Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 29 prej 29
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Skenari Zagani, Berisha i referohet mediave italiane: Po ndrkombtarizohet afera e Tahirit

  Duke iu referuar artikullit t gjat t publikuar n mediat italiane dje, n lidhje me akuzat e Dritan Zaganit, pr ministrin e Brendshm shqiptar Saimir Tahiri, si i lidhur me trafikun e drogs, ish-kryeministri Sali Berisha thot se po ndrkombtarizohet afera me drogn e ministrit t Brendshm shqiptar.

  Te gjitha keto faktojne se Shqiperia eshte i vetmi vend ne bote me minister te brendshem trafikant droge dhe se Edi Rama qe e mbron dhe mban ate, ndan me ministrin e tij perfitimet e trafikut te droges!, thekson Berisha.

  Emri: TIMS1.jpg

Shikime: 544

Madhsia: 47.9 KB
  Fotot e publikuara nga PD


  Statusi i plot i Berishs:

  Shqiperia vendi i vetem me minister te brendshem trafikant droge. Te dashur miq, akuzat ndaj Sajmir Tahirit te Zagamit, ish shefit te policise kufitare te qarkut te Vlores dhe me pas shefi i antitrafikut te qarkut te Fierit, njerit prej oficereve me te talentuar te policise shqiptare, qe kreu misione shume delikate ne bashkepunimin e suksesshem me policine italiane, jane bere nderkombetare.

  Mediat italiane dhe te vendeve te tjera po shkruajne gjeresisht per implikimin e Saimir Tahirit dhe klanit te tij ne trafik droge dhe ndeshkimin e oficerit trim Zagami qe zbuloi lidhjet e ministrit te tij me trafikun e droges. Shkarkimi arbitrar dhe ndjekja penale prej zuzaresh e Zagamit nga Sajmir Tahiri dhe trafikantet e tij ne polici, vetem e vetem se kishte rene ne gjurmet e trafiqeve te ministrit dhe Habileve, te perdorimit te makines dhe skafit te tij per trafik droge. Zagami kishte kryer krim sepse me guxim te madh dhe ne perputhje me protokollin e bashkepunimit me palen italiane, ai, sipas disa burimeve te brendshme kishte arritur te vendosi GPS ne skafin ministror qe do transportonte ngarkesen e radhes per ne Itali ne menyre qe autoritetet italiane ta diktonin pasi ne Shqiperi nuk guxonte te ndalont njeri!

  Emri: TIMS2.jpg

Shikime: 364

Madhsia: 46.3 KB
  Fotot e publikuara nga PD

  I kercenuar me jete nga klani ministror i droges, Zagami u detyrua te mergoje nga vendi i tij qe i kishte sherbyer me perkushtim, devocion te veante por qe nga ajo kohe investigimet meditike deshmuan se:

  makina e Sajmirit vetem nga Habilet e tij ishte perdorur 31 here

  -Sajmir Shullazi mashtroi kur deklaroi se makinen jua kishte shitur Habileve por nuk kishte deklaruar parate pasi ja konfiskonte gjykata per vendimet e saj pasi mediat gjeten se Sajmiri, prindrit e tij te arrestuar per kontrabande ilaesh e kishin perdorur makinen shume here dhe ne gjysmen e dyte te vitit 2014.

  Emri: TIMS3.jpg

Shikime: 477

Madhsia: 58.0 KB
  Fotot e publikuara nga PD

  -Mediat gjeten se makina famoze me targe AA003GB ishte e siguruar ne emer te tij edhe per vitet 2015-2016.

  Te gjitha keto faktojne se Shqiperia eshte i vetmi vend ne bote me minister te brendshem trafikant droge dhe se Edi Rama qe e mbron dhe mban ate, ndan me ministrin e tij perfitimet e trafikut te droges! sb

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Emri: TIMS4.jpg

Shikime: 383

Madhsia: 33.1 KB
  Fotot e publikuara nga PD

  Panorama

 3. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 4. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Jeta n arrati, flet Zagani: Vrassit shqiptar m duan t vdekur

  Prej pak orsh, sht njeriu m i krkuari n Shqipri, n krye t lists s njerzve personave q duhen arrestuar nga “Interpoli”. sht polici shqiptar Dritan Zaganin, i cili prej dy ditsh sht shpallur n krkim ndrkombtar pasi n Shqipri ai akuzohet pr dekonspirim t aksioneve t policis.

  Por pr policin italiane ai sht i vlersuar, pasi ka bashkpunuar n hetimin dhe shkatrrimin e disa operacioneve. Pas urdhrit t arrestit ndrkombtar, 43-vjeari Zagani, i martuar dhe baba i tre vajzave, sht zyrtarisht duke u ndjekur nga agjentt e do kombi. “Il Corriere” e ka takuar at. Ai ndodhet n Zvicr, ku u arratis n muajin gusht nga arresti shtpiak; jeton n nj vend t fsheht, ka krkuar azil politik dhe sht i vendosur pr t “luftuar deri n fund t betejs”.

  Emri: zagani-corriere.jpg

Shikime: 358

Madhsia: 80.8 KB

  “U arratisa sepse donin t m vrisnin. Zgjodha Zvicrn dhe jo Italin. Tek ju mafia shqiptare sht e fuqishme dhe gjendet kudo dhe mund t gjej kdo. Ndodhi dhe disa vite m par. Vran nj ish-agjent policie q kishte bezdisur nj boss droge.

  Shprndante vetm gazetat, ishte br nj fantazm, por srish e kan gjetur. Aktualisht m kan mbetur disa koleg besnik dhe ndonj informator. E di q edhe n Zvicr, vrassit jan duke m ndjekur. M duan t vdekur”,- sht shprehur Zagani pr “Corriere della Sera”.

  N vitin 2014, bashk me “Guardia di Financa” ishin duke ndjekur gjurmt e nj trafiku droge nga Shqipria, pr n Lombardi dhe Zagani kishte mbrritur duke pretenduar, pran lidhjeje me persona t fuqishm pran qeveris (mund ta vrtetoj thot) dhe m pas gjithka ra.

  E kan ndjekur, arrestuar me akuzn e abuzimit me detyrn “pasi kishte shitur informacione sekrete” hetuesve italian, duke u dhn fakte pr implikimin n trafiqe t personave pran qeveris. Dhe m pas e kan arrestuar. Gjasht muaj burg n qeli dhe m pas n “arrest n shtpi”.

  Nga polici brilant n “tradhtar”

  Qeveria shqiptare sht e bindur dhe e ka shprehur se Zagani sht fajtor. Fitoret brilante gjat puns kundr kriminalitetit sht nj llogari e veant dhe dhnia e informacioneve policis italiane e jo atyre t vendit t tij sht nj tjetr histori, shkruan “Corriere”.

  Zagani nuk ka frik pr faktin e thjesht se nuk ka far t mundur, prve se t shptoj familjen e tij.

  “U lutem autoriteteve zvicerane q t m sigurojn gruan dhe fmijt. Nse sht e nevojshme un kthehem m pas edhe n Shqipri, pr tu mbrojtur. Deri tani nuk ma kan br t mundur.

  Kur m futn n qeli, aty ndodheshin disa kosovar t cilt i kishte arrestuar pr trafik droge. Pas me dashamirsin e rojeve, m drguan n nj sektor t burgut ku ndodheshin personalet me probleme mendore … ishte nj tjetr ferr … m dhan masn e siguris ‘arrest me burg’, 6 muaj pasi ran akuzat, ndrsa nisi edhe procesi”,- ka thn Zagani pr gazetarin Andrea Galli t “Corriere della Sera”.

  Panorama

 5. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  INTERVISTA/ Zagani: Biznesmeni 20 kg kokain dhe 3 mln euro n banes

  UPDATE/ T tjera detaje zbulohen nga ish-shefi i antidrogs n Fier, Dritan zagani (aktualisht n arrati pas shpalljes n krkim ndrkombtar nga shteti shqiptar), lidhur me prfshirjen e drejtueve t lart t shtetit, politikanve dhe biznesmenve n trafikun e drogs.

  Drigan Zagani ka thn se sht larguar nga Shqipria pr sigurin e fmijve t tij. Ai thot se do t prballet me ministrin e Brendshm, Saimir Tahiri, n Gjykat.

  Intervista sht realizuar nga gazetari Basin ollaku n vendin ku Zagani ka krkuar mbrojtje dhe u publikuar mbrmjen e s enjtes n emisionin “Opinion” n “Tv Klan”.

  Zagani foli pr nj biznesmen q sipas tij vetm n banes ka pasur rreth 20 kg kokain dhe tre milion euro kesh.

  Sipas ish-specialistit t antidrogs, biznesmeni ka pasur lidhje t forta me politikan dhe deputet, ndrsa ka investuar m mnyr jo t drejtprdrejt n koncesione dhe hidrocentrale.

  M hert, jan botuar edhe pjes t tjera t ksaj interviste n t cilat Zagani ka akuzuar ministrin e Brendshm si t prfshir n trafikun e drogs.

  Pjes nga intervista e Dritan Zaganit e publikuar n “Opinion”:

  Shtypi shqiptar ka shkruar se sht shpallur nj arrest ndrkombtar se ka thyer urdhrin e arrestit?

  Jam njohur edhe un nprmjet internetit. Po l lexosh shtypin dhe deklaratat e drejtuesve t policis, si shihet e kan br pak me vones. Ato mund t thon far t duan. Un ia kam br t ditur edhe ministrit n FB se nuk kam ik pr frik, por pr fmijt e mi.

  Kjo sht arsyeja q ju nuk thoni se ku ndodheni?

  Po. Kur t kem garantuar fmijt, do t krkoj edhe n seanca gjyqsore.

  Emri: Untitled-110.jpg

Shikime: 327

Madhsia: 55.9 KB
  Dritan Zagani gjate intervistes

  Cili institucion ka marr dijeni n sistem pr dosjen tuaj?

  Informacionin e par q kam hedh n sistem pr kt shtetas, jan dhn numrat e tel jo vetm pr at por edhe pr shtetas t tjer, e kam prcjell pr her t par tek drejtori i Policis s Fierit, Ervin Hodaj.

  Kishte marr informacione drejtoria e Policis?

  Me sa kam marr un n dijeni, drejtori i qarkut e ka drgu informacionin lart ashtu si e kisha drguar un. Dija q ai (trafikanti) kishte pozita shum t forta n Tiran, por nuk dija se ku. N drejtorin e Prgjithshme jan vn n dijeni se shtjen po e ndiqte Ervin Hasrama.

  Pasi kam drguar edhe informacioni e dyt, subjektit iu tha q ndrro numra. Hern e dyt kan vajtur tek burimi me tabulatet e mia n dor dhe i sht thn pse i jep informacionet e mia Zaganit. Dhe nuk e kam problem t paguaj edhe 2 mij t tjera t zhduk edhe ty si t tjer.

  Pas ksaj un kam krkuar shpjegime. Ervin Hasrama m ka thn se, Zagan: E kam drguar dy her tek Prokuroria e Krimeve t Rnda dhe t dyja hert q e kam drguar procedimin, pasi e kam mbajtur 15 dit, nuk kam marr prgjigje dhe nuk e marr vesh “ai”, ka njerz t fort n Gjykat apo tek Krimet e Rnda.

  N rrug zyrtare nga un s’ka pr t pas asnjher informacione ndaj ndonj shtetit… Por duke pa situatn dhe duke vlersu situatn, se nuk ta thash edhe un t gjith situatn… i kam shkuar nndrejtorit n zyr dhe m ngre supet dhe m thot ’t t thot vllai. Un i kam thn q jam shefi i antidrogs dhe po m shiten informacionet, far t bj un tani.

  ***


  Informacione pr kt subjekt kan dhn edhe persona t tjer?

  Ky subjekt n Vlor ishte i garantuar, flasin faktet. Ky subjekt ka vite q punon n trafikun e drogs.

  E paskan ln t gjith qeverit t punonka kt?

  Ky kontingjent jeton si nj zotni i njohur n Vlor, mjafton t pyessh njerz q vilani ka lek, ka at vlern. Une t dhnat i kam hedhur n sistem.

  Kishte lidhje ky subjet t lidhur me element t drogs dhe me polic?

  Deri n momentin q m shiteshin informacione, kisha dyshime. Por tabulatet e mia mund t’i jepte SHKB, Policia… nuk mund t’i jepte kompania celulare.

  Pra, ai q m prgjonte mua ka dhn dhe tabulatet. A sht kjo shitje nga policia? Un i krkoj shpjegime dhe m thon sht e kot, s’kemi ’ti bjm ktij subjekti… ai nuk bnte lvizje t vogla drejt Italis.

  Ai nuk kishte problem pr gjetjen e bazave se ai jep lekt. Kur udhtonte me mjetin e tij mund t kishte drogn e tij si funksionon trafiku. Ti je skafisti, ke gomonen, merr mallin dhe ikn, por prve teje ka edhe transportues. sht ndryshe trafiku i drogs me kamiona. Trafiku i drogs me gomone kshtu ka qen dhe vazhdon akoma me sa di un.

  Ky subjekt vazhdon t trafikoj akoma?

  Ky subjekt sht i lir. N shtpin e tij sht mbajtur me dor anta me drog 20 kg kokain.

  E keni hedh n sistem kt informacion?

  Po, po dhe prokuroria m akuzon se kam dash t vendos mjete speciale prgjimi n shtpin e tij. M sht drguar nga Drejtoria e Prgjithshme q t vendossh mjete prgjimi dhe m akuzuan mua.

  ’ndodhi pr kt informacion q dhe?

  Zoti Hasrama u trhoq m pas.

  Nga vinte kjo kokain?

  Ky (trafikanti) ka lidhje shum t forta n Tiran, investonte n lek kesh. Ky n banes dispononte mbi tre milion euro kesh.

  Edhe kt informacion e ke hedh n sistem?

  Po edhe kt e kam hedh. Edhe nj arsenal armsh q ky zotri ka n nj vil te ‘Uji i ftoht’ n Vlor, n bodrum.

  A kan investuar personat pr kto informacione q ke pasur?

  Absolutisht po. Kam pas informacion q zoti Dalipi kishte investuar edhe n koncesione dhe hidrocentrale te nj miku i tij politikan. Por shnimet e mia pr kt nuk i kam tani, por n disa koncesione e dhn ndrmjet Kors dhe Librazhdit, ka pas investime n lek pr kto investime. Por jo si investitor i drejtprdrejt, por si kamuflazh.

  Bhet fjal pr fundin e 2012. Por di q nj mik i tij politikan q ishte futur n lidhje t tilla…

  N parlament?

  Me sa di nj far deputeti se doja t merrja ca informacione t hollsishme, por ky sht par n Tiran me njerz t till. M pas nga burime t brendshme m sht thn q sht investuar n kto koncesione.

  ***

  Tahiri ka thn se kushrinjt e tij nuk jan t implikuar n trafikun e drogs. A keni prova pr kt nse ka lidhje dhe si qndron kjo deklarat dhe sipas dosjes pr prfshirjen e Arben Dalipit?

  Sa do q i kam ndjek dhe kam investu pr t zbulu veprimtarin kriminale t tyre, nuk ka qen i mundur zbulimi.

  Pr far?

  N kushtet q isha nuk kam arrit t’i godas drejtprdrejt. Por me ato q kam br aktivitetin e tyre e kam godit goxha. Kisha informacione q nj ngarkes mbi 300 kg drog q sht kapur n Vlor, un kam pas informacione q ata ishin prfshir n at.

  Pr vllezrit Habila, a keni ln gjurm n sistem?

  Kur ndiqja kta, kur investigoja punn n drejtorin e Kufirit t Vlors, detyra ishte deri tek marrja e informacionit dhe me rregull nuk na takonte t hapnim procedime penale, por kur ne kishim prova n flagranc, ne ligji na thot q t njoftonim seksionin e krimit t organizuar dhe seksionit t antidrogs.
  Un kam njoftuar edhe verbalisht edhe zyrtarisht shefin e antidrogs q pr fatin e mir sht i njejti q n at koh pr kta element kontigjent, zotin Lulaj.

  Un i kam dhn atij informacioni me shkrim dhe me goj dhe n ditn q un jam transferuar pr n Fier, kam pas nj dosje informative pr kt persona. Materialet q disponoja i kam dorzuar n kartotek, i kam pastruar m pas pr t mos pasur informacine dhe ia kam kaluar ktij shefit t antidrogs.

  Informacioni ka qen m shkrim?

  I kam dorzuar dosjen time t puns.

  sht arkivuar?

  Jo. Informacione private me an t nj kolegu sepse i dija q do dilnin. Ia kam dorzuar Ermal Lulajt q ndiqi kto sepse un u transferova dhe nuk e ndjek dot m se ata punojn shum fuqishm me drog. Nj muaj pasi transferohem, msoj pr lidhjet e ktij djalit me vllezrit Habilaj dhe zoti Lulaj banonte m Vlor n nj pallat me vllezrit… sht nj nga shefat q sht fuqizuar akoma m shum dhe vetm pr kt.

  Keni informacion tjetr prve baness se mund ta ket bler?

  Mund t pyesni t gjith Vlorn pr kt, por pse sht br arrestimi im n 1 t nats, pr mos t ln gjurm. Po t doj zoti ministr e vrteton shum thjesht kt. Mjafton t shihet aktiviteti i tyre meq na qenka biznes me do lloj malli. Mund t vrtetohet shum leht ky muabet. Hyrje-daljet e parave, t ardhurat q kan etj. dhe t ballafaqohet. Informacionet kan qen me koh, ishin kontingjent i njohur si e kan deklaruar edhe vet…

  ***

  Ministri i Brendshm ka thn se ju sht dhn nj pron n Vlor nga Partia Demokratike?

  Nuk ekziston asnj banes, por vetm nj pjes toke me ferra. Banesn q kam e kam akoma n emr t pronarit sepse s’e kam pagu.

  Kur kan filluar procedurat e pronave para katr vitesh, un kam qen n listn e emrave t policis s shtetit si t pastreh – q shteti ka detyrimin ligjor t’i trajtoj q kta shtetas t bhen qytetar normal me banes t tyre. Un jam i vetmi, bashk me ortakun tik sepse s’e kam as timen t plot.

  Kemi vajt pr t’a regjistru pronn dhe na kan thn se zotri nuk mundemi sepse kjo pron ka pronar dhe ajo akoma sht pron e dikujt tjetr q pritet ta vrtetoj gjykata.


  Vijon…

  Panorama

 6. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Zagani publikon emrat e pilotve shqiptar q transportojn drog

  Emri: zagani.jpg

Shikime: 384

Madhsia: 34.1 KB

  Mbrmjen e djeshme gjat emisionit “opinion”, u bn publik emrat e 12 pilotve t dyshuar ssi t prfshir n trafik droge.
  Emrat jan br publik nga ish-shefi i Antidrogs s Fierit, Dritan Zagani gjat nj interviste q ai e kishte dhn disa koh m par por q nuk ishte publikuar n media.

  Zagani theksnte se ky dokument i kishte ardhur nga autoritetet italiane 10 dit prpara se t arrestohej. “Kta persona kan marr licenca fluturimi dhe dyshohet se mund t trafikonin droge nga Shqiperia n drejtim t Italis me avion t vegjl. 12 pesonat, emrat e t cilve i botojm sot me iniciale jan rezident n Itali. Ky sht nj material sekret ardhur nga partnert italian”, tha Zagani n intervist.

  Lista e pilotve

  1-P.Xh nga Vlora, datlindja 1965

  2-O.D nga Kruja, datlindja 1987

  3-B.I nga Vlora, datlindja 1974

  4-E.I nga Vlora datlindja 1980

  5-Q.R nga Fieri datlindja 1985

  6-E.R nga Fieri, datlindja 1982

  7-G.B shqiptar, nuk sht rrethi, datlindja 1980

  8-A. nga nga Lushnja datlindja 1987

  9-Gj.P nga Shkodra, datlindja 1990

  10-A.E nga Cerriku datlindja 1962

  11-D. B nga Tirana, datlindja 1987

  12-B.B Italian datlindja 1965

  Syri

 7. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Rrfimi bomb/ “Mijra hektar tok n Vlor u dhurohen diplomatve nga trafikantt”

  UPDATE/ Ish-specialisti i anti-drogs n Fier, Dritan Zagani, ka thn se bashkpunimi i tij me oficerin e Interforcs italine, Xhuliani, nuk ka qen zyrtar, por shoqror. Zagani deklaroi se akuzat ndaj tij pr shitjen e informacioneve ndaj pals italian nuk qndrojn, pasi ai nuk ka dhn informacione zyrtare.

  N nj intervist t publikuar mbrmjen e s hns n emisionin “Opinion” (pjes e papublikuar e intervists s realizuar m par nga gazetari Basir ollaku), Zagani thot se ka diskutuar me mikun e tij italian pr mnyrn e shitjes s informacioneve t tij te trafikantt.

  N disa pjes t intervistave t publikuara m par, Zagani ka prfshir n lidhje t trafikun e drogs emra drejtuesish t lart t shtetit dhe t policis.

  Pas shpalljes n krkim ndrkombtar nga shteti shqiptar, Dritan Zagani ndodhet n arrati n nj nga shtetet e Bashkimit Europian.


  Pjes nga intervista e Dritan Zaganit e publikuar n “Opinion”:

  …Dhe far bt?

  Dhe un veprova disi n kokn tim qofte dhe administrativisht jo fort korrekt, por asnjher e jashtligjshme.

  Duke par shitjen e informacioneve, mosveprimin e krimeve t rnda, me prokurorin e Fierit nuk e kapja dot, ndonse prokuroria pretendon se un kam kryer veprime jasht juridiksionit, shefat e mi kan qen n dijeni dhe m kan aprovuar kryerjen e vepimeve, madje nuk kam shkuar asnjher me makinn time, por me makinn e shtetit dhe me karburantin e shtetit.

  Po autoritetet italiane?

  Autoritetet italiane nprmjet bisedave, si kam shpjeguar m hert qe miku kolegu im Giuliani punonte ktu pr shtetin shqiptar, nuk punoja unn pr shtetin Italian, por punonte ai ktu pr shtetin shqiptar. Vazhdimisht komunikoja me t n telefon, pr mua Giuliani ka qen dhe nj shkoll profesionale.

  N bisedat me t kam diskutuar edhe faktin se po m shiten informacionet dhe nuk dija si t bja kasha ngelur mes katr rrugve dhe I thash jam br t l punn nuk punohet m, pas ndrrimit t pushteteve jan fuqizuar disa kriminel sa nuk po marr vesh se far bhet, nuk di kujt it drgoj informacionin, q jo vetm ma shesin por nuk caj dot prpara por po ngelem n vendnumro. Keto kane qene biseda miqesore me nje koleg te besueshem.

  Dhe ne diskutim e siper si here te tjera kur un kisha nevoj pr ta sqaruar ndonj informacion, Giuliani me ka dhn ndonj shpjegim se far mund dihej nga pala italiane pr kt trafikant dhe I kam krkuar ndihm nse mund ta quaj, q nse un arrij t marr informacionin q ai sht n det me drog, por q nuk po e kap dot, sepse nuk po m ln, t t bie n qaf t ma arrestosh ti atje.

  E kam krkuar un se plasa, nuk duroja dot m. Dhe kjo sht dijenia, ata interpretojn bisedat e mia miqsore me kolegun dhe mikun tim Giuliani, sikur jan raportime policore.

  N fund t fundit e shkruajn dhe e deklarojn dika t till, por deri m sot q flasim edhe prse jan br disa sance edhe prse kam krkuar direkt edhe nprmjet avokatit kto prova q ata kan pr t m provuar kt fakt, nuk m sht paraqit asnj prov. Vetm fjal, fjal t stisura nga prokurori Anton Martini dhe te stisura nga SHKB-ja nga zoti Arben Skndo dhe Zamir Shtylla, dy sigurimsa mjeshtra pr t br intriga.


  ***

  Gjat kohs q ishit n detyr, a ka pasur t dhna pr trafikun e drogs me avion, pr pista t tjera q prputhen me kohn e rrezimit t avionit n Divjak?

  Lidhur me aviont, un kam qen out deri n nj moment kur m thirri shefi im I sektorit n zyre q do ta them pr hjir t s vrtets dhe m rezulton ndr t vetmit koleg q ka qen korrekt n drejtim t asaj q sht br dhe thn n punn operative dhe profesionale zoti Sknder Hitaj.

  Deri n at moment kur m ka thirrur shefi Sknder Hitaj n zyr dhe m ka br present nj informacion q kishte ardhur n rrug zyrtare pr drejtorin e policis Fier, nga sherbmi informative shtetror dega Lushnje pr nj informacion pr nj fakt t till, t dhnat pr nj avion q sht ulur dhe ngritur n nj zon t Divjaks, por jo pikrisht atje ku bhet fjal q m pas u rrzua Riformato, porn fshatin adriatik, un dhe shefi im jemi vn n dijeni nprmjet ktij informacioni q ka ardhur n mnyr zyrtrae, SHISH, Posta secrete, cikluar nga drejtori pr sektorin e krimit t organizuar, cikluar nga shefi sekrorit dhe nioftuar un si shefi I seksionit I linjs direkte t antidrogs

  ndodhi?

  Pas ktij informacioni m thirri shefi dhe m tha na del detyr emergjente ta verifikojm dhe ti japim nj prgjigje ktij informacioni, sepse e krkon edhe qendra lart, sa m shpejt t ejt e mundur. Ngela pak I habitur sepse nuk e besoja q t vinin avione dhe t merrnin hashash.

  Kjo ka ndodhur afrsisht nj muaj para se t arrestohem diku n mars apo prill 2014. Ishte periudha kur sapo kisha par targn e minsitrit kur po m shiteshin informacionet dhe ndihesha jo I tradhtuar, por I shpartalluar dhe nuk kisha dshir m t merresha me pun dhe I thash shefit t drgojm ndonj officer t bj verifikimin.

  Por ai m tha jo d t shkojm ne t dy t bjm verifkimin dhe bm verifikimin q e kam sqaruar dhe m par q t mos biem n prsritje. Pas verifikimit kam mbetur pak I shokuar profesionalisht dhe msova kt q ishte n t vertet ashtu si e kihhte shkruar SHISH fjal pr fjal nuk mungonte asnj detaj.

  Hetuat m tej?

  U interesova me lidhjet dhe njohjet e mia t puns operative dhe verifikova jo vetm q ishte e vrtete q vinte n Divjak pr arsye t motit, sepse n pranver zona e Vlors, ku vinte zakonisht avionic bhej lluc dhe ai nuk mund t ulej dot n zonn e Pishpors ku kisha informacion, kur kishte qen moti i that n Vlor kishte ardhur disa her t tjera.

  Kur e verifikova msova q ishte e vrtet dhe funksiononte si linj. N Vlor msova q ishte e vrtet q vinte edhe pr hashash. Ishte linj dhe ka funksionuar shum her. Dhe nga ajo q mu tha se q n fushatn zgjedhore ka nisur t vij, pr her t par n Vlor dhe ishte prefeksionuar si linj q njihej mir nga trafikantt e Vlors.

  Trafikantt e vlors prve trafikut n rrug tradicional q ishin msuar edhe nga policia jo vetm nga trafikantt pr t cilt tashm ishte njohur dhe funksiononte linja ajrore

  N kto memomente I thash shefit ky sht info shum interesant dhe do interesohem andej matan, do tp yes pak mikun tim se si qendron ky problem nse kan t dhna edhe italiant, t pyes nse a ka shtetas shqiptar q nse nuk kan vet avion a prdorin avion t till, q jan t pajisur me leje drejtimi pr kto lloj avionsh, meqe linja ishte shqipri ita;I dhe droga ishte mall lazarati, patjetr shqiptar ishin n mes

  Krkova ndihm Giulianit pr nj fakt t till nse kishin dijeni pr kt dhe t m orientonte ku mund t filloja hetimet dhe t m ndihmonte m njohjet dhe mundsit q ka ai pr peerrsonat shqiptar, shtetas shqiptar q kan patenta t tilla q drejtojn t till mjete se pr shtetas italian e dija q ka. Deri n at moment nuk e kisha menduar, ishte e thjesht t merrej nj patent e till t blihej nj avion apo merrej me qera pr t’u prdorur.

  Ju erdhi prgjigja?

  Me Giulianin nuk kam folur direkt at dit por pasi disa dit hetimesh q bm ne dhe gjithmon kam folur me t nprmjet telefonit t puns dhe e- mailit t puns, q ishin zyrtrae si mete pune i krkova ndihme pr pilott dhe nse kishte ndonj t dhn apo fakte rreth ksaj cshtje trafiku q na kishin dla n fakte n lidhje me Italin.

  Pas disa ditsh me merr n telefon miku im dhe thot se kam krkuar bvr nj sondazh dhe kam arritur t gjej 11 shtetas shqiptar ta kam drguar listn e ke ne e- mailin tnd t puns.

  Ky email me 11 emra pilotsh q po hetonit pr lidhje me trafikun, esht n adresn tuaj t emailit zyrtar t puns?

  Po po, sht. N adresn time zyrtar t emailit t puns I cili nuk mund t hapet n an t tjera dhe persona t tjer

  Eproret kan dijeni pas mberritjes s ktij emaili?

  Normale q po, edhe mund t fshijn t dhenat nga server qndror por gjithnj mbetet gjurm. Un e kam deklaruar, sapo m mori Guiliani n telefon une e dija se ihha dhe n prgjim.

  I kam thn shefit tim menjher, shefi me ka ardhur nga miku im, nj list me 11 persona, nga kta un momentalisht nuk arrij t identifikoj m emr mbiemr asnjrin prej tyre se cfar prfaqsojn. Kjo pr arsye se s pari kan shtrirje n t gjith shqiprin

  Bt verifikime, kishin biznese kta pilote n shqipri?

  Ky sht diskutimi q po t them. N kto moment I them shefin t shoh far prfaqsojn se mund t jn dhe njerz t pastr, t shoh a lidhen me shtjen q ne hetojm dhe sat arrij t drgoj me email q ta prcjellsh ti lartbj verifikimet prkatse do t prpiloj nj informacion, do ta shoqroj s bashku me listn dhe do ta prcjellsh ti lart se se kam ndrmend me u marr m me kto muhabete

  ***

  Prve kontakteve dhe bashkpunimeve me Giulianin, italiant kan dhe nj zyr n Shqipri at t Interforcs, keni pasur bashkpunim me kt zyr, ka qen drejtuese e ksaj zyr n at koh Anna Poggi e cila ka marr nnshtetsin shqiptare me 10 korrik 2015 me dekret t Presidentit, pas propozimit t Ministrit t Brendshm z. Tahiri, ndoshta pr procedur kjo?

  Me zonjn Poggi nuk njihem, nuk jam takuar me t. Di kush sht, kam dgjuar shum pr t kur punoja te kufiri dhe nuk kam pasur asnjher mardhnie pune, nuk m lidhte as puna dhe as funksioni organik i detyrs, sepse lidhjet me Interforcn edhe nse do kryeheshin do bheshin nprmjet shefit t sektorit dhe jo shefit t seksionit q isha un. Por ajo q m bn udi gjra q kan dal n pah gjat fazs hetimore, kur jam arrestuar dhe m pas, m udisin faktet, q Prokuroria e krimeve t rnda, ndr akuzat absurd q rradhit sht edhe nj letr, nj kthim prgjigje nga interforca zyra q mbulonte zonja n fjal, e cila mban dtan…ndr prova prokuroria m rradhit dhe prgjigje e ardhur nga zyra ndrlidhse e policis italiane n Tiran, interforcs, me dat 4 shkurt 2014, me nr….xy.., sht protokolli i nj shkres t ardhur nga kjo zyr, m paraqitn si prov, ndonse me gjith insistimin tim dhe t avokatit tim, edhe kjo si shum prova t tjera t pretenduara nuk m bhen prezent pr t par se far sht shkruar.

  Esht n dosje apo sht zhdukur nga dosja?

  Me ata q kam par un nuk ekziston, nuk e din sht zhdukur, apo sht hequr, apo nuk ka qen asnjher, nuk jam njohur me t.

  far pretendohet n at shkres sipas prokuroris?

  Nga kjo shkres pretendohet se ka t dhna pr implikimin tim dhe kolegun tim pr implikim n trafikun e drogs n drejtim t Italis, por sa sht e vrtet dhe far st e vrtet n kt shkres pa e par dhe pa e lexuar…!!! Kjo shkres ka qen motive q un t marr vesh kush sht shtja Poggi lidhur me shtjen time.

  Sipas ksaj shkrese, ju dhe z. Giuliani isit t implikuar n trafikun ndrkombtar t drogs dhe nuk ishit t autorizuar pr hetime?

  Kto jan fjal n dosje pa u prezantuar shkresa.

  Kjo shkres i sht prcjell edhe Roms, vartse e s cils ishte Poggi?

  Normalisht zonja ka qen npunse e Roms, dhe jo npunse e Minsitris s brendshme n Tiran, kshtu q duhet t jet edhe atje. Por prokuroria ndonse e shnon si argument dhe me nr prorkolli mua nuk ma vn n dispozicion dhe un nuk di se far ka saktsisht ajo shkres.

  Sipas ksaj shkres drguar nga Poggi n Tiran dhe Rom, ather duhej t niste hetimi pr trafik droge edhe pr kolegun tuaj Italian Alessandro Giuliani?

  Normale.nse sht e vrtet ashtu si thon. Ose kjo sht keqprdorur dhe nuk egziston si fakt dhe sht keqprdorur nga Prokuroria pr Krime t Rnda, ose ose (te 1 e 2 minuta nj fikje kamere pr montazhin…) nthuhet n shkresn e prokuroris vazhdon t jap informacione pr nj shtetas Italian t panjohur dhe t paautorizuar pr nj pun t till, kjo duke iu referuar shkress s zonjs Poggi.

  Po ka pasur interesim nga Poggi n Rom se far prfaqson Alessandro Giuliani n kt shtje?

  Po, Poggi sht interesuar edhe n rrug zyrtare dhe sipas biseds sime me mikun tim ajo ka marr edhe prgjigje nga Roma zyrtare

  Cila sht prgjigja me aq sa keni ju dijeni?

  Q Giuliani jo vetm q sht funksionar i policis, i guardia di finanza n Shqipri, por ka qen dhe i autorizuar pr t hetuar dhe investiguar trafikun e drogs, pra bie zyrtraisht pretendimi dhe ky sipas meje sht shkaku q prokuroria I bn favore zons poggi dhe nuk ma prezanton mua shkresn e drguar prej saj n prokurorin pr krime t rnda. Se s pari nuk sht prov, sht nj falsitet, nj gj e rreme, e dyta, po t paraqitet, jo vetm q bie si prove, por bie edhe si akuz dhe nxjerr lakrat pastaj, se prse Poggi ka qen e miretrajtuar n Shqipri.

  ***
  Kemi pare se ka pasur interes dhe nga shtypi italian pr shtjen tuaj?

  Si jeni vn n dijeni po. Pr momentin mund t them vetm ato q jan br publike dhe se far do t bhet publike do ta msojm shum shpejt.

  Dua ta mbyllim me mometin e dhurats s toks me vendim qeverie, e vetmja dhurat n kt histori??

  M habit fakti q shtetit shqiptar dhe funksionart e lart deri te ministri merren me dokumente dhe procedur t rregullt ligjore t br nga shteti shqiptar pr shtetas dhe funksionar t shtetit shqiptar sepse edhe un jam shtetas shqiptar dhe ish-funksionar i shtetit shqiptar. Lidhur me shit- blerjen me tok si pretendohet ajo sht lehtsisht e verifikueshme me dokumenta dhe e kontrollueshme n do koh. Por shtetit shqiptar dhe instanc at tilla q kan n dor t merren me hetime bjn mir t hetojn pr mijra hektar tok n bregdet n Vlor, q ju dhurohen shtetasve t huaj diplomat n shqipri, nga element t dyshimt trafikant drog t cilt as nuk prmenden e lr pastaj t hetohen kto fakte dhe merren me tokn time

  Kjo sht nje akuz e re q ngrini ju, kush jan kto diplomate t huaj?

  Bni nj hetim shum t thjesht se edhe ti si gazetar mund ta marrsh vesh, kur e kam marr vesh un nga arresti i shtpis edhe ti si gazetar n terren gjith ditn mund ta gjesh shum thjesht.

  Panorama

 9. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Rrfimi i Zaganit, PD: Shteti ka rn, jemi n duart e mafias

  Partia Demokratike reagoi sot pas intervists nj dit m par t Dritan Zaganit pr lidhjet e policis dhe ministrit t Brendshm me trafikantt e drogs.

  Emri: Arben-Ristani20janar-380x290.jpg

Shikime: 368

Madhsia: 16.4 KB
  Arben Ristani

  Sekretari i Prgjithshm i PD-s, Arben Ristani tha n nj konferenc pr shtyp se pas dshmis tronditse t Zaganit, shteti ka rn.

  “Shqiptart msuan se lidhjet e forta politike t ktij grupimi kriminal bjn q t zhduket do informacion pr ta dhe t mbyllet do hetim pr ta. E gjith puna e oficerit te anti-drogs jo vetm sht sabotuar, por krkimet dhe t dhnat e mbledhura prej tij i jan dorzuar vet bands, e cila m pas ka krcnuar me jet Zaganin. Po nga vjen ky pushtet i trafikantve, ky pushtet i krimit, q arrin t marr vesh e t zotroj gjith punn e dokumentuar t oficerit? Kjo skem mafioze, ky sundim i mafias, ka nj emr. Saimir Tahiri. Dshmia e oficerit sht me fakte konkrete, me emra, me data. Informacioni q ka nisur oficeri tek eprort e tij flet pr ngarkesa masive droge, pr hashash, kokain, pr miliona euro”, tha Ristani.

  Sipas tij “Por asnjher nuk nisi nj hetim zyrtar pr Habilajt apo Arben Dalipin, t gjurmuar, nj pun e materializuar nga oficeri Zagani me prova konkrete. Nuk kish si t niste nj hetim, sepse habilajt kan kapur policin, habilajt kan ministrin e brendshm. Si mund t hetojn oficert e policis lidhjet kriminale t ministrit t tyre. Kur t gjitha kto fakte u bn publike mbrm, qytetart dhe mbar opinioni publik, t tronditur, u shprehn se shteti ka rn, jemi n duart e mafias dhe se ky sht fundi”.

  Panorama

 10. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Zagani reagon pas akuzave t drogs: PD m shfrytzon politikisht

  Ish-oficeri i anti-drogs n Fier, Dritan Zagani, ka reaguar ndaj deklaratave t Partis Demokratike duke thn se akuzat e tij pr prfshirjen n trafikun e drogs t drejtuesve t lart t shtetit dhe t policis, po shfrytzohen politikisht ndaj qeveris

  Zagani thot se qllimi i tij me akuzat e bra ka qen lufta ndaj trafikantve dhe jo prfitimi politik.

  Ish-kreu i anti-drogs (n arrati prej disa muajsh pr shkak se shteti shqiptar e ka shpallur n krkim ndrkombtar), thot se nuk ka qen dhe nuk do t jet pjes e ndonj subjekti politik.

  Ai shpreson se nj dit do t kthehet srish n Policin e Shtetit, nse vrtetohen akuzat e bra pr lidhjet kriminale mes zyrtarve dhe trafikantve t drogs.

  Reagim i tij vjen pas deklaratave t bra kt t premte nga Sekretari i Prgjithshm i Partis Demokratike, Arben Ristani. Ky i fundit tha se rrfimi i Zaganit tregon se ‘shteti ka rn’.

  Pas deklarats s Ristanit reagoi edhe Partia Socialiste. Deputeti i PS-s, Ervin Bushati, deklaroi se n luftn kundr krimit t organizuar dhe drogs, policia ka prishur shum pazare e interesa, mes t cilave edhe ato t disa prfaqsuesve t PD-s.

  Ndrkoh, Zagani ka thn se qndrimet e tij po prdoren politikisht nga PD, ndrsa PS e quan t shitur.

  “Keta (PS) kane ca kohe qe me akuzojn si i shitur te kundershtaret e tyre, te cilet duhet thene per hire te vertetes,qe nuk eshte faji im se keto qe un them po shfrytezohen politkisht nga P.D.,,,,por eshte ajo cka un e ndjej per detyre ta bej ndaj te drejtes time,familjes time qe tu kthej jeten e vjedhur nga keta trafikant me pushtet,si dhe ajo qe ndjej per detyre te bej per vendin dhe bashkeatdhetaret e mi”,-shkruan Zagani n profilin e tij n “Facebook”.

  M hert, n nj intervist televizive t publikuar mbrm n “Opinion”, Zagani foli pr lidhje t politiks dhe drejtuesve t policis me trafikant t drogs. Sipas tij, nj biznesmen ka pasur 20 kg kokain n banesn e tij bashk me 3 milion euro kesh.

  Reagimi i plot i Dritan Zaganit n “Facebook”:

  Duke pare reagimet e politikes sot mbi deklarmet e bera nga ana ime desha te sqaroj pak pozicionin tim ne lidhje me to:

  Se pari,,,un jam nje person qe ne jeten time as nuk kam qene i angazhuar,as nuk do jem ndonjehere pjese e politikes ne asnje lloj forme apo bashkepunimi me ta(kete e them per te gjith,majtas, djathtas apo lesh e li te qendres qofshin).

  Se dyti,,,do tu lutem perfaqesuesve te politikes qe ne politik-berjen e tyre ti lene insinuatat politike ne lidhje me mua,dhe te shikojn anen ligjore persa i perket asaj qe un kam thene, do ta them e mbroj deri sa te kem fryme, qe eshte lufta kunder ketyre trafikanteve te paskrupullt, qe me veprimtarine e tyre kriminale e mbeshtetjen ne forma te ndryshme te politikes na bejn te ndihemi si plehra para mbare opinionit nderkomtar.

  Se treti,,, Zoterinj un kam qene dhe ne dashte zoti te dale e drejta ime do jem perseri,vetem nje funksionar i shtetit ne profesionin tim qe eshte ai i Oficerit te Policise se Shtetit dhe asnjehere sherbetor i Partive politike.

  Dhe per ta mbyllur pasi dhe kaq nuk esht nje dicka e imja te merrem me keto gjera,po ju sqaroj qe zgjodha si link kete te “Opinion” jo pse flet per deklarimet qesharake te nje eksponenti te P.S. por se ne fakt keta kane ca kohe qe me akuzojn si i shitur te kundershtaret e tyre, te cilet duhet thene per hire te vertetes,qe nuk eshte faji im se keto qe un them po shfrytezohen politkisht nga P.D.,,,,por eshte ajo cka un e ndjej per detyre ta bej ndaj te drejtes time,familjes time qe tu kthej jeten e vjedhur nga keta trafikant me pushtet,si dhe ajo qe ndjej per detyre te bej per vendin dhe bashkeatdhetaret e mi.

  Panorama

 11. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish shefi i Antidrogs: "Ministri Tahiri, koka e trafikut t drogs n Shqipri"

  Dokumenti/ Kush sht Dritan Zagani pr policin italiane?

  Funksionarja e policis italiane, Anna Poggi q ishte drejtuesja e zyrs italiane t Interpolit n Tiran, ka treguar fakte n lidhje me trafikun e drogs nga Shqipria n Itali, si dhe rolin q ka pasur ish-shefi i Antidrogs n Fier, Dritan Zagani

  Gazeta “Shqiptarja.com” ka zbardhur disa dokumente, q funksionarja italiane m 15 janar 2014 mori nga Prokuroria e Krimeve t rnda t Tirans nj krkes informacioni pr “nj shtetas italian ende t paidentifikuar”, q sipas hetuesve shqiptar kishte kontakte me nj zyrtar t policis shqiptare n shrbim n Antidrogn e Fierit (q m pas do t msohet se sht Dritan Zagani), dhe me nj qytetar tjetr shqiptar.

  Numrat e telefonit t dy shqiptarve ishin vn nn prgjim nga prokuroria shqiptare pr nj hetim trafiku droge i lindur pas sekuestrimit t 908 kg marijuan m 24.12.2013 afr hidrovorit t Vlors.

  Krkesn e prokuroris shqiptare, Poggi ia transferoi drejtoris qendrore t policis n Rom, dhe mori kt prgjigje: “Personi i cili duhet t identifikohet i korrespondon Alessandro Giuliani i Guardia di Finanza, n shrbim pran seksionit “I”. Alessandro Giuliani, n vijim t shrbimit pran Qendrs Kufitare Detre n vitet 1999-2000 dhe n 2010-20112, ka kryer edhe aktivitet informues. Prgjat ktij shrbimi ka konsoliduar lidhjet me pjestar t policis shqiptare si dhe subjekte t tjera t cilt kan qen t aft t’i japin informacione t dobishme pr zhvillimin e aktivitetit t policis gjyqsore n Itali. N konform me detyrat institucionale q krkoheshin, ka vazhduar t mbaj kontakte me persona n Shqipri si dhe ka transmetuar do informacion t dobishm dhe lajm q ka mbledhur, duke prpiluar saktsisht raportet prkatse dhe duke ja drguar reparteve territoriale dhe komandave detare t Guardia di Finanza t cilat kan kryer hetimet e mtejshme n Itali.

  N priudhn nga 10 deri n 13 Janar 2014, Alessandro Giuliani ka ardhur n Shqipri privatisht, jo me shrbim, por i autorizuar nga shefat e shrbimit t tij. Ka mbajtur kontakte telefonike me nr.06978XXXX n prdorim t nj subjekti me t cilin kishte njohje dhe konsiderohej i dobishm pr shrbimin. Ka kontaktuar shpesh dhe nj pjestar t policis shqiptare i impenjuar n shrbimet antidrog i cili administron burimet konfidenciale, t njohura prej tij , duke konsoliduar nj marrdhnie besimi n organin homolog t policis, me qllim shkmbimin e njohjeve, modus operandi, vendeve t mundshme nga t cilat nisen skafet q trsnaportojn lnd narkotike nga brigjet shqiptare, vende t njohura nga shtetasi n fjal nga e kaluara n territorin shqiptar”.

  Panorama

 12. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •