Shahun Iranian kunatin e tij. N at koh Perndesha e Bukuris, Fevzia ishte vetm 17 vjee. Fevzia Princesh e Iranit

  Mohammad Reza Pahlavi N moshn 17 vjee ajo u martua me Mohammad Reza Pahlavi (1919-1980), Princ i Kurorzuar i Iranit n Kajro, n 16 mars 1939; pas muajt t tyre t mjaltit, martesa u prsrit n Tehran. Dy vjet m von i shoqi do t bhej Shah i Iranit duke ndjekur vullnetin e t atit. Ky shah i ri nuk do t binte dhe aq n sy si Shah i Madh, por do t binte n sy si burri i gruas m t bukur n bot. Gazetar t ndryshm do t vrshonin n pallatin e saj pr t’i br fotografi dhe pr ta shpallur si “Venusin e Azis”. Nj prshkrim t mahnitshm i ka br gazetari Cecil Beaton. Martesa nuk qe e suksesshme. Mbas lindjes s bijs s tyre t vetme, Princeshs Shahnaz Pahlavi I erdhi divorci. Divorci Fevzia nuk do t qe e lumtur me Shahun e Iranit, ajo shpesh bisedonte me t vllan se, “Kta nuk jan si ne. Ktu s’mund t durohet asgj, bile dhe fryma…” Letrat e saj do t binin n dorn e Princesh Ashraf Pahlavi, e cila ishte vrtet nj intrigante e madhe dhe q bnte ligjin n shtpin mbretrore. Familja Mbretrore Egjiptiane banonte n Pallatin Abdin, q ishte nj ndrtes e tipit orient nga jasht por brenda do gj ishte oksidentale ashtu si ishte dhe mentaliteti i pjestarve t shtpis. Tapetet ishin savoneze dhe rrugicat ishin persiane.

  Tapicerit e kolltuqeve, divaneve, shilteve dhe kndeve ishin t gjitha franceze t stilit tipik antik francez. Kornizat e pikturave ishin t gjitha t gdhendura prej ari dhe argjendi sipas nj arti t vjetr europian. E kundrta qe n Pallatin e Shahut Reza Pahlavi si do t shprehej Fevzia, “lived comfortably but simply, probably no better than a prosperous European family of the haute bourgeoisie.” N kt pallat sundonte ligji monark anakronik n stilin e vjetr t bashksis primitive. Njerzit dhe gjithka atje ishin formale dhe n funksion t vetm nj njeriu. As q bhej fjal pr personalitet dhe dinjitet individual. Nj skllavri q rronte n salltanet e luks, por me shpirt fukara. Kjo jet pr Fevzien ishte nj skterr. Aty nuk shiheshin poet, artist, muzikant intelektual, aristokrat q t merrnin pjes n jetn e pallatit ashtu si ndodhte n Egjipt. Vrtet kishte ca lodraxhinj q u binin lodrave dhe ca ingene q krcenin pr t zbavitur Shahun, por q nuk kishin aspak t drejt t bisedonin ndrmjet tyre apo m keq, t hynin n biseda private me princeshat dhe princt e pallatit. N Egjipt, n pallatin e saj flitej lirshm n shum gjuh, n arabisht, anglisht, frngjisht, turqisht dhe n shqip. N Teheran flitej vetm arabisht. Princesha Ashraf qe e vetmja q komunikonte n gjuh t huaja me Fevzien e bukur. Rrobat dhe veshjet e Pallatit Mbretror n Egjipt priteshin nga stilistt m t mir francez ndrsa n Teheran, n Pallatin e Shahut ato ishin njlloj si t do iraniani t pasur. N koht q n Egjipt sundonte dinastia e shqiptarit nga Zmblaku i Kors, Egjipti qe i tri i civilizuar, i bukur, misterioz, tolerant dhe shum i gjall. Kajro qe nj qytet kozmopolit, ku hoxha predikonte duke thirrur Allah Akhbar! (Zoti sht i madh!) Dhe prifti do t thoshte, “Laudette Jesu Christos!” (Lavdi Jezu Krishtit!) E kundrta ngjiste n metropolitanin iranian. Atje sundonte provincializmi oriental dhe kishat ishin t ndaluara.

  Monotonia t mbyste dhe arkitektura e qytetit ishte e njjt. Bota dukej shum larg prej Teheranit dhe Teherani ishte i harruar nga bota. Nj larmi ngjyrash t pallateve dukej sikur thyente pak monotonin, por n fakt t shtonte mrzin, njlloj si ngjyrat e ndezura t pallatave t Edi Rams sot n Tiran. Teherani nuk kishte nj pamje inspirimi si qe Kajro dhe kt gj e thoshin t gjith vizitort q vizitonin kto dy kryeqytete. “Teheran is not a very inspiring sight.” Vetm dy gjra qen pak zbavitse; “watching old American movies; and the Muslim theater”, duke dominuar heroizmin e heronjve musliman, ku martirt e tyre prfundonin n nj vdekje t lavdishme! Rrugt e Teheranit ishin tr pluhur n ver dhe tr balt n dimr, njlloj si rrugt e Tirans sot. Natn njerzit kishin frik t lviznin pasi qarkullonin shum vjedhs dhe kriminel. Kjo ishte pak a shum pamja e vendit, ku Fevzia e bukur europiane po mbyllte ditt e rinis s saj. Mbretresha Fevzia -titulli perandoresh akoma nuk kishte filluar t prdorej n Iran -do t krkonte divorcin me Mbretin e Iranit n vitin 1945 dhe do t kthehej n Kajro. Divorci do t’i jepej n 17 nntor 1948 dhe n kt koh ajo do t quhej prsri Princesh e Egjiptit. vajza e saj do t ngelej n dern e Shahut t Iranit. Pr kuriozitet, edhe vllai i saj Faruk do t divorcohej nga gruaja e tij e par, Feridja, po at jav q u divorcua e motra. Asnjher nuk u deklaruan arsyet e divorcit t saj, vese dihej mir q ajo u largua nga Shahu, i cili pas largimit t saj deklaroi se “Miqsia me Egjiptin do t vazhdoj.” Fevzia Shirin

  Martesa me Kolonel Ismail Hussain Shirin Beu N 28 mars 1949, n Kajro, Princesh Fevzia do t rimartohej me kolonel Ismail Hussain Shirin Bey, (1919-1994), nj kushri i largt i saj (me gjak shqiptar) i cili ishte Ministr i Lufts s Egjiptit. Ata patn dy fmij: Nadian (lindur 1950) dhe Muhametin (lindur n vitin 1955). Tashm emri i saj do te ishte Princesh Fevzia Shirin, pas martess s dyt n vitin 1949 dhe kshtu do t njihej derisa t prmbysej Dinastia e Shqiptarve t Egjiptit n vitin 1952. N kt koh, pas prmbysjes s mbretrimit t vllait t saj Faruk, ata do t emronin nipin e saj Fuatin II si mbret t Egjiptit, i cili s bashku me tr pjestart e tjer t familjes mbretrore do t emigronin prgjithmon n Zvicr. N Zvicr, ish mbreti Faruk do t vritej n rrethana ende t panjohura dhe shum misterioze, por q dyshimet sot shpien n dorn e Enver Hoxhs, i cili mendohet t jet hakmarr kundr tij pasi Mbreti Faruk ishte mbshtetsi kryesor i Mbretit Zog dhe i tr kontigjenteve t shqiptarve antikomunist q prgatiteshin n perndim pr t rrzuar pushtetin e tij komunist. Dika rreth “vdekjes” s saj Vdekja e Princesh Fevzies sht raportuar gabim n janar t vitit 2005 pasi n kt dit ka vdekur e mbesa e saj, Fezia, bij e Mbretit Faruk (1940-2005), njra nga tre vajzat e tij, e cila pati emr shum t prafrt me Fevzijen. Princesh Fevzia rron akoma n Lozan t Zvicrs. Titujt e saj q nga lindja -Princesh e Lart e Sullatanatit, Fevzia e Egjiptit -Princesh e Lart Mbretrore e Egjiptit -Kurorn e Lart t Princeshs n Iran -Mbretresh Imperiale e Iranit -Mbretresh e Lart e Iranit dhe e Egjiptit -Princesh e Lart e Iranit dhe Egjiptit -Zonja Ismail Shirin.


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •