Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Nje fragment biblik qe e hudh poshte tezen se Zoti behet njeri.Ky fragment tregon se ky lloj besimi ishte besim pagan.Por jo vetem kaq por shiko sesi reaguan per kete gje dy prej personazheve biblike.Nje reagim i ashper qe tregon mosdakordesine dhe kundershtimin e kesaj teorie.

    11
    Turma, kur pa ē'kishte bėrė Pali, e ngriti zėrin duke thėnė nė gjuhėn likaonike: ''Perėnditė zbritėn ndėr ne, nė trajtė njeriu''.
    12
    Dhe e quanin Barnabėn Jupiter, Palin Mėrkur, sepse ai fliste mė shumė.
    13
    Atėherė prifti i Jupiterit, qė e kishte tempullin nė hyrje tė qytetit tė tyre, solli dema me kurora pranė portave dhe donte tė ofronte njė flijim bashkė me turmėn.
    14
    Por apostujt Barnaba dhe Pal, kur dėgjuan kėtė, i grisėn rrobat e tyre dhe u turrėn nė mes tė turmės, duke thirrur e duke thėnė:
    15
    ''O burra, pse bėni kėto gjėra? Edhe ne jemi njerėz me tė njėjtėn natyrė si ju, dhe po ju shpallim lajmin e mirė, qė ju nga kėto gjėra tė kota tė ktheheni te Perėndia e gjallė qė ka bėrė qiellin, dheun, detin dhe tė gjitha gjėrat qė janė nė ta..Veprat 14

    Pra dy personazhet biblike e mohuan misherimin e Zotit ne njeri, ato jo vetem qe i mohuan kete gje por i drejtuan njerzit drejt Zotit te vertete Krijuesit te qiejve dhe tokes.Asnje llogjike njerzore nuk e pranon se Zoti mund te behet njeri(krijese) sepse atehere nuk do ishte me Krijues por krijese.Zoti nuk i humb vetite, atributet dhe cilesite e tij te perjetshme dhe te perhershme te te qenurit Zot dhe Krijues.Ne asnje cast ai nuk shenderrohet ne Krijese pasi ai eshte madheshtor dhe Qenie e Larte dhe nuk ka nevoje te behet krijese nese kerkon tu flase njerzve ju dergon nje engjell apo nje profet.Ky eshte cikli historik i komunikimit te Zotit me njerzit ne toke.Cdo kush qe mendon ndryshe gabon.

    Ndersa Bibla ne nje verset tjeter thote per madheshtine e Zotit se ai nuk banon ne toke dhe qiejt jane shume te vegjel ta nxene Ate, Zotin Madheshtor.

    27 Por a eshte e vertete, se Zoti banon mbi tokė !? Qielli vetė, dhe qiejt e qiejve Ate Zotin nuk mund tė ta nxėnė(perfshijne dhe rrethojne)! Aq mė pak ky tempull qė unė ndėrtova! Letra e Mbreterve 8/27

    Dhe ne shume fragmente te tjera biblike mohohet te qenurit e Zotit Njeri apo Bir Njeriu sikur ishte Jezusi

    Osea 11/ 9: "…sepse jam njė Perėndi dhe jo njė njeri…"

    Sipas Jobit 9/ 32: "Nė tė vėrtetė Ai nuk ėshtė njeri si unė, tė cilit mund ti pėrgjigjemi dhe tė dalim nė gjyq bashkė."

    Sipas Samuelit 1,15/ 29: "…dhe nuk do tė pendohet sepse Ai nuk ėshtė njeri qė tė pendohet."

    19 Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet (Numrat 23)


    Po keshtu bibla e mohon te qenurit e Zotit i ndare ne Zot ne qiell dhe Zot ne toke sikur besojne paganet.Zoti eshte Zot i qiejve dhe Zot i tokes.

    39 Mėso, pra, sonte dhe mbaje nė zemrėn tėnde qė Zoti ėshtė Perėndi atje lart nė qiejt dhe kėtu poshtė nė tokė, dhe se nuk ka asnjė tjetėr (Ligji i Pėrtėrirė - Kapitulli 4)


    Jezusi besonte se Zoti ishte ne qiell dhe ishte i vetem


    Dhe Jezusi iu pėrgjigj:.... Dėgjo, o Izrael! Zoti, Perėndia ynė ėshtė I vetmi Zot.Marku 12

    Dhe ai u tha: ''Kur tė luteni, thoni: "Ati ynė qė je nė qiej, u shenjtėroftė emri yt, ardhtė mbretėria jote, u bėftė vullneti yt si nė qiell edhe nė tokė.Luka 11


    Si e adhuronte Jezus Zotin?

    39. Dhe ai shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė nė tokė dhe lutej duke thėnė: Ati im! Mateu 26

    Sikur Jezusi ne bibel permendet dhe njerez te tjere ne kete forme adhurimi qe sot e bejne vetem muslimanet 5 here ne dite si perkushtim ndaj Zotit


    16 Atėherė tė njėzet e katėr pleqtė qė rrinin pėrpara Perėndisė mbi fronet e tyre, ranė pėrmbys mbi fytyrat e veta dhe adhuruan Perėndinė (Zbulesa 11)




    Po e mbyll me kete verset biblik qe ndalon hyjnizimin e krijeses ne vend te Krijuesit

    Ata e ndryshuan tė vėrtetėn e Perėndisė nė gėnjeshtėr dhe adhuruan dhe i shėrbyen krijesės nė vend tė Krijuesit, qė ėshtė i bekuar pėrjetė. Amen. (Romaket 1/25)
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Qindra argumenta qe deshmojne se Jezusi nuk ishte Zot por bir njeriu

    http://www.forumishqiptar.com/thread...-i-Lutej-Zotit!
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  3. #3
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Qindra argumenta qe deshmojne se Jezusi nuk ishte Zot por bir njeriu

    http://www.forumishqiptar.com/thread...-i-Lutej-Zotit!
    Po cfar bir njeriu, cka dreqi je duke folur palidhje. Biri i kujt ishte Jezusi kur sipas Kuranit dhe Bibles Ai nuk kishte baba sic kemi ne njerezit sot. Mos i kompliko gjerat, nese s'deshiron te besosh eshte problemi yt, por mos ua kompliko besimin shqiptareve qe duan te besojne ne Bibel. Pendohu nga genjeshtrat dhe eja ne krishterim. Mos vazhdo me genjeshtra sepse i paster eshte besimi krishter nga genjeshtrat tua.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Po cfar bir njeriu, cka dreqi je duke folur palidhje. Biri i kujt ishte Jezusi kur sipas Kuranit dhe Bibles Ai nuk kishte baba sic kemi ne njerezit sot. .

    Lexo biblen

    13
    Pastaj Jezusi, mbasi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti dishepujt e vet: ''Kush thonė njerėzit se jam unė, i Biri i njeriut?''.
    14 Dhe ata thanė: ''Disa Gjon Pagėzori, tė tjerė Elia, tė tjerė Jeremia, ose njė nga profetėt Mateu 16

    Pra Jezusi e quan veten Bir i Njeriut

    Pra Njeri dhe Bir Njeriu e mohon thenien e shpikur dhe te trilluar te krishtereve se ai eshte Zot sepse Zoti nuk eshte Bir njeriu.

    Kurani gjithmone e pershkruan ate si Mesihu, Birin e Merjemes(Maria) ndryshe nga bibla qe e pershkruan Bir Njeriu.

    Lexoje kete temen se te kthejllon trute

    http://www.forumishqiptar.com/thread...-i-Lutej-Zotit!
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  5. #5
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Lexo biblen

    13
    Pastaj Jezusi, mbasi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti dishepujt e vet: ''Kush thonė njerėzit se jam unė, i Biri i njeriut?''.
    14 Dhe ata thanė: ''Disa Gjon Pagėzori, tė tjerė Elia, tė tjerė Jeremia, ose njė nga profetėt Mateu 16

    Pra Jezusi e quan veten Bir i Njeriut

    Pra Njeri dhe Bir Njeriu e mohon thenien e shpikur dhe te trilluar te krishtereve se ai eshte Zot sepse Zoti nuk eshte Bir njeriu.

    Kurani gjithmone e pershkruan ate si Mesihu, Birin e Merjemes(Maria) ndryshe nga bibla qe e pershkruan Bir Njeriu.

    Lexoje kete temen se te kthejllon trute

    http://www.forumishqiptar.com/thread...-i-Lutej-Zotit!
    Po mire, hoxhe efendi, pse kur flasim per ndyresirat e Kuranit, ju pellittni se jane ajete te nxjerra nga konteksti, ndersa kur diskutoni per Biblen, nuk u dashka perdorur i njejti kriter??!!
    Plasi syte hoxhe:

    13 Pastaj Jezusi, mbasi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti dishepujt e vet: "Kush thonė njerėzit se jam unė, i Biri i njeriut?'.
    14 Dhe ata thanė: "Disa Gjon Pagėzori, tė tjerė Elia, tė tjerė Jeremia, ose njė nga profetėt'.
    15 Ai u tha atyre: "Po ju, kush thoni se jam unė?'.
    16 Dhe Simon Pjetri duke u pėrgjigjur tha: "Ti je Krishti, Biri i Perėndisė tė gjallė'.
    17 Dhe Jezusi duke pėrgjigjur u tha: "I lumur je ti, o Simon, bir i Jonas, sepse kėtė nuk ta zbuloi as mishi as gjaku, por Ati im qė ėshtė nė qiej.

    Lexoje ti Biblen hoxhe, ti dhe tere dudumat me syze muhamedane!!
    Jarigas

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Po mire, hoxhe efendi, pse kur flasim per ndyresirat e Kuranit, ju pellittni se jane ajete te nxjerra nga konteksti, ndersa kur diskutoni per Biblen, nuk u dashka perdorur i njejti kriter??!!
    Plasi syte hoxhe:

    13 Pastaj Jezusi, mbasi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti dishepujt e vet: "Kush thonė njerėzit se jam unė, i Biri i njeriut?'.
    14 Dhe ata thanė: "Disa Gjon Pagėzori, tė tjerė Elia, tė tjerė Jeremia, ose njė nga profetėt'.
    15 Ai u tha atyre: "Po ju, kush thoni se jam unė?'.
    16 Dhe Simon Pjetri duke u pėrgjigjur tha: "Ti je Krishti, Biri i Perėndisė tė gjallė'.
    17 Dhe Jezusi duke pėrgjigjur u tha: "I lumur je ti, o Simon, bir i Jonas, sepse kėtė nuk ta zbuloi as mishi as gjaku, por Ati im qė ėshtė nė qiej.

    Lexoje ti Biblen hoxhe, ti dhe tere dudumat me syze muhamedane!!


    ose shkruj mire ose kris .... mos me cito ma.


    Tek marku perdor vetem Krishti por ai e quan Pjetrin Djall, Satana

    29
    Dhe ai u tha atyre: ''Po ju, kush thoni se jam?''. Dhe Pjetri, duke iu pėrgjigjur i tha: ''Ti je Krishti"

    33
    Por ai u kthye, shikoi dishepujt e vet dhe e qortoi Pjetrin, duke thėnė: Largohu nga unė, Satana, se ti nuk ke shqisėn pėr gjėrat e Perėndisė, por pėr gjėrat e njerėzve!''. Marku 8



    Tek Gjoni shkruhet Biri i Perendise por prape e quan njerin Djall.
    68
    Dhe Simon Pjetri iu pėrgjigj: ''Zot, te kush tė shkojmė? Ti ke fjalė jete tė pėrjetshme.
    69
    Ne kemi besuar dhe kemi njohur se ti je Krishti, Biri i Perėndisė tė gjallė''.Gjoni 7
    70
    Jezusi u pėrgjigj atyre: ''A nuk ju kam zgjedhur unė ju tė dymbėdhjetėt? E njė prej jush ėshtė njė djall''.

    Hajde gjeje tani Tek Matue i thote i lumtur je o Simon(pjetrit) ndersa tek Marku i thote ti je djall.Largohu satana.Pra ose bibla eshte ndryshuar ose do besojme qe Pjetri eshte Satana sipas fjaleve te Jezusit dhe nuk duhet besuar.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  7. #7
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    ose shkruj mire ose kris .... mos me cito ma.
    Ku e ēove tere edukaten tende debatuese, hoxhe efendi??!
    Apo, kur ju ze rrota bishtin, beheni si bishat....sipas avazit te Muhes!

    Tek marku perdor vetem Krishti por ai e quan Pjetrin Djall, Satana
    Hoxhe efenia, ti solle nje varg te Bibles si argument per te vertetuar se Jezusi nuk ka thene asnjehere se eshte Biri i Zotit, duke lene menjane vazhdimin e verseteve ku pikerisht Jezusi hedh poshte pretendimin tend dhe tere mazllemave!!!
    Tashi, ose ti je aq gomar sa te citosh pjese te Bibles qe katerciperisht nxjerrin ne pah gomarlleqet e tua, ose je vertet i paturp ne perpjekjet e tua per t'i thene te bardhes e "zeze"!!
    S'ka kurrfare dobie per ty dhe dudumat e tjere te hidheni maje me maje si majmunat duke cituar pjese te tjera te Bibles, kur pikerisht ajo qe keni cituar me pare si argument ne favorin tuaj, del kundra jush!!
    .Pra ose bibla eshte ndryshuar .....
    Djalosh!!
    Une besoj se Kurani eshte ndryshuar nga Uthmani, pasi Kurani origjinal, ai i Muhamedit, shkruante te njejtat gjera qe ka Bibla mbi Jezusin, te njejtat gjera qe Ati u zbriti tere profeteve te tjere!! Muhamedi ishte i krishtere!!!
    Jarigas

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Po mire, hoxhe efendi, pse kur flasim per ndyresirat e Kuranit, ju pellittni se jane ajete te nxjerra nga konteksti, ndersa kur diskutoni per Biblen, nuk u dashka perdorur i njejti kriter??!!
    Plasi syte hoxhe:

    13 Pastaj Jezusi, mbasi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti dishepujt e vet: "Kush thonė njerėzit se jam unė, i Biri i njeriut?'.
    14 Dhe ata thanė: "Disa Gjon Pagėzori, tė tjerė Elia, tė tjerė Jeremia, ose njė nga profetėt'.
    15 Ai u tha atyre: "Po ju, kush thoni se jam unė?'.
    16 Dhe Simon Pjetri duke u pėrgjigjur tha: "Ti je Krishti, Biri i Perėndisė tė gjallė'.
    17 Dhe Jezusi duke pėrgjigjur u tha: "I lumur je ti, o Simon, bir i Jonas, sepse kėtė nuk ta zbuloi as mishi as gjaku, por Ati im qė ėshtė nė qiej.

    Lexoje ti Biblen hoxhe, ti dhe tere dudumat me syze muhamedane!!
    Ti ose je hipokrit ose je klloun cirku .te gjithe fjalet qe te kam nenvizuar tregojne se ti nuk ke piken e edukaten qytetare.Ne fakt si Peqins qe je nuk ke pasur te njejtin shans.Nuk kam nerva te duroj tipa karagjoze se me keto tipa duhet gjuhe komunikimi me e brishte nga cka ofron virtualiteti.Keshtu qe vazhdo jeten se nuk kam kohe te merren me ty.Merre si te duash dhe si fitore te debatit po deshe vetem me bej nje nder mu hiq sysh dhe nderro edukaten e pupagjelit.

    Ps
    ne asnje postim tim nuk kam thene qe bibla eshte e ndyre, apo qe ju krishteret pellitini, apo plasni syte apo shponi veshet.Me keto forma adoleshentesh tipa si ty ju pelqen vetja ne pasqyre kur lyjne buzet me buzekuq ne vend qe ti skuqet faqa.

    Kalofsh mire.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  9. #9
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Ti ose je hipokrit ose je klloun cirku .te gjithe fjalet qe te kam nenvizuar tregojne se ti nuk ke piken e edukaten qytetare.
    Edukata per ju islamiket, eshte si margaritaret per derrat!!
    Ne fakt si Peqins qe je nuk ke pasur te njejtin shans.
    Ja edhe arma e fundit qe kerkon te perdoresh, ne agoni siē je!!
    Djalosh, une jam Peqinas dhe e kam thene dhe them me krenari; ne forum jam rregjistruar me emer e mbiemer; ne avatar kam foton time!!
    Po ju krimbat, nga jeni e ē'fytyre keni, qe te keni te pakten nderin te perfolni nje Peqinas??!!
    Per habi, askush prej jush nuk del me fytyre haptaz, por ngelet veē me kercenime te fshehta ne privat!!
    Nuk ke turp, hoxhe efendi?!
    Nuk kam nerva te duroj tipa karagjoze se me keto tipa duhet gjuhe komunikimi me e brishte nga cka ofron virtualiteti.
    Me karagjozat u dashka nje "gjuhe e brishte"??!
    Ku e ke mesuar shqipen ti lale, ne Misir apo ne ndonje haur medreseje??!!
    Pale, po ke edhe paturpesine t'i hakerrehesh atyre qe te mesojne si te flasesh shqip!!!
    Keshtu qe vazhdo jeten se nuk kam kohe te merren me ty.Merre si te duash dhe si fitore te debatit po deshe vetem me bej nje nder mu hiq sysh dhe nderro edukaten e pupagjelit.
    S'fitohet gje ndaj krimbave!!
    Sa per debatin, s'ka mazllem qe t'me dale perballe,keshtuqe s'eshte ndonje gje e madhe se po iken me bisht nder shale....e keni per zanat!!
    Shpresa eshte qe brezat e rinj ta kuptojne se ku i ēon ndjekja e fese tende e ku ajo e Shqiptarise!!

    Ps
    ne asnje postim tim nuk kam thene qe bibla eshte e ndyre, apo qe ju krishteret pellitini, apo plasni syte apo shponi veshet.Me keto forma adoleshentesh tipa si ty ju pelqen vetja ne pasqyre kur lyjne buzet me buzekuq ne vend qe ti skuqet faqa.
    Nese thua se Bibla eshte e rreme apo e ndryshuar, eshte njesoj sikur te thush se eshte e ndyre; te thuash se te krishteret besojne ne nje liber te fallsifikuar e se jane pagane, eshte me keq se sa te thuash qe pellasin; t'i thuash nje qorri si ti qe e lexon Biblen se prapthi "plasi syte", eshte nder per qorrin!!
    Sa per adoleshencen time, une te falenderoj se vertet ashtu ndjehem, djaloshar!!
    Por kjo s'ka te beje me gjykimin tim mbi Kuranin dhe Muhamedin, e une kur them se jane te ndyre, te sjell edhe argumentat!!
    E verteta t'i qorron syte,- thote populli!!
    Jarigas

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anėtarėsuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    - Ēfar prove me te madhe se kjo deshmon se Zoti nuk ishte njeri ? Pse kaq te veshtir e kan per t'besuar se Zoti mund te krijon njeriun pa-babe, e bile-bile edhe pa nene ?

    Osea 11/ 9: "…sepse jam njė Perėndi dhe jo njė njeri…"

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    T'gjitha ceromonit fetare qe kryjn t'krishteret sot jon t'lidhme me ritet pagane. Nuk ka t'krishter t'sinqert qe mos e pranoj ket. Problem tjeter qe n'forum shumica e t'krishterve jon dallavere.

    Shif jarigas p.sh , baba dallaveres. Ky i her hiqet si ateist e i her si i krishter.

    Si mund quhet krishterimi fe monoteiste kur kto besojn ne shum zota? Si mund t'jet zoti dhe njeri dhe zot? Njeriu ka veti hyjnore por dhe djallzore. Duhet me pas trut e gomorit me besu ate qe besojn t'krishteret qe njeriu e mund zotin.

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,428
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    E bukura me ju muslimanet eshte se as nuk dini, as nuk doni te mesoni, por kembengulni ne paditurine tuaj shpirterore.

    1. A mund te behet Zoti njeri?

    Nese Zoti eshte i madherishem e i plotfuqishem dhe ka krijuar gjithcka qe na sheh e nuk na sheh syri, a eshte e pamundur per Zotin qe te behet njeri, nese deshiron te behet i tille? Sigurisht qe Zoti zgjedh te behet njeri pasi asgje nuk eshte e pamundur per Zotin. Mirepo muslimanet e devotshem qe kujtojne se Allahu eshte nje Zot i larget, i paprekshem, i paaritshem, i papershkrueshem, e kane te pamundur te pranojne kete fakt te thjeshte: Nese Zoti do te behet njeri, ai e ben nje gje te tille, pasi asgje nuk eshte e pamundur per Zotin. Ato gjera qe jane te pamundura per njeriun, jane te mundura per Zotin.

    2. A eshte Jisu Krishti i Biri i Vetem i Lindur prej Atit ne qiell, Fjala e Perendise, qe u misherua e u be njeri nga Fryma e Shenjte dhe Virgjeresha Mari, apo Miriam, sic e quajne muslimanet?

    Kjo pyetja e dyte eshte thelbi i problemit te pazgjidhshem per muslimanet dhe judenjte, kur vjen fjala tek Jisu Krishti. Muslimanet e njohin Jisu Krishtin, Isa, sic e quajne ata, ne nje profet, por jo si Zot. Jo si Biri i Vetem i Lindur prej Atit ne Qiell para gjithe koherave, qe zgjodhi te marri mish nga trupi i nje virgjereshe e te behet njeri. Kurse judenjte besojne edhe sot e kesaj dite se Jisu Krishti nuk eshte Zot, nuk eshte as shpetimtari i popullit te Izraelit, por ishte nje aventurier e mashtrues. E perbashketa e muslimaneve e judenjve? Mohojne qe Krishti eshte Zoti i misheruar! Muslimanet jane edhe me te lezetshem pasi ne Kuran lexojne per Isen se ai "lindi nga virgjeresha Miriam pa baba". Lind pyetja: si mund te lindi nje njeri pa baba? Ose me mire akoma: cili njeri tjeter ka lindur ne historine e njerezimit nga nje virgjeresha e pa baba?! Muslimanet ngrene supet dhe perserisin si papagalli ato qe lexojne ne Kuran, edhe pse ato qe lexojne torturojne llogjiken njerezore. Jo Zot, por profet, thone muslimanet!

    3. Po si mundet qe nje njeri si Jisu Krishti te jete edhe njeri edhe Zot?

    Si eshte e mundur, thone muslimanet, qe ju te krishteret besoni se Zoti eshte nje njeri! Si mundet qe nje njeri te jete edhe Zot? Pastaj, si mundet qe Zoti te lejoje qe njerezit ta torturojne, burgosin, turperojne, kryqezojne? Cfare Zoti eshte ai kur i la judenjte e romaket qe ti kryqezonin? Dhe ne vend qe ti bejne keto pyetje, qe te marrin nje pergjigje, e te mesojne dicka te re, dalin e thone se "keto jane praktika pagane". Duke bere kete gje, tregojne se jane injorante jo vetem kur vjen fjala tek Krishti, por jane injorante edhe mbi paganizmin. Paganet nuk besonin se Zoti ishte nje, por besonin ne shume zoter. Dhe paganet kur u ngrinin statujat zoterve te tyre pagane, dhe kur u benin sakrifica, e benin kete gje pa e njohur Zotin. Zoti nuk ju erdhi, nuk ju shfaq, nuk u tregoi per veten. Ata thjeshte skalitnin ne gurr e mermer ate qe ata besonin se zoti X ishte apo perfaqesonte.

    Kur vjen fjala tek Jisu Krishti, Zoti na u shfaq i misheruar ne njeri. Jisu Krishti eshte Zot i misheruar. Biri i Vetem i lindur prej Atit ne qiej, me vullnetin e Tij zgjedh te behet njeri, lindi prej nje Virgjereshe pa e prishur virgjerine e saj si para, si gjate lindjes, si pas Lindjes. Po kush eshte ky Biri i Vetemlindur i Atit ne qiell qe na u misherua e na u be njeri me emrin Jisu Krisht? Biri i Vetemlindur i Atit, eshte Fjala e Tij. Lexojme ne Bibel se cdo gje Zoti e krijoi me "Fjalen e Tij", qe do te thote, Jisu Krishti eshte Ai qe krijoi gjithcka qe na sheh syri ne toke e ne qiell. Ne Bibel lexojme edhe se Zoti u fliste apo u shfaqej profeteve te popullit te izraelit ne shekuj ne forma te ndryshme, duke filluar me Even e Adamin ne kopshtin e Edenit, Abrahamin dhe tre vizitoret e tij (Trinia e Shenjte), profetit Ilia iu shfaq si ere, profetit Moisi iu shfaq si shkurre ne flake qe nuk digjte, etj. Ne te gjitha keto episode qe lexojme ne Bibel, ishte po Biri i Vetemlindur i Zotit, Fjala e Tij, qe komunikonte me profetet. Sa here qe Zoti komunikonte me njeriun, kete gje e bente nepermjet Birit te Tij.

    Kisha ne meson se Jisu Krishti nuk eshte thjeshte njeri, apo thjeshte hyjni. Jisu Krishti eshte edhe njerie dhe hyjni. Ai eshte Perendi-Njeri. Ai gezon natyren hyjnore te trasheguar nga Ati prej te Cilit ai lindi; natyren njerezore ai e gezon prej nenes se Tij, Virgjereshes Mari, prej se ciles mori mishin e trupin e njeriut. Keto dy natyra bashkejetonin brenda personit te Jisu Krishtit, se bashku, te paperziera e te pandara nga njera-tjetra. Kjo eshte arsyeja perse ne Bibel lexojme nxenesit e tij te na tregojne te dyja keto natyra te Krishtit: lotet, dhimbjen, lodhjen si gjithe njerezit e tjere; lavdia e drites se pakrijuar te Zotit ne malin Tavor ku Krishti u shperfytyrua para syve te tre nxenesve te tij, apo Krishti i ngjallur nga varri qe iu shfaq nxenesve te tij. Dhe Jisu Krishti u ngjit perseri ne qiej tek Ati, ashtu sic ishte, me natyren e perendi-njerezishme. Dhe po ne kete natyre do te vije perseri, per here te dyte, per te gjykuar te gjithe njerezit qe kane jetuar ne kete bote qe prej fillimit te saj, te gjalle e te vdekur.

    Problemi juaj te dashur muslimane, ashtu si vellezerit tuaj judenj, eshte se ju nuk pranoni qe Jisu Krishti eshte Zoti i misheruar!

    Sic na tha Jisu Krishti me gojen e Tij: "Une jam e verteta, rruga, jeta! Nuk ka rruge tjeter per tek Ati, vetem nepermjet meje!"

    Perendia ju heqte verberine shpirterore nga syte e shpirtit tuaj, qe te mund te shihni qe Zoti nuk eshte nje krijese e imagjinates njerezore, apo nje figure perallore, Zoti eshte mes nesh. Emri i Tij eshte Jisu Krisht!

    Albo

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Herakliti ishte filozof, dhe pagan jetoi nė Hefes mes shekujve VI dhe V p.e.s. ai shkruajti rreth Logosit

    Emri:  herakliti.jpg

Shikime: 850

Madhėsia:  41.8 KB

    Idete e bibles te marra nga besimet e grekeve pagane, lexo ne foto dhe lexo fragmentin biblik me poshte

    "Nė fillim ishte Logosi
    dhe Logosi ishte me Perėndinė
    dhe logosi ishte Perėndi.
    E njėjta ishte nė fillim me Perėndinė.
    Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij" (Gjon 1:1-3).


    Kete fragment biblik e marrin krishteret si argument dhe thone qe kjo tregon se Zoti u be njeri u misherua.Pra nje vjedhje nga paganet e formes se te menduarit e cila bie ne kundershtim me mesimet e Jezusit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 25-09-2015 mė 03:49
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Hadesi tjeter emertim pagan grek i futur ne bibel qe nuk gjendet ne asnje prej fjaleve te Jezusit.Nderkohe qe Jezusi nuk perdori fjalen Hades por Gahene ekuvalente e fjales qe perdorin muslimanet per ferrin Xhehenem.

    Emri:  hadesi.png

Shikime: 759

Madhėsia:  115.2 KB

    Perdorimi i emrit Hades ne bibel i huazuar prej mitologjive pagane greke


    27 Sepse ti nuk do ta lėsh shpirtin tim nė Hades dhe nuk do tė lejosh qė i Shenjti yt tė shohė kalbjen.Veprat 2

    16
    Dhe kur e pashė, rashė para kėmbėve tė tij si i vdekur. Dhe ai vuri dorėn e tij tė djathtė mbi mua, duke
    mė thėnė: ''Mos u tremb! Unė jam i pari dhe i fundit, 17 dhe i gjalli; isha i vdekur,
    por ja, jam i gjallė nė shekuj tė shekujve, amen; dhe unė i kam ēelėsat e vdekjes e
    tė Hadesit. Zbulesa 1

    7
    Dhe unė pashė, dhe ja njė kalė i zbehtė; dhe ai qė e kalėronte emrin e kishte Vdekja, dhe Hadesi vinte pas tij.Zbulesa 6

    13
    Dhe deti i dorėzoi tė vdekurit qė ishin nė tė, dhe vdekja dhe Hadesi dorėzuan tė vdekurit qė ishin nė ta; dhe ata u gjykuan secili sipas veprave tė veta. 14 Pastaj vdekja dhe Hadesi u flakėn nė liqenin e zjarrit Zbulesa 20

    Sipas bibles Jezusi perdor fjalet Gahene ndryshe sic perdoret tek veprat e apostujve

    kush do t'i thotė: "Budalla", do t'i nėnshtrohet zjarrit tė Gehenės.

    29
    Nė qoftė se syri yt i djathtė tė ēon nė mėkat, hiqe dhe flake larg
    teje, sepse ėshtė mė mirė pėr ty qė tė humbėsh njė nga gjymtyrėt e tua se sa tė hidhet
    Gehenėn gjithė trupi yt;Mateu 5
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  15. #15
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Dhe kur e pashė, rashė para kėmbėve tė tij si i vdekur. Dhe ai vuri dorėn e tij tė djathtė mbi mua, duke
    mė thėnė: ''Mos u tremb! Unė jam i pari dhe i fundit, 17 dhe i gjalli; isha i vdekur,
    por ja, jam i gjallė nė shekuj tė shekujve, amen
    ; dhe unė i kam ēelėsat e vdekjes e
    tė Hadesit. Zbulesa 1
    Te lumte Xhemis, qe po i sjell vetes argumentat e hyjesise se Krishtit, zotit tone dhe te Muhamedit!!!!
    Levdue kjofte Jezu Krishti!! Alleluja!
    Jarigas

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Hadesi tjeter emertim pagan grek i futur ne bibel qe nuk gjendet ne asnje prej fjaleve te Jezusit.Nderkohe qe Jezusi nuk perdori fjalen Hades por Gahene ekuvalente e fjales qe perdorin muslimanet per ferrin Xhehenem.

    Emri:  hadesi.png

Shikime: 759

Madhėsia:  115.2 KB

    Perdorimi i emrit Hades ne bibel i huazuar prej mitologjive pagane greke


    27 Sepse ti nuk do ta lėsh shpirtin tim nė Hades dhe nuk do tė lejosh qė i Shenjti yt tė shohė kalbjen.Veprat 2

    16
    Dhe kur e pashė, rashė para kėmbėve tė tij si i vdekur. Dhe ai vuri dorėn e tij tė djathtė mbi mua, duke
    mė thėnė: ''Mos u tremb! Unė jam i pari dhe i fundit, 17 dhe i gjalli; isha i vdekur,
    por ja, jam i gjallė nė shekuj tė shekujve, amen; dhe unė i kam ēelėsat e vdekjes e
    tė Hadesit. Zbulesa 1

    7
    Dhe unė pashė, dhe ja njė kalė i zbehtė; dhe ai qė e kalėronte emrin e kishte Vdekja, dhe Hadesi vinte pas tij.Zbulesa 6

    13
    Dhe deti i dorėzoi tė vdekurit qė ishin nė tė, dhe vdekja dhe Hadesi dorėzuan tė vdekurit qė ishin nė ta; dhe ata u gjykuan secili sipas veprave tė veta. 14 Pastaj vdekja dhe Hadesi u flakėn nė liqenin e zjarrit Zbulesa 20

    Sipas bibles Jezusi perdor fjalet Gahene ndryshe sic perdoret tek veprat e apostujve

    kush do t'i thotė: "Budalla", do t'i nėnshtrohet zjarrit tė Gehenės.

    29
    Nė qoftė se syri yt i djathtė tė ēon nė mėkat, hiqe dhe flake larg
    teje, sepse ėshtė mė mirė pėr ty qė tė humbėsh njė nga gjymtyrėt e tua se sa tė hidhet
    Gehenėn gjithė trupi yt;Mateu 5
    Tek greket e lashte Hadesi ishte nje prej zotrat e mitologjive te tyre por ne bibel cfare perfaqeson Hadesi?Ka ndonje krishter qe i jep pergjigje kesaj pyetjeje?Cdo fjala Hades ne bibel kur ajo ishte emertim paganeve greke?
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  17. #17
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    .....ahahahahahahah .....e bom hoxhen te flase me veten .....ahahaha......
    O hoxhe , ē'do Allahu pagan i henes ne nje liber gjasme monoteist ?!!
    E keni lene henen shkrete , mor te uruar, e vajzat jetime ....ahahahahahahah u...
    Jarigas

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Emri:  profeci 1.jpg

Shikime: 517

Madhėsia:  37.3 KB


    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Marre nga fjalori biblik

    Emri:  emri Alah.jpg

Shikime: 787

Madhėsia:  113.2 KB
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Misherimi i Zotit ne njeri ose krijese eshte teori paganesh sipas bibles

    Iesus(Latinisht ) - Isa (Arabisht)


    5:72.
    Pa dyshim, janė jobesimtarė ata qė thonė: “Zoti ėshtė Mesihu, Isai i biri i Merjemes!”, sepse vetė Mesihu ka thėnė: “O bijtė e Izraelit, adhuroni Allahun, qė ėshtė Zoti im dhe Zoti juaj! Sigurisht, atij qė adhuron tjetėrkėnd pėrveē Zotit, Zoti do t’ia ndalojė Xhenetin dhe strehim i tij do tė jetė Zjarri. Pėr keqbėrėsit nuk ka ndihmės.

    Gjonit 20/ 17: "…por shko tek vėllezėrit e mi dhe thuaj atyre se unė po ngjitem tek Ati im dhe Ati juaj, tek Perėndia im dhe Perėndia juaj."

    Emri:  emri jezus.jpg

Shikime: 345

Madhėsia:  23.1 KB

    116. Dhe kur All-llahu tha: "O Isa, bir i Merjemes, a ti njerėzve u the: "Mė besoni mua dhe nėnėn time dy zota pos All-llahut!?" (Isai) Tha: "Larg asaj tė mete je Ti (o Zoti im). Nuk mė takon mua ta them atė qė s'ėshtė e vėrtetė. Ta kisha thėnė unė atė, ti do ta dije. Ti e di ē'ka ka nė mua, e unė nuk di ēka ka nė Ty. Ti je mė i dijshmi i tė fshehtave!"
    117. Unė nuk u kam thėnė tjetėr atyre, pos asaj qė Ti mė urdhėrove; ta adhuroni All-llahun, Zotin tim dhe Zotin tuaj,dhe sa isha ndėr ta, kam qenė pėrcjellės i tyre, e pasi qė mė more mua, Ti ishe roje (dhe dėshmues) i tyre. Ti je dėshmitar pėr ēdo send!"
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 26-09-2015 mė 02:50
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •