Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166

  Shkaqet prse Forumi sht m i mir se Facebooku?

  Po e filloj un, por jam i sigurt q do gjeni edhe ju shkaqe t tjera.


  1. Ktu jemi t barabart, nuk paragjykojm asknd nga bukuria apo pozita sociale. Pse njona mund t jet m e bukur nuk do t thot se do ia varim m shum, tekefundit ktu admirojm postimet dhe jo fotot. Poashtu, n Forum nuk e bjm mik dik sepse e quajn Tahiri apo Veliaj.

  2. Kur je i pir dhe shkruan dika, n Forum gjer nesr do t jet harruar ose miqt thjesht do i kpusin nj shaka dhe muhabeti mbaroi aty. N Facebook, nse je dikushi, fjala jote e dehur prfundon n gazeta dhe n media.

  3. Kur hyn n Forum e vendos ti se far do lexosh sot. N Facebook nuk e vendos dot ti si do e kalosh orn, se 10 postime t hidhen kndej, 20 foto andej, tre dritare t hapen nga miq q po t flasin.... dhe n fund nuk e mban mend as vet prse dreqin u fute n Facebook.

  4. Nj privilegj q kemi ne antert e Forumit sht se mund t'ia nxijm emrin dhe imazhin kujtdo pa u friksuar se do ham dru si Mero Baze.

  5. Do kesh m pak probleme me t dashurn nse ato or q i harxhoje n Facebook tani i harxhon n Forum. Kam qen dy her i lidhur me vajza dhe sherret q na kan ardhur nga Faceboku nuk do na vinin kurr nga Forumi Shqiptar.

  6. Forumistat jan m altruist dhe idealist se Facebookiant. Kur e hedh nj postim n FSH e bn pr shkaqe thjesht ideale; sepse ti e di q nuk do marrsh as lajka, as lvdata dhe as shares q do t prhpain famn. Pra forumisti nuk komprometohet nga shijet e turmave, kurse facebookiani sht br nj me turmn.... por nuk e ka kuptuar.

  7. Nse dshiron t prmirsosh aftsin dhe kulturn e debatit, Forumi sht shum her m mir se Facebooku. Duke qen t barabart, ktu i gjurmojm shtigjet e mundshme t debatit pa u friksuar se do na njolloset emri. Pra mund t jesh profesor apo intelektual dhe mund ta ulsh veten n rolin e dikujt m posht, ose mund t jesh nxns dhe mund ta ngrish veten n pozitn e profesorit me t cilin po debaton. Ai nuk friksohet t vij n nivelin tnd, por as ti n nivelin e tij... prderisa nuk e njihni njri tjetrin dhe as ju intereson emri apo bioja e tjetrit.

  8. Nse jeton jasht vendit ktu mund t prmirsosh shqipen pa frikn se do diskutim q hap do degjenerohet n nj gjuh tjetr nga miqt e huaj q t pyesin t'u japsh shpjegime sepse nuk po kuptojn far ke postuar n shqip n Facebook...


  Kto pr momentin. Jam i sigurt se antart e tjer do ken edhe m shum shkaqe pr frekuentimin e Forumit Shqiptar.

  Faleminderit!

 2. 3 antart m posht falenderuan Kryeplaku pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Albo (09-09-2015),Davius (08-09-2015),Neteorm (07-09-2017)

 3. #2
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565

  Pr: Shkaqet prse Forumi sht m i mir se Facebooku:

  Kryeplak qe forumet jane me te mira se facebook ajo dihet, biles dhe shume shqiptar e kane kuptuar cfare eshte facebook dhe po i mbyllin llogarit qe kane ne te.

  Lirshemrin qe ke ne forum nuk e ke aspak ne facebook, sic e the dhe vete qe sguxon te postosh dicka sepse te nesermen je ne gazet ne faqe te pare.

  Pastaj dhe shume cifte jan divorcuar dhe shkak kryesor ka qen facebook, dikush te shkruan dhe ti ske lidhje fare me te.....por ec mbushi mendjen nuses thuaj.

  Gjithashtu me behet shume qefi qe forumi tjeter ka nje numer te madhe aktiviteti ku dhe antaret shkruajn lirshem pa u censuruar si ketu.

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: Shkaqet prse Forumi sht m i mir se Facebooku:

  -Ne forum mund te veshesh cdo lloj grade, por gjithnje te bien puplat kur se meriton, kurse ne FB do gjesh shume si vetja dhe do jesh "i lumtur".
  -Ne forum ballafaqohesh edhe me ata qe si njeh per miq, kurse ne FB do rrish vetem me miq apo sic them une ne uje te ndenjur.
  -Ne forum s'ke frike ne ate qe shkruan se do gjesh gjithnje ndonje qe ta mbron shkrimin, kurse ne FB jane te gjithe "Dakort" per ate qe ke shkruar.
  -Forumi nuk eshte per reklame, FB ka lind si reklame.
  -Ne Forum nuk te dhemb koka nga fotografi koti, ne FB edhe plehrat kane "vlere".
  -Ne Forum gjen zgjidhje te menjehershme per probleme te ndryshme, ne FB jo.
  -Ne Forum ndjehem shume here me i lire, ne FB e dine kush jam dhe e qepin te gjithe dhe une duhet te shprehem sic "deshirojne" ata.
  -Ne Forum shaj, ofendoj dhe ndjehem i lehtesuar e me pas kerkoj edhe falje, ne FB kafshoj gjuhen.
  -Forumi eshte enciklopedi, FB-ja gazetari.
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 5. 4 antart m posht falenderuan Elian70 pr mendimin e shprehur n kt postim:

  2043 (13-08-2015),Albo (09-09-2015),Evian (14-08-2015),Kryeplaku (13-08-2015)

 6. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398

  Pr: Shkaqet prse Forumi sht m i mir se Facebooku:

  Ne forum edhe po pelqeve nje femer e pelqen per intelektin e saj e jo per vithet.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 7. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447

  Pr: Shkaqet prse Forumi sht m i mir se Facebooku:

  N forum t shfaqet Berisha e Rama edhe te temat e shkencs dhe t seksit. N Facebook i bhet block e mbledh mndjen..

 8. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,491

  Pr: Shkaqet prse Forumi sht m i mir se Facebooku:

  Nder te tjera ketu mund edhe te besh Al Kaponen virtual, sepse prape anonim mbetesh!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #7
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518

  Pr: Shkaqet prse Forumi sht m i mir se Facebooku:

  forumet ne pergjithesi o ky forumi i albos na qenka mi i mire se fb?
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 10. #8
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Pr: Shkaqet prse Forumi sht m i mir se Facebooku:

  N forum "LIKE" bhet mendimi, inteligjenca, dija apo zotrimi i njohurive, n Facebook "LIKE" bhet lakuriqsia, arroganca, sharja dhe ofendimi. Ky sht dallimi me pak fjal!
  My silence doesn't mean I am gone!

 11. Anetart m posht kan falenderuar Davius pr postimin:

  Kryeplaku (09-09-2015)

 12. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,831
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shkaqet prse Forumi sht m i mir se Facebooku?

  Nuk e di si me kish shpetuar kjo teme, pasi isha matur shpesh te hapja nje teme te ngjashme, por me nje kendveshtrim tjeter. Titulli i temes do te ishte: "Facebook apo Forum? Individualitet apo Komunitet?" Dhe besoj se vete titulli do te sherbente si nje menyre per ti shtyre anetaret e forumit te ndanin mendimin e tyre mes ketyre dy platformave qe ata perdorin ne Internet.

  Nuk me pelqen facebook dhe nuk e frekuentoj ate pasi eshte nje sipermarrje teper e demshme si per shoqerine si te tere, edhe per individin, edhe per raportet e individit me rrethin e ngushte shoqeror. Ne qender te eksperiences se njerezve ne facebook je ti, ose me mire te themi, cdo aspekt i jetes tende. Kurse ne qender te eksperiences se njerezve ne forum eshte mendimi dhe informacioni. Njerezit futen ne facebook per te ndare momente nga jeta e tyre personale me rrethin e tyre shoqeror dhe ne te njejten kohe per tu njohur me gjera personale nga jeta e rrethit te tyre shoqeror. Njerezit futen ne forum pasi duhen ose te informohen per nje ceshtje apo problem te caktuar, ose per te shprehur mendimin e tyre te lire per nje ceshtje. Nese ne facebook kushti i pjesemarrjes eshte zbulimi i identitetit personal ne jeten reale, ne menyre qe te krijosh rrjetin shoqeror, ne forum zbulimi i identitetit personal nuk eshte i detyrueshem: kushdo mund ta beje identitetin e tij publik ne profilin e tij, ose mund te zgjedhi te qendroje anonim.

  Nje tjeter dallim i madh eshte se platforma e facebook eshte e mbyllur: duhet te jesh i regjistruar me emrin tend ne menyre qe te mund te shikosh se kush merr pjese ne ate platforme. Kurse platforma e forumit eshte e hapur. Anetaresimi ne forum eshte fakultativ pasi edhe si vizitor i paregjistruar, ti shume mire mund te shfletosh faqet e forumit e njihesh me informacionin e diskutimet ne te. Anetaresimi ne forum behet i detyrueshem, vetem nese ti deshiron te shprehesh mendimin tend te lire ne keto diskutime, apo te hapesh tema qe jane me interes per ty.

  Por dallimi esencial mes dy platformave eshte ne misionin apo qellimin e tyre: Facebook eshte nje kompani, dhe ata qe e kane ngritur dhe e ofrojne si sherbim "falas" e bejne nje gje te tille per motive perfitimi ose pushteti. Facebook eshte biznes dhe produkti qe ata shesin eshte jeta juaj private te cilen ju e zbuloni vullnetarisht. Njerezit pas facebook dhe popullaritetit te tij kane edhe etjen e pushtetit: miliarda njerez nga mbare bota, ofrojne ne nje forme digjitale cdo aspekt personal te jetes se tyre! Dhe ky informacion mund te perdoret nga njerezit e Facebook apo grupe, shtete e kompani te ndryshme, per te kompromentuar ne menyra te ndryshme jeten tuaj personale.

  Forumi nuk e minon privatesine e jetes se anetareve te tij pasi vete subjekti i diskutimeve nuk eshte jeta personale e anetareve te tij, por temat e shumellojshme te fushave te ndryshme. Forumi nuk eshte as biznes, pasi informacioni qe ofrohet dhe publikohet nga anetaret e tij eshte i hapur e falas per te gjithe. Pra eshte nje sherbim komunitar, ku kontributi qe ne japim ne mendimet tona te lira neper tema, apo materialet qe sjellim ne forum, vihen te gjitha ne sherbim te komunitetit te gjere falas. Ne qender te jetes se forumit eshte respektimi i dinjitetit te cdo njeriu, respektimi i fjales se lire se cdo anetari te ketij forumi, pavaresisht se ku jeton, pavaresisht se sa i bukur apo shemtuar eshte, pavaresisht se eshte me shkolle apo analfabet, pavaresisht se eshte i pasur apo i varfer, pavaresisht nese mendimi i tij ka vlere apo jo ne syte e anetareve te ketij forumi. Te gjithe shprehin ate qe mendojne. Dhe bukuria e forumit, qe nuk e gjen ne facebook apo ne faqet e tjera, eshte se pasi e shfleton, perpara ke pasqyren me te pastert te realitetit shqiptar qe i shfaq hapur te gjitha ngjyrat e tij. Ne nje teme te vetme, gjithe larmia e qendrimeve e mendimeve, perben pasqyren e realitetit shqiptar.

  Sic do te me shkruante nje anetar i vjeter i forumit qe kish 5 vjet pa u futur ne forum: "Jam futur sot ne forum pas nje mungese 5 vjecare! Kam 5 vjet qe e kam lene forumin dhe jam marre me facebook. Pasi shfletova faqet e forumit sot per rreth 1 ore, e kuptova se sa me kish munguar forumi dhe cfare humbje kohe e llahtarshme eshte facebook."

  Albo

  P.S Ka facebook xhori dhe drague? Jo nuk ka! Prandaj edhe une nuk futem ne facebook!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-09-2015 m 17:14

 13. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Kryeplaku (11-09-2015),Neteorm (05-11-2015)

 14. #10
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,068

  Pr: Shkaqet prse Forumi sht m i mir se Facebooku?

  Edhe pse konkurencen e fiton facebook, forumi do te mbijetoje gjithmone sepse gjithmone do te kete njerez qe duan te jene vetvetja reale dhe jo iluzioni qe njerezit kane per te.
  La verita' ti rendera' libero!

 15. Anetart m posht kan falenderuar VOLSIV pr postimin:

  Neteorm (07-09-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •