Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Dshtimi i misionit anglez, si u masakruan 50 shqiptar t veriut prej atyre t jugut

  Dshtimi i misionit anglez, si u masakruan 50 shqiptar t veriut prej atyre t jugut


  Kuvend letrash me miqt, letrkmbimi i pasur i Mustafa Merliks-Kruja, i prfshir n katr vllime, jep dimensionin jo vetm t ktij personaliteti, por dokumenton e zbardh shum an t errta t historis son n periudhn m delikate, para dhe pas Lufts s Dyt Botrore, kur pushtetin e morn komunistt. Jan 11 vjet letrkmbim me fratin pukjan q e gjeti firmtarin krutan n nj gjendje t vshtir shpirtrore pa familje, por me uzdaj se nji dit e shoh, vese pa miq prgjithmon

  Kjo sht nj nga letrat m befasuese q Mustafa Kruja i drgon fratit franeskan, q lidhet me nj nga ngjarjet m t dhimbshme t lufts civile mes shqiptarve. Pr kt Kruja v n dijeni priftin pr nj artikull t shkruar n gazetn italiane Il Tempo, ku prshkruhet ngjarja e misionit anglez pr t hedhur n er urn mes Krujs dhe Shkodrs. Por ky mision dshtoi, pasi t nesrmen anglezt dgjuan t qeshurat e shqiptarve mbi vllezrit e tyre, po shqiptar, t veriut, q u kishin masakruar vesht.

  N vllimin e katrt t seris s letrkmbimeve t Mustafa Krujs me miq e bashkpuntor, personalitete t jets politike e kulturore t Shqipris t fushave t ndryshme, t botuara nga OMSCA-1, ky konsiderohet m i ploti e ndoshta m interesanti pr lexuesin, mbasi paraqet nj letrkmbim mes dy personalitetesh krejt t ndryshm nga mosha e nga formimi, por me nj ndihmes t muar n kulturn kombtare q, nprmjet biseds s tyre letrore, marrin n shqyrtim e ftillojn ndodhi e tema t ndryshme t historis shqiptare t gjysms s par t shekullit t shkuar. Njri ishte nj protagonist i jets politike, por edhe i asaj kulturore, njri nga firmtart e Dokumentit t Pavarsis, pjesmarrs n shumicn e ngjarjeve q shnuan historin e shtetit shqiptar n tridhjet vitet e para t qenies s tij. Tjetri ishte nj frat franeskan, nj ish-msues historie n liceun Illyricum, q e kishte br hulumtimin e ksaj lnde qllimin kryesor t jets s tij, krahas atij t shrbyesit t fes.

  I ndante nj ndryshim moshe prej njzet vitesh, por i bashkonte dshira e studimit t thell, dashuria pr vendin e tyre, ngulmimi n krkimin e s vrtets historike, shpresa, e mbetur vetm n kufijt e termit, pr t par nj Shqipri demokratike e dinjitoze. Letrkmbimi filloi nj dit prilli t vitit 1947, kur At Paulini, q jetonte n Bolzano, n nj kuvend ku kryente detyrn e meshtarit, merr vesh se n Ortisei, nj lokalitet turistik i Trentinos, nj nga vendet m t bukura t Italis, banonte Mustafa Kruja, nj emr i njohur i jets shqiptare. Vendos ti shkruaj pr t vendosur nj lidhje me t.

  Letra e fratit pukian e gjeti firmtarin kruetan n nj gjendje t vshtir shpirtrore pa familje, por me uzdaj se nji dit e shoh, vese pa miq prgjithmon. Nj letrkmbim 11 vjear nga vende e kontinente t ndryshme, gjithmon duke u br m i ngroht, m i hapur, mes dy prfaqsuesish brezash t ndryshm, q i lidhte jo vetm fati i prbashkt i t mrguarit politik, por edhe dhimbja e prbashkt pr fatin e Atdheut, t cilit i kushtojn frytin e mundit t mendjeve t tyre n studimet e vazhdueshme pr historin e tij, shkruan trashgimtari i Krujs, Eugjen Merlika. Kto letra bjn pjes n vllimin e katrt, ku letrkmbimi i pasur i Mustafa Merliks-Kruja, i prfshir n katr vllime, jep dimensionin jo vetm t ktij personaliteti, por dokumenton e zbardh shum an t errta t historis son n periudhn m delikate, para dhe pas Lufts s Dyt Botrore, kur pushtetin e morn komunistt. Gazeta Standard, me t drejtat e botimit nga OMSCA-1, nis ciklin e publikimit t disa letrave t rralla, me personalitete t politiks e t kulturs. Edhe pse letrkmbim, ajo q mohet n to sht sqima e dijes, sikur kta t ishin artikuj t publikuar pr lexues, e jo mes vetes. Ndoshta kjo ishte nj projekt-perspektiv e Krujs, gj q ia impononte do letrkmbyesi, si n kt rast, duke na dhn nj shkoll t mendimit. (V. M.)

  ***

  BOLZANO, me 10 qershuer 1951


  Shum i dashtuni Mik,

  Dje e mora letren e gjat tanden e T falem nders fort e fort si per oroe gramatikore si edhe per tfillime randsplote qi m bani mbi ashtjet tona historike. Posae t falem nders edhe per pjesen e Ditarit t Ciano-s qi siellet mbi Shqypnn ton t dashtun. Deri tash nuk kam pas ras end me e sht n dor Ditarin e Ciano-s e as me e lexue jo.

  Sa per at lutjen, n lidhje me tshkuem tem nAustr, un po t lutem rishtas qi, edhe nder kushte t vshtira qi Ti po mi parashtron kjrt e aik n letrn tande t gjat, ta provojsh nji her me i a permend Mbretit ket pun shqip, si thue Ti. Ju thoni n leter se nuk pritoni ta shpenzoni ket fyshek per hater tem, edhe po nuk duel gj. Kshtu nemos mund ti tham ndergjegjes seme se t tana rrugt possibili e imaginabili i kam provue.

  Por s ta keni shpraz ket fyshek, qi svret kurrkend, pos se shum-shum po shkrepi keq! ve idealin tem, t keni mirsn me m shkrue mejher. Po duel gj, kujdesonju me ba t m dergohet sa m shpejt. Po nuk duel gj, m njoftoni gjithnji sa m par. Njandej kah 15 korriku e kam nder mend me u nis per Graz, edhe po nuk mora kurrgj prej ans sandejshme t Mjesdheut. Vet natyrisht, para se ti tham lamtumir Bolzanos, do ta dij se ku jam me pun t mija. Kr ta dij e kr t km mjetet e duhuna per me ndej n Graz per t gjat koh, at her i tham Bolzanos nji endgltiges lamtumir, perndryshej do t dahem prej kndej pa lamtumir, mbasi vet do ta la rrugen il per do eventualitet. Nuk mundem me u thn ktyne t ktushemve lamtumir e mandej, mbas dy-tre muejsh, me ken i ngushtuem me kthye prap te kta.

  Pr T lutem t m dergojsh nji pergjegje sa m t shpejt kso here. Po duel gj, rrugt me drgue pare i dieni. Me assegno bancario n nji leter t porositun mund t dergoj pare sa t duej njeri.

  Me ket leter prandej nuk po T baj ve nji pvetje krejt t leht e kte po e marr prej sa lexova n fletoren italjane IL TEMPO para do kohet. Ndoshta e keni lexue edhe Ju ket artikull t TEMPO, megjithkta nji cop t mir tartikullit po ta kopjoj ktu:

  La missione inglese, munita soltanto di qualche mitra, di qualche attendente italiano prelevato dalle nostre divisioni disperse dopo l 8 settembre, di qualche radio e di alcuni sacchi di cavalleria di S. Giorgio cio di sterline-oro, si accorse, dopo qualche mese di permanenza sui monti Ostrenit (ku jan), che la situazione interna del Paese delle Aquile era differente da come appariva dall esterno. Il casellario indigeno delle trib, diverse per razza, per religione, per costume e per civilt, era intatto: la missione communista aveva fatto presa soltanto nei territori intorno a Elbasan e al lago di Ocrida; il resto del paese, per farsi acquisire alla causa antitedesca, richiedeva un gioco di scacchi complesso e difficile. Soprattutto, le trib nordiche e occidentali, pi ricche, che volentieri gravitavano verso l America e verso lIngliterra, chiedevano armi: ne avevano bisogno in primo luogo per combattersi reciprocamente, in secondo luogo per combattere le trib meridionali pi o meno eggregate ai comunisti, in terzo luogo per combattere i tedeschi. Gli alleati occidentali non mandarono mai queste armi, non sostennero che con qualche somma di denaro e molte migliaia di parole Abas Kupi, esponente della tendenza occidentalista, ed a un certo punto giunsero fino a lanciare, coi paracadute, mitragliere e fucili soltanto nei territori controllati da Hodja. Errore fatale, frutto dell aberrazione che vedeva nei russi i grandi democratici del secolo, i generosi liberali riscatatori dei popoli oppressi (shqip: Misjoni ingliz, qi kishte vetm pak mitroloza, ndonji ordinanc italian t marrun prej divizioneve tona t shprndame mbas 8 shtatorit, disa radio dhe disa thas t kalorsis s Shn Gjergjit, dmth. Strlina ar, e kuptoi mbas pak muejsh qndrimi n malet e Ostrenit (ku jan), se gjendja e mbrndshme e Vendit t Shqipevet ishte ndryshme nga dukej prej s jashtmi. Pasqyra e mbrndshme e fisevet, t ndryshme pr rac, fe, zakone e qytetnim, ishte e paprekun : misioni komunist kishte b pr vete vetm trevat e Elbasanit e t liqenit tOhrit ; pr me b kundr gjermanve pjesn tjetr t Shqipnis, duhej nji loj shahu e ngatrrueme dhe e vshtir. Sidomos fiset veriore e perndimore, m t pasuna, qi me qejf prireshin drejt Ameriks dhe Anglis, krkonin arm : kto i duheshin, s pari pr t luftar ndrmjet vetit, s dyti pr t luftuar fiset jugore, pak a shum t lidhun me komunistt, s treti t luftonin gjermant. Aleatt perndimor nuk i uen kurr ato arm, mbshtetn me ndonji shum paresh e me mija fjal Abaz Kupin, nji eksponent me prirje perndimore dhe mbrritn deri nat pik sa me hedh me parashut mitraloza e pushk vetm n zonat e kontrollueme nga Hoxha. Nji gabim fatal, frut i rravgimit qi shihte n rust demokratt e mdhenj t shekullit, liberalt bujar, shptuesit e popujve t shtypun.)

  La storia di questo errore narrata minuziosamente in un libro pubblicato tempo fa da J. Amery (figlio di un ministro del gabinetto di guerra inglese, fratello del tradittore che parlava a Radio-Berlino e che fu poi impicato a Londra) e aiutante del capo-missione colonello Mac Lean.

  Il libro chiarisce anche le origini del attuale sentimento antibritanico, l unico sentimento su cui gli albanesi siano tutti daccordo, e con accorata amarezza narra delle promesse aleate non mantenute in ommaggio ai sovietici. Una sera, racconta fra laltro lAmery, i britanici avevano inviato un gruppo di sabotatori albanesi a far saltare un ponte sulla rotabile Croia-Scutari; gli ordini erano perentori, non occuparsi degli uomini, tedeschi o italiani o epiroti che fossero, occuparsi solo dei piloni del ponte. La mattina dopo, sul fare dellalba, gli ufficiali inglesi furono svegliati nei loro rifugi dalle voci ilari dei reduci dalla spedizione; uscirono assonnati dalle tende, andarono sullo spiazzo dell accampamento e videro gli albanesi festosamente riuniti intorno a un punto del prato su cui avevano steso un telo da tenda. Si fecero largo e il sangue si agghiacci nelle vene: sul telo erano allineati 50 orecchi umani, 50 trofei individuali strappati ad altretanti schipetari duna formazione meridionale sorpresa nel corso delloperazione. E il ponte? domand Amery. Il ponte, risult dopo, era ancora intatto o quasi, ne avevano sbocconcellato soltanto un pilone, leccitazione della strage compiuta contro i connazionali aveva impedito ai sabotatori di agire con metodo e con ponderatezza. (shqip: Historia e ktij gabimi tregohet imtsisht n nji libr t botuem tash von nga J. Amery (bir i nji ministri n qeverin inglize t lufts, vlla i tradhtarit qi flitte n Radio-Berlini e qi ma von u var n Londr ) dhe ndihms i kryetarit t misjonit, kolonelit Mac Lean. Libri shpjegon edhe origjinat e fryms s tashme antibritanike, e vetmja frym qi ven n nji mendje t gjith shqiptart, dhe me idhnim tregon pr premtimet e aleatve, t pambajtuna pr hir t sovjetikve. Nji nat, tregon ndr t tjera Amery, inglizt kishin ue nji grup sabotuesish shqiptar me hedh ner nji ur n rrugn Kruj Shkodr ; urdhnat ishin t preme, mos me u marr me njerzit, gjerman a italian a epirot qofshin, por vetm me shtyllat e urs. T nesrmen, n t gdhime t dits, oficert ingliz u zgjuan n streht e tyne prej t qeshunave me z t nalt t t kthyemve nga misjoni ; dueln gjyms t prgjumun nga adrat, shkuen te sheshi i fushimit e pan shqiptart, t mbledhun gjith qejf rreth nji pike t livadhit, mbi t ciln kishin shtri nji araf adre. U afruen dhe u ngriu gjaku : mbi araf ishin rrjeshtue 50 vesh njerzish, 50 trof vetiake t shqyem prej po aq shqiptarsh t nji formacioni jugor, t kapun befas gjat operacionit. Po ura? pyeti Amery. M von u kuptue se ura ishte ende e paprekun, sa i kishin grvisht pak nji shtyll. Ngacmimi i masakrs s kryeme kundrejt bashkatdhetarvet i kishte pengue sabotatort t veprojshin me metod e matun)

  Mue m intereson ma s fortit me dijt a sht i vertet ky fakti i urs, t cillen partizant e Amery paskan harrue me e prish, vetem pse paskan pas ken marr mendsh prej 50 veshve qi u paskan pas nduk shqyptarve-vllazen t jugut kta shqyptart e nordit. Shqyptari e ka pas perpara zant qi kr e ka vr t vlln e vet shqyptr, po pat ken rrzue ky i shuemi e r dekun mbrapsht, me shkue e me e drejtue mbar. E tash, n ket luften mbrame po paska pas ksi shqyptarsh heroj qi po paskan martirizue e i a paskan nduk vesht vllaznve t vet t dekun. Shka thoni ju per ket fakt? Un natyrisht knaqem fort po kje ky fakt nji rren e jo tjeter. Me gjithkta edhe europjant e vetqujtun t civilizuem kan dhn prova t kjarta mizorijet edhe m t mndershme se kta vesht e ndukun Shqyptarvet prej Shqyptarsh, e prandej edhe po kjm na Shqyptart mizor, kemi shok boll n Europen e civilizueme.

  Edhe tjerat sende tartikullit nuk jan gjithaq precize e t sakta, por kto nuk keni nevoj me mi spjegue kso heret, pse nuk sht koh gjithaq, mbasi pergjegja e Jote do t m mrrij nji grim m shpejt se tjera her.

  Per sot e ka mjaft! Me gjith zemer T falem nders qysh tash per at fyshekun qi po t duhet me e shpraz per mue, e shpresoj se nuk do t dal nji fishek qorr.

  Shum shndet e t mira T dergon

  Miku yt si perher

  P. MargjokajO.F.M.


  Ramleh (Aleksandr), 25. 6. 1951

  I dashuni At,

  M shpejt se kshtu nuk mujta ti prgjigjem letrs sAte me 10 k.m.. E n qoft se prgjegja ska me T knaqun, un skam faj. Shpresa sT kam pas dhn, e n qoft se ka me dal gj, sado e vogl, ti a dijsh pr nder kmbnguljes sate m fort se ndrmjetimit tem.

  Fola, pra, me Mbretin, i a lexova tekstualisht fjalt qi i perkasin shtjes e i shtova sa dijta e sa mujta edhe prej vetiu. Para se ti prgjigjet thelbit t shtjes, reakcjoni par i tij qe nji far udije disaprovuese pr sa i prket vndit pr ku Ti je nisun, t cilin ai se gjet t prshtashm qllimit. Me ln Italn, me Napl, Venedik e sidomos, Rom e Vatikan e me shkue n Graz pr me bm studime mbi historn shqiptare, un se kuptoj m tha. Sidoqoft, shtoi mbandej, sa krkon urata? I u prgjegja se sT prkitte T me caktue e se ai vet, po t donte, mund Tepte sa t mundte e sa ti lente n zmr. Por ai nguli kamb qi Ti ti paraqitshe nji cifr minimum qi mundet me T hŷm n pun e ai mandej do t matte mundsn e vet e do t vndoste mbi at baz. E e mbylli kt bised tue m thn: Por mos rri pa i a kallzue edhe objekcjonin qi bna rreth vndit t studimevet.

  Mbi artikullin e Tempo-s nuk dij me t thn kurrgj. Librin e Amery-t se kam kndue, se se dij inglishten. Sa pr vesht e prem, sht nji ashtje qi mund t hetohet n Rom prej Abaz Kupit, n qoft se ke atje ndonji mik.

  Kjo ndoshta sht m e shkurta letr e ime qyshse kemi fillue korespendencn bashk.

  Me shndet e gjith t mirat.

  M.Kruja

 2. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Dshtimi i misionit anglez, si u masakruan 50 shqiptar t veriut prej atyre t

  BOLZANO, me 9 Korrik 1951

  Fort i dashtuni Mik,

  Letra e Jote m mrrijti fort m shpejt se e mendova. Vet kje per nji jav jashta Bolzanos e kjo sht arsyeja pse vetem sot po i pergjegjem letres s’Ate, e cila m r n dor dje, sa ktheva n gjytet.

  Objekcjoni i Mbretit rreth vendit t studimeve sht krejt me vend. Mue ve m’ dasht me zgjedh ket rrug per me u skapullue prej Bolzanos, ku tash pes vjet jam ken i lidhun me ket kuvendin e ktushem. Hapi i par i emi do t ishte po ky : njiher me braktis Bolzanon ku m’u dote me veprue per tjer, pa pas asnj dob vet e aq m pak atdheu i em. E ket hapin e par nuk pata si e baj ndryshej ve tue lyp me shkue n’Austr. Me pas lyp me shkue n nji tjeter gjytet t’Itales, do t’m ishin pergjegj: “Shko, vese n vjesht ktheju prap n Bolzano”, me vazhdue si kam veprue tash 5 vjet e tektej.

  sht e dijtun se krkova me shkue n Graz, pse Vjena sht e vshtir me u arrijt, mbasi do t kalohet gardhi i hekurt. E vet nuk kam ves lejen me u ndal nder zonat e tri pushteteve prendimore. Arsyeja pse vet kam zgjedh Austrn sht kjo: studimet e mija mbi historn shqyptare perqandrohen m s fortit mbi perjudhen e historis moderne t popullit shqyptar. E rolin m t madhin n historn shqyptare t ksaj periudhe e ka luejt Austrija, e prandej ktu gjindet m shum se kurrkund materjal per t’u shfrytsue. Si T thash, n Graz shkoj vetem pse s’mundem me arrijt Vjenen. M von shpresoj se do t ndrrojn punt e do t mund t shkoj edhe n Vjen.

  Me kaq nuk don me thn se vet do t braktisi Italn me Napull, Venedik e Rom. Al contrario! Vet jam i ngushtuem nemose krye 6 muejsh me ardh n Ital, tue ken se il visto di reingresso ngjat vetm 6 muej e do t renovohet. E mandej Pasaporti ngjat edhe ai vetem 1 vjet e edhe ky do t renovohet per gjith vjet me t gjitha shpenzimet qi bjen kjo pun, tue mos harrue dhe vistimet e ndryshme t’Austrs e t’Aleatvet. Vetem kso heret ka kushtue m se 6 mij lira me shti n dor kto letra. Mue m duhet me doemos me kalue dis muej n’ Ital e ket koh do t’a perdori per me shkue e me u ndal veanerisht n Rom, ku sht materjal boll per t’u shfrytzue, mbasi Italija bashk me Austr kan diftue interes t madhe per ashtjen shqyptare.

  Shka vet m fort kerkoj, jan relacjonet e popullit shqiptar me popujt slav, sidomos serb e malazez e neper kta “klysht e Russ”, edhe relacjonet t’ona me kta harushat e verit. Per ket sht Austrija vendi m i pershtatshmi, mbasi si n Graz si dhe n Vjen jan fakultete t posame per slavolog. N Graz jan shum slavolog t permendun e edhe biblioteka e ktij universtetit sht fort pasun me vepra qi interesojn punt e Balkanit e veanerisht punt e Shqypns. N ket gjytet dishroj vet me u specializue. In mancaza di Vienna, kam zgjedh Graz-in.

  Mbreti po lyp prej mejet qi t paraqes nji ifer minimume. Ket planin t’em qi kam ba, do t’a zbatoj mbrenda nji kohet prej 2-3 vjetsh. Mbas tana gjassh ka me m’u dasht edhe qi t shkruhem nder kurse specializimit n’ universitet t’ Graz-it. Prandej nji minimun kohet prej dy vjetsh deri n nji maksimum prej tr vjetsh ka me m’u dasht. Natyrisht jo tan ket koh do t’a kaloj n Graz. Shum koh do t’a kaloj n’ Itale, po kje kollaj, edhe nder vende t tjera, veanerisht n Franc.

  E shuma minimume qi mue do t m hyj n pun per dy vjet siellet rreth 1200 dollarsh. Ka 1 dollar n dit do t’i epet kuvendit ku her mbas heret do t jetoj. Si T’a kam pas spjegue edhe nji her tjeter, kr njani nesh jeton n nji kuvend perp punue per te, por per vedi, si sht ne ket rasen t’eme, ai kuvend do t paguehet. E un shpresoj se me 1 dollar n dit do t jn konend. Teprica qi jet m nevojitet per shpenzimet tjera gjithfarsh, sikurse jan : fotografim dokumentash, udhtime, iscrizione ai corsi di specializzazione t lidhuna me taksa, mandej do t blehet tesh e par ndoj liber etj. etj. Jam mundue me caktue nji minimum, pse drue se mos po lypi shum. Shpresoj se as Mbretit nuk ka me i u duk shum nj shum 1200 dollarsh per d vjet.

  sht e dijtun se Mbreti nuk ka nevoj me m’a dergue ket shum krejt me njiher. Mund t’a daj n d rata: gjysn tash e gjysn vjeten qi t vij. Po desht me caktue rata edhe m t vogla, per mue sht barabar. Kur t jm i sugurt per shum qi marr, sht njisoj sikur e marr. Un dij se si me u rregullue : mndyren se si do t m niset kjo shum do t’a shqyrtoni ju andej, pse vet nuk i dij rrethanat e atjeshme. Ju mund t pvetni n ndoj bank e ato kan me dijt se si mund t dergohen pare per Austr, prej Egjiptit. Adresa e eme sht kjo: “P. Paulin Margjokaj- Franziskanerkloster – Graz (Austria).

  Shikjoni, ve qi shuma e pareve, n trajt ekut a sido t vij, t m mrrij n dor drejt per drejt mue, perp e p tjert. Arsyeja sht se kur t’a dijn kto t kuvendit se vet marr pare prej Mbretit, at her lypin fort m shum. E vet nuk e kam kurrkund menden me u dhn m teper se 1 dollar n dit. Pr eku – po e zgodht Ju ket mndyr – do t’vij i ndrŷm n leter t rakomandueme, e jo me e dergue shumen me vaglia postale, pse vaglia postale vjen e ilun e e shef gjithkushi.

  Shpresoj do t dal mir kjo lypa e eme, qi mirsija e Juej po pshtet. Un, me diftue t drejten, qysh se fillova ket lypen t’eme, e dijshem se kur t’i lypet ndoj send Mbretit, e ka fort t vshtir me thn jo.

  Nderkaq po t falem nders Ty per bezd qi k marr mbi vedi per hater t’em. Per Austr do t nisem me 17 t ktij moji. Pergjegjen tande e shumen e Mbretit i pres, pra, n Graz me adres t syperme.

  Shum shndet T dergon me gjith zemer

  P. Margjokaj O.F.M.

  P. S. – Prej Graz-it do t’i shkruej Mbretit tue i u fal nders per bujar qi po difton ndaj meje. A sht m mir qi t’i shkruej drejt per drejt, apor neper dor tande. Shka m thue Ti?

 3. #3
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Dshtimi i misionit anglez, si u masakruan 50 shqiptar t veriut prej atyre t

  Arkivat sekrete britanike: Masakrat n Shqipri, si u strvit Mehmet Shehu n Spanj pr tortura e vrasje
  Nj list prej 11 emrash t komunistve q udhhoqn diktaturn sht nxjerr nga arkivat sekret britanik me dosjen referenciale HS 5/73. Konsultimi historik i ktij dosieri lidhet me t shkuarn e tyre kriminale derisa morn pushtetin m 1945. Kta ishin emrat kryesor, nisur q nga Enver Hoxha e Mehmet Shehu deri te ministri i Drejtsis, Manol Konomi, i cili firmosi masivisht pushkatimet e urdhruara. Mehmet Shehu, q qndroi n krah t Enver Hoxhs pr 40 vjet, ka qen nj nga udhheqsit m t egr e mizor n diktatur, nj vrass i strvitur. Kjo sht dshmia q del nga arkivat sekret britanik rezervuar pr historin n dosjen HS 5/73, q prkon me raportime t vitit 1945, kur sapo erdhi n fuqi regjimi i Hoxhs. far zbulohet nga ky dokumentacion sht cilsimi britanik pr Shehun si nj krijes e egr dhe e paskrupullt, i cili la prgjysm shkolln ushtarake, duke u nisur n luftn e Spanjs. Nga dokumentet thuhet se Shehu u prfshi n ushtrin komuniste spanjolle s bashku me shokun e tij Hulusi Spahiun, me t cilin u strvitn n kryerjen e torturave dhe vrasjeve. Letrat sekrete britanike pas ksaj strvitjeje rendisin nj list t gjat t krimeve t Mehmet Shehut n Shqipri, nisur nga m ordinert deri n pabesit e tij edhe ndaj miqve. Por m e famshmja sht masakra e Selenics, ku shpella e Kremenarit sht dshmitare e vrasjes s 63 robrve italian, ku Shehu i kreu ekzekutimet me dorn e tij, pas torturave njerzore ndaj tyre. Po ashtu n kujtesn t ashtuquajtur sekrete t arkivave britanik pasojn dhe krime t tjera kur nj konflikt n Lushnj mes komunistve dhe jokomunistve u burgosn dhe u masakruan nga Shehu 64 persona. Ndrsa nj nga historis pa precedent sht vrasja dhe masakrimi i nj t riu, t cilin Mehmet Shehu me dorn e tij ia sharroi t dyja kmbt, duke e ln t vdiste nn gjak. Jan tmerre t parrfyera kto histori, q edhe vet britanikt si duket kan qen t detyruar t’i zbulojn mjaft von, duke mos br gj tjetr vese duke ia zgjatur jetn diktaturs e duke ln n errsir sot e asaj dite shqiptart pr krimet e komunizmit.

  M posht botojm t plot gjith dokumentin q flet pr profilin e Mehmet Shehut, nj prej 11 udhheqsve shqiptar t prfshir n listn e zez t drejtimit t Shqipris n diktatur. Sigurisht q m mizori n kt list dhe me nj t shkuar kriminale, arkivat britanike paraqesin Mehmet Shehu.

  ***

  Mehmet Shehu

  I lindur n fshatin Corush t Mallakastrs, ai sht i biri i Ismail Shehut dhe i nipi i Sheh Aliut, q nihen si dy eksponent t rndsishm t rebelimit t viteve 1914-1915, t udhhequr nga Haxhi Qamili kundr qeveris shqiptare t asaj kohe. Sheh Aliu, q n vetvete ishte nj krijes e egr dhe e paskrupullt, ka vrar Hajredin Fratarin dhe Ismail Klosin, q ishin nacionalistt e njohur t provincs s Mallakastrs. Mehmet Shehu la prgjysm shkolln e tij ushtarake dhe shkoi n Spanj s bashku me shokun e tij Hulusi Spahiun. Atje s bashku u bn pjes e ushtrin komuniste Spanjolle ku u strvitn n kryerjen e torturave dhe vrasjeve. Ja disa nga krimet e tij nga lista e gjat e krimeve t kryera n Shqipri:

  Ai u kthye n Shqipri fill pas pushtimit italian dhe i grabiti 400 napolona Jonuz Nurs ( n fshatin Murtajas t Mallakastrs). M von ai hyri n partin komuniste. Pas betejes s Selenics, ku u kapn 63 t burgosur italian, ai i torturoi dhe i vrau t gjith me dorn e tij, duke i treguar rekrutve t rinj komunist se si duhen br gjrat. Midis t burgosurve ishte nj kapiten Italian, nj ish shok i vjetr shkolle nga Modena. Ai e hoqi qafe edhe at pasi e mbajti si t ftuar pr nj jav. Shpella e Kremenarit sht dshmitar i ktyre masakrave. N nj konflikt t Lushnjes ndrmjet komunistve dhe jo komunistve, t kuqt burgosn 64 persona q u masakruan t gjith nga Mehmet Shehu. N fshatin Velan t Mokrs ai goditi pr vdekje me thik dy niprit e Hasan Beut. N fshatin Corush ai torturoi dhe vrau kapitenin Idriz Drizarin. N fshatin Cepan t Skraparit ai torturoi Seit Cepanin, t birin e Asllan Bej Cepanit duke i prer me sharr t dy kmbt dhe duke e ln t vdes n agoni. Sot nj krijes e till mban nj post t rndsishm n ushtri me gradn Major-gjeneralit.

  Lista e 11 kriminelve

  Nj list prej 11 emrash t komunistve q udhhoqn diktaturn sht nxjerr nga arkivat sekret britanik. Konsultimi historik i ktij dosieri lidhet me t shkuarn e tyre kriminale derisa morn pushtetin m 1945. Kta ishin emrat kryesor, nisur q nga Enver Hoxha e Mehmet Shehu deri te ministri i Drejtsis, Manol Konomi, i cili firmosi masivisht pushkatimet e urdhruara. Nga arkivat shqiptar t dhna t tilla, mbi t shkuarn kriminale t njerzve, prve fakteve mbi krimet e bra gjat diktaturs pak njihen. Ndrsa dokumentet e arkivit britanik befasojn me biografin e detajuar mbi studimet, veprimtarin, karriern e udhheqsve shqiptar t paslufts. N krye t ksaj liste jan emrat: Enver Hoxha, Myslim Peza, Baba Faja Martaneshi, Bedri Spahiu, Kosta Boshnjaku, dr. Omer Nishani, Mehmet Shehu, Sejfulla Malshova dhe Manol Konomi. Dokumentet britanike nuk kursejn asgj nga biografia e tyre, shpesh fakte e dshmi t panjohura pr publikun shqiptar q rrfejn arsyet pse diktatura u shndrrua n nj model t krimeve.

  Kto dshmi jan shkruar n koh reale me ngjarjet e fundlufts pr ata q ishin n pushtet pr at moment n Shqipri. N kt duhet marr parasysh q shpesh prdoret termi “sot”, duke analizuar Shqiprin prmes tyre dhe si rrjedhoj t kampeve t ngritura n kt moment. N at koh, sipas vzhgimit t treguara n dokumente, thuhet se n Shqipri ekzistonin grupe t ndryshme komuniste te cilat ishin n kontradikt me njra tjetrn dhe si rrjedhoj ishin t shprqendruara, ndrsa Enveri kmbngult n bashkimin e tyre, pr t formuar partin komuniste shqiptare, etaloni i lufts s sotme pr lirim.

  Standart

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •