Mallkimi i karroatrecit, si vuajn shofert q u merret makina

Do bjm shtet!. Kjo sht fjalia qeveritare prkrahse e do aksioni q po ndrmerret koht e fundit. Por brja e shtetit funksionon vetm n rastet e pagesave nga qytetari. Ja si i prgjigjet shteti qytetarit n shrbimet e veta.

Emri:  karoatrec.jpg

Shikime: 182

Madhsia:  42.7 KB

Kush e ka provuar marrjen nga policia t makins me karroatrec sht i qart. Mallkim m t madh nuk ka, jo m shum nga kosto e pagesave t gjobave dhe shrbimeve, por nga koha dhe zvarritja tallse q bn policia me t gjith shofert. Ja kalvari.

Kur t marrin makinn me karroatrec, frika e par sht se ta kan vjedhur. Pas telefonats me policin, me zemr t ngrir, qetsohesh. Makinn ta ka marr policia dhe e ka drguar n fshatin Arban t Tirans, ku sht pika private e grumbullimit. Po n fakt ska asgj pr tu qetsuar. Pas telefonats me policin nga vendi ku t kan marr makinn p.sh.: n qendr t Tirans, do t duhet t gjesh nj mjet tjetr ose taksi, ose t marrsh autobusin dhe t shkosh n Arban.

N pikn e grumbullimit t mjeteve duhet t identifikosh makinn tnde dhe t marrsh dokumentet. (Shumica drrmuese e shoferve i mbajn n makin, patent, leje qarkullimi, siguracion dhe certifikatn e kontrollit teknik). Pika e grumbullimit sht nj ambient i rrethuar me tulla betoni, nga ato q u prdorn pr t ngritur shtpit e legalizuara, me rrug me akll, e amortizuar. Me dokumentet n duar drejtohesh pr te zyrat e Policis Rrugore. N Kinostudio. N cepin e kundrt t Tirans.

Prap, me taksi, nj mik me makin, ose autobus. N Kinostudio, nis seriali i radhve. N dern e madhe prej hekuri t komisariatit, ku presin me dhjetra t tjer, interesohesh pr procedurn. Polici t thot se duhet t pressh n radh pr tu futur brenda komisariatit, n zyrn e Kartoteks. Por, para ktij hapi, duhet t bsh nj fotokopje t t gjith dokumenteve.

Shrbim q nuk ofrohet nga shteti, por nga privati. Me dokumentet e fotokopjuara dhe pas radhs arrin t futesh brenda oborrit t komisariatit, te nj sportel ku punon vetm nj punonjs. Srish n radh me t tjetr q ka pasur fatin tnd at dit. Pasi t vjen radha, dorzon dokumentet, dhe pret me shpres se ky do t jet fundi. Jo. Sportelistja e vetmuar e Kartoteks,shikon dokumentet, kontrollon targn pr detyrime t tjera, apo gjoba t tjera t papaguara.

N rast se ke t tilla detyrime, kalvari fillon nga fillimi. N rast se ske, ather Kartoteka t kthen dokumentet bashk me nj letr shtes dhe me fjalin: Tani duhet t ngjitesh n kat t dyt te financa. N katin e dyt, rifillon srish radha, prap me t gjith bashkvuajtsit e dits pa fat. Arrin t futesh me shpresn se sht zyra e fundit, por prap je pa fat. Financierja, pasi shikon dokumentet, t jep dy fatura. Njra sht tarifa e karroatrecit, 4 mij lek dhe tjetra tarifa e parkimit pr pikn e bllokimit, ajo e largta n Arban, 500 lek. Tarifa m e lart n republik.

Edhe n qendr t kryeqytetit, krahas Kryeministris dhe Kuvendit, nuk ka nj tarif t till parkimi. Ti fut dorn n xhep t bsh pagesn, por prap ske fat. Financiarja t thot se pagesat bhen n bank dhe bank brenda n komisariatit nuk ka. Me faturat n duar del jasht. Gjen nj bank dhe bn pagesn, por me komision. Se edhe banka do t fitoj. Me shum mundsi, n sportelin e banks je n radh srish me bashkvuajtsit e ders s hekurit t komisariatit.

Pas radhs, merr mandatin e banks dhe drejtohesh te dera e hekurit e komisariatit. Pret radhn, shkon n kat t dyt te zyra e financs. Pret prap radhn dhe tregon dy mandatpagesat. Mendon, dreqi ta haj, kjo do t jet ndalesa e fundit!. Por jo. Dreqi ska t ngopur. Nga zyra e financs t japin nj cop tjetr letre, t ciln duhet ta dorzosh te Kartoteka. sht ajo zyra e par e fillimit t kalvarit t radhve. Zbret srish, mban radh me fatzinjt e tjer, me shum mundsi i ke br edhe shok, se nga momenti i radhs s par kan kaluar pa frik rreth 4 ose 5 or.

Dorzon letrn e financs te Kartoteka. Nga sporteli i vetm del srish nj tjetr dokument. Ky sht i fundit i dokumenteve, por duhet srish t pressh. T thon q duhet t dalsh te porta e madhe, ajo prej hekuri. Aty, n diell, ftoht, shi, dbor. Do pressh q dokumentet t firmosen nga shefi i komisariatit. Dhe kur ke fat, q shefi t jet n zyr e t firmos dokumentet, i merr ato dhe nisesh. Prap, me taksi, nj mik durimmadh q t shoqron me makin, apo autobus.

N Arban, te pika e bllokimit, dorzon letrn me firmn e shefit dhe merr makinn. N fund, bn llogarit. Ke paguar 4 mij lek shrbimin privat t karroatrecit. 500 lek parkimin privat te pika e bllokimit. 200-300 lek komision pr bankn. Dhe 2 mij lek gjobn pr parkimin e gabuar. Ke humbur ditn e puns, apo t gjitha aktivitetet e tjera. Po bjm shtet!, duhet t jesh krenar.

ETAPAT E BLLOKIMIT T MJETIT
Pasi nuk gjen makinn n vendin ku ke parkuar kontakton me policin rrugore;
Me t marr konfirmimin pr bllokimin e mjetit nisesh pr n Arban pr t marr dokumentet; Pasi merr dokumentet nga makina, rikthehesh n Tiran dhe paraqitesh te Policia Rrugore n Kinostudio, ku duhet t pressh n radh pr t hyr brenda oborrit;
Fotokopjon dokumentet, patent, leje qarkullimi, siguracion dhe certifikatn e kontrollit teknik; Paraqitesh n zyrn e Kartoteks, ku bhet kontrolli i targs s mjetit pr gjoba. Aty pret derisa t vij radha; (N rast se ke gjoba, duhet t dalsh jasht komisariatit pr ti paguar n post ose bank)
M pas, ngjitesh n katin e dyt t komisariatit dhe pasi pret n radh edhe aty, t japin dy letra, me t cilat duhet t shkosh n bank t paguash 4 mij lek t rinj shrbimin e karroatrecit dhe 500 lek t rinj pr do dit qndrimi t mjetit n pikn e bllokimit;
Me dy faturat e banks rikthehesh edhe njher n Policin Rrugore dhe shkon n zyrn e financs n katin e dyt ku pret derisa t vij prap radha;
Aty dorzon dy faturat nga banka dhe merr nj cop letr, me t ciln zbret n katin e par; Pasi pret edhe njher n radh n sportelin e Kartoteks, dorzon letrn e dhn nga zyra e financs dhe del jasht ports s oborrit t komisariatit;
Aty pret q shefi i komisariatit t vulos e firmos dosjen e automjetit tnd;
Pasi dosja t jet firmosur, pret marrjen e dokumentit, me t cilin do t shkosh t trheqsh makinn nga pika e bllokimit;
Me t marr kt dokumentet, rikthehesh edhe njher n Arban dhe paraqitesh pr trheqjen e automjetit duke dorzuar letrn e Policis Rrugore.

Panorama