Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,741
  Postimet n Bllog
  3

  Balerina dhe koreografja Adela Muollari: T jesh nj balerin sht nj magji

  PERSONAZH/ Flet balerina dhe koreografja Adela Muollari: T jesh nj balerin sht nj magji

  -Un jam nj artiste profesioniste dhe krcej n nj tempull t shenjt
  -Princi im do jet ai q do m bj mua t ndihem princesh n kraht e tij
  -Dashuria pr mua sht dika qe kur ti zgjohesh je e lumtur
  -Karakteri dhe dinjiteti jan dy gjra q duhet t ket do femr


  Albert Z. ZHOLI

  Nj balerin dhe nj koreografe q po paraqitet me dinjitet n t gjitha kompeticionet. Sipas saj T jesh nj balerin sht nj magji, nj profesion q t jep nj sodisfaksion t jashtzakonshm.Aktivitetet e saj jan t shumta pasi ka nj kalendar t ngjeshur n TKOB. Mund t prmendim s fundi baletet si Inpackt & Table Coppelia dhe premiera e fundit Risvegiol Dell Umanita....etj.

  -Si lindi dshira pr t konkurruar si balerin?
  N fakt ka qen nj ndrr e nns, pasi un kam qen 3 vje e gjysm kur e kam nisur ket rrug. Ajo kuptoi talentin tim dhe dshirn pr t krcyer.
  A nuk je paragjykuar n kt profesion?
  Jo absolutisht q jo. Un jam nj artiste profesioniste dhe krcej n nj tempull t shenjt si sht Teatri Opers e Baletit. T jesh nj balerin sht nj magji, nj profesion q t jep nj sodisfaksion t jashtzakonshm.
  -Kush ju mbshteti m shum nna apo babai?
  Nna ime sht gjithka n jetn time. Ajo sht krenaria ime, ajo m ka qndruar do dit t jets sime pran dhe m ka mbshtetur do moment t jets sime. Ajo sht mbretresha jets sime.
  -Cila ishte shfaqja e par dhe ku?
  Shfaqja e pare ka qen n moshn 5-vjeare kur un kam krcyer Vdekjen e Mjellms n spektaklin Talentet e Reja
  Si u ndjet kur mbaruat shfaqjen e par?
  Mbaj mend q zemra m rrihte fort. Kisha shum emocione dhe isha sikur po fluturoja duke krcyer n at sken.
  Cilat jan aktivitetet tuaja t fundit dhe mimet?
  Aktivitet jan t shumta pasi un kam nj kalendar t ngjeshur n TKOB. Mund t prmend s fundi baletet si Inpackt & Table Coppelia dhe premiera e fundit Risvegiol Dell Umanita....etj
  - Sa role keni realizuar?
  Kam 6 -vite q jam pjes e Teatrit t Opers e Baletit. Kam pasur shume role solistike n sken si brenda dhe jasht vendit..
  -Cili sht baleti m i mir q keni realizuar?
  Baleti m i mir pr momentin mendoj qe ka qen baleti Coppelia. Pasi n at balet kam marr vlersime maksimale nga shume profesionist dhe kritik arti.
  -Ku sht vshtirsia e t qenit balerin?
  Te jesh balerin sht shum e vshtir. Duhet ti kushtosh shum koh ktij profesioni. Ka or t tra t mbushura me pun n salln e baletit. Duhet t arrish perfeksionin dhe kjo gj krkon shum prkushtim q t jesh n maj.
  -Ky sht nj profesion me kufizim moshe, si e keni menduar t ardhmen?
  Po, sht e vrtet q baleti ka kufizim moshe, pasi t kem mbaruar karriern time si prima balerin do jem nj pedagoge shum e prkushtuar pr nj faze t dyt t karriers sime.
  -Jeni supersticioze dhe tek cilat numra, sende apo fenomene besoni?
  Jo nuk jam fare supersticioze. Besoj shum n veten time dhe mbshtetem te puna ime. Ajo nuk me ka zhgnjyer asnjher deri tani.
  -Njeriu ka dhe ska idhuj n jet, ose m mir t themi ka dhe udhrrfyes t s mirs, ju keni t till. Apo cilat modele keni pr zemr?
  Kam punuar me shum maestro t baletit. Nga secili nga ata kam marre vlerat m t mira t profesionit. Gjra t cilat m udhheqin edhe sot n jetn time artistike dhe sot punoj me maestron Ilir Kerni. Ndrsa pr sa i prket modelit si balerin sht Luccia Lacarra
  -far sht m e shtrenjt sot pr nj femr t emancipuar?
  Pr mua gjja m e shtrenjt sht familja ime dhe karriera ime.
  -Prve baletit, keni ndonj profesion apo hobi q ngjitet n nivelet e nj talenti t dyt?
  Profesioni ime prve baletit sht dhe koreografia pasi un kam studiuar pr t qen nj profesion pak m von n jetn time
  - Jeni e dashuruar dhe sht dashuria pr ju?
  Po jam e dashuruar. Dashuria pr mua sht dika qe kur ti zgjohesh je e lumtur..
  - Cilat jan lidhjet me muzikn dhe librin?
  Kam nj lidhje shum t ngusht me muzikn. M plqen ta dgjoj n do moment.
  Librat zakonisht i lexoj n mbrmje nj moment pr tu relaksuar. Libri q po lexoj sht Ana Karenina Tolstoj (vllimi 2)
  - Si e ideoni princin e kaltr?
  Princi i kaltr ekziston vetm n prralla..haha. Princi im do jet ai q do m bj mua t ndihem princesh n kraht e tij
  - Kur oheni n mngjes n dimr?
  Mngjeset e mija jan t njjta, ora 7:20, pasi un jam n pun do dit e bhem gati.
  -Mendimi juaj pr operacionet plastike?
  Nuk sht se jam kundra n momentet q njerzit kan nevoj pr to pse jo mund ti bjn. Kshtu do ndihen m t bukur ..hahaha
  - M shum ju plqen shoqria me femra apo me meshkuj?
  Shoqrohem nga t dyja gjinit dhe kam miq t mir.
  -Ku i kaluat festat e fundvitit?
  Pran familjes. Preferoj qe festat tia kushtoj familjes sime
  - Cila sht gardroba juaj?
  Ne gardrobn time gjen do gj. Pr do vend un kam veshjen e duhur
  - far plqen m shum tek nj mashkull?
  M plqen sinqeriteti dhe qllimi pr t qen dikush pr jetn e tij
  -Cila sht arma m e fort e femrs n jet?
  Karakteri dhe dinjiteti jan dy gjra q do femr duhet t ket.
  -Cilat jan problemet e femrs shqiptare sot?
  Nuk mendoj qe femrat shqiptare kane probleme, thjesht mendoj q duhet t vlersojn veten dhe mos t jen t varura n jet.
  - A ndiheni e vlersuar?
  Ndihem nj femr shum e vlersuar dhe e knaqur pr jetn time deri m sot.

  Telegraf

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Balerina dhe koreografja Adela Muollari: T jesh nj balerin sht nj magji  Balerini i vitit 2018 - Adela Mucollari

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •