"Rruga e Ballkanit", Rrfimi i trafikantit nga Kosova: 600 euro pr t kaluar nga Presheva n Hungari

Emri:  preshevaa.jpg

Shikime: 203

Madhsia:  57.3 KB

E prdishmja katolike italiane Avvenire ka publikuar sot reportazhin Rruga e Ballkanit, mes kotrabandistve q lvizin murin e fundit, i cili denoncon rolin e Mafias Kosovare n trafikun e emigrantve klandestin prmes toks.
Nse nj emigrant fsheh n orape nj numr telefoni q nis me 00383, nnkupton vetm nj gj; Mafia Kosovare sht n veprim, e nis reportazhin, gazetari Nello Scavo. Askush m mir se xhealatt e tij i njeh rrugt e malit e shkurtoret doganoreasnj telefonat vetm sms pr t komunikuar
Gazetari italian ka udhtuar deri n Prishtin pr tu njohur personalisht me trafikuesit kosovar t qnieve humane, emigrant q prmes Ballkanit udhtojn drejt Europs.
T pashqetsuar prej vitesh trafikantt kosovar tregtojn drog, arm, cigare, karburant, bizhuteri t cmuara, mijra makina e bizhuteri t vjedhura. E kurr nuk prfundojn t ulur para nj gjykatsi, denoncon gazetari.
Trafikanti q vepron pr mafian kosovare e quajn Ivan, Goran, Anatolij o mund t ket shum emra t tjer, por mund te jet dhe rus o een.
Takimi me njeriun me shum emra sht n Prishti, nn nj diell q t pllcet kokn, rrfen gazetari, n mes t bulevardit pretendues Nn Tereza, dedikuar t Lumes Nn Tereza t Kalkuts e kolonizuar nga resotrant e botik t firmave t mdha. Rruga e kmbsorve prshkohet nga riprodhimi n bronz i dshmorve t UK, rn gjat Lufts t ish Jugosllavis e q kujtojn se jemi nj popull i vogl i nj vendi t madh, nj fraz e Gandit t Ballkanit, t paharruarit presidentit poet Ibrahim Rrugova.
Deri nj jav m par, tregon trafikanti, nj udhtim me makin nga Presheva n kufirin hungarez kushtonte 300 euro. Sot ky cmim sht dyfishuar. Shuma para pagohet e nse emigranti vdes gjat rrugs, kasa e kontrabands nuk qan. Kjo rritje cmime sht shkak se pr t evituar policin e rrjetn metalik t ngritur n Budapest, trafikantt e Kosovs kan gjetur rrug t reja kalimi n kufirin hungarez-serb.
Sipas rrfimit t kontrabandistit tashm rruga e Ballkanit pr emigrantt q duan t kaojn prmes toks drejt Europs, ndjek dy linja;
Linja e par jo shum e prdorur, parashikon kalimi prmes Serbis, hyrjen n Rumani, m pas n Hungari pres kufirit lindor. Kjo rrug sht pak e praktikueshme pr shkak t terrenit shum malor.
Linja e dyt shkon drejt Kroacis, prmes Serbis, duke hyr n Hungari e duke vazhduar n drejtimin Austri e Sllovaki. Kjo sht mnyra e vetme pr t vepruar prreth rrethit 175 km krkuar nga kryeministri hungarez.
Lugina e Preshevs, shkruan gazetari sht nj tok e humbur ku sht m leht t gjesh nj kontrabandist se sa nj hidraulik. Pikrisht ktu dredhojn shtigjet m t paarritshme.
Trafikanti i shpreh mirnjohje lidrve t Europs, M shum mure, m shum kontrolle, m i lart cmimi, shprehet ai. Aleatt tan m t mir jan n Bruksel, Budapest, Beograd, Shkup e Londr. Jemi trafikantt e Bashkuar t Europs. Ne jemi ura e vrtet humanitare Emigrantt i vm n kontakt me personat e duhur duke i br t kalojm..
Sipas gazetari italian organizata e trafikantve kosovar merr parasysh dhe shijet e personave q qeverisin. P.sh prgjat rrugs q kalon prmes Sllovakis drgojn emigrant t krishter. Bratislava q gjat vitit 2014 ka dhn t drejt azili vetm pr 14 personave ka deklaruar s fundmi se sht e gatshme t pranoj vetm emigrant t krishter. E nuk sht rastsi q n kt territor gjat orve t fundit sht raportuar mbrritja e 200 emigrantve klandestin nga rrugtimi ballkanik.
Reportazhi i publikuar n t prditshmen Avvenire nuk l pa denoncuar dhe rolin e forcave t rendit n kufijt doganore mes vendeve ballkanike q sic rrfen trafiknati n Prishtin Tanim dhe polict thon se solidariteti i tyre kushton m shum.

Emri:  avvenire.jpg

Shikime: 155

Madhsia:  46.0 KB

ORA NEWS