Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447

  Ndahet nga jeta Xha Sulo Artisti i Popullit Albert Verria

  Pr shum njerz, Albert Verria njihet si aktori vlonjat. Por pak e din se Vlora nuk sht qyteti i lindjes, por qyteti ku nisi rrugn si aktor. Lindi n Fier m 3 shtator 1936, n familjen e madhe tregtare Verria, nj ndr 5 t parat q zbritn n Fier nga Voskopoja n vitin 1796 me djegien e par t qytetit mesjetar me emr pr kulturn shqiptare, t cilat shnuan nisjen e vizionomis te qytetit Fierit, aso kohe fshat. N Fier bri shkolln fillore dhe t mesme dhe rrugs s artit i hyri q n vogli, kur fmij, shkonte n Apolloni. Atje grmonte me durim t jashtzakonshm profesor Hasan Ceka, q i mblidhte dy- tre fmij t vegjl dhe u tregonte pr amfiteatrin dhe dramaturgjin antike. Rolin e par si fmij, ishte nga pjesa “Minurini i vogl”, ku lozi personazhin e nj djali t vogl me emrin Shulk, t apasionuar pas botanistit t famshm rus. Pasi mbaroi studimet e mesme pr zoteknik, Albert Verria punoi si zooteknik pr dy vjet n Kuks e m pas, u rikthye n Fier si pedagog n shkolln e kuadrove bujqsore, ku mjaft pedagog t shkolluar jasht vendit, me kultur t mir artistike, flisnin pr operan, baletin, teatrin, c’ka ndikoi tek ai pr t mbajtur gjall dshirn e fshehur pr artin. N 1959 kur u hap pr her t par n Tiran shkolla pr aktor, “Aleksandr Moisiu”, Albert Verria ishte me pun n Berat, ku regjizori me emr, Viktor Stratobrdha, q nga drejtor i kinemas, ishte drguar me internim aty, e nxiti t ngjiste skenn, e ndihmoi n prgatitjen e monologjeve dhe pantonimave t ndryshme. Konkurroi dhe fitoi studimet n shkolln e lart “Aleksandr Moisiu” (1959 -1963) me grupin e par t saj. U emrua aktor n Teatrin e Vlors, duke shnuar drejtimin prfundimtar t karriers s Albert Verris drejt teatrit dhe kinemas. Q nga viti 1979, Albert Verria mban titullin “Artist i Popullit”.

  Emri: 187549_1.jpg

Shikime: 603

Madhsia: 77.4 KB

  Asnjher nuk e ndau dashurin mes kinemas dhe teatrit: “Teatri t jep knaqsi se je n kontakt me spektatorin. Ndien buzqeshjen e tyre, frymmarrjen, emocioni sht i drejtprdrejt. Ndrsa kinematografia t jep popullaritet. Filmi transmetohet dhe ritransmetohet disa here”, kujtonte Albert Verria.

  Nga viti 1963 dhe deri n 1991, kur doli n pension, Artisti i Popullit Albert Verria ka luajtur n 110 role t ndryshme n teatr, variete, seriale t ndryshme televizive dhe n kinematografi, pa ln mnjan edhe rolin si regjizor n disa shfaqje t ndryshme. Rolet e Vehipit tek “Familja e peshkatarit” n 1963, t fajdexhiut tek drama “Rrenjt” e Kujtim Spahivoglit n 1969, Halil Shkoza tek “Fytyra e dyt” e Dritro Agollit, etj, jan nisjet e para t roleve, q prvijuan Albert Verrin si aktor i prmasave t mdha, q shum shpejt u pranua dhe u afirmua nga publiku.

  Ishte vetm 32 vjec n vitin 1972 kur interpretoi rolin e kapedanit Sulo tek filmi “Kapedani”, q e vendosi n rreshtin e par t artistve t mdhenj shqiptar. Me rolet e tjer si “Hiluku” tek Operacion Zjarri” [1973], “Soll Lili” tek “Agimet e stins s madhe”, Kaporal Pelegrini tek “N fillim t vers” -1975, Nuri Beu tek “Koncert n vitin 1936”-1978, Kopi tek filmi “Rrethimi I vogl”-196, etj, jan t tjer role, q e bjn t njohur n mbar trevat shqipfolse artistin e Popullit Albert Verria.

  Numurohen mbi 20 filma ku ai luajti role, q sot mbahen mnd, qoft dhe pr nj batut t vetme, sepse Albert Verria dinte t’i futej n lkur cdo roli pr ta br madheshtor dhe t paharrueshm nga shikuesit.  Pr artistin e madh, Albert Verria pensioni nuk ishte asgj, sepse moshn e kishte sfiduar me gjallrin dhe pasionet, aq t shumta dhe jo vetm pr artin skenik. Gjith filozofin e jets, fenomentt e saj, shfaqjet e sjelljeve, prej t cilave gjenden burimet e t mirs dhe t keqes, Albert Verria ju dha jet n disa libra filozofik dhe gati mitik. N vitet e fundit ja doli t botoj dhe promovoj disa libra si “Rrfim paradoksal”, “Deshifrimi”, “Misteri” dhe “Deri kur”, ndrsa i mbetn, pr munges financimi, ende t pabotuar librat e tjer si “Homosapiens dhe i padukshmi”, “Universi, koha, materia”, “Fundi i pashmangshm”.  Para pak vitesh, hapi ekspozitn me 62 fotografi t roleve, personazhet e interpretuar prej ktij mjeshtri t madh t aktrimit. T gjitha personazhet i mblodhi n nj biografi artistike, fiksuar n celuloid si nj rrugtim fotofilm me rolet. N 62 fotografi me prmasa t mdha kalojn rolet e paharruar t “Xha Sulos” te filmi “Kapedani”, Soll Lili tek “Agimet e stins s madhe”, Hiluku” tek “Operacioni zjarri”, etj, etj. “Arsyeja kryesore q m shtyu t hap kt fotoekspozit, nuk sht vetm q t ekspozoja krijimtarin time, por nprmjet ktyre fotove t’u kujtoj artdashsve shqiptar, kudo ku jan, filmat ku kemi luajtur dhe vazhdojm t luajm sot e ksaj dite”, shprehej n prurimin e par t ekspozits tek Galeria “Zenit” n Tiran vite m par Albert Verria. E hapi ekspozitn si nj homazh artistve t mdhenj t skens dhe artit shqiptar, q nuk jetojn m, si Kadri Roshi, Sulejman Pitarka, Pjetr Gjoka, Ndrek Luca, Naim Frashri, Kujtim Spahivogli, Violeta Manushi, etj, me t cilt luajti n filma t ndryshm.  Jetoi nj jet plot dashuri pr artin, ku asnj rrethan e fatit nuk ia ndryshoi drejtimin e “shkruar” t tij: t bhej nj aktor i madh i teatrit dhe kinemas shqiptare.

  Para pak muajsh Albert Verris i erdhi propozimi i fundit pr t luajtur n nj film ndrkombtar me nj rol n filmin “Contromano”, skenarist dhe regjisor Andamion Murataj, fitues i “Ariut t Argjendt” pr Skenarin m t Mir me filmin “Falja e Gjakut”, me Gary Keith Griffin drejtor fotografie i nderuar me mimet m t rndsishme t kinemas, deri fitues i mimit Oscar 1992. Personazhi q do t luante ishte nj 80 vjear, nj rol me shum karakter, i vshtir dhe me domethnie t madhe, pasi filmi bazohet n temn e hapjes s dosjeve. Filmi fitues n Projektin “Memoria” mes 60 projekteve t propozuara, mbshtetet nga “Pulia Film Comission” n Itali.  Por nuk mundi t realizonte rolin e tij t fundit, q e kishte shum qejf pr shkak t smundjes s rnd, q e mbajti gjat n spitalet e Tirans.

  Pr plot 52 vjet, Artisti i Popullit Albert Verria jetoi n Vlor, ku krijoi familjen me dy djem dhe karriern e tij artistike. E donte deri n fund Vlorn, ndaj dhe shprehej prher: “Megjithse jam nga Myzeqeja, kam marr shum nga Vlora. Kam marr at q vlonjatt bjn shum pr njri- tjetrin. Jan t bess, t fjals, krenar, q i prkasin qytetit ku sht ngritur flamuri. Vlonjatt i duan dhe i respektojn artistt e tyre. Gjith shpirtin tim t prkushtimit ndaj artit, e kam pr ta nderuar kt spektator, q pret biletn pr t m par dhe q dua t’ua shprblej vetm me loj t mrekullueshme”.  “T largohesh nga kjo bot sht njerzore, t largohesh me dinjitet sht hyjnore", shkruan n nj nga librat e tij ikona e kinematografis dhe teatrit shqiptar, Artisti i Popullit Albert Verria. Kshtu jetoi, kshtu dhe po ikn sot nga ne……..


  Filmat dhe rolet e luajtur ndr vite nga Artisti i Popullit Albert Verria.
  Historiani dhe kameleont (1988), Historiani
  Trapi i Vjetr (2005), komedi
  Misioni prtej detit - (1988)
  N emr t liris - (1987)
  Rrethimi i vogl - (1986), shoku Kopi
  Melodi e pandrprer - (1985) bariu
  Dit t qytetit tim - (1982) (TV)
  Agimet e stins s madhe (1981), Soll Lili
  Dshmort e monumenteve (1980), Tasi
  Prtej mureve t gurta - (1979), babai i Asimes
  Koncert n vitin 1936 - (1978), Nuri Beu
  Nga mesi i errsirs - (1978) , Ibishi
  I treti - (1978), Saliu
  Thirrja - (1976), Lec Kabashi
  N fillim t vers - (1975) , Kaporal Pelegrini
  Shtigje t lufts - (1974), Jani Ferra
  Shprthimi - (1974) xha Kasemi
  Brazdat - (1973), babai Ademit
  Operacioni zjarri - (1973), Hiluku
  Kapedani - (1972), xha Sulo
  Kur zbardhi nj dit - (1971), Bakalli
  I teti n bronz - (1970), Alo
  Prse bie kjo daulle - (1969), i dehuri

  shqiptarja/

 2. 2 antart m posht falenderuan Wrangler pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Albo (02-09-2015),SERAFIM DILO (17-08-2015)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Beni94
  Antarsuar
  08-12-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  521

  Pr: Ndahet nga jeta Xha Sulo Artisti i Popullit Albert Verria

  Filmi me i bukur i xha sulos eshte ne kapedani....

  Emri: 454-38.jpg

Shikime: 659

Madhsia: 6.9 KB

  Emri: download.jpg

Shikime: 271

Madhsia: 5.7 KB

  Emri: hqdefault (1).jpg

Shikime: 391

Madhsia: 16.7 KB

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Beni94
  Antarsuar
  08-12-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  521

  Pr: Ndahet nga jeta Xha Sulo Artisti i Popullit Albert Verria

  Emri: hqdefault (2).jpg

Shikime: 661

Madhsia: 22.8 KB

  Emri: images (1).jpg

Shikime: 287

Madhsia: 6.8 KB

  Emri: mqdefault.jpg

Shikime: 342

Madhsia: 7.7 KB

  .............................

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Beni94
  Antarsuar
  08-12-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  521

  Pr: Ndahet nga jeta Xha Sulo Artisti i Popullit Albert Verria  Miremengjes

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e Beni94
  Antarsuar
  08-12-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  521

  Pr: Ndahet nga jeta Xha Sulo Artisti i Popullit Albert Verria  ............

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •