Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  1 shtator - Dita e Personave t Zhdukur: 6000 njerz n varre pa emr n Shqipri

  Dita e Personave t Zhdukur, Wilton: 6000 njerz n varre pa emr n Shqipri

  Emri: Tepelene1-1024x768.jpg

Shikime: 1188

Madhsia: 52.8 KB

  TEPELEN- Sot kur prkujtohet Dita Ndrkombtare e Personave t Zhdukur, zvendskryetari i Prezencs s OSBE-s n Shqipri, Robert ilton, apeloi pr ndjeshmri n veprimtarin e organizuar nga Ministria e Mirqenies Sociale dhe Rinis, n ish-kampin e Tepelens.

  Wilton apeloi q kjo shtje t mos lihet n harres, pasi sipas tij jan 6 mij njerz pa varre n Shqipri. Kemi detyrimin t kujtojm rreth 6 000 njerz t varrosur n varre pa emr, n mbar Shqiprin, gjat periudhs komuniste. sht e rndsishme q t gjenden kta persona t zhdukur dhe t prpiqemi t zbulojm t vrtetn e plot, si pr hir t familjarve t tyre, ashtu edhe pr shoqrin n trsi, tha Wilton.

  Sipas Wilton, Prballja me t kaluarn komuniste shrben pr t garantuar t ardhmen demokratike t Shqipris. Kjo sht nj shtje sa shoqrore, aq edhe thellsisht personale, jo vetm pr t mbijetuarit e kampeve si ky i Tepelens dhe pr familjart e t zhdukurve, por pr t gjith shqiptart, tha ai.

  N mjediset e ish-kampit, ku u internuan mbi 3 mij familjar t kundrshtarve politik t regjimit, u vendos nj pllak prkujtimore n nderim t personave t zhdukur gjat periudhs s regjimit komunist.

  (ma.ar/BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: 1 shtator - Dita e Personave t Zhdukur: 6000 njerz n varre pa emr n Shqipr

  Kujtohen viktimat e kampit t Tepelens

  Emri: 3989DF4C-D9AA-4CB4-8953-84FC50EAEDB3_w640_r1_cx0_cy5_cw0_s.jpg

Shikime: 204

Madhsia: 47.6 KB

  N qytetin e Tepelens, n Jug t Shqipris u kujtuan sot viktimat n nj kamp t ngritur nga regjimi komunist n vitet pesdhjet ku vuajtn mbi tre mij persona.

  Zv. Ministrja e Mirqnies Sociale Gentiana Sulaj tha se n kt kamp humbn jetn 300 foshnje dhe nj pjes e madhe e atyre q vuajtn dnimin ,burra dhe gra t pafajshm. Familjar t viktimave morn sot pjes n zbulimin e nj pllake prkujtimore q u vendos n territorin e rrnojave t ish kampit komunist. N ceremoni, krahas zyrtarve shqiptar ishte edhe Ambasadori i Polonis dhe prfaqsues t OSBE-s, organizat qe po ndihmon n Shqipri programe pr rehabilitimin e viktimave t komunizmit. Kampi i Tepelens funksionoi prej prillit t viti 1949 deri n marsin e vitit 1954. Ai konsiderohet si nj nga vendet m t egra t vuajtjes gjat regjimit komunist. Kampi imitoi modelet e kampeve staliniste dhe strehoi disa nga familjet e mdha t veriut t Shqipris, te njohura pr prirjen e tyre antikomuniste. Mbi 500 viktima humbn jetn nga torturat, uria dhe smundjet ndrkoh q regjimi komunist zhduku varret, eshtrat e tyre dhe do prov fizike dhe dokumentare mbi funksionimin e Kampit t Tepelenes.

  VOA

 3. #3
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Antarsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime n 51 postime

  Pr: 1 shtator - Dita e Personave t Zhdukur: 6000 njerz n varre pa emr n Shqipr

  Komiteti nderkombetar per gjetjen e njerezve te shdukur do te bej kerkesa shkencore neprmjet ADN-es per te gjetur dhe vertetuar 6000 te vraret dhe 500-te zhdukur perfshire edhe 300 femije ne kampin e interrnimit te Tepelenes gjate diktatures kriminele komuniste hoxhiane. Eshte turp i papershkrueshem qe nje sipermarrje e tille merret nga nderkombetaret dhe jo shteti shqiptar. Nuk u be keto 25 vjet nga asnji qeveri e sidomos nga e ashtuquajtur PD-ja qe u prit dhe u shpresua se do bente kaq shume sidomos nga ish-te perndjekurit dhe akoma nuk behet. Kjo ne vetvete tregon, sikur te mos jete e qarte kjo gje tashme, se ne pushtet kane qene dhe vashdojne te jen ata qe ben keto krime dhe bijte e tyre te cilet vazhojne te hecin ne hapat e baballareve te tyre. Ne raste te tilla edhe pse e dua vendin tim, traditen dhe gjuhen e vendit ku linda e kam shume te veshtire te ndjej sado pak krenari qe jam shqiptar, sidomos nese ndjehen shqiptare edhe ata qe na vrane. Ata qe keto 25 vjet kan kaluar pushtetin nga nje kelysh komunisti tek tjetri, ata qe gezojne te gjith te drejtat dhe te gjith te mirat qe ja mohuan nje populli te tere,nje pjese tejeter e vran dhe peresekutuan, per dekada te tera. TURP!!!!!!

  Ndryshuar pr her t fundit nga Maqellarjot : 02-09-2015 m 21:30
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: 1 shtator - Dita e Personave t Zhdukur: 6000 njerz n varre pa emr n Shqipr

  Po Spartak Braho a mori pjese ne kete eveniment ?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •