Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet n Bllog
  3

  Banka Botrore: N Shqipri, 48% e t punsuarve informal

  Emri: 0ff50ca2823d6af4d7d47bea8ecfd837_XL.jpg

Shikime: 279

Madhsia: 9.5 KB

  Tregu i puns n Shqipri n sektort jobujqsore sht 48 % n informalitet. Shifrat alarmante pr t punsuarit e padeklaruar i ka dhn Banka Botrore n nj studim t posam t publikuar koht e fundit pr tregun e Puns n Shqipri.

  Raporti i Banks Botrrore vren se cilsia e punsimit sht e ult dhe se informaliteti sht mjaft i prhapur. Banka referon gjithashtu se vlersimet e ankets s fuqis puntore sugjerojn se afr gjysma e punsimit total jasht bujqsis korrespondon me punsimin informal dhe pothuajse tre t katrtat e puns n ndrtim sht informale.

  Banka Botrore vren se niveli arsimor i puntorve jasht bujqsis sht gjithashtu i ult, veanrisht n disa sektor. Sektori i ndrtimit thith shum puntor t pakualifikuar, ku m shum se gjysma e vendeve t puns t ndrtimit jan t zna nga punonjs me arsim fillor. N t kundrt t ndrtimit, sektori i shrbimeve ka shumicn e punonjsve t kualifikuar. Rreth 82% e punonjsve n shrbime jan me arsim t lart.

  Studimi i Banks Botrore vlerson se, n sektorin e ndrtimit 70% e t punsuarve nuk deklarohen, n sektorin e shrbimeve madhsia e informalitetit sht 35% dhe n sektorin e industris sht 46 %. Nga ana tjetr referuar t dhnave t INSTAT shihet se, n sektorin e shrbimeve jan t angazhuar 62% e t punsuarve, n sektorin e ndrtimit 10%, ndrsa n at t industris 28%.

  Banka Botrore ka konstatuar se Shqipria prballet me sfida t shumta t tregut t puns. Sektori i bujqsis punson nj pjes t madhe t fuqis puntore, m aftsi t ulta, shumica e t cilve jan puntor t papaguar t familjes ose t vetpunsuar. Jasht bujqsis, informaliteti sht i lart dhe shum prej tyre jan me kualifikim t ult. Shifrat e e punsimit tregojn rezultate t dobta tek grat dhe tek t rinjt.

  Banka e Botrore vren gjithashtu se Shqipria nuk ka nj axhend politike pr t angazhuar me pun t varfrit, n t ciln mundsit pr punsim t jen t arritshme pr t gjith.

  Koha Jone
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,495

  Pr: Banka Botrore: N Shqipri, 48% e t punsuarve informal

  Kriza ekonomike/ Forca e puns n Shqipri, ndr m t ultat n Europ

  Pjesmarrja n fuqin puntore n Shqipri sht e ult n krahasim me rajonin. N studimin m t fundit t Banks Botrore mbi tregun e Puns n Shqipri referohet se, shkalla e pjesmarrjes n forcn e puns sht e ult n t gjith Ballkanin Perndimor, ku Bosnja paraqitet me nivelin m t ult 54%, ndrsa shkalla e pjesmarrjes n forcat e puns n Shqipri sht 62 %, ndrsa n vendet e zhvilluara ky tregues sht mbi 75%-90%. T dhnat i referohen vitit 2013.

  N pjesmarrjen n fuqin puntore shihen pabarazi t mdha n Shqipri, ku pjesmarrja m e ult sht n mesin e femrave.

  Hendeku n pjesmarrjen e fuqis puntore ekziston mes meshkujve dhe femrave n mosh pune.

  Ndrsa 51 pr qind e grave marrin pjes n forcn e puns, pr meshkujt ky tregues sht 72%.

  Studimi vren se rreth 68 pr qind e grave t reja jan joaktive n forcat e puns.

  Nga t dhnat e fundit t INSTAT papunsia n Shqipri sht 17.3 % e forcs s puns n tremujorin e dyt t 2015. Por nse flukset emigrimit do t ishin m t ulta dhe pjesmarrja n forcn e puns do t ishte ne nivelet e Europs, papunsia ndr shqiptare do t ishte alarmante n kushtet n t cilat po zhvillohet ekonomia aktualisht.

  Kriza ekonomike globale dhe ngadalsimi i vazhdueshm i ritmeve t rritjes ekonomike q pasoi dha pasoja negative n tregun shqiptar t puns. Pjesmarrja n fuqin puntore ra me m shum se 3 pik n mes 2007 dhe 2008. Shoku q dha kriza ishte m ashpr ishte mbi t rinjt, me nj rnie prej rreth 6 pik prqindje gjat krizs (2007-2010).

  T dhnat pr vitet e fundit, tregojn se pjesmarrja e fuqis puntore ka vazhduar rnie n vitin 2012 dhe 2013, me disa shenja t rimkmbjes n vitin 2014. /Monitor/

  Emri: Forca-e-punes-ne-Shqiperi.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 86.6 KB

  Fotoja qarteson me shume nje qyrraxhi forumi, i cili ka prirje shkencore te komunikoj vetem me shifra...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •