Emri:  148669_6.jpg

Shikime: 1512

Madhsia:  69.7 KB

Sopranoja Ermonela Jaho do t bj specializime falas pr artistt shqiptar. Konkurrentt nuk do paguajn, dhe nisma e Jahos nuk do ti kushtoj asnj qindark buxhetit t Opers apo atij t shtetit.

Teatri Kombtar i Opers dhe Baletit ka njoftuar t gjith t interesuarit se n datat 14-18 tetor 2015, n ambientet e ktij teatri do t zhvillohet nj Kurs Specializimi i drejtuar nga: Sopranoja Ermonela Jaho, Angelo Gabrielli (docent n Konservator dhe ekspert vokal), Elda Laro (dirigjent orkestre i dyt n Teatrin e Opers t Berlinit) dhe Paolo Andreoli (pianist, mjeshtr bashkpunues operistik).

Ky projekt synon q t ndihmoj t gjith artistt ekzistues dhe ata t brezit t ri, pr ti drejtuar ata n mnyr m konkrete pr t krijuar nj ide m t qart sesi duhet t prgatiten prdit teknikisht pr t arritur t shprehin artistikisht vetveten duke synuar ndrtimin e nj karriere t shndosh profesionale n Shqipri dhe mbar botn.

Pjesmarrja n kt kurs do t jet falas, por do t ket nj numr t kufizuar pjesmarrsish, deri n 12 Pjesmarrsit n Kursin e Specializimit do t prcaktohen n baz t nj audicioni q do t zhvillohet m 14 tetor, n orn 12:30 n ambientet e TKOB. Numri total i pjesmarrsve do t jet 12. Numri total i dgjuesve do t jet 20.

Aplikantt duhet t dorzojn n zyrat e TKOB ose me email, formularin e aplikimit, CV me fotografi, letr motivuese, CD me nj arie t prgatitur jo m larg se 6 muajt e fundit, brenda dats 30 shtator 2015. Aplikantt e przgjedhur pr audicion do t lajmrohen nga TKOB.

Jan t ftuar q t marrin pjes n audicionin przgjedhs t gjith kngtart lirik, pjes e TKOB, studentt e kantos t Universitetit t Arteve dhe Liceut Artistik si dhe kngtar t tjer lirik.

Shqiptarja