Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 29
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  “Si u dekonsipirua aksioni me 1 ton drog n Borsh”  Dritan Zagani, ish-shefi i sektorit t Antidrogs n Fier dhe ish-shef hetimi n Drejtorin e Kufirit n Vlor, ngre akuza t forta ndaj drejtuesve t Policis s Shtetit pr dekonspirim t operacioneve antidrog. Zagani sht n krkim, pasi ka thyer “arrestin e shtpis” ku gjendej me akuzn e shprdorimit t detyrs.

  Ish-shefi i Antidrogs rrfen n nj intervist t gjat pr “Gazeta Shqiptare” implikimin e drejtuesve t lart t policis n trafikun ndrkombtar t drogs.

  Emri: tagani.jpg

Shikime: 1357

Madhsia: 43.0 KB
  Dritan Zagani

  “U dhash eprorve 5 numrat e trafikantve pr t’i vn n prgjim. Pas 15 ditsh t gjith numrat ishin mbyllur. U dhash informacion pr 1 ton drog n filan banes n Borsh q ruhej natn nga 2 vet me kallash.

  M than: ‘Shkuam, s’gjetm gj’. Pr grupin e Vlors, homologu im i Antidrogs m tha: “Hiq dor, e ke kot”. Zagani u arrestua m 2 maj 2015 dhe u dyshua s pari pr bashkpunim n trafikun e narkotikve, por kjo akuz m von u rrzua. Ai dyshohet se i ka dhn informacione pr trafikantt nj oficeri t Guardia di Finanza. Dritan Zagani akuzon drejtues t policis n Tiran dhe Vlor, t Prokuroris pr Krimeve t Rnda si t implikuar n trafiqe.

  Ai flet pr laboratort e prpunimit t heroins n Fier, lidhjet e Antidrogs s Vlors me trafikantt, rrugn q ndiqte droga e Lazaratit nga Borshi drejt Italis dhe Greqis. Dhe n fund, frika pr jetn dhe familjen dhe transferimi i ksaj t fundit n Zvicr.

  Si nisi karriera juaj n Policin e Shtetit?
  Kam mbaruar shkolln e Ministris s Brendshme, degn e policis n vitet, ‘93‘94, por duke qen brezi i fundit i sistemit katrvjear t ksaj shkolle, vitin e fundit e kemi kryer n korrespondenc dhe n vitin 1993, jam titulluar oficer policie, me detyr konkrete inspektor i sektorit t policis kriminale n komisariatin e policis Tropoj. Detyr funksionale, q e kam kryer deri n nntor t vitit 1996, muaj n t cilin me krkesn time jam transferuar nga ky komisariat, pr n komisariatin e policis Vlor. Nga komisariati policis Tropoj n at t Vlors kam ardhur me ndryshim funksioni organik dhe jam emruar nj sektor tjetr, me detyr specialist i lufts kundr narkotikve

  Sa qndruat n kt detyr?
  Nga ai vit deri n vitin 2000 kam qndruar n kt drejtori si specialist. N vitin 2000 jam shkputur nga policia pr nnt vite, koh n t ciln kam qen emigrant ekonomik n Itali.

  Prse u larguat nga detyra?
  Ka qen nj urdhr i ministrit t asaj koh, urdhr n vitin 2009, t cilin nuk e gjeta asnjher, me motivin se kisha kaluar kufirin shtetror n mnyr t jashtligjshme. Ndrkoh un kisha shkuar n Kosov, n vitin 1999, pr motive private, vit n t cilin edhe ishin hapur kufijt dhe isha kthyer. Ishte m tepr nj sebep pr t’u hequr nga puna. Pas konflikteve q pata edhe me drejtuesit e asaj kohe n Vlor, t s njjts linj n raport me punn.

  Kur u rikthyet?
  Jam rikthyer n gusht t vitit 2009, jam kthyer nga Italia, dhe m 1 mars t vitit 2010, pas krkess sime pr t’u rikthyer n polici, ka dal urdhri i drejtorit t prgjithshm, ku jam emruar me detyr prsri n sektorin e Antidrogs, n Drejtorin e Policis Vlor. Detyr q e kam kryer pr 2 apo 3 muaj deri n nj moment ku me krkesn time u transferova nga eprort nga Drejtoria e qarkut Vlor, n Drejtorin e Kufirit po n Vlor. Me detyrn e shefit t seksionit t hetimit t krimit n kufi, detyr t ciln e kam kryer deri n tetor t vitit 2012, koh n t ciln pa krkesn e dijenin time m ka dal urdhri i transferimit nga Drejtoria e qarkut Vlor, pr n Drejtorin qarkut Fier, si specialist i qarkullimit rrugor.

  Prse?
  Ka qen nj periudh parazgjedhore, ishte disi e vshtir situata n lidhje me trafiqet e paligjshme, q zhvilloheshin kryesisht nprmjet detit dhe sidomos n zonn q un mbuloja, Fier, Vlor, Sarand, zona e bregdetit e cila mbulohet nga Drejtoria Rajonale e Kufirit Vlor, ku un isha shef i seksionit t hetimit pr gjith kt vij bregdetare.

  Sa zgjati?
  Aty punova disa muaj si specialist qarkullimi, jasht profilit t specializimit tim. Me krkesn time, drejtori i qarkut Fier m miratoi largimin nga ky sektor dhe m komandoi n sektorin kundr krimit t organizuar.

  Ndodhn ndryshime?
  Po n vend t zotit Bozhaj, n Fier vjen drejtor i policis s qarkut, Ervin Hodaj, i cili vinte pas nj karriere t gjat n Drejtorin e Prgjithshme n sektorin Kundr Drogs.

  Reform?
  Pas reforms s prfolur aso kohe pas ndryshimeve t pushteteve, drejtori Hodaj m thrret n zyr dhe m thot se kam vendosur t t riemroj n at detyr, pasi kam pyetur dhe kam informacionin se ti mund ta bsh shum mir kt detyr t rndsishme, duke m thn se isha n aftsit profesionale cilsore dhe m krkon q t punonim s bashku sa m fort n Fier.

  E nist me vrull?
  Jo, nuk e mora me eufori, pasi isha i sapoardhur n Fier dhe nuk e njihja zonn dhe terrenin aq mir sa e njihja n Vlor, ku kisha ushtruar aktivitetin tim profesional prej shum kohsh. I thash shefit se do bnim maksimumin, por i thash gjithashtu q informacioni im ishte i shumt pr Vlorn.

  Drejtori far ju tha?
  Nuk ka rndsi se ku godasim, rndsi ka t kemi rezultate konkrete dhe t godasim bazn e trafikut t drogs. Dakord i thash drejtorit, e pranoj kt sfid dhe do t bjm maksimumin.

  Si e nist operacionin e par?
  Po e nisa me nj informacion konkret pr rrethin e Vlors dhe i thash shefit se kam nj informacion shum t fort, q po punojn shum trafikantt si n drogat e lehta q ishte kanabis me origjin nga Lazarati, po ashtu edhe n drejtim t trafikut t drogave t rnda.

  Kanabis vinte nga Lazarati?
  Po, vinte nga Lazarati dhe trafikohej n drejtim t Italis dhe Greqis, por kryesisht n Itali. E gjith ngarkesa vinte nga Lazarati, bhet fjal pr vitin 2013, kur un u riemrova n detyr n sektorin e Antidrogs n Fier.

  Ishte vetm nj grup?
  Jo, ishte nj linj e cila funksiononte shum mir pr trafikantt dhe ishin disa grupe q funksiononin dhe jan ende t pagoditur dhe me nj mbshtetje logjistike shum t fort, sipas informacioneve q kisha un dhe kolegt e mi.

  Pr far fliste konkretisht informacioni juaj?
  Fliste pr nj grup kriminal q transportonte tonelata marijuane nga brigjet detare me gomone, me nj gomone t fuqishme, e cila mbahej n Greqi dhe vinte nprmjet detit deri n Borsh, n Palas dhe ku t mundej ngarkohej, nga Llogaraja deri n Borsh, n kt vij bregdeti ngarkohej me drog. Minimumi i ngarkesave ishte 1 dhe 1.2 ton, por kam pasur t dhna deri n 1.7 ton nj gomone 12 metra e gjat.

  Po ku merrej droga?
  Sipas informacioneve t mia, trafikantt e kishin ngritur punn dhe e transportonin drogn nga Lazarati n Borsh. Pjesn m t madhe t transportit t drogs e bnin nprmjet linjs Gjirokastr, Fier, Vlor nprmjet autostrads, por un kisha t dhna q e kan sjell edhe nga Saranda. Gjirokastr, Sarand, Vlor.

  Sa shpesh trafikonin n kt linj drog kto grupe kriminale?
  N at periudh, nntor 2013 deri n maj 2015, ku un isha n detyr, t fiksuara jan shtat rrug. Ky grup ishte i mirorganizuar edhe si logjistik, edhe si financim.

  ’prfaqsonte ky grup?
  Ky grup prfaqsonte nj grup kriminal shum t fuqishm, me mbshtetje t madhe edhe nga kolegt e mi.

  Po thoni se grupi kishte n prbrje dhe ndihmohej nga policia?
  Shum t fort e t fuqishm n at koh dhe sipas informacioneve t mia, ende edhe sot.

  Deri n far niveli ishin t implikuar polict?
  Homologu im i Vlors, n nj bised q un kam zhvilluar me t gjat kohs q isha n Fier, ku i thash se kam t dhna se x person, pr nj person q njihej pr drejtuesin e ktij grupi dhe pronarin e mjetit si nj nga skafistt me t mdhenj t Vlors, q po bn nj aktivitet shum t fort n drejtim t trafikut. I thash prse nuk nisni nj procedim, t hetoni t bni dika, t dhna mund t’jua jap edhe un, sa t duash. Dhe ai n mnyr konfidenciale, pasi deri n at moment m hiqej si fort si koleg korrekt, ishte kolegu im i drejtprdrejt, m thot: “Do nj kshill personale nga un? Larg duart nga ky person dhe nga ky grup, mos u merr me kto se e ke t kot”.

  Njeri i fort i bots s krimit?
  Po, shum i fort. Ai investon shum dhe sht i paarrestuar dhe ende n aktivitet.

  Por ju nist operacionin?
  N momentin kur kam nisur me t dhnat pr kt grup kriminal, m thrret drejtori Ervin Hodaj dhe m thot ‘dua nj informacion pikant q t zhvillojm nj operacion t bukur dhe me rezultat, nj goditje t mir’.

  Si i that?
  I thash q kam informacion pr nj grup t madh n Vlor, q prve marijuans po merret edhe me kokain. Ai ka nj linj q ikn me makinn e tij private nga Vlora n Greqi. N Greqi ka nj mjet gomone me tre motor me gjatsi 12 metra, me kapacitet deri n 2 ton ngarkes. Me kt mjet vjen n Borsh, ngarkohet dhe zbarkon n Puglia dhe Lee ku ka zonn e tij t zbarkimit. Por ka pasur krkesa dhe pr m tej. Ka pasur nj mjet t fuqishm dhe dilte edhe me det 5 ball dhe mund ta drgonte edhe n Kalabri zbarkimin e mallit.

  E mbulonte ket aktivitet me biznes. N informacionet tuaja prmendej gjkundi ky emr, nga burimet e tjera zyrtare apo konfidenciale?
  Ky personazh s paku ligjrisht me aq sa un di nuk sht n asnj biznes. Mund t them se ky sht nj ndr trafikantt dhe skafistt m t njohur n Vlor dhe quhet si e ka shkruar prokurori n aktakuz, shtetasi A. D. Emri i tij prmendet n materialet e prokuroris, nuk penalizohet asnjher. Madje, prokuroria pretendon se un kam kryer nj veprim arbitrar duke hetuar kt shtetas jasht territorit t kompetencs sime. Sipas prokuroris, nse un marr nj informacion jasht Fierit pr shtje trafiku, nuk kam t drejt t hetoj. N fakt, Ligji pr Policin e Shtetit ngarkon do punonjs policie kudo dhe kurdo q sht edhe jasht funksionit, kur vihet n dijeni pr nj vepr penale apo aktiviteti kriminal t shkruaj menjher informacionin dhe nis menjher hetimin ndaj ktij aktiviteti kriminal dhe ta raportoj tek eprort, si un kam vepruar.

  Ju e raportuat dhe deri n ’nivel e keni raportuar emrin e ktij personi?
  Po, un e raportova te drejtori i Fierit, Ervin Hodaj dhe ai m krkoi t hetojm dhe zhvillojm operacionin deri n fund. Mbas krkess s drejtorit, kam prpiluar nj informacion konkret, duke i br nj krkes specifike drejtorit. Duke qen se un njihem n Vlor pr shkak t aktivitetit tim profesional, nuk kam kompetenc territoriale Vlorn, por edhe duke ditur lidhjet e fuqishme t ktij shtetasi me disa t Prokuroris pr Krimeve t Rnda, kt informacion ma kan thn njerz t mi, q m prcillnin informacione.

  Kto njohje t subjektit n hetim, sipas informacioneve q ju kishit, e kompromentonin operacionin tuaj?
  Duke pasur kto t dhna, un i krkova nj krkes specifike drejtorit tim, duke i thn se do t bj t gjith informacionin q kam, do ta hetoj e ndjek shtjen n detaje, por emri im nuk duhet t figuroj n materialet zyrtare?

  Prse?
  Pr dy arsye. S pari, jo pr frikn time. Frika se po t dilte q un hetoja shtjen, ather personi do t kuptonte menjher se cili ishte burimi. Kjo pr arsye se burimi ishte i brendshm dhe ai e dinte lidhjen e tij me mua.

  U b operacioni?
  Jo.

  Prse? Sepse u shit informacioni. Un e drgova informacionin me email te drejtori, me emra konkret, me mbiemra, me adresa, me banesa, me t dhna t detajuara, me numra telefoni konkret. Numra t tij dhe t lidhjeve t tij. Kan qen pes numra telefoni q m’u krkua t’i vija n vzhgim, pr t provuar nse t dhnat q ne kishim ishin apo jo t sakta.

  Si ndodhi m pas?
  Pasi bra informacionin, ia kalova drejtorit Ervin Hodaj dhe ai e korrektoi dhe m tha shum mir. Do ta drgojm n qendr lart n Tiran dhe t bhemi gati pr operacionin. Rreth 15 apo 20 dit pasi un ia kisha dhn kt informacion drejtorit dhe ai e kishte drguar n qendr, drejtori m thrret n zyr dhe m thot. ‘Ato pes numra q ne kemi drguar po i ndjek kolegu yn n Tiran, Ervin Hasrama, specialist n Drejtorin e Prgjithshme t Policis n sektorin e Antidrogs. Por m thot q t gjith numrat e drguar nga ne jan mbyllur’. Kt ne e msojm 15 dit m pas…

  ’bt pastaj?
  I krkova drejtorit 24 or koh q t merrja informacion se far kishte ndodhur. Aktivizova burimin tim dhe t nesrmen mora numrat e rinj q kishin vn n prdorim dhe msova q drejtuesit t grupit i kishte vajtur nj porosi nga lart, si thoshin ata q duhej t ndrrosh numrat e telefonit. Un rimora numrat. Subjekti q ne po hetonim ishte njoftuar ‘ndrro numrat se po t ndjek policia’, ai ishte vn n dijeni pr hetimin q po bnim ne. I raportova drejtorit pr zhvillimet dhe dijenin q kishte marr ai pr hetimin ton, i thash se kisha numrat e rinj dhe ai srish me kto numra ishte n aktivitet kriminal.

  far ju tha drejtori. A kishin shkuar informacionet tuaja n prokurori, prvese n Drejtorin e Prgjithshme t Policis?
  Drejtori m thot m ribj nj informacion me t dhnat e reja q ke marr, ma drgo me email, t’ia drgojm qendrs dhe ta rifillojm shtjen. Kur kam drguar informacionin e dyt, drejtori m ka prezantuar me zotin Ervin Hasrama, ndonse un njihesha me inspektorin q ishte oficer drejtimi n sektorin e Antidrogs n Drejtorin e Prgjithshme t Policis. Prej tij msova se ai kishte verifikuar nprmjet numrave dhe policia 15 dit ka hapsir ligjore t vzhgoj. Dhe atij i rezultonte se ky ishte nj grup me aktivitet kriminal, ashtu si un ia kisha prcjell t dhnat.

  M pas?
  Pasi sht bindur se kemi t bjm me nj grup me aktivitet kriminal, Hasrama ka br material pr n prokurori pr t krkuar hetim t mtejshm me metoda speciale pr kt grup dhe ka drguar krkesn te Krimet e Rnda. M thot ‘kam drguar dy her krkesn te Krimet e Rnda dhe nuk kam marr asnjher prgjigje. Me sa duket lodhemi kot, se Krimet e Rnda nuk duan ta hetojn kt grup’. Ky informacion i sht prcjell dy her qendrs dhe Prokuroris pr Krime t Rnda n nntor dhe dhjetor t vitit 2013.

  Si vendost t vepronit?
  N kt situat krkova meq informacionin e kemi t sakt, burimin gjithashtu t sakt, si pr drogn, pr qarkullimin e parave dhe njerzit n grup t veprojm vet. Hasrama m thot se mund t veprojm vetm n kushtet e flagrancs.

  E ndoqt srish?
  Dy dit m pas un msoj nprmjet burimit se grupi kishte nj ngarkes prej nj ton drog n nj banes n bregdetin e fshatit Borsh. Burimi si gjoja shoqrues rastsor i njrit prej antarve t grupit kishte qen dhe kishte par ngarkesn n viln dykatshe dhe dy persona q e ruanin me arm zjarri kallashnikov gjat nats.

  Ju informoi?
  Po, t nesrmen menjher. E pyes nse vijm mund t verifikojm cila sht banesa? Me thot q ‘po, mundemi ta bjm’. N kt kushte, sapo shkoj n zyr, marr takim me shefin e sektorit, zotin Sknder Hitaj, pak jav i emruar dhe i them pr informacionin q kisha. M thot t flasim me drejtorin dhe marrim udhzimet. Drejtori kishte thn q t bjm verifikimin n terren t baness, t informojm qendrn, t vij dhe Hasrama dhe t bjm nj operacion t koordinuar me eprort tan t Drejtoris s Prgjithshme dhe rezultati sht i puns s prbashkt.

  Si vepruat?
  Gjithnj pas miratimit t drejtorit, shefi i sektorit m dha porosin e tij, mora nj mjet t puns, ishte mjet i sekuestruar, nj “Mercedes” q prdorej nga ne me urdhr t prokuroris, e furnizuam me karburant nga magazinieri i drejtoris. Kam ardhur n Vlor, kam marr burimin. Ndrkoh kam marr urdhr edhe nga qendra, n komunikim t vazhdueshm m Hasramn. Dhe nisem gjoja si turist me burimin duke br nj xhiro deri n Borsh, n plazh. Nga burimi mu b me dije prezenca e vils, nuk ndaluam q t mos binim n sy, se sipas burimit, kishte dhe roje t armatosura. Njoftoj Sknder Hitajn dhe Hasramn pr verifikimet e bra.

  far ju than eprort pastaj?
  Hasrama m tha nxito ‘shko n zyr, do t t drgoj n email hartn e fshatit, do m lokalizosh objektin, ma drgo menjher me email dhe veprojm’. Kam br at q m krkoi Hasrama, ia drgova materialin, i raportova dhe me telefon gojarisht edhe shefit t sektorit, duke krkuar gjithnj t mos dilte emri im pr arsyet q ua isha br n dijeni. N informacionet e drguara qendrs ka firmosur drejtori Hodaj dhe z. Hasrama. Veprimet u mbylln rreth ors 12 e gjysm 13 dhe prisja urdhra konkret nga eprort. Asnj prgjigje deri t nesrmen n drek, kur m marrin n telefon njri pas tjetrit Ervin Hasrama dhe Sokol Selfollari, ky i fundit shefi i sektorit t Antidrogs n Drejtorin e Prgjithshme t Policis. Dhe me than se informacioni q un kisha dhn 24 or m par, ndonse un e kisha verifikuar, sipas tyre nuk sht i sakt, sepse sht ndrhyr n banesn n fjal dhe nuk sht gjetur lnd narkotike. Dhe asnjeri. Krkova shpjegime se si ishte br ky operacion q e kishim nisur ne pa na vn n dijeni dhe br pjes t operacionit.

  Si ju shpjeguan?
  Sokol Selfollari m thot se ua kaluam informacionin atyre t Vlors dhe kan vepruar ata sot para gjysm ore dhe thon se nuk ka gj. Pra, pr 24 or kur ishte dhn informacioni. Pra, si m than eprort e Tirans, informacioni ishte dhn po dje, si dhe kur un e kisha raportuar, por Drejtoria e Vlors nuk ishte pasur mundsi t kryente operacionin dhe e kishte ln pr ta kryer t nesrmen, duke ln t kalojn 24 or. E njjta gj thot sht, ndonse un e moj si gabim, sepse nuk besoja te policia e Vlors.

  Ju dyshoni te policia e Vlors?
  Nuk kam pr t dyshuar. Homologu im i Vlors m kishte thn, shefi i Antidrogs s Vlors, kur un ia krkova q t goditej ky grup, m tha hiq dor, mos u merr me kt grup. Ky sht fakti i dshtimit, pasi sot shefi i Antidrogs s Vlors bredh me makin q ia ka br dhurat ky person i ktij grupi. Mua thjesht m than se doli bosh. T gjith ishin njoftuar, por un s’e mora me mend se ata do njoftonin Vlorn, sepse ua kisha thn se Vlora nuk do ta godiste kt grup.

  Ju ku ishit n kt moment kur po zhvillohej ky operacion?
  Kur sht kryer ky operacion, un isha n funksion n zyr n Fier dhe nuk jam njoftuar fare pr veprimet e kryera. Personi dhe vendi ishin jasht juridiksionit tim, n fshatin Borsh. Ishin vn n dijeni edhe Drejtoria e Prgjithshme e Policis. Vnia n dijeni e Drejtoris s qarkut Vlor, sipas meje ka sjell dshtimin e operacionit, sepse sht shitur informacioni.

  Ju ia bt prezente dyshimet tuaja eprorve?
  Po, ua kam br, madje i kam thn edhe n telefon z. Selfollari, ‘ta dija se do ia prcillnit menjher Vlors, nuk do jua bija informacionin, sepse un e dija se n policin e Vlors grupi q ne ndiqnim kishte dhe ka lidhje me policin’.

  far ju tha ai?
  Ai m tha nuk bn mir q paragjykon kolegt pa pasur fakte. Po fakti flet vet i thash. Ju keni marr informacionin dhe godisni me 24 or vones.

  Po dshtonit rregullisht?
  U zhgnjeva shum nga ky dshtim. Shkova te shefi i sektorit dhe i thash. Sknder, informacionet e mia po shiten, nuk e marr vesh nga dalin, pas ktij veprimi q u krye, zoti trafikant sht njoftuar me hollsi edhe nga ikn informacioni. Pasi ka vajtur ditn e nesrme n banesn e burimit tim q m jepte informacionin dhe i ka thn konkretisht q filani, duke prmendur emrin tim, sht i informuar mbi aktivitetin tim dhe ti nuk ke br mir q e ke informuar at pr aktivitetin tim. Pasi un kam tabulatet e atij zotris, bhej fjal pr numrin tim t puns, ku ti e ke marr n telefon dhe i ke thn pr mua. Subjekti i kishte thn burimit shikoj kto letra, kto jan tabulatet e Dritan Zaganit, ti i ke dhn mesazh mbi aktivitetin tim. Nuk e kam problem pr 2000 euro q kam bler kto tabulate, jam gati t jap edhe 2000 euro t tjera dhe t’ju zhduk juve.

  U tremb burimi?
  M erdhi i trembur dhe qante se ishte shum i krcnuar. T t vij nj trafikant me t dhnat e nj punonjsi policie n dor?! Un humba besimin dhe u betova q me kta drejtues t shitur nuk do t jepja m asnj t dhn.

  Si vepruat?
  Vajta te shefi im i sektorit dhe i thash q informacionet e mia jan shitur dhe po shiten n vazhdimsi. Shefi m thot q ti ia ke kaluar drejtorit dhe ata ishin kaluar me email, ndiqej gjithnj procedura.

  E njoftoi drejtorin?
  Po, shkoi shefi t drejtori dhe un ndrkoh e prita te dera dhe kur doli, m thot se ‘drejtori ndihej i fyer, mos kujtoni se ia kam shitur un?! I thash s’e dim por Zagani m thot se jan shitur rregullisht, ather m thot t vazhdoj me qendrn’. Ndrkoh m thrret n zyr z. Arben Janaqi, nndrejtori, q ishte dhe prgjegjsi pr linjn e Antikrimit n drejtori sipas organiks.

  Prse ju thirri?
  Pr nj verifikim, sipas meje n kuadrin e SHKB, por rutin. E vura n dijeni dhe at pr problemin pr shitjen e informacioneve “m shkojn tabulatet te trafikantt”. Ai ngriti supet dhe m tha s’di far t t thot vllai.

  Po punonit kot, si vazhduat?
  N kto kushte, n bashkpunim me shefin e sektorit, q ka qen dhe sht sipas meje shum korrekt, jam i bindur pr kt, fola me t dhe tha t punojm. I them t bjm ndonj goditje, ose kshtu s’kemi pse punojm. do info q merrja nprmjet telefonit, informacioni prfundonte te subjektet q ndiqnim dhe m linte t kuptoja se do gj q po hetoja shitej.

  Gazeta Shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 06-09-2015 m 10:15

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Krert e Policis drejtojn trafiqet e drogs n vend"

  Zagani: Ja si e zbulova makinn e Tahirit

  Gazetari Basir ollaku ka botuar pjesn e dyt dhe t tret t intervists s Dritan Zaganit, e cila sipas tij u censurua nga disa media.

  Intervista si m posht vijon:

  Si vepruat?

  Mseva nprmjet burimeve t mia q Shrbimi i Kontrollit t Brendshm dhe Prokuroria 15 apo 16 janar 2015 m ka vn numrin tim t telofonit t puns n prgjim. Kt msova edhe kur nj informacion tjetr q un kisha, pr nj grup tjetr kriminal nga Vlora, q krkont transport, pr nj sasi 100 deri n 200 kilogram marijuan drejt italis. Nprmjet nj tjetr burimi, jo atij t parit, msoj pr kt grup kriminal, flas me shefin z. Hitaj. I shpejgoj se kemi info se nj grup kriminal mallin do e sjellin nga Lazarati, nga Levani pr n Vlor. Nse sht e mundur dhe kalon n Fier skam besim te Vlora, t bjm operacionin ne. Biem dakort me shefin, z Hitaj. Un prpiloj informacionin, dhe i hedh n ssitemin ton policor sic e do procedura, vihet n dijeni drejtori Ervin Hodaj q jep miratimin e tij . Njoftojm qendrn, lidhemi me z, Hasrama prsri. Nj informacion q ksihim pr bandn e par se trafikonin jo vetm marijuan por dhe koakin pr n Greqi. Marrim info q do t kalonte personi nga Vlora drejt Greqis me 2 deri n 3 kilogram kokain n makin t fshehur dhe ne msuam vednin ku e kishte fshehur n makin. Do organizonim nj pstbllok n Levan pr t verifikuar t dhnat. N kt moment vjen z. Hasrama me nj grup pune, ne t Fierit, me shefin e sektorit n krye, organizojm postbllokun lm mjetet n distanc, q t bllokonim rrugn dhe shoqronim personin pr t br kontrollin. Pritm disa or, t dhnat ishin t sakta por makina nuk erdhi. Un jam i bindur se ai prsri ishte njoftuar nga dikush, Edhe pr kt operacion ishin vn n dijeni eprort e mi n drejtori dhe n Drejtotrin e Prgjithshme, se ishte dhe z Hasrama n operacion

  Po prokuroria?

  Hasrama m ka thn se kam drguar dy her krkes pr fillim procedimi penal dhe nuk kam marr prgjigje dhe ram dakort q far t bnim ta bnim vet.

  Nuk patt asnjher sukses?

  N drejtim t ktij grupi jo.

  Po n Fier kishte banda apo vetm n Vlor?

  N Fier kishte. Flasin statistikat dhe rezultatet pr punn q kam kryer.

  Keni br nj operacon dhe keni sekustruar n Fier marijuan?

  Po . Nj burim i imi m thot se nj grup kriminal do t transportoj drog nga Lazarati n drejtim t Italis, informacioni i par n dhjetor, Pasi e mora e prpilova informacionin e hodha n sistem, bisedova me shefin e sektorit dhe i thash si t veprojm se do t dshtojm se na shiten informacionin. Shefi m krkon informacionin dhe m krkon q t takohet edhe ai me burimin tim. Po i them dhe organizoj nj takim me burimin . Theksoj gjithmon se burim informacioni, jo informator se ka nbdryshim shum t madh ligjor. Oficeri policis merr informacion n disa rrug t ndryshme nprmjet bashkpuntorit, cili sht dokumnetuar n kartotekn e policis kriminale, nprmjet burimvee konfidenciale, ku futen t gjitha lidhjet dhe njohjet personale q ka personi oficeri i policis, apo burime t treta ku mund t futet edhe media do gj q shrben pun. Organizova takimin, raportoi burimi pr t dhnat sic ishin n detaje. Vendosm me shefin, pasi burimi ishte pik referimi pr trafikantt, pasi ata mendonin se duke shfrytzuar at si shofer pr t transportuar. Ai na tha q un trafik nuk bj, si t veprojm. Diskutojm m shefin e sektorit dhe udhezojm burimin tu thot trafikantve silleni mallin n Fier se e kam kamionin n nj ofiin n Fier, ndonse ai nuk ishte kamion t vetin ishte thjesht nj shofer. N kto kushte fiksuam ditn kur ai do tu thoshte sillni drogn n Fier, ju pres n Levan pasi nuk e marr prsipr ta transportoj drogn n Shqipri. Burimi na raportonte, organizuam dy her shrbim n pritje t ardhjes s ngarkess dhe t dyja hert kemi dshtuar. Hern e dyt n vendet e shrbmit me merr nj officer imi dhe m thot se ktu pran nesh jan dhe makina t antidrogs s Vlors. Mos po ndjekim t dy palt t njjtin subjekt. Marr shefin dhe ai lidhet me kolegt e Vlors dhe rezulton se ashtu ishte, kishin ardhur ata n territorin ton, uditerisht pa dijenin ton. Komunikon shefi q t ishim bashk t harmonmizuar n nj operacion se dshtonim. Pas ksaj bisede msojm se bhej fjal pr t njtin subjekt. Ata ikin dhe thon po ikim ne por transportuesin mos e arrestoni se eshte i infiltruar. Kjo na e komplionte dhe fuste n paligjshmri operacionin dhe srish dshtuam.

  Prsri?

  Po ndonse trafikantt e Vlors vazhdoonin ti thonin burimit kur do ta sjellim mallin q t na e cosh n Itali. Flas me shefin pr t vendosur si t vepronim. Ai m thot njoftojm drejtorin dhe veprojm vet. I them nk flas n telefon se me shiten informacioniet e dal t komunikoj n teren me burimin. Ka qen e shtuna e 13 janarit kam ardhur n Vlor, kam folur me burimin, ndonse isha n prgjim dhe vzhgim, me autorizim nga prokuroria. Takova burimin i dhash detyren verbale si do sillte lam takimin ora 6 o 6 e 30 q t vinte malli n Levan. Burimi vajti dhe nuk m mori n telefon por erdhi dhe m takoi ashtu sic kishim rn dakort, sepse telefoni shitej. Ata do vinin n ora 6 e 30 do sillnin mallin n Levan, ishte skema jone dhe do vinin me nje volksvagen polo gri. Mjeti q do sillte drogn.,Nn drejtimin e shefit t sektorit Hitja, dhe pas njoftimit t drejtorit Hodaj, organizuam shrbimet pr t vezhguar e rrethuar trafikantt. Rreth ors s caktuar marrrr sinjal nga burimi se po vinte malli dhe duket makina polo me canta t zeza t mdha pas, q binin n sy. N qendr t fshatit Levan ishte shefi sektorit me dy grupet une me dy grupe t tjera pas dhe bllokuam rrugn n qender t Levanit. Kshtu i rretthuam. Ishin dy shtetas, Ermal Daja dhe Gani Shahi sic jan dhe t prmendur n materialet e prokuroris, sekuestruam 109 kile, nga 110 qe kishim t dhna.

  Nuk dshtuat?

  Kt her jo se un nuk prdora telefonin. Shoqruam tre auytomjete t tjera dhe at t burimit pr t fshehur burimin. Bm procedurn ligjore por pr t mos referuar te Krimet e Rnda sepse skisha besim, bra referem n prokurorine rrethit gjyqsor Fier, nn referimin dhe miratimin e shefit t sektorit dhe drejtorit t policis s fierit. Kur t bhej materiali dosja t shkoja tia raportoja drejtorit gojarisht se u krye detyra, ndonse shefi i sektorit kishte vn n dijeni Ervin Hodajn dhe Albert Janqin. Drejtori m falenderoi pr kt sukses

  Ju uroi?

  Kjo dosje e operacionit me sukses sht akuz pr mua pr shprdorim detyre, ndonse un dhe shefi i sektorit q ishte n operacion me arm n dor dhe drejtori na kishte miratuar operacionin, Dhe prokuroia petendon se ne kishim ndrprer operacionin q do ndiqej deri n Itali, ndonse ne kishm vn nd ijeni konform procedurs eprorin. Vetm un rezulton sipas prokuroris t kem shprdoruar detyn se kam arrestuar trafikantt e sekustruar drogn.

  Nga vinte droga dhe u arrestuan t gjith personat?

  Transportuesi ishte ng a Memaliaj dhe droga vinte nga Lazarati. Transportuesi u vu n dijeni q t vinte m aty. Blersit e drogs u detyruan shkonin ta merrnin drogn vet, jasht Levanit, i than burimit do vim vet dhe na prit atje. Personi transportues nga hetimi dhe nga jo qe un kam par n dosje sme rzulton, sepse un akuzojhem se jam lidhur me nj band nga vlora. Un kam hedhur informacione ne system pr banda t trafikut t Vlors. Ishte nj linj ku funksiononin banda t Vlors dhe t Fierit nga Lazarati. Lidhja ishte transporti, e nxirrnin mallin nga Lazaratiu dhe kishin mbshtetje

  Po Fieri kishte trafik droge se po flisni vetm pr Vlorn?

  Ne hym n nj operacion dhe nuk donim t trhiqeshim dhe na vinin informacione. N Fier ka pasur dhe kam ende plot informacion.N Fier sht m specifike trafiku i drogs, pasi nuk sht vetm trafik marijuana. Fieri sht nj baz shum e fort e trafikut t heroins dhe kokains, por dominon heroina. Jan disa grupe shum t forta q merrren me trafikun e heroins dhe nga t dhnat e fundit t mia rreth para nj viti kur isha n detyr, n Fier them se ata disponojn laboratore q rafinojn prpunojn n cilsi maksimale heroinn pasi vjen e kamufluar me materiale t ndryshme prpunohet dhe rafinohet n Fier. Droga vinte nga Turqia, dhe destinacioni pas prpunimit kryesisht ishte perndimi, si Italia, Zvicra, Gjermania, etj.

  Nga kto iunformacione pr trafik kokaine e heroin dhe ekzistencn ktyre laboratorve nist ndonj operacion pr goditjen e ktyre grupeve kriminale?

  N at periudhe prej shtat tet muajs q un isha n at detyr jam marr personalisht me studimin e situats, e gjendjes, kam diskutuar verbalisht, kam hedhur edhe ndonj informacion n sistem, ndonse nuk kisha shum besim, kam pasur edhe rezultat duke bashkpunaur me qendrn. Nj her kishim t dhna interesante se na ishte larguar nj subjekt nga Fieri drejt Kakavijes

  Si veprua?

  Njoftova Selfollarin dhe arritm ta kapnin dhe shefi me prgzoi se informacioni rezultoi i sakt.

  Prokruroia ju akuzon ndr t tjera se keni dhen informacion t pautorizuar dhe keni bashkpunuar n trafik me nj officer t Guard di Finanzza, Alessandro Giuliani, qndron ky fakt?

  Pas emrimit tim n Drejtorin Rajonale t Kufirit n Vlor, pas rikthimit n pun n 2010, meq isha dhe njohs i gjuhs italiane me nj urdhr verbal t drejtuesve mbuloja dhe si pik kontakti Guardia di Finanzza q operonte n Shqipri dhe me policin e Brindisit eBarit, si dhe me Igumenicn pr nj periudh 3 vjeare nga viti 2010 deri n 2012. Duke punuar n kt pozicion kam pasur relacione t shumta me Guardian si ktu dhe jasht. N t gjitha takimet dypalshe ktu dhe ne Brindisi kam qen pjes e delegacioneve dypalshe.

  Kur jeni njohur me zotin Giuliani?

  Me zotin Giuliani jam njohur nga komandanti i tij Fabrizzio Cavalli n Vlor n vitin 2012 n kazermn e Gurardias n Vlor ku ai erdhi n Shqipri si zvnds drejtues i Guardia di Finanzza pr disktriktin e Vlors. Ai mbulonte dhe ann informative n shrbimin e tij ndaj takimet me t ishin t prditshme n shkmbimet e t dhnave pr trafiqet e paligjshme n dy ant e brgjeve. Ai ka qenb pr nj vit prezent n do operacion q kemi kryer dy palt

  Sa kan shrbyer informacionet e tij?

  Ne krijuam raport t mire profesional dhe patm rezultate t mira n drejtorin e rajonale t kufirit Vlore. Konkretisht mund t prdenim raste, ku them se jan arrestuar reth 10 mjete lundruese q kryenin trafik jan kapur tonelata drog edhe ktu edhe n brigjet e Italis, jan kapur dhe mjete te kamufluara me drog dhe logjistika e tyre na ndihmonte. Kemi kapur keshtu marijuan dhe heroin, heroina n vitin 2011, nj shtetas nga fieri me 4 kile heroin.

  Prokuroria thot keni marr para?

  Guiliani pas mbarimit t mandatit u kthye n Itali n polici srish. Ne u miqsuam dhe krijuam lidhje familjare pas largimit t tij n Itali. Nga kjo mardhnie kam prfituar edhe profesionalisht

  Si dhe a keni marr para prej tij?

  Do e sqaroj dhe punn e parave, sic pretendojn ata t akuzs. Pr cdo lloj informacioni q mua m duhej pr element t ndryshm, trafikat apo veprimtari t ndrsyhme kriminale t grupeve Itali, Shqipri q mua m duhej t bja verifikimet, ai i kryente n koh rekord.

  Shkmbimi i informaconit ishte me procedur ligjore, apo tejkalohej disi?

  Un shfrytzova n kt rast miqsin me t pr punn time zyrtare. N t gjitha raste ishhin n dijeni drejtuesit e mi. Ka pasur raste kur ata m krkonin ta shfrytzonim kt mundsi.

  Konkretisht?

  Kur isha n Fier n nj rast m merr n telefon nndrejtori i Fierit z. Lorenc Meta dhe m thot me miqt e tu n Itali mund t na japsh nj ndihm t madhe. Kemi nj rast grabitje me arm dhekemi mundur t kapim vetm makinn e djegur. Kan grabitur argjendari kan qlluar dhe me arm n qytet n qendr katr persona t armatosur ksihin terrorize njerzit, duke qlluar me qt arme pronarin e argjendaris. Ishte dit pushim, por marr Alessandron dhe I them dua t m ndihmosh., Kishim nj numr telaajo t makins dhe t gjenim kush e ksih sjell makinn n shqipri, U lidha n telefon me Giulianin dhe krkova ndihmn e tij. Ai brendas 24 orve m solli dy emra shqiptarsh si blers t automjetit dhe ia kalova nndrejtorit, menhher pr 24 orsh nndrejtori Lorenc Meta dhe shefi sektorit Bejkush Sina, shefi sektorit t krimeve t rnda n drejtori m falenderuan pr ndihmn e dhn. Sepse u arrit n 24 or t zbulohej grupi grabitsve dhe malli i grabituur , armt dhe katr arrestime, goditm kshtu nj grup kriminal t rrezikshm me kt bashkpunm, me emeilin dhe telefonin e puns kan qen gjtihnj komunikimet e mia m Alessandro Giulianin dhe kdo tjetr. Sektori ku ai punonte ka akses ne informacionin pr trafiqet n t gjith botn. Dhe n nj rats tjetr kishim nj rast vrasje dhe nj makin t djegur. Srish kolegu Sina krkon q t prdorim ndohmn e Gulianit q aso koshe ishte n Shqipri dhe erdhi shkuam n drejtori. Mori t dhnat e asaj q kishte mbetur nga makina, bm fotot dhe premtoi se sa t kthehej n Itali do t drgonte t dhnat pr t mundsuar zbulimin. Pas nj muaj dergon informacionin pas verifikimit dhe rezulton numri q kishim dhn ishte i gabuar.

  Po n rastet e trafikutt drogs keni bashkpunaur?

  Me vizitat n Shqipri t Giu;ianit njher qlloi t takohej dhe me nj nga burimet e mia kofidenciale, Duke qen dhe njohs i italishtes u miqsuan shpejt dhe i jepte t dhna pr trafikun e drogs kundrejt shprblimit ligjor. Ai e pyeti edhe pr info nse kishte pr ngjarje q lidheshin me trafikun drejt Italis, Dhe ai krkoi ta informonte kur bhej fjal pr ngjarj trafiku n itali. Burimi pranoi. Nse ai do ishte bashkpuntor me dosje mua sdo me lejohej kurrsesi as ta prezantohej e jo m ta lejoja t informonte. Ka pasur raste q kan informuar dhe pr kt prokuroria m akuzon.

  Ai, Alessandro, ishte njeri me merita n pun dhe na ka ndihmuar shum n punn ton, gjithnj duke zbatuar ligjet tona korrektsisht.

  Zhgenjyer nga shitjet ktu i thash shefit verbalisht se kur t kem info pr trafikantt an n Itali do i trgoja taij dhe i thash mua sm ln ta kap trafikantin nse t vjen atje e arreston ti?? Ok, m tha m jep t dhnat e arrestojm. Por srish dy her q un e njoftova Giulianin srish dshtova dhe srish e informuan trafikantitn sepse m prgjonin mua dhe nga telefoni i puns.

  Nga marsi prill 2014 nj burim imi m thot se kam nj krkes nga x trafikant, t cilin un e njihja shum mir, se ka nj shoqri transporti kamionsh dhe autobuzsh n Vlor. Ai krkont burimit do vish t bsh me mua pr nj rrug si shofer dhe do ikim pak larg n Gjermani. Dakort pranoi burimi , por donte t dinte se prse dhe cfar do t merrnin. Ai i kishte ln t kuptonte se do merrnin pak gj, ndonj lloj droge. I them mos t do pr trafik kokaine??. Prano krkesn i thahs deri kur vjen momenti q do implikohet droga dhe aty trhiqu, mos t jesh pjes e trafikut. Dhe ram dakort. Nj dit m merr n telefon burimi dhe me thot se po nisem pr Gjermani po nuk e di saktsisht e ka, apo nuk ka dhe se far ka pasi po nisem me djalin e zotris dhe djali i tij nuk besoj se e bn at pun. Po ikim me nj kok kamioni atjer djali ka bler nj rimorkio dhe do e sjellim n Shqipri. E prorosita t bj kujdes mos implikohej. Pr dy dit dhe net nuk arrita t kontaktojm me t as un dhe as familjart. Pas 48 orsh m merr n telefon dhe m thot kemi qen n Gjermani e kemi marr nj rimiorko

  Ju ishit n prgjim?

  Po isha dhe e dija. Ai m thot se kur arrita n Brindizi dhe n nj moment kur m la vetm djali zbulova se ka drog n kamion dhe tani po cmendem nuk di se cfar t bj. I thash t qetsohej dhe t mendonim se far duhej br. Nuk duihej nse do vinin n Shqipri dhe po mendonim si ta shmangnim dhe pr kt marr n telefon shefin e sektorit pr t organizuar operacionin nse ngarkesa vinte n Port. Zoti Hitaj m tha ok, njoftojm drejtorin dhe qendrn dhe bjm operacionin

  Cndodhi dshtuat srish?

  Jo, pasi dika m shum se nj or m merr n telefon Giuliani dhe m thot se jam nisur urgjent pr Brindizi, sepse miku yn m ka marr n telefon se ka nj ngarkes kokain n Brindizi te kamioni dhe po shkoj t organizoj punn t arrestojm atje.

  I them se nuk duhet t ndrhysh se po presim ne?

  Ai m thot se kjo hst arsyeja spse ka mndryshuar destinacioni. Nprmjet fanmiljarve arrij m pas t lidhem srish me burimin dhe e ppyes se cfar po ndodh. M thot se po pres Alessandron sepse ky ndrroi, i preu biletat pr n Igumenic, e jo pr Vlor dhe un nuk iki m n kamion kam frik. Ok thash le t veprohet atje.

  U krye?

  N dark von m merr Giuliani n telefon dhe m thot sekuestruam 5 kile kokain dhe arrestuam djalin e atij subjektit trafikant shum i fuqishm n qarkun e Vlors, aktualisht n burg pr trafik droge. Ai dhe dy djemt t arrestuar pr trafik droge, njri n Itali, dy t tjert ktu, autobuzi tij sht kapur n Kakavij me hashash.

  Burimi krkonte shprblimin?

  Po at priste. N kt periudh burimit i ndodh nj fatkeqsi djali bn nj aksident dhe e merr prsipr e shoqja, djali sht i smur hemofilik Dajli merr makinn pa patente bn nj aksident dhe largohet nga vendngjarja. Duke pasur nevojn pr lek merr Alessandron dhe krkon lek nse ishte e mundur

  Ai ia kaloi?

  Guiliani me merr n telefon e m thot duhet t m bsh nj nder me jep nj kod me 10 shifra. Do shkosh n estern Union do marrsh kto lek e do ia drgosh burimit se m mori n telefon dhe ka nevoj pr lek dhe i duhen.

  Prse n emrin tend?

  I thash i ke nisur, po m tha. I them mos e prsrit kt se sht gabim dhe jo i ligjshm nuk m lejohet mua. Sigurisht bised n telefonin e puns I trhoqa n Fier dhe pastaj u largova nga puna dhe ia drgova burimit menjher, pasi kasha marr leje nga shefi sektorit pr tu larguar nga puna. Dhe burimi ka deklaruar n prokurori se ka marr leket pr punn q ka br

  Zagani trafik nga deti toka por dhe nga ajri, nisi t vij dhe nga ajri, droga tani me avion?

  N fund marsi e fillim prilli 2014, m thrret n zyr shefi im Hitaj dhe m thot se kemi nj t dhn nga Shrbimi Informativ, dega Lushnje, q po zhvillohet trafik droge me avion dhe kjo sht e dhn e sakte se na ka ardhur nj avion e sht ulur n Divjak para rreth 10 ditsh, sipas infos s SHISH, nj avion i vogl

  Ku e pyes?

  Nj zon para mbrritjes n Divjak nj rrug e vogl fshati dhe shefi krkon t shkojm t verifikojm kt informacion sepse na e krkon infon qendra lart. Morm nj makin t puns me shefin e sektorit dhe komisariati i Lushnjs na dha nj inspektor t njohjes s zons dhe u takuam me shefin e krimeve t lushnjes Geri Tona, dhe kur do t niseshim nga klubi i shoferit pr n Divjak, shefin e krimeve e merr shefi komisariatit q t kthehej n pun n komisariat sepse kishte nj pun emergjente dhe na dha nj inspektor rendi pr t na shoqruar, njohs i zons.

  Dhe u nist?

  Un isha jo fort n gjendje t mir shndetsore nuk kisha as motiv ngaq do pun po na shitej tek trafikantt. U nism pr n Divjak ku pa mbrritur sht nj kthes nj rrug q t on n fshatin Adriatik, nj lagje me rreth 7-8 apo 10 pallate, nj zon internimesh n kohn e komunizmitdhe deri n buz t detit shkon asfalti. Nga fshai Adriatik deri n buz t detit sht nj rrug t ciln e matm me makin duke zeruar kilometrazhin, 2.7 kilometra, e gjer sa nj korsi autostrade e asfaltuar n mnyr t shklqyer e ngritur disi si pist. Inpsketori na tha se ky sht vendi i dyshuar se sht ulur avioni, pr ktu thuhet. Inspekjtori na tha se kshtu thon t gjith banort. N fund t rrugs ishin disa stalla disa oban por hezituan t na thon saktsisht. Kthehemi n fshat anes rrugs ndalojm dhe ishin dsisa njerz q po punonin. Un qndrova dhe prita n makin dhe spo dilja dot, shefi rendit dhe inspektoi vajtn dhe pastaj u afruan te makina dhe kt q them e kam dgjuar vet si bised. Ai banori tha se nj furiostrad ka bllokuar rrugn ktu, nj tjetr n fund t rrugs dhe ajo kryq, fuoristrad e zez, sa vajti n fund furoistrad ae zez, pam avionin e bardh q u ul ktu dhe vajti deri n gjysm t rrugs dhe dy fuoristradat ajo n fund dhe kjo n fillim u afruan tek avioni. T dyja fuoristradat nxorrn kuti kartoni ngjyr kafe dhe i vun n avion. Pastraj largohen fuoristradat avioni si ishte n gjysm t rrugs u ngrit dhe iku u largua. N u habitm dhe pyetm , njri prej atyre n makin na tha ikni ikni mos u bni merka, se ishte ambasadori ek dhe donte t dilte pr gjah se ktu sht zon gjahu, por kur u ul avioni u dje keq dhe nuk zbriti, kshtu q iku.

  Furistrada t zeza?

  Po fuoristrada pikup me rimorkio m xhama t zit treja t zeza. Sipas banorve nj her n ato dhjet dit, skishin par m prpara. Dyshonim se kjo mund t ishte heroin apo kokain, pra saktsuam se ktu ishjte ulur avion dhe ne do bnim informacion dhe i them shefit ta bj ai se nes do bja un do shitej informacioni. Ndrkoh zbuluam dhe gnjeshtrn tjetr kur n lajme pam nj kronik ku ambasadorja eke kishte qen n nj aktivitet dhe msuam shum shpejt gnjeshrtn.

  Vendose t pyessh?

  Pyes nj ekspert t trafikut e pyes dhe e provokoj po fluturoni tani. Po spo vjen m as avion ktu n Vlor vjen n Lushnje. Vjen vjen m tha se sht br lluc ktu se ka rn shi ndaj.

  Kishte t tjera pista?

  Sipas verifikimeve q bra avioni n mnyr periodike vinte n Fushn e Pors, Pishpors n breg t detit. Atje un kam par vet nj fush nj mjedis i hapur rreth 3 kilometr katror q n periudhn e vers sht mjediss shum i prshtatshm pr ta prdorur si piste. N kohn e vers sipas t dhnave kishte ardhur disa her avioni dhe marr hashash pr n Itali n periudhn e fushts zgjedhore 2013 e mbrapa. Informacion na kisthe ardhur nga SHISH dega Lushnje e cila kishte t dhna se kjo ishte tarfik droge.

  Sa koh kaloi kur tip o verifikoje rastin e Divjaks deri sa u arrestove?

  As nj muaj. Pastaj shkoi n pun dhe flas m shefin e sektorit dhe i them shef kam msuar se rasti avionit qenka i vrtet por nj her paska ardhur n Divjak n Vlor, qenka i prhershm dhe ne skemi ditur gj. Kam nj dide t bjm nj verifikim i thash

  Prap Giuliani?

  Verbalisht njoftova shefin. I thash shefit t sektorit t bj kt gj ti krkoj verifikim q a ka dhe nse ka kush jan shtetas shqiptar q kan patent pr avion piper(pajpr), kush kishte dshmi aftsie t till. Guiliani m thot se di nj rast t nj avioni q sht prplasur n veri t Italis dhe dyshohej pr nj gj t till, por ishte pastruar shpejt. Krkoj t m bsh nj nder i them. Po m thot. Dua t m drgosh listn, me telefonin e puns gjithnj q ishte n prgjim. Po do t m ndihmosh m verifiko nse ka shtetas shqiptar, n regjistrin e patentave italiane se atje do gj sht e dokumentuar dhe kush jan nse jan, pavarsisht nse kan pasaport italiane.

  Ju ndihmoi, ju drgoi nj list?

  Nuk kishin kaluar as 10 dit kur m merr Giuliani n telefon dhe m thot t kam drguar nj list me emrat q m krkove ata q gjeta, n prill 2014 dhe un arrestohem n maj po t ktij viti

  Me sa emra ishte lista.?

  Me 11 emra, q ishin shqiptar, kishte dhe nga ata ata q kishin marr nnshtetsin italiane. Nga ata emra tre m rezultonin vlonjat, dy rezident n Siili dhe nj nga provincat e Verons. T tjert nga Shkodra(kemi raste ulje avionsh dhe n Gjadr) ishin dy prej tyre, q ishin rezident n Itali, kishte nga Durrsi. Me kt nuk them se kta ishin 11 shtetas trafikant., ky informacion m erdhi n emailin tim t puns nga adresa emaili e puns e Giulianit.

  Po prse te emaili i puns meq e dinit q ishit n prgjim?

  Nuk ksiha asnj merak, doja tju bja t ditur ktyre q po m hetonin e prgjonin se un nuk jam trafikant, por do e kap trafikantin.

  ndodhi m pas?

  Vura n dijeni shefin e sektorit se m ka ardhur nj list dhe i thash sapo t verifikoj emrat do t bj nj informacion dhe do ja jepja listn bashk me informacionin ashtu si edhe shefi priste tia prcillja. Ndrkoh q kam qen duke punuar pr t prgatitur nj informacon t detajuar, sa do mundja t identifikoja se sa nga pjestar t ksaj liste ishin ose jo t implikuar n linjn e trafikut t drogs, pr qarqet Vlor, Fier ku un mund t hetoja, pasi aty kishte nga Durrsi, Shkodra, Tirana, thjesht do t drgoja informacion qendrs si informacion shoqrues. Kur po punoja pr t plotsuar kt informacion me datn 2 maj 2014 m krcet dera e shtpis n orn 1 t nats, ktu ku jemi tani dhe shoh nga vrima e elsit 20 e ca persona pas dere. Hap dern dhe pyes far jeni dhe far doni.

  Kur keni qen n prgjim sipas asaj q ju dini?

  Prgjimi im ka nisur nga nntor dhjetor 2013, un jam vn n dijeni n muajin dhjetor, pasi kishin krkuar informacion n Itali pr Guilianin se kush sht, ia kishin krkuar n mnyr shkresore dhe miku im m tha kan krkuar t dhna pr mua se n shkres thuhet se je n hetim ti.

  Hapt dern far ju thane dhe kush ishin?

  Njri nga ata m nxjerr nj shkres dhe m thot jemi Shrbimi i Kontrollit t Brendshm do t bjm kontroll banese. Zotri i nderuar i them n baze t ligjit vetm pr cilsi t veanta t autorit t krimit, cilsi q skishin lidhje me mua mund t bhej nj kontroll i till n nj or t till, pa vendim gjykate, thjesht me nj urdhr ndalimi t Prokuroris, dhe ata erdhn n mesnat nuk erdhn ditn. Pasi nuk kishte mandat kontrolli gjykate dhe skishte motiv tjetr nuk lejova kontrollin. Ata u trhoqn. Nga stresi dhe gjendja jo e mir emocionale m ra t fikt dhe u rrzova. Kam dgjuar britmat e fmijve dhe gruas dhe punonjsit e SHKB m kan ngritur e ln n divan dhe pastaj ka ardhur ambulanca. U thash t dilnin dhe t bhej kontrolli dhe kishin urdhr verbal q t bnin nj kontroll nga Arben Skndo dhe zvndsi i tij Zamir Shtylla q ka ndjek edhe hetimet.

  Pastaj?

  M kan drguar n spital, kam komunikuar n mngjes me bashkshorten dhe m tha jan ktu e presin t bjn kontroll, thash mos lejo pa pranin time. Dola nga spiatli dhe kam telefonuar nj mikun tim z. Tozaj nj avokat dhe i kam thn t shkoj te shtpia ime e mbikqyr kontrollin e SHKB, ka ardhur avokati n ora 5 t mngjesit, sht br rreth nj ore e gjysm dy, kan kontrolluar dhe sekuestruar kompjuterin dhe telefonin e vajzs sime 16 vjeare, telefonin tim dhe t bashkshortes, hetimi ka prfunduar dhe nuk m jan kthyer n mnyr arbitrare asgj nga mjetet e sekuestruara..

  Pa sktij kontrolli?

  M pas jam shoqruar n drejtorin e qarkut Tiran, n kt drejtori, dhe atje kam par se kishin marr edhe dy burimet e mia konfidenciale qe jan shoqruar e marr n pyetje pr 24 or dhe m pas jan ln t lir, megjithse , njri nga burimet e mia konfidenciale rezulton aoma edhe sot n hetim pr trafik narkotiksh dhe un n lidhje me burimin n arrest me burg, ndrsa burimi n hetim t drejtprdrejt ndodhet i lir.

  Ju ndaluan pastaj?

  Pas mbajtjes n qeli me disa t arrestuar pr trafik droge m kan nxjerr n vlersim t mass s arrestit, gjykata i dha t drejt prokurorit pr t m ln n arrest pa afat n burg, nn akuzn e shprdorimit t detrs dhe moskallzimit t krimit

  Pastaj?

  Nprmjet avokatit tim t par, kam marr vendim pr caktimin e mass s sigurimit ku lexoj se prse bhej fajl dhe n gjith kt material 10 faqesh nj faqe e gjysm flitet pr mua. Aty bhet fjal q bnte trafik droge nga Lazarati n drejtim t Italis, nprmjet Vlors, vijs bregdetare t Vlors, q un kisha informacione pr kt band t cilat edhe i kam dokumentuar n system sipas ligjit

  Ju drguan n qeli me k?

  M drguan me gjasht persona q un i kisha hetuar pr trafik drog dhe aty ua pash fytyrat se emrat ua dija nga hetimi. Atje msova pr cfar bhej fjal dhe m lidhn me kt band pr info q un i kisha hedhur n sistem. Lidhja ime ishte vetm telefonata me burimin pr t dhnat q ia m jepte pr kt band

  Ju transferuan?

  Po m kan transferuan n burgun 313, ku demek aksidentalisht, ku pas nj nate me minj n burg, m kan ngjitur n katin e tret t burgut, ku m lan n nj dhom me dy shtetas nga Kosova dhe nj nga Kuksi ku un vetm pak dit m prpara me forcat e mia operacionale nn drejtimin e shefit t sektorit i kishim arrestuar me 2 (dy) kile heroin n qytetin e Fierit.

  Ju flon trafikantt?

  Sa u futa n korridorin e burgut m del prpara kosovari q e kasha arrestuar me dy kile heroin vtm 10 apo 20 dit m para, dhe m thot, ti more ishe polic i ndershm edhe ti bn pislleqe.

  Pas arrestit tuaj kemi dhe nj deklarat t minsitrit t brendshm z Tahiri q thot se me kt arrest mundsuam shkputjen e lidhjeve mes policis dhe krimit, bandave?

  E kam ndjekur nga shtypi deklaratn e z. Tahiri, dhe kam mbetur jo vetm i zhgnjyer por dhe i mahnitur nga ky model shpifjes deri n nomenklaturn e lart t shtetit. Hert a von do i krkoj shpejgime zotit ministr kush ishin kto lidhje.

  Prse do ia krkoni minsitrit e jo prokuroris?

  Kjo pasi n hetimet q kam pasur, n pun n vazhdimsi n qarkun e Vlors, qoft n kufi, apo n sektorin e antidrogs, pr fatin tim t mir dhe t keq, njoh gjith kontingjentin e trafikantve n qarkun e vlors.

  lidhje ka kjo me deklaratn e minsitrit?

  Kjo ka nj lidhje shum t thjeshte. Para disa vitesh, un kam rastisur t sekuestroj n punn time, qoft drog, qoft para, vlera asete monetare t nj familje trafikantsh, pasi nuk jan grup, por jan vllezr, jan tre vllezr, q punojn bashk dhe q merren me trafikun e drogs

  Vlera e lekve?

  N nj rast nuk i solln n Vlor por n Durrs dhe n bashkpunuam me kolegt duke sekuestruar 86 mij euro, prerje 20 , 10 e pesshe. N rastin tjetr ka qen n portin e Vlors n nj kamion, nj ngarkes e ktyre personave, pavarsisht se arrita t kap vetm shoferin, transportuesin kam sekuestruiar 360 kile hashash. N portin e Vlors n disa raste, ca mbaj mend me detaje, n usb-n e puns, at krkonte SHKB, ato iunformacione i duheshin, at nat n banesn time nuk krkonin drog, por informacione pr drog. Kam dokumenuara veprimet operacionale q kam kryer. Ktij grupi i kisha br goditje n disa raste

  Po prap m qart ku lidhet ky grup pas ndryshimit t pushteteve nga e djathta n t majtn??

  Pas zgjedhjeve ky grup u b shum i pushtetshm n Vlor. Dhe kam msuar se kta ishin lidhje farefisnore e z. Sajmir Tahiri, aktualisht minsitr i brendshm.

  Si e provoni ket pretendim se sht dhe akuz e rnd?

  Kt pretendim e provoj lidhjen farefisnore. Kur isha shef i hetimit t kufirit, kisha nj regjistr themelor ku kisha t dhnat e regjistruara t t gjith mjeteve lundruese q qarkullonin n bregdetin e drejtoris rajonale, q nga Saranda deri n Vlor, dhe pr shkak t moratoriumit t asaj kohe regjistronim dhe skedonim t gjitha mjetet me gjith informacionet q na vinin. Q n at koh un kam pasur informacion dhe t skeduar, nj mjet gomone, jo shum i madh, q prdorej nga ish-deputeti i asaj kohe, deputeti sot ministr i brendshm Sajmir Tahiri t cilin e mirmbanin dhe prdornin kta t tre personazhe. Prdorej pr pushime xhiro n bregdet n munges t pronarit e mirmbanin kta persona, mjeti ishte n emrin e zotit Tahiri. Kta perosna ishin A. H, M. H, L.H, nga Vlora kto ishin kontigjent i trafikut t drogs q kur un punoja n Vlor vite e vite prpara.

  Po kishit informacione pr kt se kishin lidhje me trafikun e drogs?

  N lidhje me trafikun e Vlors, kam qen n nj moment kur do t verifikoja subjektin A.D, q po ndiqja n nj takim q do bnte me disa porosits q do i onte mallin n Itali me gomone, pas pr hir t vrtets, subjekti A. D nuk sht se bnt trafik vetm pr vet bnte edhe pr t tjer, merrte porosi pr t trett, si transportues me mjetin e tij me gomone. N nj moment q un doja t verifikoja me k do t takohej ky subjekt, A.D n qytetin e Vlors, kam par nj mjet me targa, AA 003 GB, audi A8 i zi me xhama t zi, q erdhi te makian e subjektit A.D. Nuk zbrit njeri, por subjekti A.D zbrit nga makina e tij dhe hipi n kt audi. Un u mundova ta ndjek q t marr vesh far po bjn dhe ku po shkojn, duket m kishin zbuluar dhe n vend q ti ndiqja un me ndiqnin ata mua dhe m pas u shkputa dhe shkova n pun. A. D ishte subjekti trafikant q un kisha dhene informacione dy a tre her dhe m ishte shitur. N kto kushte shnova targn e audit dhe u largova. T nesrmen n zyr puna e par q bra ishte hapja e sistmeit TIMS dhe verifikova kt targ, AA003GB. Targ e re shqiptare. Sapo e hap sistemin m rezultoi pronar i mjetit Sajmir Tahiri, ministr i brendshm.

  Kur e keni br kt verifikim?

  N muajin prill t vitit 2014, para se t m arrestronin. Mjetin e minsitrit tim e prdornin kta shtetas trafikant n Vlor, deri ather se dija pr kt makin por kur pash A.D q u fut n makin doja t verifikoja kush ishte ky mjet me k u fut. Kur m doli emri i minsitrit u shtanga

  Cfar bt?

  N moment pa e hequr nga sistemi thrrita shefin e sketorit z Sknder dhe i tregoj shiko far ka e kam verifikuar dhe n kt makin makin hyri subjekti. Ai m tha se kt makin e mbajn ata kushrinjt e ministirt n Vlor. Dhe m prmendi vllezrit H. Madje kt makin m tha se para 10 ditve i njti mjet ishte ndaluar n aksin Gjirokastr Levan pr kontroll dhe ata nuk jan ndalaur, nuk kan pranuar t kontrollohen. I kan shoqruar n drejtori, ata kan qen t pir nn shoqrin e dy femrave, sa kan hyr n drejtori kan nisur t shajn e brtasin oficerve t policis. Dhe ka marr n telefon salln operative, drejtori Ervin Hodaj, duke krkuar salls operative, t lihen t lir dhe t largohen kto q ishin shoqruar.

  Kjo makin sht prdorur dhe n raster t tjera dhe pr far?

  Kjo makin prdorej nga ata kryesissht pr levizjet Vlor-Gjirokatr dhe ndonjher pr t ikur edhe n Greqi me t.

  Dyshonit se benin transport me lnd t ndaluar?

  Fakte konkrete nuk ka. Nuk mendosj se kan n voj ta bjn me kete makin, sepse ata kishin mbshtetje logjistike q mun ta bnin me kamion

  Jan grup i strukturuar dhe me rrezik?

  Jan grup q e kan marr nn adminsitrim gjith aktivitetin kriminal ktu. Edhe me emrimet q ata kan br n policin e shtetit

  Ata kan br emrime, ku e mbshtesni kt pretendim akuz?

  Shefin e antidrogs s Vlors ata e mbajn fort.

  Kjo sipas jush sht burim i deklarats s minsitrit?

  Po e sqaroj me nj fakt tjetr. N dhjetor t vitit 2013, nprmjet dy miqve t mi, t njohurve jo miq, m sht ofruar mundsia e njohjes me drejtorin e ri t kufirit t n Vlor, pr tu rikthyer me pun n Vlor. N Fier shkova nga halli se kisha familjen n Vlor.Njri prej ktyre elementve ndonse sht dhe element i turbullt po kemi nj lidhje fisnore t largt nga ana e nns. Duke ditur hallet e mmia m thot se njohim drejtorin e kufirit n Vlor. Do t hyjm mik t flasim t t marr n pun n Vlor. Ju ,m oni n pun, e di drejtori me far merreni ju? E kemi mik m than.

  Si vepruat?

  Pak nga kureshtja e pak se mbase rezulton e vrtet shkova ta takoj. Vajtm n nj lokal ku ishte personi i tret q kur i dhash dorn mu prezantua Sokol ela. E mora me mend se kush ishte dhe i thash jam Dritan Zagani, ai mbeti si i mpir dhe me pyet si ma the emrin. ??Ashtu si e kam i thash Dritan Zagani. Kthehet nga t dy t njohurit e mi dhge ju thot. T presim nj moment se ktu ka nj ngatrres t vogl. Un sia dija emrin, tani q e msova emrin, nj moment se do t flas un thot ai. Nxjerr nga xhepi nj tip blloku t vogl, e hap dhe ma kthen mua dhe m thot Dritan Zagani e ke emrin ti, dhe emri im ishteiI shkruar me germa t mdha n bllokun e tij.

  M fal i them kush je ti q ke emrin tim n bllok e pyes?

  Si u prgjigj?

  Jam Sokol ela tha drejtori i kufirit.Un jam mik me t njohurit e tu m tha, jemi mes shokesh dua t ndihmoj tha, por emri yt ka vajtur me t madhe shum koh para se t vija un tek ministri pr t t zhdukur fare.

  Si zhduk?

  Kshtu m tha ai. Prve q t t lm n pun ku je n Vlor harroje t vish.

  Pr arsye se ti ke punuar n Vlor. Po ndaj i thash se kam punuar dhe dshiroj t vij prap. Ti ke punuar n Vlor m tha dhe ke punuar keq. Ke br dme t mdha n Vlor.

  Kush ishin kto dme jua tha?

  M fal i them prve lufts s hapur kundr trafikut rezultateve t larta k quan dm se nuk po t kuptoj. Kto jan dme m tha. Nse do kthehesha po pr kto pun do t kthehesha i them pr t br policin, ti pr far do m merrje. Mua ma kan dhn emrin tnd tha, emri yt ka vajtur te ministri dhe harroje se mund t vish n Vlor. Dhe m premtoi se do mundohej t m mbante n pun t shteti. Nuk dua t kthehem i thash se jeni njlloj si ata q m hoqn. Dhe njri nga t njohurit m tha pr tu justifikuar se sht buirr i mir. I them se ky sht palao. Jo m thot sht burr i mir punon me lek n dor. !!!!!!

  Trafiku i drogs vijon ende n episoddin e avionve?

  Kur isha brenda pr gjasht muaj e tet dit nuk dija se far bhej. Kur dola jasht po interesohem t kuptoj se far m ka ndodhur q t heq kt balt t hedhur mbi mua. do gj sht shpikur n adresn tim qe nga SHKB, dhe prokuroria

  A ndiheni i krcnuar ju dhe familja juaj?

  I krcnuar me shum se nga kushdo tjetr ndihem nga shteti dhe falangat e tij aktuale, nga krimi i organizuar i mirfillt.

  Po krimi dhe shteti nuk jan bashk?

  N shum pika jan t lidhura. N rastin tim jan mish e thua.

  Pse ndiheni ku e keni kt burim kanosje?

  Ju thash se gjith informacionet e mia, dhe puna e mirfillt policore eshte shitur, nga prokuroria dhe SHKB nga prokurori Martini dhe Shtylla, sepse vetm kta kan nxjerr materialet n shtyp.

  Kenmi siguri pr familjen tuja ktu?

  Gjat periudhs q kam qen n burg, familja ime prvec se e traumatzuar ka qen edhe nn trysnin e friks, deri n at pik sa nusja ime ka marr dy fmijt dhe ka vajtur n nj kamp n Zvicr pr t krkuar azil, pr t krkuar mbrojtje, deri n momentin q un kam dal n arrest shpie me 8 nntor dhe pas daljes sime iu thash t kthehen n shtpi.

  Prse t ktheheshin se jani t sigurt tani?

  Jo, jo, I krcnuar hapur nga njerz q e bjn kt n mnyr t drejtprdrejt dhe nuk fshihen fare Nj dit kur po kthehesha nga nj seanc gjyqsore, se kujtoj mir datn, n nj gjyq q vetm zvarritet, ndaloj pr nj kafe para se t ngjitem n banes. Me vjen kameriri dhe m thot t krkon pronbari lokalit, q nuk e njihja dhe i them t vije ai se nuk e njihja. Kamarieri largohet dhe m vjen nj djal rreth t 30-tave dhe m prezantohet, jam filani E. H, i them jam Dritan Zagani, t njhoh m thot dhe kam respekt pr ty. Pavarsisht asaj q m ke br, mban mend q n 1998 kamionin dhe m thoshte, e kasha arrestuar me 180 kile hashash n shasin e kamionit , ishte kamioni i par me drog sekustruar nga un n 1998 kur ky ishte 18 vjec. I jati ishte dnuar pr kt.

  Po far ke i them?

  Ky lokal sht i imi dhe ktu ndodhen disa una q un rastsisht e mora vesh q donmin t vinin t t fusnin thikn pas shpine. Un sdua rrmuj n lokalin tim, ndaj t lutem ik nga lokali im e shko pi kafe diku tjetr se mezi po i mbaj ata q mos e bjn kt pun t vijn e t t godasin.

  I identifikuat?

  Pash lokalin dhe pash n nj tavolin tre persona, njrin e njihja kushri i ministrit Tahiri, q po m shihnin me iant. T nesrmen m ka ardhur n banes dhe m ka thn bj kujdes mos dil m se ata duan t t godasin dhe m tha emrat e atyre q ishin n lokal. Dhe kta jan kushrinjt e zotit Tahiri

  A keni krkuar mbrojtje nga kryeministri, presidenti, nga ndrkombtart, prokurorit t prgjithshm??

  Duke par situatn ku ndodhesha ku vazhdoj nnt muaj arrest shpika dhe gjasht muaj e tet dit arrest me burg, nga kto tet dit prtej afateve t paraburmit, sipas vendimit t gjykats, dhe prokuroria hesht pr kt shkelje q sht vepr penale konsumuaar ndaj meje. Kma br me dije dhe prokuror e president e trup diplomatik, te qeveria jo pr mosbesim por sa t jet minsitr z,Tahiri q ka kta kushrinj trafikant un nuk kam besim.

  Ndrkombtart?

  Trupin diplomatik president e prokuror. Si president e prokuror nuk me sqarojn asgj. Madje prokurori i Prgjithshm pr informacionin q kam drguar pr veimin e shtjes e ndarjen nga banda e trafikut e drgimi n prokurorn e rrethit gjyqsor fier, prokurori vonon dhe tre muaj t tjer dosjen. Kjo sht keqdashje dhe thellim i ligjshkeljes. Prokurori m kthen prgjigje dosja u nis, asgj tjetr pr shkeljet e bra nga prokuroria n adresn time. Presidenca ia ka nis shqetsimin tim Prokuroris.

  A keni besim te gjykata?

  Absolutisht jo. Sepse m ka arestuar pa prova. M ka mbajtur gjasht muaj e tte dit n burg pasnj prov dhe nnt muaj n arrest shpie pa asnj prov duke mos m lejuar t punoj q t mbaj familjen tre fmijt e mi dhe nj grua q e kam t smur. Kan ndryshuar rrethanat si person n hetim pr trafik dhe duhet t ndryshoj masa e arrestit. E njta gjykatse ka dnuar me burg t arrestuarit ngsa un duke vlersuar t drejt punn tim dhe i njjti material m fajson mua. Edhe Apeli dhe Gjykata e Lart lan mas arresti n burg pr kt akuz trafiku ndrsa Krimet e Rnda, Gjykata e Shkalls s Par pr Krime t Rnda transferoi shtjen dhe ndryshoi akuza, duke dshmuar se un isha arrestuar pa prova. Dhe drgoi shtjen pr kompetenc n Fier dhe gjykata e Fierit se merr guximin t ndryshoj masn ndonse kam tjtr akuz.

  Gjendja juaj familjare, ekonomike, ?

  Prej m se nj viti q m sht br arrestimi t ardhurat jan vetm dy pensionet e prindrve t mi, jemi shtat vet me 40 mij leke, duke future ktu dhe ilacet e prindrve t smur edhe ushqimin dhe banesn e kam me kredi. Ndonse n media sipas SHKB, mua m ka sekuestruar dhjetra apartamente dhe makina. Ndonse kam nj maikn t viti 2002 q ka kushtuar 1200 euro

  Apel gjykats?

  Seancat jan formale. Mendoj se ka trytsni shum ndaj gjykats dhe nuk pres drejtsi. Ka njerz q tremben nga puna q un kam br dhe nuk duan q un t jem i lir dhe t punoj ktu.

  Do ta ndiqni shtjen deri n fund?

  Derisa t marr frym nuk do ti ndahem hetimit n do shkall gjyqsori deri n Strasburg deri n pafajsin e plot. Kjo sht thjesht nj padrejtsi, por duhet t hiqej nj polic q u ishte br ferr kundr trafikantve.

  Gazeta Shqiptare

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  “News 24 dhe Gazeta Shqiptare censuruan intervistn e Zaganit pr Tahirin”

  Nga Basir ollaku

  Stop transmetimit te intervistes se Dritan Zaganit.

  Presioni dhe kercenimet e Qeverise, kryeministrit Edi Rama dhe ministrit te brendshem Sajmir Tahiri munden Median News 24 dhe Gazeta Shqiptare.

  Gazeta Shqiptare dhe Tv News 24 kishin nje marreveshje profesionale me mua per te transmetuar ne menyre eksluzive intervisten e ish-shefit te Antitrafiqeve te Drejtorise se Policise se Fierit Dritan Zagani qe une kisha bere si ne audio dhe video.

  Diten e pare u botua dy faqe interviste dhe pjesa video qe perkonte me ate fare ishte zbardhur ne Gazeta Shqiptare.

  Per kete korrektese i kam falenderuar. Por duket trazira kaperceu profesionistet dhe ne dore e mori situaten mediatike Qeveria.

  Me urdher dhe presion te saj nuk u lejua transmetimi i pjeses se dyte dhe te trete.

  Une kam qene bashke me koleget e News 24 kur materiali ishte thuaj i gatshem per transmetim dhe pese minuta para se te ndodhte dhe te hynim ne studio, erdhi urdheri kategorik nga lart si thuhet.

  Ne asnje menyre te mos transmetohet as ne televizion as ne gazete.

  Megjithe deshiren drejtuesit profesionale nuk munden te kapercenin urdherat e botuesve dhe ata urdherat dhe presionin e qeverise si Kryemistrit dhe ministrit te brendshem.

  Une ftoj mediat te percjellin me transparence kete interviste denoncuese te asaj qe po ben trafiku dhe krimi.

  Do ta hedh ne faqen time fale mungeses se censures nga Zuknbergu si e vetmja mundesi ku qeveria nuk nderhyn dot.

  Intervisten e plote te zbardhur, sepse nuk eshte transmetuar mbi 50 perqind e saj dhe materialin video do ta hedh ne faqen time dhe cilado media e mon te dobishme ne.misionin e saj ta publikoje.

  Lexuesi ka humbur aleatet e vet.

  Pa deformime.

  MAPO

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Krert e Policis drejtojn trafiqet e drogs n vend"

  Rama: Vajmedet, shpallni trafikantin pishtar demokracie!

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas sulmeve t Partis Demokratike ndaj ministrit t Brendshm, Saimir Tahiri dhe disa mediave, q sipas opozits kan censuruar intervistn e Dritan Zaganit, i cilte hidhte akuza t rnda ndaj policis dhe ministrit.

  “‎Vajmedet PD, te ka mbetur ta shpallesh pishtar demokracie perdhosesin e uniformes blu qe kerkohet nga policia per bashkepunim ne trafik droge”, ishte komenti i Rams.

  Pak m hert kishte reaguar Sali Berisha, i cili kishte thn se “ne nje kohe kur mbare shqiptaret po prisnin me padurim para ekranit te Nees 24 pjesen e dyte bombe te intervistes se Zaganit per lidhjet e faktuara te Tahirit me drogen dhe trafiqet, transportin e saj me skafin e tij nga tezaket e tij Habili, ndodhi me e keqja! Me terror te papare ndaj Nees 24, fallangat e krimit, me dhe pa uniforme ne pushtet, me kercenime primitive ndaj pronareve, punonjesve e madje thuhet edhe femijve dhe familjarve te tyre, vendosen hanxharet e egra te censures dhe bllokuan ne momentin e fundit transmetimin e pjeses se dyte te intervistes te Zaganit, shkaterimtare per Sajmir Shullazin dhe banden e tij te tre tezakve ne Vlore”.

  MAPO

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Krert e Policis drejtojn trafiqet e drogs n vend"

  “KUSHRINJT E TAHIRIT RUAJN 68 MIJ RRNJ KANABIS ME MAKINN E ESKORTS”

  Ish-kryeministri Sali Berisha publikoi dje denoncim, q nj qytetar i ka nisur atij pr bost e trafikut t drogs n Vlor dhe Tepelen. Sipas tij, ata jan drejtues t Policis s Shtetit. “Qytetari dixhital denoncon: Familjart e ministrit dhe drejtuesit e policis jan bost e trafikut t drogs n Vlor e Tepelen! “Respekte z. Berisha, duke ju prshndetur me respekt dua t’ju informoj se njerzit e Tahirit n Vlor, kushrinjt e tij, vllezrit Artan e Florian Moisi Habilaj, t cilt kan marr n dor gjith t mbjelln pr zonn e Vlors dhe jan ura lidhse pr Tepelen e Delvin. Para 2 javsh ata kan lvizur n t gjith Vlorn me nj prej automjeteve t eskorts s Tahirit pr t dhn siguri e pr t blinduar t mbjellat e tyre n hashash, t cilat nuk guxon t’i prek njeri dhe jan gjithsej 68.000 rrnj. Drejtori qarkut me zv/shefin e komisariatit Vlor, Hysen Bajrami organizojn gjith terrenin dhe punojn ngusht me vllezrit e lartprmendur. 30% e vlers s shitjes sht pjesa q drejtori Qarkut nprmjet Hysen Bajramit marrin te t tjerat q nuk administrohen nga vllezrit e prmendur m lart. Po ashtu, Bajrami sht personi i drguar nga partia pr t mbajtur nn kontroll indirekt edhe drejtorin. Me besim se do t mbetem anonim pr informacionin, me respekt pr ju”, – shkruan ish-kryeministri Berisha n “Facebook”.

  Gazeta Shqiptare

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Ekskluzive/PD bashkpunim me FBI, Basha e njoftoi npr rrjeshta para mediave

  Emri: DONALD-LU-LULZIM-BASHA-FBI.jpg

Shikime: 1016

Madhsia: 36.3 KB

  Burime t Syri.net msojn se PD po bashkpunon ngusht kto dit me FBI. Nuk bhet e qart se pr cfar dosjesh, por n daljen e darks pas Kryesis para mediave kryetari Basha e la t kuptohet nj gj t till.

  Ka dit q ky lajm po qarkullon, por vetm sot nj dit pasi ambasadori Lu vizitoi Bashn n selin e PD, ky i fundit njoftoi nismn pr krijimin e hapsirave ligjore q zyrtart e lart t hetohen pr korrupsion dhe kriminalitet nga agjensit ligjzbatuese t vendeve euroatlantike. Basha tha se:

  “N funksion t ktyre dy krkesave, t qendrimeve tona, krijimin e hapsirave t nevojshme ligjore dhe institucionale pr angazhimin dhe hetimin e rasteve t korrupsionit dhe lidhjeve kriminale t zyrtarve t lart, t ekspertve t kualifikuar ndrkombtar nga agjensit e ligjzbatimit t vendeve euroatlantike”.

  Syri.net

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Tahiri n prag dorheqje? Ambasadori Lu 1 or takim me ministrin pr akuzat

  Emri: donald-lu.jpg

Shikime: 1177

Madhsia: 32.1 KB

  Ministri i Brendshm Saimir Tahiri me shum gjas sht n ort e fundit t tij n kt post. Ka zgjatur pr m shum se nj or takimi n zyrn e tij me ambasadorin amerikan Donald Lu.

  Ky i fundit mbrriti n zyrn e Tahirit pasi u takua me liderin e opozits Lulzim Basha i cili msohet se e ka informuar diplomatin amerikan me fakte shtes pr favorizimin e q ministri i Brendshm besohet se ka br ndaj trafikut t drogs n territorin shqiptar pr t cilt prfliten edhe kushrinjt e ministrit.

  Akuzat u bn publike nga ish-oficeri i Trafiqeve t Fierit Dritan Zagani i cili tashm ka krkuar azil politik n Zvicr, ndrsa n nj intervist pr gazetarin Basir ollaku ka zbardhur skemn e prfshirjes s ministrit Tahiri dhe familjarve t tij n trafikun e drogs.

  Nj tjetr fakt q ka konfirmuar akuzat dhe ka rritur shqetsimin e Ambasads Amerikane n Tiran pr deklaratat e bra bra nga ish-oficeri Zagani, sht edhe bllokimi i transmetimit t pjess s dyt t intervists q duhej t jepej sot n News 24, por si bhet me dije edhe nga vet gazetari ollaku, media News 24 nn presionin e autoriteteve t larta shtetrore nuk e transmetoi kt filmim.

  Syri.net

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Ministri Sajmir Tahiri: I revoltuar dhe neveri pr ish-oficerin e shpallur hero nga SHQUP-i

  Emri: Saimir-Tahiri.jpg

Shikime: 1108

Madhsia: 30.4 KB

  TIRAN-Pr her t par pas intervistave t ish-shefit t antidrogs Dritan Zagani ka reaguar, ministri i Punve t Brendshme Sajmir Tahiri.

  Lidhur me deklaratn e ktij t fundit, Tahiri sht shprehur se ndjen neveri pr nj ish-oficer policie q krkon azil politik, jep intervista me qllim pr t mos u prballur me drejtsin duke u hequr si nj i prndjekur nga shteti. M keq akoma, shprehet Tahiri, sht fakti q krah ktij personazhi sht pozicionuar Partia Demokratike, duke e shpallur madje, dhe Hero.
  Edhe pse ju e e dini me mire se kushdo se cili eshte Lulezim Basha, Saliu po e po, por fatkeqesisht edhe partia e te dyve, une e kam sot te pamundur te mos e ndaj me Ju revolten dhe neverine time qe nje ish-oficer policie, ne kerkim per dekonspirim te operacioneve te Policise se Shtetit kunder droges, ne arrati per te mos u perballur me drejtesine dhe ne pritje qe te marre azil ne nje nga vendet e BE-se, i cili jep intervista si i perndjekur nga shteti dhe simulon censurime te tyre per te forcuar poziten e tij si pretendent per azil politik, na eshte shpallur nga opozita hero i kohes sone! Aq me keq akoma, kesaj farse te pashembullt qe provon per te kushedi se saten here degradimin e PD ne nje gjiriz mediatik qe qelb Shqiperine, i bejne jehone edhe kanale mediatike qe mbetet plotesisht mister per tu zbardhur se me fare fondesh financohen.

  Nje ish-oficer policie qe nuk perballet me drejtesine, po merr arratine duke thyer vendimin e gjykates per detyrim paraqitjeje, khehet ne monument mediatik te luftes kunder krimit nga ana e PD, e cila i behet zedhenese shpifjeve kriminale te nje te arratisuri te drejtesise, ne vend qe ti bej thirrje te paraqitet para Prokurorise per ti bere legalisht akuzat e tij, duke dhene cdo lloj informacioni per kedo qe paska shkelur ligjin, drejtues te larte te policise, prokurorise se krimeve te renda dhe mua vete perfshire!

  Te njejten gje do te ftoja edhe SHQUP-in ta bente, po tanime sma lejon eksperienca e gjyqeve per shpifje me ta, sepse e di qe eshte e kote ngaqe i kam pare me sy kur ngrihen si pula te lagura para trupit gjykues dhe pa pike turpi perserisin avazin idiot Nuk kemi fakte konkrete po ky eshte mendimi i partise dhe per ne mendimi i partise sone eshte fakt konkret!|

  NGA SAJMIR TAHIRI*

  Te dashur miq,
  Do ta mirekuptoja nese Ju nuk ia keni ngene apo nevojen per ka do shkruaj me poshte.
  Me plot arsye, jeni tejngopur me akuzat dhe shpifjet e jetes politike. Per me teper kur ato vijne nga po te njejtet njerez qe kane grabitur babezisht shtetin, pronat dhe parate e qytetareve, madje kane vrare ne mes te bulevardit por jo vetem, dhe nuk kane dhene ende asnje pergjigje perpara prokuroreve, lere pastaj perballe trupit gjykues.
  Une, kryeministri, te gjithe ne qe kemi marre besimin tuaj per te qeverisur, e ndjejme perdite e me shume shprehjen e shqetesimit te kujtdo qe me plot te drejte, ka pritur te shohe perpara drejtesise Saliun, Lulin e te gjithe sojin e pushtetit te rrezuar me vote por te pandeshkuar me ligj.
  Ashtu sic e mirekuptojme thellesisht edhe humbjen e durimit te atyre qe kur ne, sic po bej edhe une tani, flasim per akuzuesit tane te paskrupullt, reagon duke thene: Pse si fusni ne burg?! Pse sbeni drejtesi?! Pse pse pse Por fatmiresisht ama, koha kur kishim nje kryeminister prokuror e gjykates ka mbaruar ndersa koha kur hesapet e njerezve me drejtesine i bente partia ne pushtet, eshte varrosur qysh me diktaturen komuniste.
  Prandaj edhe ne jemi angazhuar teresisht te bejme nje reforme reale te drejtesise dhe te krijojme kushtet qe ne radhe te pare vete drejtesia te clirohet nga ata qe e kane kthyer ne biznes fale mbeshtetjes politike qe moren e qe gezojne edhe sot nga akuzuesit e paskrupullt te Shqup-it. Nje reforme qe ti jape edhe prokurorise nje shtyse te forte per te qene ne lartesine e kesaj sfide te sfidave.
  Dhe nderkohe jemi angazhuar qe ti japim fund pandeshkueshmerise se cdo lloji e forme, duke mos lejuar askend te sfidoje barazine para ligjit. Fakti qe kjo eshte e para shumice qeverisese ne historine e cerekshekullit te fundit qe godet brenda vetes, deri ne nivel deputetesh (po e njejta gje vlen edhe per ministrat, sepse per here te pare ne histori per shembull ministrat kane marre gjoba nga policia sikunder dihet boterisht), eshte treguesi me shembullor i vullnetit tone per ta kthyer barazine e te gjitheve para ligjit nga nje sllogan ne nje standard.
  Ne do te vazhdojme ne kete proces transformues per kulturen e marredhenieve te politikaneve apo te te forteve te cdo lloji me ligjin, packa se do te na duhet te marrim mbi vete pervec baltes se neveritshme te SHQUP-it, edhe balten e atyre qe e komentojne si hicgje gjithe kete ndryshim radikal qasjeje ku lufta me fenomenin e shkeljes se ligjit nuk kursen askend qofte dhe brenda nesh.
  Edhe pse ju e e dini me mire se kushdo se cili eshte Lulezim Basha, Saliu po e po, por fatkeqesisht edhe partia e te dyve, une e kam sot te pamundur te mos e ndaj me Ju revolten dhe neverine time qe nje ish-oficer policie, ne kerkim per dekonspirim te operacioneve te Policise se Shtetit kunder droges, ne arrati per te mos u perballur me drejtesine dhe ne pritje qe te marre azil ne nje nga vendet e BE-se, i cili jep intervista si i perndjekur nga shteti dhe simulon censurime te tyre per te forcuar poziten e tij si pretendent per azil politik, na eshte shpallur nga opozita hero i kohes sone! Aq me keq akoma, kesaj farse te pashembullt qe provon per te kushedi se saten here degradimin e PD ne nje gjiriz mediatik qe qelb Shqiperine, i bejne jehone edhe kanale mediatike qe mbetet plotesisht mister per tu zbardhur se me fare fondesh financohen.
  Nje ish-oficer policie qe nuk perballet me drejtesine, po merr arratine duke thyer vendimin e gjykates per detyrim paraqitjeje, khehet ne monument mediatik te luftes kunder krimit nga ana e PD, e cila i behet zedhenese shpifjeve kriminale te nje te arratisuri te drejtesise, ne vend qe ti bej thirrje te paraqitet para Prokurorise per ti bere legalisht akuzat e tij, duke dhene cdo lloj informacioni per kedo qe paska shkelur ligjin, drejtues te larte te policise, prokurorise se krimeve te renda dhe mua vete perfshire!
  Te njejten gje do te ftoja edhe SHQUP-in ta bente, po tanime sma lejon eksperienca e gjyqeve per shpifje me ta, sepse e di qe eshte e kote ngaqe i kam pare me sy kur ngrihen si pula te lagura para trupit gjykues dhe pa pike turpi perserisin avazin idiot Nuk kemi fakte konkrete po ky eshte mendimi i partise dhe per ne mendimi i partise sone eshte fakt konkret!
  Nderkohe qe operacionet antidroge te Policise se Shtetit po shenojne rezultate te panjohura me pare dhe po marrin mbeshtetjen e opinionit publik e te partnereve nderkombetare, keta politikane te paskrupullt dhe kjo force politike e marre peng prej frikes se tyre nga drejtesia qe vonon po sharron, e deklaruan bashkepunetorin e krimit brenda radheve te Policise se Shtetit jo vetem shembull ideal te luftes me krimin po edhe viktime te fjales se lire.
  Keta te pandeshkuar te medhenj, e dini edhe vete se sjemi njelloj po duan ta bindin medoemos popullin se ata jane ne dhe ne jemi ata. Se gjera qe i kane bere ata, ne fakt sot po i bejme ne, ndersa ata jane aty per te luftuar per barazine e ligjit!
  Ky eshte modeli i turpshem i nje partie te nxire nga shuplakat e shqiptareve ne dy votime radhazi, e cila vetem nxin, nxin, nxin kedo dhe do gje, perfshire edhe vete Shqiperine sa here flet. Dhe per turpin apo per hallin e tyre, balten e zeze qe prodhon partia e percjellin pastaj kanalet e erreta te informacionit qellimisht te deformuar te atyre qe kane mbathur me gazeta apo ekrane ne gjoks si jeleke antiligj per cka i fshehin ligjit.
  Sidoqofte sot askush nuk ka imunitet politik perballe ligjit. Sot qeveria as nenshtron e as blen prokurorine, gjykatat, institucionet e pavarura apo mediat.
  Sot ne Shqiperi nuk ka asnje informacion qe mund te censurohet, nuk ka asnje komunikim me publikun qe mund te bllokohet, nuk ka asnje media qe mund te kercenohet!
  Jo nga ministri i brendshem po nga askush!
  Prandaj dua tJu siguroj se nuk do te bej asnje milimeter mbrapa ne rrugen time te vendosur kunder krimit dhe trafikut te droges.
  Atyre qe ju dhembin operacionet e Policise se Shtetit per arsye qe ata i dine vete, u them te mos presin lehtesim te dhimbjeve duke vene kujen mashtruese te politikes se tyre te felliqur!
  Faleminderit per durimin nese e lexuat deri ne fund dhe ndjese qe u zgjata me shume se zakonisht.
  P.S. Parafytyroni vetem kaq: Nje matuf i pafytyre qe nuk dinte kush ishte baxhanaku i tij ne mes te Tiranes, shpif historira me droge, trafik, vrases, kusherinj e cdo gje tjeter qe i sherben makinerise se perbaltjes!

  Balkanweb
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Videon e intervistes te shoqeruar me transkriptin, e plote dhe e pacensuruar, e gjeni ne krye te temes. Eshte intervista qe Rilindesat bene te pamunduren per ta mos transmetuar te plote nga News24 dhe Gazeta Shqiptare.

  Albo

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Gazetari ollaku-Tahirit: Jam dshmitar i censurs tnde

  Nga Basir ollaku

  Jam une deshmitar i censures z. minister Tahiri. Presion nga ju dhe z. Kryeminister.

  Lexova reagimin e gjate te z Sajmir Tahiri, meqe jemi friends ne FB, te mundesia e Markut. Nder te tjera z minister thoshte se “..sot ne Shqiperi nuk ka asnje informacion qe mund te censurohet, nuk ka asnje komunikim me publikun qe mund te bllokohet, nuk ka asnje media qe mund te kercenohet..”

  Jo z. Minister. Mos e teproni me garanci per te cilat keni kontribut personal se mungojne. Une jam bllokuar ne nje media Nes 24 dhe gazeta Shqiptare per te publikuar vijimin e nje interviste problematike per ju dhe te tjere rreth jush.

  Dhe kjo, jo se kjo media e beri me vullnetin e saj, por si miqesisht dhe me inat ta thone koleget fale presionit e dhunes se pushtetit. Presion nga ju dhe Kryeministri. Te tjerat jane telenovela partie per hesapin tuaj.

  MAPO

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Zagani replikon me Tahirin: Nj dit do prballemi para drejtsis!

  Emri: zagani.jpg

Shikime: 1262

Madhsia: 42.7 KB

  TIRANE- Pas reagimit t Ministrit t Brendshm, Saimir Tahiri i cili i krkoi oficerit Dritan Zaganit t’i bj publike akuzat e tij e t mos vijoj t flas m nga arratia, ky i fundit ka replikuar me t n faqen e tij “fun page”.

  Zagani shkruan se nuk ka frik as nga drejtsia, as nga ministri por ka frik vetm pr 3 fmijt e tij t mitur, pr t cilt shton se ka prgjegjsi si prind. Ai madje shton m tej se nj dit do prballet para drejtsis me Tahirin, nse do t ket drejtsi.

  “Z.Tahiri…se di n e lexon apo jo kt q po t them….frik nuk kam nga drejtsia se kam 17 muaj q pres t m bhet gjyqi”

  Pra i nderuar ministr ti e di mir pse kam ikur nga banesa….dhe t dish q frik nuk kam as nga ti e kush t vjen pas ty….por frik kam vetm pr tr fmij t mitur pr t cilat kam prgjegjsi si prindi i tyre…dhe t siguroj se nj dit do prballemi para drejtsis. ..natyrisht po qe se do ket drejtsi ndonjher. .”

  Oficeri Zagani i cili ndodhej n arrest shtpi pr akuzn e shprdorimit t detyrs sht arratisur pas para se t lshonte akuzat e rnda ku implikoi kushrinjt e ministrit Tahiri n drejtimin e trafikut t drogs n Fier e Vlor, si dhe krer t tjer t policis.

  (ma.ar/BalkanWeb)

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Basha: Ja parcelat me drog nn mbrojtjen e Tahirit n fshatin e tij

  Emri: basha2.jpg

Shikime: 1025

Madhsia: 55.6 KB

  Kreu i Partis Demokratike, Lulzim Basha ka vijuar edhe sot akuzat ndaj ministrit t Brendshm Sajmir Tahiri si t lidhur drejtprdrejt me trafikun e drogs n jug t vendit.

  Basha ka publikuar n faqen e vet n Facebook dy foto, q sipas kryedemokratit jan marr n zonn e Gusmarit, n fshatin e Sajmir Tahirit, t cilin e cilson si protektor t bandave t trafikut t drogs n vend.

  Emri: basha11.jpg

Shikime: 1061

Madhsia: 62.3 KB

  Ja parcelat me droge nen mbrojtjen e Sajmir Tahirit, te fotografuara dje ne zonen e Gusmarit, fshatit te tij. Ministri i Brendshem, protektori i bandave me te rrezikshme te narkotrafikut ne vend, shkruan Basha.

  Shqip
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  O Tahiro,

  Kot thone qe nuk ka fshatare prej vlore te zgjuar. Ja na dole ti i zgjuar! U prish hashashin Lazaratit, ua prish hashashin fshatareve ne veri te vendi, e rrit cmimin e hashashit, dhe mban parcelat e tua ne fshatin tend, dhe e transporton drogen me avion. Hajde o Tahir hajde, mafioz i madh na dole! Kot te quante Fatos Nano ty gomar, ti je djale me mend!

  Po tani qe te dolen te palarat ne shesh, ne c'vrime do ta futesh koken? Ka ngelur ndonje qeli bosh ne ato burgjet e Shqiperise edhe per ty, apo jane mbushur me fakirat e energjise e tatimeve?

  Albo

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Berisha: Qytetari dixhital denoncon Tahirin si prdorues droge!

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar srish sot, pas nj letre q ai thot se ia ka nisur nj “qytetar dixhital” , ministrin e brendshm, Sajmir Tahiri. - “Ekzistojn akuza t shumta t bra n media dhe n parlament pr Sajmir Shullazin si prdorues droge, madje edhe i intoksikuar n raste t veanta nga mbidoza. Ktu m posht sht nj akuz e freskt, t ciln mendoj se prokuroria mund ta hetoj pr vrtetsin e saj!” – shkruan Berisha, i cili m pas citon edhe qytetarin dixhital, si e cilson ai, at q i ka nisur edhe kt letr:

  -“Prshndetje, para 1 muaji m tha nj burr nga katundet e Durrsit. Kushrira e tij punon ne konvaleshenca e Ministrit t Brendshm n Durrs si pastruese. Ka pastruar nj dit n mngjes dhomn e Tahirit n konvaleshenc gjat vers. Ishte tmerruar. Drog, t vjella shoshe e me t dhj... u mbush dhoma. I kishin thn pastro, e qepe se t ha dreqi po fole. Ta tregova kt q ta dish. Kurse nj ekip urgjence me doktor t besueshm kishte ardhur ta sjell n vete Tahirin. Nj nga mjekt kishte marr paralajmrim q, pe ’pe ktu, mos fol.”

  Ish-kryeministri Berisha ka zgjedhur s fundmi denoncimet e qytetarve pr t sulmuar kundrshtart e tij politik.

  Koha Jone

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Akuzat e Zaganit ndaj Tahirit pr trafik droge, Antimafia italiane zbarkon n Tiran

  Prfaqsues t antimafies Italiane mbrritn n Tiran pr t krkuar informacion pr ish-shefin a antidrogs s Fierit Dritan Zagani.

  Burime pran organit t akuzs than pr Vizion Plus se autoritetet e vendit fqinj kan krkuar kto informacione pran Prokuroris s Krimeve t Rnda, e cila hetoi fillimisht ish-oficerin e antidrogs.

  Msohet se n dispozicion i sht vn dosja e procedimit penal pr shprdorim detyre, por edhe t dhna mbi oficerin e kontaktit italian, t cilit Zagani i jepte informacione pr ngarkesat e drogs.

  Dritan Zagani u arratis nga banesa e tij, duke thyer masn e sigurimit, ndrkoh q autoritete dyshojn se ai sht larguar n drejtim t Italis me dokumente t falsifikuara. Nga ana tjetr organet e drejtsis nuk kan ngritur hetim pr deklaratat e dhna n media t ish-shefit t antidrogs.

  Zagani pretendon se t gjitha operacionet antidrog ishin dekonspiruar nga eproret. Ne akuza ai ka prmendur dhe emra t zyrtarve t lart t policis se shtetit dhe Drejtoris se Tirans, t cilt sipas tij nuk kane vepruar, duke arrestuar nj nga grupet e mdha t trafikut t drogs.

  Por dyshohet se gjithka ish-shefi i antidrogs e ka bere pr t prfituar azil n vendin ku sht strehuar. Sipas organit t akuzs Dritan Zagani shfrytzonte informatort e policis pr marrjen e te dhnave n lidhje me linjat e trafikut t drogs ne Jug dhe nuk vepronte si e ngarkon ligji pr t parandaluar trafikantt, por i drgonte informacionet tek policia italiane.

  Dyshohet se, pr kto informacione, Zagani ishte shprblyer me nj shum parash, e cila sht provuar edhe nprmjet Agjencis s Transfertave t Parave. Fakti qe informacionet e Zaganit kane mbrritur tek Guardia Di Financa Italiane sht provuar n prgjimet e prokuroris shqiptare.

  Lapsi

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Rama: Bashkpuntori i trafikantve, heroi i opozits dhe i Nishanit

  Kreu i qeveris, Edi Rama duke vlersuar maksimalisht punn e Policis s Shtetit nn drejtimin e Ministrit t Brendshm, Saimir Tahiri ka krkuar prej tyre t mos i dgjojn akuzat e opozits, por t vijojn n aksionin dhe luftn pa kompromis kundr drogs.

  Sipas Rams akuzat e opozits jan t dshpruara dhe pr kt ka dhn shembullin e ish shefit t antidriogs n Fier, arrestuar pr dekonspirim t operacioneve e s fundi, sipas tij sht br hero i opozits e madje edhe presidentit.

  “Nj kriminel, nga ata q policia e shtetit, ka pasur kurajn ti identifikoj n radht e veta dhe ti pastroj, nj bashkpuntor i trafikantve t drogs q dekonspironte operacionet e policis sht br heroi i opozits, edhe i kreut t shtetit, edhe ai, heroi q na krkoka prgjigje ndrkoh q sht n krkim hetoi q nuk paraqitet n prokurori e t prgjigjet pr akuzat, por ka ikur pr azil politik pasi ka thyer vendimin e gjykats. Mjafton kaq pwr tw kuptuar se sa posht ka rn si pazar, sa e ult sht br kjo loj, sa e dshpruar sht industria e balts, ndrkoh q gjithka sot u shfaq ktu, mori vuln e dy ambasadorve nuk besoj se do cohen t thon se ishin gnjeshtra, mos ta fusin ambasadorin amerikan te ligji pr dekriminalizmin”- tha Rama.

  “Besimi q m mban n kt betej q prtej konferencave, pallateve t mbledhjeve, gjuhv e lapsave, ka nj popull q nuk ia ha qeni shkopin, un i besoj shum atij populli q sht spektator i ktij teatri absurd ku policia lufton si kurr m par me krimin, drogn, e korrupsionin dhe sht e akuzuar si asnjher m par, jo vetm nga opozita, por nj sr segmentesh q shqetsohen shum edhe pr informalitetin, vendosjen e rendit n energji, ndalimin e ndrtimeve pa leje”- tha Rama.

  “Ju them t mos dgjojm asknd, asnj nga ata q prpiqen t hedhin balt e t vn pengesa, aty ku dhmb m shum, ku sulmi sht m i rnd te goditja e figurs morale t njeriut dhe duke u prpjekur aty ku gjithmon kan synuar kastat e korruptuara jemi t gjith njsoj, t lidhur me krimin, t zhytyr n drog, nse fiton ky perceptim fiton pala q ka m pak t drejt, sht e provuar, makinat e balts pr kt jan ngritur, jan intensive sa her q nj qeveri merr prsipr t godas aty ka gjenerohen para t paligjshme, duke e kuptuar me koh se sht e kot t dgjosh, sa m shum dgjon aq m shum dekurajohesh mos i dgjoni, ndihuni krenar pr sa keni br”- tha ai.

  Panorama

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Basha: Tahiri, ky pinxho i krimit, taksist i drogs

  Kryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha ka theksuar edhe nje here domosdoshmerine e zbatimit dhe nisjes se menjehershme te proesit te dekriminalizimit, pasi sipas tij, vonesa e metejshme do shkaktoje mosbindje civile.

  “Sot i takon shqiptarve tu dalin zot e t marrin n dor fatin e krcnuar t aleancs me demokracit demokratike. Rivendosja e zgjedhjeve t lira dhe t ndershme hst beteja jon n rendin e dites. Fillon me deriminalizimin e do finalizohet kur te ekzistoj vullneti pr t br zgjedhje sipas standarteve evropiane, ky sht kushti pr t nisur nj histori t re, pr t hapur rrugn evropianizimit t vendit”.

  Kreu i demokrateve nenvizoi se qeveritaret nuk po shprehin asnje shenje pendese dhe permiresimi te situates.

  “Asnj pendes, rrahje shpatullash ndaj personave me rekorde kriminale q presioni ndrkombtar i detyron t largohen. Asnj ndjes. Rama st krenar pr przgjedhjen e Prengs, Ndoks e Frrokut, kjo sht e papranueshme. ne s’do pranojm m zvarritje, testi sht ligji, Rama sht para ktij testi, per te pare nse zgjedhjet e tij jan vetm marrzi e tij, apo nse ai sht vet kumbari ku lidhen fijet e krimit n vend. Fillimi menjhere i zbatimit t ligjit , kjo ndan shapin nga sheqeri”.

  Sipas Bashs, ‘faktet jan aty dhe skema m e madhe e mashtrimit do shqyrtohen e do vn para ligjit e prgjegjsis kryetarin e parlamentit hert a von’.

  Pr Saimir Tahirin, dhe akuzat pr lidhjet e tij me drogn, Basha ka kt prgjigje:

  “…ky pinxho i krimit, ky taksist i drogs, u merr shpirtin shqiptarve pr nj kupon,..nuk mban m, revolta po derdhet dhe shkaktar sht kryeqeveritari i shkeljes s standarteve.
  ora ka ardhur…mosbindje civile….do qndrojm n krah t siprmarrsve..po prfundojm paketn ton t shptimit …synimi sht t sjell lehtsim, siprmarrja e lir sht lokomotiva”.

  Panorama

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  PD i publikon siguracionin: Makina e drogs sht n emr t Sajmir Tahirit

  Emri: strazimiri.jpg

Shikime: 955

Madhsia: 21.7 KB
  Deputeti Strazimiri sot ne konference per shtyp

  Deputeti Gent Strazimi nxorri n nj konferenc shtypi siguracionin e makins pr kt vit q figuron ende n emr t Tahirit.

  “Ja ku kemi sot, policn e sigurimit t mjetit, pr vitin 2015-2016. Ja far thot dokumenti pr audin AA003GB. Pronar, Saimir Tahiri. Mjafton ky mashtrim, ky deklarim i rrem, q Saimir Tahiri t largohet menjher nga funksioni e t’i nnshtrohet ndjekjes penale. Por ai sht krenaria e Edi Rams”, u shpreh Strazimiri n daljen para mediave.

  Sipas tij “edhe tani q flasim, ky njeri q pranon se makina e tij sht prdorur nga trafikant, por nxjerr nj alibi q sht edhe ajo krim, dhe mundohet ta mbyll ciklin e paligjshmris me nj mashtrim publik duke thn se e ka shitur mjetin e tij AA003GB, pra ky njeri sht n krye t rendit dhe zbatimit t ligjit. Ne ia provuam edhe dje me fakte se nj vit pasi thot q e ka shitur, ai shfaqet srish si pronar i veturs s drogs n pikat e kalimit kufitar”.

  Emri: Polica-e-sigurimit-te-makines-per-vitin-2015-2016-qe-tregon-se-makina-e-trafikut-AA003GB-eshte-p.jpg

Shikime: 1025

Madhsia: 37.8 KB

  Panorama

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  AA003GB! Tahiri: Ua mora hua kushrinjve pasi ua shita

  Emri: makina6.jpg

Shikime: 1319

Madhsia: 35.6 KB

  Ministri i Brendshm, Saimir Tahiri pranoi se kishte udhtuar me makinn e tij edhe pasi at ia kishte shitur kushrinjve t largt nga Vlora. Ai tha se pr t mos abuzuar me makinat e ministris, e kishte marr hua makinn pr t ikur me pushime dhe m pas ua kishte kthyer.

  N baz t t dhnave t sistemit TIMS, t publikuara nga opozita, rezulton se ministri Tahiri ka dal jasht kufirit n muajin tetor t vitit 2014 me makinn e marr hua.

  Po me kt makin, tre muaj pas shitjes n muajin maj, ka udhtuar edhe babai i Tahirit.

  Gjithmon sipas sistemit TIMS, makina e shitur sht prdorur edhe nga bashkshortja e ministrit dhe n muajin qershor edhe nga nna e tij.

  Por, ministri Tahiri nuk shpjegoi faktin se blersit e makins s tij, kishin udhtuar edhe para shitjes me makinn me targa AA003GB, q ishte pron e tij, duke i kujtuar drejtuesit t emisionit se ai nuk gjendej n prokurori.

  Sipas ministrit, makins nuk mund t’i ndryshohet pronsia pr shkak t gjobs q nuk ka paguar, pasi sht dnuar n formn e prer me 20 milion lek gjob pr akuzn e shpifjes.

  Ministri tha se ka aplikuar pr kredi q t paguaj gjobn e dnimit t dhn nga gjykata.

  Pas ksaj deklarate, ka reaguar edhe Partia Demokratike.

  “Saimir Tahiri ka pranuar dje se makina e trafikut t drogs, taksia me imunitet, AA003GB, sht pron e tij dhe prdoret her nga ai, her nga kushrinjt e tij habilaj.

  Pra ai e ndan makinn, si ministr i brendshm q sht, me nj grup kriminal, t njohur mir nga policia, t mbajtur nga policia nn vzhgim, si trafikantt m t rrezikshm t drogs n Jug.

  Duke nxjerr alibi t reja, sa her del n televizion ka nj variant t ndryshm pr implikimin e tij, Tahiri mbrm u mundua t mbrohej duke thn se habilajt i paska kushrinj t largt. Po, aq t largt, sa u l makinn personale q ata t mos ndalohen nga policia e t kalojn edhe n pikat e kalimit kufitar, dhe kur ata t mos ken pun, makinn e drogs e merr srish Saimiri.

  Makina prdoret pr trafik dhe kt e kan konstatuar n punn e tyre vzhguese oficert e anti-drogs. Dhe pr tiu dhn edhe m shum garanci e imunitet, vet Saimir Tahiri, ministr i brendshm shfaqet n timonin e ksaj makine, pr t’iu treguar edhe nj her policis e strukturave t zbatimit t ligjit se n fakt sht ai pronar, drejtues i linjs AA003GB. U tregon policve e strukturave t tjera q t rrin larg ksaj makine, larg ktij grupimi kriminal, larg bands s tij t drogs.

  Skandali i Tahirit po zmadhohet do dit me alibit q ai prodhon, dhe do variant q nxjerr sht nj krim i ri. Deri mbrm, ai mbrohej duke thn se ka shitur makinn n t zez, ka fshehur pasurin. Pra ka br nj krim m t leht se sa prfshirja direkte n trafikun e drogs. Por mbrm e pranoi vet se e ka prdorur srish narko-taksin, AA003GB, edhe pse e paska shitur, duke u vetdenoncuar si i implikuar n trafikun kriminal.

  Nuk ka m asnj shteg shptimi pr Saimir Tahirin.

  Duhet t largohet nga zyra e nga detyra q mban, q prokuroria t bj hetim t plot e t pandikuar,” tha kreu i Departamentit t Siguris n PS, Enkelejd Alibeaj.

  MAPO

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Ministri Tahiri pastron rruget e Italise ne bore drogerash dhe jevgjish pos Faraonik. Kurse laboratore te vertete droge ketu nuk ka patur pervec firmave 'indiane' te cajit hashash qe jane per te ardhur turp.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •