Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Historia e talentit shqiptar: Erdha pr azil, tani jam pran skuadrs gjermane

  Historia rrqethse e talentit shqiptar: Erdha pr azil, tani jam pran skuadrs gjermane


  Nga refugjat drejt kalimit te Bundesliga 2. sht kjo historia q ka zn vend n mediat gjermane ditt e fundit. Ata shkruajn pr nj talent 18-vjear dhe vllain e tij 15-vjear, q erdhn nj muaj m par si azilkrkues n Gjermani dhe tashm jan shum pran nnshkrimit t nj kontrate me Arminia Bilefeld.

  Historia e dy t rinjve jetim mund t shrbente mjaft mir edhe pr nj skenar filmi dhe kt mund ta kuptoni nga rrfimi preks dhe shpresndjells i Elidon Bilalit

  Elidon, kur keni shkuar n Gjermani?
  Nuk kam shum. N fakt, vetm m 9 korrik kisha biletn dhe u nisa n Gjermani si azilkrkues.

  N cilin qytet qndruat fillimisht?
  N Duseldorf. Erdha bashk me vllain tim, Erionin.

  Si shkoi rrugtimi?
  Udhtimi shkoi mjaft mir. Por t leht pa dyshim nuk e kishim. Pasi q t dy jemi t vegjl.

  Ju jeni 18 vje, ndrsa vllai vetm 15 vje. Si e mort vendimin q t shkonit n nj vend t huaj?
  E kishim t vshtir, por e ardhmja nuk na premtonte asgj n Shqipri. Lam vendin ton pr Gjermanin. Megjithat duhej t vinim, pr nj t ardhme m t mir.

  far synonit t bnit me t mbrritur n Gjermani?
  T luaja futboll. Me shpresn q t bhem dikush.

  N cilin kamp u akomoduat fillimisht?
  N fillim ishim n kampin e Dortmundit, atje qndruam 7 dit.

  M pas?
  M pas na doli transferimi pr n Reeser, tjetr qytet gjerman. Pra, nga nj kamp azilkrkuesish kaluam n nj tjetr.

  Po kushtet si ishin?
  Ktu ku jam un kushtet jan shum t mira. Dhe nuk kemi shum azilkrkues. Pra, nuk ka mbipopullim.

  Ok, po oferta pr t luajtur futboll si erdhi?
  sht disi interesante, n fakt. Pasi mbrritm n Reeser, na u desh t qetsoheshim fillimisht. Erdhm shum von n mbrmje, ndaj ram pr t fjetur menjher, bashk me vllain gjithnj. Mngjesi i s nesrmes zgjoi shpresat tona.

  Pse, far ndodhi?
  Sapo u zgjova, hapa Google maps dhe nisa t krkoja pr nj fush ku t paktn t bja strvitje. Dhe pran kampit ishte nj e till. Shkova dhe atje po kryente strvitje nj ekip i ligave inferiore gjermane, SV Horizont Internacional. Edhe pse isha me rroba strvitjeje, aty u ndala dhe po ndiqja strvitjen e ksaj skuadre. N ato momente m erdhi nj top aty afr dhe fillova q t bja palexho, gj q trhoqi vmendjen e trajnerit. E pa q e kontrolloja mir topin. Ai quhet Kris Terhart.

  M pas? M krkoi q t nisja strvitje q t nesrmen, sigurisht pr tiu nnshtruar nj prove.

  Ok, e nist me nj prov. Por si shkuan bisedimet deri tek Arminia Bilefeld?
  Pas nj jave strvitje, SV Horizont Internacional kishte ndeshje miqsore me SV Rees. Skuadra ime po humbiste 0- 2. Aty u aktivizova un dhe pr 35 minuta loj un shnova 3 gola. Ndeshja u prmbys dhe ne fituam me shifrat 4-2. Q nga ai moment gazetat gjermane kan nisur q t shkruajn pr mua. Dy jav m von kishim nj tjetr takim testues, kt her me Fortuna Milingen, edhe ky ekip i ligs s gjasht. N at sfid isha titullar. Humbm 6-4, por t katrt golat i shnova un. Aty kishte shum kamera dhe spektator, pikrisht aty erdhi nj shkndij nga Bilefeld. Fitova duartrokitjet e para t tifozve.

  Kush po merret me negociatat?
  Trajneri, i cili tani sht menaxheri im. Ai ka nisur bisedimet me Arminia Bilefeld. Ai po merret me gjithka. Ka marr prsipr q t m jap shansin t hedh hapin e madh n futboll. sht personi q po m ndryshon jetn.

  Elidon, prve futbollit, shkolln po e vazhdoni?
  Vllai po, ndrsa un jo. Jam shum i angazhuar me strvitjet dhe koha nuk m premton q t nis edhe studimet.

  Ok, po me gjermanishten si jeni?
  Pak, merrem deri diku vesh. Por nuk mjafton. Megjithat di anglisht dhe kuptohem.

  Jeni produkt i klubit t futbollit Tirana dhe deri nj sezon m par ishit pjes e U19?
  Po, kam qen pjes me t rinjt. Trajner prej tre vitesh kam pasur Hyqmet Haskon.

  Vetm me vllain jeni n Gjermani, apo keni edhe familjen?
  Jo, vetm me vllain. Mamaja ime ka ndrruar jet, ndrsa me babain kam 5 muaj q nuk kam asnj kontakt.

  Pse, ku sht babai juaj, nuk e di q jeni n Gjermani?
  Im at ndodhet n Greqi. Jemi zn n fakt, nuk kemi folur fare gjat ksaj kohe. Ai e di q jam n Gjermani, por nuk kemi asnj lloj kontakti.

  Sa shpresa keni q t qndroni dhe t mos ju kthejn srish n Shqipri?
  Nuk na kthejn pasi ne tashm kemi lejen e qndrimit. Na kan dhn nj shtpi. Pra, nuk jetoj m n kamp, por n nj apartament me 4 dhoma dhe me kushte t mira. Besoj se jemi ndr t paktt q kemi pasur kt fat.

  Sa shkon kuota q ju japin n muaj si azilkrkues?
  sht 800 euro n muaj. Jan para t mjaftueshme pr t jetuar mir, por n fakt paguhem edhe nga menaxheri im. Ai e di q un nj dit do t bhem futbollist i madh. Pra, jan financa t shndosha pr nj jet t mir.

  Edhe vllai juaj luan dhe ka po aq shanse sa ju q t jet pjes e akademis s Bilefeld
  Po, e vrtet. Ai luan me moshat te SV Rees. Ka po aq shanse sa un q t jemi pjes e Bilefeld.

  Me avion u nist, apo?
  Me avion.

  Duke qen se jeni t dy shum t vegjl, nga i siguruat parat?
  I kisha gjendje, nga kursimet e mia.

  A e diskutuat me ndonj nga familjart, kur mort vendimin q t niseshit pr n Gjermani?
  Jo, jo, askujt. Vendimi ishte i gjithi imi. E pash q n Shqipri nuk kishte drit me futbollin.

  Po kushtet n kamp si ishin?
  Mjaft t mira, t paktn aty ku ishim ne. Mund t jetoje, me fjal t tjera.

  Po ushqimi i kampit?
  Mjaft i mir, si n shtpi. Mngjesi ishte i bollshm, buk, sallam, djath, qumsht dhe kafe. Ndrsa n drek ndryshonte do dit; sup, makarona mish apo qofte. Gjithka, se tani nuk m vijn ndr mend t gjitha. Nuk mund t ankoheshe, n fakt.

  Ok, kthehemi srish tek Bilefeld. N far faze jan bisedimet?
  Do ti nnshtrohem nj prove dhe mendoj se firma nuk do t vonoj. Besoj te vetja, e di q do t bhem dikush.

  Dhe nse arrini at q synoni, kujt do tia dedikoni suksesin?
  Mamas, e cila po m shikon nga lart.

  Flet menaxheri: Bilefeld shfaqi menjher interes

  Kris Terhart sht skauti, i cili ka marr n menaxhim dy vllezrit Bilali, Elidonin dhe Erionin. Ish-lojtari i Fortuna Duseldorf, trajner i ekipit ku u provua 18-vjeari dhe njhersh zbulues talentesh i Arminia Bilefeld, n nj deklarat t dhn pr mediat vendse, konkretisht Rp-online.de, i cilson t rinjt tejet premtues. Ai konfirmon se sht pran marrveshjes me Bilefeldin pr ti siguruar fillimisht prov Elidonit, si edhe t prfshij n ekipet e moshave m t voglin, Erionin.

  Paraqitja e Elidonit, i cili shnoi katr gola n nj miqsore, nuk ishte rastsi, pasi ai ka talent dhe dije futbollistike. sht i formuar, me fjal t tjera. Jan futbollist q premtojn shprthim. E meritojn vrtet nj shans n futbollin gjerman. Elidoni ka luajtur me U19 e Tirans. Dhe un mendoj se ai, por edhe vllai do t ken t ardhme, thot fillimisht ai. M tej ai rrfen se ve Arminia Bilefeld, ishte si shans q t kalonin edhe te Paderborni. Bilefeld shfaqi menjher interes, ndrsa Paderborni u step disi. Por mendoj se firma nuk do t vonoj, thot Terhart. 2. Anetart m posht kan falenderuar Darius pr postimin:

  martini1984 (02-09-2015)

 3. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Historia e talentit shqiptar: Erdha pr azil, tani jam pran skuadrs gjermane

  Lajm i mire. I uroj fat te dy vellezerve

 4. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  martini1984 (02-09-2015)

 5. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Historia e talentit shqiptar: Erdha pr azil, tani jam pran skuadrs gjermane

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Historia rrqethse e talentit shqiptar: Erdha pr azil, tani jam pran skuadrs gjermane


  Nga refugjat drejt kalimit te Bundesliga 2. sht kjo historia q ka zn vend n mediat gjermane ditt e fundit. Ata shkruajn pr nj talent 18-vjear dhe vllain e tij 15-vjear, q erdhn nj muaj m par si azilkrkues n Gjermani dhe tashm jan shum pran nnshkrimit t nj kontrate me Arminia Bilefeld.

  Historia e dy t rinjve jetim mund t shrbente mjaft mir edhe pr nj skenar filmi dhe kt mund ta kuptoni nga rrfimi preks dhe shpresndjells i Elidon Bilalit

  Elidon, kur keni shkuar n Gjermani?
  Nuk kam shum. N fakt, vetm m 9 korrik kisha biletn dhe u nisa n Gjermani si azilkrkues.

  N cilin qytet qndruat fillimisht?
  N Duseldorf. Erdha bashk me vllain tim, Erionin.

  Si shkoi rrugtimi?
  Udhtimi shkoi mjaft mir. Por t leht pa dyshim nuk e kishim. Pasi q t dy jemi t vegjl.

  Ju jeni 18 vje, ndrsa vllai vetm 15 vje. Si e mort vendimin q t shkonit n nj vend t huaj?
  E kishim t vshtir, por e ardhmja nuk na premtonte asgj n Shqipri. Lam vendin ton pr Gjermanin. Megjithat duhej t vinim, pr nj t ardhme m t mir.

  far synonit t bnit me t mbrritur n Gjermani?
  T luaja futboll. Me shpresn q t bhem dikush.

  N cilin kamp u akomoduat fillimisht?
  N fillim ishim n kampin e Dortmundit, atje qndruam 7 dit.

  M pas?
  M pas na doli transferimi pr n Reeser, tjetr qytet gjerman. Pra, nga nj kamp azilkrkuesish kaluam n nj tjetr.

  Po kushtet si ishin?
  Ktu ku jam un kushtet jan shum t mira. Dhe nuk kemi shum azilkrkues. Pra, nuk ka mbipopullim.

  Ok, po oferta pr t luajtur futboll si erdhi?
  sht disi interesante, n fakt. Pasi mbrritm n Reeser, na u desh t qetsoheshim fillimisht. Erdhm shum von n mbrmje, ndaj ram pr t fjetur menjher, bashk me vllain gjithnj. Mngjesi i s nesrmes zgjoi shpresat tona.

  Pse, far ndodhi?
  Sapo u zgjova, hapa Google maps dhe nisa t krkoja pr nj fush ku t paktn t bja strvitje. Dhe pran kampit ishte nj e till. Shkova dhe atje po kryente strvitje nj ekip i ligave inferiore gjermane, SV Horizont Internacional. Edhe pse isha me rroba strvitjeje, aty u ndala dhe po ndiqja strvitjen e ksaj skuadre. N ato momente m erdhi nj top aty afr dhe fillova q t bja palexho, gj q trhoqi vmendjen e trajnerit. E pa q e kontrolloja mir topin. Ai quhet Kris Terhart.

  M pas? M krkoi q t nisja strvitje q t nesrmen, sigurisht pr tiu nnshtruar nj prove.

  Ok, e nist me nj prov. Por si shkuan bisedimet deri tek Arminia Bilefeld?
  Pas nj jave strvitje, SV Horizont Internacional kishte ndeshje miqsore me SV Rees. Skuadra ime po humbiste 0- 2. Aty u aktivizova un dhe pr 35 minuta loj un shnova 3 gola. Ndeshja u prmbys dhe ne fituam me shifrat 4-2. Q nga ai moment gazetat gjermane kan nisur q t shkruajn pr mua. Dy jav m von kishim nj tjetr takim testues, kt her me Fortuna Milingen, edhe ky ekip i ligs s gjasht. N at sfid isha titullar. Humbm 6-4, por t katrt golat i shnova un. Aty kishte shum kamera dhe spektator, pikrisht aty erdhi nj shkndij nga Bilefeld. Fitova duartrokitjet e para t tifozve.

  Kush po merret me negociatat?
  Trajneri, i cili tani sht menaxheri im. Ai ka nisur bisedimet me Arminia Bilefeld. Ai po merret me gjithka. Ka marr prsipr q t m jap shansin t hedh hapin e madh n futboll. sht personi q po m ndryshon jetn.

  Elidon, prve futbollit, shkolln po e vazhdoni?
  Vllai po, ndrsa un jo. Jam shum i angazhuar me strvitjet dhe koha nuk m premton q t nis edhe studimet.

  Ok, po me gjermanishten si jeni?
  Pak, merrem deri diku vesh. Por nuk mjafton. Megjithat di anglisht dhe kuptohem.

  Jeni produkt i klubit t futbollit Tirana dhe deri nj sezon m par ishit pjes e U19?
  Po, kam qen pjes me t rinjt. Trajner prej tre vitesh kam pasur Hyqmet Haskon.

  Vetm me vllain jeni n Gjermani, apo keni edhe familjen?
  Jo, vetm me vllain. Mamaja ime ka ndrruar jet, ndrsa me babain kam 5 muaj q nuk kam asnj kontakt.

  Pse, ku sht babai juaj, nuk e di q jeni n Gjermani?
  Im at ndodhet n Greqi. Jemi zn n fakt, nuk kemi folur fare gjat ksaj kohe. Ai e di q jam n Gjermani, por nuk kemi asnj lloj kontakti.

  Sa shpresa keni q t qndroni dhe t mos ju kthejn srish n Shqipri?
  Nuk na kthejn pasi ne tashm kemi lejen e qndrimit. Na kan dhn nj shtpi. Pra, nuk jetoj m n kamp, por n nj apartament me 4 dhoma dhe me kushte t mira. Besoj se jemi ndr t paktt q kemi pasur kt fat.

  Sa shkon kuota q ju japin n muaj si azilkrkues?
  sht 800 euro n muaj. Jan para t mjaftueshme pr t jetuar mir, por n fakt paguhem edhe nga menaxheri im. Ai e di q un nj dit do t bhem futbollist i madh. Pra, jan financa t shndosha pr nj jet t mir.

  Edhe vllai juaj luan dhe ka po aq shanse sa ju q t jet pjes e akademis s Bilefeld
  Po, e vrtet. Ai luan me moshat te SV Rees. Ka po aq shanse sa un q t jemi pjes e Bilefeld.

  Me avion u nist, apo?
  Me avion.

  Duke qen se jeni t dy shum t vegjl, nga i siguruat parat?
  I kisha gjendje, nga kursimet e mia.

  A e diskutuat me ndonj nga familjart, kur mort vendimin q t niseshit pr n Gjermani?
  Jo, jo, askujt. Vendimi ishte i gjithi imi. E pash q n Shqipri nuk kishte drit me futbollin.

  Po kushtet n kamp si ishin?
  Mjaft t mira, t paktn aty ku ishim ne. Mund t jetoje, me fjal t tjera.

  Po ushqimi i kampit?
  Mjaft i mir, si n shtpi. Mngjesi ishte i bollshm, buk, sallam, djath, qumsht dhe kafe. Ndrsa n drek ndryshonte do dit; sup, makarona mish apo qofte. Gjithka, se tani nuk m vijn ndr mend t gjitha. Nuk mund t ankoheshe, n fakt.

  Ok, kthehemi srish tek Bilefeld. N far faze jan bisedimet?
  Do ti nnshtrohem nj prove dhe mendoj se firma nuk do t vonoj. Besoj te vetja, e di q do t bhem dikush.

  Dhe nse arrini at q synoni, kujt do tia dedikoni suksesin?
  Mamas, e cila po m shikon nga lart.

  Flet menaxheri: Bilefeld shfaqi menjher interes

  Kris Terhart sht skauti, i cili ka marr n menaxhim dy vllezrit Bilali, Elidonin dhe Erionin. Ish-lojtari i Fortuna Duseldorf, trajner i ekipit ku u provua 18-vjeari dhe njhersh zbulues talentesh i Arminia Bilefeld, n nj deklarat t dhn pr mediat vendse, konkretisht Rp-online.de, i cilson t rinjt tejet premtues. Ai konfirmon se sht pran marrveshjes me Bilefeldin pr ti siguruar fillimisht prov Elidonit, si edhe t prfshij n ekipet e moshave m t voglin, Erionin.

  Paraqitja e Elidonit, i cili shnoi katr gola n nj miqsore, nuk ishte rastsi, pasi ai ka talent dhe dije futbollistike. sht i formuar, me fjal t tjera. Jan futbollist q premtojn shprthim. E meritojn vrtet nj shans n futbollin gjerman. Elidoni ka luajtur me U19 e Tirans. Dhe un mendoj se ai, por edhe vllai do t ken t ardhme, thot fillimisht ai. M tej ai rrfen se ve Arminia Bilefeld, ishte si shans q t kalonin edhe te Paderborni. Bilefeld shfaqi menjher interes, ndrsa Paderborni u step disi. Por mendoj se firma nuk do t vonoj, thot Terhart.


  Te pakten kete 800 Euro ne muaj mos ta shkruante+4 dhoma se do revoltohen autoktonet,apo do ju prishet mendja te tjereve nga anet tona.
  Suksese!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •