Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Qe nga njeriu i pare Ademi e me rradhe tek te gjithe profetet e Zotit Noa=Nuhu, Ibrahimi=Abrahami,Isaku, Ismaili=Ishmaeli, Jakubi=Jakobi,Jusufi=Jozefi, Musai-Moisiu,Isai=Jezusi dhe se fundmi Muhamedi = Pergezuesi=(Parakletosi ne Bibel)(Paqa e Zotit aofte mbi gjithe profetet e Tij) e madheronin Zotin dhe kishin nje madheshti te madhe per Zotin ne zemren e tyre.

  Tek te gjithe ato Zoti ishte Krijuesi i qiejve dhe i tokes.Krijuesi i gjithesise.Ai ishte i Vetem, i pashok dhe i Plotfuqishem.Ishte madheshtor dhe absolut.

  Te gjitha keto cilesi te Zotit i pranon dhe llogjika njerzore.Fakti qe Zoti e krijoi universin madheshtor tregon se Ai eshte me Madheshtor se krijimi i i Tij.(Universit).Te krijosh te gjithe kete univers madheshtor tregon se Zoti eshte i Plotfuqishem dhe i plotdijshem per gjithcka.Nuk mund te krijoje nje univer madheshtor nje qenie qe eshte e dobet dhe e manget ne fuqine dhe dijen e saj.Prandaj per Zotin jane cilesite absolute dhe Ai eshte i paster nga mangesite ne qenien dhe cilesite e Tij.

  Zoti eshte Qenia absolute sipas filozofeve ndersa sipas fetareve Ai konsiderohet me nje emertim me te thjeshtezuar Krijuesi i gjithesise.

  Pra per fetaret eshte Krijuesi dhe krijesat.Krijuesi nuk eshte krijese dhe krijesa nuk eshte Krijues.

  Krijuesi nuk bashkohet me krijesat dhe krijesat nuk bashkohen me Krijuesin.Sepse Qenia e Zotit eshte Madheshtore dhe nuk eshte materiale.Ajo eshte abstrakte e paimagjinueshme dhe e pafytyrueshme per mendjet njerzore.Eshte Unike, Nje Qenie e patjetersueshme ne krijesa sikurse mendojne paganet dhe krishteret.

  Paganet besojne se Zoti bashkohet me krijesat ose behet vete krijese ose se ne gjithesi ka me shume se nje Zot.Kete besim disa e quajne panteist (bashkimi i qenies se Zotit me krijesat).Te gjithe profetet e Zotit e kane luftuar kete besim.Gjithashtu ato kane luftuar idene se Zoti behet krijese, bashkohet me to ose ne gjithesi ka me shume se nje Zot.Pra te gjitha keto jane idetee e gabuara te paganeve qe i luftuan profetet e Zotit.Pikerisht kjo ishte arsyeja pse Zoti dergoi profete tek popujt e ndryshem per ti larguar ato nga idhujtaria dhe paganizmi.

  Tek populli Noas=Nuhut njerzit pagane mendonin se njerzit e mire te vdekur ishin te shenjteruar dhe keshtu ato filluan ti hyjnizojne keto njerez.
  Tek populli i Abrahamii-Ibrahimit njerzit pagane mendonin se statujat mund te adhuroheshin ne vend te Zotit.
  Ne Kohen e Musait-Moisiut njerzit mendonin se firaoni ishte Zot.
  Ne kohen e Sulejmanit=Salamonit populli Jemenit adhuronin Diellin per Zot.
  Ne kohen e Muhamedit a.s populli pagan arab besonte idhujt , dhe sendet se mund te sillnin fat mire apo fat keq plus besime te tjera te kota.

  Tek Romaket besohej se dhe planetet ishin Zotra.Grekerit e lashte ishin gjithashtu pagane sepse mendonin se per cdo pjese te natyres kishte nga nje Zot, Dielli kishte zot tjeter,Oqeanet kishin zot, Dashuria kishte zot tjeter, zjarrin tjeter.Po ashtu sipas mitologjise greke pagane zotrat martoheshin dhee lindnin me njeri tjetrin.

  Psh Zeusi me Mitin linden Athinen, me Alkamenen lindi Herkulin.etj etj paganizma dhe mendime idhujtarish qarkullonin ne ate kohe ne forme mitologjish.

  Me vone mbasi krishterimi deperton tek greket u asimiluan dhume prej mendimeve pagane greke dhe u bene pjese e besimit krishter duke u vendosur si kredo fetare e gjithe krishtereve te botes.

  Psh Pagani perandorak Konstandin pasi shikon nje vegim krishterizohet dhe mbledh Keshillin e Nikeas ne vitin 323 e.s.Ne kete keshill mbas verdiktit te Milanos u mblodhen murgj nga shume vende.Si perfundim ne keshillin e Nikes u vendos qe Jezusi te kishte dhe natyre hyjnore.Duke u kundershtuar dhe nga prifti Ario i cili ishte unitarian Konstandini e internoi Arion ne Iliri.

  Qe nga ajo kohe ne shume vise te botes u perhap ne menyre zyrtare pasi Konstandini ishte perandori i Bizantin dhe Romes se bashku qe Jezusi duhet te konsiderohej Hyj apo Zot.Shume prej krishtereve e Hyjnizuan duke e bere Zot e duke e lutur ate e shume te tjere benin dhe te kunderten duke thene qe Zoti u misherua e u be njeri.Disa te tjere perdoren dhe idene se trinitetit duke futur nje risi ne mesimet biblike.

  Tradita pagane greke e lashte ndikoi drejtepsedrejti ne konceptin e krishtereve per Zotin.Krishteret pagane te Greqise mendonin se Zoti nuk mund te ishte qenie unike por trinitet sepse keshtu ato e njihnin me pare ne mitologji(shume zotra) por jo vetem kaq por Zoti sipas tyre behej dhe krijese ose perzihej me krijesat nje besim tjeter panteist pagan.  Nga e gjithe kjo panorame e shkurter historike kuptojme se paganizmi, idhujtaria, panteizmi, triniteti jane besime ne kundershtim me ato qe sollen profetet e Zotit.

  Pikerisht Zoti profetin e fundit e solli tek populli arab edhe pse ai ishte pagan por ai nuk kishte civilizim te forte ndikues dhe filozofia tek ato ishte shume e dobet.Ato me shume merreshin me poezi.Ne kete menyre mesimet profetike te Monoteizmit do te ruheshin me mire ne kete popull.Populli arab ishte pastaj nje degezim i pasardhesve i profetit Ibrahim-Abraham prej djalit te tij Ismailit dhe te djalit te ketij te fundit Kedarit.

  Edhe pse njerzimi ishte mesuar qe shume prej profeteve te vinin prej popull hebre, Zoti sikurse ka bere dhe perjashtime here te tjera kete here deshiroi ta dergoi nga populli arab profetin e fundit sepse populli hebre dhe populli romak bashkepunuan te dy se bashku per te vrare profetin perpara tij profetin Isa-jezus.Keshtu qe profeti i fundit duhej te ishte triumfator kunder ketyre dy popujve dhe te zoteronte vendet e ketyre popujve sic ishte ne ate kohe Juruzalemi dhe Konstandinopoja dy vende te cilat profeti Muhamed a.s i fitoi duke triumfuar kunder perandorive te kohes Perse, Romake, dhe paganeve arabe.Pra nje njeri i vetem qe triumfon per 23 vjet dhe po keshtu pasardhesit e tij.


  MONOTEIZMI

  Fjala Monoteizem perbehet nga dy fjala Mono i VETEM dhe Teo-Zot.Pra me pak fjale NJE ZOT I VETEM

  Monoteizmi eshte celesi i parajses dhe e kunderta e paganizmit te te gjitha formave qe permendem me lart.MONOTEIZMI eshte kunder trinitetit, kunder panteizmit, mitologjive greke pagane dhee te gjitha besimeve te kota qe NJESHMERINE E ZOTIT e transformojne ne besime te kota dhe te shumta dedikuar krijesave dhe jo Zotit.

  Ne Islam studiohet nje shkence e vencante e titulluar AKIDE-BESELIDHJA ME ZOTIN dhe brenda saj studiohet TEUHID-MONOTEIZEM-NJESHMERIA E ZOTIT

  Fjala Teuhid vjen nga fjala UAHID i VETEM, pa te tjere, NJE.

  Gjithashtu brenda kesaj teme studiohet dhe MADHESHTIA E ZOTIT, e cila eshte absolute dhe larg mangesive, studiohen emrat dhe cilesite e Tij te cilat u ka treguar profeteve.

  Krishteret dhe Paganet e humben madheshtine e Zotit nga zemrat e tyre keshtu qe ato u bene adhurues te krijesave.Krishteret adhuronin ikonat, Jezusin, etj ndersa paganet adhuronin sendet natyren, kafshet etj.Ato e roberuan veten nga rober te Krijuesit ne roberim ndaj krijesave dhe kjo eshte shkaku pse ato nuk e shijojne besimin dhe lumturine qe te jep clirimi nga roberia e krijesave dhe bindja shpirterore dhe trupore ndaj Krijuesit.

  Bibla dhe Kurani ka nje pasazh madheshtor te madheshtise se Zotit.

  Nje hebre erdhi tek profeti Muhamed a.s dhe i tha ne (kuptimin) se a nuk jane qiejt dhe toka te vogla ne Doren e Zotit.Profeti Muhamed a.s qeshi dhe lexoi ajetin e Kuranit.

  Ata(njerzit jobesimtare) nuk e ēmuan Zotin me madhėshtinė qė i takon. Ndėrsa nė Ditėn e Kijametit, e tėrė toka ėshtė nė grushtin e Tij, e qiejt e gjithesise tė mbėshtjellė nė tė djathtėn e Tij. Ai ėshtė i pastėr nga tė metat dhe Ai ėshtė i Lartė nga ēka ata i shoqėrojnė!.” Zumer 67


  Ndersa komentatoret e Kuranit thojne se Gjithesia, Qiejt dhe toka qendrojne si kokrra gruri ne Doren e Zotit.Miliona galaktika, e yje qe gjenden brenda qiejve jane shume mikroskopike para Madheshtise se Krijuesit te tyre.Atij i nenshtrohet gjithcka.

  Ndersa Bibla thote per madheshtine e Zotit se ai nuk banon ne toke dhe qiejt jane shume te vegjel ta nxene Ate, Zotin Madheshtor.

  27 Por a eshte e vertete, se Zoti banon mbi tokė !? Qielli vetė, dhe qiejt e qiejve Ate Zotin nuk mund tė ta nxėnė(perfshijne dhe rrethojne)! Aq mė pak ky tempull qė unė ndėrtova! Letra e Mbreterve 8/27

  27 “But will God really dwell on earth? The heavens, even the highest heaven, cannot contain you. How much less this temple I have built!
  Po e mbyll me fjalet madheshtore te profetit Jezus

  Cili ėshtė I pari I tė gjitė urdhėrimeve? 29. Dhe Jezusi iu pėrgjigj: -Urdhėrimi I parė I tė gjithėve ėshtė: Dėgjo, o Izrael! Zoti, Perėndia ynė ėshtė I Vetmi Zot. 30. Dhe, duaje Zotin, Perėndinė tėnd me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me tė gjithė mėndien tėnde e me tė gjithė forcėn tėnde! Ky ėshtė I pari urdhėrim.Markut 12/ 28-34:

  Ndersa Paganet bejne te kunderten se bashku me krishteret duke adhuruar krijesat e dobeta, qofshin ato njerez, profete, kafshe sende apo materie.

  Ja cfare thote bibla kundra krishtereve

  Ata e ndryshuan tė vėrtetėn e Perėndisė nė gėnjeshtėr dhe adhuruan dhe i shėrbyen krijesės nė vend tė Krijuesit, qė ėshtė i bekuar pėrjetė. Amen. (Romaket 1/25
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 14-09-2015 mė 11:11

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Monoteizmi ne bibel eshte kunder trinitetit

  Bibla thote Zoti eshte Nje.


  ( Deuteronomi 4:39)"...Perendia eshte Zot ne qiell e ne loke. Si Ai nuk ka tjeter.

  "19 Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet. Kur ka thėnė njė gjė, nuk do ta bėjė? Ose kur ka shpallur njė gjė, nuk do ta kryejė?(Numrat 23/19)

  “Po a eshte e vertete qe Perendia banon mbi toke?Ja, qiejt dhe qiejt e qiejve nuk mund te te nxene dhe aq me pak ky tempull qe kam ndertuar!”. (1 Mbreterve 8:27)

  (Deuteronomi 6:4)"Degjo 0 Izrael: Perendia,Zoti yne eshte Nje";

  (Isaja 42:1011 )"...keshtu qe te me njohesh, te kuptosh e te besosh se une jam ai. Asnje Perendi nuk u krijua perpara meje dhe nuk do Ie kete nje te dyte me pas. Una dhe vetem une jam Perendia dhe perveē meje nuk ka Shpetimtar tjeter";

  (Isaja 44:6):" Keshtu tha Perendia...Une jam i pari, dhe une jam i fundit; dhe vec; meje nuk ka Zot tjeter";

  (Isaja 45:18): "Pasi kjo u tha nga Perendia qe krijoi qiejte; vete Zoti e krijoi dhe ndertoi boten dhe ate nuk e krijoi sa koti,nuk e ndertoi qa ta lera ta pabanuar: une jam Perendia dhe nuk ka tjeter."

  Po keshtu mund ta shohesh: Deteronomi 4:35, Eksodi 8:10, II Samuel 7:22; Mbreterit I 8:23; Kronikat 117:20, Psallmet 86:8 20:6 dhe 113:5; Hazeja 13:4; Zekeria 14:9

  "Dhe kjo ėshtė jeta e pėrjetshme, tė tė njohin ty tė Vetmin Perėndi tė vėrtetė dhe Jezu Krishtin qė ti ke dėrguar.(Gjonit 17/ 3)

  Jezusi i thote nxenesve qe Perendia eshte nje dhe i vetmi Zot dhe jo tre.

  " Cili ėshtė I pari I tė gjitė urdhėrimeve? 29. Dhe Jezusi iu pėrgjigj: -Urdhėrimi I parė I tė gjithėve ėshtė: Dėgjo, o Izrael! Zoti, Perėndia ynė ėshtė I vetmi Zot. 30. Dhe, duaje Zotin, Perėndinė tėnd me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me tė gjithė mėndien tėnde e me tė gjithė forcėn tėnde! Ky ėshtė I pari urdhėrim.Markut 12/ 28-34:

  Jezusi njofton per Zotin e tij dhe Zotin e dishepujve te tij

  : "…por shko tek vėllezėrit e mi dhe thuaj atyre se unė po ngjitem tek Ati im dhe Ati juaj, tek Perėndia im dhe Perėndia juaj."Gjonit 20/ 17)  Gjithashtu ndodhet nė Bibėl dhe nė Teurat sė Zoti nuk ėshtė njeri dhe argumentet se Zoti nuk ėshtė njeri janė:

  Osea 11/ 9: "…sepse jam njė Perėndi dhe jo njė njeri…"

  Sipas Jobit 9/ 32: "Nė tė vėrtetė Ai nuk ėshtė njeri si unė, tė cilit mund ti pėrgjigjemi dhe tė dalim nė gjyq bashkė."

  Sipas Samuelit 1,15/ 29: "…dhe nuk do tė pendohet sepse Ai nuk ėshtė njeri qė tė pendohet."

  Kurse Jezusi ishte njeri dhe bir Njeriu

  Argumentet se Jezusi ishte bir I njeriut janė:

  Tek Ungjilli sipas Mateut 11/ 19: "Erdhi biri I njeriut qė ha dhe pi."

  Mateu 17/ 12 dhe 17/ 22: "17. …kėshtu edhe birit tė njriut do ti duhet tė vuajė prej tyre. 22. Por, ndėrsa ata qėndronin nė Galile, Jezusi u tha atyre: Biri I njeriut do tė dorėzohet nė duart e njerėzve."

  Sipas Lukės 9/ 56: "…sepse biri I njeriut nuk erdhi pėr tė shkatėrruar shpirtrat e njerėzve…"

  Luka 23/ 47: "Atėherė centurioni kur pa c'ndodhi pėrlėvdoi Perėndinė duke thėnė: Me tė vėrtetė ky njeri ishte I drejtė."  Dhe se bibla deshmon qarte se Zoti nuk mund te shikohej ne kete bote.

  Gjoni 1/ 18: "Askush se pa Perėndinė kurrė…"

  Gjoni 5/ 37: "Dhe Ati qė mė dėrgoi ai vetė ka pėr mua. Ju nuk e keni dėgjuar kurrė zėrin e tij dhe as nuk e ka parė fytyrėn e tij."

  Letra e Parė e Apostullit Gjon 4/ 12: "Askush se ka parė ndonjėherė Perėndinė…"


  "16. Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Shėrbėtori nuk ėshtė mė I madh se padroni I tij, as I dėrguari mė I madh se ai qė e ka dėrguar. 17. Po ti dini kėto gjėra, tė lumtur do tė jeni ju nėse do ti bėni."

  Askush nuk mund t'u shėrbejė dy zotėrinjve, sepse ose do tė urrejė njėrin dhe do ta dojė tjetrin; ose do t'i qėndrojė besnik njerit dhe do tė pėrēmojė tjetrin; ju nuk mund t'i shėrbeni Perėndisė dhe amonit.Mateu 628. Atėherė Jezusi u tha atyre: Kur ta keni lartuar birin e njeriut, atėherė do ta njihni se unė jam dhe se nuk bėj asgjė prej vetes, por I them kėto gjėra ashtu si Ati mė ka mėsuar." Po sipas Gjonit 8/ 40:16Dhe ja, iu afrua dikush dhe i tha: ``Mėsues i mirė, ēfarė tė mire duhet tė bėj qė tė kem jetė tė pėrjetshme?``17Dhe ai tha: ``Pse mė quan tė mirė? Askush nuk ėshtė i mirė, pėrveē njė tė vetmi: Perėndia. Tani nė qoftė se ti don tė hysh nė jetė, zbato urdhėrimet``.mateu 19

  Kush prej krishtereve i kundershton keto eshte mosbesimtar, ndjek frymen e antikrishtit, dhe patjeter qe nuk hyne ne parajse por ne ferr

  8 Kurse pėr frikacakėt dhe tė pabesėt, dhe tė neveritshmit dhe vrasėsit, dhe kurvėruesit, dhe magjistarėt, dhe idhujtarėt, dhe gjithė gėnjeshtarėt, pjesa e tyre do tė jetė nė liqenin qė digjet me zjarr dhe squfur, qė ėshtė vdekja e dytė"..(Zbulesa 20)

  9 A nuk e dini ju se tė padrejtėt nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė? Mos u gėnjeni: as kurvarėt, as idhujtarėt, as shkelėsit e kurorės, as tė zhburrėruarit, as homoseksualėt,
  10 as vjedhėsit, as lakmuesit, as pijanecėt, as pėrqeshėsit, as grabitėsit nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė. .(1 e Korintasve 6)


  Te gjitha keto versete do na shpetojne nga mashtrimi i profeteve te rreme por dhe nga mashtrimet e antikrishtit.

  1)Sepse sipas Bibles ne Besojme se Zoti eshte NJE e jo tre.
  2) Besojme se Zoti nuk zbret ne toke
  3) Besojme se Zoti nuk behet njeri e as Bir njeriu sepse Ai eshte Krijues e Krijuesi nuk behet krijese
  4) Besojme se Zoti nuk shikohet ne jeten e kesaj bote
  5) Kundershtimi i ketyre detyrimisht te ben idhujtar qe perfundon ne ferr dhe te ndalohet hyrja ne parajse.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 14-09-2015 mė 11:08

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Deformimi i besimit dhe botekuptimit te njeriut per Zotin nga paganet dhe krishteret i coi njerzit drejt ateizmit dhe mosbesimit sepse njeriu nuk mund te besoje peme, gure, njerez dhe kafshe per Zot, duke qene se ne mesimet e shume feve propagandohej besimi tek njeriu si Zot llogjika e njerzve nuk e pranonin kete dhe kjo i conte te beheshin ateiste apo joreligjoze.Ndikim te madh per kete gje ka pasur dhe kisha ne mesjete qe pervec prishjes se konceptit per Zotin ajo doli dhe kunder shkences.Edhe Kinezet kur shikojne Buden e tyre qe shkatarrohet nga termeti e kuptojne se llogjika budiste se buda duhet adhuruar nuk eshte e sakte, keshtu duke mos pasur kontakt me fene e drejte ato behen ateiste.

  Islami feja e Zotit kunder besimeve te Kota

  Te gjitha fete e tjera e moren emrin prej njerzve duke i veteemertuar njerzit fete e tyre sipas deshirave te tyre.Shume prej feve shpiken me mendjet e tyre dhe teorite e besimit ne kundershtim me mesimet e profeteve.

  Ne asnje liber tjeter pervec Kuranit nuk tregohet se emertimi i fese u be prej Zotit, perkundrazi librat e tyre jane deshmi qe emertimi i fese se tyre u be nga njerzit ne gjuhe te ndryshme sikur eshte rasti i krishterimit prej fjales greke Krisht, perkthim i termit te perdorur nga gjuha aramike Mesia, Po keshtu Budizmi e mori emrin nga Buda, Bektashzimi nga Haxhi Bektashi,Konfucizmi nga Konfucio, e keshtu me rradhe.

  I vetmi emer i fese qe erdhi prej Zotit eshte Islami

  5:3 Sot jua pėrsosa fenė tuaj, e plotėsova dhuntinė Time ndaj jush dhe zgjodha qė Islami tė jetė feja juaj

  3:85.
  Kush kėrkon tjetėr fe pėrveē Islamit, nuk do t’i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė i humbur.

  Islami eshte kunder besimeve idhujtare

  Ne shume besime te lashta pagane ka mbizoteruar per nje kohe te shkurter besimi ne shume zotra.Popujt greke, romake, egjiptiane, babilonas besonin se ekzistojne shume zotra.


  Allahu u jep pergjigje te gjitha koherave dhe te gjitha deformimeve njerzore rreth Qenies se Tij me qellim qe njerzit mos te devijohen nga e verteta dhe te vdesin si pagane.Fatkeqesisht njerzve u eshte devijuar natyrshmeria e tyre per te besuar nje Zot te Vetem per shkak te mesimeve te devijuara, ideologjive te deformuara, feve te shpikur dhe dredhive te perdoru nga djalli dhe mendjet e disa njerzve.

  Thote Zoti ne Kuranin famelarte


  23:71.

  E sikur tė pėrputhej e vėrteta me dėshirat e tyre, do tė shkatėrroheshin qiejt e toka dhe ēdo gjė qė gjendet nė to. E megjithatė qė Ne atyre u sollėm (me kėtė Kur'an) famėn e tyre, ata u zbrapsėn ndaj pėrkujtimit tė vet.


  21:22.
  Sikur tė kishte nė to (nė qiej e nė tokė) zota pos All-llahut, ato tė dyja do tė shkatėrroheshin. Larg asaj qė i pėrshkruajnė ėshtė All-llahu, Zot i Arshit


  17:42.
  Thuaj: "Sikur tė kishte zota tė tjerė pėrveē Atij, sikundėr thonė ata, atėherė ata (zotat) do tė kėrkonin rrugė pėr mbizotėrim ndaj tė Madhėruarit (pėr t'ia marrė pushtetin).
  23:91.
  All-llahu nuk ka marrė pėr veten kurrfarė fėmijė (as nga engjėjt,e as nga njerėzit), nuk ka me Tė ndonjė zot tjetėr, pse (sikur tė kishte zot tjetėr), atėherė secili zot do tė veēohej me atė qė ka krijuar, dhe do tė dominonte njėri mbi tjetrin! I lartė, i pastėr ėshtė All-llahu nga ato qė i pėrshkruajnė.  Kurani kundershton besimin e krishtereve dhe menyren e deformuar pagane qe greket kane future ne perceptimin e qenies se Zotit.

  72:3.
  Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė, nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė.

  6:101.
  Ai (All-llahu) ėshtė qė krijo (pa kurrfarė shembulli) qiejt dhe tokėn (e duke qenė i tillė), e si do tė ketė Ai fėmijė kur nuk pati bashkėshorte? Ēdo send e krijoi Ai, dhe ėshtė mė i dijshmi pėr tė gjitha sendet e krijuara.
  4:171.
  O ithtarėt e librit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr Zotin, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė. Mesihu Isa, bir i Merjemes, ishte vetėm i dėrguar i Zotit. Ishte fjala e Tij (Bėhu) qė ia drejtoi Merjemes dhe ishte frymė (shpirt i krijuar ) nga Ai. Besonie pra Allahun dhe tė dėrguarin e Tij e mos thoni: "Tre" (trini). Pushoni (sė thėni), se ėshtė mė mirė pėr ju. Zoti ėshtė vetėm njė Allah; larg qoftė asaj qė Ai tė ketė fėmijė. Ē'ka nė qiej dhe ēka nė tokė ėshtė vetėm e Tij. Mjafton qė Zoti ėshtė planifikues i pavarur .
  5:73.
  Gjithashtu bėnė kufr (mosbesim) ata qė thanė: " Zoti(Perendia) ėshtė i treti i te treve". S'ka nė gjithėsi tjetėr pos njė Zoti, e nėse nuk pushojnė nga ajo qė thanė (tre zotėra), do t'i kapė dėnim i dhėmbshėm, ata qė nuk besuan prej tyre.

  5:72.
  Bėnė kufr (mohuan tė vėrtetėn) ata qė thanė: "Zoti(Perendia) ėshtė ai(Jezusi), Mesihu(Mesia), bir i Merjemes". E vetė Mesihu, (Isai) tha: "O beni israil, adhuronie Allahun, Zotin tim dhe Zotin tuaj, sepse ai qė i pėrshkruan Zotit shok, Allahu ia ka ndaluar (ia ka bėrė haram) atij xhennetin dhe vendi i tij ėshtė zjarri. Pėr mizorėt nuk ka ndihmės.  5:116.
  Dhe kur Zoti tha: "O Isa(Jezus), bir i Merjemes, a ti njerėzve u the: "Mė besoni mua dhe nėnės time dy zota pervec Zotit!?" (Isai) Tha: "Larg asaj tė mete je Ti (o Zoti im). Nuk mė takon mua ta them atė qė s'ėshtė e vėrtetė. Ta kisha thėnė unė atė, ti do ta dije. Ti e di ē'ka nė mua, e unė nuk di ē'ka nė Ty. Ti je mė i dijshmi i tė fshehtave!"

  9:31.
  Ata i konsideruan "ahbarėt" (priftėrinjte hebrenj) tė tyre, "ruhbanėt" (murgjit e krishterė) tė tyre dhe Mesihun (Mesian) birin e Merjemes(Maries), pėr zota pervec Allahut, ndėrsa ata nuk janė urdhėruar pėr tjetėr (nga pejgamberėt) pos pėr adhurimin ndaj Zotit Njė, e qė nuk ka tė adhuruar tjetėr pos Tij. I lartė ėshtė Ai nga ēka i shoqėrojnė.  88. Ata(politeistet) thanė: "I Gjithėfuqishmi ka fėmijė".
  89. Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.
  90. Aq tė shėmtuar sa gati u copėtuan qiejt, gati pėlciti toka dhe gati u shembėn kodra nga ajo (fjalė).
  91. Pėr atė se tė Gjithėmėshirshmit i pėrshkruan fėmijė.
  92. E tė Gjithėmėshirshmit nuk i takon tė ketė fėmijė.
  93. Nuk ka tjetėr, vetėm se githė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t'iu paraqitur Zotit si rob.(Merjem)


  43:85.

  I lartėsuar qoftė Ai, qė vetėm i tij ėshtė sundimi i qiejve e i tokės dhe ēka ka ndėrmjet tyre dhe vetėm Ai di pėr momentin e kijametit dhe te Ai ktheheni.

  39:67.

  Ata nuk e ēmuan Allahun me atė madhėshtinė qė i takon, ndėrsa, nė ditėn e kijametit e tėrė toka ėshtė nė grushtin e Tij, e qiejt tė mbėshtjellė nė tė djathtėn e Tij. Ai ėshtė i pastėr nga tė metat dhe Ai ėshtė i lartė nga ēka ata i shoqėrojnė!

  21:18.
  Pėrkundrazi, Ne tė pavėrtetėn e godasim me tė vėrtetėn dhe ajo (e vėrteta) triumfon mbi tė ndėrsa ajo (gėnjeshtra) zhduket. E juve (jobesimtarėve) u takon shkatėrrimi, pėr atė qė i pėrshkruani (Zotit, si fėmijė etj.).


  Islami eshte kunder adhurimit te krijesave dhe natyres

  41:37.
  Nga faktet e madhėshtisė sė Tij janė nata, dita, dielli e hėna. Mos i bėni perkulje me fytyre ne toke(adhuroni) as diellit, as hėnės! Bėni sexhde(adhuroni) vetėm Zotin, i cili krijoi ato, nėse adhuroni vetėm Atė!

  27:24.
  Madje takova atė dhe popullin e saj se adhurojnė diellin e jo Zotin, po djalli ua kishte hijeshuar atė veprim tė tyre dhe i kishte shmangur prej rrugės sė drejtė, andaj ata nuk gjejnė udhėzim.

  Islami gjithashtu eshte kunder besimit tek idhujt dhe statujat qe njerzit i kane formuar me duart e veta.Si mund ta quajne Zot, njeriu ate qe e ka bere me doren e vet !? Iu mungon llogjika por dhe besimi.

  5:90.
  O ju qė besuat, s'ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar.

  6:74.
  Pėrkujtoju (o i dėrguar) kur Ibrahimi i tha babait tė vet Azerit: "A statuja (idhuj) adhuron pėr zota? Unė po tė shoh ty dhe popullin tėnd nė njė humbje tė sigurt.
  14:35.
  (pėrkujto) Kur Ibrahimi tha: "Zoti im! bėne kėtė qytet tė sigurt dhe mė mbro mua e bijtė e mi nga adhurimi i idhujve (statuja gurėsh).

  16:20.
  Ata (idhujt) qė i adhurojnė (idhujtarėt) pos All-llahut, ata nuk krijojnė asnjė send, po vetė ata janė tė krijuar.


  Feja nuk eshte vertetim pronesie pagane qe trashegohet.

  Islami eshte kunder trashegimise pagane nga parardhesit.

  53:23.
  Ata (qė i adhuroni ju) nuk janė tjetėr, vetėm se emra qė ju dhe prindėrit tuaj i emėrtuat; All-llahu nuk zbriti pėr ta ndonjė fakt. Po ata (idhujtarėt), nuk ndjekin tjetėr vetėm se paragjykime dhe ēka duan vetė, megjithqė prej Zotit tė tyre u pat ardhur udhėzimi.


  7:71.
  (Hudi) Tha: "Juve ju gjeti dėnimi dhe pėrbuzja nga Zoti juaj. A mė polemizoni mua pėr emra (tė idhujve) qė i emėruat ju dhe prindėrit tuaj, e qė pėr ta All-llahu nuk shpalli kurrfarė argumenti? Pritni pra, (dėnimin) edhe unė sė bashku me ju jam duke pritur".


  7:173.
  Ose tė mos thoni: "Prindėrit tanė mė parė ishin idhujtarė, e ne ishim pasardhės tė tyre. A do tė na shkatėrrosh ne pėr atė qė bėnė ata asgjėsues tė sė vėrtetės?"


  Nuk duhen mohuar profetet e Zotit per shkak te traditave pagane nga popujt idhujtare

  11:62.
  Ata thanė: "O Salih, ti ishe shpresė jona para kėsaj. Si mund tė na ndalosh tė adhurojmė atė qė adhuruan prindėrit tanė? Vėrtet, ne jemi shumė tė dyshimtė e nė dilemė nė atė qė na thėrret ti!"

  11:87.
  Ata thanė: "O Shuajb, a namazi yt po tė thotė tė na urdhėrosh qė ta braktisim atė qė adhuruan prindėrit tanė, ose(po tė urdhėron) pėr tė punuar nė pasurinė tonė ashtu si tė dėshirojmė? Vėrtet, ti qenke i butė e i menēur". (Kjo ishte tallje e tyre).


  28:36.
  E kur Musai ua solli atyre argumentet Tona tė qarta, ata thanė: "Kjo nuk ėshtė tjetėr vetėm se magji e trilluar dhe kėtė nuk e kemi dėgjuar as ndėr prindėrit tanė tė hershėm!"

  Ndalohet ndjekja e traditave pagane sepse ato jane tradita te kota politeiste  31:21.
  Dhe kur atyre u thuhet: "Pasoni atė qė e shpall All-llahu" ata thonė: "Jo, ne ndjekim atė qė gjetėm te prindėrit tanė!" E edhe sikur djalli t'i kishte thirrur ata nė dėnimin e zjarrtė!


  2:170.
  E kur u thuhet atyre (idhujtarėve): "Pranoni atė qė All-llahu e shpalli!" Ata thonė: "Jo, ne ndjekim atė rrugė nė tė cilėn i gjetėm prindėrit tanė!" Edhe sikur prindėrit e tyre tė mos kenė kuptuar dhe tė mos jenė udhėzuar nė rrugėn e drejtė (ata do t'i pasonin)?

  5:104.
  E kur ju thuhet atyre: "Ejani te ajo qė e zbriti All-llahu dhe te (ēka thotė) i dėrguari, ata thonė: "Na mjafton ajo qė i gjetėm prindėrit tanė", (a mjafton) edhe nėse prindėrit e tyre ishin qė nuk dinin asgjė dhe nuk ishin nė rrugė tė drejtė.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Te gjithe njerzit mendonin se Jezusi ishte fryme por ai u tha atyre se ishte njeri, Njeri qe hante dhe pinte dhe ua deshmoi kete.

  Shikoni duart e mia dhe kėmbėt e mia, sepse unė jam. Mė prekni dhe shikoni, sepse njė frymė nuk ka mish e eshtra, si po shihni se unė kam!''. Dhe, si i tha kėtė, u tregoj atyre duart dhe kėmbėt. Por, duke qenė se ende nuk besonin prej gėzimit dhe ishin tė ēuditur, ai u tha atyre: ''A keni kėtu diēka pėr tė ngrėnė?''. Dhe ata i dhanė njė pjesė peshku tė pjekur dhe njė huall mjalti. Dhe ai i mori dhe hėngri para tyre.[Luka 24/39-43]

  Por jo vetem hengri por u be dhe synet.Po a mund te misherohet Zoti ne njeri o Njerezzz? I paster je o Zot nga shpifjet e tyre.


  Dhe kur kaluan tė tetė ditėt, pas tė cilave ai duhej rrethprerė, ia vunė emrin Jezus, emėr tė dhėnė nga engjėlli para se ai tė ngjizej nė bark. (Luka 2/21)

  Kurani tregon te njejten gje por Kurani eshte i paster nga futja e mitologjive pagane greke ne shpjegimin e tij sikur ndodh me biblen prej krishtereve.Shiko sa i llogjikshem vjen pershkrimi i Jezusit ne Kuran.


  3:45.
  (Kujto) kur engjėjt thanė: “O Merjeme(Mari)! Zoti tė jep lajmin e mirė pėr njė (djalė qė do tė lindė me njė) Fjalė prej Tij: emrin do ta ketė Mesih - Isa i biri i Merjemes, do tė jetė i nderuar nė kėtė botė dhe nė tjetrėn dhe njė nga tė afėrmit e Allahut.  4:171.
  O ithtarėt e Librit(Biblos)! Mos e kaloni kufirin nė besimin tuaj dhe pėr Zotin thoni vetėm tė vėrtetėn! Mesihu - Isai(Jezusi), i biri i Merjemes,(Maries) ėshtė vetėm i Dėrguar i Zotit dhe Fjala e Tij, tė cilėn ia ka dėrguar Merjemes, si dhe shpirt (i krijuar) nga Ai. Pra, besojini Allahut dhe tė dėrguarve tė Tij! Dhe mos thoni: “Tre zota(trini)”! Hiqni dorė, se ėshtė mė mirė pėr ju! Allahu ėshtė vetėm njė Zot - qoftė lavdėruar Ai! Ai ėshtė tepėr i lartėsuar pėr tė pasur fėmijė. E Tij ėshtė gjithēka qė gjendet nė qiej dhe nė Tokė. Allahu mjafton pėr rregullimin e gjithėsisė.

  Si e shpjegon Kurani qe Isai(Jezusi) u krijua nga fjala e Zotit?

  3:47.
  Ajo(Maria) tha: “Zoti im! Qysh do tė kem unė fėmijė, kur nuk mė ka prekur askush?!” – “Kėshtu – tha (engjėlli) - Allahu krijon ē’tė dojė Vetė. Kur vendos diēka, Ai vetėm thotė pėr tė: “bėhu!” dhe ajo bėhet.”

  3:59.
  Rasti i Isait(Jezusit) pėr Zotin ėshtė si rasti i Ademit qė e krijoi prej baltės e pastaj i tha: “Bėhu!” - dhe ai u bė.

  40:68.
  Ėshtė Ai qė ka nė dorė jetėn dhe vdekjen. Kur Ai vendos diēka, vetėm thotė pėr tė: “bėhu!” dhe ajo menjėherė bėhet.

  16:40.
  Nėse dėshirojmė tė bėhet diēka, mjafton qė tė themi: “bėhu!” dhe ajo bėhet.

  19:35.
  Allahu nuk ka mbetur tė marrė dikė pėr bir. Qoftė i lavdėruar Ai! Kur vendos diēka, Ai vetėm thotė pėr tė “bėhu!” dhe ajo bėhet.

  36:82.
  Vėrtet, urdhri i Tij, kur Ai dėshiron diēka, ėshtė qė t’i thotė asaj “bėhu!” - dhe ajo bėhet.


  2:117.
  Ai ėshtė Krijuesi i qiejve dhe i Tokės, pa shembull tė mėparshėm dhe, kur vendos pėr diēka, vetėm thotė pėr tė: “bėhu!” - dhe ajo bėhet.


  Ne bibel

  Qiejt u bėnė me anė tė fjalės sė Zotit; "" (Psalmet. 33/6).

  bota ėshtė ndėrtuar me fjalėn e Perėndisė, . (Hebrenjve 11/3)

  “Zoti tha "u befte" drita e drita u bė “(Zanafilla 1)

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin

  Bibla dhe Kurani ka nje pasazh madheshtor te madheshtise se Zotit.

  Nje hebre erdhi tek profeti Muhamed a.s dhe i tha ne (kuptimin) se a nuk jane qiejt dhe toka te vogla ne Doren e Zotit.Profeti Muhamed a.s qeshi dhe lexoi ajetin e Kuranit.

  Ata(njerzit jobesimtare) nuk e ēmuan Zotin me madhėshtinė qė i takon. Ndėrsa nė Ditėn e Kijametit, e tėrė toka ėshtė nė grushtin e Tij, e qiejt e gjithesise tė mbėshtjellė nė tė djathtėn e Tij. Ai ėshtė i pastėr nga tė metat dhe Ai ėshtė i Lartė nga ēka ata i shoqėrojnė!.” Zumer 67


  Ndersa komentatoret e Kuranit thojne se Gjithesia, Qiejt dhe toka qendrojne si kokrra gruri ne Doren e Zotit.Miliona galaktika, e yje qe gjenden brenda qiejve jane shume mikroskopike para Madheshtise se Krijuesit te tyre.Atij i nenshtrohet gjithcka.

  Ndersa Bibla thote per madheshtine e Zotit se ai nuk banon ne toke dhe qiejt jane shume te vegjel ta nxene Ate, Zotin Madheshtor.

  27 Por a eshte e vertete, se Zoti banon mbi tokė !? Qielli vetė, dhe qiejt e qiejve Ate Zotin nuk mund tė ta nxėnė(perfshijne dhe rrethojne)! Aq mė pak ky tempull qė unė ndėrtova! Letra e Mbreterve 8/27
  Nga shkencetarja me origjine shqiptar Laura Mersini pretendente per cmimin Nobel se shpejti

  Pas kaq orėsh tė jetės suaj dedikuar qiellit, mendon se vėzhgimi i universit pėrmban firmėn e njė Zoti krijues?

  Ne tani kemi kaluar nga universi te multiversi, kjo ėshtė ajo qė po kalon fizika nė kėtė dekadė. Duke zgjeruar njohuritė tona ndaj natyrės, ne tani nuk studiojmė thjesht se ēfarė ka nė njė univers diellor, apo ngjitur me galaktikėn. Ne i kemi kapėrcyer kėto dhe me teknologjinė jemi mė larg. Ēfarė ka bėrė Zoti e kemi kuptuar, tani jemi nė stadin qė universi ynė ėshtė dhe nuk ėshtė aq i madh, sepse ka shumė struktura tė tjera jashtė universit tonė, qė nė fakt ne jemi kurioz sesi janė krijuar. Kur vjen puna te universi, qė ti e mendon si njė grimcė nė oqean ku janė dhe miliona dhe miliona grimca tė tjera. Pyetja e krijimit ka kaluar mė lartė, meqenėse nuk mban njė rol special ėshtė thjesht njė grimcė nė oqeanin e kozmosit.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,074
  Faleminderit
  2
  38 falenderime nė 34 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Te krishteret jane kripa e botes.
  La verita' ti rendera' libero!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Citim Postuar mė parė nga VOLSIV Lexo Postimin
  Te krishteret jane kripa e botes.
  NJE fragment biblik qe e hudh poshte tezen se Zoti behet njeri.Ky fragment tregon se ky lloj besimi ishte besim pagan.

  11
  Turma, kur pa ē'kishte bėrė Pali, e ngriti zėrin duke thėnė nė gjuhėn likaonike: ''Perėnditė zbritėn ndėr ne, nė trajtė njeriu''.
  12
  Dhe e quanin Barnabėn Jupiter, Palin Mėrkur, sepse ai fliste mė shumė.
  13
  Atėherė prifti i Jupiterit, qė e kishte tempullin nė hyrje tė qytetit tė tyre, solli dema me kurora pranė portave dhe donte tė ofronte njė flijim bashkė me turmėn.
  14
  Por apostujt Barnaba dhe Pal, kur dėgjuan kėtė, i grisėn rrobat e tyre dhe u turrėn nė mes tė turmės, duke thirrur e duke thėnė:
  15
  ''O burra, pse bėni kėto gjėra? Edhe ne jemi njerėz me tė njėjtėn natyrė si ju, dhe po ju shpallim lajmin e mirė, qė ju nga kėto gjėra tė kota tė ktheheni te Perėndia e gjallė qė ka bėrė qiellin, dheun, detin dhe tė gjitha gjėrat qė janė nė ta.
  gjitha gjėrat qė janė nė ta.Veprat 14
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Herakliti ishte filozof, dhe pagan jetoi nė Hefes mes shekujve VI dhe V p.e.s. ai shkruajti rreth Logosit

  Emri: herakliti.jpg

Shikime: 2032

Madhėsia: 41.8 KB

  Idete e bibles te marra nga besimet e grekeve pagane, lexo ne foto dhe lexo fragmentin biblik me poshte

  "Nė fillim ishte Logosi
  dhe Logosi ishte me Perėndinė
  dhe logosi ishte Perėndi.
  E njėjta ishte nė fillim me Perėndinė.
  Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij" (Gjon 1:1-3).


  Kete fragment biblik e marrin krishteret si argument dhe thone qe kjo tregon se Zoti u be njeri u misherua.Pra nje vjedhje nga paganet e formes se te menduarit e cila bie ne kundershtim me mesimet e Jezusit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 25-09-2015 mė 15:59
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Hadesi tjeter emertim pagan grek i futur ne bibel qe nuk gjendet ne asnje prej fjaleve te Jezusit.Nderkohe qe Jezusi nuk perdori fjalen Hades por Gahene ekuvalente e fjales qe perdorin muslimanet per ferrin Xhehenem.

  Emri: hadesi.png

Shikime: 2020

Madhėsia: 115.2 KB

  Perdorimi i emrit Hades ne bibel i huazuar prej mitologjive pagane greke


  27 Sepse ti nuk do ta lėsh shpirtin tim nė Hades dhe nuk do tė lejosh qė i Shenjti yt tė shohė kalbjen.Veprat 2

  16
  Dhe kur e pashė, rashė para kėmbėve tė tij si i vdekur. Dhe ai vuri dorėn e tij tė djathtė mbi mua, duke
  mė thėnė: ''Mos u tremb! Unė jam i pari dhe i fundit, 17 dhe i gjalli; isha i vdekur,
  por ja, jam i gjallė nė shekuj tė shekujve, amen; dhe unė i kam ēelėsat e vdekjes e
  tė Hadesit. Zbulesa 1

  7
  Dhe unė pashė, dhe ja njė kalė i zbehtė; dhe ai qė e kalėronte emrin e kishte Vdekja, dhe Hadesi vinte pas tij.Zbulesa 6

  13
  Dhe deti i dorėzoi tė vdekurit qė ishin nė tė, dhe vdekja dhe Hadesi dorėzuan tė vdekurit qė ishin nė ta; dhe ata u gjykuan secili sipas veprave tė veta. 14 Pastaj vdekja dhe Hadesi u flakėn nė liqenin e zjarrit Zbulesa 20

  Sipas bibles Jezusi perdor fjalet Gahene ndryshe sic perdoret tek veprat e apostujve

  kush do t'i thotė: "Budalla", do t'i nėnshtrohet zjarrit tė Gehenės.

  29
  Nė qoftė se syri yt i djathtė tė ēon nė mėkat, hiqe dhe flake larg
  teje, sepse ėshtė mė mirė pėr ty qė tė humbėsh njė nga gjymtyrėt e tua se sa tė hidhet
  Gehenėn gjithė trupi yt;Mateu 5
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 25-09-2015 mė 16:01
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Ndersa Bibla thote per madheshtine e Zotit se ai nuk banon ne toke dhe qiejt jane shume te vegjel ta nxene Ate, Zotin Madheshtor.

  27 Por a eshte e vertete, se Zoti banon mbi tokė !? Qielli vetė, dhe qiejt e qiejve Ate Zotin nuk mund tė ta nxėnė(perfshijne dhe rrethojne)! Aq mė pak ky tempull qė unė ndėrtova! Letra e Mbreterve 8/27
  48
  Por Shumė i Larti nuk banon nė tempuj tė ndėrtuar nga dora e njeriut, sikurse thotė profeti:
  49
  ''Qielli ėshtė froni im dhe toka stoli i kėmbėve tė mia; ēfarė shtėpie do tė mė ndėrtonit ju, thotė Zoti, ose cili do tė qe vendi i pushimit tim? Veprat 7
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  NJE fragment biblik qe e hudh poshte tezen se Zoti behet njeri.Ky fragment tregon se ky lloj besimi ishte besim pagan.

  11
  Turma, kur pa ē'kishte bėrė Pali, e ngriti zėrin duke thėnė nė gjuhėn likaonike: ''Perėnditė zbritėn ndėr ne, nė trajtė njeriu''.
  12
  Dhe e quanin Barnabėn Jupiter, Palin Mėrkur, sepse ai fliste mė shumė.
  13
  Atėherė prifti i Jupiterit, qė e kishte tempullin nė hyrje tė qytetit tė tyre, solli dema me kurora pranė portave dhe donte tė ofronte njė flijim bashkė me turmėn.
  14
  Por apostujt Barnaba dhe Pal, kur dėgjuan kėtė, i grisėn rrobat e tyre dhe u turrėn nė mes tė turmės, duke thirrur e duke thėnė:
  15
  ''O burra, pse bėni kėto gjėra? Edhe ne jemi njerėz me tė njėjtėn natyrė si ju, dhe po ju shpallim lajmin e mirė, qė ju nga kėto gjėra tė kota tė ktheheni te Perėndia e gjallė qė ka bėrė qiellin, dheun, detin dhe tė gjitha gjėrat qė janė nė ta.
  gjitha gjėrat qė janė nė ta.Veprat 14
  Edhe besimi se Zoti ka femije ishte besim pagan i babilonasve te lashte.Asnje profet nuk ka predikuar se Zoti ka femije apo bij pervec paganeve.

  24 Atėherė mbreti Nebukadnetsar, i habitur, u ngrit me nxitim dhe filloi t`u thotė kėshilltarėve tė tij: "Nuk i kemi hedhur tre burrat tė lidhur nė mes tė zjarrit?". Ata u pėrgjigjėn dhe i thanė mbretit: "Sigurisht, o mbret".

  25 Ai foli pėrsėri: "Ja, unė po shoh katėr burra tė palidhur, qė ecin nė mes tė zjarrit, pa pėsuar asnjė dėm; dhe pamja e tė katėrtit i pėrngjan asaj tė njė biri tė Perėndisė". Danieli 3
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 12. #12
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  E pra, na thoni se cili ishte babai i Jezu Krishtit??!
  Jarigas

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,568
  Faleminderit
  43
  59 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  E pra, na thoni se cili ishte babai i Jezu Krishtit??!
  All`Ahu i lartmadheruar
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Wa ma khalaqtu l-ginna wa-l-insa illa liya 'buduni. 51/56.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  E pra, na thoni se cili ishte babai i Jezu Krishtit??!
  Pikerisht prandaj quhet lindje Mrekulli sepse lindi pa baba .Po eva a kishte nene? Zoti krijon pa babe dhe nene, Adami krijon pa nene krijon dhe pa baba si rasti Jezusit sepse eshte i plotfuqishem .

  Zoti as ka femije dhe as ka prinder eshte i perjetshem ne qenien e Tij e nuk ka nevoje te trashegohet me qenia te tjera.Kur perzgjedh perzgjedh profete tek njerzit dhe engjej .Askend nuk ka quajtur birin e tij apo femine e tij keto jane thenie jobesimtaresh qe dhe engjejt i quajne femijet e Zotit.

  Zoti eshte Unik dhe pa pasur nevoje te kete Femije.Ky eshte Zoti monoteizmin te sakte .Te gjtihe te tjerat jane perralla paganesh.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 16. #16
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Pikerisht prandaj quhet lindje Mrekulli sepse lindi pa baba .Po eva a kishte nene? Zoti krijon pa babe dhe nene, Adami krijon pa nene krijon dhe pa baba si rasti Jezusit sepse eshte i plotfuqishem .
  Jo i dashur!!
  Perpara Adamit dhe Eves, nuk kishte njerez dhe si njerez te pare, nuk kishte rruge tjeter se si te vinin ne jete!!
  Ndersa Jezusi erdhi ne jete ne nje kohe kur njerezimi kishte tashme populluar tere rruzullin!!
  Pse Allahu e beri kete "lindje-mrekulli" siē thua zotrote?! Cila ishte arsyeja qe te bente diēka qe s'ka te dyte ne histori, edhe pse historia eshte e mbushur me profete?!
  Pse vetem Jezusi ishte i pamekate dhe quhet "Fjala e Allahut" ne Kuran??!
  Pse vetem Jezusi nuk ka vdekur dhe s'ka per te vdekur kurre(sipas Kuranit)??!
  Pse Jezusi ka per te ardhur ne diten e gjykimit per te gjykuar(sipas Kuranit), kur gjykimi i takon vetem Allahut?!
  Pse vetem Jezusi eshte i ngritur prane Allahut dhe qendron ne te djathten e tij(sipas Kuranit)?!


  Zoti as ka femije dhe as ka prinder eshte i perjetshem ne qenien e Tij e nuk ka nevoje te trashegohet me qenia te tjera.
  As pema s'ka "femije" e prapeseprape trashegohet!!
  Nese Zoti do te deshironte "femije", a do te ishte ne gjendje te kishte??!

  Kur perzgjedh perzgjedh profete tek njerzit dhe engjej .Askend nuk ka quajtur birin e tij apo femine e tij keto jane thenie jobesimtaresh qe dhe engjejt i quajne femijet e Zotit.
  Edhe ketu ka nje hendek te madh mes asaj qe besojne te krishteret dhe asaj qe ju muslimanet bertisni se ata besojne: Allahu paralajmeroi Marijen qe perpara lindjes se do te zbriste Fjala e Tij dhe do te lindte si biri i saj(sipas Kuranit)!! Me asnje profte tjeter s'ka ndodhur diēka e tille!!
  Te krishteret besojne se Krishti ishte Fjala e Perendise bere njeri, Biri i Perendise i gjeneruar (Fjala) dhe jo i pjelle, ndersa ne jemi bijt e Perendise pasi jemi krijesat e Tij te dashura dhe qe i do si Ate i pashoq!!
  Zoti eshte Unik dhe pa pasur nevoje te kete Femije.
  Gabim logjik!!
  Pati valle Zoti "nevoje" te kete boten???!
  Pati nevoje te krijoje??
  Nese perdor logjiken e "nevojes", atehere ke deshtuar si besimtar....pastaj, ti perdor fjalen "Unik", ose "Tehuid" ne arabisht, qe do te thote "unitet", pra "te qenit Nje se bashku", dhe jo fjalen "Vetmitar", ose "Uahaid" ne arabisht!!
  Ti si musliman e ke per detyre te besosh se Fjala(Kalimat) e Alllahut eshte e perjetshme,e ne te njejten kohe Fjala e Allahut nuk eshte Allahu!!!
  E pra, ju muslimanet s'jeni ne gjendje te shpjegoni teologjikisht kete "kundershti" , por Kurani ju ndihmon duke ju keshilluar qe te pyesni ata qe paten Librin perpara jush, dmth ne te krishteret!!(Kuran 10:94)
  Ky eshte Zoti monoteizmin te sakte .Te gjtihe te tjerat jane perralla paganesh.
  Ne fakt, jeni ju muslimanet qe keni marre si zot , perendine pagane te henes(apo ti ke ndonje shpjegim tjeter per henen ne maje te xhamise?) qe quhej Al-Lah e qe kishte nje grua Al-Lat dhe dy vajza Al-Manat e Al-Uza(qe i keni permendur edhe ne Kuran); jeni ju muslimanet qe puthni nje gur po ahtu siē benin paganet e para-Muhamedit; jeni ju muslinmanet qe i perueni nje ndertese prej guri siē benin paganet; jeni ju muslimanet qe i drejtoheni Qabes(e ne kohet e para te Islamit Jeruzalemit) siē benin paganet; jeni ju muslimanet qe vrisni shtyllat me guriēka siē benin paganet; jeni ju muslimanet qe mbani ramazan siē benin paganet e Mekes pike per pike!!!
  Thjesht, Islami nuk eshte fe e Zotit te Jezu Krishtit.....juve zgjidhjen se fe e cilit "zot" eshte!!!
  Jarigas

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Paganet dhe Krishteret shkatarruan "madheshtine e Zotit" tek zemrat e njerzve.

  Fete jane perralla GJermane te cilet gjithnje jane konsideruar si Neger nga qielli. Ata as qe dine dhe as qe kane ditur ndonjehre ndonje fe dhe fjala Zot do te thote Negru i Madh apo Goti, Gjermani. Edhe besimtaret e tyre pasi ti kullotin ne lendina dhe ti dehin me helme njesoj do ti therin sepse kultura e tyre eshte kanibale ne thelb dhe njihen pa dyshim si rrezik per engjejt e qiellit.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •