Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 49
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Paskan dhembe keto akuzat o shoku Meta! Te paska zene frika, e po mundohesh t'ia faturosh Vilson Ahmetaj aferen tende?

  Te pakten hoqe dore nga mohimi i faktit qe raporti i avokateve te Rames flet per nje ish-kryeminister te implikuar ne korrupsion.

  Po te doli huq me Vilsonin, ke edhe Ylli Bufin, edhe Fatos Nanon, edhe Pandeli Majkon si ish-kryeministra. Provo t'ua faturosh atyre.

  Mire do qe t'ia faturonim ketij Berishes, por ky ka qene ish-president e jo ish-kryeminister. Edhe ustallaret e paguar te Dites nuk e bejne qe te marri dhene dot nje genjeshter te tille.

  Albo

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Kuvendi n debat pr CEZ, Berisha krkon hetim ndrkombtar  Kuvendi u prfshi sot nga debatet rreth dyshimeve pr nj afer korruptive n afern CEZ- DIA.
  Deputeti dhe ish-kryeministri Sali Berisha krkoi hetim ndrkombtar pr kt shtje, t ciln e konsideroi si vjedhjen m t madhe q i sht br ndonjher shqiptarve. Edhe deputeti socialist Erion Brae krkoi hetim t shtjes duke akuzuar Berishn dhe ministrat e tij pr kt afer.
  Kjo vjedhje u b nga vet Berisha kur ishte kryeministr dhe ministri i tij i Financave, Ridvan Bode, tha Brae. Ai u shpreh pr nj hetim t plot dhe gjithprfshirs t ktyre aferave, por dhe t prfituesve t tyre.
  Sali Berisha: “Hetimi ndrkombtar sht i domosdoshm sepse kemi t bjm me depozita kolosale parash n parajsa fiskale t diktuara nga agjencit shqiptare”
  Erion Brae: Nse kjo histori duhet t hetohet t hetohet e plot dhe gjithprfshirse t prfshij dhe ato godinat ku mbarten pronart e vrtet jo vetm t ktyre aferave por dhe prfituesit konkret t ktyre aferave. Ata q e kan psuar jan shqiptart, gjndja q ne trashguam sht produkt i ktyre vendimeve skandaloze kriminale n dm t qytetarve dhe n favor t nj grushti kompanish. Nse ne duam t hetojm patjetr t prfshijm kta ministra q kan hedhur firma n kto letra. Nse duam t kuptojm cila sht lidhja midis politiks dhe ktyre kompanive kjo sht shum e qart dhe duhet t hetohet. Si ka mundsi q dy prej kompanive kan marr prqindje nga parat q argtoheshin drejtprdrejt nga thesari i buxhetit t shtetit.
  ‘Ata q e kan psuar nga kto histori”, vijoi Brae, jan shqiptart. Gjendja q trashguam n sektorin energjitik sht produkt i ktyre kontratave korruptive, shtoi ai.
  Damian Gjiknuri mbshtet hetimin por akuzon qeverin Berisha
  “Kush e solli CEZ n Shqipri? Na pyett ju. T gjith veprimet q bt shkatrruan sektorin energjetik. Meqnse KESH e kishte LSI Enti do raportoj tek un. Pse e shkarkuat Bujar Nepravishtn?
  Pse nuk bt shpronsim kur hoqt licencn e CEZ? Kush e arrestoi Kastriot Ismailaj. A e arrestoi kjo qeveri. Pse e ka thirrrur n 2012 ai Drejtori I Pastrimit t Parave, apo bri ndonj marrveshje me Ismailajn.
  T gjith kompanit jan t lidhura me pushtetin dhe u b gjja m e tmerrshme morn para nga buxheti I shtetit. M pas n 2013 u b marrveshja e vetgjyqsis. Shteti nuk paguan I thonin cekve, dhe as cekt nuk paguanin KESH. Bt marrveshjen e vetgjyqsis financiare. T gjitha kto jo vetm shkatrruan sektorin energjetik por dmtuan cshtjen n arbitrazh.
  far investigimi ndrkombtar doni? Merrni prgjegjs BE-n dhe thoni ktu u b korrupsion u faln 600 mln euro, mbase dhe BE ka qen e prfshir n kt korrupsion, hajde ta hapim dhe kt, por ai sht nekrofil.

  ORA NEWS

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Propozimi i Mets, Akuzat pr EZ, Meta: T hetohet nga prokuror amerikan do zyrtar i lart  Dy ish aleatt n qeverisje, Ilir Meta dhe Sali Berisha jan n nj mendje, se duhet nj hetim ndrkombtar pr shtjen e CEZ.
  Kreu i Kuvendit dhe kreu i LSI-s, mbshteti tezn e nj dite m par t ish kryeministrit, duke forcuar bindjen e hetimit nga amerikant pr aferat q mund t fshihen n procesin e ndrmjetsimit mes kompanis DIA q u kontraktua nga CEZ pr mbledhjen e borxheve dhe vet CEZ
  Ilir Meta: “Dua t mbshtes fuqimisht iden e nj hetimi t shpejt t plot e t thell ndrkombtar pr t gjith eshtjen e EZ q nga dita e par e aktivitetit ton e deri m sot. Madje do ta konkretizoj dhe m tej. Ftoj krert e partive parlamentare ti krkojn n mnyr t veant SHBA-s t krijojn juridiksion t veant prokurorve amerikan t ndihmojn n zbardhjen e ksaj shtje q pretendohet se i ka kushtuar disa qindra milion euro qytetarve shqiptar dhe jan prmendur dhe akuzuar mjaft figura politike e qeveritare. Jam i sigurt dhe besoj se jo vetm Berisha por dhe t gjith t tjert do ti bashkohen ksaj krkese konkrete nse jan vrtet t gatshm t kontribuojn pr dekriminalizimin dhe luftn kundr korrupsionit. Besoj se dekriminalizimi bhet n mnyr konkrete dhe sht i domosdoshm. Kjo shtje meriton hetim ndrkombtar, e theksoj amerikan. Pasi jo vetm SHBA jan m t interesuar se do aelat tjetr pr luftn kundr korrupsionit e krimit t organizuar, por besoj se SHBA n shtjen e shumdebatuar nuk ka asnj lloj konflikti”
  Meta: Edhe politikant e akuzuar t hetohen nga prokurort amerikan
  Tek ndrkombtart, kryeparlamentari gjeti rrugdhalje edhe pr hetimin e zyrtarve t lart
  “Ne si LSI do t krkojm n kuadr t reforms n drejtsi q pr shtje t hetimit kur akuzohen politikan t niveleve t larta pr akuza q kan t bjn me lidhjet e tyre me krimin e organizuara apo skandalet e tyre t kemi prokuror amerikan pr aq koh sa t rimkmbet besimi tek drejtsia jon pasi ky besim sht i lkundur”
  Dhe n fund, hoqi shpresat e opozits, q krkon largimin e tij nga detyra.

  ORA NEWS

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Denoncim, Afera EZ-DIA, Bode: Qeveria fsheh letrn e Banks Botrore

  Emri: bode-655x356.jpg

Shikime: 201

Madhsia: 17.1 KB

  Opozita akuzoi sot mazhorancn se po tentojn t fshehin t vrtetn lidhur me afern CEZ-DIA-s. Ish-Ministri i Financave, Ridvan Bode, n nj deklarat pr mediat publikoi nj letr t Banks Botrore q sipas tij qeveria e ka fshehur.
  “Banka Botrore, n rolin e arbitrit dhe garantuesit t marrveshjes, pas vlersimeve t saj teknike, njoftoi institucionet shqiptare dhe CEZ, me letrn e saj t dats 14 Dhjetor 2011, ku qeveritart e akuzuar nuk jan t interesuar ta nxjerrin”, deklaroi ish-Ministri i Financave.

  Deklarata e plot e Bodes
  Pr t sqaruar opinionin publik dhe pr t denoncuar kto prpjekje t dshperuara t t implikuarve n kt shtje, po paraqes faktet dhe dokumentet e mposhtme;
  Si sht thn shum her, kontrata e privatizimit t CEZ ka qn e shoqruar me nj garanci bankare t Banks Botrore prej 60 milion Euro, e cila mund t trhiqej nga CEZ n rastet kur ERE nuk kishte marr vendim n prputhje me kontratn lidhur me borxhin e keq sipas studimit qe do t bnte Deloitte, kompania ndrkombtare e zgjedhur nga t dy palt.
  ERE n vitin 2011, pas publikimit t raportit nga Deloitte, vendosi mimin 2.8 lek duke mos e marr n konsiderat raportin e Deloitte pr nivelin prej 16.85% t borxhit t keq. Pra faturave t papaguara t energjis elektrike.
  Kjo solli krkesn e CEZ drejtuar Bankes Boterore dhe Qeverise Shqiptare, per te sekuestruar garancine prej 60 milion euro n datn 25 nntor 2011.
  Banka Botrore, n rolin e arbitrit dhe garantuesit t marrveshjes, pas vlersimeve t saj teknike, njoftoi institucionet shqiptare dhe CEZ, me letrn e saj t dats 14 Dhjetor 2011, ku qeveritart e akuzuar nuk jan t interesuar ta nxjerrin. N kt letr Banka Botrore shkruan se;
  a) Qeveria shqiptare pr shkak t vendimit t msiprm t ERE-s rrezikonte humbjen e 60 milion eurove.
  b) Ajo mbshteste qeverin pr te gjetur nj zgjidhje t drejte dhe t qndrueshme dhe se pr t arritur kt, ERE duhej t miratonte nivelin e borxhit t keq 16.85% dhe t reflektont kt gj n tarifat perkatese.
  c) Kjo zgjidhje konsiderohej nga Banka Boterore si ne perputhje me praktikat me te mira dhe ne perputhje me interpretimin e saj per deklaraten rregullatore pr borxhin e keq.
  d) Nese behej kjo, kerkesa e CEZ per te ekuestruar garancine bankare te mbajtur prej saj, nuk do te ekzekutohej.
  Nderkaq, si pretendohet se ishte ulur mimi, CEZ kishte rrezuar me vendim gjykate vendimin e ERE per mimin perj 2.8 lekesh qe lidhej me llogaritjen e borxhit te keq ne nivelin 14 % ( jo 16.85 si thot audituesi ndrkombtar Deloitte) dhe per kete arsye nuk paguante prej muajsh energjine qe merrte nga KESH, duke e uar n vshtirsi financiare.
  Letra q prflitet e Ministris s Financave qe tundin ata qe jane te akuzuar me shprese qe te manipolojne opinionin publik por edhe provat me shpresn se mund t mbulojn skandalin e CEZ dhe t komanis DIA, pa e lexuar ne asnje rast permbajtjen e saj, kjo letr eshte pergjigje ndaj nje letre te ERE ku njoftonte insitucionet ashtu edhe Ministrin e Financave e cila u prfshi n shtje nga dhjetori i vitit 2011 pr shkak t garancis, ku deklraronte masat qe ajo mendonte te nderrmerrte pas rekomandimit te Banke Boterore pr t shndoshur sektorin energjitik shqiptar.
  Ne kete leter, nuk ka asnje kerkese per ulje cmimi, apo as dhe nje opinion se sa duhej te miratohej cmimi, pasi kjo eshte nje e drejte ekskluzive e ERE. Letra mbeshtet programin e ERE ne kushtet qe te jete i bazuar ne kuadrin ligjor respektiv, ne rekomandimet e Bankes Boterore, ne heqjen e rrezikut qe vendi kishte ne procese gjyqesore vendore dhe nderkombetare q do t prfundonte me sekuestrimin e 60 milion eurove si dhe ne funksion t garantimit te furnizimit me enerjgie elektrike te panderpre per popullaten pa rritur cmimin per konsumatoret.Pra kjo sht letra q tundet nga t akuzurit. Sigurisht q mes institucioneve ka komunikim dhe aq m tepr q isha n rolin e garantuesit t nj gjobe q mund ti vihej vendit prej 60 milion eurosh, kur efekti i mimit t diskutueshm ishte 10 milion euro.
  Per ta permbledhur, Ministria e Financave nuk ka thene as me shume dhe as me pak, nga ajo qe Banka Boterore i ka thene qeverise shqiptare dhe vete ERE. Aq eshte e vertete kjo, sa ne Vendimin e ERE per te miratuar borxhin e keq, ne menyre te qarte dhe pa ekuivok thuhet se [citoj] “letra e Ministris s Financave ne cilesine e garantorit mbeshtet propozimin e Bankes Boterore”.
  Ne perfundim, faktet qe ka konstatuar vete avokati i qeverise shqiptare, ne letren e tij drejtuar gjykates ndrkombtare, pasi ka shqyrtuar te gjitha dokumentet ka dale ne konkluzion se ne vitin 2012, cmimi i KESH eshte rritur me 48%, dhe nuk sht ulur si pretendojn, dhe se kjo sic duket ka sjelle prishjen e pazareve mes DIA dhe atyre qe jane te lidhur me te dhe CEZ. Per saktesi ju lutem referoheni paragrafit 1743 ne faqen 31 te raportit te vete konsulentit ndrkombtar.
  Partia Demokratike ka kerkuar dhe kerkon nje hetim nderkombetar per kete ceshtje si dhe doreheqjen e Ilir Metes per ti hapur rrugen nje hetimi te plote dhe te drejte te kesaj ceshtje. Faktet e fundit per kercenim deshmitaresh jane perpjekje te pushtetareve per te mbyllur hetimin e ketij rasti te paprecedente dhe manipulimi me faktet dhe t vrtetat po ashtu sht nj devijim nga vmndja e publikut lidhur me afern tepr t rnd, si n rastin e raportit t DIA-s ashtu si me rastin e zgjidhjes s kontrats s privatizimit t CEZ, ku qindra milion euro iu faln n mnyr t paargumentuar, dhe ku u bllokua do process penal t personave t implikuar n shtjen me CEZ. Mbetemi t vendosur pr ti hapur rrugn nj hetimi ndrkombtar.

  Emri: letra1.jpg

Shikime: 192

Madhsia: 31.6 KB
  Letra e ish-ministrit te Financave Ridvan Bode

  Emri: letra-e-bb-411x226.jpg

Shikime: 193

Madhsia: 29.4 KB
  Letra qe i pergjigjet BB

  ORA NEWS

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Emri: letra-e-bb-1.jpg

Shikime: 207

Madhsia: 81.7 KB
  Letra qe i pergjigjet BB

  ORA NEWS

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Afera e CEZ-it, Prifti: Meta m krkoi t loboja pr Ismailajn. Nuk pranova

  Ish-ministri i Ekonomis dhe i Energjis, Dritan Prifti ka rrfyer sot n “Opinion” pozicionin e tij pr afern e CEZ-it.

  Emri: Prifti-.jpg

Shikime: 223

Madhsia: 23.5 KB

  Sipas tij, ka qen Ilir Meta ai q i krkoi t’i drgonte letr me shkrim CEZ-it ek q t merrte si mbledhs t borxheve t vjetra t OSSHs kompanin e Kastriot Ismailajt.

  Negociatat jan br n vitin 2010, kur Dritan Prifti ishte ministr i Ekonomis dhe Energjis, ndrsa Ilir Meta ishte zv/kyeministr dhe ministr i Jashtm.

  Prifti tregon se nj nga arsyet q ai u zvendsua me Metn n Ministrin e Ekonomis ishte se nuk pranoi q t lobonte pr Ismailajn n CEZ.

  “Nj nga arsyet q un u largova si ministr i Ekonomis ishte Kastriot Ismailaj. Meta m krkoi q t’i bja letr me shkrim CEZ-it q t merrte Kastriot Ismailjan si mbledhs t borxheve.

  Mirpo un refuzova, pasi Kastriot Ismailaj nuk vinte nga bota e biznesit. Ai nuk kishte nj kompani q mblidhte borxhe. At e krijoi para se t caktohej nga CEZ-it”, tha Prifti.

  I pyetur nse kishte njohje me Ismailjan, Prifti tha se nuk kishte par asnj kontakt. “Un nuk e njoh z. Ismailaj. S’kam Patur asnj lloj kontakti me t.

  Meta m ka krkuar q ta pres Ismailajn, por nuk pranova. Ismailaj nuk kishte kompani q mblidhte borxhe dhe un s’mund t’ia propozoja CEZ-it emrin e tij”, tha Prifti.

  Prifti tregon me tej se po ta kishte rekomanduar ai Ismailajn, tani do t ishte n burg. “Marrveshja sht firmosur m 1 shtator t vitit 2010. Un nuk isha ministr n at koh, por ishte Ilir Meta”, tha Prifti.

  Ai shtoi se Meta dhe Ismailaj kan udhtuar bashk pr n Prag pr t bindur CEZ-in dhe se kjo mund t verifikohej leht nga sistemi TIMS. Kt fakt e ka konfirmuar edhe ish-administratori i CEZ-it, Hejsek.

  Kujtojm se borxhi i trashguar i OSSH-s, ishte identifikuar n 230 mln euro deri n vitin 2010. Ndaj CEZ-i kishte vendosur q t nnshkruante me nj kompani pr t mbledhur kto borxhe.

  Dhe kompania q u zgjodh ishte DIA, me administrator Kastriot Ismailajn, i cili firmosi n shtator 2010 kontratn prej rreth 4 mln eurosh me CEZ-in pr t mbledhur borxhet e vjetra.

  Panorama

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Nje gje nuk mora vesh nga ky sqarim i ketij ish ministri "fantastik".

  Nuk ka rendesi se kush e ka firmosur kontraten,sepse e para nuk mund te gjendet pergjegjsi,e dyta nuk eshte problem i ministrit te financave,o eshte detyre e tije aspekti financiar i kontrates. Qe eshte: 1) fare jane keto 60 milion euro ? Po i marim te gjitha mundesite.

  a) Nuk dihet se fare jane,o nuk i di te kujt jane.
  b) Jane para qe i perkasin B.Boterore,dmth jane nje fond i saj qe quhet "i humbur",pra eshte nje garanci qe BB e vendos nga "xhepi" i saj.
  c) Jane para shqiptare,dmth,te shtetit Shqiptar te thena ne garanci BB per kontraten.
  d) Qe eshte pak a shum e njejta me C;jane para te B.Boterore te cilat jane te thena borxh shtetit Shqiptar po prap nga B.B.Me perqindje o pa perqindje ?

  Ne qofte se eshte mundesia D,o ajo qe ka me teper propabilitet o mundesi,ministri duhet te shprehej : Kontrata e privatizimit CEZ ka qene e shoqeruar me nje garanci bankare te Bankes Boterore prej 60 milion euro te cilat jane te garantuara nga Shteti Shqiptar. Sepse perndryshe nuk kuptohet se far humbim.
  1)Jane 60 milion euro "tonat" qe i humbim ? 2) O jane 60 milion euro te dhuruara qe i humbim se nuk i fitojm ?
  Mundesi tjeter nuk ka,edhe me hetim nderkombetar,amerikan,"imperializt-revizionist".


  (More, por si lan gje Enverit,sikur i ka nxjerre nga b...,por te pakten te flasin si Enveri kur ishte sagllam jo si Enveri kur ishte i semure. Shkojne nga nje garanci bankare deri tek gjoba. Vetem ne Shqiperi mund te gjobitesh me 60 milion euro qe i ke dhene ne garanci,por garanci e dhene nga dikush tjeter ku vet ministri del garant. Duhet manual psikologjie se ai i finances nuk pi uje).

 8. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Hetimi ndrkombtar/ Nj goditje e ambasads s SHBA pr Metn

  Emri: lumet.jpg

Shikime: 186

Madhsia: 44.5 KB

  Ambasada amerikane ka nxituar t shuaj nj dit m pas zellin e tepruar t Ilir Mets pr t krkuar nj hetim ndrkombtar dhe posarish amerikan pr afern e CEZ. I gjendur nn trysnin e zhurms q shkaktuan zbulimet e agjensis BIRN, pr t cilat flitej se kishin pas nj seli diplomatike perndimore, Meta krkoi ditn e kurban Bajramit nj hetim ndrkombtar pr CEZ.

  Por, ose pr t'iu kundrprgjigjur Mets, ose e trembur nga nj shumic e re Meta- Berisha (t dy kan krkuar hetim ndrkombtar) ambasada e rrugs s Elbasanit ka reaguar flak pr flak.

  SHBA vlersoi se "prgjegjs pr hetimin e shtjeve q ndikojn popullin shqiptar jan vetm policia dhe prokuroria shqiptare". Ndrkoh, ambasada amerikane thekson se SHBA i mbshtet institucionet ligjzbatuese n Shqipri, prmes ekspertve t OPDAT.
  I pyetur nga Shqiptarja.com se si e pret Ambasada amerikane ftesn e z. Meta pr nj hetim nga ana e SHBA-s pr shtjen e CEZ, zdhnsi Ryan Roberts u shpreh:

  “Shtetet e Bashkuara do t vazhdojn t mbshtesin institucionet ligjzbatuese t Shqipris n prpjekje pr t ngritur kapacitetet dhe efektshmrin e tyre. Nprmjet zyrs s OPDAT, Ambasada ofron kshilla ekspertsh, promovon reforma dhe nxit veprime t ndjekjes penale kundr korrupsionit. Policia dhe prokurort shqiptar jan t vetmit prgjegjs pr t drejtuar hetime n lidhje me shtje q ndikojn popullin shqiptar dhe institucionet e tij”.

  Lapsi

 9. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Basha: Rama-Meta, kumbart e tangos kriminale pr CEZ-in  Kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha akuzoi drejtprdrejt kryeministrin Edi Rama dhe kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta si ortak t lidhur pas afers korruptive me CEZ. Nga selia blu, Basha i etiketoi dy aletatt n bashkqeverisje si kumbarot e s njjts tango kriminale.

  “Kjo sht tangoja, tangoja kriminle q krchet nga dy kumbart q krcnojn godasin njri-tjetrin por dhe mbahen fort pas njri-tjetrit pr hir t qindra milion eurove, para t shqiptarve ndrkoh q varferia po shkon n skaj ndrsa n krye t vendit vazhdon tango kriminale e dy kumbarve Edi Rama dhe Ilir Meta. Megaskandali do t zbardhet, Shqipria nuk mund dhe nuk duhet t qndroj n kthetrat e ktij korrupisoni kriminal. PD do t dorzoj n Kuvend projektligjin pr t mundsuar hetim ndrkombtar me prokuror t vendeve partnere atlantike”, tha Basha.

  T hnn demokratt depozitojn dy nisma, njrn n kushtetuese pr anullimin e marrveshjes pr cez dhe tjetrn n kuvend pr heitmin ndrkombtar pr CEZ. Nj dit m par kryetari i Kuvendit krkoi q pr hetimin e shtjes s CEZ t vijn prokuror amerikan q t zbardhin t plot kt ngjarje.

  Shqiptarja

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Mir kumbarot e tankos kriminale,por per barbaret e Viidolit si i behet halli ?

  A ka shtet ne Bot qe faturat e energjise te instituteve shteterore t'ja japi privatit jashte kontrates qe ti mbledhi me 50 % fitim ?
  A ka barbar me rekorde te tilla fantazie ?

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Pastrimi i parave eshte nje nga shtyllat e mafjes(demokracise reale) dhe nuk mund te ngrihet mbi baltovine komunash brezash apo ne klime komuniste, lindore apo te thate ashtu si edhe mafja pra demokracia kalon ne degjenerim apo pranim te kontigjenteve te kalbura te shtetit apo fasades komuniste apo populiste qe paraqitet ne nuanca te ndryshme ngjyrash por qe ka po ate fe dhe ide 'Lindni dhe Vdisni' jo vetem pa rrugedalje por e ka frymemarrje natyrale dhe ritem 'bjell-manivel' te funksionit komune, komunale apo shtet.

 12. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  OSHEE, padi Kastriot Ismailajt: Na kthe 4.8 milion eurot

  Nderkoh qe administratori i kompanis ‘Debt International Advisory’ (DIA) eshte n qeli, pasi dyshohet se krijoi nj skem mashtruese q lidhej me vjeljen e borxheve t CEZ, duke prfituar n kt mnyr miliona, Operatori i Shprndarjes s Energjis Elektrike, sht duke prgatitur nj padi civile q do ta paraqes n nisje t procesit penal ndaj Ismailajt.

  Prmes ksaj padie civile, OSHEE krkon q Ismailaj t kthej shumn prej m shum se 4.8 milion euro, q ka zhvatur gjat kohs q ka vjel borxhet e kompanis ceke.

  Lajmi pohohet nga burime t besuara brenda OSHEE per GSH, t cilat saktsuan se jan ngarkuar dy jurist q po merren me prgatitjen e dosjes, ndonse do t duhet t presin derisa prokuroria ta dorzoj n gjykat dosjen ndaj biznesmenit dhe vetm n nisje t procesit mund ta depozitojn padin e tyre si padi brenda procesit penal.

  Nga hetimet e prokuroris rezulton deri m tani, se shuma n fjal, sht prvetsuar prmes nj skeme mashtruese nga Ismailaj dhe parat jan transferuar drejt vendeve q konsiderohen si parajsa fiskale.

  Hetimet ndaj Ismailajt dhe DIA kompania e kontraktuar pr mbledhjen e borxhit t kompanis eke CEZ, jan n valn e tyre dhe shum shpejt pritet q prokuroria t drgoj shtjen n gjyq.

  Prgjat kohs q Ismailaj ndodhet n qeli, nuk ka pranuar t jap shpjegime pr prokuroren e shtjes Antoneta Sevdari, por n dosje ndodhet vetm nj deklarim i br nga biznesmeni kur ishte person nn hetim.

  ‘ZHVATAJA’ E PARAVE
  Ismailaj q njihet pr njohjet dhe lidhjet e fuqishme n politik, kishte themeluar kompanin “Debt International Advisory” (DIA). Kjo kompani u kontraktua pr vjeljen e borxheve t kompanis CEZ. Sipas prokuroris, ai ka prfituar n mnyr t paligjshme prmes nj skeme mashtruese. Ismailaj pretendonte se pr shpenzimet operative i nevojitej nj shum prej afro 500 mij euro, q duhet t’i paguheshin nga kompania CEZ pr llogari t DIA.

  Kto para konsideroheshin nga Ismailaj si tarif fikse mujore. N bashkpunim me drejtues t lart t CEZ dyshohet se Ismailaj ka paraqitur fatura pr shrbime q n fakt nuk jan kryer dhe rezultonin fiktive. Prmes ktyre faturave fiktive, ai justifikonte kalimin e shums s majme nga kompania CEZ te DIA, q n fakt i pretendonte si identifikim debitorsh dhe pagesa pr shpenzimet operative.

  HETIMET
  Njsia Task-Forc sht duke e hetuar Ismailajn pr pastrim parash, t kryer n bashkpunim me ishkreun e bordit t drejtorve t CEZ Shprndarje, Josef Hajsek. Me shum gjas, Hajsek, do t’i shptoj akuzs zyrtare, pasi n marrveshjen mes kompanis ceke CEZ dhe qeveris shqiptare ka nj nen favorizues pr t part.

  Pas disa hetimesh, prokurorja Antoneta Sevdari iu drejtua Gjykats s Tirans me nj krkes pr sekuestrimin e kompanive t Ismailajt dhe llogarive bankare t tij. Kshtu, n nj seanc sekrete t mbajtur m dat 16 shtator 2014, gjykatsi Altin Shkurti, firmosi pr pranimin e krkess s prokuroris.

  Konkretisht n vendim thuhet se “shoqris “Adriatic Development Corporation LTD” n periudhn 2006mars 2008 n bankn xxx (sot xxx) kishte prfituar transferta n mbrritje n shumn totale 4.598.501 USD dhe 800.000 EUR. Pjesa m e madhe e ktyre fondeve ishte drguar nga shoqria “Hassans Client2ACC”, me adres “57/63 Line Woll Road, NewYork, USA”, n shumn totale 4.526.228 USD dhe 800.000 EUR. Prve drguesit t msiprm transfertat ishin drguar edhe nga United Recouces Ag, ST. Gallerstrasse 19, Zvicer dhe DOMINICUS Ag, ST. Gallerstrasse 19, po n Zvicr. Nj pjes t fondeve t prfituara n emr t shoqris “Adriatic Development Corporation Ltd”, n nj total prej 2.994.376 USD, Kastriot Ismailaj i kishte transferuar t strukturuara n shuma t ndryshme, ku si prfitues ishin kompani dhe persona t ndryshm n shtete t ndryshme t njohura si parajsa fiskale”.

  Mandej theksohet se, “Nga informacioni paraprak rezulton se prshkrimet n kto transferta ishin t ndryshme si: Pagesa pr studime fizibiliteti n projekte minierash; pr shrbime ligjore; pr shpenzime zyre; pr konsulenc; pr shpenzime udhtimi, pagesa pr numra telefonash, etj. Drejtoria e Policis e Qarkut Tiran disponon informacione t marra n rruge operative se t ardhurat pr shoqrit n emr t Kastriot Ismailaj jan zero”. GSH

  Gazeta Shqiptare

 13. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Sekuestrimi i pasurive t Ismailajt, gjykata merr koh pr t shqyrtuar provat

  TIRANE- Gjykata e Krimeve t Rnda nuk merr vendim pr krkesn e Prokuroris n lidhje me krkesn pr konfiskim t pasurive t Kastriot Ismailajt, administratorit t kompanis “Debt International Advisory” (DIA) dhe nns s tij Lutfije Ismailajt. Nga hetimet e deritanishme rezulton se prmes shoqris s tij “Adriatic Development Corporation LTD” kontraktuar nga CEZ pr mbledhjen e borxheve, Kastriot Ismailaj kishte kryer transferta t dyshimta bankare n drejtim t vendeve q konsiderohen si “parajsa fiskale”.

  Administratori i DIA-s, kompanis q u kontraktua nga kompania eke CEZ shprndarje, dyshohet t ket prvetsuar prmes skems mashtruese nj shum prej 4.8 milion euro, n bashkpunim me ish-kreun e bordit t drejtorve t CEZ Shprndarje, Josef Hejsek prgjat periudhs nntor 2010-tetor 2011.

  Gjykata e Krimeve t Rnda mori sot shqyrtim krkesn e prokuroris pr konfiskimin e llogarive t shoqris “Adriatic Development Corporation LTD” t Kastriot Ismailaj n vlerat 3.2 milion USD dhe 450.000 Euro, por krkoi koh pr ta shqyrtuar provat e vna n dispozicion nga prokuroria.

  Nga verifikimet e t ardhurave t t afrmve t Ismailajt, rezulton s n llogarin e nns s tij jan gjetur shuma t konsiderueshme parash, pr t cilat sht krkuar konfiskimi.

  (el.sp/BalkanWeb)

 14. #34
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Intervist pr VOA, Rama komenton EZ nga Amerika: Mjegull e opozits, koalicioni funksionon

  Emri: 618-655x356.jpg

Shikime: 169

Madhsia: 25.2 KB

  Kryeministri Edi Rama ka komentuar nga prtej oqeanit situatn e trazuar politike n vend.
  Duke folur n nj intervist pr Zrin e Ameriks shefi i qeveris deklaroi se nuk ekziston asnj shtje pr EZ dhe se gjithka e prfolur sht nj tymnaje q po krijohet nga opozita dhe media.

  Rama: “sht nj prfolje shum e madhe dhe mua nuk m mbetet tjetr vese t prmend at shprehjen e famshme: “Fali Zot se nuk din se ’bjn!” po ktu nuk din se ’bjn n fakt q t gjith edhe ata q akuzojn dhe ata q komentojn sepse shtja e ashtquajtur sepse nj shtje EZ nuk ka, sht absolutisht e trajtuar sipas standardeve ndrkombtare dhe marrveshja e qeveris shqiptare ka qen nj domosdoshmri pr t liruar kompanin nga kthetrat ku ishte tersisht e kapur pr shkak t keqadministrimit, nj kompani me 1 miliard borxhe t akumuluara dhe pr shkak t ndrhyrjeve shum brutale t qeveris s mparshme n shtjet e kompanis. Pr qeverin shqiptare kjo sht nj shtje e mbyllur dhe e mbyllur me sukses. Gjith t tjerat jan pjes e nj orodie t madhe q karakterizon sot opozitn por edhe median. Sepse medias i takon t bj hetimet e veta, leximet dhe konkluzionet e veta pr interesin e publikut. Dhe nuk i takon t bj kt ping-pong t shmtuar nga ku publiku del m i oroditur”.
  Sa i prket shtjes EZ-DIA, Rama tha se kjo shtje i takon zyrs ligjore dhe se nuk ka asnj lidhje me qeverin.
  Rama: Studioja ligjore e sjell n kt debat absurd nga media t caktuara ka dhn nj prononcim shum t qart dhe ka thn nuk ka asnj referenc nominale pr kreun e Kuvendit, pik. Kjo sht e gjitha pjes e puns s br nga studioja ligjore n funksion t procesit t zgjidhjes t gjith problemit t rnd t trashguar t EZ dhe nuk ka lidhje fare as me qeverin shqiptare as me uarjen n prokurori nga qeveria shqiptare t askujt.Kjo e gjitha sht mjegull e ngritur dhe dendsuar dita-dits nga nj zogori burimesh dhe personazhesh q shtrihen nga selia e PD deri tek burime t informacionit q nujk informojn shqiptart por deformojn”.

  ORA NEWS

 15. #35
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Kastriot Ismailaj tregon si i transferoi parat

  Administratori i kompanis DIA, Kastriot Ismailaj i hodhi posht akuzat pr pastrim parash. N seancn gjyqsore t dits s sotme, n Gjykatn e Krimeve t Rnda, ai tregoi se si i kishte lvizur parat pr t cilat akuzohet nga prokuroria se i ka pastruar.

  “Nuk i kam sjell me anta, si pretendon prokuroria, por me an t bankave. I transferova n Adriatic Development Corporation nga shoqri t tjera q jan jasht vendit dhe jan n pronsi timen. 6 prej ktyre shoqrive t mia jan n Zvicr”.

  Adriatic Development Corporation sht nj tjetr shoqri e Ismailajt. Administratori i DIA –s akuzohet se ka pastruar shuma t mdha parash nga viti 2006 deri n vitin 2008, prpara se t themelonte DIA –n dhe t firmoste kontratn me kompanin CEZ, t cils akuzohet se i ka marr 5 milion dollar.

  Prokuroria thot se ai sht pjes e nj rrjeti t madh t ndrkombtar t pastrimit t parave. Sipas saj, n 2006 – 2008 ai ka depozituar n Adriatic Development Corporation 4.598.501 USD dhe 800.000 EURO, para kto q sipas prokuroris e kan burimin t pajustifikuar. Kto shuma jan marr ngakompania “Hassans Client2ACC“ me seli n Nju Jork, e cila dyshohet gjithashtu pr tranferta t paligjshme n SHBA dhe nga kompanit United Recouces Ag dhe DOMINICUS Ag me seli n Zvicr.

  Por Ismailaj tha sot n Gjykat se kto para jan hetuar m par, kan rezultuar pa probleme dhe nse do t ishin pjes e nj rrjeti t pastrimit t tyre do t ishin bllokuar nga bankat jasht vendit.

  “I kam patur n banka t mdha n bot. Po t kishte pastrim parash, do t m’i kishin bllokuar kto banka”, u tha ai gjyqtarve.

  Gjykata i ka bllokuar rreth 5 milion dollar Ismailajt dhe familjarve t tij, si pjes e hetimit pr pastrimin e parave. Ky hetim sht i veuar nga ai i shtjes CEZ.

  HETIMI PR CEZ

  Kompanis eke Kastriot Ismailaj akuzohet se i ka marr 5 milion euro nga mbledhja e borxheve. Njkohsisht e ka drguar n arbitrazh dhe krkon 135 milion euro pr prishje t njanshme t kontrats. Nse do ta fitoj gjyqin, kto para ai do t’ia marr shtetit shqiptar, pasi Shqipria e ribleu CEZ bashk me borxhet e saj.

  Arbitrazhi me CEZ ka prfshir n debate t forta politikn. Opozita thot se marrveshja e DIA me CEZ u nnshkrua me ndrmjetsimin e Ilir Mets dhe se Ismailaj i ka dhn rryfshet Mets, si rezulton nga nj shkres e avokatve t shtetit shqiptar n arbitrash, referuar nj investigimi t rrjetit ballkanik t gazetaris investigative, BIRN.

  Emri i Mets pr lidhje me DIA –n u prmend m von edhe nga ish –Ministri i Ekonomis dhe Energjitiks, Dritan Prifti, i cili thot se kur ishte ministr, Meta i ka krkuar atij t’i drejtohet me nj shkres CEZ –it pr t pranuar DIA –n si kompani t mbledhjes s borxheve.

  LSI i konsideroi akuzat ndaj Mets si skenar pr destabilizimin e vendit, me autor Dritan Priftin e Tom Doshin. Spartak Braho, n cilsin e Kryetarit t Komisionit Parlamentar t Siguris, u drgoi nj letr krerve t institucioneve m t larta n vend n t cil shprehte shqetsimin se Doshi e Prifti po krcnonin Ismailajn, nprmjet gruas s tij, q t implikonte edhe Metn n dshmin e tij.

  M von, me an t nnkryetarit Ylli Manjani, LSI e akuzoi DIA –n si sponsorizuese t skenarit pr goditjen e Ilir Mets.

  Dshmia e Ismailajt konsiderohet kye prsa i prket implikimit ose jo t Ilir Mets. Opozita thot se Meta sht i shqetsuar pasi dyshon se Ismailaj mund t dshmoj kundr tij.

  ARBITRAZHI

  Ka mjaft paqartsi mbi t ardhmen e gjyqit DIA – CEZ (sot OSHEE) n arbitrazhin e Vjens. Ish –drejtori ekzekutiv i DIA –s, pretendon se sht krcnuar nga juristi i OSHEE, Rezat Rui. Pala e akuzuar e mohon kt akuz. Ish –drejtori nuk sht marr si dshmitar i mbrojtur nga drejtsia, por ai mbrohet nga policia pasi ndihet i krcnuar.

  Paqartsit lidhen me dyshimet se disa segmente t mazhorancs jan t interesuar q ai ta fitoj gjyqin dhe segmente t tjer jo, pasi n kt mnyr ai do t’i merrte shtetit 135 milion euro.

  Analist pran qeveris kan artikuluar disa her se do t gjendet nj zgjidhje mes DIA dhe shtetit pr arbitrazhin. Por nj dit m par Kastriot Ismailaj tha prerazi n gjykat: “Nuk trhiqem nga shtja n Arbitrazh”.

  Lapsi

 16. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Kush krkon ta helmoj Kastriot Ismailajn?

  Emri: burgu_3.jpg

Shikime: 180

Madhsia: 22.0 KB

  Administratori i DIA –s, Kastriot Ismailaj, po i kalon ditt n qelin e burgut 302 n Tiran, nn masa t rrepta sigurie. Ai sht i vetm n qeli dhe nuk ka asnj kontakt me t dnuarit e tjer. Nuk i lejohet komunikimi n telefon dhe del n ajrim me grup t gatshm. Ushqimi i kontrollohet rreptsisht, nga frika q ai ka se mos e helmojn. Jeta e tij konsiderohet n rrezik nga autoritetet.

  Po perse ndihet i rrezikuar Kastriot Ismailaj aq sa ekziton frika se mund t helmohet?

  Administratori i DIA ka disa llogari t hapura. S pari ai llogarit i ka me shtetin shqiptar. I krkon 135 milion euro dhe pr kt arsye sht n arbitrazh me OSHEE (ish –CEZ).

  Ministri i Energjitiks, Damian Gjiknuri, deklaroi javn e shkuar n nj emision televiziv dhe DIA ishte trhequr nga arbitrazhi, me an t nj shkrese t firmosur nga administratorja Rebeka Gaskin Gain.

  Por nj dit m par u msua se z. Gain nuk sht m administratore e kompanis dhe se n kt pozicion ishte rikthyer Kastriot Ismailaj. Vet Ismailaj deklaroi n Gjykatn e Krimeve t Rnda, po dje, ku po gjykohet pr pastrim parash, se nuk ishte trhequr nga arbitrazhi dhe se do t’i shkonte atij deri n fund, pr t marr 135 milion eurot q pretendon se i detyrohet CEZ (sot OSHEE) nga prishja e kontrats.

  Gjithsesi qeveria shqiptare duket e interesuar pr ta gjetur nj marrveshje me DIA –n.

  S dyti ai sht vn nn shenjestr t sulmeve t Lvizjes Socialist pr Integrim. Nnkryetari i saj, Ylli Manjani, deklaronte pak jav m par se DIA ishte financuesja e planit mafioz pr t goditur Ilir Metn.

  Kreytari i opozits, Lulzim Basha tha n fillim t javs se Ilir Meta ishte i friksuar se mos Kastriot Ismailaj fliste kundr tij.

  Kt shqetsim e kishte shprehur m par edhe kryetari i Komisionit Parlamentar t Siguris, Spartak Braho. N letrn drejtuar krerve t disa institucioneve ai shkruante se Tom Doshi e Dritan Prifti po krkonin q, prmes krcnimeve ta detyronin Ismailajn t implikonte Ilir Metn n afern CEZ-DIA. Krcnimet ata po i bnin nprmjet gruas s tij.

  Bashkshortja e Kastriot Ismailajt, Vojsava dhe deputeti Tom Doshi pranuan se ishin takuar pak dit para se Braho t shkruante letrn. Por foln pr nj raport miqsor mes tyre, q datonte 15 vjet m par. Dritan Prifti i ka hedhur posht akuzat dhe ka deklaruar publikisht se Ismailaj sht mik i Mets.

  Ilir Meta dhe drejtues t tjer t LSI kan folur pr nj njohje t hershme t Priftit me Ismailajn.

  S treti, shtja e pastrimit t parave mund t’i hap telashe me persona t tjer t prfshir n kt aktivitet kriminal. Deri tani prokuroria nuk ka mundur t identifikoj t tjer t implikuar, por e ka konsideruar Ismailajn si pjes t nj rrjeti ndrkombtar t pastrimit t parave.

  Pr t gjitha kto arsye, 52 –vjeari Ismailaj ruhet nn masa t larta sigurie, aq sa i kontrollohet edhe ushqimi. Informacioni q ai zotron konsiderohet i nj rndsie t veant, jo vetm se mund t implikoj Ilir Metn n afern CEZ-DIA me an deklaratash, por edhe pr faktin se ai ka lidhje t forta edhe jasht Shqipris.

  Masat e siguris i jan shtuar “me urdhr nga lart” shoqruar me krkesat pr t mos patur kontakte me persona t tjer, pasi “mund t nxjerr ndonj fjal”. Pr kt arsye ai ndihet m shum i friksuar. Tani e sheh veten t ket kundrshtar shtetin dhe partin e ish –mikut t tij, Ilir Meta.

  Ai s’ka m besim tek askush, aq sa dyshon se edhe ushqimet q i drgon e shoqja n burg nuk jan t sigurta e se me an t tyre duan ta helmojn. Ndoshta sht vetm nj paranoj…

  Lapsi

 17. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Prse heshtin politikanet dhe shteti pr prgjimin e Ismailajt?!

  Nga Blendi Fevziu

  T gjith shurdh dhe t gjith qorr! Kjo sht logoja q mund t shoqronte nj deklarat t djeshme t gazetarit Artan Hoxha, br n emisionin Opinion. I ftuar n nj emision pr gazetarin investigative, Hoxha ka lexuar nj letr zyrtare t prokuroris, pjes e prgjimeve t Kastriot Ismailajt, n t ciln citohej edhe nj sms q ktij t fundit i kishte ardhur nga nj numr q n at koh e dispononte Ilir Meta.

  Hoxha e lexoi vet sms dhe teksti i saj sht i njohur. Nuk ka asnj dyshim q Hoxha kishte llogaritur q ta publikonte letrn n mundsin e par n nj vmendje maksimale si sht ajo televizive. Sot ai ka fikur telefonin pasi ka hedhur ne Facebook e tij disa prej letrave zyrtare. Rasti e solli q dje pas emisionit, t’i hedh nj sy pr pak minuta dhe t fotografoj me celular disa prej letrave t tij.

  Letra t firmosura nga prokurori dhe oficeri i policis gjyqsore, letra ku shnohej vendimi i gjykats pr vnien n prgjim t numrit dhe ku n kllapa shnoheshin emrat e personave q flisnin me Ismailajn. Kishte ndr to disa emra politikansh, disa emra gazetarsh t njohur e po ashtu botues me ndikim n at koh, q kishin rn n rrjetn e prgjimit, me apo pa shkak. Thjesht pr nj telefonat.

  Kishte shum biznesmen dhe njerz q flisnin pr milion dollar dhe pr investime nga Tanzania n Afrikn e Jugut. Pr blerje minierash floriri dhe pr investime n Shqipri q s’jan br kurr. Ishin vetm pak flet t nj dosje, q nj burim shum i informuar i huaj, i ka konfirmuar Opinion.al se prbhet prej afro 8000 faqesh. Nj dosje pr t ciln askush nuk di t thot se ku ndodhet, kush po e heton dhe far ka brenda.

  Nuk ka asnj dyshim q publikimi i dosjes synon goditjen e Mets nga kundrshtart apo partnert e tij politik. Kjo gj mbetet e paqart. Pr faktin q i vetmi q u prmend sht Meta, ndrkoh q n dosje figurojn edhe emra t tjer. Por m e rndsishme se sa beteja politike dhe goditja ndaj Mets q tashm nuk sht e re, ka nj seri pikpyetjesh dhe udish q shoqrojn kt histori. Nj histori q t gjith bjn sikur nuk e shohin dhe nuk e dgjojn!

  I pari hesht Meta. Meta duhet t thot nse prgjimi sht i vrtet apo i montuar. Nse sht i vrtet far ka dashur t thot me t dhe cili ka qen kuptimi!

  I dyti hesht Prokurori, q nuk shpjegon se si sht ln n prgjim nj njeri me imunitet deputeti, ende n fuqi n vitin 2008?! Si e ka br kt pa vendim gjykat (Nse besojm versionin q Hoxha deklaroi dje) dhe mbi t gjitha si e ka transkriptuar kur nuk ka pasur leje ligjore pr kt?

  I treti hesht Parlamenti, t cilit i sht prgjuar pa leje nj deputet dhe kjo prbn shkelje t ligjit!

  I katrti hesht shteti, t gjitha strukturat e tij, q nuk tregojn se si ka dal nj dosje e mbyllur me vendim gjykate dhe e destinuar t asgjsohet, npr media?! Si mundet dokumentet e shtetit t qarkullojn kaq lirshm edhe kur bhet fjal pr prgjime delikate, ku prfshihen edhe njerz q nuk kan lidhje me shtjen, por jan thjesht miq t Ismailajt?! Kush e ka nxjerr dosjen? Prokuroria? Gjykata? Policia? apo t gjitha nga pak? A sht nxjerr dosja pr shantazh dhe ndaj kujt do vijoj m pas ky shantazh? Askush nuk e sheh dhe askush nuk e dgjon!

  Hesht opozita q zakonisht flet pr gjithka por ksaj her bn sikur nuk e ka mendjen ose sikur nuk e ka par! Nuk ka folur ende. As pr t dhn nj version t sajin.

  Hesht Kryeministri, i cili si n rastin e par srish ndihet jasht shtjes dhe vijon t qndroj jasht, edhe pse bhet fjal pr aleatin e tij kryesor! Nuk ka folur deri tani. As pr ta mbrojtur.

  Heshtin t gjith kta q akuzojn median vend e pa vend, por sot po flet vetm media. Me aq fuqi sa ka ajo. T tjert heshtin dhe nuk shikojn! Ose din m shum se sa dim ne…

  Opionion

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Opozita: Kastriot Ismailaj ka pastruar para pr llogari t Ilir Mets

  Si po shkon hetimi nderplanetar i CEZ-it.

  U aprovua drafti i dekriminalizimit me reformen e komisionit te Venecias ? Pakti i Varshaves a eshte dakort me propozimin e Berishes ?

 19. #39
  Pasioni pr shkencn Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime n 52 postime

  Akuzat ndaj Mets pr CEZ, avokati i OSHEE: Gnjeshtra t qllimshme

  Studio "Clifford Chance" n cilsin e kshilltarit kryesor t OSHEE-s n arbitrazhin kundr DIA i ka drguar nj letr ministrit t Energjis dhe Industris Damian Gjiknuri dhe administratorit t OSHEE-s, Ardian ela.


  N kt letr, zyra avokatore thekson se, pavarsisht se nuk ka reaguar ndaj shkrimeve n media, siguron se nuk ka asnj t dhn q lidh kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta me veprimet korruptive t DIA-s, apo administratorve t saj.

  N kt drit sht pr t ardhur keq q natyra jo-publike e procesit t arbitrazhit sht dhunuar, kur disa nga parashtrimet tona rrodhn n drejtim t shtypit pr arsye t ndryshme politike dhe disa prfaqsues t medias lidhn emrin e t Nderuarit Kryetar t Parlamentit t Shqipris me akuzn e korrupsionit. Kjo gj ka qen qartsisht e pajustifikueshme mbi bazn e parashtrimeve tona. Ju do t kuptoni q ne na duhej t qndronim t trhequr nga reagimi n detaje ndaj supozimeve t tilla t medias, n kndvshtrim t procedurave n vazhdim t arbitrazhit, por ne mund tju sigurojm q nuk disponojm asnj t dhn q e lidh z. Meta me veprimet korruptive t DIA-s apo t administratorve t saj t shkuar apo aktuale. N do rast, prfshir prpjekjen e fundit frenetike t oponentve t OSHEE-s pr te shkaktuar konfuzion publik, ato dshtuan dhe procedimi prfundoi me dhnien e vendimit prfundimtar t arbitrazhit m dat 14 Dhjetor 2015, thuhet n letrn e Clifford Chance.

  / Top Channel
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 20. #40
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,468
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Akuzat ndaj Mets pr CEZ, avokati i OSHEE: Gnjeshtra t qllimshme

  Po mire e kane keta, i falen gati 600 milion euro CEZ-it dhe tani na e nxjerrin te pafajshem!

  Nejse Metes i doli videoja ashiqare t perfshire ne afere korruptive, nderkohe qe gjykatat e shpallen te pafajshem! Prova ishte e manipuluar
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •