Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 49
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Akuzat pr ryshfet, Basha akuzon Metn: T jap dorheqjen. Reagon LSI: Jan shpifje

  Emri: Basha-serioz.jpg

Shikime: 1740

Madhsia: 14.6 KB

  Kreu i Partis Demokratike Lulzim Basha, ka krkuar dorheqjen e kryetarit t Parlamentit Ilir Meta, pas akuzave t fundit ndaj tij pr ryshfet.

  N nj deklarat pr shtyp nga selia e PD-s, Basha tha se Meta duhet t lr postin dhe t hetohet si qytetar i thjesht, sepse hetimi mund t zbuloj skemn m t madhe t korrupsionit n Shqipri.

  Sipas Bashs, duke iu referuar nj investigimi t br nga mediet, msohet se avokatt q prfaqsojn OSHEE-n n nj gjyq arbitrazhi n Vjen, pretendojn se kan prova q Ilir Meta nga marr ryshfet nga biznesmen Kastriot Ismailaj, i akuzuar pr mashtrim dhe pastrim parash.

  Firma u krijua pr t mbledhur borxhet e CEZ-it, ndaj duhet t nis hetimi ndaj Ilir Mets, theksoi Basha. Avokatt e qeveris kan zbuluar se miku i Mets ka prfituar miliona euro. Firma ka prfituar miliona euro dhe i ndante me Ilir Metn. Ky sht nj mashtrim dhe nj korrupsion i pastr.

  N kt mnyr Basha i bri thirrje aleatit m t ngusht t qeveris t jap dorheqjen dhe t shkoj prpara drejtsis si nj qytetar i thjesht: Meta ia ka dal ti shptoj drejtsis m par, duke u shptuar hetimeve pr akuza shum t rnda. Ndaj PD dhe un, krkojm dorheqjen e tij nga posti, largimi i tij nga detyra sht nj parakusht q shtja t zbardhet e plot. T shkoj para drejtsis si nj qytetar i thjesht. Nse meta dhe ortaku i tij Rama do t tentojn srish manipulimin, do prballen srish me forcn e qytetarve t bashkuar, prfundoi Basha.

  Reagon Petrit Vasili: Shpifje, si sondazhi i SOROS-it

  Menjher pas daljes s Bashs, ka reaguar Lvizja Socialiste pr Integrim, e cila prmes nnkryetarit t saj, Petrit Vasili, ka hedhur posht akuzat e PD-s.

  Sipas Vasilit, Meta e ka tejkaluar planin e dorheqjeve me koh. sht e e drejt e Bashs dhe e kujtdo tjetr t krkoj dorheqje. do krkes e opozits do trajtohet n Kuvend. Por ju them q vrtetsia e shpifjeve t opozits sht si ai i sondazhit t SOROS, u shpreh nnkryetari i LSI.

  Shqip

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Nj kompani dyshohet se drgonte jasht vendit parat e politikanve

  Emri: kastriot-ismailaj_1.gif

Shikime: 1277

Madhsia: 132.0 KB

  PROKURORIA

  1

  Hetimet

  Dyshohet se shum politikan ose biznesmen kan prdorur pr kopertur shoqrin e Ismailajt pr t transferuar jasht vendit parat. Ismailaj merrte prqindje pr do transfert

  2

  Vshtirsia

  Prokuroria e ka t vshtir q t faktoj dyshimet se parat e politikanve apo biznesmenve jan drguar jasht vendit, duke qen se nuk ka asnj t dhn pr milionat e par t eurove

  3

  Letrporosit

  Msohet se hetimet e nisura nga Prokuroria e Tirans do t shtrihen edhe jasht vendit, ku jan krkuar ose do t krkohen t dhna nprmjet letrporosive n SHBA dhe n Zvicr

  Prokuroria: Kastriot Ismailaj, administrator i ‘Adriatic…’, hetohet pr pastrim parash. Krkohet origjina e miliona eurove t para, letrporosi n Zvicr dhe SHBA


  Sokol obo

  Prokuroria sht n gjurmt e parave t disa politikanve dhe biznesmenve q kan drguar jasht vendit miliona euro. Hetimet pr kompanin “Adriatic…” me administrator Kastriot Ismailajn, kan ngritur dyshime t forta se dhjetra miliona euro kan prfunduar n disa vende, t ashtuquajtura “parajsa fiskale”, n Europ ose n SHBA. Gjat viteve t fundit, akuza ka konstatuar se kjo kompani ka xhiruar shum para, megjithse aktivitetin n Shqipri e ka “0”. Pr kt arsye, prokuroria ka hapur hetime pr pastrim parash pr Ismailajn, ndrsa disa dit m par krkoi q 3.2 milion euro dhe 450 mij euro t konfiskohen. Megjithse jan faktuar kto xhirime, srish prokuroria e ka t vshtir q t faktoj dyshimet se parat e politikanve apo biznesmenve jan drguar jasht vendit, duke qen se nuk ka asnj t dhn pr milionat e par t eurove. Msohet se hetimet e nisura nga Prokuroria e Tirans do t shtrihen edhe jasht vendit, ku jan krkuar ose do t krkohen t dhna nprmjet letrporosive n SHBA dhe n Zvicr.

  Emri: bilanc.jpg

Shikime: 1199

Madhsia: 28.1 KB

  Emri: bilanc1.jpg

Shikime: 1317

Madhsia: 65.5 KB

  Pastrimi i parave

  Hetimet pr kompanin q administrohet nga Kastriot Ismailaj kan filluar vite m par, por disa her jan pushuar, ndrsa Drejtoria kundr Krimit Ekonomik n Policin e Shtetit ka referuar disa her informacione n prokurori. “N informacionin e referimit parashtrohet fakti se shtetasi Kastriot Ismailaj ka investuar shuma t mdha parash n pasuri t paluajtshme, pr t cilat ka dyshime se vijn nga aktivitete t paligjshme kriminale. Ismailaj dhe shoqria ‘Adriatic Development Corporation LTD’, n periudhn 2006 – mars 2008 n nj bank kishte prfituar transferta n mbrritje n shumn totale 4.598.501 USD dhe 800.000 euro. Pjesa m e madhe e ktyre fondeve ishte drguar nga nj shoqri n SHBA. Transfertat ishin drguar edhe nga Zvicra”, thuhet n nj vendim gjykate, ndrsa vijon se “nj pjes t fondeve t prfituara n emr t shoqris ‘Adriatic…’, n nj total prej 2.994.376 USD, Kastriot Ismailaj i kishte transferuar t strukturuara n shuma t ndryshme, ku si prfitues ishin kompani dhe persona t ndryshm n shtete t ndryshme t njohura si parajsa fiskale”.

  Akuza thot se nga informacionet rezulton se prshkrimet n kto transferta ishin t ndryshme si pagesa pr studime fizibiliteti n projekte minierash, pr shrbime ligjore, pr shpenzime zyre, pr konsulent, pr shpenzime udhtimi, pagesa pr numra telefonash etj. Megjithat, informacionet ishin se t ardhurat e ksaj kompanie kan qen zero. “N informacionin e referimit, gjithashtu theksohet se nga llogarit e siprcituara jan kryer transferta dalse n favor t disa shoqrive dhe individve me adresa n vende t njohura si parajsa fiskale. Pra llogarit n emr t nj shoqrie tregtare e cila nuk ka prdorime fondesh brenda Shqipris megjithse sht subjekt i regjistruar n baz t legjislacionit shqiptar, jan prdorur si koperture pr t xhiruar parat e prfituara nga jasht pr t’u ritransferuar n vende, banka dhe destinacione t ndryshme po jasht Shqipris”, thot akuza.

  Biznesment dhe politikant

  Pas zbulimeve t xhirimit t miliona eurove ndr vite t ksaj shoqrie, me administrator Ismailajn, akuza ka rn n gjurmt se kto para kan qen t disa politikanve dhe t disa biznesmenve q kan transferuar jasht vendit para. Akuza ende nuk ka emra t “pronarve” t ktyre parave, por dyshon se shum politikan ose biznesmen, kan prdorur pr kopertur shoqrin e Ismailajt pr t transferuar jasht vendit parat. Dyshohet se Ismailaj merrte prqindje pr do transfert, ndrsa i justifikonte pr kryerjen e disa punimeve. Por, duke qen se aktivitetet n Shqipri kan qen “0”, akuza dyshon se kjo kompani vetm sa ka xhiruar miliona euro, pr t’i transferuar nga Shqipria drejt vendeve q njihen si “parajsa fiskale”.

  Shoqria ‘Adriatic…’

  Sipas ekstraktit t QKR-s, kompania n fjal sht regjistruar n datn 28 dhjetor 2006. sht regjistruar n Tiran dhe ka si objekt “veprimtari, kshillim dhe financim pr promovimin e zbulimit, zhvillimit, prpunimit dhe prodhimeve minerale, si dhe infrastrukturn e projekteve energjetike”. N lidhje me pasqyrat financiare n vitin 2013, kompania ka pasur 523 milion lek t ardhura, ndrsa t gjitha t dhnat e tjera kan qen “0”.

  DOKUMENTET

  Vendimi i gjykats

  Gjyqtari Altin Shkurti n muajin shtator t vitit 2014 vendosi sekuestrimin e rreth 3.2 milion eurove

  “Parajsa fiskale”

  Jan prdorur si kopertur pr t xhiruar parat e prfituara nga jasht pr t’u ritransferuar n vende, banka dhe destinacione t ndryshme po jasht Shqipris
  Ekstrakti i QKR

  Kompania n fjal sht regjistruar n datn 28 dhjetor 2006. sht regjistruar n Tiran dhe ka si objekt “veprimtari, kshillim dhe financim pr promovimin e zbulimit, zhvillimit, prpunimit dhe prodhimeve minerale, si dhe infrastrukturn e projekteve energjetike”

  Pasqyra financiare 2013

  N lidhje me pasqyrat financiare n vitin 2013, kompania ka pasur 523 milion lek t ardhura, ndrsa t gjitha t dhnat e tjera kan qen “0”.

  Shqip
  3 Maj 2015

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Fotoja tjeter e artikullit me lart:

  Emri: bilanc2.gif

Shikime: 1209

Madhsia: 74.1 KB

  Shqip

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Mashtroi me mbledhjen e borxhit t CEZ n vitin 2011, arrestohet biznesmeni

  Arbitrazhi

  Ismailaj krkon 170 milion euro – Kompanit q ishin kontraktuar nga ish-shoqria CEZ Albania, pr mbledhjen e borxhit n vitin 2012, kan paditur n Arbitrazhin Ndrkombtar shtetin shqiptar, ku krkojn 170 milion euro. Shoqrit n fjal kan punuar n periudhn korrik-dhjetor 2012, mblodhn miliona euro.

  Dyshimet

  Transferoi parat e politikanve – Prokuroria ka dyshime se disa firma t shtetasit Kastriot Ismailaj kan drguar jasht vendit miliona euro, t disa politikanve dhe biznesmenve. Ai i ka drguar n disa vende, bankat e t cilave njihen edhe si “parajsa fiskale”, ndrsa akuza po kryen disa verifikime

  Prokuroria: Kastriot Ismailaj prfitoi mbi 5 milion euro pa kryer asnj pun. Parat i transferoi n “parajsa fiskale”

  Sokol obo

  Nj nga biznesment m t favorizuar n pun publike gjat qeveris “Berisha” sht arrestuar me akuzn e mashtrimit. Kastriot Ismailaj akuzohet se ka krijuar disa shoqri fantazm, t regjistruara n vende t huaja, t njohura si “parajsa fiskale”, t cilat fituan “tenderin” pr t mbledhur borxhet e kompanis CEZ Albania n vitet 2011 dhe 2012. Burime zyrtare nga akuza qendrore pohojn se kompanit e Ismailajt nuk kan kryer asnj pun n terren, por kan vjedhur haptazi CEZ-in dhe shtetin shqiptar. Krahas dyshimeve pr pastrim parash apo edhe pr transferimin e miliona eurove jasht vendit, akuza thot se hetimet zbuluan mashtrimin me pasoja t rnda, t cilat shkojn deri n 5 milion euro.  Krkesa pr arrest

  Burimet zyrtare pohojn se me krkes t Prokuroris s Tirans, gjykata vendosi masn e siguris arrest me burg pr Ismailajn, administrator i disa kompanive, nj prej t cilave ka pasur si aktivitet kryesor mbledhjen e borxheve t kompanis s shprndarjes s energjis elektrike CEZ. Biznesmeni dyshohet pr mashtrim me pasoja t rnda dhe pastrim t parave n vler mbi 5 milion euro. “Nga hetimet e zhvilluara n kuadr t hetimit t ktij procedimi penal, ka rezultuar se Ismailaj sht ortak apo administrator i disa shoqrive tregtare t regjistruara n Shqipri, t cilat prgjithsisht nuk kan aktivitet tregtar, por n llogarit e ktyre shoqrive jan kryer transaksione financiare, t cilat shkojn n disa milion euro”, thot akuza. Sipas saj, pak dit m par, Prokuroria pr Krime t Rnda krkoi nga Gjykata e Krimeve t Rnda konfiskimin e disa llogarive bankare n emr t ktij shtetasi, n shumn e rreth 3.4 milion dollarve.  Skema e mashtrimit

  Sipas hetimit t Prokuroris s Tirans, nisur nga materiali referues prej institucioneve ligjzbatuese, rezulton se ky Ismailaj, nprmjet manovrave financiare, ka krijuar nj skem mashtrimi t madhe, me qllim prfitimin e padrejt t pasurive n vlera t konsiderueshme. Msohet se Ismailaj ka krijuar disa kompani fiktive, pa aktivitet, por q n llogarit bankare t tyre kan qarkulluar para n vlera disa milion euro. Kompanit e tij jan: “Adriatic Development Corporation Ltd”, AIC, ASSET, DEBT INTERNATIONAL ADVISORY, VL MARKETING DISTRIBUTION dhe “Kastriot ISMAILAJ”. Sipas akuzs, ai ka krijuar dhe sht prfshire si n ortakri n Gjibraltar me kompanin ofshore “Hassans Client 2ACC”, shoqri e regjistruar pr asistenc ligjore ndrkombtare. Prve ksaj, si drgues parash rezultojn edhe shoqrit “United Recourses Ag” dhe “Dominicus Ag” me qendr n Zvicr. Akuza thot se nj nga shoqrit e krijuara sht edhe “DEBT Internacional Advisory”. Kjo shoqri sht themeluar me datn 5 korrik 2010, me nj kapital prej 50 mij USD, me seli n adresn “Trident Chambers, Virgin Islands”. Drejtore e vetme e ksaj shoqrie sht caktuar shtetasja J. M. Me vendimin e dats 02.08.2010 t drejtorit t vetm sht miratuar krijimi i degs s ksaj shoqrie n Tiran, Shqipri, duke emruar si prfaqsues ligjor Kastriot Ismailajn. Po kshtu, sht autorizuar prfaqsuesi i shoqris pr t realizuar procedurat e regjistrimit t ksaj dege n regjistrin tregtar t Qendrs Kombtare t Regjistrimit. Shoqria “Debt International Advisory – Dega Shqipri”, sht regjistruar n regjistrin tregtar me datn 04.08.2010, me objekt t veprimtaris “Investime financiare, mbledhje detyrimesh, konsulta n fusha t ndryshme, n burimet natyrore, energjetike, infrastrukturn energjetike, transport ndrkombtar n rrug ajrore, rrugore, detare, hekurudhore, shitblerje aksionesh, tregtimi, import-eksport i prgjithshm i mallrave dhe shrbimeve”. Ky subjekt, thot prokuroria, ka pasur si prfaqsues ligjor deri n muajin dhjetor t 2014-s, Kastriot Ismailajn. Me datn 1 tetor 2010, subjektet “Debt International Advisory” dhe Operatori i Sistemit t Shprndarjes sha, kan lidhur nj marrveshje pr shrbimin e mbledhjes s borxhit. Objekti i marrveshjes ka qen, ndr t tjera, detyrimi i t porositurit t mbledh prej debitorve t porositsit, me mbshtetjen dhe shprblimin e porositsit t gjitha borxhet dhe kamatat q kan kaluar afatin prej 90 ditsh, duke prdorur mjete juridike t prshtatshme. Kjo marrveshje sht firmosur nga shtetasi Kastriot Ismailaj dhe shtetasi J. H., me detyr kryetar i bordit drejtues dhe shtetasi J. I., me detyr antar i bordit drejtues t Operatorit t Sistemit t Shprndarjes sha. Marrveshja e par nuk u miratua nga bordi drejtues i shoqris “CEZ Shprndarja” dhe pr kt arsye, m dat 1 shkurt 2011, midis ktyre palve sht nnshkruar nj marrveshje e dyt me t njjtin objekt dhe pr nj afat dyvjear. Kjo marrveshje sht zgjidhur n muajin tetor t vitit 2011.  Vjedhja e parave

  Akuza thot se nga trsia e t dhnave t administruara gjat hetimit t ktij procedimi penal arrihet n konkluzionin se qllimi i vetm i Kastriot Ismailajt, nuk ka qen mbledhja e borxhit t shoqris dhe as kryerja e ndonj pune reale, por vjedhja e parave t shoqris “CEZ Shprndarja”. “Shtetasi nn hetim, Kastriot Ismailaj, duke prdorur t dhna t rreme dhe dokumente fiktive, ka prfituar n mnyr t kundrligjshme shumn 512 004 420 lek, duke i shkaktuar pasoja t rnda pr shoqrin “CEZ Shprndarja” si rrjedhoj edhe pr shtetin shqiptar, i cili ka zotruar 26% t aksioneve t ksaj shoqrie. Parat e prfituara nprmjet mashtrimit (vjedhjes) Ismailaj nuk i ka prdorur me qllim realizimin e kontrats, por i ka riinvestuar (i ka futur n depozit) i ka transferuar jasht vendit, i ka prdorur pr qllime personale. N kt mnyr, ky shtetas ka kryer veprn penale t ‘mashtrimit me pasoja t rnda, t kryer n bashkpunim’, si dhe veprn penale t ‘pastrimit t produkteve t veprs penale’”, thuhet n dosjen e prokuroris.  Provat e prokuroris

  Kontrata
  Paraqitja e t dhnave t rreme nga shtetasi Kastriot Ismailaj prpara nnshkrimit t kontrats s dats 01.10.2010, n lidhje me strukturn dhe eksperiencn e shoqris DIA;

  Dokumentet
  Paraqitja e dokumenteve fiktive pr pun, t cilat nuk jan kryer realisht (raporti i identifikimit t debitorve apo i ashtuquajturi DIR) dhe prfitimi n mnyr t paligjshme i shums 1.5 milion euro, pikrisht pr punn e pakryer;

  Marrveshja
  Paraqitja e t dhnave t tjera fiktive dhe t pavrteta prpara lidhjes s marrveshjes s dats 01.02.2011, t cilat i jan prcjell Kshillit Mbikqyrs t shoqris n Prag, i cili ka miratuar marrveshjen e dyt;

  Kontrata 2
  Paraqitja e t dhnave fiktive pr punn e kryer pas lidhjes s marrveshjes, kontrats s dyt;

  Investimi
  Moskryerja e asnj investimi dhe mosblerja e asnj mjeti apo pajisjeje me qllim kryerjen e shrbimit q ishte marr prsipr t kryhej sipas kontrats s dats 01.02.2011.

  Policia

  “Ismailaj ka pastruar m shum se 10 milion USD n ‘parajsat fiskale’”


  Policia e Shtetit thot se Kastriot Ismailaj ka pastruar m shum se 10 milion USD n vendet q njihen si “parajsa fiskale”. N nj njoftim pr shtyp, policia tha se 52-vjeari sht arrestuar pas vendosjes s mass s siguris arrest me burg nga Gjykata e Tirans, i akuzuar pr mashtrim n shuma t mdha dhe pastrim t produkteve penale. M pas, duke dhn detaje nga shtja, policia thot se Ismailaj, nprmjet mashtrimit financiar, krijimit t shoqrive fiktive dhe ofshore n Shqipri dhe n vende me parajsa bankare e fiskale si, Gjibraltar, ishujt British Virgin, Zvicr, Kongo, Lihtenshtein, Luksemburg etj., ka pastruar m se dhjet milion dollar. “Nga hetimet proaktive t mparshme sht br sekuestrimi i afro 4 milion dollar n llogarit e tij bankare, si dhe tre automjete vetur. Hetimet vazhdojn n bashkpunim me prokurorin”, thot policia.

  Shqip
  13 maj

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Konfiskimi i miliona eurove dhe mbledhja e borxhit t CEZ

  Akuza krkoi disa dit m par q kompanis t’i konfiskohej 3.2 milion USD dhe 450 mij euro

  prokuroriProkuroria e Tirans ka rifilluar hetimet pr kompanin private q ka mbledhur borxhet e CEZ-it, gjat kohs q administrohej nga pala eke. Njsia Task-Forc thot se kjo shtje ishte verifikuar pak koh m par, ndrsa kishte edhe nj vendim pr pushimin e hetimeve, ka solli q shtja t mbetej pezull pr muaj me radh. Zyra e Prokurorit t Prgjithshm vendosi t shfuqizoj vendimin e pushimit t hetimeve dhe t rihetoj kompanin, me administrator Kastriot Ismailajn. Msohet se objekti i hetuesve do t jet mbledhja nga kjo kompani e mbi 6 milion USD n periudhn korrik-dhjetor 2012.

  Ndrkoh, akuza thot se verifikime do t bhen edhe pr tet kompani t tjera, q bashk me firmn e zotit Ismailaj, kan marr mbi 12 milion USD. Akuza ka dyshime se ky aksion sht br fiktiv, pasi kto subjekte nuk kan br ndonj aksion n terren. Sipas nj kontrate me CEZ, kto subjekte merrnin gjysmn e borxhit t prapambetur. Kshtu, nse nj abonent kishte 100 milion lek detyrime dhe e kishte paguar n periudhn korrik-dhjetor 2012, ather gjysma e ksaj shume, pra 50 milion lek, kalonte direkt n arkat e firms n fjal dhe gjysma tjetr n arkat e CEZ-it. Kontrata n fjal sht prishur menjher sapo CEZ-i, q m von mori emrin OSHEE, u rishtetzua.

  Ndrkoh, pak jav m par, akuza i krkon gjykats konfiskimin e llogarive bankare n shumat 3.2 milion USD dhe 450.000 euro n emr t Kastriot Ismailajt. Burime nga akuza qendrore pohojn se Prokuroria e Tirans po e heton Ismailajn pr mashtrim. “N shtator 2014, nga ana e Prokuroris s Tirans sht regjistruar procedimi penal i vitit 2014 pr veprn penale t Pastrimit t Produkteve t Veprs Penale. N kto kushte, rezulton se Kastriot Ismailaj, sht subjekt i hetimit pasuror edhe sipas ligjit ‘Antimafie’. N interes t ktij procedimi, Gjykata e Tirans ka vendosur sekuestrimin e llogaris s shoqris ‘Adriatic Develoment Corporation LTD’, n nj bank t nivelit t dyt, si dhe sekuestrimin e llogarive. Kto llogari dyshohen se jan produkte t veprs penale pr t ciln hetohet edhe shtetasi Kastriot Ismailaj”, thot akuza qendrore.

  Nga aktet e dosjes rezulton se Ismailaj ka rn n dijeni t faktit se llogarit e tij bankare jan t bllokuara me vendim gjykate, vendime ndaj t cilave ka ushtruar edhe ankim n gjykatn m t lart. Nga koha q llogarit bankare jan bllokuar subjekti i interesuar nuk ka sjell akte ose memo pr t krkuar dokumentacion t cilat t tregojn burimin e ligjshm t t ardhurave pr t justifikuar llogarit e sekuestruara. Provohet se kto pasuri jan krijuar pas muajit janar t vitit 2010, q sht koha e hyrjes n fuqi t ligjit ‘Antimafie’”, thot akuza, e cila shton se nga verifikimet pasurore t kryera nga ana e prokuroris rezulton se shtetasi Kastriot Ismailaj nuk justifikon dot zotrimin e ktyre llogarive, si dhe burimin e ligjshm t ktyre llogarive.


  Somario

  Kastriot Ismailaj nuk justifikon dot zotrimin e ktyre llogarive, si dhe burimin e ligjshm t ktyre llogarive

  Shqip
  3 maj 2015

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Akuzohet pr mashtrim, Prokuroria krkon sekuestrimin e pasuris s biznesmenit

  Prokuroria pr Krime t Rnda ka krkuar konfiskimin e pasuris s biznesmenit Kastriot Ismailaj, administrator i shoqris, ‘Adriatic Development Corporation LTD’, e kontraktuar pr t mbledhur detyrimet ndaj CEZ shprndarje.

  Kjo pasuri prfshin nj llogari bankare 18.5 milion lek dhe 940 mij dollar amerikan, si dhe investime n Bono Thesari. Gjithashtu, Prokuroria e Krimeve t Rnda ka krkuar konfiskimin edhe t dy automjeteve “Daimler Chrysler” dhe “Volksvagen Pasat”.

  Ismailaj aktualisht gjendet n masn e siguris arrest me burg me akuzn e ‘mashtrimit me pasoja t rnda t kryer n bashkpunim’ dhe ‘pastrim t produkteve t veprs penale n vler mbi 5 mln euro’.

  “Prokuroria pr Krime t Rnda, rreth nj muaj m par, krkoi konfiskimin edhe t rreth 3.4 milion dollarve, t shprndara n prona dhe llogari bankare n emr t Ismailajt.

  Pra deri n kt faz t hetimit, n baz t dy krkesave drguar gjykats, e para n fund t muajit prill 2015 dhe e dyta m 17 qershor t ktij viti, Prokuroria pr Krime t Rnda, n cilsin e strukturs kompetente pr kryerjen e hetimeve n kuadr t ligjit ‘Antimafia’, krkon n total konfiskimin e rreth 4.3 milion dollarve, 450 mij eurove dhe dy automjeteve”, thuhet n njoftimin zyrtar t prokuroris.

  Kastriot Ismailaj ka qen administrator i disa kompanive, njra prej t cilave ka pasur si aktivitet kryesor mbledhjen e borxheve q t tjert i kishin kompanis s shprndarjes s energjis elektrike, CEZ. Nga hetimet e zhvilluara ka rezultuar se Ismailaj sht ortak apo administrator i disa shoqrive tregtare t regjistruara n Shqipri, t cilat prgjithsisht nuk kan aktivitet tregtar, por n llogarit e tyre jan kryer transaksione financiare q shkojn n disa milion euro

  Shqip
  17 qershor 2015

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  T konfiskohen 1.1 milion USD t Ismailajt

  Prokuroria

  Prokuroria krkon konfiskimin e rreth 1.1 milion dollarve amerikan t gjendura n llogari bankare dhe bono thesari, si edhe dy automjetet “Daimler Chrysler” dhe “Volksvagen Pasat”, t regjistruara n emr t shtetasit Kastriot Ismailaj, si edhe familjarve t tij. Ismailaj sht administrator i shoqris “Adriatic …” dhe po hetohet n masn e siguris “arrest n burg” n vijim t nj hetimi q po zhvillohet nga Prokuroria e Tirans pr veprat penale t “mashtrimit me pasoja t rnda, t kryer n bashkpunim” dhe “pastrimit t produkteve t veprs penale”.

  Ndrkoh, Prokuroria e Krimeve t Rnda, rreth nj muaj m par, ka krkuar konfiskimin edhe t rreth 3.4 milion dollarve. Pra, deri n kt faz t hetimit, n baz t dy krkesave drguar gjykats, e para n fund t muajit prill 2015 dhe e dyta n dat 17 qershor 2015, akuza, n cilsin e strukturs kompetente pr kryerjen e hetimeve n kuadr t ligjit “Antimafia”, krkon n total konfiskimin e rreth 4.3 milion dollarve, 450 mij eurove dhe dy automjeteve.

  Kastriot Ismailaj ka qen administrator i disa kompanive, nj prej t cilave ka pasur si aktivitet kryesor mbledhjen e borxheve t kompanis s shprndarjes s energjis elektrike CEZ. Nga hetimet e zhvilluara n kuadr t hetimit t ktij procedimi penal ka rezultuar se Ismailaj sht ortak apo administrator i disa shoqrive tregtare t regjistruara n Shqipri, t cilat prgjithsisht nuk kan aktivitet tregtar, por n llogarit e ktyre shoqrive jan kryer transaksione financiare, t cilat shkojn n disa milion euro.

  Shqip
  18 qershor 2015

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Mashtroi me borxhin e CEZ dhe pastroi para, arrest me burg Kastriot Ismailajt

  Biznesmeni dyshohet edhe pr transfertat e parave t politikanve. Dshmia n gjyq: Arrestimi pr politik, padita n Arbitrazh Shqiprin

  1 Prokuroria – Ismailaj, duke prdorur t dhna t rreme dhe dokumente fiktive, ka prfituar n mnyr t kundrligjshme shumn 512 004 420 lek, duke i shkaktuar pasoja t rnda pr shoqrin CEZ Shprndarja

  2 Avokatt – Than se arrestimi sht hakmarrje pr shkak se Ismailaj krkon nga Gjykata e Arbitrazhit Ndrkombtar minimalisht 130-170 milion euro, pr prishjen e marrveshjes me CEZ-in

  3 Gjykata – U refuzua edhe krkesa e avokatit mbrojts t Kastriot Ismailaj, q t lirohet nga qelia nn masn e siguris “arrest shtpie”. Gjykata tha se Ismailaj do t qndroj n qeli deri n prfundim t hetimeve

  Sokol obo

  Biznesmeni i arrestuar disa dit m par pr akuzn se mashtroi me mbledhjen e borxhit t CEZ dhe pastroi para sht ln n qeli nga Gjykata e Tirans. Kastriot Ismailaj u prball pr her t par me prokuroren Antoneta Sevdari, e cila lexoi aktakuzn, ku u ndal veanrisht te pastrimi i t paktn 10 milion eurove. Prokurorja tha se ka prova se Ismailaj ka falsifikuar disa dokumente, q i dhan t drejtn t fitoj nj kontrat t majme me CEZ-in e athershm, t administruar nga ekt, por rreth 25% i prkisnin shtetit shqiptar. Nga ana tjetr, mbrojtja krkoi lirimin, duke argumentuar se gjithka bhet si kundrpesh, pr shkak t nj padie t Ismailajt n Arbitrazhin Ndrkombtar, ku krkon miliona euro pr shkak t prishjes s kontratave t mbledhjes s borxhit, t firmosura n vitin 2011.

  Dosja e prokuroris

  Akuza thot se ka prova se Ismailaj ka krijuar disa shoqri fantazm, t regjistruara n vende t huaja, t njohura si “parajsa fiskale”, t cilat fituan “tenderin” pr t mbledhur borxhet e kompanis CEZ Albania n vitet 2011 dhe 2012. Kompanit e tij nuk kan kryer asnj pun n terren, por kan vjedhur haptazi CEZ-in dhe shtetin shqiptar. “Nga hetimet e zhvilluara n kuadr t hetimit t ktij procedimi penal, ka rezultuar se Ismailaj sht ortak apo administrator i disa shoqrive tregtare t regjistruara n Shqipri, t cilat prgjithsisht nuk kan aktivitet tregtar, por n llogarit e ktyre shoqrive jan kryer transaksione financiare, t cilat shkojn n disa milion euro”, tha prokurorja Sevdari dje n gjykat. Sipas saj, nprmjet manovrave financiare, ai ka krijuar nj skem mashtrimi t madhe, me qllim prfitimin e padrejt t pasurive n vlera t konsiderueshme. M datn 1 tetor 2010, subjektet “Debt International Advisory” dhe Operatori i Sistemit t Shprndarjes sh.a., kan lidhur nj marrveshje pr shrbimin e mbledhjes s borxhit. Objekti i marrveshjes ka qen, ndr t tjera, detyrimi i t porositurit t mbledh prej debitorve t porositsit, me mbshtetjen dhe shprblimin e porositsit t gjitha borxhet dhe kamatat q kan kaluar afatin prej 90 ditsh, duke prdorur mjete juridike t prshtatshme. Kjo marrveshje sht zgjidhur n muajin tetor t vitit 2011. Akuza thot se nga trsia e t dhnave t administruara gjat hetimit t ktij procedimi penal arrihet n konkluzionin se qllimi i vetm i Kastriot Ismailajt, nuk ka qen mbledhja e borxhit t shoqris dhe as kryerja e ndonj pune reale, por vjedhja e parave t shoqris “CEZ Shprndarja”. “Shtetasi nn hetim, Kastriot Ismailaj, duke prdorur t dhna t rreme dhe dokumente fiktive, ka prfituar n mnyr t kundrligjshme shumn 512 004 420 lek, duke i shkaktuar pasoja t rnda pr shoqrin ‘CEZ Shprndarja’ si rrjedhoj edhe pr shtetin shqiptar, i cili ka zotruar 26% t aksioneve t ksaj shoqrie. Parat e prfituara nprmjet mashtrimit (vjedhjes) Ismailaj nuk i ka prdorur me qllim realizimin e kontrats, por i ka riinvestuar (i ka futur n depozit) i ka transferuar jasht vendit, i ka prdorur pr qllime personale”,- thot akuza.

  Seanca gjyqsore

  Pas leximit t aktakuzs nga prokurorja, avokatt mbrojts i krkuan gjykats lirimin e Ismailajt, me pretendimin se shtja sht politike. Ata than se arrestimi sht hakmarrje e shtetit shqiptar pr shkak se Kastriot Ismailaj krkon nga Gjykata e Arbitrazhit Ndrkombtar minimalisht 130 milion euro, por q mund t shkojn deri n 170 milion euro. Shkak, sipas avokatve, sht pikrisht prishja e marrveshjes q ai ka pasur me CEZ-in pr mbledhjen e borxhit. Ndrkoh, Gjykata e Tirans refuzoi edhe krkesn e avokatit mbrojts t Kastriot Ismailaj, q t lirohet nga qelia nn masn e siguris “arrest shtpie”. Gjykata tha se Ismailaj, do t qndroj n qeli deri n prfundim t hetimeve, pasi akuzat jan t rnda.

  Krahas marrveshjes me CEZ-in, akuza ka dyshime se disa firma t shtetasit Kastriot Ismailaj kan drguar jasht vendit miliona euro, t disa politikanve dhe biznesmenve. Ai i ka drguar n disa vende, bankat e t cilave njihen edhe si “parajsa fiskale”, ndrsa akuza po kryen disa verifikime.

  shtja

  Gjykata i sekuestron 1.2 milion euro pianistit italian


  Gjykata e Tirans i sekuestroi 1.2 milion euro t kompozitorit dhe pianistit italian Massimo Polumbo. Sipas vendimit, me krkes t prokuroris, tre llogarit bankare t hapura n Shqipri nga pianisti i njohur u sekuestruan, pasi dyshohet se kan burim nj aktivitet t paligjshm. Sekuestrimi i ksaj shume, erdhi pasi prokuroria nisi hetimet pr “pastrim parash” pr italianin Polumbo. Ky i fundit, sipas vendimit t gjykats me nr. 668, ka ardhur n Shqipri dhe ka hapur tre llogari ku i jan transferuar nga 500 mij euro secila. M pas vetm 300 mij euro ka trhequr dhe shuma tjetr ndodhet n llogari bankare, t cilat jan sekuestruar, deri n verifikimin e plot t ksaj pasurie, nse i ka apo jo t deklaruara, apo edhe me burime.

  Shqip
  16 maj 2015

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Shklzeni: Rama po i ngushton lakun Mets

  Shklzen Berisha, ka reaguar pr lajmin se Meta ka marr ryshfet nga nj person i arrestuar pr mashtrim. Ai thot se avokatt e Rams po i bjn “gropn” Mets. Deklarata e tij vjen pas asaj t kreut t opozits Lulzim Basha i cili krkoi dorheqjen e kryetarit t Kuvendit.

  Emri: 11954603_10153196476279472_5918294462551331470_n.jpg

Shikime: 1124

Madhsia: 24.9 KB

  Rama i ngushton lakun Metes

  Avokatet e Rames akuzojne publikisht Meten se ka marre miliona dollare rryshfet nga CEZ.

  Kesaj here akuzat nuk vijne nga opozita, media apo deputete plangprishes, por nga avokatet e paguar nga qeveria shqiptare per t’i perfaqesuar ne procesin e arbitrazhit kunder mikut te Metes, Kastriot Ismailit.

  Nuk eshte e veshtire te kuptohet ne cfare shteti jetojme kur avokatet e qeverise akuzojne ne procese arbitrazhi kryetarin e parlamentit per vjedhje miliona eurosh, ndersa pajtimtari i tyre qeveris vendin me te akuzuarin nga vete ai per vjedhje.

  Sidoqofte mos u hutoni nga keto “cikerrima” dhe largqofte harroni kuponin tatimor kur blini akullore.

  Balkanweb

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Citon “Clifford Chance”, Kryeministria: OSHEE nuk ka prmendur Metn si prfitues t transfertave

  Pas reagimit t kreut t grupit t LSI, ka ardhur reagimi edhe i Kryeministris lidhur me akuzat e selis blu pr kreun e Kuvendit Ilir Meta.
  Prmes nj komunikate pr mediat Drejtoria e Komunikimit prane Qeverise shqiptare, sqaron se “Ne daten 27 Gusht 2015, rrjeti investigativ BIRN ka kerkuar nje koment te Kryeministrit te Republikes lidhur me disa pretendime, te pashoqeruara me fakte, qe gazetarja ngrinte per Kryetarin e Kuvendit”.
  Per te verifikuar pretendimin e BIRN, zyra e Kryeministrit i eshte drejtuar zyres se Avokates se Shtetit, e cila eshte vene ne kontakt me studion ligjore “Clifford Chance”.
  Sipas Kryeministris, perfaqesuesi i studios ligjore, z. Tim Schreiber ka kthyer kete pergjigje:
  “Ndryshe nga ajo qe disa gazetare duket se pretendojne, OSHEE ne deklarimet e ceshtjes ne arbitrazh kunder DIA Ltd nuk ka permendur emrin e zotit Ilir Meta si perfitues i transfertave bankare apo ndonje praktike tjeter korruptive qe lidhet me marreveshjen per mbledhjen e borxheve mes OSHEE dhe DIA Ltd.rom”.
  M hert, kreu i PD-s, Lulzim Basha krkoi dorheqjen e kryeparlamentarit Meta si prfitues i shumave t vjedhura nga kompania e Kastriot Ismailaj, e kontraktuar pr mbledhjen e borxheve t CEZ.
  “Avokatt e qeveris shqiptare kan zbuluar se firma e mikut t kryetarit t Kuvendit ka prfituar miliona euro, dhe nj pjes t parave e ndante me Ilir Metn. Faktet jan publikuar. Dosja sht e plot. shtja sht shum serioze.Si shprehet avokatja e qeveris shqiptare Clifford Chance, hetimi mund t zbuloj skemn m t madhe t korrupsionit dhe mashtrimit n Shqipri.Korrupsioni, marrja e rryshfetit, prvetsimi i miliona eurove sht kthyer n norm sjellje e Ilir Mets dhe Edi Rams, sht br zakoni i tyre. Por kjo sht e papranueshme pr ne, sht e papranueshme pr qytetart shqiptar” tha Basha.

  ORA NEWS

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Kush sht Kastriot Ismailaj i paditur pr pastrim masiv parash

  Nuk sht hera e par q emri i Kastriot Ismailajt prmendet publikisht. Ai ka qen n 2010, nn hetim ndrkombtar pr pastrim parash, pasi kishte marr me koncesion shfrytzimin e nj miniere zinku n Kongo, duke u paraqitur si kompani zvicerane, ndrkoh q ishte e regjistruar n Tiran, n shtpin e tij.Nj shkrim investigativ i gazets s njohur “Neue Zurcher Zeitung” theksonte se minierat n Kongo merren nga firma fantazm, q m pas i shesin.

  Kshtu kishte ndodhur edhe me Kastriot Ismailajn. Fjala ishte pr nj minier zinku n Kipushi t Kongos. N mesin e ofertuesve ndrkombtar q ishin ofruar pr ta marr me koncesion aktivitetin, ishte edhe nj firm, q e paraqiste veten si nj firm e fuqishme. Ajo kishte nj seli n Zvicr, n shtpin e Edin Regg, konsull nderi i Shqipris, zbuloi gazeta. 98% e aksioneve ishin n pronsi t Kastriot Ismailajt. “Neue Zurcher Zeitung” zbuloi se miniera iu shit nga Kastriot Ismailaj nj kompanie t madhe n fushn e mineraleve, me emrin Xstrata. Ktu u mbyll kapitulli i investimeve afrikane t Ismailajt.

  Pr t dal n sken si nj biznesmen, q i ofroi CEZ-it, t mblidhte borxhet e kqia. N 6 muaj, 9 kompani private prfituan nga CEZ-i 12 mln USD nga kontratat pr mbledhjen e borxheve t papaguara. Pjesn m t madhe t fondeve e ka marr “Debt International Management” me administrator Kastriot Ismailaj: 649 milion lek, ose gati 6.5 milion dollar

  Shqiptarja
  14 maj, 2015

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Njeriu i Ilir Mets, pastrim paresh si pronar miniere n Kongo

  Fatura e hotelit t Mets n Prag. Dy net kan kushtuar 2629 euro vetm fjetja

  Kastriot Ismailaj, njeriu i prfolur si sekser i Ilir Mets me kompanin CEZ, sht nn hetim ndrkombtar pr pastrim paresh, pasi ka bler nj minier zinku n Kongo si kompani zvicerane, ndrkoh q firma sht e regjistruar n Tiran, n shtpin e tij. Gazeta Tema sjell detaje nga shtypi perndimor pr kt skandal

  Kryetari i LSI, Ilir Meta, ka bashkpuntor t ngusht t tij nj person q sht n hetim ndrkombtar si person ky pr nj proces t pastrimit t pareve, duke bler prmes kompanis s tij nj nga minierat m t mdha t zinkut n bot, q gjendet n Kongo. Kastriot Ismailaj, pr t cilin Ilir Meta ka krkuar nga kompania CEZ t bhet nnkontratori i saj pr mbledhjen e borxheve t vjetra t KESH, rreth 200 milion euro, sht nj person n hetim ndrkombtar pr pastrim parash.

  Gazeta Tema ka botuar disa jav m par disa detaje pr udhtimin sekret dhe privat t Ilir Mets n Prag n ditt q Shkodra mbytej nn uj. Gazeta Tema botoi detaje nga vizita n hotelin ku ka fjetur dhe takimet e tij private me drejtues t CEZ dhe zyrtar ek. Dritan Prifti plotsoi ngjarjen, duke dshmuar se qllimi i vizits ka qen lidhja e nj kontrate pr mbledhjen e borxhit t pambledhur t KESH nga nj person shum i afrt me t. Dritan Prifti tha se ky person quhet Kastriot Ismaili. Sipas Priftit, nga ky shrbim nnkontratuesi, pra njeriu i Ilir Mets, pritej t fitonte 50 pr qind t shums.

  Kush sht “miliarderi” i Ilir Mets me minier zinku n Kongo?

  Nj shkrim i gazets s njohur zvicerane “Neue Zurcher Zeitung” shkruan pr Kastriot Ismailajn si pjes e nj grupi pastrimi parash. Gazeta shkruan pr nj skandal q lidhet m nj minier n Kongo, Afrik, n qendr t t cilit sht Kastriot Ismailaj.

  Sipas gazets, minierat n Kongo, merren nga firma fantazm, q m pas ua shesin firmave gjigante. Kshtu ka ndodhur edhe me Kastriot Ismailajn.

  Bhet fjal pr nj minier zinku n Kipushi t Kongos. Miniera prodhonte deri n 140 mij ton zink n vit. Banka Botrore e cilson nj nga burimet m t mdha t zinkut e germaniumit n bot. Por Kongo nuk mund ta mbante kt minier ndaj krkon investitor t huaj. N mesin e ofertuesve sht edhe nj firm fantazm zvicerane, q e paraqet veten si nj firm t fuqishme. Firma ka thjesht nj seli n Zvicr, n shtpin e Edwin Regg, konsull nderi i Shqipris n Zvicr. Firma q do merrte miniern ka pasur nj kapital themeltar prej 100 mij frangash zvicerane dhe 98 prqind jan n pronsi t Kastriot Ismailajt.

  N dokumentin e prgatitur pr t bler miniern, thuhet se firma e Ismailajt ka n pun 6 mij persona. Por gazeta thot se Kastriot Ismailaj thjesht ka regjistruar nj firm n Tiran n vitin 2005 me adres shtpin e tij.

  Dokumenti sht prgatitur nga nj avokate amerikane me emrin Rebecca Gaskin-Gain. Ajo shkruan se konsorciumi q do blej miniern ka nj xhiro vjetore prej 3 miliard dollar. N konsorcium sht prfshir edhe nj firm serbe, q quhet East-Point-Group, q duket se ka pak eksperienc n fushn e minierave. Konsorciumi premton madje se do jap 570 mij dollar pr qllime bamirsie nse fiton kt kontrat. N realitet konsorciumi blen vetm nj ambulanc si dhurat pr spitalin e zons, kurse miniera sht n gjendje t mjerueshme. Gazeta thot se mbetet e paqart se si u przien njerzit nga Ballkani n kt afer. Gazeta thot se m pas miniera i shitet nj kompanie t madhe n fushn e mineraleve me emrin Xstrata. Ktu mbyllet dhe kapitulli i Ismailajt, kurse gazeta investigon m tej pr mnyrn se si e bleu Xstrata miniern nga disa persona t dyshimt. Kompania Xstrata nuk ka dhn shpjegime, por ka deklaruar se do ket investime t mdha pr miniern.

  Misteri i njeriut t Mets

  Kastriot Ismailaj, pr t gjith ata q e njohin, sht nj biznesmen misterioz. Ai aktualisht menaxhon nj lokal n qendr t Tirans ku shihet shpesh Ilir Meta dhe familja e tij. sht lokali ku Meta dhe Nano shpesh darkojn me njri- tjetrin, duke i br sms medies. Ismailaj lidh n mnyr misterioze Ilir Metn me nj grup serb n fushn e minierave, edhe pse pa shum biografi n kt drejtim dhe me prdorimin e kompanis s tij si blers dhe pastaj shits i nj prej minierave m t mdha t zinkut n bot. Fakti q emri i tij u rishfaq srish n listn e skandaleve pr zotin Meta, tregon se ai vazhdon t mbetet nj njeri konfident i tij dhe se drejtsia shqiptare duhet t hetoj seriozisht prfaljen e tij n nj nga transaksionet m t dyshimta n botn perndimore pr pastrim paresh.

  Dritan Prifti pr Kastriot Ismailiaj

  “Ilir Meta ka shkuar n eki kur Shkodra prmbytej pr t’i krkuar CEZ t’i jepte Kastriot Ismailajt, nj personi me dosje, nj kontrat pr t mbledhur borxhet e vjetra. Jan 200 mln euro borxhe. Nse ai i mbledh, merr 50 prqind”

  Ilir Meta, mysafir privat i CEZ n Prag ditt e prmbytjes

  Pjes nga shkrimi i gazets Tema pr vizitn e Mets n Prag, botuar m 9 dhjetor 2010

  Zvendskryeministri dhe Ministri i Ekonomis, Ilir Meta, ka qen pr nj vizit private n Prag, i ftuar i drejtuesve t kompanis CEZ, nga data 29 nntor deri m 1 dhjetor. Protokolli i shtetit konfirmon se vizita e Ilir Mets ka qen private. Kjo reflektohet dhe tek mungesa e njoftimeve publike nga Ministria e Ekonomis pr kt vizit.

  Burime nga prfaqsia jon n Prag i than jo-zyrtarisht gazets Tema se zoti Meta ka ardhur i ftuar privatisht n Prag nga kompania CEZ. Ai ka fjetur n nj nga hotelet m t shtrenjt n Prage, n hotel “MANDARIN”. Pr her t par gjat nj vizite jasht shtetit, Ilir Meta ka qndruar larg “syve” t shqiptarve, prfshi ktu dhe drejtues t ambasads n Prag. I vetmi q e ka shoqruar deri tek ministri i Ekonomis eke dhe zv/ministri i Jashtm n takime t shkurtra kortezie ka qen ambasadori Qazim Tepshi, i cili n prpjekje pr t ruajtur diskrecionin e vizits s zvendskryeministrit, i ka dhn vet makins s ambasads me flamur shqiptar duke e dmtuar at. Aksidenti ka ndodhur nga prpjekjet e ambasadorit pr t ndjekur pas makinn e Ilir Mets. Pas ksaj zoti Meta sht shoqruar nga zvendsdrejtori i prgjithshm i kompanis CEZ n selin e CEZ-it, n Prag. Ai ka vizituar nj nga centralet brthamore n eki, dhe ka darkuar vetm pr vetm me zv/drejtorin e CEZ.

  Tema
  14 janar, 2011

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Miku i Mets “thumbon” Ramn: E dim… e dim

  Emri: rama-dhe-meta-1024x800.jpg

Shikime: 1145

Madhsia: 33.6 KB

  Ylli Dylgjeri, nj zyrtar i LSI-s dhe mik i kryeparlamentarit Meta ka postuar nj foto ku duket hija e kryeministrit Rama me dicituren “E dim… e dim..”.

  Tashm duket se nga LSI nuk ka asnj dyshim pr lojn e kryeministrit Rama kundr Ilir Mets.

  Sidoqoft kryeministria e prgnjeshtroi q OSHEE t ket pretenduar se Meta ka marr ryshfet.

  Emri: dylgjeri.jpg

Shikime: 1090

Madhsia: 58.2 KB

  MAPO

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Dokumentat/ Ja far shkruajn avokatt e OSHEE pr "afern Meta"

  Emri: Meta_afera.jpg

Shikime: 1147

Madhsia: 75.5 KB

  N dokumentat e avokatve t OSHEE nuk prmendet emri i ILir Mets. Por avokatt thon se nj ish -kryeministr i akuzuar m par pr korrupsion ka marr rryshfet nga kompani DIA, e cila sht n arbitrazh me CEZ pr 5 milion euro t papaguara.
  N dokument thuhet: Jemi informuar se mes prfituesve t parave t DIA kan qen,
  1. drejtues t politiks shqiptare, prfshir t paktn nj ish –kryeministr (i cili ka qen i akuzuar m par pr korrupsion) ose biznese t lidhura me ta
  2. nj drejtues i ERE apo biznese t lidhura me t dhe t afrm t tij
  3. dy ortakt e DIA (Ismailaj dhe Laci) dhe t afrm apo biznese t lidhur me ta
  4. Hauser Partners (q ishte e shqetsuar pr mashtrimin e DIA n shtator t vitit 2013.

  Lapsi

 15. #15
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Rama paska filluar luften brenda llojit. Koken hengshin. Mesa duket Ilir Metes i qenka prere fature per t'u larguar nga skena politike.

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Basha thik pas shpins Berishs

  Nga Lorenc VANGJELI

  Nuk sht gj e re. Atvrasja sht e vjetr sa vet bota. Esht e vjetr sa vet lufta pr pushtet. Shembujt jan t panumrt. I fundit fare n radh sht akti e atentati q kryetari i ri i PD-s po tenton t bj ndaj kryetarit t vjetr t saj.

  Trsisht hapur. Trsisht pa ndroj. Domethn, Lulzim Basha kundr Sali Berishs. Edhe pse ngjan e pamundur n thelb e n form, provat dhe faktet jan kokfort dhe provojn nj tentativ t shtrir n koh pr t dmtuar Doktorin. Sot pr sot, Sali Berisha, njeriu q mundi me rradh Ramiz Alin, Fatos Nanon, Ilir Metn, Edi Ramn dhe u mund n fund nga Edi Rama e Ilir Meta, krcnohet nga krijesa e tij politike m shum se nga kundshtart. Vshtir t merret me mend zhgnjimi i tij kur sheh aktin me thik n dor e E-Mail-e t fsheht n media, t Bashs, t cilin e ka pasur bir pr shpirt politik. Q e zgjodhi, e formatoi, e klonoi, e prdori, e rriti, e tkurri, i qeshi, e shau, bri sikur i besoi dhe s fundi i la edhe karrigen e tij n parti. N fakt, Lulzim Basha sht n t drejtn e tij. Ai ka t gjitha arsyet ta bj nj gj t till. Ai e di q nn hije rritet vetm bar dhe barin mund ta shkel edhe Jozefina, edhe gjith ata q nuk e deshn kurr dhe q ai nuk i ka besuar kurr edhe tani q bashkjeton me detyrim me ta. E vetmja mnyr mbijetese dhe vijimsie n fronin e PD-s, sht t dal nga hija e rnd e Doktorit, pr shkak t s cils nuk e merr askush seriozisht.

  Dhe e vetmja mnyr pr ta br nj gj t till, sht goditja e Doktorit. N pikn ku ai sht m i ndjeshm. Tek parat. Ato q jan pis. Basha hapi nj histori t vjetr dhe nxjorri nga hija nj nga ato t fshehtat e kasaforts s Doktorit dhe t ca njerzve pran tij. Afern gjigante t CEZ-it dhe milionave t zhdukur – si banditt me kravata – n drejtim trsisht t ditur, nuk e njeh askush m mir se Doktori dhe njerzit e tij. Dhe kt jav, duke treguar me gisht n nj drejtim, Basha n fakt i ka vn gishtin tjetrit. Duke akuzuar Metn, ka nxjerr nga hija t fshehtat e Doktorit.

  Faktet jan t ashpr dhe direkt dhe fal tyre, historia e CEZ-it, spekulimit me t, parave dhe transfertave t tyre n xhepa t mundshm privat, po marrin nj drejtim trsisht tjetr. Si fluturimi i bumerangut. Por i llogaritur mir q nga dora e Bashs t prfundoj n kokn e Doktor Berishs. Sepse gjithka lidhet me t. Duke nisur q n prolog t historis. N prill t vitit 2009, vetm pak muaj para zgjedhjeve t prgjithshme parlamentare, Sali Berisha, ather kryeministr i vendit, do t bnte nj udhtim surpriz n eki. N takim me homologun e tij Topolanek ai dorzon dosjen e aplikimit t Shqipris pr statusin e vendit kandidat n BE. T gjith partnert e tjer evropian ather kishin kshilluar ndryshe: prisni t merrni dhe standartet e zgjedhjeve! Por Doktori nuk mundej. Sepse kjo lvizje “integruese” i duhej si kart elektorale dhe sepse karta fituese elektorale do ta bnte privatizimin e ktij aseti strategjik n energjitik, nj oaz t pashembullt fitimi nga zona t errta dhe t ndrmjetme n qeverisje. Si varianti “ek” me CEZ-in, Berisha u akuzua nga “dhnia” e detit fqinjit me procedura skandaloze e deri tek premtimi pr helikopter francez n Tiran.

  Pes vjet m pas, detaje t pilotuara n media tentuan t bjn fajtor kryetarin e Kuvendit pr histori mitmarrjeje. Akuza bhet politike nga Basha, i vetmi q e dinte q n at moment q Meta me at histori ka vetm nj prkitje me faktin q ka qen pr disa muaj ministr i ekonomis. Basha realizoi kshtu nj lvizje spektakolare politike duke i rn pragut q nuk kaprceu dot, pr t’i rn ders q po i mbyllet para syve; i ra Mets q ta psoj Doktori! Nj fjali e nxjerr nga nj dokument i zyrs s avokatis q mbron interesat e shtetit shqiptar, q fliste pr nj ish-kryeministr t dnuar pr korrupsion, u shit sikur bhej fjal pr Metn. N fakt dyshimi sht vrtet pr nj ish-kryeministr, por kjo sht histori tjetr. Dhe kt emr e di edhe Basha, edhe Berisha, edhe Meta, e natyrisht edhe Rama.

  Por ajo q e bn qesharake akuzn ndaj njrit, Mets, dhe e bn jashtzakonisht serioze at si nj lvizje politike ndaj tjetrit, Berishs, sht hapja e ksaj Kutie t Pandors. Sepse askush nuk sht m pak i interesuar se Berisha q t shihet brenda ksaj kutie. Duke nisur me prkitjet e munguara t datave dhe duke prfunduar me faktin e thjesht: kush e zgjodhi kompanin n gjykim? T gjitha rrugt t ojn tek Doktori dhe Basha e di nj gj t till, por pikrisht se e di, nis kt fushat t “uditshme”. Esht e thjesht t dallohet n prapasken nj dor/duar q dorzojn dokumenta ose konfidencial, ose gjysm t sekretuar pr median. Secila nga to, uditrisht, largon dyshimin nga Meta dhe e afron at me Berishn.

  I fundit n rradh sht e-mail-i i avokatit t pals shqiptare Tim Schreiber, nga kompania Clifford Chance, q i ka drguar Avokaturs s Shtetit. “N kundrshtim me at q disa gazetar jan prpjekur t spekulojn, OSHEE n dosjen e depozituar n arbitrazh kundr DIA ltd (Ishujt Virgin Britanik), nuk e ka prmendur zotin Meta si nj prfitues transfertash t parave apo praktika t tjera korruptive, n lidhje me marrveshjen e mbledhjes s borxhit mes OSHEE dhe DIA”.

  Dhe nuk mbaron ktu. E njjta dor e djatht ka nxjerr n drit dhe dshmin e “papritur”, t panjohur deri m tani, t ish-drejtorit t CEZ-it n Shqipri Josef Hejsek. Ajo dshmi sht dhn n 26 tetor 2014, gjat procesit midis CEZ-it dhe DIA-s s biznesmenit shqiptar tashm t arrestuar Kastriot Ismailaj. Pika m e nxeht, t paktn pr momentin, e dshmis s tij sht mekanizmi q e prezantoi dhe e oi biznesmenin n zyrat e CEZ-it. Dhe m pas edhe n zyrn e ish-kryeministrit Berisha dhe t zyrtarve t ERE-s s kohs, t gjith njerz t zgjedhur nga Doktori. Prezantimin e par t Ismailajt me CEZ-in e ka br ish-ambasadori shqiptar n eki, Qazim Tepshi, ish-deputet i ish-partis s Genc Pollos. I ndjeri Tepshi q ndrroi jet vetm dy jav m par, ishte krkuar t merrej nn hetim pr shkak t deklarimit t pasuris, i akuzuar nga ILDKP-ja. Nj tjetr “koinidenc”: vitin e kaluar Meta ka qen nn akuz nga Basha se kishte zgjedhur njeriun e tij si drejtues t ktij institucioni.

  Ajo q bn prshtypje n gjith kt histori q ka nisur t zbardhet pak nga pak, sht se t gjith personazhet e prfshir n t kan qen ose njerz shum t afrt t Doktorit, ose njerz t zgjedhur prej tij. Dhe kjo gj nuk ka qen aspak sekret. Ka qen nj e vrtet q e dinte shumkush n Tiran dhe natyrisht e dinte edhe vet Lulzim Basha. Ajo q pakkush e di dhe e merr me mend sht arsyeja se pse Basha, pikrisht tani trazon me shkop kt histori q mban er? Q nis dhe nuk bitis me ERE-n, por q nis e bitis grm pr grm me emrin e Doktorit. Supozimet pr kafe ose darka konfidenciale t Bashs me Ramn, mund t jet arsye e mjaft lajthitjeje. Rendja mbas ndrrs shpesh rrezikon t kthehet n makth. Si ndodh n t gjitha rastet kur tention t vrassh babn! Aq m tepr q n PD po bhen gjithmon e m t fort zrat q Dun rikthimin e Babs!

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Akuzat pr korrupsion, PD: Meta t dorhiqet, prfitoi miliona euro  Partia Demokratike ka vijuar me akuzat e saj ndaj kreut t Parlamentit, Ilir Meta, n lidhje me skemn e mashtrimit me miliona euro t publikuar nga disa media vendase. Nprmjet nj dalje publike, deputeti i PD-s Luiano Boi, tha se DIA, firma e Kastriot Ismailajt, iu imponua kompanis eke, nga Ilir Meta.

  Boi tha ndr t tjera se Edi Rama dhe Ilir Meta, me ardhjen e tyre n pushtet, i faln kompanis eke EZ 600 milion euro borxhe dhe ndrpren hetimet dhe ndjekjen penale pr afern korruptive t CEZ-it me Kastriot Ismailaj.

  “Sipas dshmis s publikuar sot Ilir Meta rezulton drejtprdrejt i prfshir n kt skem korrupsioni me miliona euro, si lobues q kompania DIA e mikut t tij Ismailaj, t prfitonte shumat e mdha nga kompania CEZ”, -tha Boi, duke shtuar se kreu i Kuvendit duhet t jap dorheqje dhe t paraqitetet para drejtsis

  Ja deklarata e plot:

  Fakte t reja jan publikuar sot pr korrupsionin dhe skemn e mashtrimit me miliona euro n CEZ. Agjensia BIRN ka br sot publike dshmin e plot t ish-drejtorit t CEZ, Hajsek, i cili u ka deklaruar avokatve t qeveris shqiptare se DIA, firma e Kastriot Ismailajt, iu imponua kompanis eke, nga Ilir Meta.
  Drejtori ek ka dshmuar pr lidhjen e fort t Ismailajt me kryetarin e parlamentit.

  Rryshfeti me miliona euro pr t cilin akuzohet Ilir Meta shihet nga avokatt e qeveris shqiptare si prov kye n procesin e arbitrazhit q po mbahet n Vjen.
  Ata e konsiderojn kt rast si nj nga skemat m t mdha t mashtrimit dhe korrupsionit t vendit ton. Pikrisht pr kto afera skandaloze, qeveria e kryeministrit Berisha i drgoi pr ndjekje penale Kastriot Ismailajn dhe CEZ-in.

  Nga ana tjetr Edi Rama dhe Ilir Meta me ardhjen e tyre n pushtet jo vetm i faln apo ndan me CEZ 600 milion euro borxhe t njohura nga CEZ, por ata me nj akt mafioz e t kundraligjshm nnshkruan pr t ndrprer hetimet dhe ndjekjen penale pr afern e korrupsionit t CEZ me Kastriot Ismailaj.Ndrsa Petrit Ahmeti, i identifikuar nga Hajsek si negociatori pr kontratn e Kastriot Ismailajt ka rilindur dhe sot sht kreu i ERE, me propozim t Ilir Mets.

  Sipas dshmis s publikuar sot Ilir Meta rezulton drejtprdrejt i prfshir n kt skem korrupsioni me miliona euro, si lobues q kompania DIA e mikut t tij Ismailaj, t prfitonte shumat e mdha nga kompania CEZ.

  Dshmia e ish-drejtorit ek Hajsek sht dokument zyrtar i avokatve t qeveris Rama n gjyqin e arbitrazhit, dhe ata kan paraqitur gjithashtu nj raport ku shkruhet se parat q prfitoi me mashtrim Kastriot Ismailaj u prdorn pr rryshfete ku prfitoi ish-kryeministri Ilir Meta.

  Kto jan faktet e dala n publik.Ilir Meta sht nn akuz pr marrje rryshfeti.Ai duhet t jap dorheqjen e t shkoj para drejtsis.
  Partia Demokratike i krkon Prokurorit t Prgjithshm t nis pa vones hetimin, pr at q vet avokatt e qeveris Rama e cilsojn si skema m e madhe e mashtrimit dhe e korrupsionit n Shqipri.

  Shqiptarja

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Zbardhet dshmia e ish-shefit t CEZ: Ismailaj u rekomandua si i besuari i Mets

  Emri: Hejsek-testimony-Rama-Meta-600x353.jpg

Shikime: 1094

Madhsia: 41.2 KB

  N dshmin e dhn pr Clifford Chance, Jozef Hejsek zbulon se kontrata 4.5 milion euroshe me Kastriot Ismailajn u firmos pasi biznesmeni u rekomandua si “aleati i ngusht” i Mets dhe i Berishs nga ish-ambasadori n Prag, Qazim Tepshi.

  Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta akuzohet se rekomandoi Kastriot Ismailajn si “njeriun e tij t besuar” pr mbledhjen e borxheve t vjetra pr llogari t CEZ Shprndarje; kontrat q i kushtoi 4.5 milion euro kompanis dhe sht nn hetim si skem mashtrimi nga prokuroria shqiptare.

  Sipas Jozef Hejsek, ish-shefit ekzekutiv t CEZ Shprndarje, Ismailaj u trajtua si “kandidati” i qeveris shqiptare pr mbledhjen e borxheve t vjetra, pasi u prezantua si aleati i ngusht i ministrit t punve t jashtme, Meta dhe i ish-kryeministrit Berisha nga ambasadori shqiptar i asaj kohe n Prag, Qazim Tepshi.

  Dshmia e Jozef Hejsek, nj kopje e s cils sht siguruar nga BIRN, sht dhn m 26 tetor 2014 n Prag pr llogari t avokatve t studios ligjore t OSHEE-s, Clifford Chance. [Kliko ktu pr t shkarkuar dokumentin]

  Ajo konsiderohet nj prov “kye” e procesit q po zhvillohet n gjykatn e arbitrazhit n Vjen, ku kompania e Kastriot Ismailajt, Debt International Advisory, DIA krkon 130 milion euro dmshprblim pr prishjen e kontrats nga OSHEE.

  Pr t njjtn marrveshje, pronari i DIA-s, Kastriot Ismailaj sht arrestuar pr pastrim parash dhe mashtrim, i dyshuar se ka orkestruar nj skem mashtruese t mbledhjes s borxheve t CEZ n bashkpunim me Hejsek.

  I ln jasht hetimit t prokuroris shqiptare, Hejsek ka pranuar t zbardh prapaskenat e nnshkrimit t kontrats mes DIA dhe CEZ Shprndarje, q duket se kishte pr qllim t influenconte n mnyr t paligjshme politikant shqiptar dhe Entin Rregullator t Energjis Elektrike, ERE.

  Paralelisht me dshmin e Hejsek, Clifford Chance ka paraqitur n gjykatn e arbitrazhit n Vjen nj raport, ku thot se “prfitues t parave q DIA mori nga CEZ Shprndarje ishin politikan t rndsishm shqiptar, prfshir nj ish-kryeministr i proceduar pr korrupsion”.

  BIRN argumentoi n nj investigim t mparshm se kryetari aktual i Kuvendit, Meta sht i vetmi kryeministr i proceduar pr korrupsion n dy dekadat e fundit.

  Meta prjashtoi implikimin e tij n kt shtje, prmes nj deklarate t br t hnn n Kuvend si prgjigje pr Partin Demokratike, e cila krkon dorheqjen e tij.

  Meta u mbrojt me argumentin se zyra ligjore e OSHEE-s, Clifford Chance sht przgjedhur n kohn kur qeveria drejtohej nga kryeministri Berisha dhe se n raportin e saj nuk prmendej emri i tij.

  “Shqipria ka pasur shum ish-kryeministra, t cilt un nuk dshiroj t’i marr npr goj,” tha Meta.

  N dshmin e tij pr Clifford Chance, Hejsek thot se borxhi i trashguar i OSSH-s prej 230 milion eurosh dhe rreth 200 milion t tjera n interesa ishte nj shtyll e rndsishme e vendimit t gjigantit ek, CEZ pr t investuar n Shqipri.

  Ai pohon se shitja e pakets s borxhit tek nj agjent i jashtm u pa si alternativ, pasi pala shqiptare insistoi n mundsin e nj kompanie t jashtme, t kontraktuar nga CEZ.

  Hejsek shpjegon m tej se shtja e borxhit u diskutua me prfaqsuesit e Ministris s Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, METE, ndrsa qeveria shqiptare mori prsipr t rekomandonte dik me njohuri rreth bots s biznesit.

  Pas ktyre bisedimeve, ambasadori i Shqipris n Prag, zoti Qazim Tepshi luajti rolin e kshilltarit t qeveris shqiptare n marrveshjet me drejtuesit e CEZ.

  “Ai e mori kt rol pas bisedimeve me eprorin e tij, ministrin e Punve t Jashtme (Zotin Ilir Meta),” dshmon Hejsek.

  “Ai rekomandoi zotin Kastriot Ismailaj pr mbledhjen e borxhit dhe e prezantoi at si aleatin e ngusht t ministrit t Punve t Jashtme dhe t kryeministrit Berisha,” shton ai.

  N dshmin e tij, Hejsek thot se emri i Ismailajt i sht rekomanduar CEZ Shprndarje n vjeshtn e vitit 2009. Ata jan takuar m pas n Tiran, n pranin e ambasadorit Tepshi, q sipas Hejsek e prezantoi Ismailajn si “nj person me lidhje t forta” dhe “njeri i besuar” i ministrit t Jashtm, Meta.

  “Zotin Ismailaj e prezantoi veten si nj specialist n mbledhjen e borxheve dhe njohs i politiks dhe biznesit shqiptar. Bashk me zotin Ismailaj, un takova gjithashtu edhe zotin Nepravishta, ish-kryetarin e Bordit t Komisionerve n ERE dhe kshilltarin e tij…,” thot Hejsek.

  Raporti i DIA, nj gnjeshtr e madhe

  Pasi mori dritn jeshile nga Hejsek, Kastriot Ismailaj ra dakord t paraqiste nj projekt pr identifikimin e borxhit nga kompania e tij DIA. Hejsek dshmon se ky raport u prezantua n qershor t vitit 2010 nga Ismailaj, n Tiran dhe n Prag.

  Sipas zyrs ligjore t OSHEE, kompania e Ismailajt sht paguar me 1.48 milion euro nga CEZ Shprndarje pr kt raport t pavler pr identifikimin e borxhit t kompanis.

  Jozef Hejsek kujton n dshmin e tij se raporti i prezantuar nga Kastriot Ismailaj ishte nj “gnjeshtr e madhe”.

  Prpara nj audience t prbr nga menaxhert e CEZ Shprndarje, antar t Kshillit Mbikqyrs dhe t Bordit t CEZ, Ismailaj e prezantoi veten si nj biznesmen me lidhje t forta dhe paraqiti n Poer Point projektin e tij pr mbledhjen e borxhit t vjetr.

  “Gnjeu pr do fakt: pr infrastrukturn e mbledhjes s borxhit dhe eksperiencn q ata kishin, pr kapacitetin e tyre dhe faktin se kishin zyra kudo npr Shqipri,” kujton Hejsek.

  Sipas Clifford Chance, pagesa prej 1.48 milion eurosh besohet se u prfitua nga DIA pr t influencuar nj vendim t ERE pr uljen e mimit me t cilin KESH ia shiste energjin elektrike CEZ Shprndarje. Ky vendim u mor nga ERE n dhjetor t vitit 2010, pasi DIA ishte paguar 1.48 milion euro nga CEZ shprndarje, n tre pagesa prej 485,000 euro pr raportin fals t identifikimit t debitorve.

  Vendimi i marr nga ERE n dhjetor t vitit 2010 ulte mimin e shitjes s energjis nga KESH tek CEZ me 27 pr qind; nga 2.03 lek n 1.48 lek.

  “Dmi i shkaktuar n kompanin shtetrore dhe t subvencionuar KESH nga ky vendim arbitrar vlersohet n m shum se 30 milion dollar,” argumenton Clifford Chance.

  Sipas dokumentit t protokolluar nga Clifford Chance n gjykatn e arbitrazhit m 30 qershor 2015; DIA ka prfituar n total 4.5 milion euro nga CEZ Shprndarje gjat nj periudhe gati nj vjeare nga Nntori 2010 deri n Tetor 2011.

  Vjeshtn e 2011, Ismailaj pati mosmarrveshje me bashkpuntort e tij se si do t ndaheshin parat e prfituara n mnyr t paligjshme, ndrsa n tetor 2011, CEZ e prishi marrveshjen me DIA-n.

  Pavarsisht manovrave q kishte kryer, Kastriot Ismailaj dorzoi nj padi n gjykatn e arbitrazhit n Vjen, duke krkuar 130 milion euro nga OSHEE pr prishjen e kontrats.

  Kompania q mbron interesat e shtetit shqiptar n arbitrazh shkruan n raportin e vet se “skema e Ismailajt mund t ekspozoj rastin m t madh t korrupsionit dhe mashtrimit n Shqipri”.

  Lindita ela
  BIRN

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  EKSKLUZIVE: shtja CEZ-DIA, kush sht ish-kryeministri i prfolur

  Avokati i pals shqiptare n gjyqin CEZ-DIA Tim Schreiber, i kompanis Clifford Chance i ka drguar Avokaturs s Shtetit n Tiran, nj email.

  Emaili ka ardhur pas akuzave t bra n media dhe m pas t marra nga PD pr implikimin e ish-kryeministrit Ilir Meta n shtjen CEZ-DIA, q po gjykohet n Arbitrazh.

  “Referuar e-mailit tuaj dat 27 gusht 2015 (njoftimi i shprndar nga zyra e shtypit e kryeministrit), OSHEE n dosjen e depozituar n arbitrazh kundr DIA ltd nuk e ka prmendur zotin Meta si nj prfitues transfertash t parave apo praktika t tjera korruptive, n lidhje me marrveshjen e mbledhjes s borxhit mes OSHEE dhe DIA” – shkruan n emailin e tij Tim Schreiber.

  Emri i Mets u prfol i pari se fshihej pas togfjalshit hermetik “nj ish-kryeministr i proceduar edhe m par pr korrupsion”, togfjalsh q gjendej n dokumentat q Clifford Chance ka paraqitur n gjyq. M pas u tha se bhej fjal pr Berishn. N kuadrin e listimit t kryeministrave t pluralizmit, dje nuk shptoi pa dal n sken edhe emri i ish-kryeministrit Fatos Nano. Por nuk sht asnj prej ktyre. Pr cilin bhet fjal?

  Emri: 168-1024x478.jpg

Shikime: 1064

Madhsia: 23.0 KB
  Vilson dhe Petrit Ahmeti


  Roli i Petrit dhe Vilson Ahmetit

  DITA disponon dokumenta q kan t bjn me gjyqin mes CEZ dhe DIA ku bhet e qart se cili sht “ish-kryeministri” pr t cilin u referua se ka marr rryshfet pr favorizimin e kompanis DIA.

  Kto dokumenta sugjerojn qartsisht se “ish-kryeministri” q referohet si i hetuar e dnuar “m hert” pr korrupsion nuk sht as Nano si u sugjerua ort e fundit.

  Burime nga gjyqi n arbitrazh than pr DITA se bhet fjal pr Vilson Ahmetin, vllai i t cilit Petrit Ahmeti, ka qen person ky n negociatat q i paraprin futjes s DIA-s n loj.

  Ai ka qen kshilltar i ERE-s n momentin e lidhjes s kontrats e m pas u zgjodh kryetar i bordit t Komisionerve t Entit Rregullator t Energjis.

  Roli i ish-kryeministrit Ahmeti mes DIA-s dhe pozicionit ky t vllait qartsohet edhe nga dshmit n gjyqin e arbitrazhit, spekulimet me t cilin kan ndezur srish politikn n Tiran. Pr m tepr, Petrit Ahmeti sht thirrur n prokurori pak muaj m par pr t dshmuar mbi kt afer.  Tepshi dhe Ahmeti n dshmin e ish-drejtorit t CEZ

  Dshmia e ish-drejtorit t CEZ n Shqipri Josef Hejsek dhn n 26 tetor 2014, pr gjyqin midis CEZ dhe DIA pr mbledhjen e borxheve sht e qart dhe e detajuar.

  Hejsek ka dshmuar se ka qen ish ambasadori i Shqipris n Prag, zoti Qazim Tepshi q e ka prezantuar me Kastriot Ismailajn, (personin e akuzuar).

  Ai shton se s bashku kan shkuar n zyrn e kryeministrit t asaj kohe Sali Berisha dhe zyrn e ish Kryetarit t ERE, zotit Bujar Nepravishta, ku ka qen prezent edhe Petirt Ahmeti, (sot kryetar i ERE).

  “Qeveria shqiptare m propozoi q t gjeja dik q t kishte njohuri me botn e biznesit shqiptar” – dshmon Hejsek. Ai shton se pas ktij sugjerimi ishte ambasadori Tepshi, q i ka rekomanduar zotin Kastiot Ismailaj si nj mbledhs borxhesh t jashtme. “Kjo mund t ket ndodhur n vjeshtn e vitit 2009”, – thot Hejsek n deklarimin e tij.

  “Pas ktij procesi, un kam hyr n komunikim pr shtjen. Zoti Tepshi m prezantoi me zotin Ismailaj n Tiran. CEZ shprndarje, e trajtoi zotin Ismailaj si nj “kandidat” t qeveris shqiptare pr t mbledhur borxhet e vjetra t energjis elektrike” – thot ndr t tjera Hejsek.

  M tej, duke prmendur rolin e Ismailajt, eku thot se ky e prezantoi veten si nj specialist t mbledhjes s borxheve dhe njohs t politiks dhe biznesit shqiptar.

  “S bashku me zotin Ismailaj, gjithashtu takova zotin Nepravishta, kryetarin e ERE dhe kshilltarin ligjor n at koh, emri i t cilit ishte Petrit Ahmeti”, thot ai.  Ish-ambasadori Tepshi, shum aktiv

  N dshmin e tij flet pr hapat e mvonshm sesi kan rrjedhur ngjarjet, ku ish ambasadori Tepshi ka qen shum aktiv.

  Qazim Tepshi, ka qen deputet i Parlamentit t Shqipris me ish partin e Genc Pollos, dhe u emrua nga Berisha m pas ambasador. N kohn e privatizimit t CEZ ka qen ambasador n Prag.

  Kreu i Kuvendit, emri i t cilit u lakua fillimisht si personi q referohej me termin “ish-kryeministri” n materialet e gjyqit, rezulton se ka qen n Prag n dhjetorin e atij viti, n kongresin e Partis Socialiste Evropiane.

  Gjat ksaj vizite ai ka zhvilluar nj takim dhe me ministrin e Jashtm ek. N kt aktivitet ka qen i pranishm edhe kryetari aktual i PS Edi Rama.


  far po tenton t arrij realisht Basha?

  Pikpyetja e madhe e ktij rasti sht sjellja e Lulzim Bashs. Ai po e amplifikon politikisht kt histori, q n fakt godet ish-kryeministrin Berisha dhe zyrtart e asaj kohe q rezultojn t gjith funksionar t PD-s. Disa prej tyre jan ende aktiv dhe me potenc n kt parti. Konkretisht, duke u kthyer pak tek shtja n fjal, burime kan thn pr DITA-n se nj rol aktiv lobues pran kryeministrit Berisha n dobi t Ahmetit ka dhn kshilltarja e tij ekonomike znj.Guxholli. Berisha dha viston mesa duket edhe si shenj paqeje pr burgimin e dikurshm t Ahmetit.

  Pr kt arsye prplasjeje, brenda PD-s nuk mungojn dyshimet se afera po prdoret nga Basha pr t goditur tinz Berishn, sipas kshillave edhe t ndrkombtarve.

  Dy jan problemet q ai ka aktualisht: Mungesa e autoritetit pr shkak t prezencs s fort n PD t Berishs dhe nj grup i “t vjetrve” me t cilt dshiron t vijoj nj proces prjashtimesh q ka br tashm viktimat e para.

  Hipoteza prforcohet edhe nga fakti q pas DIA-s n loj u futn kompani t tjera (s paku 6) n prpjekjen pr t prfituar nga kontratat pr mbledhje borxhesh dhe nj prej ministrave t prfshir n kt “treg” ka qen Ridvan Bode.

  DITA

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Dokumenti, Nga DIE e CEZ prfitoi Vilson Ahmeti, LSI: Fakte kundr akuzave t PD  Ish kryeministri i prfshir n afern CEZ- DIA, pr t ciln kreu i opozits Lulzim Basha akuzoi Ilir Metn, sht Vilsion Ahmeti. Ai rezulton i dokumentuar nga hetimet e paraqitura n arbitrazh, si njeriu q ka prfituar nga kjo afer.
  Ish kryeministri Vilson Ahmetaj sht vllai i Petrit Ahmetaj, kshilltar n Entin Rregullator t Energjis n momentin e lidhjes s kontrats dhe person kyc n negociatat q i paraprin futjes n sken t DIA-s. Ai kishte njohje me Kastriot Islamajn, t akuzuar krysor pr prfitimet nga fondet e CEZ. Dokumenti i QKR-s tregon se Petrit Ahmeti dhe Kastriot Islamaj kan themeluar n prill 2010 shoqrin ASSET. Ata rezultojn bashkaksioner n kt kompani q ka si aktivitet t prgjithshem t softare dhe programeve t ndryshme.
  Ish drejtori I CEZ, Hejcek ka deklaruar n dshmin e tij se ka qen Kastriot Islamaj q ka njohur Bujar Nepravishtm me Ahmetin. Lidhja mes tyre ka qen e fort prsa koh funksionin kompania e prbashkt ASSET. Ktu nuk prjashtohet as ish kryeministri Vilson Ahmeti, i cili n dokumentat e arbritrazhit prfshihet si personi me njohje dhe influenc, duke vn n dispozicion edhe nj kompani pr t prfituar fondet e CEZ. N vitin 2014, nj raport kontroll i Drejtoris s Tatimeve t Tirans dshmon pr parat e marra nga DIA pr pun t pakryera prej saj.
  Sipas faqes online Newsbomb.al kompania A.I.C ku sht pronar ish kryeministri Vilson Ahmeti ka prfituar nga DIA rreth 170 milion lek pr punime t pakryera pr llogari t kompanis se energjis CEZ.
  “Pr punt e kryera nga kjo shoqri, inxhinierit t degs nuk iu vendosn dokumentacionin n dispozicion q t vrtetonte kryerjen e ktyre punimeve. Fatura e lshuar nga kompania Neraida sh.p.k ka prshkrimin “mbshtetje dhe asistenc logjistike” pr arktim t detyrimeve nuk ka asnj dokument shoqrues q t vrtetojn kryerjen e ktyre shrbimeve”, shkruhet n raport, cituar nga Newsbomb. Kjo do t thot se lekt pr kompanin e ish kryeministrit Vilson Ahmeti jan dhn, por nuk sht kryer asnj pun.
  Skema e bashkpunimit Kastriot Ismailaj-Petrit Ahmeti- Vilson Ahmeti sht e qart. Petrit Ahmeti q ishte kshilltar n ERE ishte garancia e DIA n raport me CEZ. Dokumentat dhe deponimet n arbitrazh tregojn se Petrit Ahmeti sht njeriu q ka prgatitur dokumentat pr Pragn, n mnyr q kompania DIA t merrte borxhet e pambledhura pr llogari t CEZ.
  Dokumentat e msiprme tregojn pr lidhjen e ish funksionarve t lart n kt afer. Kastriot Islamaj ka kruijuar kompani me Petrit Ahmeti, kshilltar n ERE dhe vlla i ish kryeministrit Vilson Ahmetit, i ka dhn pun kompanis s ktij t fundit pr t prfituar fondet nga afera DIA-CEZ.
  Nj qendrim politik pas publikimit t dokumentave t reja vjen nga LSI. Petrit Vasili tha se kjo sht shtje e brendshme e PD.
  Petrit Vasili: Duke analizuar dy an t problemit, brjen gjithmon e m qesharake t akuzave ndaj Mets dhe nj rndimi t madh progresiv t problematiks brenda PD, duke filluar nga ish-kryeministri Berisha dhe zyrtart e tjer t lart. Kjo lidhet n mnyr t veant me nj sjellje t drejtprdrejt q PD ka pr nj problem t brendshm dhe n funksion t lufts s brendshme t saj.

  Reagon Vilson Ahmeti: Nuk kam pasur pushtet pr marrveshje midis shoqerive private

  N nj reagim pr mediat, Vilson Ahmeti ka shpjeguar se n kohn kur ka ndodhur kjo marrveshje ai nuk ka pasur asnj lloj pushteti dhe si i till. Ahmeti deklaron se asnj person pa pushtet nuk mund t ndikoj n marrveshje midis shoqrive private.

  Emri: reagon-vilsoni.jpg

Shikime: 1143

Madhsia: 46.2 KB

  Emri: vilson-ahmeti.jpg

Shikime: 1094

Madhsia: 20.4 KB

  ORA NEWS

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •