Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,272
  Faleminderit
  86
  826 falenderime n 674 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Raporti i OSBE-s, Kokdhima: T dalin prgjegjsit, atakon gjith institucionet

  Emri: koco-kokedhima.jpg

Shikime: 413

Madhsia: 30.7 KB

  GJIROKASTR- Deputeti Koo Kokdhima flet pr raportin konfidencial t OSBE- s t publikuar n media duke shprehur kritikat e tij. Sipas Kokdhims, “Nj raport duhet t ket standarde profesionale, ndrsa do akuz duhet t shoqrohet me burim informacioni”.  Kokdhima shton se me an t ktij raporti atakohen gjith institucionet, prandaj i krkon OSBE-s t nxjerr prgjegjsit.

  “Prezantimi i raportit atakon gjith institucionet. Kam krkuar prezantimin e plot t raportit, OSBE t nxjerr prgjegjsit”.

  N raport prfliten 31 deputet shqiptar, ndrsa ka sjell reagimet e politikanve t majt e t djatht, t cilt kan rrzuar posht pretendimet e raportit, edhe pse OSBE ka sqaruar se ai sht vetm nj prmbledhje e artikujve t transmetuar apo shkruar n mediat shqiptare. OSBE ka reaguar duke thn se ky raport nuk sht hartuar dhe nuk ka lidhje me politikn e Organizats.

  (ma.ar/BalkanWeb)

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,272
  Faleminderit
  86
  826 falenderime n 674 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  “Raporti i OSBE-s”, reagon deputeti Astrit Veliaj: E vrteta e Argits si ortakja ime

  Emri: veliaj-astrit-433x300.jpg

Shikime: 288

Madhsia: 8.8 KB

  TIRANE – Deputeti Astrit Veliaj ka sqaruar t vrtetn e tij, pas akuzave q rndonin mbi t n raportin konfidencial t OSBE- s, q u publikua n media. Deputeti Veliaj mohon at q thuhej n raport, se vajza e Sali Berishs, Argita Malltezi, ka aksione n universitetin e tij.

  Sipas Veliajt, asnj politikan, as Fatmir Mediu, nuk ka aksione n universitetin e tij. “Gjat gjith jets sime si siprmarrs nuk kam patur asnjher ortakri me dik e jo m bashkpronsi me politikan q m duken njerz t paaft pr pun serioze dhe me prestigj si biznesi. Kjo mund t vrtetohet lehtsisht n Qendrn Kombtare t Regjistrimit. Jam ndier gjithnj i fuqishm pr t ecur i vetm“, – thot Veliaj pr “Shqip”.

  Ja pjesa e raportit te OSBE pr Veliajn Astrit Veliaj (PD): “Pasuria e Veliajt vlersohet n rreth 50 milion euro. Deklarimi i pasuris n 2012: 36 pasuri t patundshme t blera mes 2003 dhe 2013 (me vler t pazbuluar) dhe 26 apartamente me vler rreth 3.9 milion euro; 1 332 metr katror tok n Tiran me vler rreth 1.8 milion euro: 747 metr katror tok dhe nj ndrtes 1 264 metr katror n Tiran (dhurat nga nj person i panjohur, vlera e prcaktuar), borxhe t dhna shtat personave (4.4 milion dollar). Edhe pse ka qen mekanik prpara vitit 1990, ai u b nj biznesmen i suksesshm n tregti dhe shrbime (19901995) dhe ndrtues (1995-2000). Nga viti 200 ai ka qen president i Universitetit UFO dhe Kliniks Dentare UFO. Thuhet se Argita Berisha e Fatmir Mediu (kryetari i PR) kan aksione n bizneset e Veliajt.

  (er.nu/BalkanWeb)

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,272
  Faleminderit
  86
  826 falenderime n 674 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  “Raporti i OSBE”, Strkaj: Jan spekulime t mediave e rrjeteve sociale, Kokdhima: Sulm dhe prbaltje

  Emri: Paulin_Sterkaj.jpg

Shikime: 324

Madhsia: 31.4 KB

  TIRANE- Raporti i publikuar n disa media, t cilat pretendojn se bhet fjal pr nj raport konfidencial t OSBE-s, ka ngjallur reagimin e deputetve q prfliten si persona t lidhur me krimin.

  N nj reagim t shkurtr nga selia roz, deputeti socialist Paulin Strkaj tha se nuk sht aspak i shqetsuar, pasi bhet fjal pr spekulime t mediave dhe rrjeteve sociale.
  “Akuzohem sikur s’kam shkolle, sikur kam br ca krime, ca gjera. S’kam asnj lloj dshmie, asgj. Un duhet me u shqetsu? Jan mediat qe spekulojn dhe rrjetet sociale”- deklaroi Strkaj.

  N lidhje me kt raport ka reaguar edhe deputeti i Vlors, Koo Kokdhima, duke e quajtur sulm dhe prbaltje pr institucionet e vendit. “Raporti i OSBE-s sht nj sulm dhe prbaltje pr institucionet”,- tha ai duke krkuar q t’i vihet n dispozicion dokumenti ku bazohet OSBE. Kto deklarata si i bri n prfundim t mbledhjes s Grupit t Paris Socialiste.

  Ndrkoh t kontaktuar nga gazeta “Shqip”, edhe tre deputett e Partis Demokratike, Roland Keta, Kozma Dashi, Bedri Hoxha dhe Agron Duka nga Partia Republikane, mohojn do implikim t tyrin n veprimtari kriminale ose t jashtligjshme, duke e cilsuar raportin si fyes dhe t pabazuar n asnj fakt .
  Roland Keta – “Kt shqetsim do ta shpreh edhe n seancn e ardhshme plenare. Un jam pr dekriminalizimin e Parlamentit, por jo q t fyhen intelektualt”
  Agron Duka – “Po far raporti sht ai. Ndr 700 grupe kriminale q kan nxjerr, un regjistrohem me pistolet n xhep. Vetm raport nuk sht ai. Kto jan budallallqe”
  Bedri Hoxha – “Para vitit 2003 kam punuar me vllain, kam qen pjes e kompanis s tij, por un s’kam asnj lloj aksioni aty, pasi po t kisha, do ta kisha ndar prgjysm me ata t OSBE-s”
  Kozma Dashi – “Ajo q sht paraqitur atje sht pasqyruar n raport dhe asgj m shum e asgj m pak. Pra, e thn shkurt, nuk bhet dot asnj koment pr dika q s’ka asnj koment”.

  (er.nu/BalkanWeb)

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,272
  Faleminderit
  86
  826 falenderime n 674 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Berisha sulmon ambasadorin e OSBE-s: U bt pal me shpifsit

  Emri: 747ea9523ea385b0f6d85885a3237523_XL.jpg

Shikime: 306

Madhsia: 12.2 KB

  Nga Sali Berisha

  Leter publike drejtuar shkelqesise se tij, ambasadorit te Prezences se OSBEse ne Shqiperi, zotit Florian Raunig!

  “I nderuar zoti ambasador, Me kete leter deshiroj, se pari t’ju pershendes dhe t’i jap nje pergjigje me te zgjeruar raportit tuaj ne lidhje me pjesen ku flitet per mua. Qe ne fillim dua te theksoj, se ky raport paraqet nje lloj kolektori te ujerave te zeza, qe kane qarkulluar si akuza, kunderakuza, shpifje, trillime, madje, si shpreheni ju vete, edhe thashetheme qe nuk njohin kufije etike, morale dhe kohore dhe qe, ne teresi, jane bere me goje dhe me shkrim nga kundershtaret e mi, ne mediat e tyre, ne kuadrin e nje lufte politike.

  Por, une mendoj zoti ambasador se, kur nje zyrtar, cilido qofte ai, rendit ne nje raport vetem akuza, thashetheme e shpifje ndaj nje personi, eshte ne detyrimin e tij civil, qe ne emer te paanesise se tij dhe zyres qe ai drejton, dinjitetit njerezor te personit apo personave qe pergojon, te pasqyroje ne raport, kur ekzistojne, edhe pergjigjet, sqarimet pergenjeshtrimet, hetimet apo vendimet e gjykatave te vendit apo te huaja te pales se akuzuar, te botuara edhe ato ne media. Injorimi total i tyre, si beni ju ne raport, pavaresisht se kane pare dhe ato driten e diellit, me duhet te them se me se paku provon njeanshmerine e ekstreme tuaj dhe indirekt ju ben ju pale me shpifesit. Kurse raportin e shnderron thjesht ne nje kolektor shpifjesh, fallsifikimesh, thashethemesh, dokument dizinformimi.

  Nje raport me nje njanshmeri te tille te skajshme do ta kishte patur zili edhe qatipi Hysmetullah i nje krahine te larget te Perendorise Otomane, i cili 187 vjet me pare, kur nuk kishte fare te shkruante ne raportin e radhes dhe ne mungese te mediave, mblidhte ne darke vone plakat e mehalles dhe ju kerkonte atyre ti tregonin te gjitha thashethemet, madje edhe endrrat me te keqia qe ato kishin pare apo degjuar dhe ndertonte me to raportin per gjendjen ne nahije qe ia dergonte myteserifit. Mirepo, qatipi Hysmetullah vuante nga alergjia ndaj se vertetes, semundje pothuaj epidemike ne diktatura dhe tiranira, kurse ju keni bere zgjedhjen tuaj ne liri te plote dhe kjo eshte e vajtueshme. Por pavaresisht nga keto konsiderata per raportin tuaj une jam i detyruar, qe ne respekt te zyres qe ju perfaqesoni, t’ju ktheje pergjigje.

  Ne krye te heres, une dua te shtoj se ju, duke mos dashur apo duke mos mundur te seleksiononi per raportin tuaj disa “perla” nga seria akuzave te panumerta direkte ndaj meje, keni perzgjedhur me kujdes te gjitha shpifjet, trillimet e kundershtareve te mi politike ndaj femijeve te mi, me objektin e vetem Sali Berishen, gje qe me detyron mua te pergjigjem per akuzat e raportit tuaj ndaj Argites dhe Shkelzenit, pavaresisht se ata mund ta benin fare mire vete kete gje. Ne raportin tuaj ju z. ambasador shkruani se: “vendimi i Sali Berishes per te transformuar nje moalishte te pavlere ne pasuri te patundshme kryesore ne zonen e Porto Romanos ndihmoi familjen e tij dhe biznesmenin Damir Fazli qe te fitonin miliona euro”. Ketu, ne te vertete ju ricikloni nje shpifje te ulet dhe qesharake te BIRN, e cila nga ana e saj ka ricikluar ad literam shpifjet dhe trillimet e Edi Rames dhe suites se tij per kete problem. E verteta per kete eshtje, per ata qe jane te intersuar, eshte krejt tjeter.

  – Se pari, qeveria ime qe erdhi ne pushtet ne vitin 2005 ka gjetur ne perfundim e siper ndertimet nga nje kompani vendase ne portin energjitik te Porto Romanos, bazuar kjo ne nje vendim te vitit 2000 te qeverise socialiste. Sot Porto Romano, per shkak te pozicionit te tij eshte pothuaj port rajonal energjitik. – Se dyti, qeveria qe une drejtoja, ne perputhje me interesat zhvillimore te vendit, bazuar ne studime seroze dhe kerkesa te shumta te kompanive vendase dhe te huaja ka vendosur: a zgjerimin e territorit te zones se portit ne Porto Romano me 500 hektare. Sot ne zonen e portit kane investuar dhjetera kompani vendase dhe te huaja. b krijimin e zones industriale ngjitur me zonen e portit me 800 hektare toke per t’jua ofruar investitoreve. Keshtu qe, nga 1300 hektare toka te shtuara ne zonen e portit dhe zonen industriale, siperfaqja qe kompania Crown Acqusition kishte blere me ndermjetesimin e studios ligjore te vajzes sime dhe partnereve te saj eshte gjithsej 14 hektare. Kjo eshte me pak se 1/100 e siperfaqes totale te shtuar ne zonen e portit dhe ate industriale, pasi rreth 1/3 e tokes se blere nga kompania shtrihej ne zonen e portit para zgjerimit te saj. Te gjitha keto vendime dhe dokumenta si dhe reagimet e te akuzuarve ndaj shpifjeve, jane botuar disa here ne mediat e vendit. Sikunder, keto akuza jane hetuar nje per nje nga prokurorja Ina Rama (dhe ju e keni te qarte se pse po permend emrin e saj) dhe ato jane gjetur qe te gjitha te pabaza.

  Raporti juaj per shkak te njeanesise nuk mund te raportonte per keto hetime (Dosja eshte ne prokurori). Ju ne raport shkruani se: “Argita Berisha, vajza e ishkryeministrit u akuzua me shume se nje here se ka vepruar si ndermjetese ndermjet qeverise shqiptare dhe investitoreve duke i ngarkuar ata me shuma te konsiderueshme ne kembim te favoreve per nje investim potencial”. Kjo akuze e pergjithshme eshte bere nga Edi Rama dhe kundershtaret e mi disa here, por problemi qendron se ata kurre nuk kane qene ne gjendje te shqiperojne emrin qofte dhe te nje kompanie te vetme, per te cilen vajza ime te kete bere ndermjetesine midis saj dhe qeverise dhe anasjelltas. Ajo nuk mund ta bente kete, sepse kodi im etik i punes nuk lejonte nje gje te tille. Perndryshe, ju sot nuk do te ishit duke u marre me thashetheme si keto. Feet (pagesat) e zyres se saj te avokatise kane qene ne perputhje te plote me rregullat e Dhomes se Avokatise dhe ligjin e avokatise se vendit, sic eshte konfirmuar publikisht nga kjo dhome. Rasti i Konsullit pakistanez, qe asistohej nga vajza ime dhe zyra te tjera avokatesh per investimin e tij strikt privat, ne perputhje me ligjin e avokatise, ju kerkua nga nje nga zyrat e avokatise te angazhuara prej tij, te paguaje punen e avokateve ne baze te pagesave mujore ose ne perfundim te saj me nje shume fikse sa 3% e investimit ne rast finalizimi te projektit. Por mediat gjithashtu kane informuar se sapo ky investitor privat ndryshoi formen e investimit, duke kerkuar mbeshtetje nga qeveria per blerjen e produktit nga ana e saj, mori nga qeveria por edhe nga kryeministri nje “jo” te prere, konform interesit publik. Perve kesaj, mbi akuzat e lidhura pikerisht me kete ceshtje, gjykata, pasi i ka gjetur si shpifje ato, ka dhene ndeshkim civil per autorin e tyre (shih dosjen). Keto jane te gjitha ne media por raporti i juaj nuk i lexon ato. Lidhur me pretendimin tuaj se Argita ka aksione ne Universitetin e deputetit Astrit Veliaj mund t’ju them me pergjegjesi te plote, se vajza ime nuk ka aksione ne Universitetin e dhene dhe as ne ndonje kompani tjeter ne Shqiperi apo ne bote. Konfrontimi me burimin e kesaj shpifje, te cilen e degjoj per heret te pare, mund te behet ne cdo kohe, pasi nuk besoj se ju jeni autori i saj. Ju perseri, bazuar ne media, rendisni ne raportin tuaj shpifje dhe trillime te kundershtareve te mi ndaj djalit tim Shkelzen Berisha. Ne raport ju shkruani se: “Shkelzen Berisha, djali i ishkryeministrit ka qene gjithashtu i akuzuar se shpesh ka perdorur emrin dhe influencen e babait per te bere biznes. Ka patur spekullime mbi rolin e tij ne fabriken e demontimit ne Gerdec dhe trafikun e pligjshem te armeve. Ne maj te vitit 2009 nje kabllogram i ambasades amerikane permend pergjime qe tregojne lidhjet e Shkelzenit me Fatmir Mediun, ministrin e mbrojtjes dhe Mihail Delijorgjin, pronarin e kompanise qe manaxhonte Gerdecin”.

  Keto qe thoni ju, keshtu, jane thene shume here nga kundershtaret e mi politik, por mediat gjithashtu kane njoftuar se nga hetimi i hollesishem i ceshtjes se Gerdecit nga Prokuroria e Shtetit (perseri e drejtuar nga Ina Rama ) dhe gjykimi i kesaj eshtje, per te cilen u denuan 13 persona, ka dale qarte se Shkelzen Berisha nuk kishte asnje lidhje apo implikim ne eshtjen e Gerdecit apo sipermarrjen Aldemil. Madje dhe nje faks qe u perdor per te implikuar Shkelzenin, pasi u hetua dhe u krahasua me faksin origjinal te administruar nga Prokuroria, rezultoi se ishte nje fallsifikim i mirefillte nga kundershtare te mi, me qellimin e vetem implikimin e djalit tim (dosjen e keni ne prokurori). Pervec kesaj, eshte publikisht e njohur se Gjykata e Apelit ka denuar ministrin aktual te rendit per shpifje ndaj Shkelzen Berishes per akuzen e tij se ai eshte i implikuar ne ngjarjen tragjike te Gerdecit. Mendoj se raporti juaj duhet te pasqyronte per hir te se vertetes edhe keto aspekte te paraqitura plotesisht nga te gjitha mediat. Per sa i perket trafikut ilegal te armeve qe ju permendni ne raport, pra eshtjes Deviroli, theksoj se eshte e vertete se Deviroli tregtar, i cili i liensuar nga Pentagoni bente tregti armesh, ka deklaruar se ne nje takim me nje person ne dhome ndodhej dhe nje person tjeter qe nuk fliste por qe i thane se eshte djali i kryeministrit. Mirepo hetimet dhe verifikimet e institucioneve ligjore provuan se personi ne fjale nuk ishte Shkelzen Berisha. Pervec ketyre, per kete eshtje ka dy procese gjyqesore te zhvilluara, njeri ne SHBA dhe tjetri ne Shqiperi. Deviroli eshte denuar me 10 vjet burg dhe ne keto procese ne asnje rast nuk ka dale se djali im ka patur lidhje me kete eshtje.

  Ne raportin tuaj ju zoti ambasador, pa cituar burime thoni se: “Shkelzeni ka qene konsultuar shpesh si konsulent nga shume kompani te huaja te cilat shpresonin te hynin ne tregun shqiptar per gjoja lidhjet dhe influencen e tij tek autoritetet me te larta shqiptare, nje nga rastet me te fundit eshte privatizimi i 4 HECeve ne maj te vitit 2013”. Zoti Ambasador, se pari dua t’ju sqaroj se tregu shqiptar ka qene nje treg i hapur. Perve kompanive te ndeshkuara nga OKB, nuk ka patur dhe ne dijenine time nuk ka, kompani apo list kompanish te ndaluara, pra qe nuk pranohen te investojne ne Shqiperi. Gjate periudhes qe ju keni qene ambasador i Austrise ne Shqiperi qindra dhe mijera kompani te huaja, nder to edhe kompani te medha austriake, kane investuar ne tregun shqiptar. Se dyti, Shkelzen Berisha nuk e ka patur kurre te ndaluar, e nuk e ka as sot, te takoje, te keshilloje kompani qe duan te hyne te investojne ne Shqiperi. Ai, per kohen qe une kam qene kryeminister, e ka patur absolutisht te ndaluar njelloj si dhe Argita, te beje ndermjetesin e kompanive me qeverine apo te qeverise me kompanite. Ju e dini se Edi Rama dhe deputete te tjere socialiste, ne mitingje elektorale dhe konferenca shtypi, e kane akuzuar shume here Shkelzenin se ka aksione ne Llotarine Austriake. Madje gjate fushates elektorale te zgjedhjeve te vitit 2013, Rama per kete shkak deklaroi se do anullonte kete konesion. Shkelzeni per kete akuze ngriti padi civile pas zgjedhjeve dhe gjykata denoi per shpifje zedhenesin kryesor te Rames, deputetin Taulant Balla, i cili sot ka te punesuar te motren si zedhense te kesaj kompanie. Une nuk kam degjuar kurre se Shkelzeni eshte akuzuar per implikim ne privatizimin e 4 HECeve, por nuk perjashtoj mundesine qe kjo akuze te jete bere, pasi perseri jam i bindur se ju nuk e keni shpikur kete shpifje. Me kete rast sqaroj se privatizimi i 4 HECeve eshte bere me ekspertizen e plote dhe ndihmen e muar te IFC. Per 4 HECet shprehen interes 11 kompani, disa prej tyre nder me te medhat ne bote. Ne fund te gares u shpall fitues kompania Kurum. Hidrocentralet u privatizuan me 1.4 milione euro per megavat nderkohe qe ate vit mimi per megavat ne vende si Kanadaja, Turqia, Bullgaria, Gjerogjia etj etj, luhatej ne 0.31.4 milione US$. Shtoj ketu se paraardhesit e mi kishin privatizuar para vitit 2005 afro 15 HECe me 150 mije euro megavatin.

  Perve ketyre, ju bej me dije se per shkak te transparences se procesit per privatizimin e 4 HECeve nuk ka patur asnje ankese. Me kete rast ju siguroj me garanci te plote se Shkelzen Berisha nuk ka dhene kurre konsulence ligjore per asnjeren nga kompanite qe ka marre pjese ne kete gare, apo mijera e mijera kompani te tjera vendase apo te huaja, qe kane marre pjese ne gara te tjera publike gjate kohes qe une kam qene kryeminister i vendit. Ai nuk mund te bente kete sepse e ndalonte kodi i prere etik i punes time. Ne raportin tuaj ju shkruani se: “Shkelzeni eshte akuzuar publikisht per trafik nderkombetar droge nga Izet Haxhia, i cili eshte i denuar per vrasjen e Azem Hajdarit”. Mirepo, si per te qendruar ne anen e Izetit, ju ne raport nuk citoni faktet e botuara po ne media, te cilat deshmojne se Izet Haxhia, vrasesi i Azem Hajdarit, eshte denuar kur une kam qene ne opozite, me 25 vjet burg mbi bazen e deshmise dhe fakteve te paraqitura nga Sali Berisha nepermjet ambasadorit te SHBA para prokurorit nderkombetar te caktuar per kete eshtje, dhe se ai prej 13 vjetesh ndodhet ne arrati. Ai tani, ne vend qe te paraqitet per te vuajtur denimin per vrasjen e shemtuar, duke menduar se mund te lehtesoj denimin, ben shpifje dhe trillime per llogari te kundershtareve te mi, sipas te cilave Shkelzeni ne moshen 17 vjeare, gjimnazist, paska qene trafikant nderkombetar droge. Ju per shkak te anesimit tuaj nuk keni pasqyruar ne raport as pergjigjen qe vet Shkelzen Berisha, i ka dhene publikisht akuzave te vrasesit ne arrati Izet Haxhia. Zoti ambasador, me siper thashe se uditerisht ju keni injoruar dhe nuk keni paraqitur ne raport asgje nga mali i akuzave direkte qe kundershtaret e mi kane bere ndaj meje keto 25 vite. Druaj se kete nuk e ke bere per te me kursyer mua, por ke patur frike se mund te te ktheheshin ne bumerang.

  Une jam Sali Berisha; kam nisur karrieren time politike ne nje apartament banimi 87m2 dhe sot pas 25 vitesh jetoj ne nje apartament 125m2. Ky apartament dhe 80 mije euro kursime te miat dhe bashkeshortes time mjeke qe kam te depozituara ne banka jane e gjithe pasuria ime. Nuk kam reaguar kurre ndaj akuzave dhe trillimeve me padi ndaj autoreve, por jam mjaftuar me pergenjeshtrimin dhe nuk jam penduar per kete. Ndaj dhe me kete rast dua t’ju them se, pavarsisht nga thashethemet dhe shpifjet e ulta qe keni renditur ne raportin tuaj, ne vendin tim, as ne vendin tend mik dhe ne as ne ndonje vend tjeter te kesaj toke, ju apo ndonje si ju, dhe asnjeri tjeter nuk do gjeni dot kurre, burre apo grua, njeri te ndershem apo te pandershem, njeri te thjeshte, zyrtar, diplomat apo shtetare, qofte ai shqiptar apo i huaj, qe te mund te thote se Sali Berisha i detyrohet qofte dhe nje qindarke apo dhe e kunderta. Femijet e mi sigurisht kane jeten e tyre, por nuk e mohoj se per veprimet e tyre une mbaj pergjegjesi te plote morale. Pikerisht per kete arsye, ata jane te vetmit ne kete vend qe kane deklaruar te ardhurat e tyre ne ILDKP menjehere sapo jam zgjedhur Kryeminister, dy vite perpara se sa kjo te kerkohej nga ligji i deklarimit te pasurive. Sikunder, ndaj meje edhe ndaj tyre, ka patur nga kundershtaret e mi akuza, shpifje dhe trillime te shumta. Keto dy vite, ndaj meje dhe veanerisht ndaj tyre, kundershtaret politike kane ndermarre te gjitha llojet e hetimeve brenda dhe jashte vendi, por perve shpifjeve qe ju rrjeshtoni ne raport nuk kane qene ne gjendje te shtojne asnje gje te re. Ata jo vetem nuk kane faktuar dhe provuar dot asnjeren prej shpifjeve te listes te raportit tuaj, por perkundrazi, autore te tyre jane denuar nga gjykata ne gjyqe civile si fabrikues te tyre.

  Zoti ambasador, une jam politikani me jetegjate ne politike ne vendin tim dhe njeri nga me jetegjatet ne Europe. Ne jeten time politike, si theksova me siper, une jam perballur me akuza nga me te ndryshmet nga kundershtaret e mi, te cilet ne vitin 2000 me hoqen imunitetin me akuzen per krime kunder njerezimit dhe e bene kete 8 muaj para se sa Gjykata Nderkombetare e Hages te paraqiste kete akuze per Sllobodan Milloshevicin. Une dhe femijet e mi, me kerkesen time, duke patur ne kujtese gjithnje te fresket te shkuaren tone diktatoriale, kurre nuk kemi ngritur padi civile apo penale ndaj ndonje gazetari apo medie per shpifje. Une personalisht nuk e kam bere kete as ndaj kundershtareve politike, por jam mjaftuar me botimin ne media te pergenjeshtrimit te akuzave nga zyra ime e shtypit. Ndersa femijet e mi, te gjitha akuzave te kundershtareve politike ndaj tyre, u jane pergjigjur me pergenjeshtrim dhe padi civile ne gjykata, dhe per keto padi ka vendime te qarta te ketyre institucioneve. Per te gjitha akuzat dhe shpifjet qe ju rendisni ne raport, pervec rastit te aksioneve te Argites ne Universitetin e deputetit Velia dhe konsultes se Shkelzenit per privatizimin e 4 HECeve, akuza te cilat i degjoj per here te pare, ata jane perballur me autoret e tyre ne gjykata dhe keto te fundit i kane konsideruar ato shpifje dhe kane dhene vendimet perkatese. Ju keto dite keni shprehur keqardhje per shqetesimin qe iu ka krijuar personave te caktuar botimi i raportit. Njerezisht ju kerkoj te mos ndjeni asnje keqardhje per pjesen qe me takon mua. Ne periudhen qe ju keni qene ne Shqiperi si ambasador i Austrise, ne kemi patur se bashku nje bashkepunim shume te mire, nuk e mohoj se per kete shkak raporti i juaj i njeaneshem me ben te ndiej keqardhje per ju. Por keqardhja ime me e thelle eshte per OSBE, institucionin qe ju perfaqesoni, por qe eshte dhe institucioni im, rolin e te cilit une e vleresoj shume. Ndaj dhe me respekt, ju ftoj te vendosni interesin e organizates qe perfaqesoni para interesit dhe emocioneve tuaja.

  Me konsiderate per ju, Sali Berisha”

  Koha Jone

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,272
  Faleminderit
  86
  826 falenderime n 674 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Raporti i OSBE, PR mbron Dukn dhe sulmon Shehun q iku te LSI: S’dha asnj lek pr partin

  Partia Republikane ka reaguar pr her t par zyrtarisht pr t ashtuquajturin Raport t OSBE-s, ku prfliten politikant dhe lidhjet e tyre me krimin.

  Emri: Ylli-Shehu.jpg

Shikime: 351

Madhsia: 25.4 KB
  Ylli Shehu n Parlament, pran Mediut dhe Paloks

  Ajo merr n mbrojtje Arben Dukn, q prmendet n raport, ndrsa sulmon deputetin Ylli Shehu, i cili pak koh m par u “divorcua” me Mediun pr t kaluar t LSI-ja.

  “Deputeti dhe kryetari i Asambles Kombtare t Partis Republikane, z.Agron Duka, nuk ka asnj lidhje me akuza t prdala t cituara n t ashtquajturin “Raport”.

  Ai sht nj njeri i ndershm, i respektuar dhe me mbshtetjen m t gjr n qarkun e Durrsit.

  Si biznesmen ka qen i ndershm, n respekt t ligjit dhe t shtetit. Pr sa i prket lidhjeve me interesa kriminale n Shijak, Durrs e Vlor, kto jan pjell e mndjeve t smura, t cilat kan br kt Raport, apo shpifin”, thot deklarata e PR-s pr Agron Dukn.

  Por, ndryshon toni pr Ylli Shehun, ish-deputetin e PR-s. Sipas ksaj partie, Shehu sht person i dyshimte, i cili ka ende detyrime ndaj PR-s dhe mediave pr fushatn elektorale q e zgjodhi deputet nn sigln e ksaj partie.

  “Ylli Vesel Shehu, ish deputet i PR-s, nuk ka paguar asnj qindark pr t`u br deputet i Partis Republikane. Ndrkoh, akoma ky deputet rezulton se nuk ka shlyer detyrime mediatike prkundrejt subjekteve private, pr fushatn e tij elektorale.

  Kto, si OSBE ashtu edhe ata q i bjn hosana ktij Raporti, mund t`i vrtetojn n mnyr t drejtprdrejt me deputetin Ylli Shehu, i cili tashm sht deputet i LSI-s.

  Pr sa sipr, Partia Republikane krkon nj qndrim publik t prfaqsis s OSBE-s, lidhur me kt Raport paavur, si dhe i krkon autoriteteve shtetrore q t mbajn qndrim pr kt shtje”, prfundon deklarata e PR-s.

  Panorama

 6. #26
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Nje grusht pederastesh,pervertesh,spiunesh e vrasesish mban peng nje popull te tere.Populli ha fara luledielli e degjon Sinan Hoxhen, e gjysma tjeter ka mare trastat ne krahe e po iken me vrap ku te mundi larg atij vendi.

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,272
  Faleminderit
  86
  826 falenderime n 674 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Shihni pse Rama e ka me Lapsin (VIDEO)

  Emri: ksjghdfkjgdfk.jpg

Shikime: 323

Madhsia: 24.6 KB

  Kryeministri Rama nuk e ka pr her t par t sulmoj indirekt portalin Lapsi.al, aq m tepr tani q ne publikuam pr her t par raportin kofidencial t OSBE-s, ku flitej pr lidhjet e tij dhe shum politikanve t tjer me krimin e organizuar dhe pastrimin e parave. Rama e ka bre dika t till edhe sot n takimin e mbajtur n Pallatin e Kongreseve, ku u fol pr luftn e qeveris s tij ndaj trafikut t drogs. Pr kt t fundit, Lapsi.al publikoi t plot intervistn Dritan Zaganit, ish- shefit t Antidrogs n Fier, intervist q televizioni News 24 nn presionin e Rams e ensuroi. M posht me tekst dhe video pjesa nga fjalimi i kryeministrit, ku ai sulmon indirekt portalin Lapsi.al

  sht vrtet pr tu ndjer thellsisht keq si shqiptar, kur dgjon shqiptar, njerz me pushtetin e t pasurit nj mikrofon prpara, njerz me pushtetin e t pasurit nj laps n dor, njerz me pushtetin e t pasurit nj dritare nga ku projn informacion, q t marrin pjes kolektivisht n kt prbaljte t madhe, ndrkoh q faktet tregojn se n rastet m t mir, minimumi duhet t heshtin. Logjika e tyre sht e tyrja, un kam vetm nj besim, q m mban n kt betej. Q prtej konferencave, prtej pallateve t mbledhjeve dhe t kongreseve, prtej mediave dhe ekraneve e gazetave, prtej gjuhve dhe lapsave ka nj popull q nuk ja ha qeni shkopin- tha Rama. Shihni videon:  Lapsi

 8. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,272
  Faleminderit
  86
  826 falenderime n 674 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Pse nervozohet Rama nga nj raport i OSBE

  Emri: ArmandShkullaku.jpg

Shikime: 319

Madhsia: 122.9 KB
  Nga Armand Shkullaku

  Nj fushat e qeveris Rama, direkt dhe indirekt, q krkon largimin e OSBE-s nga Shqipria, t sjell ndrmend nj peticion t hekurudhs s Durrsit, n kohn kur Berisha ishte president, q krkonte mbylljen e BBC n shqip se transmetonte lajme kundr pushtetit. Marrja me lajmsin dhe jo me lajmin sht nj smundje e hershme e politiks shqiptare, por q s fundi po shfaqet m dendur se asnjher.

  Raporti konfidencial i OSBE-s nuk sht qndrimi zyrtar i ksaj organizate, por sulmi ndaj saj dhe ndaj mediave kritike nuk mund t shmang pyetjen mbi arsyet se prse ajo ka mbledhur informacione t tilla mbi prfaqsuesit m t lart t qytetarve shqiptar dhe, a i besojn kta t fundit ato q thuhen aty pr t zgjedhurit e tyre. Pikrisht kjo sht pjesa q i dhemb m shum kryeministrit dhe t ciln, pavarsisht fushats justifikuese q ka ndrmarr, nuk mund ta lehtsoj.

  OSBE, ashtu si BE dhe SHBA n deklaratat e tyre, n qendr t raportit (pavarsisht t dhnave individuale) ka faktin se n Kuvendin e Shqipris ka element me rekorde kriminale. Kt e din edhe qytetart shqiptar, ashtu si e din q kryeministri Edi Rama sht njeriu q ka przgjedhur me dorn e tij shumicn prej tyre. I ka przgjedhur pr interesa politike, financiare apo emocionale, kjo sht shtje e tij q nuk ndikon mbi t vrtetn kryesore. Ai i ka przgjedhur dhe i ka mbrojtur publikisht disa prej tyre, si me fjal ashtu edhe me akte t qarta n zgjedhjet e fundit lokale. Prball nj filozofie t till t t brit politik, shqetsimi ndrkombtar ka ardhur n rritje duke u shndrruar n presion t qart mbi kryeministrin si njeriun kryesor q duhet t reflektoj pr kapjen e shtetit nga krimi dhe parat e krimit.

  Raporti i OSBE-s sht br nj vit m par, pikrisht n kohn kur Sekretari Xhon Kerri shpalli si platform t qeveris s SHBA-s luftn kundr krimit t organizuar dhe oligarkis n vendet me demokraci t brisht si Shqipria. Ndryshe nga akuzat politike, q Berisha i bn Rams apo Rama i bnte Ilir Mets, kto q kan lidhje me deprtimin e krimit n strukturat vendimmarrse t shtetit, merren seriozisht nga partnert ndrkombtar dhe nuk trajtohen ashtu si ka br kryeministri shqiptar deri m tani. Kapja e shtetit nga krimi prbn rrezik pr stabilitetin jo vetm t Shqipris, por edhe t rajonit. Dhe ktu, shtja bhet vrtet delikate. Zhvillimet m t fundit n Shqipri dshmojn vrtet se sa seriozisht e kan marr SHBA dhe BE kt proces.

  Nse do t flitej para nj viti pr kt fenomen, askush nuk do t besonte se brenda disa muajsh disa deputet do t arrestoheshin e t tjer do t largoheshin. Ata kishin mbrojtje t fort politike, madje edhe kur demonstronin publikisht akte dhune apo kur kryeministri mbyllte syt pr mnyrn se si u vinte radha n listn e deputetve. Shum prej tyre kishin statusin e t paprekshmit e madje nuk prmendeshin as me emr. Por pikrisht t dhna si ato t OSBE-s, q u shkojn pr verifikim edhe shrbimeve t huaja, angazhimi amerikan dhe europian, presioni i opozits e mbi t gjitha, mbrritja e ambasadorit Lu n Tiran, provokuan shprthimin e par t s keqes s majisur n zemr t mazhorancs. Nisn t prmenden emra konkret, t propozohej nj ligj pr dekriminalizimin dhe presioni mbi liderin e mazhorancs, si kurr m par, u manifestua edhe n raportin e Departamentit t Shtetit. Rezultatet e para po shihen, por sigurisht q sht vetm fillimi.

  Pikrisht ky fillim, q nuk dihet ku e ka fundit, e ka orientuar dhe e ka br t pasigurt kryeministrin Rama. N vend q t ndrmarr angazhime konkrete pr tiu prgjigjur nj alarmi t till, ai po shpenzon energji duke u marr me mediat, opozitn dhe OSBE. I nervozuar u shfaq edhe n takimin me policin pr luftn kundr drogs dhe gati duke brtitur dukej sikur thoshte: Un jam i pafajshm, mos besoni far thon pr mua. Edi Rama e ndjen q procesit t dekriminalizimit i dihet fillimi por jo fundi, q gati do dit ai mund t prballet me raste si ai i Lait q ojn te prgjegjsia e tij individuale politike dhe se e gjith kjo histori mund t dmtoj besimin e tij te shqiptart. Por ky besim nuk rikuperohet duke sulmuar OSBE-n, duke nxjerr deputet me argumente idiote se ne i morm t fortt q t mbronim votat nga Berisha apo se shum prej individve problematik jan shprehje e koncentruar e zonave prej nga vijn. Aq m pak rikuperohet duke akuzuar opozitn dhe duke marr pozn qesharake t atij q po i largon vet t inkriminuarit. Edi Rama e humbi rastin ta bnte kt akt koh m par, por tani duhet t mos humb koh duke u marr me t tjert, por me veten. Procesi q ka nisur krkon prej tij prova t sinqerta reflektimi dhe jo reagimi kur gjendet prball faktit t kryer.

  MAPO

 9. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,272
  Faleminderit
  86
  826 falenderime n 674 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  SHBA-t: Ka ende zyrtar me rekorde kriminale. Mbshtesim OSBE-n

  Emri: Misioni1.jpg

Shikime: 331

Madhsia: 62.9 KB

  N analizn e tij, misioni amerikan vren se disa kandidat me rekorde kriminale u trhoqn nga gara, por disa t tjer jo dhe kan dal edhe fitues.

  Ky fakt sht mjaft shqetsues sipas misionit amerikan n OSBE. Misioni rekomandon q t ofrohen kandidat pa t shkuar kriminale pr zgjedhje.

  Gjithashtu, misioni vlerson n analizn e tij se reforma n drejtsi dhe dekriminalizimi jan dy hapa mjaft t rndsishm pr t ardhmen e vendit.

  Sipas tij, akoma nuk jan br hapa konkret n arritjen e reforms n drejtsi dhe dekriminalizimit.

  Misioni amerikan n OSBE vlerson se asnjra nga partit nuk duhet t bhet bllokuese n kto dy reforma t rndsishme.

  Gjithashtu, SHBA-t vlersojn raportet e ambasadorit Raunig dhe mbshtesin qndrimin e tij n krye t Prezencs s OSBE-s n Shqipri.

  PJESE NGA ANALIZA E MISIONIT TE SHBA NE OSBE

  SHBA-t vlersojn se, pavarsisht hapave pozitive q jan br pr heqjen nga lista e kandidatve t personave me rekorde kriminale, disa prej tyre mbetn n gar.

  Ne apelojm q shqiptart t insistojn dhe t ushtrojn presion te partit e tyre q t ofrojn kandidat jo t inkriminuar dhe q duan q vendi t ec prpara.

  Zhdukja e korrupsionit dhe e influencs kriminale n qeverisje sht esenciale pr zhvillimin e Shqipris dhe pr mirqeverisjen e institucioneve demokratike.

  Dhe mnyra m e mir pr ta br kt sht q Shqipria t bj ndryshime sistematike kushtetuese dhe reforma legjislative q t’i ndalojn kandidatt me rekorde kriminale t marrin pjes n zgjedhje.

  Ne e prshndesim punn pozitive t prezencs s OSBE-s n Tiran pr t ndrtuar nj kod etike n jetn parlamentare shqiptare dhe ftojm t gjitha partit, edhe ato opozitare q t punojn n kt drejtim.

  SHBA-t inkurajojn qeverin dhe Parlamentin q t jen m t vendosur pr t kryer reformn n drejtsi, me pun dhe jo me fjal.

  Ne duam t theksojm se pjesmarrja e opozits n kt reform sht mjaft e rndsishme. Reforma sht mjaft e rndsishme dhe duhet t jet gjithprfshirse. Asnj nga palt nuk duhet t bhet penges.

  Panorama

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,272
  Faleminderit
  86
  826 falenderime n 674 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Qeveria po prgatit largimin e OSBE-s, ja letra drguar ministrive  TIRAN- Megjithse autorsia e raportit t publikuar pak dit m par n media pr deputet e drejtues t vendit nuk u pranua zyrtarisht nga prezenca e OSBE-s n Tiran, duket se kjo ambasad po shkon drejt mbylljes.

  Aludimet se kryeministri Edi Rama ka patur nj telefonat me kreun e Prezencs Florian Raunig ku e ka krcnuar se do ta largoj nga vendi, nuk u konfirmuan, por tashm nj letr e Ministris s Jashtme, konfirmon vullnetin e qeveris pr largimin e OSBE-s.

  Pavarsisht tentativs s ambasadorit Florian Raunig, pr t zbutur raportin, dokumenti ka shkaktuar nj zemrat, indinjat dhe tension n radht e politikanve t prmendur si t korruptuar, si vrass dhe pjes e mafies ruse. Pas shtimit t atyre q krkonin largimin e misionit t OSBE nga Shqipria, msohet se qeveria ka nisur lvizjet e para.

  N letrn q Ministria e Jashtme u drgon t gjitha ministrive, e firmosur nga Sekretari i Prgjithshm n Ministrin e Jashtme, Qirjako Qirko u krkohet q t dorzojn projektet q kan me OSBE, pasi roli i saj po bhet gjithmon e m pak i nevojshm.

  “Zhvillimet pozitive t demokracis shqiptare, rritja e rolit dhe profilit t Shqipris n rajon, dhe m gjer, antarsimi n NATO dhe marrja e statusit t vendit kandidat n BE, kan sjell nj ndryshim rrnjsor n marrdhniet tona me OSBE. Shqipria nuk sht vetm konsumatore e ekspertizs s OSBE, por kontribuon n mnyr t qensishme n ruajtjen dhe promovimin e rolit t Organizats n arkitekturn e siguris n Evrop. Par n kt kndvshtrim, zhvillimet n Shqipri do t justifikonin ndryshimin e mandatit t pranis s OSBE n vendin ton dhe tkurrjen e saj n disa fusha prparsore. Ministria e Punve t Jashtme, e gjykon t domosdoshme rishikimin e asistencs s OSBE n drejtim t ecuris s reformave n vendin ton, duke vlersuar gjithnj e m shum kapacitetet tona t brendshme pr t ecur n rrugn e reformave n vend”, thuhet n letrn e MPJ, t publikuar sot nga Gazeta Sot.

  Ndrkoh theksohet se projektet n vijim, t mos jen n vlera t mdha dhe t jen afatshkurtra.

  “Pr kt arsye, jeni t lutur t na informoni: 1. Projektet q institucionet tuaja kan n proces (t shtrira n periudh kohore) me OSBE, kostot e tyre dhe nse ka edhe institucione t tjera kontribuuese financiare. Mbi idet q keni pr realizimin e ndonj projekti t domosdoshm me OSBE pr periudhn n vijim, t cilat mundsisht, t mos jen n vlera t mdha dhe t jen afatshkurtra, duke gjykuar edhe mbi mundsit pr mbshtetjen e ktyre projekteve nga institucionet apo organizata e donator t tjer ndrkombtar”, thuhet n letrn drguan ministrive.

  (m.k/BalkanWeb)

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  29 falenderime n 29 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Nje vend i lene ne mes te rruges doemos do jete prej rrugacesh, kurse mafjoze dhe kriminele lindin gjithnje nga qendrat vitale te gjoja jetes greke apo civile qe do braktiset perseri, per arsye perfitimi, rehatie dhe turizmi.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •