Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,541
  Postimet n Bllog
  4

  Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  Rama dhe Shkreli ndrtojn nj bunker hoxhist n mes t Tirans

  Emri: bunk-e1441724889754.jpg

Shikime: 661

Madhsia: 64.9 KB

  N strehimin antibrthamor q ndodhet te Ministria e Punve t Brendshme, po del n pah nj kupol, e cila pr nga forma ngjan plotsisht me bunkret q ndrtoheshin gjat periudhs s komunizmit.

  Ironia sht se as n kohn e Enverit nj bunker i till nuk ka ekzistuar.

  Por ja q kshilltari i Rams Artan Shkreli e ka par t udhs q ta ndrtojn tani.

  N nj debat t ndrmarr n rrjet Shkreli orvatet t argumentoj: Eshte hyrja per ne strehimin antiatomik te luftes se ftohte qe po hapet per publikun dhe turistet. Kemi prishur me qindra keto kohe, dhe do vijojme akoma. po perpiqemi per me te miren aty poshte eshte nje strehim antiatomik me 60-70 zyra qe eshte mekat te rrije i varrosur e pa asnje funksion te pakten keshtu mund te sherbeje per te kuptuar monstruozitetin e luftes, regjimit dhe ideologjive.

  Megjithat pr viktimat e komunizmit me siguri kjo gjetje nuk do t lr nj shije aspak t mir.

  MAPO

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  Me idioter njerez nuk kam pare e degjuar. Nuk dine se c'bejne dhe meren me gomarlleqe. Ku jane premtimet? Mjekesia,punesimi, rendi,shkollat? Per faqe te zeze. Nje grup aventurieresh e ka mare ne dore kete vend te mjere.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,541
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  O shoku Rama!

  - Nga nje ane na thua qe "shteti nuk ka leke" dhe na rrit taksat, na shtrengon e shtrydh qe te paguajme edhe faturat e energjise, edhe taksat e ushqimeve, e nga ana tjeter ke para te ndertosh bunkere ne mes te Tiranes?

  - Sa mijera bije nenash humben jeten ne ato 50 vjetet e komunizmit ne Shqiperi neper burgje, neper kampe internimi, neper varre masive e pa emer? Sa familjare te tyre sot nuk dine se ku kane eshtrat e prinderve e gjysherve te tyre te vrare e persekutuar nga ai rregjim? A shpenzoi qeveria jote nje qindarke per te vendosur nje pllake perkujtimore me emrat e tyre ne burgjet famekeqe apo kampet e internimit ku keta njerez u treten? Them pllake perkujtimore, pasi per muzeume e per te ndihmuar familjaret qe te gjejne eshtrat e te afermeve te tyre, aq qe behet fjale.

  - Por ti ke para ne buxhetin e shtetit per te harxhuar per ngritjen e bunkereve ne mes te Tiranes e per te zhvarrosur bunkeret anti-atomike te rregjimit komunist! Ashtu sic ke para edhe te shpenzosh per te hapur shtepite e sigurimit te shtetit ku torturonte njerez po ne Tirane. Si tha ai keshilltari yt i gjitheditur nga Malesia me lart? E bejme kete gje per "turizem"! Po ata ithtaret komuniste te atij rregjimi qe jane ende gjalle, dhe vrane e prene ne emer te atij rregjimi, e jane ende edhe sot e kesaj dite nostalgjike per ate rregjim, pa u penduar e kerkuar ndjese viktimave te tyre, a lejohet qe te vizitojne bunkeret e tua o shoku Rama?

  - Nuk hoqe dore nga betoni ti. Si kur ishe kryetar bashkie, edhe tani qe je kryeminister, i ke vene detyre vetes qe ta betonizosh e bunkerizosh gjithe Tiranen! Ja me kete bunkerin ne mes te Tiranes, ia arrite qellimit. Une propozoj ta pagezojme "Bunkeri i Edi Rames!".

  Albo

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,541
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  Bunkeri te Min. e Brendshme, Ish t prndjekurit protestojn  Bunkeri te Min. e Brendshme, Ish t prndjekurit protestojnVendi - 21/09/2015 18:46
  Ish t prndjekurit politike zhvilluan nj protest prpara Ministris s Brendshme kundr ndrtimit t nj bunkeri t vendosur pran ktij institucioni.
  Mes protestuesve dhe policis ka patur edhe momenti tensioni.
  Me thirrjet “Liri Demokraci” dhe “Posht Komunizmit” protestuesit krkojn largimin e qeveris, pasi nprmjet ndrtimit t ktij bunkeri po sillen simbolet e komunizmit.
  Kjo sht protesta e dyt brenda disa ditsh, ku ish-t prndjekurit kan deklaruar se do t protesojn deri n largimin e bunkerit.

  ORA NEWS

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,541
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  BBC: Bunkeri i ri n Tiran, shqetsues pr qytetart

  Emri: bunkeri.jpg

Shikime: 394

Madhsia: 36.6 KB

  Nj bunker i ri q po ndrtohet n qendr t kryeqytetit t Shqiprise ka shqetsuar banort, t cilt e lidhin at n mnyr t pashmangshme me t shkuarn komuniste t vendit.

  Bunkeri po merr form n qendr t Tirans, ngjitur me Ministrin e Brendshme, por sipas Balkan Insight News, deri m tani qeveria e majt ka qndruar n heshtj, pa sqaruar se prse ky bunker po ndrtohet. Disa njoftime n mediat lokale thon se ai sht nj atraksion turistik ose art. Ndrtimi shfaq ngjashmri te habitshme me 700.000 bunkert rrethor t ndrtuar npr Shqipri gjat 40 viteve t udheheqjes s diktatorit Enver Hoxha, i cili druhej sa nga sulmet sovietike, po aq edhe nga ato perndimore.

  Sipas Balkan Insight News, kjo ngjarje ka shqetsuar shum njerz qe mendojn se ndrtesa reflekton nj far nostalgjie pr periudhn komuniste. Opozita e kryesuar nga Partia Demokratike ka organizuar nj sr protestash pran vendit ku po ndrtohet bunkeri dhe disa protestues kan tentuar t’a prishin ndrtimin. Sic shihet n video, nj grup policsh sht angazhuar pr t marr n mbrojtje objektin.

  Megjithse pr pjesn m t madhe t shqiptarve, bunkert jan nj kujtim i hidhur i s shkuars, disa nga kto objekte jan konvertuar pr prdorime moderne. Ata jan shndrruan n dyqane, restorante e madje edhe n festival muzike. Vitin e kaluar, nj kompleks i madh i nndheshm pran kryeqytetit, u hap pr publikun pr t parn her, pasi qeveria planifikoi t’a prdorte hapsiren si museum apo ekspozit arti.

  BBC

 6. #6
  Dark Angel Maska e smokkie
  Antarsuar
  08-01-2004
  Vendndodhja
  verdalle
  Postime
  1,137

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  Si ishte fjala ajo fjala e urte... popullit i duhet q....ire nena qe te quaje baba.
  She ajo tjetra: cdo popull e meriton qeverine e vete.

 7. Anetart m posht kan falenderuar smokkie pr postimin:

  martini1984 (04-02-2016)

 8. #7

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  Kush eshte arkitekti o krijuesi i idese,duhet ti japin noten 10. Sepse ka gjetur nje ide te re,forma e bunkerit eshte nje ide e re,asnje shqiptarit nuk i vjen nder mend kjo forme.Plus nga ana estetike qe te kujton ato bunkerat neper bregjet e detit apo neper fusha qe ngjanin si topa muti dhe kryhesisht per ate kan sherbyer.
  Sikur arkitekti ti shkruaj WC siper do jet perfekte.
  Fantastike. Ide vertet rilindase.Nje top muti i vendosur ne mes te Tiranes.
  ("Top per top....,nuk kishte ndonje te gatshem ? Apo te investosh ne m.ut eshte maksimumi qe politika e arti arijne ne ate vend)
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 25-09-2015 m 02:39

 9. #8
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Antarsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,730

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  Jam i mendimit qe ky njeri sepse sdua as te ja permend emrin ka nostalgji te theksuar per kohen e monizmit dhe sidomos per bunkeret dhe tunelet. Shtepine qe po nderton ne Surrel e ka bere ne forme bunkeri, tregimin e tij te famshem me fjalorin me te piste qe mund te kete gjuha e bukur shqipe e zhvillon ne brendesi te nje tuneli, ku personazhi kryesor therret hiqi breket Ina. Para pak kohesh hapi edhe ekspoziten bunkeri apo tuneli me fotografi, letra dhe sende te krimineleve me te tmerrshem komunist shqiptar. Ne te shumten e fjalimeve te tij eshte e pamundur qe mos te gjesh fjalen tunel dhe bunker, ndoshta mund te jete edhe koincidence por ndoshta edhe kompleks.

  Me paturpesine me te madhe kryebashkiaku i Tiranes para disa ditesh organizoi piknikun me te shemtuar qe nga vitet e PPSH. Pikniku titullohej " A do te vish edhe ti me ne, ne Peze" ne Pezen e kuqe komuniste nje parade e shemtuar dhe e felliqur me bij, niper dhe mbesa te ish zuzareve dhe zagareve te sigurimit shtetit, disa vajza te veshura si partizane ashtu si njehere e njekohe gjyshet e tyre qe lane shtepia dhe katandi ne kundershtim me kodin dhe nderin e shqiptarit e dolen malit te shkerdhehen me partizanet e Enverit.

  Eshte tendence e kesaj qeverie te mundohet te paraqese ne nje kendveshtrim ndryshe madje duke i dhene edhe nuanca moderne periudhes komuniste, barbarise me te shemtuar qe ka perjetuar populli yne. Prandaj qe bunkeri ne qender te tiranes nuk ka pse te ju habise duke pasur parasysh qe bunkeri me i madh aktualisht eshte kryeministria me pjellen komuniste qe mban brenda saj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Meriamun : 25-09-2015 m 09:07
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 10. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,541
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  T prndjekurit not-proteste ndaj qeveris: "Po ktheni komunizmin"  TIRAN - Ish-te perndjekurit politike i dorezuan presidentit Nishani nje note proteste kunder mazhorances qeverisese ne shenje revolte kjo, ndaj asaj qe ata e quajne "rikthim ne komunizem" dhe qe u nxit nga ndertimi i bunkerit me qllim turistik pran Ministris s Brendshme.

  “I dorzuam Presidentit nj note proteste kundr mazhorancs n emr t 100 mij familjeve q i mbijetuan regjimit, pr rikthimin e simboleve t diktaturs dhe pr prishjen e ekuilibrave t shoqris shqiptare. Rikthimi i ideologjis komuniste ka sjell nj represion t papar ndaj familjeve q i mbijetuan regjimit. Enver Hoxha dhe regjimi i tij dnohen pr tortur. Presidenti shprehu gatishmrin e plot pr prkrahjen n kt lvizje politike q mos t na shkoj situat si shkoi n vitin 1997. Edi Rama dhe Ilir Meta le t festojn n familjet e tyre ditlindjen e Enver Hoxhs, ideologjin e saj por jo n shoqrin shqiptare. Shqipria tani sht bashkuar me Evropn, i dnojm torturat e komunizmit. I krkuam presidentit t ndalet trysnia mbi mediat, t mos jet megafon n shrbim t qeveris por t shoqris. Reforma n drejtsi, t mos jen ata q kan marr pjes n krimet e diktaturs, shqiptart kan specialist shum t zot q i shrben shoqris shqiptare”, u shpreh prfaqsuesi i t ish-t prndjekurve pas takimit me presidentin Nishani.

  Me duart t lidhura me zinxhir ish-t prndjekurit politik t regjimit komunist kan marr rrugn n kmb nga institucioni i tyre n drejtim t Presidencs pr t krkuar shembjen e bunkerit. Ata e konsiderojn ndrtimin e ktij bunkeri si rikthim n komunizm, periudh n t ciln ata kan vuajtur duke u prndjekur politikisht ose duke u dnuar me burgim.

  Emri: 193122.jpg

Shikime: 242

Madhsia: 47.5 KB

  Ata u nisn nga selia e ish-t prndjekurve q ndodhet prball parlamentit, pr t kaluar m tej edhe pran bunkerit ende n ndrtim, aty ku i prisnin forca t shumta policie t paraprgatitur pr nj protest t tyre….por mesa duket ish-t dnuarit politik kishin misionin e qart: Takimin me presidentin Nishani dhe krkesn pr t shkatrruar kt bunker...ndaj kan kaluar mjaft paqsisht para bunkerit dhe kan vijuar rrugn drejt Bulevardit pr n Presidenc t lidhur me zinxhir n duar.

  “Kur pam bunkerin q u ndrtua u shqetsuam pa mas. Ne si t shkatrruar kemi qelizn e fuqishme t moralit q s’mund ta pranojm n asnj mnyr komunizmin. 25 vjet kur u thye komunizmi ndrtohet pa moral komunizmi, ne nuk mund ta pranojm. I bj thirrje do qytetari, e provuam 50 vite dhe nuk u ngopn”, u shpreh pr Shqiptarja.com nj ish-i prndjekur para takimit me kreun e shtetit Bujar Nishani.

  Shqiptarja

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  992

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  Cudi si nuk shkuan shqiptaret e rinj me femije ti benin m..in brenda!

 12. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,541
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  Bunkeri pas zjarrvnies nga protestuesit (FOTO)

  Emri: 646305c1963cdb7c8468bcd08b7b387e_XL.jpg

Shikime: 215

Madhsia: 16.6 KB

  Nj grup protestuesish t opozits i vun zjarrin dhe dmtuan bunkerin q po ndrtohej pran Ministris s Transportit, nj projekt i qeveris q opozita e ka denoncuar si nostalgji pr ish-liderin komunist, Enver Hoxha. Kto jan fotot e gjendjes s bunkerit pas ngjarjeve t sotme.

  Koha Jone

 13. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,541
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  Paralajmrimi, Ndrtimi i bunkerit, ish t prndjekurit: Protesta masive nse qeveria s’trhiqet  Protesta e 8 dhjetorit do t prsritet srish nse qeveria nuk ndal ndrtimet pr bunkerin pran Ministris s Brendshme. Ka qen ky paralajmrimi i Shoqats s Ish t Prndjekurve Politik, drejtuar mazhorancs q sipas tyre po ringren simbolet e regjimit komunist.
  Ish t prndjekurit politik paralajmrojn vijimin e protestave nse qeveria vijon punimet pr ndrtimin e bunkerit pran Ministris s Brendshme.
  N nj deklarat pr mediat kryetari i shoqats s ish-t prndjekurve politike, Besim Ndregjoni sht shprehur se nse Kryeministri i vendit Edi Rama do t vijoj t ringrej simbolet e komunizmit, protesta e 8 dhjetorit do t prsritet.
  Besim Ndregjoni: “ Mendjemadhsin , urrejtjen utopike t Kryeministrit pr shtresn anti-komuniste pr t rikthyer simbolet e komunizmit, ne t mbijetuarit e dikaturs do t’i prgjigjemi si me 8 dhjetor me aktin ton madhor moral: jo rikthimit t simboleve t dikaturs enveriste n vendet publike.”
  Reagimi i shoqats s ish t prndjekurve politik vjen pasi sipas tyre Kshilltari i Kryeministrit Artan Shkreli, sht shprehur se do t vazhdojn ndrtimet pr bunkerin.
  N reagim thuhet gjithashtu se ish t prndjekurit jan t vendosur pr t mos toleruar asnj symbol t komunizmit.

  ORA NEWS

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  PS Pjella e PPSH
  e thjeshte
  ky po ben komunizmin por sipas menyres demokratike
  avash avash,,,,,,,,,
  spaguajte dritat burg = Interrnim ne kohen e ppsh

  JAne mbush burgjet ne shqiperi plot.............
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pr: Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans

  Me bunkere merren akoma debilat....

  Mit dem Stadtplan The Third Reich in der Hand begeben sich britische und amerikanische Gste auf Spurensuche. . Besonders bei Jugendlichen aus dem Ausland sei das Interesse an den Orten der NS-Vergangenheit stark gewachsen, sagt Natascha Kompatzki, Sprecherin der Berliner Tourismus Marketing.

  Me harten e Rajhut te trete,miqte,vizitoret apo te ftuarit amerikane dhe britanike jane ne kerkim te gjurmeve te bunkerit.Vecanerisht tek te rinjte nga jashte shtetit interesat per vendet e te kaluares naziste jane rritur shume,thote Natasha Kompatzki ,zedhenesja e turizmit per MARKETING ne Berlin.


  Por ja qe eshte bere parking ne Berlin,bunkeri i dolfit!

  PS: per rritje cmimesh,pasiguri,krim dhe shume te tjera skipetaret se hapin gojen....vetem llapin!
  Normale.
  Ndryshuar pr her t fundit nga martini1984 : 04-02-2016 m 19:57
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •