-Ibrahim Kodra duke shprthyer n nj bravo pr piktorin e sapozbuluar nga Shqipria thot: Ja ku e keni Shqiprin

- Sulejman Prrenjasi, piktori q hapi mbi 20 ekspozita n gjith Italin

- Nj ekspozit pikture n shtpin e Behar Shtylls

- Marja e karts s Antarit t Akademis Europiane t Pikturs pati jehon n Itali dhe Shqipri


Albert Z. ZHOLI

Nj jet me dashuri pr pikturn nj film dokumentar pr piktorin Sulejman Prrenjasi, realizuar nga regjizori Kristaq Janushi,as.regjizor Lulzim Sula,Monrtazhi Alda Sula,Teksti Petrit Ruka dhe lexim teksti nga Agim Xheka me rastin e 80 vjetorit t Antarit t Akademis Europiane t Pikturs. Fshati Lubonj sht fshati ku e rrit piktori, ku u edukua dhe formoi talentin e tij pr pikturn.Tirana sht vendi ku jetoi dhe punoi dhe vazhdon jetn piktori dhe Italia vendi ku me ndihmn e t birit hapi studion e tij. Njohja me piktorin e madh Ibrahim Kodra dhe hapja e mbi 20 ekspozitave n gjith Italin, prbn kulmin e krijimtaris s tij.

Drejt vendlindjes

Sa m shume plaket njeriu, aq m shum mendja dhe kmbt e ojn drejt fminis. Artisti shkon e takohet edhe njher me shum shok t fmijris n rrnjt e fshatit Lubonj n rrethin e Kors. Megjithse ka lindur n nj fshat t Skraparit ku ka ikur 5 vje q andej dhe fminia e tij sht e tra ktu. Imazhet e para plot ngjyra i ka mar n kto an dhe n kto peisazhe q jan t shtrenjta pr t. Ktu pa pr her t par ngjyrat rrzllitse t pranvers dhe t luleve, t ujrave dhe t qiellit q nuk do ti harroj kurr dhe po kshtu botn e pikturs q e pa e e zbuloi n kishn e fshatit q u b shkolla e par e vizatimit t tij. Nj takim magjik me pikturn q nuk e tradhtoi kurr n jet.

Lubonja me bukurit e saj

Lubonja me bukurit e saj, me afresket e kishs s saj mbeti e para dhe fundit shkoll e ngjyrave pr piktorin e ardhshm, i cili nuk do t bj shkollim akademik. Ktu ai filloi vizatimet e para duke shkuar do dit pas msimit n tre kishat e Lubonjs. Muret e tyre plot afreske dhe piktura u bn e para dhe e fundit akademi artesh n zemrn e tij. Aty zbuloi linjat e pafundsis s ngjyrave. Ktu zemra e tij bri magji me kt art t mrekullushm dhe kjo magji e ndoqi tr jetn,duke i hapur hap pas hapi rrugn drejt suksesit.

Piktori naivist

Fati nuk e deshi q t mbaronte as liceun e as Akademin e Arteve, por kjo nuk e pengoi t ndjek pasionin e tij t madh, botn e ngjyrave. Dshtimi n nj konkurs, ku fati luan trillet e rastit dhe t rrethanave nuk e trishton, nuk e thyen nuk e brengos. Esht nj njeri i thjesht dhe pasi ka punuar gjithandej pas ushtris vendoset n Tiran.Punon si n ndrmarje t zakoneshme ndrtimi dhe m von si elektricist dhe duke br nj jet t varfr dhe plot mundime, por sapo mbaron punn e tij kmbt i han t dal nga Liqeni i Tirans, t pikturoj dhe t ndjehet i lumtur. Ekspozita e tij e par sht hapur n vitin 1997,e cila korr nj sukses te merituar. T gjith jan t emocionuar nga kjo piktur naiviste, plot gjetje dhe ngjyra. Piktori nuk vjen nga bota akademike, nga bota e studiove, prkundrazi sht rropatur me nj jet plot varfri, dhe kushte pr tu mar me art q s paku krkon nj jet normale. Por nqoftse jeta e tij sht zakoneshme arti i tij flet pr dhunti dhe talent t jashtzakonshm.

Emigracioni i t birit dhe fati

Ikja edjalit n emigracion dhe brengat jan derdhur n disa nga pikturat q vizitort i shikojn pr her t par. Madje shum kush nga ata nuk e di q disa nga telajot kan vizat e dyshekut t djalit q i ka ikur n emigracion dhe babai i ka kthyer n telajo pr t derdhur shpirtin e tij t madh. M n fund duket sikur rruga e suksesit sht hapur dhe Sulejman Prenjasi i vijn ftesa pr t hapur ekspozita t tjera me punt e tij n Itali. Fati e ka br t vetn. Piktori takon n Milano t famshem Ibrahim Kodra dhe piktori me fam botrore entuziazmohet nga piktura e tij duke shprthyer ne nj bravo t madhe pr piktorin e sapozbuluar nga Shqipria. Ja ku e keni Shqiprin thot Maestro Kodra duke drejtuar dorn nga punimet e tij. Dhe me ndihmn e tij i vijn ftesat me radh pr t hapur ekspozita ngado n gjith Italin. Sulejmani tani gjendet tashm n faqet e shtypit italian dhe atij shqiptar,duke shijuar pas kaqe vjetesh sakrifice dhe vullneti kenaqesine qe jep flaka e pasionit qe nuk u shua kurr. Marja e karts s Antarit t Akademis Europiane t Pikturs pati jehon n Itali dhe Shqipri


Admirimi pr piktorin e madh Ibrahim Kodra

Admirimi q kishte (dhe ka) pr piktorin e madh Ibrahim Kodra e oi ti bnte nj dhurat (kur ishte gjall) mjeshtrit shqiptar me fam botrore, duke e vendosur midis trungut t nj lisi shekullor q duket sikur ka mbir n mes t sheshit Sknderbej n mes t Tirans. Ndrsa n veprat e reja e n ekspozitat e tjera shfaqet gjithmon e m shume drama e Kosovs q aso kohe prjetoi tragjedin e saj t fundit n luftn lirimtare. E kuqja e flamurit shqiptar ndihet dhe prflak kudo n tabllot e tij t kesaj kohe. Esht ngjyra e bukur q vjen qysh prej fminis, nga tjegullat dhe zjarri i dimrave t tij, prej Lubonjs s Kors.

Telegraf