PERSONAZH/ Flet balerina dhe koreografja Adela Muollari: T jesh nj balerin sht nj magji

-Un jam nj artiste profesioniste dhe krcej n nj tempull t shenjt
-Princi im do jet ai q do m bj mua t ndihem princesh n kraht e tij
-Dashuria pr mua sht dika qe kur ti zgjohesh je e lumtur
-Karakteri dhe dinjiteti jan dy gjra q duhet t ket do femr


Albert Z. ZHOLI

Nj balerin dhe nj koreografe q po paraqitet me dinjitet n t gjitha kompeticionet. Sipas saj T jesh nj balerin sht nj magji, nj profesion q t jep nj sodisfaksion t jashtzakonshm.Aktivitetet e saj jan t shumta pasi ka nj kalendar t ngjeshur n TKOB. Mund t prmendim s fundi baletet si Inpackt & Table Coppelia dhe premiera e fundit Risvegiol Dell Umanita....etj.

-Si lindi dshira pr t konkurruar si balerin?
N fakt ka qen nj ndrr e nns, pasi un kam qen 3 vje e gjysm kur e kam nisur ket rrug. Ajo kuptoi talentin tim dhe dshirn pr t krcyer.
A nuk je paragjykuar n kt profesion?
Jo absolutisht q jo. Un jam nj artiste profesioniste dhe krcej n nj tempull t shenjt si sht Teatri Opers e Baletit. T jesh nj balerin sht nj magji, nj profesion q t jep nj sodisfaksion t jashtzakonshm.
-Kush ju mbshteti m shum nna apo babai?
Nna ime sht gjithka n jetn time. Ajo sht krenaria ime, ajo m ka qndruar do dit t jets sime pran dhe m ka mbshtetur do moment t jets sime. Ajo sht mbretresha jets sime.
-Cila ishte shfaqja e par dhe ku?
Shfaqja e pare ka qen n moshn 5-vjeare kur un kam krcyer Vdekjen e Mjellms n spektaklin Talentet e Reja
Si u ndjet kur mbaruat shfaqjen e par?
Mbaj mend q zemra m rrihte fort. Kisha shum emocione dhe isha sikur po fluturoja duke krcyer n at sken.
Cilat jan aktivitetet tuaja t fundit dhe mimet?
Aktivitet jan t shumta pasi un kam nj kalendar t ngjeshur n TKOB. Mund t prmend s fundi baletet si Inpackt & Table Coppelia dhe premiera e fundit Risvegiol Dell Umanita....etj
- Sa role keni realizuar?
Kam 6 -vite q jam pjes e Teatrit t Opers e Baletit. Kam pasur shume role solistike n sken si brenda dhe jasht vendit..
-Cili sht baleti m i mir q keni realizuar?
Baleti m i mir pr momentin mendoj qe ka qen baleti Coppelia. Pasi n at balet kam marr vlersime maksimale nga shume profesionist dhe kritik arti.
-Ku sht vshtirsia e t qenit balerin?
Te jesh balerin sht shum e vshtir. Duhet ti kushtosh shum koh ktij profesioni. Ka or t tra t mbushura me pun n salln e baletit. Duhet t arrish perfeksionin dhe kjo gj krkon shum prkushtim q t jesh n maj.
-Ky sht nj profesion me kufizim moshe, si e keni menduar t ardhmen?
Po, sht e vrtet q baleti ka kufizim moshe, pasi t kem mbaruar karriern time si prima balerin do jem nj pedagoge shum e prkushtuar pr nj faze t dyt t karriers sime.
-Jeni supersticioze dhe tek cilat numra, sende apo fenomene besoni?
Jo nuk jam fare supersticioze. Besoj shum n veten time dhe mbshtetem te puna ime. Ajo nuk me ka zhgnjyer asnjher deri tani.
-Njeriu ka dhe ska idhuj n jet, ose m mir t themi ka dhe udhrrfyes t s mirs, ju keni t till. Apo cilat modele keni pr zemr?
Kam punuar me shum maestro t baletit. Nga secili nga ata kam marre vlerat m t mira t profesionit. Gjra t cilat m udhheqin edhe sot n jetn time artistike dhe sot punoj me maestron Ilir Kerni. Ndrsa pr sa i prket modelit si balerin sht Luccia Lacarra
-far sht m e shtrenjt sot pr nj femr t emancipuar?
Pr mua gjja m e shtrenjt sht familja ime dhe karriera ime.
-Prve baletit, keni ndonj profesion apo hobi q ngjitet n nivelet e nj talenti t dyt?
Profesioni ime prve baletit sht dhe koreografia pasi un kam studiuar pr t qen nj profesion pak m von n jetn time
- Jeni e dashuruar dhe sht dashuria pr ju?
Po jam e dashuruar. Dashuria pr mua sht dika qe kur ti zgjohesh je e lumtur..
- Cilat jan lidhjet me muzikn dhe librin?
Kam nj lidhje shum t ngusht me muzikn. M plqen ta dgjoj n do moment.
Librat zakonisht i lexoj n mbrmje nj moment pr tu relaksuar. Libri q po lexoj sht Ana Karenina Tolstoj (vllimi 2)
- Si e ideoni princin e kaltr?
Princi i kaltr ekziston vetm n prralla..haha. Princi im do jet ai q do m bj mua t ndihem princesh n kraht e tij
- Kur oheni n mngjes n dimr?
Mngjeset e mija jan t njjta, ora 7:20, pasi un jam n pun do dit e bhem gati.
-Mendimi juaj pr operacionet plastike?
Nuk sht se jam kundra n momentet q njerzit kan nevoj pr to pse jo mund ti bjn. Kshtu do ndihen m t bukur ..hahaha
- M shum ju plqen shoqria me femra apo me meshkuj?
Shoqrohem nga t dyja gjinit dhe kam miq t mir.
-Ku i kaluat festat e fundvitit?
Pran familjes. Preferoj qe festat tia kushtoj familjes sime
- Cila sht gardroba juaj?
Ne gardrobn time gjen do gj. Pr do vend un kam veshjen e duhur
- far plqen m shum tek nj mashkull?
M plqen sinqeriteti dhe qllimi pr t qen dikush pr jetn e tij
-Cila sht arma m e fort e femrs n jet?
Karakteri dhe dinjiteti jan dy gjra q do femr duhet t ket.
-Cilat jan problemet e femrs shqiptare sot?
Nuk mendoj qe femrat shqiptare kane probleme, thjesht mendoj q duhet t vlersojn veten dhe mos t jen t varura n jet.
- A ndiheni e vlersuar?
Ndihem nj femr shum e vlersuar dhe e knaqur pr jetn time deri m sot.

Telegraf