Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  “E Premtja E Zeze Ne Shqipni Ka Fillue Me 29 Nandor 1994, Dhe Ka Me Vazhdue...

  E Premtja E Zeze Ne Shqipni Ka Fillue Me 29 Nandor 1994, Dhe Ka Me Vazhdue Derisa Te Mbaroje Komunizmi  “RRNOFTĖ KRISHTI MBRET, RRNOFTĖ SHQIPNIA !”

  “E PREMTJA E ZEZĖ NĖ SHQIPNI KA FILLUE ME 29 NANDOR 1944, DHE KA

  ME VAZHDUE DERISA TĖ MAROJĖ KOMUNIZMI.” Don Dedė MALAJ (1959).

  “Ajo qė ka ngja nė Shqipni, tė dashtun Vllazėn e Motra,

  Papa Gjon Pali II (Prill 1993)

  KY ISHTE KLERI KATOLIK SHQIPTAR PĖRBALLĖ GENOCIDIT KOMUNIST

  ■“Kleri Katolik Shqiptar asht kleri ma heroik qė ka me cilėsue historia nė rrugėn dymijėvjeēare tė Krishtit, sėpse, mbas pesėqind vjet robnije nėn Turqi, po tė merret
  historikisht prej vitit 1912, kur Shqipnia u formue si shtet e deri me 1944, qė kėtu erdhėn nė fuqi komunistėt, … janė vetėm 30 vjet mundėsi me formue njė Kler Shqiptar e, pėr 30 vjet me nxjerrė aq Heronjė sa kemi nxjerrė na, nuk ka asnjė kler nė Botė”.

  ●Kleri Katolik Shqiptar para vitit 1944 kishte mbrenda kufinjve shtetnor: 220 Meshtarė, shumė murgesha, disa fratela e qindra objekte kulti. Mbas vitit 1944, janė shugurue edhe 25 Meshtarė nė Shqipni, ndėrsa, jashta kufinjve shtetnor janė shugurue edhe 20 Meshtarė tjerė.

  ●Genocidi komunist ka pėrfshi nga viti 1944 – 1990 kėta Klerikė Katolik:

  ●TĖ PUSHKATUEM: (Me gjyqe, pa gjyqe dhe gjyqe tė mėshefta)

  1. Imzot FRANO GJINI (1886 – 1948) Regjent i Delegacionit Apostolik nė Shqipni.

  2. Imzot GJERGJ VOLAJ (1904 – 1948) Ipeshkėv i Sapės.

  3. Imzot NIKOLL DEDA (1890 – 1948)

  4 Imzot NIKOLL NOGA (TUSHA) (1895 – 1946)

  5. At MATI PRENNUSHI OFM. (1882 – 1948)

  Provinēial i Franēeskanve tė Shqipnisė.

  6. At ĒIPRIAN NIKA OFM. (1900 – 1948)

  Guardian i Franēeskanve tė Shkodres.

  7. At LEKĖ LULI OFM. (1908 – 1944).

  8. At LEONARD TARGAJ OFM. (1910 – 1945)

  9. Don LAZĖR SHANTOJA (1892 – 1945)

  10. Don NDRE ZADŹJA (1891 – 1945)

  11. Don MARK GJANI (1909 – 1945)

  12. At PAPA PANDI (1909 – 1945)

  13. At ANTON HARAPI OFM. (1888 – 1946)

  14. At GIOVANI FAUSTI SJ. (1899 – 1946)

  15. At DANJEL DAJANI SJ. (1906 – 1946)

  16. At GJON SHLLAKU OFM. (1907 – 1946)

  17. Don NIKOLL GAZULLI (1893 – 1946)

  18. Don ALFONS TRACKI (1892 – 1946)

  19. Don LUIGJ PICI (1907 – 1946)

  20. Don ZEF MAKSEN (1901 – 1946)

  21. At BERNARDIN LLUPI OFM. (1894 – 1946)

  22. Don LUIGJ PRENDUSHI (1896 – 1947)

  VDIQĖN PER NJĖ IDEAL:

  s’ ishte pa kurrė nė historinė e njerzimit…”

  At Pjetėr Mėshkalla S.J.

  23. Don DEDĖ MAĒAJ (1920 – 1947)

  24. Don ANTON ZOGAJ (1905 – 1948)

  25. Don EJĖLL KOVAĒI (1920 – 1958)

  26. Don DEDĖ MALAJ (1920 – 1959)

  27. Don ZEF BICI (1919 – 1968)

  28. Don MARK DUSHI (1920 – 1968)

  29. Don MARIN SHKURTI (1933 – 1969)

  30. Don SHTJEFĖN KURTI (1898 – 1971)

  31. Don MIKEL BELTOJA ( 1935 – 1974)

  32. Seminaristi MARK ĒUNI (1919 – 1946)

  ●TĖ VDEKUN NĖ TORTURA:

  33. At LORENC MITROVIĒ OFM. (1872 – 1943)

  34. At BERNARDIN PALAJ OFM. (1894 – 1946)

  35. At SERAFIN KODA OFM. (1915 – 1947)

  36. Papa JOSIF PAPAMIHAJLI (1912 – 1948)

  37. Don ALEKSANDĖR SIRDANI (1892 – 1948)

  38. Don PJETĖR ĒUNI (1914 – 1948)

  39. Don DEDĖ PLANI (1889 – 1949)

  40. Don JAKĖ BUSHATI (1890 – 1949)

  41. Imzot JUL BONATI (1874 – 1951)

  42. Vlla GJON PANTALIA ( 1887 – 1947)

  ●TĖ VDEKUN PAK KOHĖ MBAS TORTURASH NGA SIGURIMI I SHTETIT:

  43. Imzot FRANO GJURAJ (1893 – 1947)

  44. Don ANTON MUZAJ (1921 – 1948)

  45. Don KOLEC PRENNUSHI (1902 – 1950)

  46. Don LAZĖR JUBANI (1925 – 1982)

  ●TĖ VDEKUN NĖ BURGJE E KAMPE SHFAROSJE:

  47 Imz. VINĒENC PRENNUSHI OFM. (1885 – 1949)

  48. Imzot ERRNESTO ĒOBA (1913 – 1980)

  49. Don MARK BICAJ (1911 – 1946)

  50. Don NIKOLL SHELQETI (1892 – 1947)

  51. Don EJĖLL DEDA (1917 – 1948)

  52. Don NIKOLL LASKAJ (1898 – 1948)

  53. At GASPĖR SUMA OFM. (1897 – 1950)

  54. At PAL DODAJ 880 – 1951)

  55. At KARLO SERREQI OFM. (1911 – 1954)

  56. At KLEMENT MIRAJ OFM. (1882 – 1956)

  57. At RROK GURASHI OFM. (1894 – 1965)

  58. Don RROK FRISKU (1892 – 1956)

  59. Don PJETĖR NOGA (TUSHA) (1873 – 1958)

  60. Don ANTON DOĒI (1920 – 1973)

  61. Don MARK HASI (1920 – 1981)

  62. Don LEC SAHATĒIJA (1906 – 1986)

  63. Don NIKOLL GJINI (1911 – 1987)

  64. Don PJETĖR GRUDA (1922 – 1989)

  ●VDIQĖN MBASI VUEJTĖN DĖNIMIN:

  66. Imzot GJERGJ HABERI (1874 – 1950)

  67. Don ZEF SHTUFI (1879 – 1950)

  68. Don NDOC NIKAJ (1864 – 1951)

  69. Don MARK SHLLAKU (1865 – 1951)

  70. Imzot BERNARDIN SHLLAKU OFM. (1875 – 1956)

  71. At BUON GJEĒAJ OFM. (1870 – 1957)

  72. At PAL ĒIURĒIJA OFM. (1878 – 1957)

  73. At PASHKO GJADRI SJ. (1877 – 1960)

  74. Don NIKOLL KIMZA (1878 – arratiset, vdes nė Romė 1960)

  75. Don NDOC SUMA (1887 – 1962)

  76. Don TOMĖ LACAJ (1898 – 1962)

  77. At MARIN SIRDANI OFM. (1885 – 1962)

  78. Don VLASH MUĒAJ (1918 – 1963)

  79. At LEONARD SHAJAKU OFM. (1887 – 1964)

  80. Don MEHILL ĒUNI (1871 – 1965)

  81. At ĒIRIL CANI OFM. (1875 – 1967)

  82. Don LAZĖR DEDI (1919 – 1967)

  83. Don PRENKĖ QAFALIA (1900 – 1967)

  84. Don NIKOLL SHLLAKU (1886 – 1967)

  85. Don NDRE LUFI (1878 – 1969)

  86. At FLORIAN BERISHA SJ. (1897 – 1970)

  87. At MARK HARAPI SJ. (1890 – 1974)

  88. At MARJAN PRELA OFM. (1885 – 1974)

  89. At GJON KARMA SJ. (1896 – 1975)

  90. Don PAL GJINI (1905 – 1975)

  91. At ALFONS ĒUNI OFM. (1900 – 1976)

  92. Don NDUE SOKU (1922 – 1976)

  93. Don LEKĖ DREDHAJ (1899 – 1976)

  94. At MĖHILL MIRAJ OFM. (1909 – 1978)

  95. Don INJAC GJOKA (1916 – 1979)

  96. At GEGĖ LUMAJ OFM. (1904 – 1980)

  97. At DONAT KURTI OFM. (1903 – 1983)

  98. At MĖHILL TROSHANI SJ. (1904 – 1983)

  99. At SEBASTJAN DEDA OFM. (1916 – 1984)

  100. At FILIP MAZRREKU OFM. (1913 – 1984)

  101. At FRANO KIRI OFM. (1902 – 1986)

  102. At FERDINAND PALI OFM. (1907 – 1986)

  103. Don MARIAN ARTA (1905 – 1986)

  104. At AUGUSTIN ASHIKU OFM. (1906 – 1986)

  105. At PJETĖR MĖSHKALLA SJ. (1901 – 1988)

  106. Don KOLEC TONI (1932 – 1992)

  107. Don NDOC SAHATĒIJA (1904 – 1993)

  108. At PETRAQ ISAK (1914 – 1997)

  109. Fra GASPĖR JUBANI (1920? – 1992)

  ●KLERIKĖ QĖ U ZHDUKĖNNGA SIGURIMI I SHTETIT KOMUNIST:

  110. Don MATISH LISNA (1924 – helmatisė 1958)

  111. Don PRENKĖ NIKĒI (1921 – aksidentalisht 1974)

  112. Don LAZĖR SHELDIJA (1928 – 1988, vra nė SHBA)

  ●VUEJTĖN DĖNIMIN DHE ISHIN NĖ SHERBIM TĖ FESĖ MBAS VITIT 1993:

  ●25 Prill 1993 PAPA GJON PALI II – nė SHQIPNI.

  “….Tė dashtun Vllazėn e Motra! Sa herė nė tė kaluemen ju asht dashtė me ruejtė

  identitetin tuej. Me njė angazhim tė tillė, sikur edhe vetė ky shesh na e kujton, u shque figura

  e naltė e tė Krishtenit Gjergj Kastriotit Skenderbeut, i respektuem nga Papėt e Romės dhe

  pėrjetėsisht i gjallė nė kujtimin e Popullit Shqiptar…

  Papa Gjon Pali II (Nė Sheshin Skenderbej Tiranė)

  Buletini Katolik Shqiptar, Vol.XIV. fq. 171, 1993. San Francisco USA.

  113.Imz FRANO ILLIJA Argjipeshkėv i Shkodres (1918 – 1997)

  114. Imzot NIKOLL TROSHANI (1915 – 1996)

  115. Imzot ZEF SIMONI (1928 – 2009)

  116. Imzot MIKEL KOLIQI ●KARDINALI I – SHQIPTAR (1902 – 1997)

  117. At ZEF PĖLLUMBI OFM. (1924 – 2008)

  118. At ALEKS BAQLI OFM. (1918 – 1993)

  119. At JAK GARDIN SJ. (1905 – 1996)

  120. Don ZEF GILA (1916 – 2000)

  121. At KONRRAD GJOLAJ OFM. (1918 – 2000)

  122. Don SIMON JUBANI (1928 – 2011)

  123. At LEON KABASHI OFM. (1906 – 1998)

  124. Don LUIGJ KĒIRA (1925 – 2008)

  125. Don NDRE KRROQI (1922 – 1996)

  126. At ANTON LULI SJ. (1910 – 1999)

  127. At DIONIZ MAKA OFM. (1910 – 2004)

  128. Don NIKOLL MAZRREKU (1912 – 1996)

  129. Don PASHKO MUZHANI (1915 – 1993)

  130. Don NDOC NDOJA (1914 – 1996)

  131. Don LORO NODAJ (1918 – 1996)

  132. Don NDOC NOGAJ (1926 – 2011)

  133. Don GJERGJ SIMONI (1935 –

  134. Don ERRNEST TROSHANI (1928 –

  135. Don MARTIN TRUSHI (1933 – 1998)

  136. At GJERGJ VATA SJ. (1915 – 2000)

  137. At VIKTOR VOLAJ OFM. (1910 – 1995)

  138. Don JAK ZEKAJ (1906 – 1995)

  ●MOTRA QĖ VUEJTĖN DĖNIME NĖ BURGJET KOMUNISTE:

  139. Moter GJEORGJINA BULGARECI (1928 – ?

  140. Moter LILJANA RADOVANI (1925 – 2002)

  ●Shenim (FR): Pranė emnit shenohėt OFM pėr Urdhnin Franēeskan, dhe SJ., pėr

  Urdhnin Jezuit. Mbas vitit 1993, rreshtimi asht ba simbas rendit alfabetik.

  Kėtu pėrfshihen vetem Ata Klerikė qė janė pushkatue, zhdukė, mbytė nė tortura,

  vuejtė nė hetuesi, burgje, kampe shfarosje dhe interrnimi nga Shtetit komunist i Enver

  Hoxhės dhe Ramiz Alisė, nga viti 1943 – 1991.

  Melbourne, Prill 2015.

  Nga Fritz Radovani

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Darius pėr postimin:

  SERAFIM DILO (12-09-2015)

 3. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  12 shtator 1944: Filloi terrori komunist nė Tiranė

  12 shtator 1944: Filloi terrori komunist nė Tiranė  12 shtator 1944 toga e pushkatimit e batalionit partizan “Dajti”, buzė pėrroit tė Priskės, vranė profesor-doktor Lorenc Rashėn, nga Shkodra, njeriun e dijes.

  Ishte shenja e fillimit te terorit komunist ne Tirane.


  Pas masakrave tė shkaktuara nga lufta civile nė tė gjithė Shqipėrinė, i erdhi radha edhe kryeqytetit. Natėn e 28 tetorit 1944, kur teroristat komuniste qė kishin penetruar ato ditė nė Tiranė, futeshin fshehtazi natėn si hienat nėpėr shtėpitė tiranase dhe arrestonin apo pushkatonin shqiptarėt qė ishin shėnuar nėpėr listat e vdekjes nga krerėt e tyre. Kėshtu ia behėn nė mesnatė tek shtėpia e Ymer Dėrhemit dhe arrestuan Akil Sakiqin, Nazmi Uruēin dhe Fahri Dabullėn. “Ju kėrkojnė pėr njė sqarim”. Por i pushkatuan po atė natė. Atė natė u pushkatua edhe Hamit Greblleshi, Hasan Dinen, Azis Blloshmin,Faik Shkupin,Mehmet Dadon dhe Boris Belevskin, rus i bardhė, oficer nė ushtrinė shqiptare, Aleks Mavraqi, Selmam Shtjefni, Bajram Cuka Njė nga ata dyzina tė zhdukur ėshtė edhe major Muharrem Liku,Abdulla Saraēi Anton Fekeēi Mė 3 nėntor 1944 forcat komuniste pushkatuan pa gjyq nė Sharrė tė Tiranės Kapllan Deliallisi,Jakup Deliallisi,Shefqet Deliallisi, Po nė Sharrė u pushkatuan pa gjyq dhe u hodhėn mbi njėri-tjetrin nė njė pėrrua, pesė viktima tė tjerė: kapiten Bajram Cuka, Selim Kelmendi, Ndue Pali, Minella Toēi dhe Selaudin Korēa Mė 10 nėntor, ra pre e kėtij terrori tek Ura e Brrarit, oficeri Subi Topulli Vijmė kėshtu te nata e 12 nėntorit nė Tiranė Ismail Agė Petrela, Vesim dhe Syrja Kokalarin. Muntazi dhe Vesimi,Nebil Ēikėn,Muharrem Lleshit. Reshat Stėrmasin,Rifat Tėrshana,Lluka Xhumari,Ali Panariti,Jorgji Memės.

  Ky akt i terrorizmit komunist qė pėrgjaku Tiranėn,i hapi rrugėn terrorizmit shtetėror qė pėrgjaku Shqipėrinė dhe kombin pėr gjysmė shekulli me radhe.


  Beniamin Bakalli/VOAL

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Darius pėr postimin:

  SERAFIM DILO (12-09-2015)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •