Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 31
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Ekskluzive/ Dokumenti sekret i OSBE pr lidhjet kriminale t politikanve

  Nj raport konfidencial, prej disa faqesh, i OSBE (Organizats pr Siguri dhe Bashkpunim n Europ), i siguruar nga Lapsi.al, sjell informacione, t dhna t mbledhura n terren n mnyr operative, raportime t shtypit dhe agjensive t tjera, t cilat kan t bjn me nj grup politikansh, nga m t lartt e deri tek ata m rishtart, q dyshohen pr lidhje direkte ose t trthorta me krimin e organizuar, trafiqet dhe kontrabandn.

  Raporti, i hartuar rreth nj vit m par, nuk prbn nj qndrim zyrtar t OSBE, por ai prbn padyshim nj nga platformat mbi t cilat prej disa muajsh tashm, ka nisur beteja pr dekriminalizimin e politiks n Shqipri. Angazhimi i madh i ndrkombtarve, krahas presionit t opozits shqiptare, merr shkas edhe nga kto t dhna tronidtse q implikojn emra t njohur t politiks dhe biznesmenve politikan. Data e raportit prkon me fillimin e ksaj beteje pr pastrim, e cila mori nj hov edhe m t madh pas ardhjes n Tiran t ambasadorit t SHBA, Donald Lu.

  Raporti, i hartuar nga njsia pr shtje politike dhe publike e OSBE mbi bazn e burimeve t hapura, flet pr lidhje t politikanve e antarve t parlamentit me krimin e organizuar, pr prtifime t tyre nga t ardhura t investuara n kompani t ndryshme apo nga biznese q i drejtojn familjart e tyre. T dhnat u referohen informacioneve konfidenciale, ato t publikuara n media apo kabllogramet e ambasads amerikane, t publikuara nga Wikileaks.

  N fokus t dokumentit konfidencial, q OSBE msohet ta ket shprndar edhe n selit diplomatike t BE dhe SHBA jan kryesisht 31 deputet t parlamentit shqiptar, t konsideruar si biznesmen, antar t t gjitha partive politike, shumica e t cilve t Partis Socialiste dhe Lvizjes Socialsite pr Integrim.

  Pr her t par nj raport ndrkombtar prmend shifra mbi pasurin e kryeministrit Edi Rama, fshehjen e saj n SHBA prmes t vllait, Olsi Rams dhe akuzat pr rryshfet me lejet e ndrtimit n Bashkin e Tirans.

  Pr Ilir Metn raporti evidenton interesat e tij n biznese si ndrtimi, turizmi, materialet e ndrtimit dhe n fushn e energjitiks dhe flet t lidhjeve t tij me aktor t mafias.

  Pr Sali Berishn, raporti konfidencial i OSBE prmend investigimin e BIRN mbi lidhjet e tij me Damir Fazlli dhe dyshimet pr prdorimin e influencs s tij nga i biri, Shklzen Berisha dhe e bija Argita, pr t br biznes n shuma marramendse.

  Edi Rama (PS): Kryetar i PS, Kryetar i Bashkis s Tirans 2000 2011 dhe tani Kryeministr. sht folur shum n lidhje me dyshimet pr prfitimin e nj tarife pr lejet e ndrtimit, me rreth 10 20 % t vlers s ndrtesave. Shum i kujdesshm pr t operuar nprmjet personave t tret, ai ka mohuar vazhdimisht do prfshirje n korrupsion apo krime. Pasuria e tij prflitet t jet rreth 200 milion euro, t investuara n kompani offshore prmes vllait t tij, Olsit, n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. N vitin 2009 Berisha i ofroi medias nj dosje voluminoze t lejeve t ndrtimit t dhna nga Rama pr disa figura kye t PS dhe aleatve (Fidel Ylli, Koo kokdhima, Valentina Leskaj, Tom Doshi, Nard Ndoka, Sadri Abazi etj jan prmendur n kt kontekst), n kundrshtim me ligjin dhe shpesh duke u mohuar t pronsin e ligjshme pronarve t mparshm. Berisha deklaronte se n total shuma e ktyre prapsive ishte rreth 750 milion euro.

  Emri: raporti_osbe1.jpg

Shikime: 907

Madhsia: 30.5 KB

  Meta, Ilir (LSI): Kryetar i LSI, ish Kryeministr dhe Zvendskryeministr, aktualisht Kryetar i Parlamentit. Interesa n ndrtim, turizm, materialet e ndrtimit dhe energjitik. I dyshuar pr lidhje t forta me aktor t mafias, kryesisht nga Jugu i Shqipris. Ka zra se udhroi t paktn dy vrasje ndrsa ishte Zvendskryeministr. Halit Shahini, ortak dhe korrier i Mets, dyshohet t ket lidhje t forta me grupe kriminale n Shujak, t prfshira kryesisht n trafikun ndrkombtar t drogs.

  Emri: raporti_osbe2.jpg

Shikime: 1322

Madhsia: 20.0 KB

  Berisha, Sali (PD): Ka thashetheme t prhapura rreth prfshirjes s familjes Berisha n biznese dhe aktiviteteve t paligjshme. Rrjeti Ballkanik i Gazetaris Investigative, (BIRN) publikoi nj investigim t zgjeruar mbi at se si rrethin i ngusht i Berishs kishte prfituar kontrata toke disa miliona euroshe n bashkpunim me Damir Fazlic nj biznesmen i prfolur nga Bosnje Hercegovina dhe mik i Berishs. Vendimi i Berishs pr t transformuar nj moalishte t pavler n pasuri t patundshme kryesore n zonn e Porto Romanos (Durrs) ndihmoi familjen e tij dhe Fazlic in q t fitonin miliona euro. Argita Berisha, vajza e ish Kryeministrit u akuzua m shum se nj her se ka vepruar si ndrmjetse mes Qeveris Shqiptare dhe investitorve, duke i ngarkuar ata me shuma t konsiderueshme n kmbim t favoreve pr investitort potencial. Shkelzen Berisha, djali i ish Kryeministrit, ka qen i akuzuar gjithashtu se shpesh ka prdorur emrin dhe influencn e babait pr t br biznes: ka patur spekulime mbi rolin e tij n fabrikn e demontimit n Grdec dhe trafikun e paligjshm t armve. N maj 2009 nj kabllogram i Ambasads Amerikane (Wikileaks) prmend prgjime telefonike q tregojn lidhjet e Shklzenit me Ministrin e Mbrojtjes s asaj kohe, Fatmir Mediun dhe Mihal Delijorgjin (pronarin e Albademil, kompania q menaxhonte Grdecin). Shklzeni ka qen kontaktuar shpesh si konsulent nga shum kompani t huaja, t cilat shpresonin t hynin n tregun shqitpar, pr gjoja lidhjet dhe influencn e tij tek autoritetet m t larta shqiptare. Nj nga rastet m t fundit sht privatizimi i katr hidrocentraleve n maj t vitit 2013. Shklzeni sht akuzuar publikisht se sht prfshir n trafikun ndrkombtar t drogs, nga Izet Haxhia, i cili sht i dnuar pr vrasjen e deputetit t PD s, Azem Hajdarit.

  Emri: raporti_osbe3.jpg

Shikime: 817

Madhsia: 58.1 KB

  Dokumenti i siguruar nga Lapsi.al flet edhe pr lidhjet disa deputetve nga t gjitha partit politike me aktivitete t paligjshme, trafik droge e lidhje me krimin e organizuar. Lapsi.al do ta botoj at t plot n vijim. Ky raport me siguri prbn nj dokument tepr t rndsishm, pasi n fund t tij ai prmend faktin se kto lidhje t politiks me krimin jan pengesa kryesore e integrimit t Shqipris n BE. Ky fakt e bn edhe m jetike betejn e fundit q ka nisur me dekriminalizimin. Javs q vjen OBSE do ta bj publik qndrimin e saj zyrtar pr kt shtje, n Vjen.

  Lapsi

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  OSBE: Raporti ekziston, por nuk sht qndrimi yn zyrtar

  Emri: sdlkgdfjkg_0.jpg

Shikime: 640

Madhsia: 36.7 KB

  OSBE pranoi zyrtarisht ekzistencn e raportit t siguruar nga Lapsi.al pr lidhjet kriminale t politikanve. “Prezenca e OSBE n Shqipri sht njohur me botimin, t paautorizuar, t disa pjesve nga nj prmbledhje e brendshme e vitit 2014, bazuar n informacion q qarkullonte n publik, pr lidhjet e mundshme mes biznesit dhe politiks”, thuhet n nj reagim t organizats.

  OSBE sqaron se “prmbledhja bazohej n informacionin e nxjerr nga raportimet n mediat lokale n Shqipri, sibackground pr klimn politike dhe pr akuzat q qarkullonin n publik n at koh”.
  Ajo nnnvizon se nuk mund t komentoj “lidhur me vrtetsin e raportimeve n media” dhe se “prmbledhja nuk pasqyron asnj qndrim zyrtar apo gjykim t OSBE-s”.

  “Prezenca e OSBE-s beson fuqimisht n rndsin themelore t etiks n jetn publike dhe do t vijoj t punoj me Kuvendin e Shqipris dhe me t gjitha partit politike pr ta theksuar kt”, thuhet n mbyllje t reagimit t OSBE.

  Raporti konfidencial i siguruar nga Lapsi.al sjell informacione, t dhna t mbledhura n terren n mnyr operative, raportime t shtypit dhe agjensive t tjera, t cilat kan t bjn me nj grup politikansh, nga m t lartt e deri tek ata m rishtart, q dyshohen pr lidhje direkte ose t trthorta me krimin e organizuar, trafiqet dhe kontrabandn. Lapsi.al do t botoj n vijim edhe pjest e tjera t ktij raporti.

  Lapsi

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Deputet t lidhur me mafian ruse, krimin e organizuar dhe trafikun e drogs

  Emri: raporti_osbe4.jpg

Shikime: 735

Madhsia: 56.9 KBEmri: raporti_osbe4.jpg

Shikime: 735

Madhsia: 56.9 KB

  Nga 31 deputett biznesmen t palarmentit shqiptar, t prmendur n raportin konfidencial t OSBE, t siguruar nga lapsi.al, mjaft prej tyre thuhet se e kan ndrtuar pasurin mbi aktivitete t dyshimta apo nga burime po t dyshimta ose t panjohura. Ata dyshohet se jan t prfshir n trafiqe t paligjshme apo aktivitete t krimit t organizuar.

  Raporti konfidencial i OSBE (Organizats pr Siguri dhe Bashkpunim n Europ), q lapsi.al po e boton ekskluzivisht, flet me emra konkret pr deputet e politikan t t gjitha niveleve dhe t gjitha partive politike q dyshohen pr lidhje kriminale deri tek grupet mafioze n vend dhe jasht tij.

  Ajo far raportohet n kt dokument t hartuar nga njsia pr shtje politike dhe publike e OSBE, sht bazuar tek burimet e hapura, si internet apo gazetat dhe n disa raste n komunikimin direkt me njerz t afrt me deputett, politikant n prgjithsi dhe persona q kan akses n informacione t klasifikuara “Top Secret”.

  Jan t dhna q tregojn se si deputett e politikant “tentojn t ivestojn n biznese fitimprurse dhe t vshtira pr t’u gjurmuar, si ndrtimi, arsimi, industria minerare, hidrocentralet, shrbim shndetsor, media apo pasuri t patundshme”.

  Se si ata, “pr t shmangur hetimet, pjesn m t madhe t t ardhurave kalojn prmes filtrave t pastrimit t parave dhe i regjistrojn n emrat e t afrmve apo bashkpuntorve t ngusht”.
  N pjesn e publikuar nj dit par, raporti evidentonte rastin e kryeministrit Edi Rama, pr t cilin thuhej se ka nj pasuri prej afro 200 milion eurosh, t ciln e ka investuar n kompani offshore n SHBA prmes vllait t tij, Olsit.

  “Pastrimi i parave -thuhet n raport- sht nj aktivitet shum fitimprurs dhe pr vite me radh Shqipria ka qen nj parajs pr krimin ndrkombtar n kt drejtim”.
  Shum nga biznesment e lidhur me aktivitete t paligjshme, krimin e trafiqet, kan hyr n politik pr t mbrojtur investimet e tyre, pr t shtuar pasurin duke prdorur pozicionin e tyre dhe pr t marr tendera publik.

  Ka nj grup tjetr biznesmensh t politiks, t cilt kan ndjekur rrugn e kundrt. Ata jan br biznesmen prmes aktivitetesh t fshehta, duke prfituar nga pozitat e tyre apo nga abuzimi me detyrn.
  sht nj zinxhir biznesmensh, politikansh e kriminelsh q investojn pr politikn pr t ruajtur apo pr t shtuar t ardhurat e tyre dhe hyjn n politik pr t gjetur streh.

  Si shembull i ksaj, n raportin konfidencial t OSBE thuhet se, nj burim pran deputetit socialist Sadri Abazi ka pranuar se ai investoi 800 mij euro n fushatn elektorale t PS n Dibr dhe i dha Partis Socialiste 500 mij euro t tjera q t gjente nj vend t sigurt n listn e kandidatve pr deputet t vitit 2009. Dokumenti i OSBE e nis pikrisht me kt deputet, nj prej m t pasurve n Partin Socialiste dhe me lidhje t forta me drejtuesit e saj. Por ai flet edhe pr dyshime se nj prej deputetve m t fuqishm t Partis Socialiste sht i lidhur me mafian ruse.

  Lista me poshte...

  Lapsi

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Sadri Abazi (PS): Aktivitetet kryesore t Abazit jan ne ndrtim, turizm dhe prodhimin e duraluminit xhamit. Ai sht pronar i Kompanise Usluga, nj distributor kryesor i xhamit, duraluminit, materialeve t ndrtimit dhe hidroizolimit, investimit dhe zhvillimit t pasurive, arredimit e pronar i agjencive imobiliare dhe aktiviteteve te asiciuara. Ai pretendon se ka diplom t IRU nga Akademia e Gjenevs, e cila n t vertete sht nj institut trajnimi (Unioni Ndrkombetar i Transportit Rrugor). Lidhjet e tij t forta me lidert e PS i kan siguruar mbrojtje dhe fshehje t aktiviteteve kriminale t kompanive te tij. I krakterizuar nga nj arroganc ekstreme dhe nj tendenc pr shantazh, ai sht gjothnj nn shoqrin e vllzrve t tij, te cilet jan shum agresiv. Pasuria e tij prllogaritet n rreth 100 milion euro.

  Emri: raporti_osbe5.jpg

Shikime: 798

Madhsia: 31.3 KB

  Lapsi

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Anastas Angjeli (PS): Pronar i Universitetit Mesdhetar. Babai i tij sht me origjin greke dhe karriera e tij politike sht sponsorizuar nga lobi grek prej vitit 1992. I prfshir n aktivitete ekonomike me greqin, thuhet se ai ka qen i prfshir n kontrabandn e nafts Greqi-Shqipri-Jugosllavi n vitet 90. Ai ka qen nj prej sponsorve kryesor t marrveshjes mes Greqis dhe Shqipris, e cila i garantoi nj kompanie greke monopolin e depozitave te nafts n portin e Durrsit.

  Emri: anastas.jpg

Shikime: 1264

Madhsia: 19.6 KB

  Lapsi

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Agron ela (LSI): Pronar i klubit t futbollit Vllaznia dhe ndrtues, tregtar karburantesh dhe pronar restorantesh. Thuhet se ka qen nj prej bosve t kontrabands s nafts me ish-Jugosllavin.

  Emri: cela_2.jpg

Shikime: 1205

Madhsia: 11.4 KB

  Lapsi

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Tom Doshi (PS): Ai mendohet se aht nj ndr njerzit m te pasur t PS-s dhe si sponsori kryesor i fushatave elektorale t PS, agresiv dhe i dhunshm (ai sht prmendur n Raportin e Departamentit t Shtetit t SHBA pr goditjen e nj gazetari n hotel Sheraton). Burimi i vrtet i pasuris se Doshit sht i lidhur me trafikun e drogs, zhvatje dhe kontrabandn e nafts me ish-Jugosllavin. Ka qen i persekutuar gjat diktaturs komuniste. Ka lidhje t forta me krer t mafias n Shqipri. Aktualisht thuhet se ai sht pas disa kompanive t importit t barnave dhe ka aksione n m shum se nj spital privat. Sipas deklarimit t pasuris n ILDKPI n 2010 ai prfitoi 4 milion dollar nga shitja e nj kompanie farmaceutike. T ardhurat i investoi m pas n pasuri t patundshme n Australi (ai ka nnshtetsi australiane), n blerjen e aksioneve n nj kompani t tregtimit t nafts dhe t antibiotikve. Sipas nj kabllogrami t ikileaks t vitit 2009, Doshi ka nj pasuri t deklaruar ne m shum se 15 milion euro dhe dyshohet pr trafik droge.

  Emri: raporti_osbe6.jpg

Shikime: 677

Madhsia: 44.2 KB

  Lapsi

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Agron Duka (PR): Ish-Ministr i Bujqesis me biznese n fushn e prodhimeve ushqimore, ndrtim dhe eksport-import. Dyshohet pr evazion fiskal me shmangien e taksave n vlern e rreth 30 milion eurove. Thuhet se ka lidhje t forta me grupe kriminale ne Shijak, Durrs e Vlor.

  Emri: raporti_osbe7.jpg

Shikime: 1200

Madhsia: 15.6 KB

  Lapsi

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Mark Frroku (PKD): N 2013 Frroku deklaroi 1.4 milion euro t ardhura nga shitja e aksioneve t nj kompanie bastesh. Media belge raportoi n janar 2014 se Frroku ishte akuzuar pr vrasje dhe i dnuar me 10 vjet burg. Thuhet se Frroku ishte i lidhur me shfrytzimin e prostitucionit, trafikimin e qenieve njerzore dhe trafikun e drogs. Vllai i tij, Arben Frroku, u akuzua nga autoritetet shqiptare pr vrasjen e nj oficeri t policis. Hetimet po vazhdojn, por fakti q identiteti i dshmitarit kryesor u zbulua ndonse ishte dshmitar i mbrojtur, mund t jet nj dshmi pr lidhjet e forta t familjes Frroku. N vitin 2013 media raportoi se Frroku i drgoi nj mesazh Jozefina Topallit deputetes s PD dhe ish-Kryetares s Parlamentit, sepse ajo e akuzoi at pr lidhje me krimin e organizuar dhe zbuloi se ai ishte i dnuar me 10 vjet burg.

  Emri: raporti_osbe8.jpg

Shikime: 651

Madhsia: 33.8 KB

  Lapsi

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Pirro Kapurani (LSI): I prfshir n industrin fasone dhe at t ndrtimit dhe sht pronari i hotelit m t madh n Kor. Thuhet se ai milionat e para i bri nga tregtia e paligjshme e arit.

  Emri: kapurani_0.jpg

Shikime: 1240

Madhsia: 12.9 KB

  Lapsi

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Roland Keta (PD): Nj nga bost lokal t minierave n Bulqiz. Keta shfrytzoi mundsit q i jepte posti i tij si Kryetar i Bashkis s Bulqizs dhe kryetar i degs s PD-s pr t marr licensa t shumta, nj pjes t s cilave ai ua shiti kompanive t treta. Thuhet se ai sht lidhur me grupe kriminale lokale dhe kombtare, pasi industria e minierave, sidomos pr siprmarrjet e vogla, sht nj biznes n rrezik q krkon “mbrojtje” nga dhe ndaj kriminelve apo grupeve kriminale.

  Emri: raporti_osbe9.jpg

Shikime: 1284

Madhsia: 21.2 KB

  Lapsi

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Koo Kokdhima (PS): Nj biznesmen nga qyteti i Fierit, me aktivitete kryesisht n Tiran, ai sht i fokusuar n ndrtim, media, telekomuniacion dhe tregtim t produkteve ushqimore. Supozohet se n mnyr t dyshimt privatizoi frigoriferin shtetror n Durrs me mime qesharake. Ai sht pronar i gazets Shekulli dhe i nj televizioni privat. Lidhjet e supozuara me aktivitete kriminale jan kryesisht t lidhura me lejet e ndrtimit, pastrimin e parave dhe pasurit e paluajtshme. Flitet pr lidhje t dyshimta me interesa, biznese dhe mafian ruse.

  Emri: raporti_osbe10.jpg

Shikime: 785

Madhsia: 24.1 KB

  Lapsi

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Arben Ndoka (PS): Ka qen i akuzuar pr shfrytzim prostitucioni, pengmarrje dhe trafik droge n Itali dhe i dnuar me 7 vjet burg n Itali. Deklarata e pasuris n 2012 prfshin dy apartamente me vler rreth 200 mij euro secili, pasuri t patundshme n Lezh (60 mij euro plus 70 mij euro truall) dhe nj skaf me vler 20 mij euro.

  Emri: raporti_osbe11.jpg

Shikime: 1211

Madhsia: 17.0 KB

  Lapsi

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Gramoz Rui (PS): Sekretar i Prgjithshm i PS, flitet pr lidhje t vjetra me trafikant droge dhe krimin e organizuar. Ruit i sht ndaluar hyrja n SHBA prej vitit 2005, pr shkak t mospasjes s drejt pr t marr viz.

  Emri: ruci.jpg

Shikime: 1249

Madhsia: 11.6 KB

  Lapsi

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Ylli Shehu (PR): Shehu thuhet se pagoi 200 mij euro pr t qen i pari n listn e Partis Republikane si kandiat pr deputet n Tiran, prve kontributit t tij pr “shpenzimet elektorale”. Shehu nuk ka t shkuar n politik. Ai ka studiuar pr drejtsi (2006-2011) n Universitetin Kristal dhe n 2009-prpara se t mbaronte studimet (sipas CV-s s tij t publikuar n faqen e parlamentit)-ai nisi t punonte si ekspert ligjor n Prefekturn e Kuksit. Prve nj video t transmetuar n emisionin Fiks Fare ku Shehu mezi lexonte nj deklarat gjysm faqje, nuk ka informacione t tjera rreth tij apo babait t tij, Vesel Shehut, n internet. Origjina dhe shtimi i pasuris s Ylli Shehut sht e panjohur, ndonse Vesel Shehu, bazuar n informacione t marra n Kuks, thuhet se ka qen i prfshir n kontrabandn e duhanit me Kosovn dhe Malin e Zi.

  Emri: raporti_osbe12.jpg

Shikime: 620

Madhsia: 36.1 KB

  Lapsi

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Paulin Sterkaj (PS): Nj ish-munds profesionit me pak ose aspak edukim formal. Ai ka qen pjes e PD dhe u akuzua nga nj mik pr vrasjen e nj politikani n Shkodr, disa vite m par. Sterkaj pretendon t kt interesa biznesi n hidrokarbure, restorante dhe ndrtim, por shum pak dihet mbi aktivitetet e tij.

  Emri: raporti_osbe13.jpg

Shikime: 1296

Madhsia: 15.2 KB

  Lapsi

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Astrit Veliaj (PD): Pasuria e Veliajt vlersohet n rreth 50 milion euro. Deklarimi i pasuris n 2012: 36 pasuri t patundshme t blear mes 2003 dhe 2013 (me vler t pazbuluar) dhe 26 apartamente me vler rreth 3.9 milion euro; 1 332 metr katror tok n Tiran me vler rreth 1.8 milion euro: 747 metr katror tok dhe nj ndrtes 1 264 metr katror n Tiran (dhurat nga nj person i panjohur, vlera e prcaktuar), borxhe t dhna 7 personave (4.4 milion dollar). Edhe pse ka qen mekanik prpara vitit 1990 ai u b nj biznesmen i suksesshm n tregti dhe shrbime (1990-1995) dhe ndrtues (1995-2000). Nga viti 200 ai ka qen president i Universitetit UFO dhe Kliniks Dentare UFo. Thuhet se Argita Berisha e Fatmir Mediu (kryetari i PR) kan aksione n bizneset e Veliajt.

  Emri: raporti_osbe14.jpg

Shikime: 724

Madhsia: 29.6 KB

  Lapsi

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Fidel Ylli (PS): Ai sht nj ish-truproj dhe nip i nj zyrtari t lart t Partis s Puns s Shqipris. Dyshohet se nisi t bj para nga kazinot dhe aktivitete ilegale t lidhura me mafian bullgare. Ai ka n pronsi grupin “House of Arts”, me vler rreth 5 milion euro, grup q prfshin nj restorant, dy bare, nj stacion radioje dhe nj kompani sigurie. Thuhet se ka aksione n disa kompani ndrtimi, por nuk e ka pranuar kurr publikisht.

  Emri: rapori_osbe15.jpg

Shikime: 723

Madhsia: 26.5 KB

  Lapsi

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  N mbyllje t raportit thuhet se “sht thuajse e gjithpranueshme se shum deputet q parqiten si “biznesmen” jan n fakt fort t dyshuar se kan lidhje me krimin e organizuar. Kta individ jan tani n Parament, kan imunitet dhe jan prgjegjs pr t hartuar dhe miratuar ligjet q do ta ojn Shqiprin prpara n rrugn e integrimit Euro-Atlantik. Sjellja e smur, me gjas kriminale, e disa deputetve shqiptar sht shqetsuese dhe nuk sht shenj e mir pr zhvillimet demokratike. Ka nj pikpamje t prgjithshme n Shqipri se t gjitha partit kan deputet t lidhur me krimin e organizuar dhe pranojn para nga krimi i organizuar. Ky sht nj fenomen shum shqetsues q ne dhe komuniteti ndrkombtar duhet ta adresojm n t ardhmen. Nj pik shprese, gjithsesi, sht fakti se disa deputet kan filluar t kuptojn se Shqipria nuk duhet t ket karaktere t till t pfaqsuar n parlament. Se sa koh do t duhet pr t’i shkulur kta rufjan nga pushteti, kjo sht nj pyetje tjetr. Tek e fundit, paraja sht gjaku i politiks, dhe n nj vend t varfr pa transparenc t financimeve t fushatave elektorale, kriminelt jan nj burim i leht pr fondet e fushatave.”

  OSBE e ka pranuar ekzistencn e ktij raporti t hartuar rreth nj vit m par, por duke sqaruar se ai nuk prbn nj qndrim zyrtar t saj. Megjithat, ai prbn padyshim nj nga platformat mbi t cilat prej disa muajsh tashm, ka nisur beteja pr dekriminalizimin e politiks n Shqipri. Angazhimi i madh i ndrkombtarve, krahas presionit t opozits shqiptare, merr shkas edhe nga kto t dhna tronidtse q implikojn emra t njohur t politiks dhe biznesmenve politikan. Data e raportit prkon me fillimin e ksaj beteje pr pastrim, e cila mori nj hov edhe m t madh pas ardhjes n Tiran t ambasadorit t SHBA, Donald Lu.

  Lapsi

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti i OSBE: Rilindja Socialiste drejtohet nga mafioz e kriminel

  Ja kush jan deputett e prmendur n dokumentin konfidencial t OSBE

  Emri: raporti_osbe16.jpg

Shikime: 654

Madhsia: 43.0 KB

  31 deputet t parlamentit shqiptar jan t deklaruar si biznesmen. 14 prej tyre jan t PS, 7 t LSI, 4 t PD, 4 t PDIU, 1 PKD dhe 1 PR. Raporti konfidencial i OSBE, i siguruar nga Lapsi.al, jep detaje pr profiling e secilit prej tyre.

  Pr disa prej tyre thuhet se kan lidhje t drejprdrejta me trafikun e drogs dhe krimin e organizuar. Lapsi.al do t boton sot vetm listn e deputetve biznesmen. N vijim do t botoj edhe t profilet e atyre q sipas raportit konfidencial t OSBE rezultojn me lidhje t forta me grupet kriminale, krimin e organizuar dhe trafikun e drogs.Disa prej tyre jan pjes e ksaj liste e disa t tjer nuk jan t deklaruar si biznesmen, por kan biznese q drejtohen nga t afrm apo aksione t fshehta n kompani t ndryshme. Lapsi.al

  Deputett biznesmen t Parlamentit Shqiptar

  Emri: raporti_osbe16.jpg

Shikime: 654

Madhsia: 43.0 KB

  Lapsi

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •