Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,143
  Faleminderit
  81
  793 falenderime n 648 postime

  Kukulla, romani m i ri i Kadares pr lexuesit francez

  Emri: kuklla.jpg

Shikime: 824

Madhsia: 35.9 KB

  Vetm disa jav pas botimit dhe suksesit n Shqipri t librit Mngjeset n Kafe Rostand, ku prfshihet romani Kukulla, Shtpia botuese Fayard e Parisit e prktheu dhe e botoi veprn n frngjisht, pr publikun francez dhe ndrkombtar.

  Vetm disa jav pas botimit n Shqipri t librit Mngjeset n Kafe Rostand, ku prfshihet romanit Kukulla, nga dje, Shtpia botuese Fayard e Parisit e prktheu dhe e botoi veprn n frngjisht, pr publikun francez dhe ndrkombtar. Nj lajm i till konfirmon faktin se letrsia shqipe bn pjes tashm me dinjitet n klubin europian t letrave, thuhet n njoftimin pr mediat nga botimet Onufri. Kritiku m i njohur i Francs, Bernard Pivot, e ka prshndetur veprn m 17 maj 2015, n Le Journal du Dimanche t Parisit: Nna ime? M e mbla e nnave, m e dashura, m e menura, m e qeshura e m kurajozja. Ky sht rrfimi i zakonshm i shkrimtarve kur kujtojn fminin dhe rinin e tyre. Por ka prjashtime, veanrisht nga Ismail Kadare, shkrimtari i madh shqiptar. Nna e tij? Nj kukull. E brisht, e leht si nj kukull letre.

  Teksti, nj rikthim n sfondin, por dhe personazhet e t famshmit Kronik n gur, zbrthen nj enigm, at q thuajse gjith jetn e Kadares mbeti nj kod i padeshifrueshm, por tek e fundit dhe i pashmangshm, t mn.

  Nj rrfim pr moskuptimin midis tyre, q jo vetm nuk e pengoi pr asgj, po kishte qen si shkruan Kadare, ndoshta m i duhuri nga gjith moskuptimet. Nj figur e pazbrthyeshme q Kadare e quan Kukulla, nj cilsim q n mos e ka zvendsuar fjaln mama, s paku i sht kthyer n nj emr t dyt.

  Nj marrdhnie e vshtir, gati-gati e munguar e fmijs, e m pas e shkrimtarit me t mn, e prshkruar m s shumti nga dhembshuria. E bashk me t, dhe mendimi se do t ishte pikrisht ai, biri i vet, shkaktari i ankthit m t madh dhe njherazi t kot t s ms, friks s mohimit.

  Nj kukull e brisht, naive, e parritur, e pazonja pr tu prballur me botn, me nj marrdhnie t vshtir me t vjehrrn, q prve vetmis e vret m shum pasiguria. Ky sht portreti q Kadare e vizaton dhembshurisht pr t mn.

  Sa m shum rritet, aq m tepr ia kupton brengn, tmerrin e saj prej kukulle, q nuk do ti

  ndahet derisa ajo mbyll syt, n prillin e vitit 1994. E ksisoj largohet nga kjo bot e leht, tamam si nj kukull prej letre.

  MAPO

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Kukulla, romani m i ri i Kadares pr lexuesit francez

  ...dhe ti Dre me prirjet gjer ne Qiell

 3. #3
  ღ♥ aNtipatrea ♥ღ Maska e Albela
  Antarsuar
  16-05-2006
  Vendndodhja
  mEs iLuzionesh te hUmbura
  Postime
  2,754
  Faleminderit
  8
  26 falenderime n 16 postime

  Pr: Kukulla, romani m i ri i Kadares pr lexuesit francez

  e kam lexuar dhe sme terhoqi fare
  duke menduar qe esht shkruar nga Kadare prisja shummmm me teper
  per mua esht liber koti
  La Femme est le Chef-d'0euvre de Dieu
  sur tout quand elle a
  le Diable au corps...
  ✿⊱╮✿⊱╮ ✿⊱╮

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •