Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Greqi: Mbi 150 mij emigrant t brezit t dyt marrin nnshtetsi greke  Ministria e brendshme greke ka nxjerr nj udhzim, pr brezin e dyt t emigrantve shqiptar q kan mundsi t prfitojn nnshtetsin greke. Sipas qarkores, rreth 150 mij shqiptar do t prfitojn nnshtetsin geke. N nj lidhje skype pr Ora News, kreu i shoqats s emigrantve bn t njohura kategorit prfituese.
  Mbi t lindur apo t shkolluar n Greqi do t prfitojn nnshtetsin greke. Ministria e brendshme greke ka nxjerr nj qarkore pr brezinn e dyt t emigrantve, q parashikon disa lehtsira.

  Etmond Guri: “Jan mbi 150 mij shqiptar t lindur apo t shkolluar n Greqi dhe ne n baz t nj prllogaritje, nj parashikimi q kemi br, nj studimi t komunitetit prllogarisim q n nj faz shum t shkurtr rreth 60 mij me 70 mij shqiptar t prfitojn nnshtetsin greke.”
  N nj lidhje skype pr Ora News kreu i shoqats s emigrantve n Greqi, Etmond Guri, sqaron jan tre kategori q prfitojn.
  Etmond Guri : “ Dhe ktu prfshihen : kategoria e par jan fmijt q kan lindur n Greqi dhe regjistrohen pr her t par n shkoll fillore dhe kur regjistrimi mund t ket qn i ligjshm t paktn 5 vjet n momentin q ke lindur n Greqi.N kategorin e dyt futen t gjith fmijt t cilt prindrit i jan ligjruar m von dhe fitojn t drejtn e nnshtetsis kur prindrit mbushin 10 vjet t ligjshm n Greqi ose kur fmija kan 9 vjet shkoll i arsimuar n Greqi.Plus pastaj n kategorin e tret bjn pjes ata fmij apo student t cilt jan diplomuar pra kan marr diplomimin e liceut dhe m pas kan prfunduar me sukses dhe shkolln e lart.”

  Tabela :

  Kategorit e familjeve q prfitojn nnshtetsin greke

  1. Fmijt q kan lindur n Greqi dhe regjistrohen n shkoll fillore ( me kushtin q prindi t ket 5 vit t ligjshme qndrimi n Greqi)
  2. Fmijt, prindrit e t cilve mbushin ligjrisht 10 vite qndrimi n Greqi ,ose fmijt q kan kryer 9 vite shkoll n Greqi
  3. Studentt e diplomuar n lice, dhe q kan prfunduar shkolln e lart
  Kreu i shoqats s emigrantve sqaron se pas fazs s par, numri i fmijve q priten t pajisen m nnshtetsin greke shkon deri n 60-70 mij.

  ORA NEWS

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Greqi: Mbi 150 mij emigrant t brezit t dyt marrin nnshtetsi greke

  Si do i kene emrat arvanitos...ilias,pavllos,koqias apo mavrias????

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e DiGiT@LiFE
  Antarsuar
  21-05-2012
  Postime
  390
  Faleminderit
  71
  19 falenderime n 19 postime

  Pr: Greqi: Mbi 150 mij emigrant t brezit t dyt marrin nnshtetsi greke

  Citim Postuar m par nga martini1984 Lexo Postimin
  Si do i kene emrat arvanitos...ilias,pavllos,koqias apo mavrias????
  thua ti kene me list si enveri ??

  lol
  grmo plako grmo, se @@ e mia do gjesh

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •