Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Universi Eshte Duke Vdekur

  Studimi i energjise se gjeneruar ne afersi ne universin tone tregon se energjia e prodhuar sot eshte rreth gjysma e asaj qe ishte 2 miliard vjet me pare. Nje grup nderkombetar shkenctaresh perdoren disa nga teleskopet me te fuqishem ne bote per te studiuar energjine e universit dhe dolen ne konkluzionin se ai eshte duke vdekur.

  "Ne perdorem sa me shume teleskope (si tokesore ashtu dhe ata hapsinore) per te matur konsumin e energjise ne mbi 200.000 galaktika perreth nje gjatesie vale sa me te madhe te mundshme, shprehet lideri i grupit Galaxy And Mass Assembly (GAMMA), Simon Driver i Universitetit te Australise Perendimore. Astronomet per te ilustruar zbulimin e tyre krijuan nje video qe shpjegon vdekjen e ngadalte te universit.

  Kur Big Bang krijoi energjine ne univers rreth 13.8 miliard vite me pare, nje pjese e asaj energjie u kap rob ne forme mase. Kur yjet ndricojne, ato e shnderrojne kete mase serisht ne energji, sic shpjegohet nga ekuacioni i famshem i Albert Einstein E=mc2 (energjia = mas x shpejtesi drite ne katror). Link ketu tregon ne 10 hapa te shpejte sesi eshte zhvilluar universi nga Big Band deri tani: http://www.space.com/13320-big-bang-...explainer.html

  "Ndonese shumica e energjise qe ndodhet ne univers u krijua mbas Big Bang, nje sasi energjie extra krijohet nga yjet ndersa keto te fundit bashkojne elemente si hidrogjeni dhe heliumi" - shprehet Driver. Kjo energji as nuk thithet nga pluhuri kozmik ndersa udheton ne galaksine qe e permban as nuk shperdorohet deri sa perplaset me dicka si psh nje yll tjeter, nje planet ose rastesisht me ndonje pasqyre teleskopi."

  Astronomet kane qe ne fund te viteve 90-te qe e dine kete fakt. Duke perdorur teleskope te fuqishem tokesore si dhe ato hapsinor te Nasa-s, Galex dhe Wise si dhe Herchel qe i perket Agjensise Hapsinore Europiane, grupi studimor zbuloi se prodhimi i energjise ne 21 gjatesite e ndryshme valore ka zbritur ndjeshem, duke e bere kete studim nje nga me te saktet qe eshte kryer ndonjehere. Qe nga ky moment, sipas Driver, universi eshte ne tatepjete dhe duke u plakur deri sa te vdese. Sipas Driver tashme universi i ngjan nja plaku qe eshte ulur ne kolltuk, mbuluar me nje batanie dhe qe here pas here pergjumet deri sa te mbylle syte pergjithmone.

  Do duhet ende disa miliarda vjet qe kjo te ndodhe por mund te thuhet me gojen plote, universi yne ka hyre ne plakjen e tij.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Darius pėr postimin:

  Vinjol (09-12-2015)

 3. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Kjo eshte nje video qe tregon ate qe sapo thashe ne shkrimin e mesiperm


  http://www.space.com/30194-rip-unive...wly-video.html

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  A bie posht teoria e Alexander Friedman i cili pohon zgjėrimin e universit ne vazhdimėsi ?

 5. #4
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Jo. Zgjerimi ska te beje me kete fenomenin tjeter.

 6. #5
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Sa i madh mund te jete Universi? A ka kufi?
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 7. #6
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Astronomet perllogaritin qe mosha e universit eshte rreth 13.8 miliard vjet. Sipas raportit qe ekziston midis distances dhe shpejtesise se drites, kjo do te thote se ata mund te shohin ne nje zone te hapesires qe shtrihet 13.8 miliard vite drite larg. Ashtu sic behet ne nje anije ne oqean, astronomet ne Toke mund te kthejne teleskopet ne cdo drejtim per te penetruar 13.8 miliard vite drite larg, gje qe e vends Token brenda nje sfere te vezhgueshme me nje rreze prej 13.8 miliard vite drite. Fjala e vezhgueshme eshte fjala kyce pasi sfera kufizon ate qe shkenctaret mund te shohin por jo ate qe ekziston ne fakt aty.
  Pra ndonese sfera duket si 28 miliard vite drite ne diameter, ajo eshte shume here me e madhe. Shkenctaret e dine qe universi po zgjerohet. Pra nese ata shohin nje vend te caktuar qe shtrihet 13.8 miliard vite drite larg nga momenti i Big Bang, qe nga ajo kohe universi eshte zgjeruar, pra distanca eshte rritur edhe me shume. Sot, e njejta pike e vezhguar ndodhet 46 miliard vite drite larg duke e bere keshtu diametrin e universit te vezhgueshem 92 miliard vite drite.

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Universi eshte art, pra genjeshter( e vertete popullore apo sasiore) perseritese derisa mbisundon te verteten. Pra nje peme qe po kalbet per te rilindur diku gjetke, tjeter peme.

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e Selena1
  Anėtarėsuar
  24-02-2016
  Postime
  50
  Faleminderit
  7
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Universe is expanding ... pra po largohet nga galaxia jone prandaj ne nuk arrijme ta shohim ... sepse po mbetemi pas

 10. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Fjala Univers rrjedh nga fjala e vjeter Franceze Univers, e cila ne kthim rrjedh nga fjala Latine Universum. Fjala Latine ishte perdorur nga Cicero dhe me vone ne latinisht. Fjala Latine rrjedh nga Unvorsum qe do te thote tkurrje poetike, fillimisht e perdorur nga Lucretius ne Librin IV (Paragrafi 262) e De rerum natura (Mbi natyren e gjerave) - i cili lidh un, uni forme te kombinuar e 'unus, ose "nje me vorsum. Lucretius perdori fjalen ne kuptimin, cdo gje e mbeshtjelle ne nje, dhe, cdo gje qe bashkohet ne nje. (web)

  (e pluribus unum)

  dreqi e mori kete pune darius edhe ketu ne shkence nuk na ndahet Zoti

  nje pyetje (1milion dollareshe) kam per ju te gjithe

  drites i duhet 8 minuta te vije nga dielli ne toke kjo gje eshte vertetuar shkencerisht

  sa kohe i duhet drites te vije nga qendra e galaktikes tone (rruga e qumeshtit) deri ketu ne toke ???
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 29-02-2016 mė 13:32

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Distanca nga qendra e galaksise sone deri ne toke, eshte diku rreth 245.980.800.000.000.000 km (me shume se 245 biliarde km).
  Nga qendra e galaksise sone (rruga e qumshtit) deri ne toke, drites i nevojiten rreth 26.000 vite.
  Nese dikush e ndez rastesisht nje llambe ne qendren e galaksise, llamba e ndezur ne toke do shifej pas afer 26.000 vitesh.
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 12. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
  Distanca nga qendra e galaksise sone deri ne toke, eshte diku rreth 245.980.800.000.000.000 km (me shume se 245 biliarde km).
  Nga qendra e galaksise sone (rruga e qumshtit) deri ne toke, drites i nevojiten rreth 26.000 vite.
  Nese dikush e ndez rastesisht nje llambe ne qendren e galaksise, llamba e ndezur ne toke do shifej pas afer 26.000 vitesh.
  kjo eshte e vertete nese ke si pike referimi hapesiren ,por nese ke si pike referimi hiper-hapesiren atehere atehere kesaj drite i duhen vetem 24 ore kohe tokesore qe te vije deri ketu ne toke

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Po mire, tregona atehere ta kuptojme se si i duhet drites ne hiperhapesire ta pershkoje kete distance ne vetem 24 ore.
  Hiperhapesira eshte teori e pavertetuar.

  Sipas matjeve te shpejtesise se drites ne vakoum, drita ecen me shpejtesine afer 300.000 km ne sekonde.
  Sipas teorise se relativitetit nga Ajnshtajni, kjo shpejtesi e drites eshte konstante dhe asnje grimce tjeter nuk mund te jete me e shpejte se drita.
  Deri me tani, ne asnje eksperiment asgje ska mundur ta tejkaloje shpejtesine e drites.
  Para ca kohe pothuaj nje viti, ne insitutin e CERN-it per nje moment, duke shpejtesuar grimcat shkenctarve u eshte dukur se kane tejkaluar shpejtesine e drites dhe e perhapen neper media, se Ajnshtajni ishte ne gabim, por me vone doli se matjet ishin te gabuara, nga ndikimi i bartjeve te informacioneve.

  Prapeseprape teoria e Ajnshtajnit, nuk e menjanon ne teresi tejkalimin e shpejtesise se drites. Por per te shpejtuar nje mase me shpejte se shpejtesia e drites njeriut do i duhej aq shume eneregji, sa qe me permasat e sotme eshte nje utopi dhe ne keto permasa energjia e tanishme e krijuar nga njeriu eshte shume primitive.
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 14. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
  Po mire, tregona atehere ta kuptojme se si i duhet drites ne hiperhapesire ta pershkoje kete distance ne vetem 24 ore.
  Hiperhapesira eshte teori e pavertetuar.

  Plejadianet nje rrace e avancuar jashtetokesore qe vizitojne rregullisht planetin toke jane rreth 500 vjet drite larg nesh,planeti i tyre ndodhet ne yllesine e plejadave ,nese kjo rrace e avancuar do perdorte hapesiren do duheshin 500 vjet drite qe te arrinin tek ne toke, duke perdorur hiper hapesiren dhe teknologjine e tyre te avancuar ketij civilizimi i duhet vetem 7 ore qe te vijne nga planeti i tyre tek ne ne toke(behet fjale per 30-40 vjet te shkuara)

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ATMAN pėr postimin:

  Selena1 (09-03-2016)

 16. #14
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Ku e blini ket barin cudiberes mer jahu se nuk po lej ven pa kerku...?

 17. #15
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Ku e blini ket barin cudiberes mer jahu se nuk po lej ven pa kerku...?
  black afgan..eshte i papame

 18. #16
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
  Plejadianet nje rrace e avancuar jashtetokesore qe vizitojne rregullisht planetin toke jane rreth 500 vjet drite larg nesh,planeti i tyre ndodhet ne yllesine e plejadave ,nese kjo rrace e avancuar do perdorte hapesiren do duheshin 500 vjet drite qe te arrinin tek ne toke, duke perdorur hiper hapesiren dhe teknologjine e tyre te avancuar ketij civilizimi i duhet vetem 7 ore qe te vijne nga planeti i tyre tek ne ne toke(behet fjale per 30-40 vjet te shkuara)
  Eh po keta jashtetokesoret qenkan te papare e te pandegjuar, sigurisht duhen t'perdorin ndonje teknologji te panjofshme per ne.
  Megjithate, nese keta jashtetokesoret 500 vite drite i kalojne per 7 ore, si mund ti kalojne 26.000 vite drite per 24 ore?
  Mos eshte njera rruge autostrade, kurse tjetra rruge lokale me shume gropa?

  Jashte konspiracioneve me jashtetokesoret, njeriut per te perparuar ne hapesire i duhet se pari te kaloje ne nivele me te larta,
  per krijimin dhe mbizoterimin e energjise.
  E gjitha eshte ceshtje energjie dhe energjia qe sot prodhon dhe mbizoteron qenja njerzore eshte shume primitive ne relacionin hapsinor.

  Ne kete drejtim vlen te ceket, se para nje muaji ne Gjermani, ne baze te projektit Wendelstein 7-X, nje reaktori komplex. Per here te pare,
  eshte arritur perfitimi i plazmes se hidrogjenit ne baze te fusionimit te berthamave atomike, menyra e njejte sic fusionohen edhe berthamat ne brendesine e diellit. Energji qe ka forcen e ndarjeve te berthamave atomike, por shume ekologjike sepse nuk le pas mbeturina atomike (kontaminacion).

  Me kete eksperiment njerzit tani kane arritur, te gjenerojne energjine e diellit.
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar hot_prinz pėr postimin:

  Selena1 (09-03-2016)

 20. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Ku e blini ket barin cudiberes mer jahu se nuk po lej ven pa kerku...?
  forma me e larte e injorances te vjen si dhurate vetem atehere kur rrefuzon dicka vetem per faktin sepse nuk e njeh fare argumentin per te cilin behet fjale

 21. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
  Eh po keta jashtetokesoret qenkan te papare e te pandegjuar, sigurisht duhen t'perdorin ndonje teknologji te panjofshme per ne.
  Megjithate, nese keta jashtetokesoret 500 vite drite i kalojne per 7 ore, si mund ti kalojne 26.000 vite drite per 24 ore?
  Mos eshte njera rruge autostrade, kurse tjetra rruge lokale me shume gropa?

  Jashte konspiracioneve me jashtetokesoret, njeriut per te perparuar ne hapesire i duhet se pari te kaloje ne nivele me te larta,
  per krijimin dhe mbizoterimin e energjise.
  E gjitha eshte ceshtje energjie dhe energjia qe sot prodhon dhe mbizoteron qenja njerzore eshte shume primitive ne relacionin hapsinor.

  Ne kete drejtim vlen te ceket, se para nje muaji ne Gjermani, ne baze te projektit Wendelstein 7-X, nje reaktori komplex. Per here te pare,
  eshte arritur perfitimi i plazmes se hidrogjenit ne baze te fusionimit te berthamave atomike, menyra e njejte sic fusionohen edhe berthamat ne brendesine e diellit. Energji qe ka forcen e ndarjeve te berthamave atomike, por shume ekologjike sepse nuk le pas mbeturina atomike (kontaminacion).

  Me kete eksperiment njerzit tani kane arritur, te gjenerojne energjine e diellit.
  (hiper hapesira)

  behet fjale per nje realitet shume here me te holle se ky qe njohim ne ne toke ,(microvitum eshte termi latin me i pershtatshem per treguar kete realitet) per te krijuar nje ide po te tregoj se nje atom eshte i ndertuar nga miliarda dhe miliarda mikrovita

  eshte faktori me misterioz ne univers ,ndahet ne 7 kategori kryesore dhe ku dy kategorite me te larta jo vetem qe nuk mund te kapen me instrumenta shkecore,por te duhet te kesh dhe privilegjin te me marrish leksione te vecanta meditimi ku ky realitet shume i holle vetem perceptohet ne menyre intuitive

  meqe ke permendur Anjashtajnin me siper:

  logjika te con nga pika A te pika B , ndersa imagjinata (meditimi) te con kudo

  (per ta mbyllur)

  shpejtesia e mendimit eshte shume here me e madhe se ajo e drites
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 09-03-2016 mė 04:10

 22. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  black afgan..eshte i papame
  e ka fjalen per barin qe hane lopet o drague, jo per republiken rilindase te hashashit qe ka ndertu naltagjatesia e tij

 23. #20
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Universi Eshte Duke Vdekur

  Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
  (hiper hapesira)

  behet fjale per nje realitet shume here me te holle se ky qe njohim ne ne toke ,(microvitum eshte termi latin me i pershtatshem per treguar kete realitet) per te krijuar nje ide po te tregoj se nje atom eshte i ndertuar nga miliarda dhe miliarda mikrovita

  eshte faktori me misterioz ne univers ,ndahet ne 7 kategori kryesore dhe ku dy kategorite me te larta jo vetem qe nuk mund te kapen me instrumenta shkecore,por te duhet te kesh dhe privilegjin te me marrish leksione te vecanta meditimi ku ky realitet shume i holle vetem perceptohet ne menyre intuitive

  meqe ke permendur Anjashtajnin me siper:

  logjika te con nga pika A te pika B , ndersa imagjinata (meditimi) te con kudo

  (per ta mbyllur)

  shpejtesia e mendimit eshte shume here me e madhe se ajo e drites

  Qenja njerzore qendron ne mes te nje makrokozmosi te pafund dhe nje mikrokozmosi te pakapshem.
  Vetem zbulimet e metutjeshme ne makro- dhe mikroteknologjite perkatese do e shpiejne qenjen njerzore me tutje.

  I referohesh meditimit apo imagjinates per t'perceptu perberjen atomare dhe gjera tjera te nderlikuara shkencore,
  imagjinata eshte e rendesishme por pa u vertetuar me aparatura te sofistikuara perkatese mbetet vetem fantazi apo shpekulim.

  Njeriu nuk eshte nje qenje me veti telepatike dhe as veti per te jetuar ne nje bio-simbioze me ambientin qe e rrethon,
  njeherit eshte me shume kafshe, sepse lufta per ekzistence e shtyen te permbushe kerkesat e energjise,
  duke u ushqyer me kafshe tjera dhe duke perdorur resorset e ambientit per nevojat e tij.

  Tjeter do te ishte nese njeriu, do t'mund ti permbushte kerkesat e energjise nga rrezet e diellit, ajri qe e rrethon,
  te jetoje ne harmoni me ambientin qe e rrethon, duke qene i pergjegjshem ekologjikisht dhe te komunikonte me telepati,
  jo vetem me njerzit por edhe me kafshet.

  Por ka shprese se me zbulimin e metutjeshem e bioteknologjise, qe keto veti te jene te mundshme per gjeneratat qe vijne,
  problemi kryesor eshte se njeriu nuk mund ta zbuloje se si funksionon truri i tij dhe kjo do t'mbetet keshtu per nje kohe te gjate.
  Por tani kemi shembuj ne praktike, kur njeriu pasi qe nuk mund t'zbuloje funksionet e trurit, ka arritur ta mashtroje ate,
  duke krijuar karta mbi aksionet qe delegon truri, ne baze te aktivizimit te nyjeve dhe qendrave nervore.

  Nese njeriu leviz doren e djathte, ne tru aktivizohet nje seri nyjzash qe paraqesin karten e levizjes se dores ne te djathte,
  ne kete menyre ruhen kartat per cdo aksion dhe ne kete menyre eshte bere e mundshme qe nje person i hendikepuar,
  me keto karta te trurit te jete ne gjendje te levize gjymtyret e tij duke levizuar proteza te sofistikuara teknologjike.

  Ne te ardhmen dhe me zbulime te metutjeshme, ne kete menyre do t'jete e mundur, qe njeriu do t'jete ne gjendje,
  permes implantateve bioteknologjike, te dergoje aksione, mendime dhe emocione tek personi tjeter dhe tjetri ti receptoje keto aksione,
  pa komunikuar fare, nje komunikim permes receptoreve bioteknologjike permes le t'themi si nje wireless apo bloototh, e kjo mund te jete telepatia e qenjes njerzore.

  Crafe dua te them eshte, se me meditim nuk do t'shkosh askund, vetem teknologjia e perparuar do e perparoje edhe qenjen njerzore.
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •