Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Si ruhet origjinaliteti i Kuranit ?

  Dihet se Kur’ani iu shpall tė dėrguarit tė pashkolluar: “Ai (Allahu) ėshtė qė ndėr tė pashkolluarit nga vetė mesi i tyre dėrgoi tė dėrguar qė atyre t’ua lexoj ajetet e Tij, t’i pastroj dhe t’ua mėsojė librin dhe ligjshmėrinė…”
  (El Xhumuati. Prandaj Muhammedi bėnte pėrpjekje tė mėdha pėr ta ruajtur ashtu tė saktė, ashtu si i shpallej, vetė e nxėnte pėrmendėsh, kurse shokėve ua mėsonte dalėngadalė qė edhe ata tė arrijnė ta nxėnė pėrmendėsh.
  Populli arab ishte popull qė nuk merrej me shkrim-lexim. Ai ishte popull qė ushtronte shprehitė e qėndrueshme tė nxėnies shumė tė shpejtė tė teksteve pėrmendėsh. Ata mbanin nė kujtesėn e vet me qindra e mija vargje tė poezisė, dinin pėr origjinėn e paraardhėsve tė vet shumė tė lashtė.
  Edhe Kur’ani famėlartė me qartėsi tė plotė tė shprehjeve, me rregulla e dispozita tė shumta, ata i gjeti nė atė gjendje. U solli fakte tė qarta e argumente madhėshtore sa qė i habiti, por edhe i pėrfitoi ndenjat, zemrat dhe mendjet e tyre derisa qė tėrė kujdesin e tyre e orientoi nė librin posa tė shpallur madhėshtor. U drejtuan vetėm kah Kur’ani, e mėsuan pėrmendėsh dhe e ruajtėn, ndėrsa poezinė e braktisėn, sepse nė Kur’an ata gjenin shpirtin e jetės.
  Pejgamberi, kohėn mė tė madhe tė natės e kalonte duke ndenjur nė kėmbė, duke u lutur dhe duke lexuar sa mė shumė Kur’an; ai thellohej nė mendime pėr domethėnien e tij dhe ashtu qėndėronte nė kėmbė derisa nga lodhja iu dridhnin kėmbėt. Andaj, nuk ėshtė pėr t’u uditur kur thuhet se ai ishte mė i miri i hafizėve (hafiz ėshtė njeri qė e di tėrė Kur’anin pėrmendėsh).
  Shokėt e Pejgamberit – sahabėt bėnin gara nė leximin, mėsimin dhe nxėnien pėrmendėsh tė Kur’anit dhe tėrė kujdesin ja kushtonin ruajtjes dhe pėrhapjes sė tij, ua mėsonin grave dhe fėmijėve tė vet, nėse kalohej pėr rreth shtėpive tė tyre, ato ushtronin nga leximi i Kur’anit si zgjua bletėsh dhe kur Pejgamberi kalonte praėn tyre ndalej dhe e dėgjonte atė lexim! Nė vetė xhaminė e Pejgamberit lexohej Kur’an me zė tė lartė sa qė prej sė largu dėgjohej ushtimė, por Pejgamberi i urdhėroi ta ulnin zėrin e tė mos pėrzihej leximi.
  Shumė shokė tė Pejgamberit ishin hafizė tė dalluar. Hafizėt e tillė Ai i dėrgonte nėpėr fshatra e qytete pėr t’ua mėsuar tė tjerėve Kur’anin.
  Nxėnia pėrmendėsh e librit tė shenjėt ishtė veēori e ymmetit tė Muhammedit, tė cilėt kur e kumtonin, mbėshteteshin nė atė qė e kishin nė kujtesėn e tyre, e jo vetėm nė atė qė ishte shkruar. Asnjė popull tjetėr nuk, ruajti ashtu librin evet, andaj nė librat e tyre u bėnė devijime e ndryshime. Ajo veēori e myslimanėve tė parė ishte dhuratė prej Allahut, ngase u lehtėsoi nxėnien pėrmendėsh tė librit dhe pėr atė lehtėsim tha: “Ne Kur’anin e bėmė tė lehtė pėr kujtesė…” (Kamer: 17). Nėpėrmjet kujtesės dhe shkrimit Kur’ani u ruajt saktė ashtu si ėshtė shpallur. Zatėn pėr ruajtjen e tij garantoi Allahu (Hixhr: 9).

  Foto qe shikoni me poshte jane zinxhiri i transmetuesve i Kuranit nga koha e profetit Muhamed a.s deri ne diten e sotme.Kjo eshte nje deshmi e marre mbas mesimit te kuranit me zinxhir transmetimi nga profeti Muhamed a.s pastaj tek shoku i tij tek tabijini e me pas deri tek hafizat e kohes se sotme.Kjo deshmon dhe njehere se tubimi dhe mesimi i Kuranit permendesh eshte nje mrekulli ne vetvete gje te cilen nuk e ka asnje liber i meparshem fetar apo jo fetar.Pra imagjinoni nje liber qe transmetohet 1400 vjet goje pas goje duke u mesuar permendesh.Ky pra eshte libri i Zotit i ruajtur me menyren me te mire te transmetimit dhe jo librat qe nuk dihen as autoret dhe as shkruesit.Pjesa me te verdhe tregon origjinen e mesimit te Kuranit nga Profeti a.s tek personi qe sot eshte nje hafiz kurani.Por si ky gjendet me miliona sot ne bote, hafiza qe e dine kuranin permendesh, me thoni cili eshte ai liber fetar apo jo fetar pervec Kuranit qe e dine miliona njerez permendesh?

  Emri: 11001564_777365469016053_3365691004930818685_o.jpg

Shikime: 865

Madhėsia: 54.3 KBEmri: 11000530_777365542349379_1640994478522428686_n.jpg

Shikime: 858

Madhėsia: 39.5 KBEmri: 10978560_777365579016042_9030177779720437198_n.jpg

Shikime: 856

Madhėsia: 53.6 KB

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Si ruhet origjinaliteti i Kuranit ?

  443 hafiza i keni tek kjo faqa

  http://en.islamway.net/recitations/scholars

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Si ruhet origjinaliteti i Kuranit ?


 4. #4
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pėr: Si ruhet origjinaliteti i Kuranit ?

  Duhet te ishte titulli : Si ruhet origjinaliteti i Kuranit te Uthmanit!!
  Jarigas

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Si ruhet origjinaliteti i Kuranit ?

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  443 hafiza i keni tek kjo faqa

  http://en.islamway.net/recitations/scholars
  Me shume i besoj kopjeve te shkruara se sa thenieve permendesh goje me goje.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Si ruhet origjinaliteti i Kuranit ?

  Ske faj se nuk i ke degjuar ndonjehere hafizat qe ta shkruajne me sy mbyllur Kuranin ose te thojne dhe numrin e faqes dhe numrin e ajetit nese ti e deshiron

  Shiko kete emisionin se eshte i bukur

  https://www.youtube.com/results?sear...tar+me+Kuranin
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •